Autor: INFO

  • IAEA: Postignut lokalni prekid vatre oko nuklearke Zaporožje

    IAEA: Postignut lokalni prekid vatre oko nuklearke Zaporožje

    Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) saopštila je da je postigla sporazum o privremenom obustavljanju neprijateljstava u blizini nuklearne elektrane Zaporožje.

    – Danas je IAEA obezbijedila sporazum i Ruske Federacije i Ukrajine o sprovođenju lokalnog prekida vatre, što će omogućiti početak popravki posljednjeg preostalog rezervnog dalekovoda u nuklearnoj elektrani Zaporožje – navodi se u pisanoj izjavi direktora IAEA Rafaela Grosija, prenosi RIA Novosti.

    Kako je saopšteno, stručnjaci ukrajinskog operatera elektroenergetske mreže počeće popravke dalekovoda od 330 kilovolti u narednim danima, koji je oštećen i isključen 2. januara.

    Nakon tog napada, nuklearna elektrana je ostala sa samo jednim funkcionalnim glavnim dalekovodom, od 750 kilovolti.

    – Tim IAEA je otputovao iz Beča na liniju fronta kako bi pratio radove na popravci – dodao je Grosi.

    Grosi je rekao da agencija nastavlja tijesno da sarađuje sa objema stranama kako bi se osigurala nuklearna bezbejdnost u elektrani i spriječila nuklearna nesreća u tekućem sukobu.

    Zaporoška nuklearna elektrana nalazi se na levoj obali reke Dnjepar, u blizini Energodara.

    To je najveća nuklearna elektrana u Evropi, sa šest energetskih blokova, svaki kapaciteta od jednog gigavata, a od oktobra 2022. godine došla je pod upravu ruskih stručnjaka.

    Proizvodnja u energetskim blokovima je obustavljena u septembru 2022. godine, a od aprila 2024. godine blokovi su u režimu hladnog isključivanja.

  • Vučić: Sa Francuzima potpisan sporazum o izgradnji beogradskog metroa

    Vučić: Sa Francuzima potpisan sporazum o izgradnji beogradskog metroa

    Predstavnici Srbije i Francuske potpisali su danas u Beogradu dva međuvladina sporazuma, i to o projektu beogradskog metroa i izgradnji kanalizacionog kolektora za otpadne vode grada Beograda.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je potpisivanju ovih sporazuma, a razgovarao je i sa francuskim šefom diplomatije Žan-Noelom Baroom kojem je predočio da Srbija ostaje posvećena dijalogu i miru.

    Vučić je naveo da će Srbija biti oslonac Francuskoj i EU, te da je spremna doprinosi stabilnosti, bezbjednosti i razvoju.

    On je istakao da je sa francuskim šefom diplomatije razgovarao o pitanjima od značaja za odnose dvije zemlje i evropskom putu Srbije, kao i o izgradnji metroa, razvoju vještačke inteligencije, te saradnji u oblastima nuklearne energije i namjenske industrije.

    Јedna od tema, rekao je Vučić, bila je projekat prečišćavanja otpadnih voda u Beogradu.

    – Јasno sam ukazao na opredeljenost Srbije da vodi nezavisnu i odgovornu politiku, zasnovanu na zaštiti svojih državnih i nacionalnih interesa, uz istovremenu spremnost za jačanje saradnje sa Francuskom kao jednim od naših najvažnijih partnera u Evropi – naveo je Vučić u objavi na Instagramu.

    Vučić je nakon ovog susreta izjavio za TV “Pink” da je na sastanku sa Baroom bilo riječi o vojnoj saradnji Srbije i Francuske, te dodao da ne komentariše šta govore hrvatski zvaničnici o francuskim avionima “rafal”, koje su kupile i Hrvatska i Srbija.

    – Radimo svoj posao u tišini, da uradimo ono što je dobro za Srbiju, jer tako imamo dovoljno odvraćajući faktor za svakog potencijalnog agresora – rekao je Vučić.

    On je napomenuo da je bilo riječi i o geopolitičkoj situaciji, te da su u nekim pitanjima stavovi dvije zemlje slični, a u drugim nisu.

    – Francuska je danas snažni zagovarač proširenja EU i napretka Srbije na evropskom putu – ukazao je Vučić.

  • Odnosi Republike Srpske i SAD u uzlaznoj putanji

    Odnosi Republike Srpske i SAD u uzlaznoj putanji

    Odnosi Republike Srpske i Sjedinjenih Američkih Država u uzlaznoj su putanji, uz sve više međusobnog razumijevanja i realnog uvažavanja interesa naroda i institucija u BiH, posebno u kontekstu administracije predsjednika Donalda Trampa, poručila je v.d. predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić, nakon sastanka sa delegacijama Američke agencije za trgovinu i razvoj i kompanije Behtel.
    Ana Trišić Babić sa delegacijama Američke agencije za trgovinu i razvoj i kompanije BehtelFoto: SRNA

    Na sastanku, kojem je prisustvovao i otpravnik poslova Ambasade SAD u BiH DŽon Ginkel, razgovarano je o mogućnostima saradnje u oblasti energetike i strateških infrastrukturnih projekata.

    U kompaniji Behtel, jednom od svjetskih lidera u izgradnji energetske infrastrukture, veoma su zainteresovani za mogućnost zajedničkih projekata sa Vladom Srpske. Trišić Babić podsjetila ih je da su mnogi razvojni projekti, značajni za Republiku Srpsku, više puta bili blokirani ili osporavani od strane političkog Sarajeva, često bez racionalnog objašnjenja. Dodala je i da Srpska u potpunosti ostaje privržena Dejtonskom mirovnom sporazumu, kao i da postoje pitanja koja predstavljaju “crvenu liniju” za institucije Srpske.

    – Pitanje imovine i pokušaji da se Republici Srpskoj otme pravo da raspolaže svojom imovinom predstavljaju “crvenu liniju” institucija i svih političkih subjekata u Republici Srpskoj. Svaki pokušaj da se to pitanje nametne ili oduzme Republici Srpskoj povući će za sobom prestanak odlučivanja na nivou BiH – istakla je Trišić Babić.

    Otvoren dijalog najbolji je put ka stabilnosti i prosperitetu za sve narode u BiH, zaključeno je na sastanku. Takođe, pozdravljena je nova dinamika odnosa Republike Srpske i SAD, koja otvara prostor za široku ekonomsku saradnju, uključujući investicije i veće prisustvo američkih kompanija u Republici Srpskoj.

    – Vlada Sjedinjenih Američkih Država i privatni sektor zajedno rade na uvođenju američkog iskustva, inovativnosti i tehničke izvrsnosti u najvažnije infrastrukturne projekte BiH – saopšteno je iz Ambasade SAD u BiH.

    Osim sa Anom Trišić, američka delegacija sastala se i sa zamjenikom predsjedavajućeg Doma naroda BiH Draganom Čovićim i ministrom energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Vedranom Lakićem, sa kojima je razgovarano o izgradnji gasovoda južne interkonekcije.

  • U Francuskoj podnijet parlamentarni prijedlog za izlazak iz NATO-a

    U Francuskoj podnijet parlamentarni prijedlog za izlazak iz NATO-a

    U Francuskoj je prvi put podnijet parlamentarni prijedlog koji poziva na povlačenje zemlje iz NATO-a, a inicijativu je pokrenula potpredsjednica Narodne skupštine i članica ljevičarske stranke Nepokorena Francuska (LFI), Klemans Gete.

    Rezolucija zahtijeva raskid sa zapadnim vojnim savezom i dolazi u trenutku rastuće sumnje u ulogu SAD i pravac evropske bezbednosne politike, prenosi “Berliner Cajtung”.

    Gete je navela da politika Sjedinjenih Američkih Država, uključujući “nezakonitu otmicu predsjednika Venecuele (Nikolasa Madura)”, prijetnje Grenlandu, sankcije evropskim zvaničnicima i nametanje trgovinskih sporazuma – pokazuje da SAD “efikasno dodjeljuju EU status vazalne države”.

    Ona smatra da članstvo Francuske u NATO-u izlaže zemlju strateškom riziku i moglo bi da je uvuče u sukobe koji nisu u skladu sa njenim interesima.

    Prema Geteu, izlazak iz NATO-a omogućio bi Francuskoj da povrati vojnu i diplomatsku nezavisnost, postane nesvrstana sila i, zahvaljujući nuklearnom odvraćanju, samostalno brani svoju teritoriju.

    Istovremeno, raskid sa savezom ne znači izolaciju, već bi Francuska mogla da poveća svoj međunarodni uticaj i promoviše mirovne inicijative u frankofoniji, Ujedinjenim nacijama, OEBS-u i drugim forumima.

    Politički kontekst pokazuje da ovakav potez nije nemoguć: ljevičarski savez LFI ima najjaču frakciju u Narodnoj skupštini, dok desničarski Nacionalno okupljanje, Marin Le Pen, takođe kritikuje NATO.

    Predsjednik Francuske Emanuel Makron više puta je izražavao sumnju u pravac alijanse, upozoravajući na pretnje iz Vašingtona, posebno u vezi sa Grenlandom.

    Makron je 2019. čak NATO opisao kao “moždano mrtav”.

  • NATO bez vođe

    NATO bez vođe

    Bivši generalni sekretar NATO Јens Stoltenberg izjavio je da ne isključuje mogućnost da Sjedinjene Države, usljed nesuglasica sa evropskim članicama alijanse, mogu napustiti NATO, prenosi nemački “Špigl”.

    – Moramo da gradimo odnose sa SAD, a to znači i da treba da govorimo kada se s njima ne slažemo. Druga poruka je sljedeća: ne mogu da obećam da će SAD ostati u NATO. Niko to ne može da obeća – rekao je Stoltenberg.

    On je naglasio da ostale članice NATO treba da učine sve što je u njihovoj moći kako bi smanjile rizik od izlaska SAD iz saveza, ali i da ostanu u poziciji koja će im omogućiti da “se izbore s tim, ako do toga ipak dođe”.

    – Ništa nije vječno, okolnosti se mogu mijenjati. Ali možemo da se zapitamo koje akcije povećavaju šanse za očuvanje NATO i transatlantskog jedinstva – dodao je.

  • Centralna banka: Vrijednost platnih transakcija u BPRV-u i žiro kliring 197,28 milijardi KM

    Centralna banka: Vrijednost platnih transakcija u BPRV-u i žiro kliring 197,28 milijardi KM

    Ukupan broj platnih transakcija izvršenih preko bruto poravnanja u realnom vremenu i žiro kliring sistema Centralne banke BiH u toku prošle godine iznosio je oko 55,76 miliona, dok je ukupna vrijednost bila 197,28 milijardi KM.

    Prema podacima Centralne banke, ukupan broj transakcija povećana je za 4,4 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je ukupna vrijednost transakcija povećana za 7,8 odsto.

    Od ukupnog broja transakcija, oko 1,8 milion ih se odnosi na one izvršene preko BPRV, a njihova vrijednost je oko 169,25 milijardi KM, dok je vrijednost žiro kliring transakcija iznosila oko 28,03 milijarde KM, a bilo je 53,9 miliona transakcija.

    Broj transakcija u sistemu BPRV u 2025. povećan je za 9,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok je vrijednost transakcija povećana za 7,7 odsto.

    Broj transakcija u žiro kliring sistemu je lani povećan za 4,3 odsto u odnosu na 2024. godinu, dok je vrijednost transakcija veća za 8,2 odsto.

    Iz Centralne banke navode da pet banaka sa najvećim učešćem u broju transakcija u BPRV i žiro kliring sistemu učestvuje sa 55,95 odsto u ukupnom broju BPRV i žiro kliring transakcija.

    Pet banaka sa najvećim učešćem u vrijednosti transakcija u BPRV i žiro kliring sistemu učestvuje sa 51,21 odsto u ukupnoj vrijednosti BPRV i žiro kliring transakcija.

  • Stvarni troškovi u BiH daleko iznad prosječne plate

    Prosječna plata isplaćena u Federaciji BiH za oktobar 2025. iznosila je 1.632 KM, prema posljednjim podacima Federalnog zavoda za statistiku, dok minimalna plata, prema odluci Vlade FBiH, iznosi 1.000 KM.

    Pokrivenost sindikalne potrošačke korpe prosječnom platom iznosi 49,25 odsto, dok je minimalnom platom pokriveno svega 30,17 odsto ukupnih troškova.

    Prilikom izrade sindikalne potrošačke korpe uzeti su u obzir minimalni troškovi života četvoročlane porodice, koju čine dvije odrasle osobe i dvoje djece, od kojih je jedno srednjoškolskog, a drugo osnovnoškolskog uzrasta.

    Strukturu sindikalne potrošačke korpe čine sljedeće kategorije: prehrana sa 43,19 odsto ukupnih troškova, stanovanje i komunalne usluge sa 14,97 odsto, higijena i održavanje zdravlja sa 9,25 odsto, obrazovanje i kultura sa 10,86 odsto, odjeća i obuća sa 10,86 odsto, prijevoz sa 4,83 odsto, te održavanje domaćinstva sa 6,04 odsto.

    U kategoriji prehrane korištene su cijene iz tri trgovačka centra za ukupno 86 artikala. Kada je riječ o higijeni i održavanju zdravlja, u obračun su uključeni troškovi za deset stavki, dok su za stanovanje i komunalne usluge obuhvaćene šest stavki, saopšteno je iz Saveza samostalnih sindikata BiH, piše Radiosarajevo.

  • Minić sa predstavnicima političkih stranaka: Pred nama je značajan investicioni ciklus, ali i brojni izazovi

    Minić sa predstavnicima političkih stranaka: Pred nama je značajan investicioni ciklus, ali i brojni izazovi

    Budući mandatar za sastav nove Vlade Republike Srpske Savo Minić razgovarao je danas u Banjaluci sa predstavnicima političkih stranaka koje su se odazvale na sastanak o procesu formiranja nove Vlade.

    Sastanku su prisustvovali predstavnici Socijalističke partije, Ujedinjene Srpske, Demokratskog narodnog saveza, Socijalističke partije Srpske, Narodne partije Srpske i Demokratskog saveza.

    Politički predstavnici izrazili su jedinstven i snažan stav u pogledu podrške formiranju nove Vlade Republike Srpske, te poručili da ostaju pouzdani i stabilni partneri u realizaciji zajedničkih kontinuiranih politika i ciljeva.

    Minić je ponovio je da formiranje nove Vlade predstavlja korak ka daljem jačanju institucionalne i političke stabilnosti Republike Srpske.

    – Pred nama je značajan investicioni ciklus, ali i brojni izazovi. Nova Vlada ostaće u potpunosti privržena realizaciji svih zacrtanih ciljeva usmjerenih ka daljem ekonomskom i privrednom jačanju Republike Srpske, i poboljšanju životnog standarda njenih građana – poručio je Minić.

  • CIK BiH ne dozvoljava dodatne posmatrače za ponovljene izbore za predsjednika RS

    CIK BiH ne dozvoljava dodatne posmatrače za ponovljene izbore za predsjednika RS

    Koalicija za slobodne i poštene izbore “Pod lupom” neće moći da angažuje dodatne posmatrače na ponovljenim prijevremenim izborima za predsjednika Republike Srpske, zakazanim za 8. februar, nakon što je CIK BiH objavila da je taj proces završen i za stranke i za međunarodne organizacije.

     

    Iz Koalicije navode da je CIK BiH odbio njih zahtjev za angažovanjem dodatnog broja posmatrača, iako su, tvrde, naveli da nemaju dovoljan broj već akreditovanih posmatrača u Zvorniku, Doboju, Laktašima i Bratuncu kako bi pokrila sva biračka mjesta.

    Ova odluka je, kako tvrde, nešto što nije definisano Izbornim zakonom BiH, kao i da je suprotna onoj iz 2021. godine, kada su ponovljeni izbori u Doboju i Srebrenici.

    “Izbornim zakonom BiH propisano je samo da se ponovni izbori sprovode na osnovu istih kandidatskih listi i istih izvoda iz Centralnog biračkog spiska koji su korišteni na poništenim izborima, dok za posmatrače to nije slučaj. Dodatno, CIK BiH je 2021. godine za Ponovne izbore u Doboju i Srebrenici bez problema akreditovao dodatne posmatrače, zbog čega je jasno da je ovoga puta ovakva odluka CIK-a proizvoljna i da se radi o samovolji koja je na štetu javnog interesa i integriteta izbora”, poručuju iz “Pod lupom”.

    Zbog navedenog, oni traže hitnu izmjenu člana 6. stav (1) Instrukcije o postupku provođenja ponovnih izbora za predjednika Republike Srpske i omogućavanje dodatnog akreditovanja posmatrača izbornog dana.

    “Nadgledanje izbora od strane nestranačkih posmatrača je u interesu svih, prije svega građana-birača, ali i izborne administracije, političkih stranaka i kandidata na izborima, te doprinosi sveukupnom integritetu izbora”, naglašavaju iz Koalicije “Pod lupom”.

    Šta kaže CIK BiH?

    Podsjećamo, Centralna izborna komisija BiH je 8. januara 2026. godine usvojila Instrukciju o postupku provođenja ponovljenih prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske na 136 biračkih mjesta u 17 osnovnih izbornih jedinica kojom se uređuje postupak provođenja ponovnih izbora, imenovanja predsjednika/zamjenika predsjednika biračkih odbora, članova biračkih odbora i obuke biračkih odbora, izborna šutnja, posmatranje ponovnih izbora, dostava izbornog materijala, način pakovanja izbornog materijala, način brojanja glasačkih listića i način potvrđivanja izbornih rezultata.

    Navode da u cilju tačnog informiranja javnosti treba reći da pravo posmatranja provođenja ponovljenih prijevremenih izbora za predsjednika Republike imaju posmatrači akreditovani od strane CIK BiH i izbornih komisija za posmatranje prijevremenih izbora za Predsjednika Republike Srpske koji su održani 23. novembra 2025. godine, bez obzira na opštinu/grad u kojoj su bili akreditovani.

    “Napominjemo da ukoliko posmatrači ne posjeduju akreditaciju izdatu za 23. novembar 2025, politički subjekt/ udruženje može podnijeti zahtjev istom OIK/ GIK koji je već izdao akreditaciju, odnosno CIK BiH za izdavanje nove akreditacije, u roku najkasnije 3 dana prije dana održavanja ponovnih izbora.  Posmatrači su obavezni na biračkom mjestu ovlaštenom članu biračkog odbora pokazati Odluku o akreditovanju i akreditaciju izdatu od CIK BiH ili nadležne izborne komisije i lični identifikacioni dokument”, pojašnjavaju iz CIK.

    Napominju da je članom 17.2 Izbornog zakona BiH pored ostalog propisano da samo jedan predstavnik akreditovanih subjekata može biti prisutan na  biračkom mjestu,  s tim da se ovo ograničenje ne odnosi se na međunarodne posmatrače

    “Izborne komisije su dužne da upozore članove biračkih odbora na obavezu primjene naprijed navedenog pojašnjenja člana 6. Instrukcije o postupku provedbe ponovnih prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske na 136 biračkih mjesta u 17 osnovnih izbornih jedinica, kako bi posmatrači nesmetano ostvarili svoja prava”, dodali su.

  • Vučić: Ne napadam EU, već čuvam Srbiju

    Vučić: Ne napadam EU, već čuvam Srbiju

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio danas da je siguran da će Srbija naći rešenje i ubrzati put ka EU, dodajući da ne bojkotuje evroparlamentarce već da je reč o tome da su oni iskazali veliko nepoštovanje prema našoj zemlji.

    “Pozivam predsednicu Skupštine da se ponovo otvori dijalog sa nevladinim sektorom, da se razgovara o svemu što je dobro za zemlju. Naravno da se ne čini ono što je direktno u suprotnosti sa interesima Srbije, i to je moj zahtev”, rekao je Vučić za TV Pink.

    “Moj poziv za gospođu Brnabić je da se taj proces ponovi, da se u taj proces uključe svi”, dodao je Vučić i naglasio da se nada se da će se naći rešenje.

    Upitan o evroparlamentarcima koji su rekli da dolaze u Srbiju, iako razgovori sa srpskim zvaničnicima nisu najavljeni adekvatno, Vučić je rekao da bojkotuje samo Tonina Piculu.

    “Niti su nas pitali da li su dobordošli, niti su s nama iskomunicirali datume, bilo bi lepo da su pitali da Predsedniče tu, a pre mesec dana su to zakazivali… Ništa od toga nisu uradili, nego su rekli ‘mi stižemo tad’, a ja sam pre pet meseci imao sve dogovreno u Davosu”, istakao je Vučić.

    On je ujedno evroparlamentarce pitao zašto nisu iskazali ponštovanje prema našoj zemlji, dodajući da oni zapravo zajedno s blokaderima i ne žele dijalog.

    “Mi se nalazimo na evropskom putu, ali da budemo ponižavani od nekih evroparlamentaraca nećemo i moj posao je da to sprečim”, rekao je Vučić.

    “Jedini sam u Davosu koji odsluša sve”

    Vučić je ukazao na značaj Svetskog ekonomskog foruma u Davosu, kao mesta gde se ne radi samo o tome ko je prisutan, već o tome o čemu se razgovara i kako se donose ključne odluke.

    Dodao je da je tom forumu prisustvovao 12 puta, uključujući i letnji Davos tokom pandemije, kao i da te prilike koristi za razgovore sa globalnim liderima i donošenje strateških uvida za Srbiju.

    “Najvažniji su susreti u manjim sobama i kuloarima, gde možete imati i do 15 sastanaka dnevno bez potrebe da putujete širom sveta”, naveo je Vučić.

    Prema njegovim rečima, forum u Davosu predstavlja jedinstvenu priliku za Srbiju i druge zemlje da razmene mišljenja, grade dijalog i reše ključna politička i energetska pitanja bez potrebe za dugim međunarodnim putovanjima.

    Vučić je dodao da će na ovogodišnjem forumu učestvovati i brojni afrički lideri, kineski potpredsednik vlade, kao i predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen, što, kako je istakao, omogućava direktan dijalog sa ključnim akterima u svetu.

    Vučić je posebno naglasio da prisustvuje svim predavanjima kako bi imao uvid u mišljenja drugih i aktivno učestvovao u razmeni informacija.

    “Obično je uvek samo jedan predsednik na svemu o tome, to sam ja, zato što ja odem ujutru od pola osam i onda do uveče osam, pola devet, dok se ne vratimo u drugo selo Klosters”, dodao je predsednik Srbije.

    “Nikada ne možete da demantuje sve laži”

    Upitan da prokomentariše brojne naslove u opozicionim medijima i na društvenim mrežama a koji se tiču i njegao kao predsednika i napredovanja Srbije, Vučić je rekao da “nkada ne možete da demntujete sve te laži”.

    Prema njegovim rečima bilo preko tri miliona takvih postova. Ali, kao je dodao, iako on i pokušava da neke ot tih nesitina demantuje, “ne radi se to zbog vas, već zbog ljudi i Srbije.

    “Jer svi ti koji lažu neće moći da se okite ovim šta je sve urađeno od 2012. godine do sada. Radite zbog istorije, ljudi i njihovog boljitka, a ne što ćete moći da ljude ubedite da ste u pravu”, rekao je Vučić.

    Ukazao je i na neistine koje o njemu iznose mediji u regionu, koji, kako kaže, između ostalog, od njega prave i ubicu dece. Alo, kako je objasnio, njemu je jasno da se od njega pravi nečovek jer štiti inetrerse Srbije, što radi i bori se.

    “I radim sve da bi Srbija išla napred”, dodao je on.

    “Kao što vidite, i Đilas lepo živi i nadam se da će ljudi to da vide”, trekao je Vučić, ukazujući o na to da blokaderi imaju široku podršku.

    “Oni imau podršku i Aljbina Kurtija, i Tonina Picule, i zvaničnog Sarajeva i DPS Mila Đukanovića. To je veoma široka i velika podrška, neki evropski krugovi su ih podržali i nije to naivno. Imaju i ogroman novac i udeo u medijskoj sferi. Čestitam na svemu tome, što su uspeli to da naprave i što misle da su favoriti”, naveo je Vučić.

    Ali, kako je dodao, “mi ćemo koristiti samo legitimna sredstva, a ne kao oni da ledenicama tučemo žene ili ih gađamo. “Mi ćemo takvim legitimnim metodama raditi i pokušati da im se suprotstavimo”, zaključio je Vučić.