Autor: INFO

  • Teško povrijeđen pješak u Banjaluci, oglasili se iz UKC RS

    Teško povrijeđen pješak u Banjaluci, oglasili se iz UKC RS

    U saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila juče, 15. januara na Tunjicama, teško je povrijeđen pješak B.P., koji se nalazi na Univerzitetskom kliničkom Centru RS, te je priključen na aparat za mehaničku ventilaciju, potvrđeno je za “Nezavisne novine”.

    Iz Policijske uprave Banjaluka navode da su izvršili uviđaj na licu mjesta saobraćajne nezgode koja se dogodila u četvrtak oko 17.40 na dionici magistralnog puta MI – 108 u mjestu Tunjice.

    “U nezgodi je učestvovalo lice M.K. iz Banjaluke, koje je upravljalo vozilom audi i  B.P. iz Banjaluke, pješak. U nezgodi je teške tjelesne povrede zadobio pješak, koji je medicinski zbrinut na Univerzitetsko – kliničkom centru Republike Srpske”, saopšteno je iz PU Banjaluke.

    Dodaju da je o svemu navedenom obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, koji se izjasnio da se radi o krivičnom djelu ugrožavanje javnog saobraćaja.

    Iz Univerzitetskog kliničkog centra UKC RS navode da je pacijent hospitalizovan u Klinici za anesteziju i intenzivno liječenje.

    “Primljen je u politraumatizovanom stanju, zbrinut je te priključen na aparat za mehaničku ventilaciju. Sve dalje prognoze su krajnje neizvjesne”, rečeno je iz UKC RS.

  • Mirna Savić Banjac: Parking u Banjaluci se plaća

    Mirna Savić Banjac: Parking u Banjaluci se plaća

    Banjaluka je našla pravni način kako da parking naplaćuje. Radi se o odluci od 90 dana. Parking u Banjaluci se naplaćuje, rekla je Mirna Savić Banjac, gradski menadžer.

    Kako je dodala, Banjaluka ima pravo da naplaćuje parking kao što to imaju sve druge lokalne zajednice.

    “Takođe, Skupština grada je stalno govorila da se radi o neustavnoj odluci Ustavnog suda RS, koji je presudio da se parking ne može naplaćivati. To nije istina. Sve je urađeno u skladu sa zakonom. Mi tražimo modalitet kako da se parking naplaćuje jer je to jedan od osnovnih prihoda grada”, rekla je ona pitajući kako da grad funkcioniše bez prihoda.

    Stanivuković objavio odluku u “Službenom glasniku BiH”
    Podsjećamo, Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, objavio je “Privremenu odluku za obezbjeđivanje kontinuiteta u funkcionisanju komunalne djelatnosti upravljanja javnim parkiralištima”, kojom se predviđa naplata parkinga u periodu od 90 dana od 1. januara 2026. godine u Službenom glasniku BiH.

    “Cijene parkiranja, odredbe o povredama opštih uslova korišćenja javnih parkirališta i kaznene mjere koje je Skupština grada Banjaluka utvrdila u Odluci o davanju saglasnosti nadležnoj organizacionoj jedinici na utvrđene cijene parkiranja na javnim parkiralištima na kojima je uvedena naplata na području Grada Banjaluka primjenjivaće se u periodu od 01.01.2026. godine, pa sve dok Skupština Grada ne donese novu Odluku, ali ne duže od 90 dana od dana stupanja na snagu ove Odluke, osim ako posebnom Odlukom ne bude drugačije odlučeno”, navedeno je u Odluci koja je objavljena 30. decembra 2025. godine u Službenom glasniku BiH, a koju potpisuje Stanivuković.

    Lukač: Odluka nelegalna, povlači krivičnu odgovornost
    S druge strane, Dragan Lukač, šef Kluba odbornika SNSD-a, ističe da je Odluka o naplati parkinga donesena bez Skupštine grada nelegalna, pa tako i nezakonita.

    “”Radi se o kontinuitetu samovolje i ignorisanju institucija. Ona ne proizvodi nikakvo pravno dejstvo i ne može biti osnov za naplatu, a time ni osnov za kažnjavanje građana”, poručio je Lukač.

    On je za Srnu istakao da je riječ o zloupotrebi službenog položaja i prekoračenju ovlašćenja, ali i nepoštovanju odluke Ustavnog suda Republike Srpske.

    “To može povlačiti i krivičnu odgovornost”, istakao je Lukač.

    Za pravnike odluka nezakonita
    Privremena odluka o naplati parkinga u Banjaluci koju je Stanivuković objavio u Službenom glasniku BiH za pravnike s kojima smo razgovarali je nezakonita, a krivce za ovakvo stanje u najvećem gradu Srpske pronalaze na više adresa.

    Kako objašnjavaju za “Nezavisne novine” i da ne postoji bilo koja druga nezakonitost u toj odluci, samom činjenicom da je objavljena u Službenom glasniku BiH je nezakonita.

    “Po članu 86. Zakona o lokalnoj samoupravi Republike Srpske, svi akti lokalnih zajednica, odnosno organa lokalnih zajednica, tu mislim i na načelnike, odnosno gradonačelnike i skupštine, se objavljuju u službenim glasnicima tih lokalnih zajednica. Izuzetno, ako nije moguće objaviti te akte u službenim glasnicima lokalnih zajednica, onda se objavljuju u Službenom glasniku Republike Srpske”, navode oni.

    Kako dodaju, shodno tome ne postoji zakonska mogućnost da se odluka objavi u Službenom glasniku BiH.

  • Spoljnotrgovinska komora traži hitnu reakciju vlasti BiH zbog Srbije

    Spoljnotrgovinska komora traži hitnu reakciju vlasti BiH zbog Srbije

    Spoljnotrgovinska komora Bosne i Hercegovine traži hitnu reakciju nadležnih institucija povodom informacije da je Vlada Srbije donijela Uredbu o uvođenju privremene mjere za obezbjeđenje ekonomske stabilnosti industrija od strateške važnosti.

    Kako su naveli u saopštenju, od 1. januara do 30. juna ove godine ograničava se uvoz pojedinih proizvoda od gvožđa i čelika.

    Koga uredba obuhvata

    “Uredba obuhvata grupe proizvoda koji se tiču BiH i to: rebrasti betonski čelik i toplo valjanu žicu u koturu, kao i rebrasti betonski čelik u šipkama. Mjera se uvodi na period od šest meseci i sprovodiće se kroz sistem tarifnih kvota, nakon čijeg popunjavanja će se na uvoz ovih proizvoda primenjivati carina od 50%”, navode iz  Spoljnotrgovinska komora BiH i dodaju:

    “Radi ravnomjernog snabdjevanja tržišta, individualne kvote podijeljene su na kvartalne maksimume za period od 1. januara do 31. marta, odnosno do 30. juna 2026. godine, uz mogućnost prenošenja neiskorišćene kvote iz prvog u drugi kvartal”.

    Dodaje se da će se raspodjela kvota vršiti po principu “prvi došao – prvi uslužen” na osnovu redoslijeda prihvatanja carinskih deklaracija.

    “Kvote koje je uvela Vlada Srbije, ne prate realne tokove trgovine, jer su, kako je i navedeno u Uredbi, rađene na osnovu podataka za period od 2020-2024. godina. Uvidom u navedenu Uredbu, pogotovo u dio definisanih kvota koje se odnose na gore navedene proizvode za BiH, izražavamo zabrinutost u ime privrednih društava tj. izvoznika ovih proizvoda u Srbiju”, dodaju.

    Parametri koji nisu uzeti u obzir

    Naime, na osnovu podataka STKBiH u 2025. godini već u prvom kvartalu, bh. izvoz premašio dozvoljenu kvartalnu kvotu. Evidentno je da prilikom utvrđivanja kvota nisu u potpunosti uzeti u obzir sljedeći parametri: kumulativni obim stvarnih trgovinskih tokova, regionalni distributivni modeli te realni tržišni udio proizvođača i dobavljača iz BiH.

    Ističe se da donođenje Uredbe kojom se ograničava nesmetan bescarinski plasman roba u okviru CEFTA zemalja na samom kraju jedne poslovne godine, predstavlja limitirajući faktor za dugoročne ugovore koje kompanije iz BiH imaju sa kompanijama na tržištu Republike Srbije.

    “Posebno ukazujemo i na zadržavanje kamiona na graničnim prelazima, koje je već nastupilo u praksi i trenutno predstavlja najkritičniji problem za izvoznike iz Bosne i Hercegovine. Naime, od naših izvoznika upoznati smo da se, osim sa problemom kvota, već u prvim danima 2026. godine, izvoznici suočavaju i s dužim zadržavanjima na granici uzrokovanim dodatnim procedurama praćenja kvota od strane carinskih organa Srbije”, navode iz Komore i ističu:

    “Posljedice zadržavanja su već mjerljive i ozbiljne: direktni i rastući finansijski troškovi (stajanje kamiona, penali, dodatni transportni troškovi), kašnjenja u isporukama ugovorenim kupcima u Republici Srbiji, prekidi u proizvodnim i građevinskim lancima snabdijevanja, ozbiljno narušavanje reputacije dobavljača iz Bosne i Hercegovine kao pouzdanih i predvidivih partnera”.

    Uzimajući u obzir sve navedeno, tražimo od nadležnih institucija u BiH da hitno reaguju prema nadležnim institucijama Republike Srbije i CEFTA strukturama zbog ekonomskih reperkusija efekata navedene Uredbe na slobodan, bescarinski protok roba u okviru CEFTA zemalja.

  • Orban: Imali bismo probleme ove zime bez ruskog gasa

    Orban: Imali bismo probleme ove zime bez ruskog gasa

    Mađarska bi bez ruskog gasa ove zime imala probleme, ali su isporuke konstantne i ima dovoljno rezervi, izjavio je mađarski premijer Viktor Orban.

    On je za “Radio Košut” rekao da je Mađarska ovu zimu započela sa više od 40 odsto godišnje potrošnje, te da zato i dalje ima velike zalihe.

    – Zapravo, mi čak i ne moramo da upotrijebimo rezerve, ali ako budemo morali, to će biti mali procenat, jer zalihe konstantno stižu – pojasnio je Orban.

    Prema njegovim riječima, isporuka gasa Mađarskoj odvija se neometano.

    – To je ključna stvar, jer da nemamo gas i rezerve, imali bismo probleme. Ali to nije sluča – naveo je Orban.

  • Nebenzja: Vrijeme je da SAD prestanu da izigravaju međunarodnog sudiju

    Nebenzja: Vrijeme je da SAD prestanu da izigravaju međunarodnog sudiju

    Stalni predstavnik Rusije pri Ujedinjenim nacijama Vasilij Nebenzja je na hitnoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN o Iranu izjavio da Rusija poziva Sjedinjene Američke Države da prestanu da igraju ulogu svjetskog sudije i da obustave svoje aktivnosti koje vode ka ekslaciji. Nebenzja je izrazio solidarnost sa iranskim narodom.

    – Zahtijevamo od SAD i njihovih istomišljenika da odustanu od novih nepromišljenih odluka i poteza, uključujući i one koji se odnose na nuklearne objekte. Umjesto toga, potrebno je usredsrediti se na obezbjeđivanje čvrstih garancija odustajanja od dalje konfrontacije – izjavio je Nebenzja na sjednici Savjeta bezbjednosti UN o Iranu.

    Po njegovim riječima, SAD i njihova grupa podrške koriste ekonomske i socijalne probleme sa kojima se suočavaju obični Iranci, nastale kao posljedica “nezakonitog zapadnog pritiska”, radi destabilizacije situacije u Iranu, te da ono što se dešava u ovoj zemlji podsjeća na scenarije obojenih revolucija.

    – Ono što se dešava u Iranu je još jedan primjer korišćenja provjerenih metoda obojenih revolucija, u kojima specijalno obučeni naoružani provokatori pretvaraju mirne proteste u besmislene nerede, pogrome, uništavanje javne imovine i brutalna ubistva pripadnika organa reda – naveo je Nebenzja tokom sednice SB UN o situaciji u Iranu.

    Ipak, kako kaže, dinamika protesta se smirila i situacija se postepeno vraća u normalu. On je upozorio na to da je retorika SAD koja se ovih dana može čuti jako opasna i neodgovorna, te da su takve izjave ništa drugo do “otvoreno podsticanje na nasilnu promjenu ustavnog poretka suverene države”.

    – Vaši postupci bi mogli dodatno da gurnu region u krvavi haos, koji rizikuje da se proširi i van njegovih granica – upozorio je Nebenzja.

    Kako kaže, jasno je da je cilj sazivanja sjednice pokušaj da se opravda otvoreno miješanje SAD u unutrašnje poslove Irana.

    – Sjednica koju su sazvale naše američke kolege nije ništa drugo do još jedan pokušaj da se opravda otvorena agresija i miješanje u unutrašnje poslove suverene države. A ukoliko se iranske vlasti, na podsticaj Vašingtona, ne urazumije, namjera je da se ‘iranski problem’ riješi na njihov uobičajen način – nanošenjem udara sa ciljem svrgavanja režima koji im nije po volji – objasnio je Nebenzja.

    Rusija poziva članice Ujedinjenih nacija da spriječe novu veliku eskalaciju.

    – Pozivamo inicijatora današnje sjednice da prestane da pravi od sebe svjetskog sudiju i da stavi tačku na svoje aktivnosti koje vode ka eskalaciji – zaključio je stalni predstavnik Rusije pri UN.

    Hitna sjednica Savjeta bezbednosti UN o Iranu održana je juče na zahtjev Sjedinjenih Američkih Država.

  • Putin razgovarao s Netanjahuom i Pezeškijanom o Iranu i Bliskom istoku

    Putin razgovarao s Netanjahuom i Pezeškijanom o Iranu i Bliskom istoku

    Predsjednik Rusije Vladimir Putin razgovarao je telefonom s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o aktuelnoj situaciji na Bliskom istoku i u Iranu, saopštio je Kremlj. U razgovoru je naglašena potreba za aktiviranjem političkih i diplomatskih mehanizama radi očuvanja stabilnosti i bezbjednosti u regionu.

    Kako se navodi u saopštenju, Putin je iznio principijelne stavove Rusije koji idu u prilog deeskalaciji i mirnom rješavanju sporova. Iz Kremlja je potvrđena i spremnost Moskve da nastavi svoje posredničke napore i doprinese razvoju konstruktivnog dijaloga uz učešće svih zainteresovanih strana.

    Sagovornici su se složili da nastave kontakte na različitim nivoima, navodi se u saopštenju, koje prenosi RT Balkan.

    U međuvremenu, iranski ministar spoljnih poslova Abas Aragči izjavio je da je širom Irana uspostavljen mir nakon nedavnih nemira, za koje je rekao da su ih podstakli „teroristički elementi koje podržavaju Izrael i Sjedinjene Američke Države“.

    O situaciji u Iranu govorilo se i na hitnoj sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, gdje je stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja pozvao Sjedinjene Američke Države da, kako je rekao, prestanu da igraju ulogu svjetskog sudije i obustave aktivnosti koje vode ka eskalaciji. Tom prilikom izrazio je solidarnost s iranskim narodom.

    Kremlj je saopštio i da je predsjednik Putin telefonom razgovarao s predsjednikom Irana Masudom Pezeškijanom o aktuelnim dešavanjima u regionu. Ruski lider je i ranije vodio razgovore s izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom o situaciji na Bliskom istoku i u Iranu.

  • Minić najavio promjene u novoj Vladi

    Minić najavio promjene u novoj Vladi

    Savo Minić podnio je ostavku na funkciju premijera Republike Srpske.

    Tako je vlast u Republici Srpskoj izašla iz nelagodne situacije uoči odluke Ustavnog suda BiH koji će odlučivati o legalnosti ove vlade na čelu s čovjekom kojeg je predložio Milorad Dodik u trenutku kada mu je već bilo zabranjeno obavljati službenu dužnost.

    Savo Minić o svemu je obavijestio Narodnu skupštinu Republike Srpske, a rukovodstvo NSRS je informaciju proslijedilo v.d. predsjednici RS Ani Trišić-Babić.

    – V.d. predsjednica RS Ana Trišić-Babić me pozvala i obavijestila da ću ponovo biti predložen za mandatara. Želim da napravimo određene rekonstrukcije u Vladi Republike Srpske – izjavio je Savo Minić nedugo nakon što je procurila informacija o planu vladajuće strukture kojom i dalje iz sjene upravlja Milorad Dodik.

    Vlast je i jučerašnjim potezom reterirala iako svojoj glasačkoj mašineriji sve predstavljaju samo kao rekonstrukciju vlade zbog još efikasnijeg rada. Ipak istina je da su nakon dogovora s Amerikancima i povlačenja antidejtonskih zakona u NSRS, sada povukli i nelegalno imenovanog premijera, iako o tome tek treba svoju riječ dati Ustavni sud BiH.

    Vlada RS je, ostavkom Minića, pala.

    Ono što slijedi u narednim danima je posebna sjednica Narodne skupštine RS koja će vjerovatno biti održana već u nedjelju. Odluku o terminu potvrdiće Kolegijum NSRS danas.

    Na posebnoj sjednici poslanici će potvrditi odluku Minića, a zatim izglasati “novi prijedlog” v.d. predsjednice RS Ane Trišić-Babić. Tako će Savo Minić postati stari-novi premijer entiteta RS koji će zatim predložiti novi sastav vlade.

    Kako Klix saznaje Minić planira kozmetičke promjene u vladi.

    Naizglednije je da će iz trenutnog sastava otići ministar trgovine i turizma Denis Šulić, ministarka za porodicu, omladinu i sport Selma Čabrić i ministar za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje RS Siniša Karan.

    Minić neće dirati kadrove drugih stranaka već samo SNSD sa kojim Dodik nije zadovoljan.

  • Prekomjeran uvoz junećeg mesa ugrožava domaće proizvođače

    Prekomjeran uvoz junećeg mesa ugrožava domaće proizvođače

    Farmeri u Republici Srpskoj nalaze se u teškoj situaciji, jer im prekomjeran uvoz mesa ne da da prodaju svoju stoku. Upozorvaju da uvoz životinja i mesa prijeti da totalno ugrozi domaću primarnu proizvodnju. Zvanična statistika pokazuje da je za 11 mjeseci prošle godine iz Evrope stiglo čak 70 miliona kilograma mesa.

    Predsjednik Udruženja tovljenih junadi Republike Srpske, Goran Mitrović, rekao je u Јutarnjem programu RTRS-a, da su to zastrašujuće cifre.

    – Trenutno je veliki problem sa uvozom jer je u EU poljoprivreda visoko subvencionisana. Evropa tako kupuje socijalni mir. Mi smo došli u situaciju da je to nekonkurentna cijena za naše tržište. Naše Ministarstvo poljoprivrede je ipak “upumpalo” veliku količinu sredstava, u suprotnom bi bili u velikom problemu – rekao je Mitrović.

    Meso je i u EU skupo. Nama je Јužna Amerika postala glavno tržište.

    – Potrebne su dugoročne mjere da oporavak. Bez podsticaja je teško opstati. Za proizvodnju tovljenih junadi potrebna su ogromna sredstva. Repromaterijal je skup, treba proizvesti hranu, napraviti štalu, imati više hektara zemljišta. To je preskupo. Onda dolazimo u drugu problematiku. Za opstanak je potrebno povećavati količinu a to znači novi kapital – objasnio je Mitrović.

    Ako kažemo da je uz visoku cijenu visokog mesa proizvodnja nerentabilna zvučaćemo neraelno ali tako je.– Da bi imali dovoljno junetine moramo dugo godina raditi na tome, od zaštitnih mjera do visokih subvencija. Uvoz je ugrozio tržište. Preveliki je uvoz jeftinog mesa čime se ugrožavaju domaći proizvođači – naveo je Mitrović.

    Zbog svega navedenog, u Srpskoj će se smanjivati broj proizvođača,a neohodno je za imamo oko 40 odsto hrane koju  proizvodimo a po pitanju junećeg mesa “spašćemo na nivo statističke greške”, rekao je Mitrović.

    – Moramo imati adekvatne subvencije i dugoročne planove za ospatanak jer naše meso je daleko boljeg kvaliteta od uvezenog – istakao je Mitrović.

  • Dodik: Očekuje nas godina napretka, stvaranja i gradnjeu Srpskoj

    Dodik: Očekuje nas godina napretka, stvaranja i gradnjeu Srpskoj

    Očekuje nas godina napretka, stvaranja i gradnje u Republici Srpskoj, rekao je Milorad Dodik predsjednik SNSD-a.

    – Naše porodice i naše društvo treba da se osjećaju sigurno i izvjesno u budućnosti. Raspolažemo dovoljnim resursima i imamo znanje, imamo hrabrost da Republiku Srpsku očuvamo, sačuvamo i unaprijedimo – napisao je Dodik na IKS-u.

  • Košarac: Nedolaskom na božićni prijem Bošnjaci pokazali svoje pravo lice

    Košarac: Nedolaskom na božićni prijem Bošnjaci pokazali svoje pravo lice

    Nedolaskom na božićni prijem kod srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, Bošnjaci ponovo propuštaju priliku da u danima vjerskih praznika pokažu spremnost da poštuju druge i drugačije, istakao je zamjenik predsjedavajuće Savjeta miinistara Staša Košarac.

    – Ponovo pokazuju svoje pravo lice! Njihov nedolazak nikako ne može spriječiti obilježavanje hrišćanskih praznika u skladu sa našom tradicijom i običajima – objavio je Košarac na Iksu.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović organizovala je sinoć tradicionalni božićni prijem u sjedištu Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu.

    Prijemu su prisustvovali predsjednik SNSD-a Milorad Dodik, vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić, predsjednik SNS-a Miloš Vučević, te visoka delegacija Vlade Srbije koju je predvodio ministar Nikola Selaković.

    Prisutan je bio i veliki broj ambasadora u BiH, među kojima su ambasador Rusije Igor Kalabuhov, Kine Li Fan, Velike Britanije DŽulijan Rajli, te Mađarske Kristijan Poša, kao i otpravnik polsova u Ambasadi SAD u BiH DŽon Ginkel i specijalni predstavnik EU u BiH Luiđi Soreka.

    Na prijem su bili i komandant EUFOR-a u BiH general-major Florin-Marijan Barbu i komandant NATO štaba u BiH brigadni general Metju Valas, kao i predstavnici hrvatskog naroda.