Kategorija: Politika

  • Po čijem nalogu su radili Debevec i Osmica?

    Po čijem nalogu su radili Debevec i Osmica?

    Dojučerašnjem predsjedniku Suda BiH Ranku Debevecu i bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH Osmanu Mehmedagiću Osmici određen je jednomjesečni pritvor zbog optužbi da su neovlašteno prisluškivali sudije i tužioce, te da su se bavili koruptivnim radnjama.

    Hapšenje i određivanje pritvora sadašnjim i bivšim čelnicima najznačajnijih pravosudnih i bezbjednosnih institucija izazvalo je pravu buru u domaćoj javnosti, a otvorilo je i pitanje da li su Debevec i Mehmedagić djelovali kao “slobodni strijelci” i kriminalnim radnjama se bavili za vlastiti “ćar” ili su pak, kako mnogi tvrde, iza njih stajali krupniji politički interesi i moćne “zvjerke” iz pojedinih političkih stranaka.

    Neviđene opstrukcije
    Inače, u pojedinim medijima iz FBiH pojavile su se ”insajderske” informacije sa ročišta Debevecu i Mehmedagiću, gdje se, između ostalog, tvrdi da su suspendovani predsjednik Suda BiH i bivši direktor OBA prijetili svjedocima i službenicima SIPA, a prema navodima nadležnog tužioca u tom predmetu, Bojane Jolović, koja je zatražila određivanje pritvora optuženima, istraga protiv Debeveca i Mehmedagića nailazila je na “neviđene opstrukcije”.

    – Postojao je dogovor osumnjičenih za činjenje krivičnih djela. Suočila sam se s mnogim opstrukcijama u posljednjih 15 dana, ali i prethodnih nekoliko mjeseci – izjavila je tužiteljka Jolović na nedavnom ročištu Debevecu i Mehmedagiću, a što je prenio Avaz.


    Da li je hapšenje predsjednika Suda BiH i donedavnog direktora OBA uvod u slične akcije protiv krupnijih političkih “riba”, bez čijeg znanja, kako mnogi tvrde, nije bilo moguće da Debevec i Osmica djeluju na način zbog kog su završili u pritvoru, pitali smo za mišljenje univerzitetskog profesora i političkog analitičara iz Sarajeva, Envera Kazaza.

    On za Srpskainfo ističe da se na pozicije, na kojima su se nalazili Debevec i Mehmedagić, u ovoj zemlji ne dolazi slučajno.

    – Te pozicije uglavnom se određuju u političkim centrima moći, budući da su pravosuđe, bezbjednosne i obavještajne službe u BiH duboko politički instrumentalizovani. Prisluškivanje i zadržavanje predmeta u ladicama bilo je politički određeno i jasno je da to bilo u cilju zaštite nekih moćnih osoba, koje su bliske politici – tvrdi Kazaz.

    Istorijski okršaj
    Dodaje da nije iznenađen optužbama koje su izrečene na račun čelnika Suda BiH i bivšeg direktora OBA.

    – Bio bih začuđen da je bilo drugačije i da su te institucije radile po zakonu, budući da su naše političke partije obilježene kriminalom, nepotizmom, korupcijom, iznevjeravanjem svih mogućih očekivanja građana, kao i bahatošću koja graniči s krajnje neljudskim odnosom prema društvenim vrijednostima – ističe Kazaz.

    Sarajevski novinar i publicista Nedžad Latić ocjenjuje da će sudski proces Debevecu i Mehmedagiću predstavljati “najveći okršaj u istoriji pravosuđa BiH”, te da će, prema njegovim riječima, istjerati na čistinu moćne političare po čijim su nalozima, kako tvrdi, Debevec i Mehmedagić morali da rade.

    – Hapšenje Debeveca i Mehmedagića moglo bi otvoriti put ka obračunu s krupnim kriminalom, odnosno hapšenjem krupnih političkih riba. Te krupne ribe za sada ćute, a prvi na meti su sigurno ljudi iz vrha SDA bez kojih Mehmedagić ništa nije želio niti smio da uradi. Zanimljivo je da Bakir Izetbegović još nije komentarisao ovo hapšenje, iako je ranije uporno branio Mehmedagića tvrdeći da je nevin, kada se ovaj našao na američkoj crnoj listi – podsjeća Latić.

  • Dodik o sudskom procesu koji se vodi protiv njega i Lukića: Srpska zna šta će poslije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da ne postoji zemlja u kojoj se odlukom može propisati krivično djelo, te da samo muslimani pravnici u BiH to mogu prihvatiti zato što je usmjereno protiv Srba, kao što je u političkom sudskom procesu protiv njega i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka lažnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.
    Zato su to muslimani tužioci, sudije prihvatili, da učestvuju u toj lakrdiji rekao je Dodik.

    On je naveo da su 500 godina Srbi gledali sistem kadija te tuži, kadija ti sudi, te naglasio da Republika Srpska zna šta će poslije ovog političkog sudskog procesa.

    – Mi hoćemo da vidimo da li je taj Sud sposoban da odbrani pravo i da imamo korektan odnos prema njemu, pa time i prema BiH, ili je to sud egzekucije u kojem se sprovodi jedna politička volja, odnosno muslimanska – rekao je Dodik večeras za BHT1. On je ponovio da Šmit nije nelegalan samo za Republiku Srpsku, već i za Savjet bezbjednosti UN koji je trebalo da ga proglasi za visokog predstavnika.

    – Savjet bezbjednosti UN to nije uradio i zato Republika Srpska kaže Šmit je lažan, dok muslimani kažu – on je Bogom dan. E, to njima Bogom dan, će im se o glavu obiti jer neće imati BiH koju žele. Ako iz Trojke misle da je u redu da nepostojeći visoki predstavnik treba da nameće zakone, onda se mi ne razumijemo – poručio je Dodik.

    On je rekao da BiH u političkom smislu određuju on, kao lider SNSD-a, predsjednik HDZ-a Dragan Čović i trenutno “Trojka”, u kojoj, kako je naveo, dvije političke partije nemaju nikakvu snagu.

    – Više ja imam glasova u opštinama gdje gubim, nego oni ukupno na nivou BiH – rekao je Dodik.

  • Stevandić: Poslanici opozicije pokušali da mi zabrane izlazak iz sale

    Stevandić: Poslanici opozicije pokušali da mi zabrane izlazak iz sale

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da su mu trojica poslanika Liste za pravdu i red večeras prepriječila put i pokušala da mu zabrane izlazak iz skupštinske sale, ali da on fizički nije nasrnuo ni na koga, te istakao da oni čiji je zadatak bio da onesposobe usvajanje budžeta i Ekonomske politike, kao i Nacrt zakona o referendumu i Nacrt zakona o imunitetu u tome nisu uspjeli.

    “Zato su bijesni”, rekao je Stevandić večeras novinarima u Banjaluci.

    On je naveo da su ljudi koji su pokušali da izazovu incidente isti oni koje instruiše OHR i čiji je neformalni šef dobio mjesec dana pritvora.

    “Oni su im pravili te scenarije i zato nemaju precizne instrukcije jer je /bivši direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije Osman Mehmedagić/ u zatvoru i ne znaju šta da rade”, naglasio je Stevandić.

    On je rekao da su poslanici Liste za pravdu i red pokušali da ga spriječe da izađe iz skupštinske sale misleći da će ga time uplašiti.

    “Moram da priznam da su se pomjerili i nisu se usudili fizički da me napadnu, nego su me pokušali provocirati kako bih ih odgurnuo. Nikoga nisam udario, fizičkog kontakta nije bilo. Postoje svjedoci za ovo što pričam”, istakao je Stevandić.

    On je napomenuo da su svemu ovome prethodile uvrede opozicije.

    “Na kraju sam reagovao na vrijeđanje ranjenog borca Vojske Republike Srpske Slobodana Župljanina i provociranje generalnog direktora RTRS-a Dijane Milanković”, rekao je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske poručio je da nikome ne dozvoljava da ga spriječi u obavljanju posla.

    “Ovaj put mogu reći da je bilo jasno da nikakvi primitivni akti, namještaljke i pokušaji izazivanja nasilja ne mogu dati dignitet onima koji ne da nemaju većinu, nego nemaju poštovanja narodnih poslanika i građana”, kategoričan je Stevandić.

  • Jelena Trivić o situaciji u Banjaluci

    Jelena Trivić o situaciji u Banjaluci

    Narodni front je i do sada insistirao da se usvoje tehničke izmjene Izbornog zakona koje bi omogućile fer i poštene izbore, ali je principijelno protiv nametnutih rješenja Kristijana Šmita, izjavila je danas u Banjaluci predsjednik ove stranke Jelena Trivić.
    Trivićeva je pozvala predstavnike iz Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH da urade svoj dio posla, kako bi se izbjegla nametanja.

    “U protivnom, eventualno nametanje tehničkih rješenja po pitanju Izbornog zakona shvatićemo kao isključivo njihovu odgovornost”, rekla je Trivićeva na konferenciji za novinare.

    Govoreći o prijetnjama Kristijana Šmita u vezi sa obilježavanjem 9. januara, Dana Republike Srpske, Trivićeva je navela da je njen stav jasan jer je ovaj datum “simbol ispod kojeg se ne ide”.

    “Za mene je 9. januar Dan Republike. To je naš simbol ispod kojeg se ne ide, ali i dalje mislim da je razgovor civilizacijska stvar”, rekla je Trivićeva, upitana da li bi i poslije iznesenih prijetnji razgovarala sa Šmitom.

    Komentarišući aktuelnu političku situaciju u Banjaluci, Trivićeva je rekla da odbornici Narodnog fronta neće podržati zahtjev za kreditno zaduženje i rebalans budžeta koje traži gradonačelnik Draško Stanivuković.

    “Sve ono za šta gradonačelnik navodi da danas nema novca, kao što je subvencionisanje vrtića ili pomoć korisnicima Centra za socijali rad, bilo je planirano budžetom, te se postavlja pitanje na šta drugo je gradonačelnik potrošio taj novac?”, pita Trivićeva.

  • Burna rasprava zbog Zakona o geološkim istraživanjima

    Burna rasprava zbog Zakona o geološkim istraživanjima

    Pred poslanicima u Narodnoj skupštini RS trenutno je rasprava o Nactru zakona o izmjenama i dopunama Zakona o geološkim istraživanjima, a poslanici u najvećoj mjeri zastupaju stav da je zakon veliko poniženje za lokalne zajednice, jer je prijedlog da se one isključe kada je u pitanju davanje saglasnosti da se na njihovoj teritoriji mogu vršiti geološka istraživanja, ali i da se sve radi u cilju da se dozvoli eksploatacija litijuma u Srpskoj.
    Za opoziciju, ali i pojedine predstavnike vlasti, sporno je što se mijenja Član 33. postojećeg Zakona o geološkim istraživanjima, gdje je prijedlog da se izbaci stav koji predviđa da lokalne zajednice daju saglasnosti za geološka istraživanja.

    A prema Nacrtu zakona, predlagač, navodi da u opštinama/gradovima nema dovoljno stručnih ljudi koji bi mogli odlučiti o istraživanjima, prenose Nezavisne.

    “Postojanje ove odredbe ostavlja mogućnost jedinicama lokalne samouprave da bez pravnog osnova daju negativna mišljenja na istraživanja. Veliki broj jedinica lokalne samouprave ne posjeduju lica koja imaju stručna zvanja na osnovu kojih bi odlučivala da li neko može ili ne može istraživati na prostoru. Nosilac prava na istraživanje će biti dužan da se informiše kod jedinice lokalne samouprave o eventualnim ograničenjima za geološka istraživanja u odnosu na prostorni plan jedinice lokalne samouprave”, navodi se, između ostalog, u obrazloženju zakona.

    Pored toga, poslanici smatraju spornim i izmjenu zakona koja kaže da za odobravanje geološkog istraživanja više neće biti potrebno mišljenje nadležnog organa (Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS) o potrebi sprovođenja procjene uticaja na životnu sredinu, odnosno o potrebi pribavljanja lokacijskih uslova za planirane radove, već će to raditi pravno lice kome je dodijeljena koncesija za eskploataciju.

    Spomenka Stevanović, šef Kluba poslanika Demosa, kazala je da razumije da je eskpoloatacija zanimljiva i da se radi u cilju privrednog rasta u Srpskoj, ali da imaju određene primjedbe.

    “Dakle, imamo primjedbu na Član 2. Nacrta, kojim se mijenja Član 33. postojećeg zakona. Vi izbacujete iz procjene eksploatacije Ministarstvo i lokalnu samoupravu. Posebno smo skeptični i protiv smo da se iz postupka detaljnog odobravanja saglasnosti za istraživanja izbacuju opštine/gradovi. Nije dobro izbacivanje ni jednih ni drugih. Znam da neke lokalne zajednice nemaju stručnih lica i da nekada odugovlače sa odgovorom da li se odobrava eksploatisanje ili ne, ali oni mogu oragnizovati stručna lica sa strane. Takođe, one lokane zajednice koje neće da u rzaumnom roku da ogovore na zahjtve, i to se može zakonski urediti na način da se obavezu da u roku od 30 dana odgovore, a ako ne odgovore može da se smatra da su saglasne za istraživanja. Ne treba isključivatli lokalne zajednice iz bilo kakvih društvenih procesa, posebno iz ovako važnih stvari”, kazala je ona.

    Demos ima primjedbu i na predloženi Nacrt u Članu 11. a kojim se mijenja Član 40. postojećeg zakona, a koja predviđa da je najveća dozvoljena količina mineralne sirovine koja se može uzeti s ciljem ispitivanja kvaliteta i hemijsko-tehnoloških svojstava mineralne sirovine do 10.000 m3, umjesto do sada propisanih 200 m3.

    “Ovo je enormna količina. Nismo da se ovo mijenja, jer je ovo uvođenje nelegalne eksploatacije, a vi ga vodite kao istraživanje. Ozbiljna je to količina materijala koja bi ostavila velike posljedice na terenu. Vlada RS, podsjetiću, samo dozvoljava da se u rijetkim slučajevima dozvoljava iskopavanje do 5.000 kubnih metara za zemni gas, te nekoliko drugih sirovina. Građani i struka treba da daju svoje mišljenje na ovo”, poručila je Stevanovićeva.

    Ognjen Bodiroga, poslanik u Klubu SDS-a rekao je da “ovo neće proći”.

    “Mislim da se iza ovoga priča krije namjera da se iskopava litijum. SDS je protiv toga. Vi ponižavate lokalne zajednice, uzeli ste im sve, a vraćate im da nisu sposobne da odluče šta je za njih dobro”, naveo je on.

    Nebojša Vukanović, šef Kluba poslanika Za pravdu i red, poručio je da je drskost to što na raspravi nije ministar rudarstva i energetike RS, Petar Đokić

    “Drskost je da korumpirani ministar Petar Đokić, ne smije da dođe pred narodne poslanike i da nam položi račune”, dodao je Vukanović, nakon čega je opomenut.

    On je potom prozvao i Vladu RS koja u ovom trenutku održava sjednicu, i zatražio pauzu od pola sata da bi premijer Radovan Višković, i ministar Đokić došli na sjednicu. I to je odbijeno.

    “Mi ne možemo napraviti pauzu, tu su predstavnici svih ministarstava, a ne možemo prekinuti sjednicu Vlade”, kazao je Mirsad Duratović, potpredsjednik NS RS.

    Tomica Stojanović, poslanik u Klubu SDS poručio da je ovo zakonsko rješenje i njegovo obrazloženje sramotno.

    “Nemoj ko da se drzne da izbaci tačku kojom se traži izbacivanje jedininca lokalna samouprave, i ovo oko procjene utricaja na životnu sredinu”, poručio je Stojanović. Đorđe Vučinić, poslanik Kluba za pravdu i red rekao je da zakon donesen iz Srbije.

    “Milan Baštinac je lično donio zakon na protokol i samo poručio da ne smije da se izmijeni nijedna jedina riječ. A vi ste samo ispravili ekavicu na ijekavicu i niste smjeli ništa da kažete. Ako lažem, demantujte me odmah”, kazao je Vučinić.

  • Dodik: Ne može se biti liberal i podanik Šmita u isto vrijeme

    Dodik: Ne može se biti liberal i podanik Šmita u isto vrijeme

    Tri puta sam pročitao izjavu Edina Forte, koji je pozvao njemačkog građanina Kristijana Šmita da “interveniše” u BiH. Posljednji put kada su Nijemci sebi dali za pravo da “intervenišu” na ovim prostorima, to se završilo pokoljima na Kozari, Јasenovcem, Prebilovcima i brojnim tragedijama, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Posljednji put kada smo oduzeli Nijemcima pravo da ovdje intervenišu, nastala je BiH kakva je jedino moguća – zemlja dva entiteta i tri konstitutivna naroda, Srba, Bošnjaka i Hrvata, kojima pripada jednako i nikome ne pripada najviše. Takva BiH podrazumijeva da se oko svega dogovorimo. Nijedan dogovor se neće jednako ili u potpunosti svidjeti Forti, Čoviću ili meni, ali će bar biti rezultat demokratskog procesa naših naroda koji žive u Evropi 21. vijeka – rekao je Dodik.

    Dodik naglašava da se iznenadio da neko ko sebe izdaje za liberala poziva na to da pojedinac, stranac, nelegalan i nelegitiman, donosi odluke umjesto izabranih predstavnika naroda u BiH.

    • Na kom jeziku treba da vam kažem da biste razumjeli – zakone u BiH može donositi samo Parlamentarna skupština BiH. Koliko puta da vam ponovim da biste shvatili – Šmit nije visoki predstavnik, možda je “visoko božanstvo” za bošnjačke političare i može biti samo visoki predstavnik u Federaciji BiH, koja ga očigledno prihvata. Da li da vam crtam da konačno prihvatite da Šmitova želja može za vas biti zapovijest, ali za Republiku Srpsku ne znači ništa? Ili, kako je moguće da lider Forto ignoriše stavove Srba i Hrvata o temi Izbornog zakona, i pokazuju da je ta lopurda Šmit njihov, muslimanski, i da izvršava njihove naloge – poručio je Dodik.

    Predsjednik Republike Srpske naglašava da je dosta tih nadobudnih “demokrata”, “mislilaca”, “svaštara” i “sveznalica”.

    • Dogovora u BiH nema zato što vi ne želite dogovor. Vi želite da vladate Srbima i Hrvatima. Vaša servilnost postaje degutantna, a vaše bježanje od odgovornosti tragično. Političari preuzimaju odgovornost, politikanti čekaju da drugi odluče umjesto njih – naglasio je Dodik.

    Dodik poručuje da se ne može biti liberal i podanik Šmita u isto vrijeme.

    • Liberal bi, valjda, trebalo da zna da njegove slobode prestaju tamo gdje počinju tuđe. Podanik ne zna ništa. Podanik ne vidi ništa. Nema ni viziju ni jasan pravac jer ga putem vodi nametnuti Nijemac. Izbori u Republici Srpskoj biće održani ili po važećem zakonu, ili po izmijenjenom o kome se dogovorimo, ili po zakonu Republike Srpske koji ćemo donijeti. Po Vašem i Šmitovom neće. Šmitove fantazije nas ne zanimaju – zaključio je Dodik.
  • Crnadak tvrdi da suđenje predsjedniku nije suđenje Srpskoj

    Crnadak tvrdi da suđenje predsjedniku nije suđenje Srpskoj

    Kada vidite skup podrške Miloradu Dodiku koji se organizuje svaki put pred Sudom BiH, govori vam da stvari nisu čiste.

    To je skup milionera, stranačkih funkcionera i raznih opskurnih likova za koje se ne zna šta rade tamo. To je predstave kojom se sve stavlja na kocku kako bi se zaštitila lična pozicija.

    To je izjavio šef Kluba poslanika PDP u Narodnoj skupštini Srpske, Igor Crnadak.

    -Zakon o imunitetu koji je vlast predložila u prvi plan stavlja funkcionere i štiti ih kao kineski zid kako bi postali nedodirljivi. Cilj donošenja zakona je da se dodatno zaštite oni najzaštićeniji”, rekao je šef Kluba poslanika PDP u NSRS Igor Crnadak za BN televiziju.

    Ono što posebno brine, smatra Crnadak, jeste problem korupcije koja izjeda naše društvo.

    –Više im nije dovoljno da kradu i prave kanal iz budžeta do ličnih računa i džepova, nego sad žele zakone koji će ih čuvati od bilo kakvog progona. Ljudi su sve nezadovoljniji, režim je sve nervozniji i u panici svakodnevno povećava pritisak, što je pokazao zakon o kriminalizaciji javne riječi i najavljeni zakon o medijima, te sve više pokušava da se zaštiti – smatra Crnadak.

    Time se, ističe Crnadak, još jednom pokazuje da nije tačna teza koju vlast potencira, a to je da smo svi isti. Dodaje da tim zakonom neće zaštititi Milorada Dodika kojem se sudi pred Sudom BiH.

    -Suđenje Dodiku je pravodusni proces nema nikakve veze sa Srpskom i njenim institucijama. Nije tačna njihova teza da Srpske nema bez Dodika. Ne smije se pasti u zamku da suđenje Dodiku postane kamen oko vrata Srpskoj, što već polako postaje. Dodikova tvrdnja da je on Republika Srpske je štetna po Srpsku. On je Srpsku i njen narod pokušao da stavi kao neku vrstu štita oko sebe – objašnjava Crnadak.

    Optužnica, kaže dalje on, odnosi na Milorada Dodika imenom i prezimenom.

  • Vulićeva CIK-u: Ne prihvatamo softver koji će kreirati Šmit

    Vulićeva CIK-u: Ne prihvatamo softver koji će kreirati Šmit

    Ne prihvatamo softver koji će kreirati Kristijan Šmit, istakla je predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Sanja Vulić.

    Trebaju nam elektronska identifikacija, otisak prsta i skeneri. Samo kažem da ne prihvatam softver koji će kreirati Kristijan Šmit, naglasila je Vulićeva i članovima CIK-a poručila da mogu da zaborave ukoliko žele da uvedu elektronsko glasanje koje najavljuje Šmit.

    Vulićeva je, govoreći ponovnom prebrojavanju listića, navela da CIK nije imao pravni ni finansijski osnov za prebrojavanje listića za nivo predsjednika Republike Srpske, te podsjetila da je prebrojavanje glasačkih listića na izborima 2022. godine potvrdilo da je Milorad Dodik apsolutni pobjednik.

    Prema njenim riječima, Dodik će biti predsjednik godinama zato što, za razliku od opozicije, vodi korektne i konkretne politike.

    Predsjedavajuća Kluba SNSD-a se osvrnula na izlaganje poslanika PDP-a Branislava Borenovića, upitavši ga o kakvoj pravičnosti, korektnosti i poštenju govori dok u CIK-u sjede Јovan Kalaba – kandidat PDP-a za odbornika i Vanja Bjelica Prutina koja je bila savjetnik Mirka Šarovića /SDS/?

    Ona je istakla da je sa Borenovićem saglasna kada je riječ da izbori trebaju biti transparentni i pošteni jer, kako je rekla, to znači da će SNSD vladati još najmanje 20 godina.

    Vulićeva je reagovala i na izjave pojedinih poslanika da im smetaju im Dodikove slike u Klubu SNSD-a.

    • Hvala što su primjetili kako poštujemo našeg predsjednika. Sada ćemo naručiti još veće fotografija – navela je Vulićeva.
  • Kovačević: Srpska spremna da sa partnerima u BiH razgovara o izmjenama Izbornog zakona, ali ne prihvata nametanja Šmita

    Kovačević: Srpska spremna da sa partnerima u BiH razgovara o izmjenama Izbornog zakona, ali ne prihvata nametanja Šmita

    Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je Republike Srpske spremna da sa partnerima u BiH razgovara o eventualnim izmjenama Izbornog zakona, ali da nije spremna da prihvati bilo šta što bi da nameće Kristijan Šmit.

    Kovačević je upozorio da se nametanjem može, pored svih postojećih problema u BiH koji su evidentni, stvoriti još jedan veliki problem, a to je da bude dovedeno u pitanje održavanje izbora.

    • Svi moraju da računaju na to – rekao je Kovačević za ATV i podsjetio da je u Narodnoj skupštini Republike Srpske usvojeno da neće biti sprovođene bilo kakve odluke ilegalca, destabilizatora Kristijana Šmita.

    U tom slučaju, istakao je Kovačević, postoji mogućnost da izbora ne bude ili da Srpska usvoji svoj izborni zakon u parlamentu i da onda Republička izborna komisija organizuje i sprovede izbore u Srpskoj.

    Komentarišući suđenje predsjedniku Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukići, Kovačević je rekao da je sve što dešava definitivno sinhronizovan napad na Republiku Srpsku, njen satatus i autonomiju, ali i na njene građane.

    Kovačević je podsjetio da je sudija na posljednjem ročištu u Sudu BiH pokušao da izbaci publiku sa suđenja, iako su tu bili važni funkcioneri u BiH i Srpskoj, između ostalih i srpski član Predsjendištva Željka Cvijanović.

    • O tom detalju se malo priča, ali je očigledno da je namjera bila da se izoluje Milorad Dodik. Međutim, umjesto toga dešava se to da se sve više građana Srpske okuplja oko njega i da ima sve veću snagu – rekao je Kovačević.

    On je podsjetio da u Ustavu Srpske piše da predjesnik predstvalja Republiku i izražava njeno državno jedinstvo, te napomenuo da kada neko napadne predsjednika, odnosno kada pokrene proces protiv njega zato što je poštovao Ustav, na taj način napada i građane te Republike.

    • I to radite tako što dovedete stranca, koji ušeta kao ilegalni imigrant u Republiku i kojeg niko nije zvao, predstavi se kao visoki predstavnik i uzme da mijenja Krivični zakon BiH tako što zaprijeti zatvorom svakom ko ne poštuje ono što on kaže – rekao je Kovačević.

    On je istakao da je vlast Srpske sada vodi borbu za zaštitu Dejtonskog sporazuma, Ustava i ustavnog poretka u BiH i u Republici Srpskoj u kojoj će pobijediti.

    Kovačević je ukazao i da je evidentno da je Šmit došao u BiH došao sa jednim ciljem – da dodatno destabilizuje BiH, region i da konkretno djeluje protiv interesa Repblike Srpske i Srba i radi na nezakonitoj, antidejtonskoj i nelegalnoj centralizaciji BiH.

    • Stvarna njegova uloga bi trebalo da bude da doprinosi rješavanju problema u BiH, smirivanju krize, poboljšanju odnosa između entiteta i konstitutivnih naroda, ali nema pravo da bilo šta nameće, niti da bilo koga smjenjuje ili bilo šta mijenja – rekao je Kovačević.

    On je istakao da se ne smije zaboraviti da Šmit nije imenovan relevantnom rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.

    • Cilj je da se stegne obruč oko Dodika, da se građani prepadnu, te da za predsjednika biraju nekog drugog. Paralelni procesi u svemu tome su procesi upumpavanja novca u BiH i Srpsku, što opoziciji u borbi protiv Dodika, što medijima koji su pod njihovom kontrolom, kako bi se sve najgore govorilo i o Dodiku i o Srpskoj – naveo je Kovačević.

    On je rekao i da Republika Srpske nikada neće prihvatiti Šmita, jer bi se na taj način pogazila njena i prava njenih građana.

    • Zbog toga se i vode ovakvi procesi, jer imate situaciju da se želi poniziti predsjednik Republike, jer je neposlušan prema velikim moćnicima, od kojih su mu građani Srpske bitniji – rekao je Kovačević.

    Kada je riječ o hapšenju predsjednika Suda BiH Ranka Debeveca i bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ Osmana Mehmedagića, Kovačević je rekao da to govori u kakvom cirkusu od zemlje svi mi živimo.

    • Protiv predsjednika Republike, jer je poštovao Ustav, vodite proces pred Sudom u trenutku kada je uhapšen predsjednik tog suda, zajedno sa bivšim direktorom OBA. To je sveopšti cirkus, u kojem, kad bi bilo imalo pravde i morala, pokušali bismo da napravimo bazični dogovor ključnih unutrašnjih faktora u BiH – rekao je Kovačević.

    Međutim, dodao je Kovačević, iz dana u dan se pokazuje da su i Sud i Tužilaštvo BiH samo još jedan od resursa za borbu protiv Srba, Republike Srpske, jer se samo njima sudi i samo se oni procesuiraju.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Košarac: Dan Republike Srpske svetinja u koju se ne dira

    Košarac: Dan Republike Srpske svetinja u koju se ne dira

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac istakao je da je 9. januar svetinja u koju se ne dira i da će se Dan Republike Srpske slaviti dostojanstveno i u zajedništvu, kao i do sada.

    Iz rubrike “Ovosedmične gluposti Kristijana Šmita” izdvajamo izjavu o obilježavanju Dana Republike Srpske, najavu o nametanju izmjena Izbornog zakona BiH i tvrdnju kako mu se neki građani Srpske izvinjavaju, kako ga zaustavljaju i žele selfi sa njim???!!! Njegovo stanje, zaista, zaslužuje dijagnozu i adekvatan medicinski tretman – napisao je Košarac na Instagramu.

    On je upitao sa kojim pravom “jedan stranac, uzurpator i mrzitelj srpskog naroda uopšte spominje, a kamoli osporava, Dan Republike Srpske”.

    • On bi da nas hapsi zato što slavimo 9. januar, jedan od najznačajnijih datuma u srpskoj istoriji?! Retorički pitam – ima li taj čovjek dvije čiste u glavi?! Deveti januar je rođendan naše otadžbine Republike Srpske. Naša svetinja u koju se ne dira! Slavićemo Dan Republike Srpske dostojanstveno i u zajedništvu, kao i do sada. Naša ljubav, patriotizam i sabornost čuvaju Republiku Srpsku – naglasio je Košarac.

    On je naveo da su uzaludni nasrtaji “opskurnih likova, poput ovog nesrećnika Šmita i čitave plejade karikatura sa zapada”.

    • To je ta bratija po mešetarenju i kršenju svih normi međunarodnog prava! – dodao je Košarac.

    Prema njegovim riječima, u svom neoprotektoratskom odnosu prema BiH, uzurpator bi i da nameće izmjene Izbornog zakona, a najgore od svega je što za takvo suludo djelovanje dobija aplauz dijela političke strukture iz FBiH.

    Košarac je naveo da ljudi koji se kunu u suverenitet BiH aplaudiraju obesmišljavanju domaćih institucija i demokratije.

    • Gospodo, osvijestite se! To što Šmit radi je uspostavljanje kolonije, koju ne žele ni Srbi, ni Hrvati, ni Bošnjaci. Taj scenario nećete gledati u Republici Srpskoj! Srpska ima odgovor. Pozivam vas da se vratite u dejtonske okvire, dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda – istakao je Košarac.

    On je poručio da izmjene izbornog zakonodavstva isključivo mogu biti rezultat unutrašnjeg dogovora, “nikako nametnuta volja individue, koja između ostalog, nema biračko pravo u BiH, niti legitimitet visokog predstavnika”.

    • A što se tiče selfija sa građanima Srpske, njihovih izvinjenja Šmitu, to je iz rubrike “Nije se desilo”. To je Šmitova laž, koja je i smiješna i tužna. Zar mu nije ostalo ni zrno dostojanstva? U ovom slučaju za Šmita zaista važi ona da je bolje ćutati i biti smatran glupim, nego progovoriti i otkloniti svaku sumnju – naglasio je Košarac.