Kategorija: Politika

  • Nuždić: Pravda za Srbe nije cilj Suda i Tužilaštva

    Nuždić: Pravda za Srbe nije cilj Suda i Tužilaštva

    Vršilac dužnosti direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Viktor Nuždić izjavio je da je period praznika vrijeme kada se potrebno sjetiti svih stradalih Srba u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, jer su upravo oni ubijani na zvjerski način za vrijeme najvećih hrišćanskih praznika.

    Nuždić je je u intervjuu Srni istakao da do danas nema satisfakcije ni kada je riječ o osuđujućim presudama za te zločine.

    • Na najveće praznike Srbi su ubijani u Drugom svjetskom ratu u NDH. U proteklom Odbrameno-otadžbinskom jedan od najvećih zločina bio je u selu Јošanica, i to na Nikoljdan, kada su muslimanske jedinice ubile 56 mještana. Na pravdu čekamo tri decenije. To će biti dug proces sa neizvjesnim završetkom. Moramo da radimo sve što je u našoj moći da odgovorni stanu pred lice pravde – naveo je Nuždić.

    On je ukazao i da su iste godine pobijeni Srbi u Kravici, i to na Božić, te da je i to jedan od mnogobrojnih zločina koji je ostao bez sudske presude, interesovanja nadležnih institucija i volje za rješavanjem zločina nad Srbima uopšte.

    • Naser Orić je oslobođen za ovaj zločin i pred Haškim tribunalom i Sudom BiH. Zločini nisu na adekvatan način procesuirani. U našem Atlasu zločina na 1.300 stranica opisano je 76 zločina 1992. godine u kojima je ubijeno četvoro i više lica. Oko 70 odsto tih zločina nije ušlo u fazu sudskog procesa – ukazao je Nuždić.

    Nakon ovoga, upozorio je Nuždić, ne može se govoriti o osnovnoj namjeni pravde i pravičnosti, odnosno kažnjavanja da bi se resocijalizovali izvršioci, te istakao da su prošle tri decenije, a zločinci slobodno šetaju i uživaju sva prava.

    HAPŠENjE PREDSЈEDNIKA SUDA BiH POKAZUЈE STANjE U PRAVOSUĐU, SUD NEMA KREDIBILITET

    Nuždić je ukazao da ne postoji odgovornost Suda i Tužilaštva BiH kada je riječ o predmetima ratnih zločina počinjenih nad Srbima, a ove dvije institucije prebacuju odgovornost sa jednih na druge.

    • Ne možemo ni očekivati mnogo od tih institucija s obzirom na to da su to neustavne kategorije. Svjedoci smo i ovih dana šta se dešava u tim institucijama. Gdje se hapsi predsjednik Suda iluzorno je govoriti da je to jedna ozbiljna institucija. To je nečuveno i u necivilizovanom društvu, a ne u jednoj zemlji koja pretenduje da bude članica EU – istakao je Nuždić.

    Nakon što je uhapšen predsjednik Suda BiH, Nuždić je naveo da ta institucija nema više bilo kakav kredibilitet, te se ne može očekivati da bilo šta uradi kada je riječ o kažnjavanju onih koji su činili zločine nad Srbima.

    PROCES PROTIV DODIKA I LUKIĆA RAZOTKRIO NAMЈERE SUDA I TUŽILAŠTVA

    Ako je neko i pokušao sakriti namjere rada Suda i Tužilaštva BiH, one su sada izašle na vidjelo, rekao je Nuždić, te dodao da se to najbolje može vidjeti na procesu koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

    • To je politički sud. Vidjeli smo da je od podizanja optužnice održano već treće ročište. To ide ekspresno. Taj proces je nezakonit. S druge strane, 30 godina čekamo na procesuiranje onih koji su činili zločine nad Srbima. To možemo vidjeti i na primjeru postupka koji se vodi protiv Atifa Dudakovića i drugih koji su optuženi za ubistvo više od 300 Srba, uglavnom civila – podsjetio je Nuždić.

    Takođe se, naveo je on, u procesima protiv onih koji su optuženi da su činili zločine nad Srbima izlazi u susret kada je riječ o otkazivanju ročišta i uvažavaju se sve primjedbe i želje.

    • Vidjeli smo i sada u procesu protiv predsjednika Dodika da jednostavno sudija ne dozvoljava pomjeranje termina. Na drugoj strani, srpske žrtve čekaju tri decenije na pravdu. Niko nema razumijevanja i ti procesi idu unedogled – istakao je Nuždić.

    VEĆA ZAINTERESOVANOST EVROPSKIH NAUČNIKA ZA DEŠAVANjA DEVEDESETIH GODINA

    Osim primarne funkcije prikupljanja podataka i istraživanja dešavanja tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata, Republički centar se bavi i širenjem istine o stradanju srpskog naroda u evropskim i svjetskim okvirima, što podrazumijeva i njegovanje kulture sjećanja.

    Nuždić je podsjetio da je prethodnih godina Centar potpisao sporazum o saradnji sa Fakultetom političkih nauka, Pravnim i Filozofskim fakultetom Univerziteta u Banjaluci.

    • U proteklih 10 godina više od 300 studenata prošlo je obuku u Centru. Oni će preuzeti ulogu obrazovanja mladih generacija. Upravo je to put kojim treba da idemo. Edukacija ljudi koji će biti dio obrazovnog sistema je primarna – istakao je Nuždić.

    Da je Centar prepoznat i u svijetu kao relevantna institucija, kaže Nuždić, pokazuje i podatak da je sve više naučnika iz Evrope zainteresovano za rad Centra, za sprovedena istraživanja i karakter sukoba devedesetih godina prošlog vijeka.

    Nuždić je ukazao da sve ovo najbolje ilustruje primjer mladog istraživača sa Sorbone koji se Centru obratio sa zahtjevom za pristup informacijama i istraživanjima.

    • Odbranio je master tezu na Sorboni na temu stradanja Srba u Derventi i proboja Koridora. To je do sada bilo nesvojstveno. O tome koliko je to značajno govori i podatak da nam se javio još jedan mladi naučnik iz Francuske koji, takođe, priprema master tezu. Takvi zahtjevi dolazili su iz Velike Britanije, Irske i drugih zemalja kao i medijskih kuća koji su zainteresovani za prezentovanje istine o stradanju Srba na ovim prostorima – istakao je Nuždić.

    On je napomenuo da su sva dokumentovanja u Centru rađena na naučnoj osnovi, zasnovana na principu objektivnosti, te naveo da jedino takva literatura može biti relevantna za korišćenje prilikom pisanja naučnih i drugih radova.

    U organizaciji Muzeja žrtava genocida, u Palati Srbija u Beogradu održana je Međunarodna naučna konferencija “80 godina pojma genocid – Studija slučaja: Genocid nad Srbima, Јevrejima i Romima u NDH”, a Nuždić kaže da je važno učešće i Republičkog centra na tom skupu jer je to bila potvrda da je institucija iz Republike Srpske prepoznata kao releventan partner u svim istraživanjima.

    On je ukazao i na istraživanje kojim je dokazano da su se zločini nad Srbima dešavali na istim lokacijama i na iste načine u Drugom svjetskom ratu i u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.

    “Odbrambeno-otadžbinski rat ne možemo posmatrati izolovano od Drugog svjetskog rata. Centar svoje kapacitete ulaže i u istraživanje tog perioda. Zbog toga smo i dobili poziv na konferenciju na kojoj su govorili najveći svjetski autoriteti koji izučavaju genocid i Holokaust”, rekao je Nuždić.

    PUBLIKACIЈOM O DOBROVOLjAČKOЈ ULICI RAZBIĆEMO MITOVE IZ SARAЈEVA

    Važan segment rada Republičkog centra je i dokumentovanje istraživanja putem knjiga, publikacija i raznih drugih sadržaja. Kroz Atlas zločina biće objavljena sva vjedočenja o stradanju Srba na ovim prostorima od 1992. do 1995. godine.

    • Odštampali smo Atlas za 1992. godinu i u pripremi je za 1993. Atlas je rezultat naučnog istraživanja i bilo ko od istraživača može da ga navede kao relevantan naučni izvor. S tim u vezi nastavićemo s ovim radom, a sprema se i izdavanje publikacije o dešavanjima u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu – naveo je Nuždić.

    On je rekao da će u ovoj publikaciji biti zapisana svjedočenja koja javnost nije imala priliku da čuje.

    • Publikacija o Dobrovoljačkoj razbiće mitove koji se javljaju u Sarajevu, gdje se priča o nekakvom imaginarnom napadu ЈNA na Predsjedništvo BiH i grad Sarajevo. Sve smo to dokumentovali kroz naučni pristup i dokazali da se ništa od toga nije desilo nego da su izvršeni napadi na pripadnike ЈNA. Svi događaji koji se vežu za 2. i 3. maj 1992. godine imaju sve odlike ratnog zločin – istakao je Nuždić.

    NAЈVAŽNIЈI DATUM U NOVIЈOЈ ISTORIЈI – 9. ЈANUAR, NE ZABORAVITI HEROЈSTVO VOЈSKE REPUBLIKE SRPSKE

    Nuždić je poručio da je Dan Republike jedan od najvažnijih datuma u novijoj istoriji i naglasio da ovaj praznik niko ne može ukinuti kao što je to, između ostalog, želja germanskih, kako ih je nazvao, kvazipolitičara koji vijekovima imaju pretenziju da na ovim prostorima kroje sudbinu naroda.

    • Godinu počinjemo sa proslavom Dana Republike, to niko ne može osporiti. Za narednu godinu želja nam je da se još više pokažemo na međunarodnom planu i da Centar nastavi sa učešćem na konferencijama kao naučna institucija – istakao je Nuždić.

    On je rekao da će se nastaviti i sa istraživanjima koje se odnose na akcije Vojske Republike Srpske.

    • Ne možemo zaboraviti ni taj aspekt herojstva. Vojnici su odbranili ovu državu i podnijeli su najveću žrtvu. Nastaviće se i sa mapiranjem logora u saradnji sa predstavnicima udruženja proisteklih iz proteklog Odrbrambeno-otadžbinskog rata – ukazao je Nuždić.

    On je istakao da se u Centru nalazi višemilionska arhiva koja je većim dijelom digitalizovana i sačuvana.

  • Dodik: Dio ljudi u Beogradu veoma negativno nastrojen prema Srpskoj

    Dodik: Dio ljudi u Beogradu veoma negativno nastrojen prema Srpskoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da je opoziciona lista “Srbija protiv nasilja” tokom proteklih izbora u Srbiji i nakon toga uvrijedila građane Republike Srpske, koji su sada svjesni činjenice da u Beogradu postoji dio ljudi veoma negativno nastrojenih prema Srpskoj.

    Dodik je poručio da je ljubav ljudi iz Republike Srpske prema Srbiji velika i da niko nema pravo da dira u to.

    • To je udarac koji u Republici Srpskoj niko nije očekivao, pa je stoga bolan. Ovo što ste uradili i što pričate nas boli više nego bilo šta iz Sarajeva. Ne možete od Republike Srpske tražiti nikakvo poštovanje. Tako ste trajno sahranili podršku iz Republike Srpske – rekao je Dodik i naglasio da Republika Srpska ovo nikada neće zaboraviti.

    On je istakao da su ljudi iz Republike Srpske na izborima u Srbiji ostvarili svoje pravo u skladu sa zakonima Srbije, koja im je kao njenim državljanima omogućila da učestvuju na izborima.

    Dodik je naglasio da građani Republike Srpske, koji su u nedjelju, 17. decembra, učestvovali na izborima u Srbiji i odlučili da podrže listu /predsjednika Srbije/ Aleksandra Vučića, nisu protiv Srbije i veoma su zainteresovani da Srbija bude jaka.

    • Mi nismo protiv Srbije, mi smo dio jednog naroda. Tako se osjećamo i veoma smo zainteresovani da Srbija bude snažna, da bude najjača u regionu – istakao je Dodik.

    On je rekao da su ljudi iz Republike Srpske na izborima u Srbiji ostvarili svoje pravo u skladu sa zakonima Srbije, koja im je kao njenim državljanima omogućila da učestvuju na izborima.

    Dodik je rekao i da nije zadovoljen brojem ljudi koji su izašli na izbore, a imaju državljanstvo Srbije, te rekao da će sa rukovodstvom Srbije razgovarati o tome da građanima Republike Srpske omoguće automatsko državljanstvo Srbije, pogotovo zato što su to već primijenile Mađarska i Hrvatska.

    • To treba da završimo. Sada smo postali svjesni činjenice da u Beogradu postoji dio ljudi koji su veoma negativno nastrojeni prema Srpskoj. Zato, kao dio odbrane od takvih moramo tražiti povećanu mogućnost da odbranimo svoju poziciju i Srbiju. Da je odbranimo od onih koji u svima vidi krivca samo ne u sebi, kao što je ova Đilasova stranka koja je sramno nazvana “Srbija protiv nasilja” – rekao je Dodik za Televiziju “Pink”.

    On je rekao i da ovo što sada radi koalicija “Srbija protiv nasilja” jeste posljedica njihove promašene politike, uključujući i ono što su govorili o Republici Srpskoj i njenim građanima, tvrdeći da su “genocidni” i da ne treba da dolaze u Srbiju.

    • Klevetali ste nas pred strancima i govorili da smo nešto nepotrebno. Oni oko Dragana Đilasa nikada nisu pitali kako ste i da li nam nešto fali. Da su pokazivali neki interes za nas možda bi i privukli neke ljude iz Srpske. Ali, trajno su sahranili svoju podršku u Republici Srpskoj. Nemojte od nas očekivati ni minimum poštovanja nakon ovoga što radite. Uvrijedili ste do nas do srži. Niste ni pokušali da nam se izvinite. Obračunaćemo se političkim dijalogom – poručio je Dodik.

    Dodik je napomenuo da je neprihvatljivo i to što profesori koji predaju na fakultetima u Srbiji stalno govore o Republici Srpskoj u negativnom kontekstu.

  • Dodik: Đilas pokušava sa novom laži da se lažno opravda

    Dodik: Đilas pokušava sa novom laži da se lažno opravda

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da sve što je rekao Dragan Đilas o stanovnicima Republike Srpske samo pokazuje nepoznavanje odnosa našeg naroda prema Srbiji, a njegov “plač nad sudbinom” pokazuje koliko ništa nije razumio.

    “Tvrditi da nema ništa protiv nas je još jedna obična podvala i lažno lamentiranje nad svojom sudbinom”, istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je u izjavi za Srnu naglasio da je zaista podvala tvrditi da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić želi da narod iz Republike Srpske okrene protiv njega i njegovih saradnika i dokazuje da Đilas želi s novom laži da se izvuče i lažno opravda.

    “Gospodine Đilas, okupili ste ljude oko sebe koji u kontinuitetu kleveću Republiku Srpsku, daju užasne kvalifikacije o nama kao genocidnim, favorizuju BiH mimo Dejtona, što malo ko u Republici Srpskoj prihvata.

    Vaši ljudi nisu oklijevali da Republiku Srpsku i njen narod prikažu kao manje vrijedan, nedostojan, onaj koga treba zaobići, gradeći u svom okruženju uvjerenje da smo teret, prljavi i zli, da bi Vama bilo bolje kad nas ne bi bilo. Slušao sam od njih razne hvalospjeve o Sarajevu i vidio mržnju prema nama”, naglasio je Dodik.

    On je upitao Đilasa kad je zadnji put bio u Republici Srpskoj, pitao kako smo, može li nam nešto pomoći?

    “Sjećate li se, ja ne?! Kada su Vaši ljudi bar načelno pred strancima pokušali da nas opravdaju, da nas odbrane, iako te i ne očekujem. E, u tome i u mnogo čemu drugom, gospodine Đilas, narod je vašu strukturu prepoznao kao opasnu, nedostojnu, izdajničku i zato Vas nije podržao. Ne pravite sebi novu zabludu, o Vučuću i njegovoj namjeri da nas navede da Vas odbacimo. Mi smo Vas odavno odbacili”, istakao je Dodik.

    On je podsjetio Đilasa da stanovnici Republike Srpske imaju pravo da dobiju državljanstvo Srbije, koje su iskoristili, i samim tim imaju pravo da glasaju na izborima.

    “To za koga će oni glasati je stvar njihove slobodne volje i slobode izbora. Na njih niko nije vršio bilo kakav pritisak. Očigledno je da narod u Republici Srpskoj cijeni sve što su predsjednik Vučić i Vlada Srbije učinili za Republiku Srpsku i njihov glas je bio glas za dalje jačanje saradnje bratskog naroda, za razvoj, prosperitet i napredak Srpske i Srbije. S toga Vaši napadi na naš narod, koji je izašao na slobodne i demokratske izbore, ni u kom slučaju nije trebao, niti smo smjeli biti meta napada i uvreda s Vaše strane”, konstatovao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je u izjavi za Srnu naveo da ne razumije ni odakle toliko negodavanje, jer glasovi birača iz Republike Srpske, s obzirom na njihov broj, nikako nisu mogli da odluče izbore u Srbiji, osim što su pokazali da podržavaju politiku Aleksandra Vučića i SNS-a.

    “Oni su uvidjeli da je to ispravna i odgovorna politika mira, stabilnosti, patriotizma, unapređenja odnosa u regiji, ekonomskog procvata i bratske saradnje našeg naroda. Tu nema mjesta za Vas, jer to niste ničim zaslužili”, istakao je Dodik.

    On je rekao da narod u Republici Srpskoj voli Srbiju, i voljeće je i dalje bez obzira na uvrede koje dobijaju od gubitnika, a koji u svemu vide krivca osim u sebi.

    Predsjednik Republike je istakao da Srpska i Srbija idu dalje putem još jače i plodonosnije saradnje na svim poljima, na obostrano zadovoljstvo našeg naroda i onih koji žele dobro i Republici Srpskoj i Republici Srbiji.

    “Ne znam kako ćete Vi dalje, ali ne računajte na nas, jer mi odavno ne vidimo budućnost u Vama. Staću, mada sam mislio da vam pošaljem poduku za budućnost, ali znam da Vi nemate nikakvu političku budućnost. Pozdrav, do sledeće neprilike”, poručio je Dodik.

  • SNSD povukao inicijativu za smjenu Zukana Heleza

    SNSD povukao inicijativu za smjenu Zukana Heleza

    Sa dnevnog reda sjednice Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH po svemu sudeći biće skinuta tačka dnevnog reda o smjeni Zukana Heleza, ministra odbrane BiH.

    Ovo je zatražio predlagač, odnosno poslanici SNSD-a koji su istakli da je ključni argument za povlačenje tačke o smjeni Heleza, pored dogovora da se bavimo konkretnim stvarima, to što nema mišljenja Savjeta ministara BiH. Takođe, naveli su da je Tužilaštvo BiH formiralo predmet i da očekuju da se javnost obavijesti o tom postupku.

    O ovom zahtejvu, tačnije o povlačenju iniciajtive izjasniće se poslanici Predstavničkog doma koji su trenutno na pauzi, a ako je suditi po diskusijama, izgleda da i od smjene Staše Košarca, ministara spoljne trgovine i ekonomkih odnosa neće biti ništa.

    Saša Magazinović, poslanik SDP-a rekao je da je dogovoreno da se umjesto smjena poslanici bave konkretnim stvarima na evropskom putu BiH.

    Za Branislava Borenovića, poslanika PDP-a sve je dogovoreno te da je vjerovatno došlo do dogovora u vezi sa foteljama, zbog čega se odustaje od rasprava i smjena ministara u Savjetu ministara BiH.

  • Stevandić: Srpska mora da misli na budućnost

    Stevandić: Srpska mora da misli na budućnost

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske nastao kao reakcija na neustavne odluke takozvanog visokog predstavnika Kristijana Šmita od 1. jula.

    Obrazlažući nacrt ovog zakona u parlamentu Srpske, Stevandić je istakao da se Šmit miješao u rad Narodne skupštine i onemogućio normalno odvijanje zakonodavnog procesa i funkcionisanje ustavnih institucija Republike Srpske.

    On je podsjetio da je Kristijan Šmit donio odluku kojim se Zakon o izmjenama i dopunama Krivičnog zakona BiH mijenja, te je propisao da je neizvršavanje njegovih odluka krivično djelo za koje je propisana zatvorska kazna od šest mjeseci do pet godina.

    Prema njegovim riječima, predloženim nacrtom zakona postavlja se vrsta temelja da se štite odluke koje su državotvorne, suverenističke.

    “Namjera je isključivo u zaštiti zakonodavnog procesa i ne postoje drugi motivi. Zakon je veoma jasan”, poručio je Stevandić.

    On je dodao da Republika Srpska mora da razmišlja o svojoj budućnosti, kao i da može kontrolisati državotvorni proces, što podrazumijeva da se štite ljudi koji ga sprovode.

    Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske propisuje da najviši nosioci izvršne vlasti u Srpskoj nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti i na taj način se štite kao i nosioci zakonodavne i sudske vlasti.

    U obrazloženju ovog akta navodi se da je razlog za donošenje Nacrta zakona u činjenici da postojeće zakonsko rješenje, koje je 6. oktobra 2002. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik, ostavlja mogućnost vođenja krivičnih postupaka protiv najviših nosilaca izvršne vlasti, čime se utiče na nezavisnost i funkcionisanje izvršne vlasti.

    Stoga se ukazala potreba da se s ciljem zaštite najviših nosilaca izvršne vlasti u Srpskoj propiše da oni nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru svojih dužnosti.

    “Ovim nacrtom zakona reguliše se i to da imunitet imaju i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u obrazloženju.

  • Dodik: Američka ambasada napravila rijaliti od pravosuđa

    Dodik: Američka ambasada napravila rijaliti od pravosuđa

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, napisao je na društvenoj mreži X da je svojim uplitanjem i intervencijama američka ambasada napravila rijaliti program od nečega što bi trebalo da se zove pravosuđe, a poznajemo ga kao neustavni Sud i Tužilaštvo BiH.

    “Jasno je da je pravo u BiH mrtvo i da stranci kontrolišu sve. Oni to i ne kriju, nego javno prijete procesima ako se ne radi ono što oni narede. To njihovo nasilničko i bahato ponašanje dovelo je do toga da su u vrhu pravosuđa ljudi koji su teško kompromitovani i sada svi svjedočimo uspjesima i rezultatima njihovih velikih reformi. Oni su srušili i Sud, i pravdu, i institucije i institucionalno djelovanje i doprinijeli da tamo gdje treba da bude red, vlada haos i bezakonje”, naveo je Dodik.

    U objavi, Dodik je naveo da je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika javno izjavio da treba pružiti “podršku Tužilaštvu”, da je potrebna administracija u BiH koja se može uspostaviti uz “spoljnu pomoć”, i da niko na to ne kaže ništa u BiH.

    “Niko tu ne vidi ništa sporno. Javno su potvrdi da u Tužilaštvu i Sudu ne rade pravnici profesionalci, nego slijepi poslušnici američke administracije i sad neko na to treba da ćuti i da to dozvoli. Jedan ilegalac kao dvorska luda ide po Srpskoj i Federaciji i obećava kome stigne da će nešto nametati. I to treba zvati suverenom zemljom? Sutra može doći bilo ko u BiH i reći stranci to podržavaju i muslimanske stranke bi rekle – da, može. E pa ne može i neće moći. U Srpskoj se ne pitaju nikakvi stranci, ni izabrani ni neizabrani. Pita se samo narod koji je i na izborima rekao koju politiku podržava, a to nije ni podanička ni izdajnička, nego politika koja dosljedno poštuje Ustav i Dejtonski sporazum”, naveo je Dodik u svojoj objavi.

  • Stevandić: Krug dvojke za mene nije adresa nego mentalna devijacija

    Stevandić: Krug dvojke za mene nije adresa nego mentalna devijacija

    Izvinjavam se svima kojima to smeta, ali krug dvojke za mene nije adresa nego mentalna devijacija, napisao je uz video klip koji je objavio na društvenim mrežama predsjednik NSRS Nenad Stevandić.

    Stevandić kaže da je nevjerovatno koliko drugi ljudi imaju potrebu da vrijeđaju na tviteru, pogotovo ljudi koji su izgubili izbore u Srbiji, pa su ljuti na ljude iz Republike Srpske.

    -Želim da se izvinim ljudima koji milsle da ja targetiram neku adresu, za mene krug dvojke nije adresa, to je za mene mentalna devijacija tako da se izvinjivam onima koji su se prepoznali u adresi, ali mi iz Republike Srpske imamo pravo na svoje mišljenje, pogotvo ako smo državljanji Srbije i plaćamo porez. Srbi su integralan narod i ne mogu se dijeliti svojkamanego pripadaju jednom korpusu, jednom narodu i jednom identitetu, rekao je Stevandić.

  • Šmit otkrio da li će se pojaviti kao svjedok na suđenju Dodiku

    Šmit otkrio da li će se pojaviti kao svjedok na suđenju Dodiku

    Sve stvari se mogu postići ako postoji politička volja, poručio je Kristijan Šmit govoreći o aktuelnoj situaciji u BiH, kao i sudskom procesu koji se vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    Šmit, kojeg RS ne priznaje za visokog predstavnika, rekao je za N1 da u BiH niko nije iznad zakona.

    – Niko nije zaštićen od Krivičnog zakona. To je pozitivni znak da funkcioniše vladavina prava. Ne mislim da Dodik mirno spava ako se odlučio da napravi ovakav zakon. Svi oni koji su pretjerali neka pogledaju kako su završili svi oni koji pretjeraju – poručio je on.

    Na pitanje da li će se pojaviti kao svjedok na suđenju Dodiku, Šmit je poručio da “zna taj zanat”.

    – Ja sam po profesiji advokat. Pomalo znam taj zanat. Jako sumnjam u mudrost odbrambene strategije i jednu stvar da kažem: Što su veći i skuplji advokati koji nekoga brane, to su glasniji, toliko manje kredibiliteta imaju – rekao je Šmit.

  • Šmit progovorio o odnosu sa predsjednikom Republike Srpske

    Kristijan Šmit se večeras osvrnuo na današnje izjave predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika o tome da će ukoliko se nametnu izmjene Izbornog zakona BiH, Republika Srpska istog trenutka donijeti svoj izborni zakon.

    Ovih dana PS BiH zasjeda i donosi zakone. U suštini već 15 godina radimo na tome; izbori nisu uvijek sto posto čisti i nije uvijek provedena želja birača. To je problem. Kako se to može spriječiti? Ne trebaju nam ideje, imamo već zapisano u izvještajima, samo se treba uraditi. To očekujem i polazim od toga da će me poslušati. Moram reći do sada kada su pripreme za EU u pitanju, dosta toga se desilo. Želim izraziti komplimente Parlamentu i Vladi. Treba sada vidjeti o čemu je riječ – rekao je Šmit za N1.

    Kristijan Šmit je poručio da Milorad Dodik nije kralj, niti vladar, niti da je iznad zakona, ali da mora da ga brani.

    – Ja moram braniti Dodika, nije rekao da će unaprijed utvrditi rezultate izbora. Nekada se ima osjećaj da se diskutuje i o takvim idejama. On je rekao: Šmite ne moraš ti to ništa uraditi, mi ćemo to sami. Evo izvolite. Hajde, idi u svoju vladu i svoju koaliciju i promijeni zakon. Ja sada pred vama moram ovdje braniti Dodika. Gospodin Dodik je rekao da će on u narednom periodu napraviti zakon da ga ja ne moram napraviti – izjavio je Šmit.

    Šmit je poručio da je jako precizan i da dobro sluša, i da je svjestan šta je Dodik rekao.-

    – Naravno da sam to čuo. U suštini je riječ o tome da su pravila uredu, ali nisu bila do sada. Ako vodi računa o kompletnom okviru državnog zakona, on može čak i u entitetu nešto napraviti ali ne može ništa što nije doneseno na nivou države. Ne želim biti sarkastičan, ono što želim reći idite redovnim zakonskim putem, da birači neće biti prevareni a to ćemo učiniti tako da ćemo izborne listiće skenirati tako da ćemo imati otisak prsta za identifikaciju. Moram reći za sve ovo ostalo, korak po korak. Zato je važno da sada imamo tehničke uslove da obezbjedimo da izbori prođu pristojno. I ptice na granama cvrkuću da u BiH nije 100 odsto uvjerljiv rezultat izbora kakav bi trebao da bude – rekao je Šmit.

    Kada je riječ o reformi Izbornog zakona s ciljem unaprijeđenje izbornog procesa, Šmit je spomenuo Jelenu Trivić i kakve stvari želi da isključi u budućnosti.

    – Uzeću za primjer iz Republike Srpske. Trivić je bila protivkandidat Dodiku pa u njenom vlasitom mjestu nije imala nijedan glas. To želimo u budućnosti da isključimo. To i Dodik mora uraditi. Ako Dodik to nastavi kao i do sada, onda ga građani moraju pitati: Da li ti zaista želiš izborne prevare? Dodik nije iznad zakona, on je ispod zakona. Poznajem Laktaše, idem na kafu u Laktaše ali nije istina da je Dodik tu prisutan. Da se sada na šalimo, to je taj stvarni problem. Ja nudim da se mi i to mislim svi koji imaju nešto reći, da zajedno sjednemo. Moram reći da su stranke te koje izvršavaju, a Dodik bi trebao biti sluga naroda, a ne vladar. Ne postoje više kraljevi, Dodik nije kralj ni apsolutista – poručio je Kristijan Šmit.

    Odnosi sa Dodikom i sa “običnim ljudima

    Šmit je poručio da se nije sastajao sa Dodikom, ali da mu je čestitao sam mu rođendan da su se tada rukovali.

    – To je bilo prije dvije godine nekada u Turskoj. Ono što mogu reći da ako ste u Evropi, a znam o čemu pričam, nikada mi se još nije desilo da neko na taj način razgovara o stvarima. Ja sam vrlo opušten, spreman da razgovaram i nisam spreman ni na kakve tajne razgovore. Ali odluka, da li ću s nekim razgovarati ne zavisi od toga da li mi je neko drag ili ne, nego sa odgovornosti prema svom poslu – kazao je Šmit.

    Šmit je potom pojasnio kakvi su njegovi odnosi sa “običnim ljudima”.

    – Dopustite da vam kažem kakvi su moji odnosi sa običnim ljudima. To je moj faktor “selfija”. Koliko ljudi vam priđe i zatraži da napravite selfi. U Srpskoj taj selfi faktor nije ništa manji nego u ostalim dijelovima BiH. Povremeno me zovu ljudi iz Srpske i žele da se izvine, ja im kažem da se ne moraju izvinjavati jer nisu oni krivi kako se neko ponaša. Ljudi me pozdravljaju, čak i policajci i ipak me nisu uhapsili – zaključio je Šmit.

    Zapadni Balkan dio Evrope

    Dodaje da onaj ko želi ići u EU mora poštovati pravila igre.

    – Onaj ko želi u EU mora poštovati pravila igre. A pravila može poštovati ako je član. EU je nastala nakon Drugog svjetskog rata i Dodik se ne mora ponašati kao da je otkrio nešto novo. Mislim da mora imati malo poštovanja. Ja to očekujem od njega. Ali da vjeruje da sve može gurnuti u stranu i ići sa onim “ja ja ja”, to ne može – zaključio je Šmit.

    Još dodaje da je Zapadni Balkan dio Evrope i da tu mora ostati.

    – Zapadni Balkan je dio Evrope i mora ostati u Evropi. Zato mi moramo zajedno da spriječimo bilo kakve napade na ovu zemlju. Mi imamo hvala Bogu mirnu situaciju, ali u životu ništa nije vječno. Svojevremeno su Amerikanci bili jedini koji su mogli reći: Ovako ne ide dalje. Svaki građanin koji živi ovdje mora reći: Da, ja sam u Evropi. Imamo podršku EUFORA, OS BiH, te borba protiv kriminala mora biti mnogo jača u BiH. Za EU sam odredio sebi za narednu godinu još koješta da uradim – dodao je Šmit.

  • Vulićeva pita Šmita: Sprema li se neka nova Kristalna noć?

    Vulićeva pita Šmita: Sprema li se neka nova Kristalna noć?

    Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je Srni da svakim danom lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit sve više otkriva svoje pravo lice i da je više nego očigledno da mu je omiljena knjiga “Mein kampf” Adolfa Hitlera, a da svoje sulude ideje crpi iz učenja najvećeg nacističkog ideologa Alfreda Rozenberga.
    “Pitam se da li je lažni visoki predstavnik za Srbe pripremio i bijele trake oko ruke da nam stavi, a da našeg predsjednika Milorada Dodika posredstvom nelegitimnog Suda BiH prinese kao žrtvu svojim političkim mentorima iz Sarajeva”, upitala je Vulićeva, komentarišući Šmitovu poruku da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”.

    Ona je upitala da li se to sprema neka nova Kristalna noć, ovaj put u ovoj nakaradnoj tvorevini BiH?

    “Suviše je slučajnosti da bi imali ikakvu sumnju kako se istorija opet i iznova ponavlja”, ocijenila je ona.

    Šmit je rekao da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te dodao da nepoštovanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH