Kategorija: Politika

  • Vlada Srpske će tražiti da se ponište svi procesi dok su Debevec i Osmica bili na funkciji

    Vlada Srpske će tražiti da se ponište svi procesi dok su Debevec i Osmica bili na funkciji

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas da će Vlada u petak, putem resornog ministarstva uputiti zahtjev da svi sudski procesi koji su vođeni u Sudu BiH, u periodu dok je uhapšeni predsjednik Suda bio na funkciji i dok je direktor OBA bio Osman Mehmedagić Osmica, budu proglašeni ništavnim i da se vrate na ponovna odlučivanja.

    Višković je rekao da je očito postojala sprega advokata, predsjednika Suda i direktora OBA.

    • Znamo da je najveći broj predmeta koji se odnose na pripadnike srpskog naroda, ali ovdje se ne radi samo o tim predmetima, već o svim, dakle i o onima koji se odnose na pripadnike bošnjačkog i hrvatskog naroda. Ovo je otvorilo ledeni brijeg koji se počeo topiti i nadam se da će ovo donijeti dobro čitavoj BiH i da će se riješiti neustavnih institucija – istakao je premijer Srpske.
  • Cvijanović: Optužnica protiv Dodika i Lukića politički pripremljena

    Cvijanović: Optužnica protiv Dodika i Lukića politički pripremljena

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da je optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića politički pripremljena.

    Јasno je da je ovo politički pripremljena optužnica i da je teško da podnese pravnu ocjenu i da je činjenica da je ubačena u pravosuđe ne znači da je dobila pravno utemeljenje – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je naglasila da Kristijan Šmit nema pravo da donosi zakone i normira neko djelo krivičnim, jer je Ustav jasno propisao ko predlaže i donosi zakone.

    • Ovo je politička ujdurma i potreba da se Dodik i Republika Srpska politički disciplinuju. Iza svega stoji namjera da se neko progoni jer je radio svoj posao i da mu se uskrati osnovno pravo zbog kojeg postoji – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je rekla i da je pogođena komentarom sudije da su u sudnicu kao publika danas došle “budžetlije” za vrijeme radnog vremena, ističući da je pravosuđe budžetska kategorija i da ona kao član Predsjedništva BiH ima pravo da prisustvuje suđenju.

  • Dodik: Ako Šmit nametne izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska će donijeti svoj

    Dodik: Ako Šmit nametne izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska će donijeti svoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će, ukoliko Kristijan Šmit bude nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska istog dana donijeti svoj izborni zakon koji će predvidjeti da izborna komisija Srpske provodi opštinske izbore.

    Dodik je istakao da je neprihvatljivo živjeti u zemlji gdje neko nameće izborna pravila, koja inače dogovaraju politički subjekti.

    • Osim što želi odlukom da nemetne izmjene Izbornog zakona BiH još i kaže da ukoliko se Dodik tome buni on krade izbore. Centralna izborna komisija BiH, kojom su upravljali SDS, PDP i SDA, utvrdila je rezultate izbora, prebrojavali u Zetri listiće sa izbora za predsjednika Republike i opet drže taj narativ – rekao je Dodik.

    On je istakao da nigdje u svijetu niko ne nameće zakon odlukom.

    • A onda kada je kažem da ne može ovakva BiH, proglašavaju me separatistom. Јa samo hoću da živim u ustavnoj zemlji, a pošto nje nema, u ovoj neću – rekao je Dodik.
  • Stevandić: Deset godina tvrdimo da postoji podzemlje koje namješta sudske procese u BiH

    Stevandić: Deset godina tvrdimo da postoji podzemlje koje namješta sudske procese u BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je danas u Sarajevu ispred Suda BiH da je sve u vezi sa sudskim procesom protiv predsjednika Republike Milorada Dodika namješteno, ali da će sve što se bude dešavalo biti pobjeda Srpske.
    Stevandić je rekao da je namješten visoki predstavnik, namješteno tužilačko vijeće i namještena optužnica.

    “Sve je ovdje namješteno, a jedini autentični smo mi – i predsjednik Republike i njegova odbrana, i odluke Narodne skupštine Republike Srpske, i odluke koje je on potpisao. Mi smo autentični, zasnovani na demokratskim principima i na zakonima. Tako ćemo i ubuduće da radimo. Ovi nautentični će se srušiti sami od sebe, a mi ćemo im pomoći”, rekao je Stevandić novinarima nakon što je današnje ročište u Sudu BiH Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću odgođeno jer je Dodikova odbrana zatražila izuzeće tužilaca.

    Stevandić je podsjetio da je u objektu, u kojem Sud BiH, u ratu bio zatočen, ugrožavan i fizički maltretiran veliki broj pripadnika srpskog naroda bez optužnice i bez dokaza, a da se nastavlja maltretiranje drugim sredstvima.
    “Sada maltretiranje nije fizičko, ali se pokušava maltretirati funkcioner koji je izvršavao ustavnu obavezu i koji je demokratski izabran, a to je predsjednik Republike. Deset godina tvrdimo da postoji obavještajno-pravosudno podzemlje u BiH koje se bavi namještanjem sudskih procesa i koje ugrožava demokratiju i sve nas u Srpskoj i BiH”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je izjava predsjedavajućeg sudije Mirsada Strike da optuženi “teoretski imaju pravo na nepristrasnog tužioca” nešto najgore što se može čuti i izrugivanje pravdi.

    “Ako je lapsus neka se izvini. Prije toga je vrijeđao sve nas iz Srpske, što je nezabilježeno u Sudu, kada je rekao da smo mi neke budžetlije. On zna da su ovjde i predsjednici parlamenta, Vlade, srpski član Predsjedništva, poslanici i direktori i da smo svi iz Srpske. Zna da je uvrijedio i targetira čitav entitet i srpski narod. Ako mu se omaklo neka se izvini. To je nedopustvo za predsjednika Suda”, rekao je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, sve što se ovdje bude dešavalo biće pobjeda Srpske.

    “Odustati nećemo”, poručio je Stevandić.

    Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću sudi se po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

  • Čović: Nema potrebe da Šmit nameće rješenja

    Čović: Nema potrebe da Šmit nameće rješenja

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović rekao je da su neprihvatljive izmjene Izbornog zakona BiH bez izmjena načina biranja člana Predsjedništva BiH, te poručio da nema potrebe da Kristijan Šmit nameće rješenja ako postoji vlast koja funkcioniše.

    Protiv toga sam da visoki predstavnik nameće bilo kakva rješenja. Ako imamo vlast, za koju kažemo da funkcioniše – zašto bi umjesto nas bilo ko donosio zakone i zakonska rješenja. Na nama je taj posao – rekao je Čović novinarima nakon sjednice Glavnog savjeta HNS-a u Mostaru.

    On je, komentarišući rok od najviše tri sedmice koje je Šmit dao vlastima da izmijene odredbe Izbornog zakona koje se tiču izbornog procesa, istakao da su izmjene Izbornog zakona bez izmjene načina biranja člana Predsjedništva apsolutno neprihvatljive.

    • Treba nam cjelina, ne možemo svako malo nešto mijenjati i dopunjavati. To se prije svega odnosi na načine izmjene članova o izboru Predsjedništva BiH – rekao je Čović.

    On je upitao kakav je to integritet izbornog procesa ako neko kaže da je hrvatski član Predsjedništva, a nije dobio ni jedan odsto glasova Hrvata.

    • Mi podstičemo kolege da sjednemo i da se ne raziđemo dok ta sva pitanja ne dođu na dnevni red, pa i ta kredibilnost izbornog procesa, integritet izbornog procesa o kome se najviše govorilo. Јedno od mojih pitanja je, ima li viših ugrožavanja integriteta procesa ako vam se neko lažno predstavlja u institucijama i s vrha institucija, govorimo o članu Predsjedništva – upitao je Čović.

    Čović je rekao da vremena za izmjene Izbornog zakona ima.

    • Mi smo posljednji put pred same izbore mijenjali Izborni zakon. Nepristojno bi bilo to raditi, ali smo već to radili. Mi smo lani u Sarajevu i Neumu razgovarali u trećem, četvrtom, petom mjesecu, a izbori su bili u desetom mjesecu. Onda visoki predstavnik na dan izbora nametne izmjene. Mi smo izvan svjetskih demokratskih standarda, tako da vremena ima. Opšti izbori su tek za tri godine, ne ugrožavamo bilo kakav proces – rekao je Čović.

    Kristijan Šmit danas je u Sarajevu zatražio od Parlamentarne skupštine BiH da u što skorijem vremenu donese izmjene i dopune Izbornog zakona BiH s ciljem, kako je rekao, zaštite integriteta izbornog procesa ili će u suprotnom on to uraditi.

  • Aleksandra Pandurević poručila Šmitu: More, marš!

    Aleksandra Pandurević poručila Šmitu: More, marš!

    Aleksandra Pandurević, član Predsjedništva Srpske demokratske stranke (SDS) imala je poruku za Kristijana Šmita, koga Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, a nakon što je Šmit pozvao Tužilaštvo BiH i policiju da reaguju ka zvaničnicima i državnim službenicima koji učestvuju u pripremi i organizaciji proslave 9. januara, Dana Republike Srpske.

    “Pročitala sam šta je rekao i samo mogu da mu poručim jedno. Vi znate da mi nije svojstveno da psujem, ali samo bih mu kratko rekla: “Ma more marš”, kazala je Pandurevićeva za “Nezavisne novine”.

    Podsjećamo, Kristijan Šmit se danas oglasio putem Kancelarije OHR, poručujući da je “na organima za provođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji, da preduzmu odgovarajuće zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara”.

  • Stevandić: 9. januar odraz volje naroda, krivično može da odgovara samo Šmit

    Stevandić: 9. januar odraz volje naroda, krivično može da odgovara samo Šmit

    Dan Republike proslavlja se kao odraz želje i volje naroda Srpske i niko ne može ukinuti jedan od najznačajnijih datuma u njenoj istoriji, a sve je zasnovano na pravnim aktima, izjavio je za Srnu predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

    Komentarišući izjavu Kristijana Šmita da je proslava 9. januara jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH i visokog predstavnika, Stevandić je rekao da Šmit pokušava samo da podigne temperaturu i unese nove nemire u BiH.

    • Šmit pokušava da bezbjednosnu situaciju dovede na ivicu usijanja. On je odgovoran za sve eventualne sukobe i probleme jer ih on izaziva – naglasio je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske je ponovio da Šmit nije imenovan u skladu sa predviđenom procedurom u Savjetu bezbjednosti UN, odnosno da nema legitimitet.

    • Јedini koji bi se mogao i koji bi se trebao prepasti krivične odgovornosti za svaki problem koji se desi jeste Kristijan Šmit – zaključio je Stevandić.

    Šmit je rekao da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te dodao da nepoštovanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH.

  • Cvijanović: Sila nikad nije ovdje prolazila pa neće ni sada; Šmit najveća prepreka na evropskom putu BiH

    Cvijanović: Sila nikad nije ovdje prolazila pa neće ni sada; Šmit najveća prepreka na evropskom putu BiH

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je apsurd da Kristijan Šmit prijeti zbog neizvršenja odluka Ustavnog suda, a upravo je taj isti Ustavni sud još 2006. potvrdio da neko da bi bio visoki predstavnik mora proći proceduru imenovanja u Savjetu bezbjednosti UN.

    Ovaj čovjek nije prošao proceduru imenovanja, znači ne poštuje Ustavni sud BiH – izjavila je Cvijanović.

    Na pitanje Srne da prokomentariše izjavu Šmita da je na organima za provođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji, da preduzmu odgovarajuće zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara, Cvijanović je odgovorila da je odluka Ustavnog suda BiH ispoštovana što se tiče zakona.

    • Kako se srozala ova država do samog dna, to je zastrašujuće. Kristijan Šmit je evidentno najveća prepreka na evropskom putu BiH, ali i uvođenju reda u državi koja je u totalnom neredu – naglasila je Cvijanović.

    Ona je dodala da smo na pragu 2024. godine i slušamo pojedinca koji nije demokratski izabran u našoj zemlji, pojedinca koji nije prošao ni proceduru imenovanja ni po međunarodnom pravu, a i da je prošao ne bi mogao da radi ono što radi, kako se sili, kako nam uporno prijeti i kako radi sve što je nespojivo i sa evropskim putem i sa demokratijom.

    • Ta sila nikad kroz istoriju nije ovdje prolazila, pa neće ni sad – poručila je Cvijanović.
  • Šmit o proslavi Dana Srpske

    Šmit o proslavi Dana Srpske

    Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, poručio je da je proslava 9. januara, kao Dana Republike Srpske, jasan i direktan propust u provođenju konačnih i obavezujućih odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika od 1. jula 2023.

    Usaopštenju za javnost, Šmit je upozorio da nepoštivanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH.

    Na organima za provođenje zakona, Tužilaštvu BiH i policiji, kako se navodi, jeste da preduzmu odgovarajuće zakonom propisane naredne korake, posebno u slučajevima koji se odnose na javne zvaničnike i državne službenike i njihovo učešće u pripremi ili organizaciji proslave 9. januara.– Vladavina prava je nezaobilazan preduslov za stabilnu i prosperitetnu budućnost svih građana BiH, zajedno s komunikacijom, dijalogom i kompromisom. Ovo bi trebalo da budu vodeći principi u odlučivanju o obilježavanju Dana Republike Srpske, jer će samo tada ovo biti praznik koji će svi građani moći prihvatiti i slaviti i koji može ojačati veze među građanima Srpske, a ne ih dalje dijeliti – navodi Šmit.

  • Kovačević: Dodika progone jer nije sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda

    Kovačević: Dodika progone jer nije sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda

    Delegat u Klubu Srba Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je sramni sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika jedan od završnih činova borbe koju protiv njega vode faktori koji ne prihvataju da on nije poslušan i da vodi autentičnu politiku naroda kojeg predstavlja.

    Kovačević je rekao da ti faktori godinama pokušavaju da kriminalizuju Dodika i na sve načine podrže opoziciju u Srpskoj, ali da ništa od toga nije uspjelo, jer su građani pokazali da je Dodik njihov prvi izbor.

    • Na kraju, pribjegli su tome da upotrijebe lažnog stranca bez legitimiteta, tako što će reći da će svako ko ne bude poštovao njegove odluke ići u zatvor – istakao je Kovačević za RTRS.

    On je rekao da se predsjedniku Republike Srpske i v.d. direkoru Službenog glasnika Milošu Lukiću sudi jer su radili svoj posao u skladu sa Ustavom.

    • Milorad Dodik je, kao izraz volje naroda, uradio ono što u Ustavu piše da mora da uradi – potpisao ukaz o proglašenju zakona koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske. Dakle, predsjedniku se sudi zbog toga što je ispoštovao svoju ustavnu obavezu – rekao je Kovačević.

    On je naglasio da Dodik ne vodi nikakve lične sukobe i ne gleda lične interese, već štiti interese svih građana Republike Srpske koje predstavlja i koji su mu dali legitimitet.

    • Da Dodik gleda lične interese, on bi prihvatio Kristijana Šmita, a da je prihvatio Šmita, ovog procesa ne bi bilo, kao ni sankcija – istakao je Kovačević.

    Kovačević je rekao da je nečuven politički progon legitimno izabranog predsjednika, ističući da Republici Srpskoj niko više neće nametati bilo šta, jer Dodik ne želi da bude sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda.

    On je rekao da zabrinjava to što se pojedini predstavnici opozicije sastaju sa Šmitom i “idu u PIK na sastanke”.

    • Politički mentori dali su im zadatak da Dodik više ne bude prisutan u političkom životu. Međutim, to se neće ostvariti – poručio je Kovačević.