Kategorija: Politika

  • Karan: Srpska lider aktivnosti realizovanih sa Evropolom

    Karan: Srpska lider aktivnosti realizovanih sa Evropolom

    Stanje bezbjednosti u Republici Srpskoj je zadovoljavajuće, a ove godine bilo je više značajnih akcija usmjerenih na borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, te je činjenica da je Srpska lider aktivnosti realizovanih sa Evropolom kada je riječ o “Skaj” aplikaciji, poručio je ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan.

    Ovo svakako govori o našoj opredijeljnosti da se suprotstavimo i najkompleksnijim krivičnim djelima. Ogroman je obim poslova i zadataka koji izvršavaju policijskih službenici. Samo podatak da smo ove godine do sada obezbijedili 1.723 javna okupljanja i 5.322 sportske priredbe, što ne predstavlja ni pet odsto naših ukupnih poslova, govori sam za sebe – rekao je Karan u intervjuu Srni.

    Nažalost, istakao je on, ove godine brutalno je u Bijeljini ubijen policajac Nenad Marković.

    • Iz tog razloga, bez obzira na brojne rezultate i projekte koje smo realizovali, ne možemo da ne osjetimo gorčinu i gubitak, jer smo ostali bez jednog izuzetno profesionalnog kolege, a njegova porodica bez oca, supruga i sina – naglasio je Karan.

    Prema njegovom mišljenju, Ministarstvo je dužno da održi povoljan nivo bezbjednosti na području Republike Srpske i te poslove i zadatke uspješno izvršava.

    INTENZIVIRAN RAD POLICIЈE – ZAPLIЈENjENO 454 KILOGRAMA DROGE

    • Rad policijskih službenika je intenziviran, o čemu govori i podatak da je u jedanaest mjeseci ove godine povećan broj krivičnih djela za 3,3 odsto u odnosu na isti period 2022. godine, kao i njihova ukupna rasvijetljenost. Na povećanje broja krivičnih djela je uticalo otkrivanje krivičnih djela koja se odnose na zloupotrebe opojnih droga za 26 odsto i krivičnih djela privrednog kriminaliteta za 11,7 odsto – naveo je Karan.

    On je istakao da je povećan broj sprovedenih finansijskih istraga za 40 odsto.

    • Kada je riječ o zloupotrebi opojnih droga, osim otkrivenih krivičnih djela, povećan je broj i evidentiranih prekršaja za 40,9 odsto. Zaplijenjeno je oko tri puta više marihuane u odnosu na isti period prošle godine, odnosno 454 kilograma, kao i druge droge – rekao je Karan.

    On je naglasio da policijski službenici aktivno vode istrage koje se odnose na sajber kriminal i sprovedeno je 11 operativnih akcija, od kojih sedam međunarodnih, koje su usmjerene na otkrivanje krivičnog djela dječije pornografije, zaštite autorskih prava, kompjuterskih prevara i izrade i unošenja kompjuterskih virusa, trgovine kulturnim dobrima, prevara, iznuda i pranja novca.

    • Nažalost, u oblasti bezbjednosti saobraćaja ne možemo biti zadovoljni, jer bez obzira na sve represivne i preventivne aktivnosti koje preduzimaju policijski službenici na terenu, evidentiran je veći broj saobraćajnih nezgoda /9.657/ za sedam odsto, kao i broj smrtno stradalih lica /98/ za osam lica u odnosu na uporedni period.

    Iz saobraćaja je isključeno 20.456 vozača, od čega najviše zbog upravljanja vozilom pod dejstvom alkohola 83,9 odsto. U odnosu na isti period prošle godine, povećan je broj isključenih vozača zbog odbijanja kontrole na prisustvo narkotika za 62,2 odsto i zbog vožnje pod uticajem narkotika za 59,4 odsto – rekao je Karan.

    Karan je naglasio da je odnos prema građaninu najveća snaga MUP-a i u smislu otkrivanja kriminaliteta, ali i sa aspekta upravno-pravnih poslova koje obavljaju, te se tiču građana.

    • Samo u prvih 11 mjeseci ove godine na području Republike Srpske od MUP-a je izdato 110.632 ličnih karata, 103.848 putnih isprava i 76.515 vozačkih dozvola, a registrovano je 449.804 vozila – naglasio je Karan.

    ELEKTRONSKE EVIDENCIЈE UNAPREĐUЈU USLUGE GRAĐANIMA

    Karan je istakao i ulogu MUP-a, odnosno Uprave za informaciono-komunikološke tehnologije, u samostalnom razvoju elektronskih evidencija i servisa za potrebe MUP-a, ali i drugih ministarstava i republičkih organa, koji imaju za cilj unapređenje usluga koje pružamo građanima.

    • Na primjer, omogućene su automatske provjere podataka u matičnim knjigama rođenih i matičnim knjigama državljana, tako da se smanjio vremenski period potreban za izdavanja ličnih dokumenta građana – rekao je Karan.

    On je istakao da je za potrebe elektronskog upisa đaka u prvi razred osnovne škole MUP u skladu sa zakonom realizovao servis koji omogućava školama da iz informacionog sistema MUP-a preuzimaju spiskove djece dorasle za polazak u prvi razred osnovne škole, zbog čega jedinice lokalne samouprave nisu više u obavezi da evidenciju o djeci dorasloj za polazak u prvi razred dostavljaju školama, dok roditelji nemaju obavezu pribavljanja štampanog Uvjerenja o prebivalištu, naravno ukoliko je roditelj s tim saglasan.

    • Elektronska usluga eUPIS je povezao rad Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva uprave i samuprave i MUP-a i donio velike olakšice kako roditeljima tako i školama – naveo je Karan.

    Takođe, dodao je on, uvedeni su i sistemi za unapređenje bezbjednosti saobraćaja, kojima se vrši automatsko evidentiranje prekršaja vožnje neregistrovanog vozila.

    • Cilj je sankcionisanje nesavjesnih vozača, ali je servis donio i korist za građane. Postotak vožnje neregistrovanih vozila je ispod pet odsto, tako da građani više ne treba da vade zeleni karton prilikom putovanja u zemlje EU – naglasio je Karan.

    On je apelovao da se građani prijave na SMS servis MUP-a.

    • Јedna od usluga je da mogu 30 dana ranije da dobiju obavještenje o isteku registracije vozila, te da blagovremeno pokrenu postupak i izbjegnu plaćanje kazni. Detalje u vezi sa ovom uslugom građani mogu pronaći na sajtu MUP-a – naglasio je Karan.

    ZA 11 MЈESECI EVIDENTIRANO 856 MIGRANATA

    Kada je riječ o pitanju migranata, Karan je podsjetio da, zahvaljujući zaključcima Vlade Republike Srpske, Srpska i njeni građani nemaju problema.

    • Policijski službenici su u 11 mjeseci ove godine na teritoriji Republike Srpske pronašli i evidentirali 856 migranta koji su ilegalno prešli granicu BiH, što je za 78,6 odsto manje u odnosu na isti period 2022. godine – rekao je Karan.

    On je napomenuo da je MUP spreman da pruži podršku, s ciljem očuvanja stanja bezbjednosti, poštujući pri tome ljudska prava i slobode samih migranata.

    • U svjetlu dešavanja na Bliskom istoku razmjenjujemo informacije na nivou međunarodne policijske saradnje iz oblasti terorizma i kretanja migracija, te u skladu sa svojim nadležnostima policijski službenici preduzimaju potrebne mjere da stanje bezbjednosti na području Republike Srpske bude povoljno – rekao je Karan.

    “BiH ATRAKTIVNA ZA RADIKALNE ISLAMISTE”

    On je podsjetio da je terorizam globalni problem, a teroristički napadi koji su se desili u BiH posljednjih godina pokazuju da nisu daleko od BiH.

    • Činjenica je da su mnoge terorističke akte u svijetu počinila lica koja su ranijem periodu bila prisutna u BiH ili je u tim napadima korišteno oružje iz BiH govori da je ova zemlja atraktivna za radikalne islamiste koji BiH vide kao dobro mjesto odakle mogu djelovati dalje prema Evropi. Federacija BiH, a pre svega lideri bošnjačkog naroda dugo su zatvarali oči pred onim što se događa kod njih – rekao je Karan.

    On je ocijenio da je saradnja MUP-a Republike Srpske sa drugim agencijma u BiH zadovoljavajuća, ali uvijek ima prostora za unapređenje.

    • MUP već duže vremena ima jako dobru saradnju sa Srbijom, mada je ona korektna i profesionalna i sa drugima što vidimo u zajedničkim međunarodnim istragama, te hapšenjima u BiH i u drugim državama okruženja – naglasio je Karan.

    On je naveo da mu je cilj nastavak unaprijeđenja rada Ministarstva i sama profesionalizacija rada i zakonitog postupanja policijskih službenika.

    • Rad po kriminalitetu je, kako sam više puta naglašavao, žila kucavica svake policije i to je nešto na čemu i dalje treba raditi i razvijati. Suzbijanje kriminaliteta je naš prioritet. Mi smo javni službenici i dužni smo da štitimo građane Republike Srpske, njihovu imovinu i samu Republiku – dodao je Karan.

    MNOGO URAĐENO NA OPREMANjU MUP-a, UZ PODRŠKU VLADE

    Karan je istakao da je u proteklom periodu, uz podršku Vlade i drugih institucija Republike, mnogo urađeno na opremanju Ministarstva i njegovih pripadnika, što je vidljivo i prostim okom svakom građaninu.

    • Policija mora imati adekvatne uslove za rad, dobru obuku i opremu kako bi mogla da odgovori svakom bezbjednosnom izazovu koji se pred nju ispriječi. Brojni projekti su urađeni, od opremanja opšte policije, pripadnika Specijalne antiterorističke jedinice, nabavljena su i oklopna vozila – despoti, nova vozila neophodna za rad policije na terenu, kao i druga oprema koja je policiji neophodna kako bi brzo i efikasno djelovala. Ove godine policijski službenici dobili su i novu uniformu.

    U toku je izradnja novog objekta za Policijsku upravu Istočno Sarajevo, kao i novog objekta za Žandarmeriju u Trebinju, a u Banjaluci smo otvorili treću lokaciju za registraciju vozila – rekao je Karan i dodao da je sve ove aktivnosti pratilo i donošenje novog Pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u MUP-u.

    PRIPADNICI MUP-a SE USAVRŠAVAЈU DA BI MOGLI ODGOVORITI NA SVE BEZBЈEDNOSNE IZAZOVE

    Karan je istakao da jačanja kapaciteta MUP-a Srpske nema bez rada na ljudskim resursima, jer je to glavni preduslov efikasnog rada.

    • Ministarstvo se na kadrovskom planu suočava se sa smjenom generacija i povećanim odlivom naših zaposlenih koji odlaze u penziju i prijemom novih, mladih snaga. Prema planu penzionisanja, 220 policijskih, državnih službenika i namještenika ove godine je otišlo u penziju – naglasio je Karan.

    Istovremeno, naveo je on, ove godine su već završile dvije klase kadeta Policijske akademije, njih 368, a pripravnički staž obavlja još 264 kadeta, dok u Srednjoj školi ima 186 učenika koji se takođe školuju za policajca.

    • Zato nam jeste jako bitan segment stalnih obuka i stručnog usavršavanja naših pripadnika kako bismo, prateći svjetske trendove, mogli odgovoriti na svaki bezbjednosni izazov. Tu ključnu ulogu igra upravo naš Centar za obuku kao jedan specifičan trening centar na kojem može da pozavidi svaka policija – rekao je Karan.

    On je podsjetio da je u proteklom periodu uz podršku Vlade i drugih institucija Republike Srpske, mnogo urađeno na opremanju Ministarstva i njegovih pripadnika.

    Karan smatra da Policija mora imati adekvatne uslove za rad, dobru obuku i opremu kako bi mogla da odgovori svakom bezbjednosnom izazovu koji se pred nju ispriječi.

    On je podsjetio da su plate zaposlenih u MUP-u Srpske više puta povišene.

    • Tako je neto plata policijskog službenika sa srednjom stručnom spremom u januaru 2015. godine iznosila 840 KM, dok septembarska plata 2023. godine iznosi 1.329 KM. Istovremeno, plata policijskog službenika sa visokom stručnom spremom u januaru 2015. godine iznosila je 1.200 KM, a septembarska plata 2023. godine iznosi 1.762 KM – zaključio je Karan.
  • Trivićeva odgovorila na optužbe iz SNSD

    Trivićeva odgovorila na optužbe iz SNSD

    Mračni centri moći SNSD, koji su sve nemoćniji, opet nameću istu matricu u kojoj lažno pokušavaju da mi imputiraju standardnu i već hiljadu puta izrečenu laž, a ovaj put izabrali su Sredoju Novića, stari kadar za laži, da prvo označi “nekog opozicionog lidera koji dogovara rušenje Dodika sa strancima”, a onda je RTRS “shvatio” da je to Jelena Trivić.

    Ovo je izjavila predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, reagujući na tvrdnje šefa Kluba delegata Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Sredoje Novića da “neustavne institucije u sadejstvu sa strancima žele da Dodika uklone sa političke scene”.

    – Vaši pokušaji da meni imputirate sudski proces koji je Dodik priželjkivao, za koji je sam pisao scenario i režiju, misleći da beskonačno može da bude faktor produkovanja političke krize, a nakon toga i dio svakog rješenja, nema nikakvo uporište u istini, razumu i stvarnosti – istakla je Trivićeva.

    Poručuje da je žalosno da jedan nekada tako moćan političar, kao Dodik, spadne na tako niske grane i da svoju političku nemoć, preko svog ličnog glasila RTRS, kojeg kao instituciju drži u zarobljeništvu, svaljuje na nju.– Žalosno je da i RTRS po ko zna koji put mene stavlja u ovakve kontekste. Matrica je smiješna i izlizana, toliko da nemam potrebu da se pravdam, već da naglasim jedino da mene svojim lažnim konstrukcijama ne možete ni uplašiti, ni obeshrabriti u namjeri da oslobodimo Republiku Srpsku vaše tiranije, jednoumlja, korupcije kojom ste okovali ovo društvo, misleći pogrešno da je Srpska vaša privatna imovina, a Srpska pripada narodu i narodu ćemo je vratiti – poručila je Trivićeva.

    Ističe da neprestano crtanje mete na čelo od strane RTRS, a po nalogu vrha SNSD, shvata isključivo kao odraz nemoći nalogodavaca ovakvih priloga.

    – Koliko nesvarljivu laž je iskonstruisao RTRS govori sam njihov prilog, u kojem se navodi da sam ja prvo sklonila Bakira, a da Čovića kontrolišem preko Plenkovića. Iako ste mi ovim prilogom dali nadnaravne moći, to ne umanjuje činjenicu da je osnovna svrha ovog priloga crtanje mete mojoj porodici i meni – kaže predsjednica Narodnog fronta.

    Dodaje i da kada RTRS već tako dobro “saznaje”, neka onda sazna da li i zašto Sredoje Nović prodaje svoju imovinu u BiH u namjeri da ubrzo odseli iz Republike Srpske.

    – Doći će uskoro vrijeme kada ćete za sve ove laži odgovarati – poručila je Trivićeva.

  • Dodik: Pravoslavni svijet na meti kolektivnog Zapada, a Evropa pod kontrolom SAD

    Dodik: Pravoslavni svijet na meti kolektivnog Zapada, a Evropa pod kontrolom SAD

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik najavio je da će uskoro posjetiti Bjelorusiju. Kada je riječ o pritiscima sa Zapada, ocijenio je da je situacija u toj zemlji slična kao u Srpskoj i da je cijeli pravoslavni svijet na meti kolektivnog Zapada, a da je Evropa sve više pod kontrolom Amerike.

    Dodik je za televiziju RTR-Belorusija, rekao da mu je stalo do mišljenja ljudi sa kojima se svakodnevno sreće, koji su zahvalni za politiku koju vodi, a ne do mišljenja nekih birokrata iz Brisela i daleke Amerike, koji nemaju veze sa stvarnošću, a ugrožavaju postojanje Republike Srpske.

    Svako ko nije spreman da sprovodi njihova pravila, za Brisel i Ameriku je na drugoj strani, rekao je predsjednik Milorad Dodik u intervju za bjelorusku televiziju. Istakao je da zbog toga trpe svi oni, koji žele da se ponašaju u skladu sa vlastitim interesima i međunarodnim pravom, što, kaže, vidimo i na primjerima Rusije i Bjelorusije. Bez obzira na pritiske i zabrane i sve dok ga narod podržava, Dodik poručuje da će nastaviti, da vodi ovakvu politiku.

    • Važnija mi je ta volja ljudi, koje srećem svaki dan, koji su mi zahvalni za politiku koju vodim, nego mišljenje nekih birokrata iz Brisela i Amerike, koje veze nemaju sa realnošću i koje sprovode neke svoje političke agende. Koje su u suštini antisrpske i ugrožavaju samo postojanje Dejtonskog sporazuma, koji se tretira kao međunarodni sporazum i ugrožavanje same Republike Srpske i njenog opstanka – rekao je Dodik.

    Srbi pripadaju grupaciji pravoslavnog svijeta i kada analizirate situaciju, vidjećete da je svaka njegova snažna poluga napadnuta, rekao je Dodik. Cilj zapada kroz istoriju bio je, ističe, da se na ovom prostoru onemogući stvaranje jedinstvene teritorijalne jedinice, koja bi okupljala većinu Srba. Taj se cilj, navodi, nije promijenio ni prilikom raspada Јugoslavije.

    • Morali smo da se povučemo na ovaj što se zove rezerevni položaj, da Republiku Srpski i Srbiju dignemo, da zaštitimo Srbe iznad toga i da naravno istorijskim procesima pokušamo da se ujedinimo, jer smatramo da je to jedina legitimna i politički korektna ideja. Nije to upereno protiv nikoga, osim interesa velikih, koji ne mogu da prihvate da pravoslavni narod, srpski, u centru Balkana, može da formira dominantnu državu – naveo je Dodik.

    Play Video

    Putin i Rusija su, kaže, shvatili da je namjera Zapada, da ovlada istokom, potčinjavajući Ukrajinu. Dodik kaže da Evropsku uniju uništava američki imperijalizam i da Amerika sve čini da onemogući potencijalni savez Evrope i Rusije. Upitan da prokomentariše da li je BRIKS alternativa Evropskoj uniji, Dodik je rekao da je Unija zajednica u raspadu i da njoj više ništa ne može pomoći.

    • Mi bi trebali ovdje da budemo presretni što EU kaže mi ćemo biti jednog dana, kad pitaj Boga, članica EU, ali usto moramo da promjenimo sebe, promjenio društvo i damo svoj suverenitet nekome u Brisel, koji će odlučivati o nama. Dok BRIKS pokazuje snagu, jer je to savez suverenih država, koje niko ne dovodi u pitanje. Kada ulazite u Evropsku uniju, morate da se odreknete suvereniteta, a u BRIKS ne morate. Zato je to neuporediva priča – rekao je Dodik.

    Dodik je uputio i poruku građanima Bjelorusije. Najavljujući svoju skoru posjetu ovoj zemlji, predsjednik Srpske poručio im je da čuvaju svog predsjednika, državu i slobodu.

  • Cvijanović: Neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji, pokazuju političku nezrelost

    Cvijanović: Neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji, pokazuju političku nezrelost

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da su neprihvatljive optužbe dijela opozicije u Srbiji na račun glasača iz Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je istakla da to pokazuje političku nezrelost onih koji se za političku poziciju bore na pogrešan način.

    • To je i ljudski pogrešan način. Mislim da su ljudi, pa i Republika Srpska i Srbija povezani i nema potrebe da niko pokazuje koliko je nizak ili primitivan, te da vrijeđa bilo koga na takav način – rekla je ona.

    Cvijanovićeva je naglasila da je Srbija izabrala i pokazala da želi stabilnost, napredak i da ide putem kojim je krenula prije nekoliko godina.

    Dodala je da je očigledno da građani prepoznaju vrijednost takvog puta i politike.

    • Mi smo u Republici Srpskoj zadovoljni nivoom saradnje. Srećni smo što imamo Srbiju koja zna šta radi, kako se čuva i brani nacionalni interes. U svakom slučaju, Srbija brani i interese Republike Srpske – istakla je Cvijanovićeva.
  • Borba opozicije za vlast u Srpskoj svela se samo na njenu kritiku

    Borba opozicije za vlast u Srpskoj svela se samo na njenu kritiku

    Manje od godinu dana ostalo je do lokalnih izbora u BiH, a prateći dešavanja u Republici Srpskoj, ne možemo se oteti utisku da ni od vlasti ni od opozicije nismo čuli konkretne prijedloge i ideje kako poboljšati život građana, te na koji način promijeniti sliku razvoja lokalnih zajednica.

    I jednima i drugima možda i ne nedostaje ideja, ali su više okupirani međusobnim prozivanjima ko je izdajnik, a ko nije, ko je više uradio za Srpsku, a ko ju je “zavio u crno”.

    Takva retorika i te kako ide u prilog onima koji su trenutno na vlasti u Republici Srpskoj, jer im konkurenti (čitaj opozicija) priču baziraju na tome kako nadležni godinama rade u svom interesu, a nikako za građane. Kada se na to doda činjenica da trenutna situacija među opozicionim prvacima nije nimalo dobra, vlast u ovom trenutku ima dobitnu kombinaciju, pa čak i da ništa ne uradi do iduće godine.

    Očigledno je da opozicija u najvećoj mjeri samo gleda na poteze vlasti, da bi imala šta da im prigovori, a istovremeno ne daje sopstvene prijedloge kako bi se moglo ispraviti ono u čemu vladajući griješe i tako ubijediti građane da su oni pravi izbor za bolje sutra.

    Politički gledano, sigurno je da opozicija već godinama pravi iste greške prilikom pokušaja da preuzme vlast, a rijetko ko će se okrenuti takvoj, najčešće, bezidejnoj politici, a u kojoj se oni koji treba da donesu promjene i međusobno prepiru.

    Ono što svakako treba istaći jeste da ni vlast nije “sveta i čista”, jer je, od 35 lokalnih zajednica u Srpskoj koje se vode kao nerazvijene ili izrazito nerazvijene, a u većem dijelu njih oni su na vlasti, dopustila da se gase banke, pekare, mesare i da privreda bude na samoj ivici provalije.

    Da stvar bude problematičnija, građani su na neki način svjesni da žive samo od izbornih obećanja, ili od slušanja sukoba između političara, pa svoj revolt prema tome pokazuju odlaskom ili jednostavno zaokruživanjem opcije za koju misle da im može nanijeti manje štete. A od razvoja ni traga ni glasa. O demografiji je suvišno i govoriti.

    Nebojša Tojagić, politički analitičar iz Banjaluke, kaže za “Nezavisne novine” da očekuje da će trenutna razjedinjenost sujetne opozicije uskoro malo popustiti i da će uspjeti pronaći prostor za usaglašeno djelovanje, u prvom redu oko prijedloga zajedničkih kandidata za izbore.

    Dok se to ne desi, smatra, i dalje će jedni druge uvjeravati u vlastitu snagu.

    “Siguran sam da će shvatiti da dobar rezultat mogu napraviti samo zajedno i da će se prestati ponašati kao djeca. Kada to shvate, doći će na red varljivo primirje kada su čarke i sukobi u pitanju, ali i rad na programima sa kojima će se izaći pred građane. Zasad nemaju zajedničke stavove i nemaju jasnu viziju razvoja lokalnih zajednica”, kategoričan je Tojagić.

    Prema njegovom mišljenju, opozicija u Srpskoj je nezainteresovana.

    “Oni se ne takmiče sa inovacijama, idejama koje su negdje već implementirane, već imamo lidere koji čekaju zadnji čas ili koji sad ‘kradu’ programe sa beogradskih izbora, te će ih uskoro predstaviti kao svoje”, navodi on.

    Komunikolog Mladen Bubonjić kaže da opozicija u Srpskoj odavno “zna šta neće, ali ne zna šta hoće”. U prevodu, neće SNSD na vlasti, ali ne znaju kako to da ostvare.

    S druge strane, kaže, vlast je uspješno stvorila atmosferu u kojoj opozicija nema druge opcije nego da negativano pristupa političkim procesima.

    “To je upravo ono što odgovara vladajućima, jer sve dok se opozicija zamajava pokušajima da se vrati na ‘nacionalni pijadestal’ i sve svoje snage usmjerava na pokušaje da dokaže da su ‘veći katolici od pape’, za SNSD i njegove satelite nema bojazni da će izgubiti, ne samo nacionalni primat, nego i vlast koja ide uz njega. Najbolji pokazatelj ove prakse su lokalni izbori, uoči kojih se nerijetko sva predizborna priča ne vrti oko ideja za razvoj i problema koji se tiču lokalnih zajednica, nego oko dokazivanja ko je veći ‘patriota’, a manji ‘izdajnik’, što je narativ koji odgovara opštim izborima”, smatra Bubonjić.

    Zaključujući priču, on smatra da je trenutno teško očekivati da se odnos snaga vlast i opozicija značajno promijeni u Srpskoj.

  • Bjelica: Da li se srpskom narodu ukida sloboda govora?

    Bjelica: Da li se srpskom narodu ukida sloboda govora?

    Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica izjavio je povodom podnošenja krivičnih prijava Sudu BiH protiv njega zbog, kako se navodi, veličanja zločinca Radovana Karadžića, prvog predsjednika Republike Srpske, da je u ovom slučaju riječ i o ugrožavanju slobode govora, te negiranju elementarnih činjenica koje su se dešavale u nedavnoj istoriji.

    Činjenica je da je Radovan Karadžić bio prvi predsjednik Republike Srpske i da ga je birao srpski narod. Skoro 30 godina biramo svoje predsjednike, ali tu slobodu izbora, kao i slobodu govora i mišljenja u Federaciji BiH pokušavaju osporiti – rekao je Bjelica.

    On je odbacio kao neosnovane prijave federalnog ministra unutrašnjih poslova Isaka Rame i takozvanog Instituta za istraživanje genocida Kanada i upitao zašto ovaj institut i ministar nisu tužili rukovodstvo SDA koje je, i nakon presude, veličalo i branilo ratnog zločinca Sakiba Mahmuljina, ali i druge.

    S obzirom da ga zbog javno iznesenih stavova pozivaju da je počinio krivično djelo izazivanje nacionalne, rasne i vjerske mržnje, razdora i netrpeljivosti, Bjelica je upitao da li ista pravila važe za sva tri naroda ili isključivo srpski?

    • Da li federalni ministar ovakvim postupcima čini razdor među narodima BiH? Da li oni koji u Federaciji BiH veličaju i zločine nad srpskim narodom i one koji su ih počinili takođe siju mržnju? Zašto se pojedine odredbe Krivičnog zakona BiH isključivo odnosi na srpski narod – upitao je Bjelica.

    On je ponovio da nikada nije sijao mržnju i da to što ima svoj stav i lično nacionalno poštovanje je sve, samo ne mržnja prema drugom i drugačijem.

    • Sve je ovo dio projekta koji se sprovodi uz logistiku međunarodne zajednice – začepiti usta srpskom narodu, obezvrijediti sve što je srpsko – od istorije, jezika, kulture, postojanja na ovim prostrima, a Bošnjacima brižno gajiti psihologiju žrtve i ubjeđivati svjetsku javnost da su Srbi “genocidan” narod. Da postoji mehanizam da nam zabrane razmišljati i pamtiti ko smo i koliko vrijedimo i to bi uradili – zaključio je visoki funkcioner SDS-a.
  • Dodik: Sud BiH pokušava da ubrza proces i bez prava dođe do presude

    Dodik: Sud BiH pokušava da ubrza proces i bez prava dođe do presude

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da odbijanje Suda BiH da odgodi ročište po zahtjevu njegove odbrane pokazuje da je sve više vidljivo da se pokušava ubrzati taj proces i bez prava što prije doći do presude.

    Pokazaćemo koliko je to sve na klimavim nogama – poručio je Dodik.

    On je rekao da je o ovom procesu već sve rečeno, odnosno da neustavni sud i nelegalni visoki predstavnik pokušavaju da politički progone legalnog predsjednika Republike Srpske.

    Podsjećamo, suđenje predsjedniku Republike Srpske za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita u Sudu BiH nije odgođeno, kako je predložila odbrana, nego ostaje termin u srijedu, 20. decembra.

  • Šta stoji u Nacrtu zakona o imunitetu Republike Srpske

    Šta stoji u Nacrtu zakona o imunitetu Republike Srpske

    Nacrt zakona o imunitetu Republike Srpske propisuje da najviši nosioci izvršne vlasti u Srpskoj nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru njihovih dužnosti i na taj način se štite kao i nosioci zakonodavne i sudske vlasti.

    U obrazloženju ovog akta dostavljenog Narodnoj skupštini navodi se da je razlog za donošenje Nacrta zakona u činjenici da postojeće zakonsko rješenje, koje je 6. oktobra 2002. godine nametnuo tadašnji visoki predstavnik, ostavlja mogućnost vođenja krivičnih postupaka protiv najviših nosilaca izvršne vlasti, čime se utiče na nezavisnost i funkcionisanje izvršne vlasti.

    Stoga se ukazala potreba da se s ciljem zaštite najviših nosilaca izvršne vlasti u Srpskoj propiše da oni nisu krivično ili građanski odgovorni za bilo koji postupak izvršen u okviru svojih dužnosti.

    “Ovim nacrtom zakona reguliše se i to da imunitet imaju i drugi predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti i druga lica koja vrše javna ovlašćenja, te sudije i javni tužioci protiv kojih se pokrene krivični ili parnični postupak kao posljedica nepoštovanja odluka lica koje nije imenovano za visokog predstavnika (Kristijana Šmita) u skladu sa odredbama Dejtonskog mirovnog sporazuma”, navodi se u obrazloženju, prenosi Srna.

    Predsjednik Srpske Milorad Dodik pozvao je ranije predlagače da uzmu u obzir njegov stav da nije potrebno ni opravdano da se Zakon o imunitetu koji je u proceduri u Narodnoj skupštini Republike Srpske u sadašnjim okolnostima primjenjuje retroaktivno.

    On je u ime institucije koju predstavlja naveo da je ispravno to da ovaj zakon ide kroz redovnu proceduru, te da je njegovo donošenje potrebno zbog kontinuiranog pravnog nasilja kojeg čini lice koje nije imenovano za visokog predstavnika u skladu sa Aneksom 10 Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH pokušajem nametanja zakona i s tim u vezi pokretanja krivičnih postupaka od sudova na nivou BiH.

    Nastavak sedme redovne sjednice Narodne skupštine je u četvrtak u 10 časova.

  • Stevandić: Vučić je ozbiljan političar, opozicija može samo sebe kriviti za poraz

    Stevandić: Vučić je ozbiljan političar, opozicija može samo sebe kriviti za poraz

    Komentarišući protekle izbore u Republici Srbiji, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić, istakao je Aleksandra Vučića kao jedinog političara koji vodi ozbiljnu politiku i koji se ne pokušava narodu predstaviti kao hedonista sklonog porocima.


    Stevandić je kritikovao upućivanje ružnih poruka Republici Srpskoj i odricanja od Kosova pred izbore od strane opozicije, nazivajući to neozbiljnim potezom. Naglasio je da je odmah nakon izbora krenulo generiranje mržnje prema Republici Srpskoj, što opoziciju pokušava opravdati kao uzrok vlastitog poraza.


    „Opozicija je izgubila od onih koji su otvarali fabrike, zapošljavali ljude i opremali vojsku, dok su oni upravo suprotno radili dok su bili na vlasti“ rekao je Stevandić za televiziju Hepi.


    Iako ima prebivalište u Republici Srbiji već trideset godina, Stevandić naglašava da nikome iz opozicije nije smetalo kada je glasao u vrijeme Borisa Tadića .
    „Njih Srbija ne želi i za takav rezultat mogu kriviti isključivo za sebe. U kakav napredak mogu voditi oni koji se ujutro odriču Kosova a popodne Republike Srpske?“ konstatuje Stevandić.

    Takav put, smatra Stevandić vodi u razaranje nacionalnog i državnog tkiva.


    “Beograd nije anti-srpski grad, i projekt njegovog urušavanja je propao. Beograd čuva srpsku državu, istoriju i kulturu kao veliki grad, a ne nadsrpski grad pod utjecajem male grupe ljudi,” ističe Stevandić.


    On smatra da su ljudi iz Republike Srpske integralni dio srpskog naroda, doprinoseći porezima i sudjelujući u BDP-u Srbije, te ističe da ih se ne može odbacivati i optuživati.


    Stevandić kkonstatuje na kraju da glasovi iz Republike Srpske nisu bili presudni za izborni rezultat u Srbiji, smatrajući to samo izgovorom za poraz opozicije. Opoziciju opisuje kao jedinstven slučaj u svijetu, tvrdeći da krive vlastiti narod za neuspjeh.

  • Stevandić: Građani Republike Srpske nisu krivi za poraz opozicije, krivi su oni što su zatvarali fabrike i uništili vojsku

    Stevandić: Građani Republike Srpske nisu krivi za poraz opozicije, krivi su oni što su zatvarali fabrike i uništili vojsku

    Predsjednik Narodne Skupštine Republike Srpske, dr. Nenad Stevandić, analizirao je rezultate parlamentarnih izbora u Srbiji, naglasivši da je narod Republike Srbije prepoznao politiku onih koji otvaraju fabrike i obnavljaju vojsku, te da opozicija za izborni poraz može da krivi samo sebe, ne i građane Republike Srpske.

    “U Srbiji su oni koji su zatvarali fabrike i uništavali vojsku topeći tenkove i rasklapajući avione i opremu, izgubili na izborima od onih koji su fabrike posle njihovog potopa doveli I izgradili, a vojsku obnovili, opremili I osavremenili novom opremom.
    Za to nisu krivi građani Republike Srpske prema kojima se generiše velika mržnja od opozicije I tzv. Kruga dvojke. Mi smo više za peticu!” – poručio je Stevandić na društvenoj mreži X.