Kategorija: Politika

  • Stevandiće: Šmit na liniji opozicije, pokušava razgraditi srpsko zajedništvo

    Stevandiće: Šmit na liniji opozicije, pokušava razgraditi srpsko zajedništvo

    Ono što je neosporno je da možemo da nađemo vezu između svih događaja i u Srbiji i u Republici Srpskoj i možemo da vidimo da je Kristijan Šmit na liniji opozicije u Srbiji, koja želi da razgradi srpsko zajedništvo u čitavom regionu, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić gostujući na televiziji „Pink“.


    On dodaje da Šmit zagovara mjere protiv slobode kretanja, govora i opredjeljenja te da je jasno da je njegov uticaj na Republiku Srpsku nepostojeći čim mora da se zalaže kod međunarodnog faktora da afirmiše svoju politiku.


    „Mi sa velikom pažnjom posmatramo šta se dešava u Beogradu i razumijemo pokušaje izbornog inžinjeringa i pokušaja da se za pobjednike proglase oni koji su izgubili. Tokom izbornog dana u Srbiji nije bilo primjedbi, ali da je odjednom dobijen signal da se promjeni priča i da se počnu stvarati uslovi za novi Majdan“, napominje Stevandić, dodajući da je koalicija „Srbija protiv nasilja“ postala „Srbija za nasilje“.


    Stevandić izražava sigurnost da su građani Srbije svjesni situacije, te da neće pružiti podršku nasilnom ponašanju i da će počinioci nasilja biti kažnjeni.


    „Politika Republike Srpske i Srbije ima sličnosti u identitetskom spoju, kroz očuvanje samostalnosti, kulture i tradicije i to je ono što predstavlja proslavu 9.januara čija proslava predstavlja veliku volju naroda“ rekao je Stevandić.


    On dodaje da nije slučajno što su demonstranti u Beogradu napali upravo na Skupštinu grada Beograda, jer i to predstavlja politiku negiranja identiteta i pokušaja njenog brisanja, što predstavlja i jedan od temelja zajedničkih napada na Republiku Srpsku i Srbiju, a to je da nije bitna nezavisnost, istorija i nacionalna struktura već su bitne liberalne politike.


    „Ali to su politike koje su već iznosane na Zapadu i pokušava se nama predstaviti kao dobra politička robna marka“ rekao je Stevandić.


    Stevandić je ponovio da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ima liberalan stav prema opoziciji, kojoj je dozvolio da napada na njega i njegovu porodicu, što nigdje u svijetu nije dozvoljeno, ali da je na taj način razotkrivena sva strategija opozicije, koji agresiju pretvaraju u politiku.


    „Sve je to povezano. I Šmitovi napadi su počeli prije nekoliko mjeseci a opozicija je pojačavala te napade, optužujući Republiku Srpsku da je uticala na izborni rezultat u Srbiji, dok se mi borimo za svoju teritoriju i za svoju budućnost“ zaključuje Stevandić i poručuje da će sve izazove Republika Srpska i Srbija proći zajedno

  • Dodik: Najradije bih da, čim se pruži prilika, Srpska izađe iz BiH

    Dodik: Najradije bih da, čim se pruži prilika, Srpska izađe iz BiH

    Muslimani misle da su oni vlasnici čitave BiH. Moraćemo ih nekako probuditi iz tog sna, da vide da nije. Mi ne vjerujemo u BiH. Mi ne volimo BiH. Ovo je naše moranje, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Najradije bih da čim se pruži prilika Republika Srpska izađe iz BiH. Nećemo rat, nećemo sukobe, ne treba da padne nijedan ljudski život za političke ideje, ali racionalno, realno, životno ne možete da živite u BiH – kaže Dodik u intervjuu za portal Banjaluka.net.

    Intervju prenosimo u cijelosti.

    Da li je došlo vrijeme za nezavisnu Srpsku?

    • Mislim da je došlo.

    Јeste li sad optimistični ili pesimistični u tom pogledu?

    • Da nisam optimističan, ne bih ovo radio. Imate političara koji u Republici Sprskoj politiku cijene po ličnom komoditetu, pa su onda krenuli, kao, Milorad Dodik ovako, onako, kriminalac, nema šta mi nisu pripisivali, meni, mojoj porodici. Oni su radili pet finansijskih istraga protiv mene i moje porodice i ništa nisu našli. Naravno, neće da objave.

    U svakom slučaju nisu ništa našli. Da jesu bilo šta, ne bih ja sjedio sada ovdje. Geopolitičke okolonosti bitno su se promijenile, to je tačno. Republika Srpska nikad nije imala veći broj prijatelja, a tu govorim o onima koji su spremni da kažu da su prijatelji Republike Srpske, kao što to kaže /premijer Mađarkse/ Viktor Orban. Onda kažu: “A, to je samo Orban”. Nije samo Orban, evo tu je i /predsjednik Rusije Vladimir/ Putin. Šta hoćete više, ova mala republika od milion ljudi ima Rusiju, ima Mađarsku, ima razumijevanje Slovačke, ima Srbiju, imamo razumijevanje, vjerujem, od Kine, imamo značajno razumijevanje političkih struktura u samoj Evropi. Kad smo imali više?

    Onda će ovi iz PDP-a reći – Dodik izolovan, a oni nisu?! Јa sam ponosan na dostignuća da nam je prijatelj Orban. Ponosan sam na to što imam dobre političke i svake druge kontakte i sa sadašnjim premijerom Slovačke Robertom Ficom i vjerujem da on ima dodatno razumijevanje za naš položaj. Očekujem da ćemo se brzo sresti. Oni nešto govore Bjelorusija neki sinonim. Otiđite u Bjelorusiju, to je sređena zemlja, čista, uredna, ljudi imaju stabilne plate. Bio sam tamo. Kakva priča o Bjelorusiji kao o nekom mračnom tunelu, to je ozbiljna zemlja.

    Oni nama hoće da “uvale” neke Holanđane, razne “pedere” i ostale koji bi trebalo nama ovdje da određuju neke svoje vrijednosti i da nam kažu kako ne postoji mama – žena i otac – muškarac, nego da postoji jedan roditelj i drugi roditelj i da dijete u svojoj 15. godini odluči da li je muško ili žensko, bez obzira na to šta je prirodno. Јa se ježim na to. Protiv toga sam. Nama ne treba podrška tih.

    Treba nam podrška tradicionalnih zemalja. Zna se ko su tradicionalne zemlje, Kina, Rusija, Mađarska, Srbija, Slovačka i mnoge druge zemlje. Mislim da smo uspjeli da napravimo dobar odnos i sa Erdoganom, predsjednikom Turske, i da u tom pogledu imamo razumijevanje. Imamo dobro razumijevanje i sa rukovodstvom Hrvatske, kao i sa predsjednikom Milanovićem. I sa Plenkovićem nikad nismo imali neki nivo nerazumijevanja. Mi smo gradili Republiku Srpsku da ne bude nikom sporna. Kad ste čuli Hrvate da su na nekom nivou gore u EU nešto loše rekli o Republici Srpskoj?

    A da li bi im bila sporna da je nezavisna?

    • Pa, biće im sporna, ali neće oni o tome odlučivati. Naravno da će im biti sporna. Vremenom će se naviknuti na to.

    Kome ne bi bila sporna?

    • Muslimani misle da su oni vlasnici čitave BiH. Moraćemo ih nekako probuditi iz tog sna, da vide da nije. Mi ne vjerujemo u BiH. Mi ne volimo BiH. Ovo je naše moranje. Najradije bih da, čim se pruži prilika, Republika Srpska izađe iz BiH. Nećemo rat, nećemo sukobe, ne treba da padne nijedan ljudski život za političke ideje, ali racionalno, realno, životno ne možete da živite u BiH.

    Da nije stranaca, mi bismo to davno uradili. Oni imaju arsenal raznih prijetnji kojima to čine. Јa ne želim nikog da izložim tome.

    Ne želim narod da izložim bilo kakvoj destabilizaciji i zato uporno govorim da je jedino rješenje za srpski narod ovdje nezavisna Republika Srpska.

    A onda čujete ove koji govore: “A to je Dodik govorio i prije pet godina”. Naravno da ću govoriti, možda ću govoriti još nekoliko godina, ali će se to desiti, za razliku od vas koji to nikad niste rekli. Prvi put kad sam rekao da će Republika Srpska donijeti Zakon o referendumu to je bilo 2005. ili 2006. godine, pozvan sam direktno iz Stejt departmenta da mi kažu da prekidaju sa mnom bilo kakvu vrstu razgovora. Rekao sam im ok, vi ste tako izabrali, ne ja. I jesmo donijeli Zakon o referendumu, ko danas spori naše pravo na Zakon o referendumu, polako, korak po korak.

    Ne uspijevamo da uradimo sve što želimo, ali uspijevamo da uradimo ono što je potrebno na nivou BiH. Donosićemo neke mjere koje traju godinu-dvije, ne ulazimo ni u jedno sistemsko rješenje dok ne postoji dogovor. Dajte nam ustavnu BiH ostajemo, u ovoj BiH sigurno nećemo ostati. Čekamo trenutak da odemo iz nje.

    Zbog Kristijana Šmita našli ste se pred Sudom BiH. Kako komentarišete kontradiktornost ako pogledamo da ročište nije odgođeno s obzirom na zahtjev odbrane, a tužioci taj dan nisu bili spremni za uvodnu riječ?

    • To govori da je to sve tamo sklepano na način da sprovodi nečiju političku volju, a ne pravo. Nemate zemlje u svijetu u kojoj se krivično djelo može propisati odlukom. To je samo moguće zakonom uraditi, a oni onda kažu donosimo odluku o proglašenju zakona. Šta to znači, kakva je to muljaža? Ono što je porazno, mi treba s takvima da živimo. Postoje tužioci, pravnici, sudije koji smatraju da je to u redu.

    Ustav BiH kaže da zakonodavne aktivnosti jedino ima Parlamentarna skupština BiH na nivou BiH, nema ni visokog ni niskog predstavnika koji bi mogao da bude čak predlagač tako nečega. Ne može. Tačno piše ko može biti predlagač. I onda ti pravnici iz Sarajeva misle da su oni svjetska elita, misle da su nedodirljivi, da poštuju strance, a nema veze šta čine prema lokalnim ljudima i hoće da ih ti lokalni ljudi poštuju. Ko će to poštovati? Tamo nema ni “lj” od ljudi.

    Neka smatraju da sam ih uvrijedio, oni su mene uvrijedili činjenicom da je sve srušeno. Išao sam u školu u kojoj sam učio kako se donosi zakon i da nam poslije nekoliko godina dođe neki stranac koji nije izabran, nema mandat i ne može to da uradi, a i da može kao odlukom da mijenja zakon, ima li to igdje?

    Razumijem da zakon može da živi ako ima sila iza njega, ali koja sila, Amerika? Pogledajte šta se kod njih radi. Sad odjednom Tramp se u nekoj državi ne može kandidovati. Stalno su nam govorili Amerika je primjer demokratije. Onda dođete ovdje i kažete može ovaj da donese odluku.

    Kažu Dodik nije priznao Sud, ali ide na to, idem da pokažem kako je to sve nakaradno napravljeno i uspijevamo u tome. Koristićemo svoja prava koja ne mogu ignorisati kao što ste vidjeli prošli put. Kažu Ćosić je tužilac besprekoran, on je neupitan, a onda saznate da nije položio pravosudni ispit i da je putem neke lobističke strukture u Sarajevu ušao tu i bio tužilac, sudija, da je kao sudija sudio sudiji Suda BiH za primanje novca, a Sud BiH nije prihvatio da sudi svom sudiji.

    Puni su lopovluka, uhapsili su i predsjednika suda, Kajmakovićevu, to je sve lopov do lopova. Ne možeš da gledaš više sve to i oni sada pokušavaju da zadovolje javno mnjenje i tu strast u Sarajevu i da dovedu Dodika tamo. Malo sutra ćete Dodiku presuditi.

    Kakav je Vaš stav u pogledu ishoda tog sudskog procesa?

    • Da je pravde, prava, pravičnosti, da moler na Pravnom fakultetu o tome odlučuje, taj proces ne bi ni postojao, jer nema zakonskog i ustavnog osnova, a pošto su odlučili da to guraju samo muslimani i pošto je musliman sudija za prethodni postupak, musliman tužilac, musliman sada sudija, pošto su svi zapisničari tamo i pomoćno osoblje muslimani, pitaj Boga na šta će oni to izgurati, ali vidjećemo.

    Odbrana je više puta pominjala da je ishod već poznat unaprijed.

    • Nekako mi se učinilo da je onaj sudija bar u neugodnoj situaciji. Ako imate bar imalo ljudskosti i profesionalnosti u sebi, ići protiv osnovnih vrijednosti po kojima ste živjeli, po kojima ste se školovali, na kraju čovjek odlazi u penziju. Možda ne trebamo isključiti mogućnost da bude pravi objektivni sudija i da kaže da od toga nema ništa, kao što i nema, ali imajući u vidu gdje živi i koliko se vrši pritisak na njega, treba očekivati. Meni je sasvim svejedno. Meni je važno da imam svoj šou tamo i koristiću ga maksimalno.

    Rekli sta da su stranci problem i prepreka kada govorimo o nezavisnosti Republike Srpske, stranci su prepreka i kada govorimo o saradnji partnera na nivou BiH. Uglavnom su to stranci u Ustavnom sudu BiH, to su nekako sporna pitanja. Kako ocjenjujete dosadašnju saradnju s partnerima na nivou BiH? Vladao je negdje u početku neki optimizam kada je umjesto SDA došla “trojka”.

    • To su ljudi koji su zaduženi za propagandu širili optimizam. Ne možete živjeti u BiH na nivou zajedničkih organa i imati optimizam. To je glupost. Nema toga. To se ne može imati i to govori o tome koliko je BiH nesposobna. Mi smo imali nekoliko važnih stvari koje je trebalo da uradimo. Neke stvari treba razumjeti sada. Dakle, /Osman Mehmedagić/ Osmica, koji je bio šef Obavještajne službe, oni su, ne samo ovo što pričaju o Sudu, oni su to proširili i na rukovodstvo Republike Srpske, na sve ljude. Glavnu metu, krst na čelo, stavili su Republici Srpskoj, nama koji smo ovdje.

    Sjećate se /bivšeg ministra Dragana/ Mektića, svaki dan je bila priča Milorad Dodik lopov, kriminalac. Na kraju njegov šef kabineta završi u pritvoru za djela kriminala zato što je pomagao mafiji koja se bavi prodajom droge. Njegova porodica živi u Trnu, njegov otac je častan, znam ga, a sin mu je sad pojam za bogatstvo. Pojavljuje se, kupuje nekretnine, fabrike po Laktašima, stanove u Banjaluci. Pravosuđe to ne oduzima, a stečeno je iz krivičnog djela.

    Oni su bili uvezani s Osmicom i s tim predsjednikom Suda i stalno su izmišljali priču o onoj ikoni. Drže i priču o nekretnini u Beogradu, pa tu ispade da ima 100.000 kvadrata, a to čak i nije vila, nego dupleks, jedan dio je u mom vlasništvu, a drugi nije i to nikad nisam ni krio. Oni to ni dan-danas ne rješavaju, nego drže otvorenim u nadi da će nešto učiniti. Ako imate nešto, zašto to niste procesuirali?

    Krenuli smo u to veoma svjesno, ne opet iz ličnih razloga, ali da Republici Srpskoj skinemo teret koji je napravio PDP dozvoljavajući Osmici da promijeni interna pravila rada Obavještajne službe i nametne tu službu kao odlučujuću u BiH. I danas kad dođeš pod tim pravilima koje je Osmica nametnuo ne može nijedna firma iz Republike Srpske da se kandiduje za neki posao u Federaciji, a da OBA ne da saglasnost. Ako nema saglasnosti, nećeš ni dobiti taj posao.

    To je potpuno jedna zloupotreba i zato se sve ovo dešava. Rekli smo u redu, pošto s Bakirom Izetbegovićem nije mogao da se promijeni taj Osmica, on je četiri godine presjedio u mandatu koji nije imao zato što SDA nije htjela da rješava to pitanje. Sad smo to pitanje riješili i otvorili mnoga pitanja. Ova pitanja koja gledamo po Sarajevu rezultat su tog rada.

    Stalno smo tvrdili da postoji tužilačko-sudska obavještajna mafija u Sarajevu. Stalno smo govorili. Sad neće niko da nam kaže – hvala, to ste govorili prije 10 godina. Sada tamo hapse sve redom i opet sarajevska čaršija radi da se neki ne uhapse. A ima ljudi iz Banjaluke koji su bili servilni prema Osmici. Zamislite da je taj Osmica ovdje na nekom od tih fakulteta dobio lažnu diplomu. Oni su toliko bili jaki da sud čak neće ni da presudi. Kako je moguće da vi obrazujete mlade ljude i da dajete lažne diplome. Ko vjeruje u to? Mi smo suspendovali taj fakultet, došli smo u poziciju da Sud to vrati.

    Najveća mafija danas i podrška mafiji dolazi iz dijela pravosuđa, tužilaštva, sudova na svim nivoima. To je odmetnuta struktura koju stranci koriste da bi se obračunavali na našem prostoru iz političkih razloga sa drugima. To je tako i u Banjaluci, i u Sarajevu, i u Tužilaštvu BiH i u Sudu BiH.

    Znači li to da su se stvari negdje sa sadašnjom garniturom pomjerile sa mrtve tačke, postoje li indicije da BiH sa sadašnjom garniturom na vlasti na nivou BiH profunkcioniše?

    • Ne. BiH kada bi svi Srbi zaspali na stogodišnji san, ne bi profunkcionisala sama od sebe. Muslimani ne mogu da naprave državu, oni to ne znaju. Samo dostojni ljudi kao Srbi mogu da naprave državu i mi ćemo pokazati kako se to radi.

    Što se tiče puta ka EU BiH, zašto smatrate da je sada interes EU da se širi na istok s obzirom na status pregovarača za Ukrajinu i Moldaviju, a ne za BiH iako je BiH prošle godine dobila status kandidata?

    • Naravno da je poznata zapadna teorija o tome kako treba vladati istokom. Јoš je Bizmark govorio o tome kako treba vladati Ukrajinom da bi se vladalo Rusijom, a kasnije je Brežinski, koji je bio ideolog Stejt departmenta, govorio o tome kako Rusiju treba rasparčati u pet zemalja, držati čvrsto kontrolu nad Ukrajinom i tek tada možete da ovladate resursima koje ima istok, odnosno Rusija. I to je poznato.

    Evropa je očigledno zakasnila. Sve što je mogla loše da uradi u ovom sukobu koji se vodi između Ukrajine i Rusije, ona je uradila. U značajnoj mjeri oskrnavila svoje privredne mogućnosti. Јeftiniji izvori energije više ne postoje u Evropi, potpuno su energetski zavisni od Amerike. Hvale se kako su popunili svoje rezerve, ali ne žele da kažu da te rezerve plaćaju duplo skuplje i da to uništava konkurentnost na globalnom nivou same Evrope.

    Evropa danas nema nijednog važnog lidera koji bi mogao da kaže pa on je jak, kao Putin, /predsjednik Kine Si/ Đinping, bez obzira na sve, i /američki predsjednik DŽozef/ Bajden. Dakle, nema /bivše njemačke kancelarke Angele/ Merkel, ima sve neke političare u pokušaju. EU nema ni Ustav, to je neka fluidna zajednica koju se gura, pa gdje stigne. EU nema gas, naftu, rude, nema radne snage, prihvata migrante koji urušavaju socijalnu strukturu društva i čine veoma nezadovoljnim jednu strukturu onih domicilnih Nijemaca, Austrijanaca, koji se boje kako će to izgledati za 10, 20 godina.

    Sve što su mogli – promašili su. Od poziva Merkelove da dođu migranti, kad su ljudi upozoravali nemojte to da radite, onda su ulazili u sankcije. Sada kad kažu Republika Srpska, nećemo mi migrante itd. Vidite kako se borimo s tim. To se ne dešava samo od sebe, to je potpuno organizovana aktivnost da se ne dozvoli stacioniranje migranata u Republici Srpskoj. Oni nisu ni došli zbog Republike Srpske, nego su krenuli u Njemačku, pa nek ih Njemačka primi. Zašto bismo se mi bavili time.

    Dakle, ta Evropa koju smo znali prije 10 godina uopšte ne postoji. Ona je potpuno izgubljena i promijenjena. Ta Evropa je puna vrijednosti koje nemaju ništa, oni su to nazvali ljudskim pravima. Mi ne dijelimo te vrijednosti sa LGBT, ne dijelimo te vrijednosti. Zašto nas tu gurate? Mi smo tradicionalno društvo. Kakav put u Evropu, koju Evropu? Kako će se zvati onda kad se bude bježalo iz EU, put ka… Mislim da će se brzo to desiti.

  • Stevandić: Vučić ima previše liberalan pristup prema opoziciji

    Stevandić: Vučić ima previše liberalan pristup prema opoziciji

    Krug dvojke je mentalna devijacija, a ne adresa, to su ljudi koji sebe smatraju da su iznad Srba, da su entitet iznad kulture, tradicije i istorije koji podjendako mrze i Srbe iz Republike Srpske ali i iz drugih krajeva Srbije – rekao je gostujući na televiziji Hepi, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić.

    Ideologija opozicije, dodaje Stevandić je već iznošena na Zapadu, a oni je prihvataju kao robnu marku koju treba nametnuti vlastitom narodu.
    „Ja već preko trideset godina imam prebivalište u Srbiji, glasao sam tamo i za vrijeme Borisa Tadića, ali ove godine nisam glasao za lokalni parlament da ne bih potpirivao histeriju opozicije, ali sad mi je krivo zato što nisam. Nikom nije smetalo što smo nekad glasali, ali pojedinci danas stvaraju problem od toga, praveći sebi alibi“ rekao je Stevandić.

    On dodaje da opozicija pripada onoj političkoj struji koja je rasprodala Srbiju, uništila fabrike i od Srbije napravila poslušnika, umjesto lidera Balkana i da su izgubili od onih koji su otvarali fabrike, gradili puteve i ojačali vojsku.

    „Glasovi iz Republike Srpske su toliko malen procenat, a ionako su ti glasači većinom glasali za parlament ,a ne za lokalne izbore ni u Beogradu ni bilo gdje“ rekao je Stevandić.
    Stevandić napominje da se ovakav negativan stav prema građanima iz Republike Srpske mogao i prije izbora primjetiti, preko poruka koji pozivaju na nasilje i ubijanje Srba.

    Stevandić je takođe prokomentarisao odnos predsjednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, prema opoziciji, ocjenjujući da je on preliberalan.
    “Njemu su napadali djecu, suprugu, oca i majku najstrašnijim uvredama, a on je dopustio da sve to bude emitovano javno, iako je zakonom sigurno mogao to regulisati”, izjavio je Stevandić, dodajući da Vučić svojom tolerancijom prema opoziciji razotkrio njihov pravi karakter.
    On dodaje da su čak i strani ambasadori obilazili biračka mjesta, a kad su njihovi favoriti izgubili, odlučili su da veliki novac ode na sponzorisanje stvaranja unutarsrpskog sukoba i nasilja.

    „U Srbiji nema puno autošovinizma, ali i ono malo što ima je jako agresivno, to su ljudi koji su spremni napadati svoj narod i svoje instutucije“ konstatuje Stevandić.

    On dodaje da se već godinama razgovara o mogućnosti da građani Republike Srpske dobiju državljanstvo Srbije po automatizmu, jer Srbi su integralan narod i to treba da bude i poruka opoziciji u Srbiji koja želi da ukine Republiku Srpsku, da niko neće to mirno posmatrati.
    „Republika Srpska je uticala na izborni rezultat samo na način da je razotkrila opoziciju i njihovu mržnju i narod Srbije je primjetio tu mržnju i svojim glasovima su poslali otvorenu poruku da su protiv tih ljudi kojima smeta Republika Srpska“ poručuje Stevandić.

  • Dodik: Delegacija EU da poštuje demokratski izabrane institucije Srpske

    Dodik: Delegacija EU da poštuje demokratski izabrane institucije Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da bi bilo pristojno od Delegacije EU u BiH da u saopštenjima u kojima komentariše političke procese pokaže i poštovanje prema demokratski izabranim institucijama Srpske, kao što je Narodna skupština.

    Ako se već javljaju, a bilo bi bolje da se nisu ni javljali, o usvajanju Nacrta zakona u Narodnoj skupštini za koji tvrde da može da ugrozi vladavinu prava, onda bi trebalo da objasne o kakvoj to oni vladavini prava pričaju – naveo je Dodik na svom profilu na društvenoj mreži Iks.

    Dodik je zapitao kako se može istovremeno podržavati da neizabrani stranac može donositi odluke o proglašenju zakona gazeći elementarne demokratske principe na koje se pozivaju u Delegaciji EU, a osporavati pravo izabranim poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske da donose zakone.

    • O kakvim dvostrukim principima se ovdje radi? Kako u Delegaciji EU mogu da pozivaju na očuvanje suvereniteta BiH i ustavnog poretka ako podržavaju lažnog visokog predstavnika, koji se ponaša kao kolonijalni upravnik, dok istovremeno osporavaju pravo Republici Srpskoj da brani svoju ustavnu poziciju u BiH? – dodao je Dodik.

    Dodik je istakao da su evropski predstavnici upravo kreiranjem neustavnih rješenja doveli do toga da je BiH postala potpuno neodrživa.

    • Ukazivanje na takvo antiustavno djelovanje nije i ne može biti nikakva provokativna i retorika podjela, već jasan politički stav da podržavamo evropski put, ali na tom putu Srpska mora biti jasno vidljiva u kapacitetu koji je predviđen Ustavom BiH, a Narodna skupština je bila i ostaće mjesto u kojem se donose zakoni u interesu Republike Srpske – poručio je Dodik.

    Kancelarija EU u BiH saopštila je da su nacrti zakona o imunitetu i referendumu i građanskoj inicijativi u Republici Srpskoj, koji su usvojeni juče u prvom čitanju, suprotni evropskom putu BiH.

  • Tadić: BiH ne ispunjava uslove da bude članica UN

    Tadić: BiH ne ispunjava uslove da bude članica UN

    BiH zbog statusa u kome se nalazi ne ispunjava uslove da bude članica Ujedinjenih nacija, istakao je danas pravnik Ognjen Tadić.Tadić je naglasio da status BiH, po suštini stanja u kome se nalazi, jedino uporediv sa statusom oblasti bez samostalne uprave koja je pod međunarodnim starateljstvom.

  • Goganović: Oružane snage pale na rang-listi najmoćnijih vojski zahvaljujući Helezu

    Goganović: Oružane snage pale na rang-listi najmoćnijih vojski zahvaljujući Helezu

    Oružane snage BiH pale su na rang listi sa prošlogodišnjeg 123. na 133. mjesto i to je “zasluga” isključivo ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, rekao je njegov zamjenik Aleksandar Goganović, koji ovaj pad ne smatra svojim neuspjehom.

    Ovo je posljedica ministrovih loših poteza i njegovog stava da ne sarađuje sa zamjenicima – rekao je Goganović govoreći o ovogodišnjoj rang listi najmoćnijih vojski u svijetu.

    Goganović je naveo da zemlje regiona rastu na rang listi, dok Oružane snage BiH opadaju, pojasnivši da se Vojska Srbije nalazi na 58. mjestu sa tendencijom rasta, da je Hrvatska na 69. mjestu, te da je čak i Albanije ispred BiH na 91. mjestu.

    On je podsjetio da Zakon o odbrani decidno navodi da ministarstvom odbrane rukovodi ministar u saradnji sa svojim zamjenicima, ali da ta saradnja trenutno ne postoji.

    Goganović je naveo da je Ministarstvo odbrane jedino čije odluke i zakoni ne prolaze u Savjetu ministara i Parlamentu BiH.

    • Ministar je odlučio da sam rukovodi, bez saglasnosti zamjenika, i ovo je rezultat. Ministar Helez često napominje kako želi dobro sistemu odbrane, međutim rezultat njegovih poteza je da ga urušava i srozava – rekao je Goganović.

    On je napomenuo i da jedino Ministarstvo odbrane u Savjetu ministara ima ministra i dva zamjenika kako bi bila zastupljena sva tri konstitutivna naroda, a da su Oružane snage BiH multietničke i da se mora čuti glas sva tri naroda.

    • Pošto ministar nije spreman za multietničku BiH i multietničke Oružane snage BiH rezultat je, ne samo pad na rang listi, nego i nezadovoljstvo pripadnika Oružanih snaga na vojnim lokacijama gdje rade i borave – rekao je Goganović.

    On je dodao da je uvijek za kompromis, dijalog i da određene stvari u sistemu odbrane popravljaju na korist svih pripadnika Oružanih snaga, ali da neće podržati samovolju pojedinaca.

    • U tome imam apsolutnu podršku predsjednika Republike Milorada Dodika i srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović jer u sistemu odbrane predstavljam glas jednog od tri konstitutivna naroda – zaključio je Goganović.
  • Stevandić: 9 januar svake godine se slavi ljepše i svečanije

    Stevandić: 9 januar svake godine se slavi ljepše i svečanije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da će Dan Republike, 9. januar, biti obilježen uprkos prijetnjama, te da će slavlje večernjim koncertom uveličati i poznata crnogorska pjevačica etno i duhovne muzike Danica Crnogorčević.
    Stevandić smatra i da poziv Kristijana Šmita visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepu Borelju da izvrši pritisak na Beograd i Podgoricu kako funkcioneri Srbije i Crne Gore ne bi prisustvovali obilježavanju Dana Republike Srpske, 9. januar predstavlja vrstu miješanja u percepciju jednog čitavog naroda.

    Stevandić je podsjetio da je mijenjanje percepcije naroda pokušano samo od 1941. do 1945. godine da bi se postigla poslušnost ljudi, koji bi umjesto naroda postali nečiji podanici, poslušnici ili sateliti.

    “Činjenica je da je jedinstvo koje pokazuje Republika Srpska podržano od svih faktora i da to nadilazi bilo kakve granice, republičke, administrativne ili bilo koje druge. To je već stvar prepoznavanja identiteta jednog naroda”, rekao je Stevandić Srni.

    Svako ko želi, dodao je on, da na to utiče i da narodu zabrani identitet, percepciju i prepoznavanje vlastite kulture i vrijednosti, teži uništenju tog naroda.

    “To je uvijek tretirano kao zločin i to je uvijek bio nečastan posao. Ali, ukoliko nemate zvanično imenovanje, nemate ni odgovornost, pa možete da radite šta hoćete, samo ne možete da radite uspješno, niti dokle hoćete i to će Šmit vrlo brzo da sazna”, poručio je Stevandić.

    Stevandić je podsjetio da je i ranije bilo pritisaka i prijetnji, ali da se Srbi na to nisu obazirali, jer da jesu ne bi se slavio 9. januar. “A on se ipak, kao što znate, svake godine slavi ljepše i svečanije”, zaključio je Stevandić

  • Dodik: Ne dozvoliti da NSRS postane mjesto fizičkog obračuna poslanika

    Dodik: Ne dozvoliti da NSRS postane mjesto fizičkog obračuna poslanika

    Narodna skupština predstavlja mjesto gdje narodni poslanici i u žestokim verbalnim duelima zastupaju svoje političke stavove, ali se ne smije dozvoliti da postane mjesto gdje se može fizički obračunavati, istakao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je u svojoj objavi na Iks platformi naglasio predsjednik NSRS Nenad Stevandić radi odgovoran posao i da ima njegovu podršku da osigura nesmetan rad Narodne skupštine.

    • Nenad Stevandić je apsolutno u pravu kada tvrdi da neće biti dozvoljeno grupi poslanika, patoloških tipova sa šifrom, da se agresivno ponašaju u Narodnoj skupštini. Pokušaj da se spriječi predsjednik Skupštine da prođe kroz salu je nedopustivo nasilno ponašanje nekoliko poslanika opozicije koje se ne može tolerisati.

    Narodna skupština predstavlja mjesto gdje narodni poslanici i u žestokim verbalnim duelima zastupaju svoje političke stavove, ali se ne smije dozvoliti da postane mjesto gdje se može fizički obračunavati. Predsjednik Stevandić radi odgovoran posao i ima moju podršku da osigura nesmetan rad Narodne skupštine – napisao je Dodik na Iksu.

  • Dodik poslao poruke Tužilaštvu BiH i Kristijanu Šmitu

    Dodik poslao poruke Tužilaštvu BiH i Kristijanu Šmitu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će, ukoliko Tužilaštvo BiH proba da reaguje na 9. januar, proslavu Dana Republike, biti zabranjeno i njihovo djelovanje na prostoru Srpske.

    Nakon nedavnih prijetnji Kristijana Šmita u slučaju obilježavanja Dana Republike, Dodik je za “Politiku” izjavio da se u Srpskoj sve radi miroljubivo u vezi sa danom kada je rođena Republika Srpska.

    “On se prije neki dan hvalio kako ga policija Republike Srpske još nije uhvatila, ali treba da zna da ga pratimo i kad bude prilika biće uhapšen. Ako tužilaštvo proba da reaguje na 9. januar, zabranićemo i njihovo djelovanje na prostoru Republike Srpske”, istakao je Dodik.

    On je dodao da ko neće da dođe na proslavu Dana Republike “ni mi nećemo da s njim slavimo njihove praznike”.

    “Ko dođe, mi rado uzvratimo kao što slavimo sa Srbijom, Rusijom, Kinom”, zaključio je Dodik.

    Kristijan Šmit, visoki predstavnik kojeg RS ne priznaje rekao je ranije da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te dodao da “nepoštovanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH”.

  • Stevandić: Glasovi iz Republike Srpske kao alibi za frustraciju opozicije u Srbiji

    Stevandić: Glasovi iz Republike Srpske kao alibi za frustraciju opozicije u Srbiji

    Na odličan izborni rezultat Aleksandra Vučića i SNS-a, glasači iz Republike Srpske nisu imali nikakav uticaj ili je njihov uticaj toliko malen da je na nivou statističke greške. Međutim ti glasovi su iskorišteni kao alibi za ogorčenje opozicije, poručio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić gostujući na televiziji Pink.

    „U Srbiji su pobjedili oni koji su gradili fabrike, otvarali nove bolnice, gradili puteve i ojačali vojsku, a izgubili su oni koji su dok su bili na vlasti radili suprotno, ali sad za svoj poraz krive ljude iz Republike Srpske“ rekao je Stevandić.

    On dodaje da se radi o ogorčenoj manjini, koji bi dozvolili da se Republika Srpska ukine, te da je za nepovjerovati da postoje ljudi koji bi se najradije riješili Srba iz Republike Srpske. U Beogradu je pripremana politika opozicije „izgubićemo u Srbiji a pobjedićemo u Beogradu“, te se sad traže izgovori i za takav poraz.

    „U Mostaru vi imate ljude koji glasaju za parlament Hrvatske i tamo imaju svoja tri predstavnika, dok je u Srbiji u planu priprema post-izborne svađe i alibija za poraz koji je opozicija unaprijed znala da slijedi“ rekao je Stevandić.

    Republika Srpska, dodaje on imala je indirektan uticaj na rezultat izbora, ne kroz glasove ljudi iz Republike Srpske već kroz glasove onih iz Srbije koji su bili ogorčeni stavom opozicije, te su zbog toga glasali za SNS.

    „Pobjeda opozicije bila bi poruka da je potrebno razoružati našu vojsku i poruka da treba prepustiti da neko poput Aljbina Kurtija ima pravo da vodi politiku Srbije. Onaj ko vodi samostalnu politiku, kao što to sad radi Srbija, ne odgovara međunarodnoj zajednici.“ napominje Stevandić.

    Stevandić napominje da su se u Beogradu desio pokušaj stvaranja alternativnih Srba, kojima ne smeta samo Republika Srpska već i svako ko je izvan tzv „kruga dvojke“, ali da u neuspjehu tog projekta se traže međunarodni sponzori, koji bi napravili problem svakom Srbinu.

    „Najveća dobit aktuelne vlasti je stvaranje alternativa, jer Vučić je pokazao da se Srbija ne može ucjenjivati, i zato sad imamo situaciju da EU podržava Kurtija čak i kad ga Amerika osuđuje“ rekao je Stevandić.
    Stevandić smatra da su hapšenja predsjednika Suda BiH i bivšeg direktora OSA poruka i opoziciji u Srbiji, da će im onaj međunarodni faktor koji ih danas podržava, prvom prilikom okrenuti leđa kad prestanu da budu korisni.

    Komentarišući aktuelnu političku situaciju u Repubici Srpskoj Stevandić napominje da je Srpska opredjeljena za evropske integracije, ali i da polako dobija priznanje iz Evrope za politiku koju vodi.


    „Kad je u Srpskoj vladala sila, mogli su da nas terorišu, ali danas je Republika Srpska suverena i njena narod i vlast je suverena“ zaključuje Stvandić.