Kategorija: Politika

  • Da li je OBA tajno prisluškivala Vučića i rukovodstvo Srbije

    Da li je OBA tajno prisluškivala Vučića i rukovodstvo Srbije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ustvrdio je da Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) BiH već godinama neovlašteno prati i prisluškuje političko rukovodstvo Srbije.

    Dodikova jučerašnja izjava za TV Hepi, inače, nije prva tvrdnja aktuelnog predsjednika Srpske da se OBA bavi neovlaštenim i nezakonitim poslovima, koji, između ostalog, predviđaju prisluškivanje političkih čelnika susjednih zemalja.

    Govoreći o bivšem direktoru OBA Osmanu Mehmedagiću, koji je nedavno uhapšen u “paketu” s dojučerašnjim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom, Dodik je podsjetio da su čak i u vrijeme njegovog predsjedničkog mandata 2017. godine postojale informacije da OBA ima nalog da prati predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.

    Gledao sam taj nalog. Zna i Vučić za to. Nalog da se prati rukovodstvo Srbije. Dokle su oni otišli – upitao je Dodik, dodajući da je javna tajna da Amerikanci upravljaju OBA i da Mehmedagić, kako je rekao, nikad ne bi bio direktor da Amerikanci i CIA to nisu tražili.

    Inače, vrijedi podsjetiti i na to da je aktuelni, ali i tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, još sredinom 2018. tvrdio da je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, tadašnjem srpskom članu Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću pokazao dokaze o tome da ga OBA prisluškuje.

    – Ivanić je tražio da mu pokažem papire. Pokazao mu je Vučić u Dubici operativne naloge za prisluškivanje i tada mu je rekao da to rade njegovi ljudi – govorio je Dodik prije šest godina.

    Ivanić: Ništa nije došlo na moj sto
    Nekadašni srpski član Predsjedništva BiH i aktuelni počasni predsjednik PDP, Mladen Ivanić, za Srpskainfo kaže da nije istina da je bilo šta od toga što tvrdi Dodik, odnosno navodnih naloga ili naredbi OBA da se prisluškuje Vučić ili bilo ko iz rukovodstva Srbije, bilo kada došlo na njegov sto.

    – Ništa od toga nisam vidio, niti sam bilo šta od toga ikad imao pred sobom niti mi je ikad bilo ko pokazivao takve stvari – tvrdi Ivanić.

    Osim toga, kako dodaje, Dodikovi ljudi su već dugo na čelnim funkcijama u OBA i ako je tačno to što tvrdi lider SNSD, zašto to, postavlja pitanje, nikad nisu javno pokazali.

    – Naravno da bih reagovao da sam dobio bilo kakav dokument sličnog sadržaja, ali takve dokaze nisam dobio. Ponavljam, ako neko nešto ima, što to ranije nije prikazao? Ako bilo šta postoji o nelegalnom prisluškivanju predsjednika Srpske i Srbije, onda se to mora pokazati – poručuje Ivanić.

    Akcija “Ušće”

    Stručnjak za bezbjednost, Dževad Galiješević, za Srpskainfo tvrdi da se akcija prisluškivanja i praćenja predsjednika Srbije i drugih najviših zvaničnika te države zvala operacija “Ušće”.

    – Operativni prodor “Ušće” je ofanzivna, agresivna obavještajna akcija. To nije podrazumijevalo samo prisluškivanje, već i praćenje, uhođenje i tajne pretrese. Najvažniji ljudi u Srbiji su tada uhvaćeni u mrežu prisluškivanja. Taj operativni prodor uradio je jedan musliman iz Goražda. To je bio pravi konceptualni udar na Srbiju, a paralelno se vodio udar i prema Hrvatskoj – tvrdi Galijašević.

    Dodaje da je u okviru navodne akcije “Ušće” postojalo 14 operativnih mjera koje su, između ostalog, imale kodne nazive “Bor”, “Lovac”…

    – Skoro stotinu ljudi bilo je angažovano u toj operaciji. To je bila najveća zloupotreba OBA u istoriji te agencije. Pored predsjednika Vučića, premijerke Ane Brnabić i lidera SP Ivice Dačića, u toj akciji bili su “uhvaćeni” i svi njihovi međunarodni kontakti – tvrdi Galijašević.

    Međutim, kako dodaje, nedavno hapšenje Osmice i Debeveca predstavlja samo vrh ledenog brijega.

    – Kad bi se potvrdilo da su kroz operativni prodor “Ušće” prisluškivani i najvažniji ambasadori zapadnih zemalja, koji su tada dolazili u Srbiju, utvrdilo bi se da je to bio robusni napad na ustavni poredak Srbije izveden s područja BiH. Na tome su strani operativci radili dan i noć. To je bila najgora zloupotreba jedne javne službe od završetka rata do danas – tvrdi Galijašević.

  • Može li Parlamentarna skupština poništiti presude Suda BiH, kako najavljuje ministar Bukejlović

    Može li Parlamentarna skupština poništiti presude Suda BiH, kako najavljuje ministar Bukejlović

    Vlada Srpske priprema inicijativu koju će uputiti ka Parlamentarnoj skupštini BiH, a kojom će tražiti da budu poništene presude koje su donesene dok su na čelu Suda BiH i Obavještajno-bezbjednosne agencije bili Ranko Debevec i Osman Mehmedagić Osmica.

    Njih dvojica su uhapšeni zbog sumnje u nezakonito prisluškivanje i zloupotrebu službenog položaja, te im je određen pritvor.

    Ranko Debevec je na čelu Suda BiH prvi put došao u decembru 2016, a onda je reizabran 18. januara 2023. Mehemedagić je za direktora OBA postavljen davne 2015. i tu se što u punom mandatu, što u “teničkom”, zadržao sve do februara 2023, kada ga je naslijedio “povratnik” Almir Džuvo.

    Dakle, ako bi se desilo ono što najavljuje ministar pravde RS Miloš Bukejlović, a prije njega i premijer Radovan Višković, trebalo bi poništiti sve presude Suda BiH od 2015. ili 2016. godine!

    Oslobodili bi Mahmuljina, Novalića, Cikotića…

    Možete samo da zamislite šta se desilo u tom periodu, do danas. Ako bi bile obuhvaćeni i slučajevi ratnih zločina, primjera radi, trebalo bi poništiti presudu od osam godina zatvora Sakibu Mahmuljinu za ratne zločine odreda “El-Mudžahidin” na području Vozuće kod Zavidovića nad Srbima.

    Ili, ako gledamo samo 2023. godinu, Sud BiH je nepravosnažno osudio bivšeg premijera FBiH Fadila Novalića na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja, bivšeg ministra odbrane Selmu Cikotića, takođe nepravosnažno, na tri godine zatvora. Apelaciono vijeće je Mladena Bošnjaka osudilo na tri i po godine za krivično djelo organizovani kriminal…

    Da li je u demokratskom sistemu podjele vlasti na zakonodavnu, sudsku i izvršnu, pa makar taj sistem bio u BiH, moguće da parlament masovno poništi sudske presude, čak i da se desi čudo pa da PS BiH glasa jedinstveno?

    – Nevjerovatno je da iznose takve kvalifikacije i stavove koji nemaju nikakvog utemeljenja u bilo kakvim pravnim odrednicama. I to zapravo pokazuje stepen njihove nekompetentnosti, odnosno jedne vrste demagogije ili neke isprazne priče – kaže za Srpskainfo Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparensi internešenel BiH.

    “Tužno je da se takvi ljudi nalaze na takvim mjestima”
    Kako kaže, i “studentima druge godine prava” je jasno da na presude Suda BiH može da utiče samo ako bi Osmica i Debevec bili pravosnažno osuđeni i ako bi se dokazalo da su uticali na pojedinačne, konkretne predmete. Ali, ni tada to ne radi Parlamentarna skupština BiH, jer tada ide ponavljanje suđenja.

    – Potpuna je besmislica da Parlamentarna skupština BiH ili bilo koja druga skupština nekim dekretom ili nečim drugim poništi sve presude. Tužno je da se ljudi koji to tvrde nalaze na takvim mjestima – kaže Blagovčanin.

    Bivši sudija i profesor ustavnog prava, Milan Blagojević, kaže da je pravno nedopustivo da se poništavaju presude bilo kog suda, pa i Suda BiH, zato što je u vrijeme njihovog donošenja neko lice bilo predsjednik tog suda. To, dodaje Blagojević, nije dopušteno nijednim propisom, počevši od Ustava BiH pa preko svih ostalih propisa u BiH.

    Nonsens
    – Stoga bi bio nonsens kada bi Parlamentarna skupština BiH dozvolila da se uopšte i raspravlja o takvoj inicijativi, jer bi i samo to predstavljalo napad na vladavinu prava kao načelo propisano članom 1. Ustava BiH. To ustavno načelo znači podjelu vlasti i zabranu da se jedna grana vlasti miješa u rad druge, a pogotovo da zakonodavna vlast poništava odluke sudske vlasti – kaže Blagojević za Srpskainfo.

    Dodaje da je samo sudska vlast, u ovom slučaju Sud BiH, nadležna da odlučuje, ne o poništenju svih svojih presuda, nego o eventualnom ponavljanju krivičnog postupka u pojedinačnim pravosnažno okončanim slučajevima, i to ako je presuda u nekom konkretnom slučaju donesena kao posljedica izvršenja krivičnog djela od strane sudije koji je učestvovao u njenom donošenju.

    – Samo ako se prethodno dokaže da je taj sudija učinio krivično djelo i tako donio određenu presudu, tada se može dozvoliti ponavljanje postupka u konkretnom predmetu, kako je i propisano Zakonom o krivičnom postupku BiH. Sve drugo izvan toga, pa i ova inicijativa koju najavljuje ministar pravde Republike Srpske, bio bi ne samo nonsens nego i ozbiljan atak na vladavinu prava i nezavisnost sudske vlasti. Zbog toga se zaista ne mogu čudom načuditi šta sve neće pasti na pamet nosiocima vlasti u Republici Srpskoj, što nikako nije dobro za samu Republiku Srpsku, njen integritet i dignitet – zaključuje Blagojević.

  • Ustavni sud BiH nema legitimitet – poziv stranim sudijama da podnesu ostavke

    Ustavni sud BiH nema legitimitet – poziv stranim sudijama da podnesu ostavke

    Nakon penzionisanja sudije Zlatka Kneževića, od naredne godine u Ustavnom sudu BiH neće biti nijednog sudije iz Republike Srpske, dok je drugi hrvatski sudija čeka na izbor u Parlamentu FBiH. U Ustavnom sudu od Nove godine ostaju dvoje bošnjačkih i jedan hrvatski sudija, te tri stranca – Nijemica, Albanac i Švajcarkinja. Iz Republike Srpske rečeno je da Srpska neće imenovati dvojicu sudija u krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija. Poručeno je da ovakav sud nema legitimitet.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pozvao je strane sudije u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavke i povuku se iz rada te institucije, jer je njihovo djelovanje, između ostalog, prepreka članstvu BiH u EU, ali i aktivnostima političkih predstavnika entiteta i naroda u vezi s tim.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da legitimnost Ustavnog suda BiH prestaje penzionisanjem Kneževića, jedinog preostalog sudije iz Republike Srpske, te navela da je taj proces započeo još ranije, izmjenom pravilnika bez saglasnosti i prisustva svih sudija.

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je Ustavni sud BiH najveći rušilac BiH, jer je svojim odlukama direktno urušio Dejtonski mirovni sporazum.

    Karan je istakao da su sudije ovog suda postale nelegitimne kada su donijele prvu odluku van Ustava i izašle van okvira Dejtonskog sporazuma, koji ih je stvorio samo da štite dejtonske principe.

    Delegat srpskog naroda u Domu naroda PS BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da sastav Ustavnog suda BiH od 1. januara vrlo dobro ilustruje situaciju u zemlji i karakteriše je kao potpuno nefunkcionalnu.

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Milorad Kojić rekao je da BiH kao protektorat ne može biti član EU i da učešće bilo kojeg stranca u organima vlasti ne može obezbijediti potpuni suverenitet.

    Pravnik Ognjen Tadić istakao je da je praksa zloupotrebe Ustavnog suda BiH radi revizije i rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma morala biti prekinuta.

    • Neophodan je politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija i dovođenje Ustavnog suda BiH u redovne ustavne tokove putem usvajanja zakona koji bi uredio i procedure tako da ne mogu biti predmet bilo čije proizvoljne volje, pa ni samih sudija Ustavnog suda – rekao je Tadić.

    Politički analitičar Dragomir Anđelković rekao je da je dobro da Republika Srpska insistira na tome da iz Ustavnog suda odu strane sudije i da treba istrajati da se te stvari istjeraju na čistinu.

  • Višković o uspjehu Srpske

    Višković o uspjehu Srpske

    Republika Srpska je u teškim vremenima, kada su je svi na neki način otpisali, pokazala da može, zna i umije da se vrati u punom sjaju, izjavio je predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković.Višković je ocijenio da je godina na izmaku bila teška i puna izazova, ali i da je Srpska preživjela.

    Znate i sami i najbolji ste svjedoci kako su nam predviđali slom, od Nove godine pa do sljedeće Nove godine. Ali, evo, nije se ništa od toga desilo – rekao je Višković u Banjaluci.

    On je istakao da je Republika Srpska u teškim vremenima kada su je na neki način svi otpisali, vratila u punom sjaju i “odradila sve ono što je trebala”.

  • Stevandić stranim sudijama: Podnesite ostavke i pomozite reformama na putu ka EU

    Stevandić stranim sudijama: Podnesite ostavke i pomozite reformama na putu ka EU

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić danas je pozvao i uputio molbu stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavke i povuku se iz rada te institucije, jer je njihovo djelovanje, između ostalog, prepreka članstvu BiH u EU, ali i aktivnostima političkih predstavnika entiteta i naroda u vezi s tim.

    “Cilj je da BiH nastavi svoj evropski put, a vaša ostavka bila bi racionalna i korektna na tom putu”, rekao je Stevandić na konferenciji za novinare u Banjaluci o stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH.

    On je istakao da BiH ne može da funkciniše preglasavanjem sudija u Ustavnom sudu.

    Prema njegovim riječima, stav predstavnika Srpske je da Republika neće imenovati dvojicu sudija u krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija.

    Nakon penzionisanja Zlatka Kneževića, od naredne godine u tom sudu neće biti nijednog sudije iz Srpske, dok je izbor drugog hrvatskog sudije stao u federalnom Parlamentu.

    Iz toga proizlazi da će pravdu u najvišoj sudskoj instanci u BiH, dijeliti jedna NJemica, Albanac, Švajcarkinja, te dvoje bošnjačkih i jedan hrvatski sudija.

  • Amidžić: Zemlja se zadužuje, a na računima ima stotine miliona KM

    Amidžić: Zemlja se zadužuje, a na računima ima stotine miliona KM

    Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić ukazao je na činjenicu da se BiH nastavlja zaduživati dok na računima ima stotine miliona KM vlastitih sredstava.

    On je napomenuo da je riječ o sredstvima “Elektroprenosa”, Regulatorne agencije za komunikacije, milionima KM namijenjenim za višegodišnje kapitalne projekte, a na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH nije usvojen način raspodjele namjenskih sredstava za izgradnju i sanaciju puteva i auto-puteva.

    Istovremeno, BiH se kod EBRD-a zadužila za dodatnih 110 miliona evra za izgradnju dionice auto-puta kod Mostara.

    Amidžić je naveo da je to razlog zbog kojeg je izjavio da je BiH ekonomski neodrživa zemlja.

    • Ranije sam govorio o 700 miliona KM, ali mogu reći da trenutno na računima, po različitim osnovama, imamo više od 800 miliona KM. Volio bih da imam obrazloženje zbog čega ne koristimo sredstva od putarine, jer ono što neko smatra obrazloženjem je sve, osim obrazloženja – rekao je Amidžić za “Dnevni avaz”.

    Amidžić, koji je i predsjednik Upravnog odbora UIO BiH, pojasnio je da je riječ o iznosu koji će do kraja godine narasti na oko 250 miliona KM, te da su to namjenska sredstva koja ne mogu biti korištena za budžetsku potrošnju, već isključivo za izgradnju putva i auto-puteva.

    Bez obavezne rezerve, Federacija BiH bi iz ukupnog iznosa dobila oko 150 miliona KM, a Republika Srpska oko 80 miliona KM.

    Koeficijenti raspodjele su privremeni, pa bi se eventualne razlike nadoknadile finalnim poravnanjem.

    • To se do sada četiri puta podijelilo, a odjednom peti put ne može. Nakon prigovora izmijenili smo odluku, otklonili prigovore, pa opet ne može. A nemam odgovora kako može. To nema nikakve veze sa političkim opredjeljenjem. Mi imamo svoje političke stavove koje branimo i od kojih ne odustajemo, to je normalno, ali to nema nikakve veze sa ovim da ono što imamo jede inflacija, dok se sa druge strane zadužujemo i plaćamo kamatu – rekao je Amidžić.
  • Dodik o odnosu s ruskim predsjednikom

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je ponosan što je ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno izjavio da podržava politiku Srpske i da se politika Republike Srpske i Rusije preklapa.

    Smatram da je to najviše moja zasluga. Jedini ja razgovaram s njim od rukovodstva Srpske. On zna o čemu se radi. Sav problem je što mi pokušavamo da objasnimo Zapadu, ali oni neće da slušaju, već imaju svoje dobijene zadatke, istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je rekao da je BiH neodrživa i potpuno u stanju nemogućnosti da egzistira, te da kroz istoriju ni Austrougarska, ni kralj, ni Tito, ali ni šest visokih predstavnika nisu uspjeli da objedine narod u BiH, jer ona ne može da bude država, nema elemenata.

    Jedini narod koji može da napravi državu je srpski narod. I mi to pokazujemo kroz Republiku Srpsku. Kada bi se BiH raspala u ovom trenutku, ništa ne može da egzistira osim Republike Srpske. Mi bismo sutradan nastavili da živimo kao nezavisna država. Oni bi svi popadali, ne bi bilo kantona, morali bi se razilaziti mislimani i Hrvati – rekao je Dodik za televiziju “Hepi”.

    On je ocijenio da sve muslimanske bošnjačke stranke u BiH imaju isti cilj – unitarizacija i centralizacija BiH, što podrazumijeva centralizaciju svih moći u Sarajevu iz koga je protjerano 156.000 Srba i koji se nisu vratili i ostavili bogatstvo više od 80 milijardi dolara.

    – I sav naš problem sa Zapadom je što Zapad misli da mi to treba da prihvatimo, da smo mi kao krivi kroz istoriju, a njihova istorija samo seže do krivice koju nam pripisuju za 1992. godinu. Nismo mi razbili Jugoslaviju – naveo je Dodik, prenosi Srna.

    On je rekao da su Srbi slobodarski narod i da im je ključna riječ sloboda, jer ko nema slobodu, nema ni egzistenciju, što se najbolje vidi kod Srba u Hrvatskoj i u FBiH.

    Dodik je rekao da je stalno nastojanje da se Srbi proglase fašistima i genocidnim jer tako treba da se opere njemačka istorija i da je o tome trebalo da bude donesena britanska rezolucija u Savjetu bezbjednosti UN koju je Rusija spriječila.

    Govoreći o bivšem direktoru Obavještajno bezbjednosne agencije BiH Osmanu Mehmedagiću, koji je uhapšen, Dodik je podsjetio da je u vrijeme njegovog mandata ta služba čak imala nalog da prati predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

    – Gledao sam taj nalog. Zna i Vučić za to. Nalog da se prati rukovodstvo Srbije? Dokle su oni otišli – naveo je Dodik i dodao da je javna tajna da Amerikanci upravljaju u OBA i da Mehmedagić nikada ne bi bio direktor da Amerikanci i CIA to nisu tražili.

    Predsjednik Republike Srpske je rekao da ne komunicira sa američkim ambasadorom u Sarajevu Majklom Marfijem i da to nije hir.

    – Mi smo rekli kada dođe neko drugi iz Amerike koji hoće sa nama da razgovara, a ne da donosi odluke o nama, mi ćemo razgovarati – rekao je predsjednik Republike Srpske.

    Dodik je rekao da je Amerika još jaka i da treba izbjeći konfrontaciju sa njom, ali da ni Amerika nije ono što je bila.

    Govoreći o EU, Dodik je naveo da u Evropi danas postoji struktura koju čine Zeleni, a koja je podanička američkoj administraciji koja je globalno imala samo jedan interes, a to je da spriječi približavanje Evrope i Rusije.

    On je ukazao da bi proglašenje nezavisnosti Republike Srpske bila krajnja mjera koja bi bila preduzeta kao reakcija, jer se neće trpjeti nametanja, pogotovo oduzamanje imovine koju Srpska kao država ima.

    – Republika Srpska je država po svemu – po teritoriji, narodu, funkcijama koje obavlja. To što neki neće da priznaju da smo država to je njihov problem, ali mi živimo život države. Nama je BiH moranje i nije ništa što mi trebamo – rekao je Dodik.

  • Stevandić: Ustavni sud određuje koji je pravoslavni svetac dobar a koji ne; Hoće li i luturgiju uskoro početi da nam određuju?

    Stevandić: Ustavni sud određuje koji je pravoslavni svetac dobar a koji ne; Hoće li i luturgiju uskoro početi da nam određuju?

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je da je Dan Republike najsaborniji dan u našim životima, i o tome se ne treba raspravljati, već kad treba pokazati apsolutno jedinstvo.


    On smatra da je apsurdno to što se Ustavni sud Bih postavio za vrhovni autoritet koji će određivati koji je srpski svetac pogodan da se slavi a koji nije i da je Ustavni sud obesmišljen.
    „Ustavni sud je na apelaciju bošnjačkih delegata odlučio da je Svetosavska nagrada za srednjoškolce zakonita. Taj isti Ustavni sud je ustanovio da je 9 januar nije ustavan“ poručuje Stevandić.


    On ukazuje na to da je jedan sud sebi dao za pravo da odlučuje koji je pravoslavni svetac biti dozvoljen a koji nije.
    “Da li će nam Ustavni sud sada propisivati koji elementi trebaju biti izbačeni iz liturgije, poput ‘vječnaja pamjat’ i ‘na mnogaja ljeta’, te dodavati nešto poput ‘danke Dojčland’?” upitao je Stevandić i dodao je da Ustavni sud ne bi trebao donositi odluke o tome koje pravoslavne svece treba slaviti.


    On dodaje daje pritisak na 9. januar od strane Kristijana Šmita rezultat pritisaka koje na njega vrši političko Sarajevo, jer nije uspio ništa kad je u pitanju oduzimanje državne imovine i sad se sveti napadajući praznike.

  • Dodik: Strane agenture žele da odvoje Srbe iz Republike Srpske od matice Srbije

    Dodik: Strane agenture žele da odvoje Srbe iz Republike Srpske od matice Srbije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je u emisiji “Ćirilica” na TV Hepi da strane agenture žele da odvoje Srbe iz Republike Srpske od matice Srbije.

    Stara imperijalistička težnja je da nas podijeli i Srbe koji nisu u Srbiji odvoji od matice. Uvijek kada je trebalo da se Srbi disciplinuju u Republici Srpskoj ili u Hrvatskoj, uvijek se tražila intervencija od Srbije, ako oni nisu mogli sami to da učine – istakao je Dodik.

    On je dodao da ako su Srbi slabi onda se od Srbije traži intervencija, ako ne mogu tamo da urade ništa, onda nas okrive sve zajedno.

    • Srbija bez obzira šta činila, a učinila je mnogo, pod Vučićem je značajno razvila demokratiju, a i mi smo sve učinili da očuvamo mir na tim prostorima, međutim sve to nije bilo dovoljno nosiocima tih imperijalističkih agentura. Nisu mogli da se okanu jednom i kažu dobro imamo problema sa Kosovom ali to se rješava, imamo Republiku Srpsku mislilo se da je to riješeno Dejtonskim sporazumom, imamo mir pustite ljude nek žive. Ali ne, hoće dodatno da odvoje Srbiju od srpskog naroda gde god on živi – kaže Dodik.

    On napominje da to nije ništa novo i da je istorijski gledano tako još od Austrougarske.

    • Kada je Austrougarska ušla u BiH glavni cilj je bio da na Drini napravi bedem. Tada su organizovano naseljavali muslimane kako bi bili tampon zona između Srba u Krajini i Srba u Srbiji. Tako je ostalo do danas – ističe Dodik.

    On dodaje da je razlog za mržnju, koja traje već dugo vremena, problem oko Srebrenice i Bratunca, jer su Srbi raseljavani, a muslimani naseljavani.

    • Ta želja da se Srbi odvoje i posvađaju je čitava ideologija vladanja Velike Britanije na ovim prostorima. Da Srbi ne postanu snažan kolektivitet i da ne naprave snažnu političku teritorijalnu jedinicu na Balkanu, jer bi onda Srbija bila najjača država na Balkanu i ne samo na Balkanu. Međutim, to ne daju. To ne daju još od Otomanske imperije – napominje Dodik.

    Dodik je poručio da je narodu u Republici Srpskoj važno da Srbija bude jaka, a takva je samo sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem na čelu.

    • On izađe i kaže neću priznati Kosovo. Slušao sam ga na mnogim mjestima u regionu. Isto je rekao da neće uvesti sankcije Rusiji i nije. Јa znam kada su Britanci predložili u Savjetu bezbjednosti da se donese rezolucija da su Srbi počinili genocid. Tražili smo svi preko Lavrova da se to zaustavi i Rusi su to zaustavili. Sad će tamo neka Berbokova koja ima frizerski salon u kabinetu da naređuje da uvedemo sankcije Rusiji – navodi Dodik.

    Iako su se čuli razni navodi opozicije da je na izborima glasalo 40.000 Srba iz Republike Srpske, pa čak i 30 odsto, Dodik je istakao da su glasali ljudi koji imaju svoje nekretnine u Beogradu i koji u Beogradu bili iz privatnih razloga, kao i da ih nije bilo više od 3.000.

    • Taj broj je statička greška, to nije dovoljno ni za jednog odbornika. To nije njihova pamet to je njima neko rekao da tako kažu. Mene ti napadi ne dotiču, ja sam na to navikao. Prosto ne znam šta mi je ako me neko ne napadne u toku dana. Međutim, ovo je nas strašno zaboljelo, kao narod – kaže Dodik.
  • Stevandić: Demonstracije posljednja šansa onih kojima smeta srpska stabilnost

    Stevandić: Demonstracije posljednja šansa onih kojima smeta srpska stabilnost

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da demonstracije praćene nasiljem u Srbiji predstavljaju posljednju šansu onih kojima smeta srpska stabilnost, jaka država i ekonomija, te transformacija zemlje geopolitičkog lidera regiona.

    Stevandić je naveo da demonstracije koje su u Srbiji trebale da destabilizuju državu, omoguće nasilno zauzimanje institucija i proglašavanje pobjede onih koji su izgubili izbore, predstavljaju ponašanje koje je prepoznato u Republici Srpskoj kao nešto što je loše.

    • Ali, van nas to je posljednja šansa svih onih kojima smeta srpska stabilnost, jaka država, opremanje vojske, stabilna ekonomija i formiranje geopolitičkog lidera regiona. Prema tome, to je njima posljednja šansa da to prekinu i da dobiju poslušničku Srbiju koja rastura fabrike, vlastitu vojsku i slijedi političku agendu geopolitičkih centara moći – istakao je Stevandić.

    On je naveo da je potpuno jasno da organizatori protesta više nemaju vremena, da će praviti brojne greške, a da se svijest naroda u Srbiji sve više okreće ka državotvornom obliku razmišljanja.

    • Potpuno sam siguran da su ovo ključni dani za Srbiju u narednih nekoliko dana. Ili država ili provincija – istakao je Stevandić za Srnu.

    Odgovarajući na pitanje o navodima o glasačima iz Republike Srpske koji su glasali na izborima u Srbiji, Stevandić je rekao da je i to dio iste agende zavađanja Srba.

    • To je targetiranje nas iz Republike Srpske jer smo postali faktor. Kako mi utičemo na izbore u Srbiji? To što mi govorimo, to su riječi obrazovanih i ozbiljnih ljudi koje se dopadaju mnogima ljudima u Srbiji i onda to što mi kažemo utiče na izbornu volju građana, a pogotovo kada nas neko napadne kao što su nas napali, da kažemo, ti drugosrbijanski agenti ili taj ideloški centar “kruga dvojke” to je stvorilo veliki odgovor Srbije. Zato su izbori takvi, tako da je moć Republike Srpske velika – rekao je Stevandić, navodeći da se u Srbiji dobro razumije ono što se izgovori u Republici Srpskoj.

    Demonstranti i poslanici liste “Srbija protiv nasilja” pokušali su sinoć nasilno da uđu u zgradu Skupštine grada Beograda. Nakon što su razbili staklo na vratima, zadržale su ih policijske snage na ulazu u zgradu.

    Za danas su najavili blokadu institucija i saobraćajnica u Beogradu.

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je građanima da ne brinu, da je država ozbiljna i da će se suprotstaviti svima koji u ovome vide priliku da unište Srbiju i izbornu volju građana koji su svetinja.