Kategorija: Politika

  • Cvijanović: Ustavni sud BiH jedna od poluga za centralizaciju BiH

    Cvijanović: Ustavni sud BiH jedna od poluga za centralizaciju BiH

    Ustavni sud BiH jedna je od poluga za centralizaciju zemlje na neustavan način i zbog toga bošnjački političari ne žele da se odreknu stranih sudija i visokih predstavnika, rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, gostujući u programu Radija Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je rekla da je Ustavni sud BiH u praksi pokazao da, umjesto da štiti Ustav i ustavna rješenja, u stvari kreira nova ustavna rješenja.

    • Ovaj sud zaobilazi redovne procedure kojim bi trebalo doći do promjene Ustava, ali o tome nema saglasnosti – rekla ona.

    Cvijanovićeva je naglasila da u takvoj situaciji zvaničnici Republike Srpske i njeni predstavnici u zajedničkim institucijama BiH moraju da štite ustavni kapacitet Srpske, ali i BiH.

    • Ustavni sud BiH jedna je od poluga za centralizaciju BiH na neustavan način i zbog toga bošnjački političari ne žele da se odreknu stranih sudija i visokih predstavnika. Oni uopšte ne žele se odreknu stanih sudija, jer su oni poluga za centralizaciju, umjesto za očuvanje decentralizovane strukture BiH. Oni ne žele da se odreknu ni visokih predstavnika – rekla je ona.

    Govoreći o najavi Kristijana Šmita da će nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH ukoliko to ne usvoji Parlamentarna skupština BiH, Cvijanovićeva je rekla da nije normalno da neko nameće rješenja, već da to treba da bude stvar dogovora domaćih institucija.

    • Izbornim zakonima se bavimo godinama, a nametanja nije moguće prihvatiti, jer to nije normalno u demokratiji. To je stvar političkog dogovora, a ovdje se to tretira time što Šmit prijeti kako će on to nametnuti. To je neki dio koji su oni nazvali paket integrtiteta, vezano za Izborni zakon, pri čemu, opet, ne rješavate neka pitanja koju su delegirana od ozbiljnih političkih igrača, kao što je, recimo, HDZ tražio određene stvari – navela je Cvijanovićeva.

    Komentarišući mogućnost nametanja odluke o tzv. državnoj imovini, Cvijanovićeva je istakla da bi takvom odlukom bila degradirana BiH, njene institucije, ali i evropske integracije.

    Ona je podsjetila da imovina po Ustavu nije navedena kao nadležnost BiH, odnosno da pripada entitetima koji imaju svoja ustavna prava.

    • Prema tome, da biste ostvarili svoja ustavna prava, morate da imate svoje funkcije u rukama, a te funkcije su, između ostalog, upravljanje imovinom – zaključila je Cvijanovićeva.

    Komentarišući sudski proces pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, Cvijanovićeva je ocijenila da se radi političkom procesu koji će još više razjediniti odnose u BiH.

  • Izvještaj CIK-a pao i u Domu naroda BiH

    Izvještaj CIK-a pao i u Domu naroda BiH

    Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2022. godini, kao i Izvještaj o provođenju Opštih izbora 2022. godine

    Prethodno ovi Izvještaji nisu dobili podršku ni Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH jer nije bilo entitetske većine.

    “Mora se ponoviti da ovaj sastav CIK nije zasnovan na vladavini zakona, a pogotovo ne na profesionalnom integritetu. U ovom sazivu imamo ljude bez iskustva koji su povezani sa političkim strankama”, rekla je Snježana Novaković Bursać.

    Govoreći o radu CIK-a, Novaković Bursać je rekla da su pokušali kompromitovati izbore u Republici Srpskoj.

    I ostali delegati koji dolaze iz Republike Srpske istakli su da je sadašnji sastav CIK-a nelegalan i da su članovi birani iz političkih kabineta, istovremeno naglašavajući da je činjenica da su prekršili zakon jer su izbore prolongirali 45 dana, a zakon kaže da to može biti maksimalno 30 dana.

    S druge strane Šefik Džaferović, delegat SDA u Domu naroda rekao je da je činjenica da je CIK izabrana zakonito i u skladu sa važećim zakonom te da je taj izbor preispitivao i Sud BiH koji je potvrdio zakonitost izbora.

    “Sasastav nije ni pod čijim političim uticajem već samo pod uticajem Ustava i zakona”, rekao je Džaferović.

    Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH rekao je da je CIK izabran po naredbi SDA i njihovih partnera kada su imali većinu, i to prekidajući konkursnu proceduru koja je bila u toku.

    “Sadašnji saziv CIK-a, utvrdićete da ima ljudi kojima je istekao mandat i koji bi trebali u mirovinu”, rekao je Čović dodajući da je sastav CIK-a imenovan mimo Ustava i zakona.

    U jednom trenutku povela se i rasprava u vezi sa presudom Suda BiH o tome da su članovi CIK-a izabrani u skladu sa zakonom, i za Džaferovića to ne treba dovoditi u pitanje dok za Čovića i delegate iz Republike Srpske upravo to itekako treba problematizovati s obzirom da je prvi čovjek Suda BiH Ranko Debevec, a i bivši prvi čovjek OBA-a, u zatvoru.

  • Američka ambasada odgovorila Dodiku: Griješi ako misli da ćemo biti po strani

    Američka ambasada odgovorila Dodiku: Griješi ako misli da ćemo biti po strani

    Milorad Dodik griješi ako misli da će Sjedinjene Države stajati po strani dok on gura BiH u sukob, saopštili su im Ambasade SAD u BiH

    Kako su dodali, “Republika Srpska je entitet u državi Bosni i Hercegovini”.

    “Ona je sastavni dio države, ali ni Republika Srpska ni Federacija BiH ne postoje izvan Bosne i Hercegovine. Ni za entitet ni za bilo koju drugu jedinicu ispod državnog nivoa, Ustav BiH ne predviđa pravo na secesiju. U više navrata Sjedinjene Američke Države jasno su stavile do znanja da će reagovati i suprotstaviti se antidejtonskom djelovanju, što secesija i jeste”, saopštili su im Ambasade SAD u BiH.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je ranije da bi proglašenje nezavisnosti Republike Srpske, ukoliko Kristijan Šmit nametne zakon o imovini, značilo nezavisnost Srpske u svim aspektima, novi finansijski sistem i teritoriju pod kontrolom vlasti Srpske

  • Višković: Ramo Isak ponovo zabavlja građane FBIH nepromišljenim izjavama

    Višković: Ramo Isak ponovo zabavlja građane FBIH nepromišljenim izjavama

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak ponovo odlučio da svojim nepromišljenim izjavama zabavlja, prije svega, građane Federacije BiH, ako ga i oni više shvataju ozbiljno.

    “Još jednom je sebi dao za pravo da iznosi neprimjerene izjave, koje su izašle iz okvira svih njegovih nadležnosti. Ignorišući činjenicu da nije ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, nejasno je odakle crpi ovlaštenja za bilo čije hapšenje”, rekao je Višković.

    Prema njegovim riječima, očigledno je da su ove prijetnje neosnovane i neozbiljne, ali se mora naglasiti da takvi napadi i izjave sve češće dolaze iz Federacije.

    “Žao mi je što se ovakvim osobama uopšte pruža medijski prostor, s obzirom na nedostatak razumijevanja njihove uloge, i smatram da se sa tim treba pozabaviti upravo Ramo Isak”, istakao je Višković, prenosi Srna.

    Premijer Srpske je istakao da njemu i svima ostalim želi da poruči da Republika Srpska i njene institucije neće odstupiti ni milimetar u borbi za svoju imovinu, bez obzira na pritiske.

    “Predsjednik (Srpske Milorad) Dodik štiti Republiku Srpsku i njenu imovinu i sigurno ga niko neće hapsiti zato što radi svoj posao, za koji ga je narod izabrao”, rekao je Višković.

    Isak je rekao da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”.

  • Nešić: Srpska spremna da ide u disoluciju

    Nešić: Srpska spremna da ide u disoluciju

    Pitanje imovine je riješeno i ona pripada Republici Srpskoj, a ukoliko se pređe ta crvena linija Republika Srpska zadržava pravo da preduzme korake u skladu sa pravom svakog naroda na samoopredjeljenje, rekao je danas ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    “Vjerujem da Kristijan Šmit, koji nije visoki predstavnik, neće preći crvenu liniju, ali da mu poručimo da su Republika Srpska i njeni funkcioneri spremni da, ukoliko se to desi, zauzmu jedinstven stav i idemo u disoluciju”, rekao je Nešić novinarima nakon sjednice Savjeta ministara, prenosi Srna.

    Govoreći o zakonu o Ustavnom sudu i zakonu o prestanku mandata stranih sudija u Ustavnom sudu, Nešić je naveo da to pitanje treba riješiti što prije, te da Ustavni sud bude na principima konstitutivnosti naroda i ustavnog poretka BiH, odnosno dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    Odgovarajući na pitanje o izjavama ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH (FBiH) Rama Isaka koji je rekao da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik biti uhapšen ukoliko proglasi nezavisnost Republike Srpske, Nešić je naglasio da predsjednika Republike Srpske neće uhapsiti niti Isak, niti bilo ko drugi.

    Isak je danas reagovao na izjavu Dodika da će Republika Srpska proglasiti nezavisnost ukoliko visoki predstavnik nametne zakon o državnoj imovini BiH.

  • Cvijanović: Izjave Rame Isaka služe za zabavljanje naroda

    Cvijanović: Izjave Rame Isaka služe za zabavljanje naroda

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je da je red da se svi vrate u okvire svojih nadležnosti i da davanje bombastičnih izjava, poput federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, ne služi ničemu, osim zabavi.

    • Navikli smo od ministra unutrašnjih poslova FBiH da slušamo ove izjave koje spadaju u domen naučne fantastike i služe za zabavljanje naroda – istakla je Cvijanovićeva u Banjaluci, reagujući na Isakovu prijetnju da će, kako je naveo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”.
  • Stevandić: Ramo Isak ima potrebu za egzibicionizmom

    Stevandić: Ramo Isak ima potrebu za egzibicionizmom

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da ne postoji nijedna stvar za koju je nadležan Ramo Isak na teritoriji Srpske, ni u njenom zakonodavstvu, te da federalni ministar unutrašnjih poslova ima potrebu za egzibicionizmom.

    Komentarišući Isakovu prijetnju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da će, kako je rekao, “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”, Stevandić je ocijenio da je riječ o potrebi za egzibicionizmom.

    • Ne postoji nijedna stvar za koju je zadužen Isak ni na nivou Savjeta ministara BiH – rekao je Stevandić.
  • Nikšić napao Dodikovu najavu o nezavisnosti: To bi dovelo do krvoprolića

    Nikšić napao Dodikovu najavu o nezavisnosti: To bi dovelo do krvoprolića

    Nermin Nikšić, predsjednik Vlade Federacije BiH i SDP-a, reagovao je na najave Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, da će proglasiti otcjepljenje ako Kristijan Šmit, visoki predstavnik koga u RS ne priznaju, nametne zakon o imovini.

    Nikšić je rekao da bi taj čin imao pogubne posljedice i da bi takvi potezi izazvali nove sukobe i krvoproliće. “Naravno da ne treba podcijeniti Dodikov kapacitet da napravi probleme državi BiH i svim njenim građanima i narodima. Nakon što je pred Sudom BiH pokrenut krivični postupak protiv njega, Dodik očito, kao rješenje svojih problema sa otvorenim kršenjem zakona vidi u daljnjoj eskalaciji odnosa. Ne volim koristiti teške riječi i prizivati nevolje, ali ovo jednostavno ne mogu prešutiti”, napisao je Nikšić na svom FaceBook profilu.

    On je, ipak, ocijenio da su te izjave “za jednokratnu upotrebu sračunate da izazovu reakciju jer samo tada dobijaju na važnosti i značaju”, i ustvrdio da bi taj čin proizveo nesagledive posljedice za RS i srpski narod.

    “Nema dileme – institucije države BiH, institucije FBiH, međunarodni prijatelji BiH, prije svih SAD, imaju načina da bez ikakvog ustezanja reagiraju na prvi praktični secesionistički korak”, napisao je on.

    Dodao je da ove tenzije povećavaju redove građana BiH koji odlaze iz BiH.

    “BiH mora dobiti Zakon o državnoj imovini na ovaj ili onaj način, u parlamentu BiH ili zakonitom intervencijom visokog predstavnika. Umjesto ispraznog prepucavanja neuporedivo je bolje da nađemo rješenje i sami donesemo zakon u skladu sa evropskim demokratskim standardima i odlukama Ustavnog suda”, napisao je on.

    “Zato još jednom pozivam Dodika, a posebno one koji ga sokole i guraju u tom pravcu dajući mu lažnu nadu, da dobro razmisle o javno izgovorenim prijetnjama i najavi poduzimanja antidržavnih, antidejtonskih i potpuno neustavnih koraka”, napisao je on.

  • Dodik: Srpski narod će odluke o sebi donositi samostalno

    Dodik: Srpski narod će odluke o sebi donositi samostalno

    “Ulizice – to su za mene najgori ljudi na svijetu, najštetniji, najpokvareniji… Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost.” Ovako je govorio veliki Meša Selimović, navodi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik te ističe da se ove izreke sjetio kada je čitao izjave ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Dine Konakovića.

    Izjave ulizivanja prema Kristijanu Šmitu, čovjeku kojem dobrovoljno predaju pravo da odlučuje u ime miliona ljudi u ovoj zemlji. To se zove ponižavanje BiH. Republiku Srpsku nikada nećete ponižavati. Nikada joj nećete oduzeti ono što ima, a ima sve elemente državnosti, sviđalo se to Konakoviću ili ne – naveo je predsjednik Srpske na društvenim mrežama.

    Dodik ističe da Konaković ne treba da brine o Republici Srpskoj.

    • Za nas je glas naroda glas Boga. Za njega je to očigledno glas Bavarca. Hvali se Dino da je zagovornik da Šmit nametne rješenje Izbornog zakona ako političari ne mogu da se dogovore. Političari između sebe uvijek mogu da postignu dogovor ako su na dogovor usmjereni. Ne mogu s političkim amaterima i šarlatanima koji glume političare – naveo je Dodik.

    Dodik kaže da ukoliko pristanete da narodnu suverenost Bošnjaka date u ruke jednom nelegitimnom strancu, vi onda tu niste da se dogovarate. Vi ste tu da se ponižavate.

    • I zato Edin Forto meni ne odgovara na prostu konstataciju koju zna svaki student političkih nauka – da ne možete biti liberal i zalagati se za vladavinu stranog i nametnutog guvernera! Mi na nametanja nećemo pristati. A vama ako se tako sviđa, onda nemojte organizovati izbore u Federaciji, nego neka Šmit i Marfi organizuju tombolu i izvuku iz bubnja ko će biti poslanici, a ko ministri – ističe Dodik.

    Milorad Dodik je rekao da će srpski narod odluke o sebi ipak donositi samostalno.

  • Stevandić: Opozicija želi da ponizi Beograd i njene građane, koristi nasilje kao svoju politiku; Vučić ima apsolutnu podršku Srbije i Republike Srpske

    Stevandić: Opozicija želi da ponizi Beograd i njene građane, koristi nasilje kao svoju politiku; Vučić ima apsolutnu podršku Srbije i Republike Srpske

    Govoreći za televiziju Informer predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene srpske dr Nenad Stevandić rekao je da se ugao Republike Srpske se ne razlikuje od Srbije i da pitanje stabilnosti Srbije sudbinsko pitanje svih Srba.


    Stevandić napominje da u Republici Srpskoj vrlo dobro znaju šta znači kad se uvede granica na Drini i kad se za svoj narod nema vremena.


    „Ali u zadnjih deset godina sve se promijenilo i danas mi imamo Srbiju koja otvara fabrike, bolnice i puteve, ne samo kod sebe već i u Federaciji i republici Srpskoj. Republika Srpska i Srbija danas obilježavaju zajedničke datume, praznike i komemoracije“ rekao je Stevandić za Informer.


    On dodaje da su građani Republike Srpske i prije i u toku predizborne kampanje u Srbiji doživjeli satanizaciju od strane opozicije, u kojima je čak prijećeno smrću, ali građani Srpske su to izdržali, jer i Srpska ima iskustva s tim kad neko želi sebe da proglasi pobjednikom izbora mimo izborne volje građana i uz pomoć međunarodnog faktora.


    „Vidjeli smo prije izbora, savršeno je postavljena konstrukcija opozicije „ako izgubimo – mi ćemo se pobuniti“ što je bio poziv da se glasa za opoziciju kako bi se izbjegli nemiri i neredi. Opozicija se naslanja na to što se od nasilnika sklanjaju obrazovani ljudi“ rekao je Stevandič i poručio da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ali i vlast u Srbiji pokazuju velik stepen tolerancije i liberalizma prema lažima opozicije.


    „Opozicija napada ljude i širi laži. Aleksandar Vučić koji je istrpio najviše napada, pokazao se kao čovjek s tolikim integritetom, jer on je mogao i zakonski da riješi to pozivanje na nasilje. Ali, jasno je da je cilj bio da se raskrinkaju ti ljudi i pokaže se njihova prava priroda“ poručuje Stevandić.


    On smatra da opozicija svoje nasilništvo koristi kao argument, jer uz pomoć pojedinih medija mogu da stvore sliku da su ugroženi.


    „U tome leži enigma šta će se dešavati narednih dana. Agresivna manjina koja koristi prednosti medijske prezentacije šire laži da opravdaju svoju agresiju i napadaju policajce i kulturne spomenike. Nemoguće je da se opozicija smatra ugroženim, a da imaju toliko medijskih programa i portala koji dvadeset i četiri sata satanizuju predsjednika Vučića koji ubjedljivo pobjeđuje na izborima“ smatra Stevandić.


    Stevandić dodaje da je policija, tokom zadnjih nasilnih demonstracija, trpila napade da bi pokazala koliki su opozicionari nasilnici, koji pozivaju na nasilje, koristeći međunarodno sponzorisanje i veliku medijsku zastupljenost da to nasilje predstave kao traženje demokratskih prava.


    „Vučić ima apsolutnu podršku naroda, što dokazuje i velik izborni rezultat, koji je u prosjeku mnogo veći za kada se porede rezultati aktuelne vlasti bilo gdje u svijetu. I jedino u Srbiji opozicija takav rezultat može da smatra porazom“ smatra Stevandić.


    On dodaje da u vrijeme kad je Slobodan Milošević sklonjen s vlasti, Srbija nije imala jake institucije, te da je opozicija bila u prilici da pregovara sa tim istim institucijama, o načinima kako da svrgnu vlast. Danas je Srbija potpuno drugačija i ozbiljna država sa uređenim institucijama i sektorom za bezbjednost i svojim građanima pruža najbolje socijalne, društvene i infrastrukturne uslove.


    „ Srbija će pokazati nacionalnu zrelost i racionalno postupanje, a predsjednik Vučić je pokazao spremnost da održi Srbiju sigurnom. Opozicija želi da one koji sprječavaju nasilje predstavljaju odgovornim za neko izmišljeno djelo“ poručuje Stevandić i napominje da politički gubitnici traže alibi za poraz, a zaboravljaju da, dok su bili na vlasti, zatvarali su fabrike, od stanovništva su pravili socijalne slučajeve, a od Srbije podanika i vazala.


    Stevandić napominje da u zadnjih 12 godina, broj fabrika, puteva i bolnica u Srbiji je na rekordnom nivou, a njen predsjednik ima redovnu komunikaciju sa svim regionalnim i svjetskim zvaničnicima, iako Srbija i dalje nije miljenik Zapada.


    „I sad treba da sve to uništimo da pojedini ljudi koji se smatraju posebnim političkim establišmentom dođe na vlast i da se uz pomoć inostranih centara moći upravljaju Srbijom i nametnu svoje vrijednosti. Opozicija želi da ponizi građane Beograda koji će u vrijeme praznika, kad su najveće zarade, blokirati grad samo da bi na vlast došli bez izbora, podrška naroda i bez političkog programa“ zaključuje Stevandić