Kategorija: Politika

  • Dodik: Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto

    Dodik: Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto

    Samo u ustavnoj BiH Republika Srpska ima svoje mjesto i to mjesto mi želimo da rehabilitujemo, poručio je za RTRS predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Kako će se procesi nakon toga odvijati vidjećemo. Ništa nećemo da radimo što bi bilo neka vrsta nasilja, pogotovo ne antiustavno. Mi ćemo raditi ustavne aktivnosti – rekao je Dodik.

    Dodik je naveo da se neće tolerisati želja da se oduzme imovina Republici Srpskoj i da se ta imovina postavi na nivo BiH.

    • Mi smo rekli da je to linija. Razgovarao sam sa nekim opozicionim prvacima i oni takođe misle da je to momenat u kome Republika Srpska mora da vrati samostalnost onako kako je to predviđeno Dejtonskim mirovnim sporazumom – poručio je Dodik.

    Dodik navodi da će donijeti odluku o samostalnosti Republike Srpske u okviru Dejtonskog mirovnog sporazuma i eliminisati sve što je doneseno u prethodnih 25 godina, te da će kako kaže odbaciti sva ta vanustavna rješenja.

    • Donijećemo ključno pitanje da Sud i Tužilaštvo BiH ne mogu da djeluju na prostoru Republike Srpske jer nisu ustavna – rekao je Dodik.
  • Višković: Naš prevashodni cilj je mir

    Višković: Naš prevashodni cilj je mir

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je mir prevashodni cilj za zvaničnike Srpske i njenih institucija.

    • Sve ovo radimo zbog mira. Naš cilj nije izazivanje sukoba, ali to ne znači da savijemo kičmu i da ko god naiđe opali nam čvoku. Moramo se boriti legalnim i legitimnim sredstvima na nelegitimne odluke – rekao je Višković.

    Višković je istakao da je godina na izmaku najteža od potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

    • Očito da neki projektori Dejtona nisu očekivali da će Republika Srpska doživjeti, evo za koji dan, 32. rođendan. Mislili su da ćemo nestati za nekoliko godina. Nismo nestali. Јedini smo u BiH koji se u punom kapacitetu zalažemo za Dejton i Ustav. Naš apel je “ako želite budućnost BiH, vratimo se Dejtonskom mirovnom sporazumu, ujedno i Ustavu” – dodao je Višković.

    On je istakao da je moguće vratiti se na Dejton, ako se želi sačuvati BiH.

    • Ako ne želimo, nije moguće – dodao je Višković.

    On je naveo da se Bošnjaci nadaju da će im neki međunarodni moćnici ili Kristijan Šmit omogućiti da ostvare ratne ciljeve u BiH.

    • Neće. I oni su u zabludi, i njih lažu. Samo što imam osjećaj da nisu toga svjesni. I onda kad se pojavi rečenica iz Republike Srpske da ukoliko taj nelegalni nametne zakon o oduzimanju imovine Republike Srpske, Srpska će ići u Narodnu skupštinu i proglasiti nezavisnost, imamo reakciju da mi prijetimo nezavisnošću. Ne, apsolutno ne. Zamjena teza – naglasio je Višković.

    Ako ne bude nikakvih problema, rekao je Višković, neće Srpska donositi nikakvu odluku.

    • Ali ako vi pokušate da uzmete imovinu Srpske, onda mora svakom građaninu ove zemlje biti jasno da Republike Srpske više nema. Šta je onda Republika Srpska? Ime, koje će nestati – rekao je Višković za portal “banjaluka.net”.

    On je poručio da Republici Srpskoj neće uzeti ime.

    • Vidjeli ste i sada da se prijeti, da se čak lobira po ambasadama da se utiče da ne dođu iz Srbije i Crne Gore zvaničnici, da se izvrši pritisak na nas… Naši prijatelji će doći /na proslavu Dana Republike/, bez obzira na vaše ucjene i pritiske – istakao je Višković.

    Višković smatra da će, onog momenta kada Bošnjaci shvate da su u zabludi, krenuti pomaci ka saradnji.

    • Ovo sada što imamo je “stend baj”. Oni se nečemu nadaju uz pomoć nekoga, a kada vide da smo mi istrajni u tome da ne možemo to prihvatiti, onda će morati shvatiti da, ukoliko žele BiH, moraju sjesti za sto i dogovarati budućnost BiH – naveo je Višković.

    On je potvrdio da je uslov broj jedan da odu oni koji su ovdje isključivo zbog svojih benefita, ne zbog BiH.

    • To su nižerazredni političari koji nisu imali nekog napretka u karijerama u svojim zemljama, ovdje su dobro plaćeni. U jednoj neuređenoj zemlji, gdje mogu da se miješaju. Ovo što oni ovdje rade, to ne mogu da rade nigdje na svijetu – naglasio je Višković.

    On je dodao da ne može jedan ambasador, bilo koje zemlje na svijetu, da se upliće u unutrašnje stvari zemlje gdje je ambasador.

    • Međutim, oni su osnovali stranke. Oni su lideri stranaka u BiH – rekao je Višković i dodao da u Srpskoj ima dosta njihovih satelita.

    Višković je pozvao sve lidere političkih partija iz Republike Srpske da se uozbilje i da shvate ozbiljnost trenutka u kome se nalaze.

    • Da li će naredna godina biti teža ili ne, zavisi od nas. Mi treba da kreiramo svoju sudbinu i zato nam je prijeko potrebno jedinstvo, sabornost i sloga – rekao je Višković.

    On je ukazao da Republika Srpska ima usvojena sva strateška dokumenta za narednu godinu, i budžet, i ekonomsku politiku i zakone i druga, dok drugi entitet nije ni blizu toga.

  • Ambasada SAD: Teško nam je povjerovati da Izetbegović nije znao za korupciju

    Ambasada SAD: Teško nam je povjerovati da Izetbegović nije znao za korupciju

    Bosna i Hercegovina nije imala niti ima jačeg partnera od Sjedinjenih Država, a mi želimo da ova zemlja uspije, poručili su iz Ambasade SAD.

    Iz Ambasade SAD u BiH, s ambasadorom Majklom Marfijem na čelu, u izjavi za “Avaz” odgovorili su na prozivke Bakira Izetbegovića, šefa SDA koji je kazao da Marfi svojim potezima nanosi bruku sebi, ali i velesili koju predstavlja u BiH.

    Izetbegović je, podsjećamo, kazao da je Marfi iznio teške optužbe na njegov račun, zatraživši da za sve to priloži jasne argumente.

    Iz Ambasade SAD kažu da je SDA odigrala važnu ulogu u istoriji ove zemlje i da oni to uvažavaju.

    “Sjedinjene Američke Države spremne su raditi s političarima iz SDA, ili bilo koje stranke, koji su spremni provesti reforme potrebne za unapređenje euroatlantske budućnosti zemlje, kao što su inicijative za borbu protiv korupcije, poboljšanje privredne situacije i jačanje demokratije u zemlji. Bakir Izetbegović nije bio voljan da radi s nama na tim životno važnim pitanjima “, kaže se u odgovoru.

    Kako su naveli, upozorili su ga na korupciju u pojedinim krugovima u njegovoj stranci, kao i na posljedice koje će to imati.

    “Teško nam je povjerovati da nije znao za korupciju, posebno imajući u vidu suđenja za korupciju visokorangiranim članovima SDA. On se ili pretvara da ne zna ili još gore od toga. Ni jedno ni drugo nije dobro ni za njegovu stranku, ni njene članove, ni za Bosnu i Hercegovinu u cjelini”, navodi se u odgovoru.

    Iz ambasade su dalje naveli da će oni, kada imaju čvrste dokaze da je pojedinac ili poslovni subjekt umiješan u korupciju, da podriva demokratske institucije ili procese u BiH ili krši Dejtonski mirovni sporazum, djelovati.

    “Kada je primjereno, to naše djelovanje uključivat će uvođenje sankcija koje imamo na raspolaganju. Naš cilj je mirna, prosperitetna i demokratska Bosna i Hercegovina, u kojoj mladi ljudi mogu pronaći svoju budućnost i sreću. Bosna i Hercegovina nije imala niti ima jačeg partnera od Sjedinjenih Država, a mi želimo da ova zemlja uspije”, dodali su.

    “To neće moći, kao što kažu – žena ne može ostati “malo trudna”, ili jeste ovo ovako, ili nije ovo ovako. Ako jeste, neka Marfi iznese argumente za svoje tvrdnje. Ako je to tako, onda je nemam šta tražiti niti u politici niti na slobodi. On neće naći niti jednog uvjerljivog svjedoka za ovo što priča. On ovako nanosi tešku bruku sebi i velesili koju predstavlja u BiH “, rekao je, između ostalog, Izetbegović.

  • Usvojen Izborni zakon BiH koji je predložila SDA

    Usvojen Izborni zakon BiH koji je predložila SDA

    Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH usvojio je Izborni zakon BiH koji je predložila SDA.

    Protiv ovog zakona glasalo je devet poslanika, a uz zakon usvojen je i zaključak da se ovaj Izborni zakon po hitnom postupku uputi u Dom naroda, gdje će ako je suditi po stavovima poslanika SNSD-a sasvim sigurno pasti.

    Prethodno, prije glasanja o Izbornom zakonu obavljena je rasprava o tome treba li ovo zakonsko rješenje da ide u hitnu proceduru i protiv toga bili su poslanici SNSD-a i HDZ-a.

    Izbornim zakonom između ostalog predviđa se uvođenje novih tehnologija u izborni proces. Takođe, Izborni zakon koji predlaže SDA predviđa i da predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odobra bira CIK, kojem se u značajnoj mjeri i ostalim izmjenama daju veća ovlaštenja. Jedna od novina koja je usvojena je i zamrzavanje mandata, što znači da onaj ko već vrši izvršnu funkciju, a osvojio je mandat, može da nastavi posao na izvršnoj funkciji, dok će ga u zakonodavnom tijelu zamjeniti sljedeći sa liste, ali do onog momenta dok on ne ode sa te izvršne funkcije ili ne podnese ostavku na nju.

    Očekivano, sve bošnjačke partije odnosno SDP, NiP, Naša stranka i DF podržale su SDA po ovom pitanju

  • Denis Zvizdić pozvao EUFOR ili NATO da rasporede svoje trupe u Brčkom

    Denis Zvizdić pozvao EUFOR ili NATO da rasporede svoje trupe u Brčkom

    Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić pozvao je EUFOR ili NATO da rasporede svoje vojnike u Brčko Distriktu.
    “Ponavljam i pozivam, po ko zna koji put, na hitno raspoređuvanje EUFOR ili NATO vojnika na područje Brčko distr. BiH, kao najefikasniji odgovor na Dodikove ratne ideje o secesiji bh entiteta RS”, napisao je Zvizdić.

    Naglasio bi da bi to bila preventivna aktivnost u cilju očuvanja mira i stabilnosti u BiH, regionu i Evropskoj uniji.

    Podsjećamo, predsjednik entiteta Republika Srpska Milroad Dodik je kazao da je sve spremno za proglašenje nezavisnosti RS-a i da će to učiniti u slučaju da visoki predstavnik u BiH nametne odluku o državnoj imovini.

    Na ove najave su uslijedile reakcije kako probosanskih političara, tako i ambasade i zvaničnika SAD-a.

  • Tadić: Afera sa šumskim zemljištem u Varešu pokazuje da “Trojka” i stranci krčme imovinu FBiH

    Tadić: Afera sa šumskim zemljištem u Varešu pokazuje da “Trojka” i stranci krčme imovinu FBiH

    Afera sa davanjem šumskog zemljišta u Varešu britanskoj kompaniji, bez potrebnih saglasnosti nadležnih organa, jasno govori da stranke “trojke” i stranci sukobima sa Republikom Srpskom odvraćaju pažnju javnosti Federacije BiH kako se ne bi primijetilo kako se krčmi imovina FBiH, rekao je pravnik Ognjen Tadić.Ističe da bi se isto radilo sa imovinom Republike Srpske da se na vrijeme nije suprostavila Kristijanu Šmitu i njegovim nalogodavcima.

    • Da li će Kristijan Šmit ikada odgovarati za djela koja je učinio u BiH – od napada na ustavni poredak BiH, pa do nezakonitog raspolaganja imovinom FBiH? – upitao je Tadić.
  • Ako Dodik proglasi nezavisnost Vukanović tvrdi da će međunarodna zajednica ukinuti Republiku

    Ako Dodik proglasi nezavisnost Vukanović tvrdi da će međunarodna zajednica ukinuti Republiku

    Lider liste „Za pravdu i red“ i narodni poslanik, Nebojša Vukanović poručio je da će predsjednik Srpske, Milorad Dodik svojom politikom i pričom o nezavisnosti raspakovati i uništiti Republiku Srpsku.

    Vukanović ističe da je Dodikova retorika stvarna prijetnja Republici Srpskoj i da se igra sa sudbinom ljudi nerealnom pričom o otcjepljenju.

    – Mi smo protektorat međunarodne zajednice, ovdje su trupe SFOR. Dodikova priča o samostalnosti nema podršku Srbije, Rusije, nijednog saveznika. Niko nas ne bi priznao. Mi bismo ostali provizorijum. Dali bismo legitimitet međunarodnoj zajednici da ukine Republiku Srpsku, da ovdje uđe sa oružjem i da nam uvede prinudnu upravu. Ova okupacija koja je sada umivena bi bila mnogo gora – rekao je Vukanović gostujući u emisiji MAT na BNTV.

    Dodaje da niko u Republici Srpskoj tome ne bi mogao da pruži otpor jer je “narod uništen”.

    – Ljudi su klonuli u apatiju. Iscrpljeni su dugogodišnjom patnjom, na ivici siromaštva. Milorad Dodik nas je u to svjesno gurnuo. On je u dubini kukavica koja galami dok mu se ne suprotstavite. Ukoliko pokleknete, on će nastaviti dok vas ne pregazi – mišljenja je Vukanović.

    Da bi se stanje promijenilo, Vukanović smatra da je neophodno jedinostvo opozicije. Ističe da je potrebno osloboditi što više gradova i opština “koji su u rukama mafijaške organizacije.”

    – Iskreni opozicionari treba najprije da očiste svoje redove od dvostrukih igrača, onih koji sjede na dvije strane, jer nas takvi kompromituju. Naći će se zajednički jezik, moramo zbiti redove da se skine ovo zlo, pa da se onda polako iz ovih ruševina, kocku po kocku, počne graditi Republika Srpska – naveo je Vukanović.

  • Čović: BiH ne može u pregovarački proces sa EU dok su stranci u Ustavnom sudu

    Čović: BiH ne može u pregovarački proces sa EU dok su stranci u Ustavnom sudu

    Zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović izjavio je danas da BiH ne može ući u pregovarački proces sa EU sve dok su stranci u institucijama pravosuđa i u Ustavnom sudu BiH.
    Čović je istakao da su svi u BiH saglasni da stranci moraju otići iz Ustavnog suda, ali da se i dalje vode diskusije oko termina njihovog odlaska.

    Govoreći o evropskom putu, Čović je naglasio da će ključ svega biti Izborni zakon, navodeći da kompletna aktivnost političkih aktera u februaru naredne godine mora biti na izmjenama i dopunama ovog akta.

    Čović je izrazio nadu da će na narednoj sjednici Doma naroda na dnevnom redu biti prijedlozi zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, o sudovima, kao i nacrt budžet institucija BiH, koji je, napominje, morao biti završen do kraja ove godine.

    “Imamo dovoljno vremena za korekcije i ostalih zakona iz 14 prioriteta, a kada je u pitanju generalska struktura, opet se pokušao narušiti sklad između Ministarstva odbrane i Predsjedništva i sa te strane smo vjerovali da je dobro promijeniti i Zakon o odbrani”, rekao je Čović novinarima u Sarajevu.

    Govoreći o raspravi o tačkama dnevnog reda današnje sjednice Doma naroda koje su se odnosile na Centralnu izbornu komisiju /CIK/ BiH, Čović je naveo da je Klub hrvatskog naroda jasno ukazao da je trenutni sastav CIK-a imenovan mimo zakona, procedura i Ustava BiH.

    “U jednom trenutku jedna grupa ljudi je osjetila da ima dominantnu većinu, koju je predvodio SDA i to su uradili”, istakao je Čović.

    On je podsjetio i da je dijelu sadašnjeg sastava CIK-a istekao mandat, dok su neki članovi Komisije u penziji.

    “Svi oni koji su imenovani tada u Predstavničkom domu, smatramo da su imenovani mimo zakona”, rekao je Čović.

    Predsjedavajući Doma naroda Kemal Ademović podsjetio je da je ovaj dom ove godine usvojio 12 zakona, od kojih je pet takozvanih evropskih.

    “Ne mogu biti u potpunosti zadovoljan, ali ni nezadovoljan, ako pogledamo prethodne godine i broj zakona koji je usvojen”, naveo je Ademović.

    Govoreći o današnjoj sjednici Doma naroda, Ademović je rekao da je usvojeno 10 sporazuma koji su važni za dalji razvoj BiH, te dodao da Dom nije razmatrao Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti.

  • Vasić: Nova optužnica Tužilaštva, jer ne mogu oprostiti oslobađajuću presudu za Srebrenicu

    Vasić: Nova optužnica Tužilaštva, jer ne mogu oprostiti oslobađajuću presudu za Srebrenicu

    Očigledno je da Tužilaštvo BiH ne može oprostiti ovu oslobađajuću presudu za Srebrenicu i ide u osvetu sa novom optužnicom – naveo je na konferenciji za novinare narodni poslanik Dragomir Vasić nakon što je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv njega i još tri osobe koje se terete da su krajem maja i početkom juna 1992. godine učestvovale u širokom i sistematičnom napadu na bošnjačko stanovništvo u Zvorniku.

    Vasić je pozvao Sud BiH da odbije potvrđivanje optužnice nakon što prouči navode, pravne kvalifikacije i opis navodnih krivičnih djela u kontekstu uloge koju mu je tužilac dodijelio.

    Podsjećamo, optužnica je podignuta protiv Dragana Spasojevića, Vinka Radovića, Dragomira Vasića i Petka Panića koji su, kako se navodi, u vrijeme rata bili zvaničnici civilnih, vojnih i policijskih vlasti u Zvorniku.

    Podsjećamo da je Vasić u suđenju, koje je trajalo sedam godina, za navodni genocid u Srebrenici oslobođen optužbi po svih 10 tačaka.

  • “Srpska protiv nametanja zakona, imovina pripada entitetima”

    “Srpska protiv nametanja zakona, imovina pripada entitetima”

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da je Republika Srpska protiv bilo kakvog nametanja zakona bilo kojeg pojedinca i da je pitanje imovine davno riješeno.

    Cvijanovićeva je naglasila da ne postoje nikakve nadležnosti koje su date bilo kojem pojedincu, uključujući Kristijana Šmita, niti onima koji su bili visoki predstavnici da to mogu da nameću zakone.

    • Nažalost, oni su to zloupotrebljavali. Svoje “nepravo” pretvarali su u “pravo”, zloupotrebljavajući institut visokog predstavnika – rekla je ona.

    Cvijanovićeva je rekla da imovina po Ustavu nije navedena kao nadležnost BiH, odnosno da pripada entitetima. Ona je podsjetila da je imovina po teritorijalnom i funkcionalnom principu nešto na osnovu čega je izvršen proces privatizacije odvojeno u dva entiteta.

    • Osim toga, pitanje imovine prvobitno se odnosilo na utvrđivanje perspektivnih vojnih lokacija, mislim na neke 23 lokacije, za koje se tražilo da entiteti odustanu i iz svog vlasništva preknjiže na nivo BiH, Savjeta ministara, odnosno Ministarstva odbrane, čemu se tada protivila Republika Srpska zato što je rečeno da upravo po tom principu funkcionalnosti i teritorijalnosti može da bude dato na korištenje koliko bude potrebno tim institucijama, ali ne može im se dati u vlasništvo, niti im se prepustiti da raspolažu tom imovinom, prodaju, zakupljuju, mijenjaju namjene – rekla je Cvijanovićeva.