Kategorija: Politika

  • Grmuša predložio Crnatka za gradonačelnika Banjaluke, Borenović uz Stanivukovića

    Grmuša predložio Crnatka za gradonačelnika Banjaluke, Borenović uz Stanivukovića

    Milko Grmuša, potpredsjednik PDP-a, rekao je za “Nezavisne novine” da je predložio Igora Crnatka, takođe potpredsjednika ove partije, za gradonačelnika Banjaluke.

    Ovaj prijedlog, Grmuša je iznio na sjednici Radne grupe PDP-a, koja se sastala nedavno, a na kojoj se razgovaralo o situaciji u Banjaluci i potencijalnim kandidatima za gradonačelnika najvećeg grada u Srpskoj, ispred ove stranke.

    A Igor Crnadak, nije bio jedino ime koje je predloženo za gradonačelničku funkciju.

    “Tačno je to da je bilo različitih prijedloga za kandidata i na narednom sastanku ili sastancima ćemo pokušati da vidimo da li ima nekog prostora za kompromis”, kazao je Grmuša, koji je na pitanje – ko je još predložen kao potencijalni kandidat, odgovorio:

    “Ja sam predložio gospodina Crnatka, a gospodin Branislav Borenović je predložio gospodina Draška Stanivukovića, aktuelnog gradonačelnika”.

    Ipak, Grmuša ističe da ništa još nije dogovoreno, te da su razgovori tek počeli.

    “Bilo je dosta priče o tome kako politički to treba skupa da izgleda, neke stvari su ostale da se još malo promućkaju i pročešljaju”, naveo je potpredsjednik PDP-a.

    Sve ovo samo je nastavak bure koja potresa PDP već duži vremenski period.

    Podsjećamo, upravo su Crnadak i Grmuša prije nešto više od mjesec dana došli u verbalni sukob sa Stanivukovićem, nakon što je aktuelni gradonačelnik rekao da ima jednoglasnu podršku da se ponovo kandiduje za rukovodeće mjesto u Banjaluci, što su njegove kolege demantovale.

    Situacija je eskalirala međusobnim prozivkama, koje je rukovodstvo stranke, predvođeno Borenovićem pokušalo umiriti na sjednici Predsjedništva BiH i Glavnog odbora. Od tada, svi u PDP-u zastupaju stav da nema javnog komentarisanja ni sukoba niti bilo kakvih drugih stranačkih dešavanja.

    Upravo to, ponovio je i Grmuša.

    “Dok konačna odluka ne bude donesena niko se neće oglašavati, pa ni ja. Ja ostajem pri svim svojim političkim stavovima, ne samo od prije tri ili četiri mjeseca kada sam poslao memorandum stranačkim organima, već deset godina koliko se aktivno bavim politikom. Naravno da ću ostati pri svemu onome što sam obećao ljudima”, rekao je Grmuša.

    A šta će biti ako PDP ne postigne jedinstvo oko imena gradonačelnika?

    “Ništa u životu nije izvjesno niti imperativno. Šta sad, ako se postigne dogovor, postigne se, a ako ne, neće svijet propasti. Ne bih ja prejudiciram, dok se proces ne završi”, poručio je Grmuša.

  • Karan: Šmit je sinonim protektorata i bezbjednosni problem u BiH

    Karan: Šmit je sinonim protektorata i bezbjednosni problem u BiH

    Kristijan Šmit je sinonim protektorata i bezbjednosni problem u BiH, rekao je ministar unutrašnjih poslova Srpske Siniša Karan, reagujući na izjavu Šmita da se smjenom međunarodnih sudija Ustavnog suda BiH krši Ustav i princip nezavisnosti jurisdikcije i da je on čuvar Dejtonskog sporazuma.

    Kadran je istakao da Šmit nije nikakav čuvar Dejtonskog sporazuma.

    • Šmit je niko i ništa. Ponavljam to od prvog dana. On je zaista niko i ništa i taj niko i ništa drži nama lekcije i 30 godina se mi bavimo tim nesrećnim Ustavnim sudom BiH, koji je sinonim nesuverene zemlje. On je sinonim protektorata. On je sinonim svega što nije ustavnost i zakonitost. On je sinonim neprava. On je katastrofa i on se javlja da štiti Ustavni sud – izjavio je Karan.

    Istakao je da Šmit unosi nemir u BiH.

    • Mi smo njemu dali sjajnu riječ, on je lakrdija u BiH. I kao ministar unutrašnjih poslova kažem da je Kristijan Šmit bezbjednosni problem u BiH i bolje bi mu bilo da ćuti – zaključio je Karan.
  • Dodik: Očekujem da će Evropski savjet donijeti odluku o otpočinjanju pregovora o članstvu sa BiH

    Dodik: Očekujem da će Evropski savjet donijeti odluku o otpočinjanju pregovora o članstvu sa BiH

    Iskreno očekujem i vjerujem da će Evropski savjet donijeti odluku o otpočinjanju pregovora o članstvu sa BiH, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Pregovarački proces znači usklađivanje zakonodavstva BiH sa zakonodavstvom EU. Ali, to otvara ključno pitanje za našu budućnost – ko je zakonodavac u ovoj zemlji? – upitao je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    Dodik je naveo da su za Republiku Srpsku to legitimni, demokratski izabrani predstavnici naroda i nije, kako kaže, stranac koji se lažno predstavlja.

    • Da li će EU pregovarati sa demokratskim institucijama ili nelegitimnim uzurpatorom? Vidim da se u jednom dijelu bošnjačke elite politika vodi tako što bježe svaki put kada nije kako oni hoće. Hoće li tako pregovarati i sa EU? Јuče su predstavnici Bošnjaka pobjegli iz parlamenta s jasnim ciljem da se ne raspravlja o Izbornom zakonu, jer čekaju nametanje od strane Šmita, I to je jedina istina. Po stoti put vam kažem, Republika Srpska na nametanje pristati neće – navodi Dodik.

    Ističe da su za Republiku Srpsku jedine skute u koje građani žele biti odjeveni one satkane od demokratskih institucija, Ustava i Dejtonskog sporazuma.

    • Za nas je sakrivanje pod suknju Kristijana Šmita apsolutno neprihvatljivo. Ne može se u EU kao rob i kao kolonija, jer ona je zajednica slobodnih ljudi i suverenih država. Јa bošnjačkom narodu ne želim da odluke donose drugi umjesto njih zato što se njihovi političari plaše da preuzmu odgovornost. Nema nama sreće u diktatu bilo kog stranca koji ne dijeli ni našu sreću ni našu muku – niti može, niti zna kako. Zašto mi da budemo jedina zemlja u Evropi, vjerovatno i u svijetu, od koje se traži da budemo podanici jednom strancu – rekao je Dodik.

    Predsjednik Srpske navodi da se godinu dana pokušava postići dogovor o izmjenama koje bi unaprijedile izborni proces i omogućile legitimno predstavljanje sva tri naroda, ali bošnjački političari bježe od toga jer im to, kako kaže, nije interes.

    • Pošteno je da već jednom kažete: hoćete li da gradite državu sa nama, po mjeri svih nas, ili ćete da je rasturate po mjeri stranaca? I dosta više tih otrcanih fraza da smo Republika Srpska i ja ovo ili ono. Mi smo ti koji ovaj nasukani brod vučemo ka mirnoj luci. Da nema nas, vi biste se međusobno satrali. Možete li jednom prihvatiti da BiH može postojati samo ako pripada svima podjednako i nikome više od drugih. Ona ne postoji kada želite prava drugih da date sebi, a tek ne postoji kad prava svog naroda nosite pod nečiju suknju – zaključio je Dodik.
  • Petković: Јedan od prioriteta na putu ka EU – vladavina prava

    Petković: Јedan od prioriteta na putu ka EU – vladavina prava

    Poslanik Srpskog kluba u Predstavničkom domu PS BiH Milan Petković istakao je da jedan od prioriteta na putu BiH ka EU vladavina prava i pravne države.

    Ono što je dobra da mi nakon toliko godina otvaramo pregovore i mi se sada krećemo prema članstvu u EU. Koliko će taj put trajati, najviše zavisi od nas – kaže Petković.

    Ističe da je potrebno uskladiti pravne propisa sa EU.

    • Takođe, potrebno se prilagoditi tržištu EU. Moramo znati da BiH skoro 97 odsto robne razmjene vrši sa Evropskom unijom – nalasio je Petković u Јutarnjem programu RTRS.

    Naveo je da nije sve idealno.

    • Imaćemo stabilnost i bezbjednost. Takođe, životni standard će porasti – naveo je Petković.

    Podsjetio je na izjavu predsjednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen da je BiH najviše posla uradil u posljednjih godinu dana.

    • Nekada mislim da političko Sarajevo i ne želi BiH u EU. Oni se plaše da ukoliko uđemo u EU, da neće moći nameteti neke teme – naveo je Petković.

    Komentarisao je i najavljenu sjednici Ustavnog suda BiH gdje će razmatrati predmet koji se odnosi na članove Poslovnika Predstavničkog doma Parlamentarne Skupštine BiH koji uspostavljaju diskriminaciju Ostalih u odnosu na konstitutivne narode.

    • Žele pod pričom o građanskoj državi, potpuno derogiraju ustavni sistem. BiH je zemlja tri konstitutivna naroda. Poslovnik govori da predsjedavajući i zamjenici dolaze iz konstitutivnih naroda. To je u skladu sa Ustavom – jasan je Petković.

    Ističe da imamo krnji Ustavni sud koj je pod bošnjačkom kontrolom, te dodao da oni žele da stvoe centralizovanu BiH.

  • Neslaganja u SNSD Antonić najavljuje da će o svemu javno govoriti

    Neslaganja u SNSD Antonić najavljuje da će o svemu javno govoriti

    Nakon današnjeg sastanka Predsjedništva Gradskog odbora SNSD Banjaluka sa stranačkom delegacijom, u javnosti su isplivala nova neslaganja među funkcionerima te stranke.

    Momčilo Antonić otkrio je da nije dobio poziv na sastanak u Gradskom odboru Banjaluka, iako je član Predsjedništva tog odbora.

    – Očigledno hoće da raspravu o unutarstranačkim problemima nastavimo voditi u javnosti. Možda misle da će SNSD dobiti gradonačelnika u Banjaluci ako se problemi guraju pod tepih. Vrijeme će sve pokazati – objavio je Antonić na društvenim mrežama.

    On je bivši poslanik u Narodnoj skupštini Srpske, a donedavno je bio direktor preduzeća “Gas Res”, dok nije smijenjem.

    Podsjećamo, Predsjedništvo GrO Banjaluka, na čelu sa Vladom Đajićem, ugostilo je generalnog i organizacionog sekretara, Srđana Amidžića i Igora Dodika, te potpredsjednika SNSD zaduženog za lokalne zajednice Miroslava Bojića.

    Rečeno je da je cilj SNSD da na idućim lokalnim izborima pobijedi za gradonačelnika Banjaluke i da ima vlast u Skupštini Grada.

    Razgovor u Banjaluci predstavlja završnu turneju trojca SNSD po Srpskoj, u cilju priprema stranke za izbore.

  • Košarac: Prećutali su da je FBiH regulisala oblast proizvodnje naoružanja i vojne opreme

    Košarac: Prećutali su da je FBiH regulisala oblast proizvodnje naoružanja i vojne opreme

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je za RTRS da su u FBiH prećutali da su u ovom entitetu regulasli oblast naoružanja i vojne opreme.

    Naveo je da Republika Srpska ima ustavno pravo da uredi i unaprijedu ovu oblast.

    • Ako može FBiH, zašto ne može Srpska? – upitao je Košarac.

    Istakao je da je zakon koji je donijela Srpska u potpunosti u skladu sa zakonom na nivou BiH.

    • Ovom inicijativom za ocjenom ustavnosti Zakona o proizvodnji naoružanja i vojne opreme Republike Srpske iz FBiH pokušavaju da skrenu pažnju sa svojih aktivnosti. I da se na neki način prećuti dimenzija priče o proizvodnji dronova samoubiva. Taj dio je gospodin Ademović prećutao – kaže Košarac.

    Naveo je da Srpska traži investitore i da na to ima pravo.

    • Ovo je više jedan vid frustracije iz Sarajeva zato što to radi Srpska – istakao je Košarac.
  • Prekinuta sjednica Doma naroda PS BiH, Bošnjaci napustili zasijedanje

    Prekinuta sjednica Doma naroda PS BiH, Bošnjaci napustili zasijedanje

    Klub Bošnjaka u Domu naroda Parlametnarne skupštine BiH napustio je sjednicu Doma naroda nakon što je izglasano da se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH nađe na dnevnom redu. Nakon toga sjednica je prekinuta.

    Ne želimo nikakve rizike takve vrste i prepustiti se iščekivanju, opasna bi bila stvar da ovaj zakon bude prihvaćen pa makar u jednom domu. Ovo je zakon koji udara u temelje BiH – rekao je delegat SDA u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Šefik DŽarefović.

    Delegat SDS-a u Domu naroda Parlametnarne skupštine BiH Želimir Nešković zatražio je da se glasa o tome da li će se na dnevnom redu današnje sjednice naći njegov prijedlog zakona.

    Istakao je da ima pravo da predlaže zakone i da se oni moraju staviti na dnevni red.

  • Stevandić: Republika Srpska mora da bude zahvalna Rusiji kao čuvaru Dejtonskog mirovnog sporazuma (video)

    Stevandić: Republika Srpska mora da bude zahvalna Rusiji kao čuvaru Dejtonskog mirovnog sporazuma (video)

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, koji boravi u Moskvi, najavio je dogovore i potpisivanje sporazuma u ruskoj Dumi.

    “Došli smo u Moskvu jutros, pripremamo se za dogovore i potpisivanje sporazuma u ruskoj Dumi, pripremam se da u ime Republike Srpske održim govor među svojim kolegama koji bi trebalo da napravi sliku između tradicionalnih odnosa i izazova modernog doba. Nadam se da neću nikoga razočarati”, naveo je Stevandić na društvenoj mreži “Iks”.

    On je naglasio da u istoriji rusko-srpskih odnosa nema međusobnih ratova, da je veoma sličan odnos prema porodici, prema tradiciji kao nečemu što će čuvati budućnost od dehumanizacije.

    “Ponosni smo na te odnose, oni su jako dugotrajni, sa velikim korijenom, i izdržali su mnoge istorijske nevolje i nisu pokvarili dobre odnose među najstarijim slovenskim narodima, Srbima i Rusima, kao i među drugim slovenskim narodima”, istakao je Stevandić.

    On je naveo da srpski narod ima toliko nesreća sa drugim silama koje su dolazile na Balkan i pokoravale srpsku zemlju, napravile brojne zločine i zulume.

    Stevandić je napomenuo i da Republika Srpska, kada je riječ o bližoj budućnosti, mora da bude zahvalna Rusiji kao čuvaru Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji je mnogo puta mijenjan na štetu Srpske.

    “Zahvalni smo i za sprečavanje pokušaja vezivanja termina genocida za naš narod koji je trebalo da bude značka za uništavanje Republike Srpske, a što je spriječeno ruskim njet“, naglasio je Stevandić.

  • Kojić: Neprihvatljive izmjene koje ovlašćuju CIK, a degradiraju skupštinu

    Kojić: Neprihvatljive izmjene koje ovlašćuju CIK, a degradiraju skupštinu

    Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici Kluba SDA, je neprihvatljiv jer se Centralnoj izbornoj komisiji BiH daju ovlaštenja veća nego što ih ima Parlamentarna skupština BiH, rekao je poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić.

    Kojić je istakao da srpski predstavnici nisu protiv unapređenja tehnologije, ali da su protiv davanja ovlaštenja CIK-u koja joj ne pripadaju.

    • Davanja ovlaštenja CIK-u, nauštrb parlamenta, je i degradiranje parlamenta, ali i nas kao parlamentaraca. Na to mi, apsolutno, nismo spremni – poručio je Kojić za Srnu.

    To se ogleda, kako je objasnio Kojić, u članu izmjena gdje je navedeno da će CIK, podzakonskim aktom urediti način korištenja izbornih tehnologija, što znači da daje sebi ovlaštenja zakonodavca i da određuje način na koji će se provoditi izbori u skladu sa novim izbornim tehnologijama.

    • Ovaj prijedlog ne ispunjava ni formalne uslove da se nađe na dnevnom redu, jer prelazi više od pola osnovnog teksta Zakona i upravo iz tog razloga podnio sam i krivičnu prijavu protiv lica koje je potpisalo pozitivno mišljenje u zakonodavno-pravnom sektoru – rekao je Kojić.

    On je ukazao da se došlo u situaciju da neko može i da ima pravo da mijenja zakone kako hoće, ne poštujući jedinstvena pravila.

    Kojić je podsjetio da su se poslanici SNSD-a, zajedno sa koalicionim partnerima iz Republike Srpske, usprotivili ovom zakonskom prijedlogu.

    • Postoje radne grupe koje rade na tekstu zakona, pokušava se doći do nekog zajedničkog rješenja i očekujemo da u Domu naroda četiri delegata iz SNSD budu protiv prijedloga SDA – rekao je Kojić.

    Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, čiji su predlagači poslanici Kluba SDA na dnevnom je redu sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH koja je zakazana za sutra.

  • Dodik: I ubuduće dobri odnosi Srpske i Rusije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je austrijske novinare koji su pratili panel diskusiju na Diplomatskoj akademiji u Beču više interesovao njegov prijateljski odnos sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom nego evropski put BiH, što je bila tema diskusije, ali da im je prenio jasan stav da Srpska i Rusija tradicionalno imaju dobre odnose i da će tako biti i u budućnosti.

    Kada završi rat u Ukrajini neću moći doći na red da se vidim s predsjednikom Putinom od Evropljana koji će tada željeti da se susretnu s njim u Kremlju. Ovo je bio moj odgovor austrijskim novinarima koji su pratili panel diskusiju na Diplomatskoj akademiji u Beču – naveo je Dodik na Instagramu.

    On je istakao da je na panelu ponovio i stav da u Republici Srpskoj očekuju da nakon 21. marta BiH prestane da bude kolonija međunarodne uprave, da istog dana, shodno evropskim standardima, nestane lažni visoki predstavnik i da iz Ustavnog suda BiH odu strane sudije.

    • Tokom sedmice održana je sjednica Izvršnog komiteta SNSD-a na kojoj je zaključeno da podržavamo evropski put i da glavni pregovarač sa EU treba da bude iz Republike Srpske – naveo je Dodik.

    Dodik, koji je i lider SNSD-a je u objavi na društvenim mrežama podsjetio i na zajedničku posjetu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem selu Pambukovica kod Uba, na prisustvo osmomartovskim proslavama u organizaciji aktiva žena SNSD-a širom Republike Srpske, kao i na svoju rođendansku proslavu sa porodicom i prijateljima.