Kategorija: Politika

  • Dodik. Marfi pokušava da “utrpa” što više smeća u Srpsku

    Dodik. Marfi pokušava da “utrpa” što više smeća u Srpsku

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da sve pisanije iz Amerike kreira američka Ambasada u Sarajevu, na čelu sa Majklom Marfijem, te da upravo on pokušava da “utrpa” što više smeća u Srpsku.

    Toga ne bi bilo da nije iz Sarajeva kreirano. Tamo imate jednog patološkog tipa, američkog ambasadora Majkl Marfija, koji se time predano bavi. Pokušava da što više “utrpa” smeća na Republiku Srpsku, putem raznih neistina i laži, koje su svojstvene takvim patološkim tipovima, kakav je on – kaže Dodik komentarišući američku Ambasadu u Sarajevu, koja je objavila godišnju procjenu prijetnji u vezi sa Balkanom i BiH, u kojoj se navodi da “Dodik preduzima provokativne korake da neutrališe međunarodni nadzor u BiH i obezbijedi defakto secesiju za Republiku Srpsku”.

    Dodik kaže da će i Marfi otići brzo, pa će se vidjeti kakva će biti nova struktura.

    • Ako neka nova struktura na racionalan način pruži priliku i uvaži interes koji postoji, te bude poštovala slovo Dejtona, onda ćemo i razgovarati. Mi nismo spremni zato da američki ambasador, kako god se on zvao u Sarajevu bude sretan, a mi da izgubimo Srpsku. Tu politiku neće gledati – naveo je Dodik u izjavi iz Beča, nakon panel diskusije.

    Komentarišući sankcije svojim saradnicima, rekao je da je to opet pisanija Marfija.

    • Razlog sa sankcije Srebrenki Golić što je prisustvovala sastanku, gdje se kreirao neki kulturno-zabavni program povodom Dana Republike, šta ja tu da komentarišem. Јel to sad ta imperija i moć?! Šta je poruka, da ne smijemo da se sastajemo i ne smijemo da proslavljamo praznike? Valjda su oni odlučili da mi ne trebamo da slavimo praznik. To su sve moji dobri saradnici. Žao mi je što će individualno morati da prolaze kroz teške izazove – navodi Dodik.

    Amerikanci su kaže Dodik poklopili sve sisteme, pokušavaju da utiču na druge države, utiču na banke, račune.

    • To sankcionisanje, pa jednostavno pokušavaju da zagorčaju život svima nama. Mi sada ne možemo da primamo plate preko banke, ali postoji drugi način. U svakom slučaju, ako ne dođe do promjene i ako kojim slučajem ostane ova administracija u SAD, naša politika se neće promijeniti. Republika Srpska mora biti vidljiva u svim procesima. Ako nije vidljiva, ne zanima nas evropski put – kaže Dodik.
  • Dodik na Diplomatskoj akademiji u Beču: Očekujemo da nakon 21. marta BiH prestane biti kolonija

    Dodik na Diplomatskoj akademiji u Beču: Očekujemo da nakon 21. marta BiH prestane biti kolonija

    Odlazak nelegitimnog visokog predstavnika i stranih sudija Ustavnog suda iz BiH nakon 21. marta. To je u Beču na Diplomatskoj akademiji učesnicima panel diskusije o budućnosti BiH u kontekstu njenog evropskog puta prenio predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Istakao je da lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit donosi odluke o zakonima, što nigdje u svijetu nema i da Republika Srpska neće da živi u neustavnoj BiH.

    Predsjednik Srpske na panelu o evropskoj budućnosti BiH u Beču bio je jasan. Nakon 21. marta i odluke EU o pregovorima, BiH mora prestati biti međunarodna uprava.

    • Shodno evropskim stadardima, 23. marta da nestane lažni visoki predstavnik, i da iz ustavnog suda odu strane sudije koje nemaju prebivalište u BiH, a učestvuju u tom sudskom procesu – rekao je Dodik.

    Trebamo zahvaliti strancima na njihovoj pomoći, a ključne odluke moramo donositi sami, saglasan i prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda PS BiH Dragan Čović.

    • Uvjereni smo da ćemo za 21. mart dobiti pozitivan odgovor, moramo pripremiti BiH na proces koji mora biti zasnovan na parlamentarnoj demokratiji – izjavio je Čović.

    Razgovor i kompromis o evropskom putu nema alternativu. Cilj je isti, tamo gdje nam je mjesto, a nada zeleno svjetlo Evropske unije za otvaranje pregovora.

    • Tek nas čeka ozbiljan posao, nakon otvaranja poglavlja, ali je ohrabrenje da je Evropska unija prepoznala uložene napore i da se uspio dogovoriti niz zakonskih rješenja na EU putu – naveo je predsjednik Vlade Federacije BiH Nermin Nikšić.

    Ali ostaju još i zakoni koji nisu usaglašeni. Poput Zakona o sudu, o kojem se lome koplja, prije svega zbog sjedišta Apelacionog vijeća.

    • Mi smatramo da je kompromis da se ne zove Viši nego Apelacioni sud i da je sjedište u Istočnom Sarajevu kompromis. Zašto ne može u Banjaluci? Evo može u Banjaluci – rekao je Nikšić.
    • Ako smo se dogovorili da bude u Republici Srpskoj, onda ljudi, predstavnici vlasti u Republici Srpskoj treba da definišu gdje je to najpogodnije – jasan je Čović.

    Potrebno je definisati i izmjene Izbornog zakona, bez raspakivanja Ustava, bez kojih ni nakon četiri izborna ciklusa Hrvati neće imati legitimno izabranog člana Predsjedništva.

    • Hrvatski narod već četiri puta ne imenuje svoje predstavnike u DKP, čak 14 u ovom trenutku nema predtsavnika koji bi nešto rekli u ime Hrvata u svijetu – dodao je Čović.

    Na panelu je otvoreno i pitanje – da li će Dodik prestati da se sastaje sa predsjednikom Rusije, ako se otvore pregovori sa Evorpskom unijom. Neće, glasio je Dodikov odgovor. Govoreći o sukobu u Ukrajini, rekao je da ne pravda rat i da nije riječ o agresiji. Ovo, kaže, nije odnos između Ukrajine i Rusije, već Zapada i Rusije preko Ukrajine.

    • Rusija je svjedok Dejtonskog sporazuma. Zamislite mi kao BiH koja je regulisana Dejtonom, dobila ustav, mi treba da uvodimo Rusiji sankcije zato što je neko u Beču, Berlinu ljut pa da i mi to treba, to je apsurdno – istakao je Dodik.

    Na evropskom putu želimo ustavnu i dejtonsku BiH, kojom ne upravljaju stranci, ponovio je, i pored etikete separatiste koju mu pokušavaju zalijepiti, predsjednik Srpske. Pogotovo ne putem otetih ovlašćenja. Nijedan predsjednik, ni kralj, kaže Dodik, nema ovlašećenja da nameće zakone, kako to pokušava Kristijan Šmit.

    • Milorad Dodik i Republika Srpska su za ustavnu dejtonsku Bih. Protiv smo neustavne i antidejtinske BiH. Suprotstavljamo se odlukama nelegalnih stranaca koji neću zakone. To trebaju donijeti tri naroda u dva entiteta – naglasio je Dodik.

    Da li će se u BiH striktno poštovati Dejton i ustav ili će se ići u reviziju, da li će BiH biti država dva entiteta i tri naroda ili država građana, za advokata Antu Nobila, pitanja su koja se, umjesto dogovorom tri naroda jednostranom akcijom Kristijana Šmita pokušava razriješiti kroz krivični postupak protiv predsjednika Srpske, kojeg Šmit želi ukloniti sa političke scene.

    • Šmit je ocijenio ako ga ukloni, ostvariće sve političke ciljeve. Kako uklanja problem – sam dopisuje Krivični zakon, određuje da je krivično djelo nepoštovanje njegovih odluka- Dodik ide u zatvor i ne može da se bavi politikom – smatra Nobilo.

    I pored ovakvih ciljeva, Dodikova poruka i danas je da je evropski put, koji se koristi da se promijeni ustavni poredak BiH, uvijek vlasništvo zemlje a ne nametanja odluka sa strane.

    • Ili će Evropa reći da može da se kreće dalje sa međunarodnom upravom,da je to novi standard. Ili će morati da se otkaže ta međunarodna uprava i da ljudi u BiH suvereno odlučuju o tom pocesu – zaključio je Dodik.

  • Dodik: Srpska ne prihvata sankcije prema Rusiji

    Dodik: Srpska ne prihvata sankcije prema Rusiji

    Evropska unija je odabrala pogrešnu politiku kada je riječ o ukrajinsko-ruskom sukobu, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Predsjednik Ruske Federacije Vladimir je Putin neko ko želi da pomogne – navodi Dodik.

    On je istakao da ne pravda rat, ali i da niko iz BiH nije uključen u sukobe između Ukrajine i Rusije, kao i da Srpska ne prihvata sankcije prema Rusiji i da vjeruje da su ciljevi pojedinaca maksimalistički, kao i da se ne vide napori da bi se održao mir.

    • Evropa nema prepoznatljivog evropskog lidera i svakako treba prvo da riješi svoje probleme. Evropa koju mi vidimo euforično, nije takva, oni trebaju prvo da riješe svoje probleme. Јa u tome ne mogu da učestvujem. Mi jesmo dio Evrope, ali nismo taj dio koji odlučuje – ocijenio je Dodik danas na panelu diskusije o budućnosti BiH u Beču, gdje je pozvan kao lider SNSD-a, uz lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića i Nermina Nikšića, lidera SDP-a.
  • Cvijanović: Mir, dijalog i uvažavanje put ka prevazilaženju izazova

    Cvijanović: Mir, dijalog i uvažavanje put ka prevazilaženju izazova

    Srpski član Predsjeništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je uvjerena da će ovogodišnji Global Baku forum biti dobra prilika da iz prijestonice Azerbejdžana budu zajedno poslate poruke da su mir, dijalog i međusobno uvažavanje jedini put ka prevazilaženju svih političkih, ekonomskih i bezbjednosnih izazova sa kojima se suočava savremeni svijet.

    Cvijanovićeva je izrazila veliku zahvalnost Međunarodnom centru Nizami Ganjavi na pozivu za učešće i prilici da se obrati na svečanom otvaranju 11. Global Baku foruma.

    “Posebna zahvalnost predsjedniku (Ilhamu) Alijevu i našim azerbejdžanskim prijateljima na toploj i srdačnoj dobrodošlici”, navela je Cvijanovićeva na “Instagramu”, prenosi Srna.

    Osim učešća na Forumu, tokom posjete predviđen je i niz bilateralnih susreta.

    Global Baku forum, koji organizuje Međunarodni centar Nizami Ganjavi, počeo je danas i trajaće do subote, 16. marta, pod motom “Popravljanje polomljenog svijeta putem multilateralnog donošenja odluka”.

    Ovaj forum okuplja globalne lidere, uključujući sadašnje i bivše šefove država, vladine zvaničnike, stručnjake iz različitih oblasti, laureate Nobelove nagrade, te predstavnike civilnog društva i privatnog sektora.

  • Dodik: Kada BiH počne pregovore s EU, Šmit i strane sudije moraju otići

    Dodik: Kada BiH počne pregovore s EU, Šmit i strane sudije moraju otići

    Nakon očekivane odluke da BiH započne pregovore o članstvu u EU, očekuje se pozitivan iskorak, a Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, smatra da će nakon toga iz BiH Kristijan Šmit, koga RS ne priznaje za visokog predstavnika, kao i stranci iz Ustavnog suda BiH.

    Ovo je rečeno u sklopu panela na Diplomatskoj akademiji u Beču, na kojem su, pored Dodika učestvovali i Nermin Nikšić, predsjednik Vlade FBiH i Dragan Čović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, na kojem medijima nije omogućen prenos uživo panela putem interneta.

    Kako prenosi Srna, čiji je novinar prisutan na panelu, Dodik je ustvrdio da je BiH pod prinudnom upravom nelegalnog stranca i trojice stranih sudija u Ustavnom sudu, ali da očekuje da će poslije 21. marta prestati biti kolonija.

    “Smatramo da sve treba dovesti u rang tri konstitutivna naroda, kako piše i u Dejtonu”, poručio je Dodik.

    On je SAD optužio da, kako je rekao, arogantno stoje iza nelegalnog izbora Šmita za visokog predstavnika, te je ukazao da su on i RS za ustavnu i dejtonsku BiH, a protiv neustavne i antidejtonske BiH.

    Podsjetio je i da su izbori u BiH održavani legalno i demokratski, kao i da se održao koncept nadziranja u kojem su veliku ulogu igrali stranci.

    Čović je zahvalio svima koji su učestvovali u usvajanju svih zakonskih rješenja potrebnih za ispunjavanje uslova za dobijanje pregovaračkog statusa. Kako prenosi Srna, on je podsjetio da je bošnjački narod četiri puta iskoristio da bira svog predstavnika u Predsjedništvu BiH, istakavši da je to najveće iskušenje BiH kada je riječ o EU i položaju sva tri konstitutivna naroda.

    “Hrvatski narod je zakinut da ima svoje predstavnike u diplomatskoj mreži. Sa druge strane, Ustav precizno definiše monetarnu ulogu Predsjedništva. Jednako tako hrvatski narod je 16 godina zakinut za ta imenovanja”, ukazao je Čović.

    Nikšić je rekao da se političari u BiH, i kada ne misle isto, odlučuju da kroz razgovor približe stavove i riješe otvorena pitanja.

    “Nismo mi ostvarili spektakularan uspjeh ako dobijemo otvaranje pregovora, ali je ohrabrenje da su prepoznati naši napori”, ocijenio je on, kako je prenijela Srna.

    Prema njegovim riječima, u proteklom periodu donesen je niz zakona koji je pokazao da je BiH spremna za evropski put. Nikšić je izrazio nadu da će sazrijeti atmosfera da razgovor i dogovor nije izdaja već želja da se učini bolje za građane BiH.

    Advokat Anto Nobilo je rekao da djelovanje visokog predstavnika u BiH dovodi do devijacija. Nobilo je ukazao da je visoki predstavnik kroz 28 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma imao sve veća ovlaštenja, umjesto da ih smanjuje ili potpuno ukida.

    On je podsjetio da se trenutno pred Sudom BiH vodi postupak protiv Dodika, kao i da vjeruje u glas naroda koji demokratski bira svoje predstavnike, prenosi Srna.

    Nobilo je ukazao da je zakonodavna aktivnost najproblematičnija kada je riječ o djelovanju visokog predstavnika, čije se odluke odnose na izvršnu vlast.

    Ambasador BiH u Austriji Siniša Bencun je rekao da BiH zaslužila da dobije pregovarački status, te da je BiH posvećena tome da bude dio EU.

  • Stevandić: Potvrđena optužnica protiv Vasića politička i osvetnička

    Stevandić: Potvrđena optužnica protiv Vasića politička i osvetnička

    Predsjednik Narodne skuštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da je potvrđena optužnica Tužilaštva BiH protiv poslanika SDS Dragomira Vasića politička i osvetnička.

    • Sud BiH je vodio postupak istrage, koji je trajao 17 godina u slučaju Vasića, analizirajući period od 1993. do 1995. godine. Za tih 17 godina, od ugrožavanja njegovih ljudskih prava, te prava njegove porodice, maltretiranja njega, završilo se tako što je oslobođen po svim optužbama. Ono što se sada desilo jeste da se podiže optužnica protiv njega – kaže Stevandić na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini Srpske.

    Ponovio je da je politička pozadina optužnice protiv Vasića evidentna i montirana.

    • Svjesno se ide na ugrožavanje svih ljudi, koji predstavljaju nekakvu kičmu nacionalne politike. Vasić je upravo činio kičmu te politike. Ovim se upućuje jasna poruka, da svi Srbi, koji imaju bilo kakav autoritet su na meti suda i tužilaštva – istakao je Stevandić.

    Stevandić kaže da je Vasić kritikovao rad Suda BiH, te smatra da je ovo njihova osvetnička optužnica.

    Podsjećamo, Sud BiH odbio je prigovore i potvrdio optužnicu Tužilaštva BiH protiv poslanika SDS-a Dragomira Vasića koja ga tereti za ratni zločin nad bošnjačkim stanovništvom u Zvorniku i okolini 92. godine.

    Vasić je pravosnažno oslobođen optužbi 2021. ali je Tužilaštvo dvije godine kasnije ponovo podiglo optužnicu.

  • Stevandić: Američke sankcije – kristalna noć neoliberalnog nacizma na djelu

    Stevandić: Američke sankcije – kristalna noć neoliberalnog nacizma na djelu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić danas je za N1 komentarisao aktuelnu političku situaciju u jeku najave novih američkih sankcija prema bankama koje sarađuju sa osobama sa crne liste, kazavši da bi one također mogle dospjeti na crnu listu.

    Stevandić je pozdravio najavu otvaranja pregovora za BiH u Briselu, kazavši da smo “neopravdano držani u čekaonici”.

    “Ima skoro dvije godine otkako smo zadnji put bili u Briselu, sve političke partije. Neopravdano smo držani u čekaonici, sada smo u nekoj boljoj čekaonici bez datuma kada ćemo ući unutra. Mogli smo i više. U Laktašima smo dogovorili mnogo više zakona, pa su na zahtjev američkog ambasadora morali da smanje taj dio”, kazao je Stevandić dodavši:

    “Mi smo sa tog sastanka izašli saglasni i sa dogovorm, da se nisu oglasili razni ambasadori i zvaničnici, sve bi već bilo u evropskoj agendi. Znači da nas treba pustiti da se dogovaramo. Činjenica je da mnogo više možemo da se dogovorimo ako nema stranog miješanja. Oni izaberu jednu stranu i onda je huškaju da može dobiti više i to izraste u novi konflikt i udaljavanje od EU”.

    “Nadamo se konsenzusu, zaista. Iz RS činimo sve da se ne zamjerimo ni velikim faktorima ni silama koji imaju loš odnos prema nama. Trudimo se da pomirljivm stavom ne izazivamo previše reakcija. Nadamo se da će Trojka doći u poziciju da stranci nemaju utjecaj i da brže uđemo u EU”.

    Stevandić ističe da bi dogovor prema EU bio proveden i ranije da nije bilo miješanja stranaca.

    “Da se nisu oglašavali stranci, dogovor bi bio proveden i dobili bi mnogo više. Nadamo se da nam neće postaviti banalna pitanja i da neće praviti probleme. Kao zakon o sudovima, to je moralno pitanje”.

    “Entiteti ne moraju da imaju iste spoljnopolitičke prioritete i mišljenja, mislim da mi u RS na evropskoj agendi zasnivamo svoju poziciju. Imamo pravo na mišljenje i ono ne može da nam se nametne”, ističe Stevandić.

    Dodaje da svako ko prihvata priču o bonskim ovlastima ustvari se vraća u srednji vijek.

    “Ko god danas prihvati bilo kakvu priču o bonskim ovlaštenjima, da neko nameće rješenja, to je povratak u srednji vijek. To je rušilački i to je izazivanje sukoba. Rekli smo budu li se nametali zakoni mi ćemo izabrati svoj zakon i izglasati”.

    “Ja uvijek govorim kada poredimo međuentitetsku liniju koja je jedina nacrtana u Evropi i tu vlada mir preko 28 godina. Na Kipru postoji linija razgraničenja gdje su tri naoružane formacije. Ja takve stvari govorim u Briselu. Ako hoćete da pomognete morate dati pozitivne primjere”.

    O najavama sankcija za banke koje posluju sa licima sa crne liste, kazao je:

    “Meni to liči na neku novu “kristalnu noć”. Meni to lični na neoliberalni nacizam. Ja sam ljekar, čovjek koji je operisao 5.000 ljudi, nisam ugrozio nikad nikog, ali se na meni iživljava jedna velika sila? To je sramota njih, ne mene”.

  • Dodik: Pismom Doma lordova potvrđeni legitimni koraci koji vode ka samostalnosti Srpske

    Dodik: Pismom Doma lordova potvrđeni legitimni koraci koji vode ka samostalnosti Srpske

    Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, rekao je da su pismom Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva direktno potvrđeni legitimni i legalni koraci koji vode ka samostalnosti Srpske.

    Pismo Komiteta za međunarodne odnose i odbranu Doma lordova parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva upućeno ministru spoljnih Dejvidu Kameronu, u kojem je, između ostalog, dr Džesi Barton Hronešova sa London koledža navela da su “…preduzeti koraci za legalnu secesiju Srpske”.

    „Dakle, sviđa mi se korištena terminologija i ponosan sam na činjenicu da je Dom lordova diskutovao o stanju u Republici Srpskoj i o meni lično i da je informisan o legalnim koracima koje preduzima Republika Srpska“, naveo je Dodik na društvenoj mreži Iks.

    Takođe, dodao je Dodik, konstatovano je da su doneseni zakoni koji Republiku Srpsku vraćaju na “izvorni Dejton”, tj. skup institucija s moćnijim entitetskim ovlaštenjima.

    „I tu nisu pogriješili. Nama jeste cilj da institucionalno jačamo Srpsku kroz poštovanje izvornog Dejtonskog sporazuma. Ponosan sam i na činjenicu da nigdje nije konstatovano da koristimo neustavne metode, već da su svi koraci legitimni, ali su ujedno u suprotnosti s agendom pojedinih zapadnih zemalja kojima je namjera potpuni nestanak Srpske“, izjavio je predsjednik Srpske.

    Ovo pismo se ne razlikuje od prethodnih koja se pojavljuju s vremena na vrijeme, što je očigledna potvrda da je Dom lordova samo potpisnik teksta koji je nastao na drugoj lokaciji i u drugom centru odlučivanja, zaključio je Dodik.

  • Košarac: Tekst Zakona o sudu nije usaglašen, produžen rok još sedam dana

    Košarac: Tekst Zakona o sudu nije usaglašen, produžen rok još sedam dana

    Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac rekao je da tekst zakona o Sudu BiH nije usaglašen, te da se o njemu na današnjoj sjednici Savjeta ministara nije ni raspravljalo, nego da je dat rok od sedam dana da radna grupa pokuša da nađe rješenje.

    Srpska ima kapacitet da može odrediti mjesto sjedišta apelacionog odjeljenja Suda BiH. Najprije na osnovu činjenica da stranci i te kako utiču na pravosuđe u BiH i cijenimo da lokacija Apelacionog odjeljenja treba da bude što više udaljena od Sarajeva kako bi se smanjio uticaj. Imamo pravo da sa našim partnerima iz Federacije BiH pregovaramo o sjedištu – rekao je Košarac.

    Košarac je rekao da je ključno pitanje sjedište apelacionog odjeljenja Suda BiH, te da su jasno iskazani stavovi Republike Srpske da sjedište treba da bude u Banjaluci.

    • Cijenimo da se nisu stvorile pretpostavke za izjašnjavanje o zakonu o sudu BiH, cijeneći važnost da se ovaj zakon usvoji na nivou BiH – rekao je Košarac.

    On je rekao da je važno ostati na tragu dogovora iz Laktaša, a to je da je jedino adekvatno rješenje u BiH dogovor domaćih političara, bez uplitanja stranaca.

    • Možemo konstatovati da je to jedan od modela koji se treba primjenjivati u BiH i u budućem periodu, uvažavajući ustavne nadležnosti – rekao je Košarac novinarima nakon sjednice Savjeta ministara.

    Košarac je rekao da je pitanje zakona o Ustavnom sudu i stranih sudija među 14 prioriteta, te da će se morati naći na dnevnom redu.

    • Mi od toga nećemo odustati. Treba apelovati na partnere da to razumiju – rekao je Košarac i dodao da to po sporazumu partnera dolazi na dnevni red u aprilu.

    On je napomenuo da je ključno pitanje i zatvaranje kancelarije OHR-a, te da i na tome treba zajedno raditi jer je OHR nepotreban u BiH.

    Komentarišući nagovještaj da će Evropski savjet dati zeleno svjetlo za otvaranje pregovora sa EU, Košarac je rekao da je umjereni optimista.

    • Treba pohvaliti sve članove radne grupe za sve ono što smo uradili u BiH u partnerstvu na svim nivoima vlasti. Uloženo je dosta napora. Napravljeno je dosta rezultata dogovorom unutar BiH i partnera u vlasti na nivou BiH – rekao je Košarac.

    On je istakao da je najava otvaranja pregovora BiH sa EU rezultat rada domaćih aktera bez uplitanja stranaca i da je svaka odluka donesena na osnovu stavova institucija Srpske, FBiH i oni na nivou BiH.

  • Nešić: MUP Srpske ima pravo na direktnu vezu sa EVROPOL-om

    Nešić: MUP Srpske ima pravo na direktnu vezu sa EVROPOL-om

    Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je da, prema međunarodnom sporazumu koji je BiH potpisala, MUP Republike Srpske i sve druge bezbjednosne agencije i institucije obuhvaćene ovim dokumentom imaju pravo na direktnu vezu sa EVROPOL-om.

    Nešić je u izjavi novinarima u Sarajevu objasnio da, prema tom sporazumu, MUP Republike Srpske i bilo koja druga agencija, odnosno institucija koja ostvaruje direktnu vezu sa Evropolom o tome mora da obavijesti zajedničku kontakt tačku, ali ne i o sadržaju.

    • U narednom periodu mi ćemo omogućiti direktnu vezu za sve one policijske agencije i institucije koje su spremne da imaju vezu sa EVROPOL-om – dodao je Nešić.

    On je zapitao koga to danas u BiH boli otkrivanje “Skaj” aplikacija i ruši sporazum koji je potpisan sa Evropolom.

    • Da se nešto iza brda ne krije, da nečiji lični interesi nisu ugroženi i žele da unište ono što je pohvaljeno, a to je uspostavljanje pune veze sa Evropolom – rekao je Nešić.

    Ministar bezbjednosoti rekao je da se sa predstavnicima svih policijskih agencija usaglašava zakon o državnim službenicima.

    • Vjerujem da ćemo brzo dobiti usaglašene stavove kojima bi bili zadovoljni i sindikati i institucije – rekao je Nešić.

    On je još jednom izrazio zadovoljstvo što je zvanični Brisel prepoznao ono što je ministarstvo na čijem je čelu uradio na ispunjavanju zadataka potrebnih da BiH dobije otvaranje pristupnih pregovora.

    Nešić je istakao da je sada jasno da je Republika Srpska potpuno opredijeljena za evropske integracije i da su pale u vodu sve one priče da su predstavnici Srpske protivnici tih integracija.