Kategorija: Politika

  • Dodik: I ubuduće dobri odnosi Srpske i Rusije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je austrijske novinare koji su pratili panel diskusiju na Diplomatskoj akademiji u Beču više interesovao njegov prijateljski odnos sa predsjednikom Ruske Federacije Vladimirom Putinom nego evropski put BiH, što je bila tema diskusije, ali da im je prenio jasan stav da Srpska i Rusija tradicionalno imaju dobre odnose i da će tako biti i u budućnosti.

    Kada završi rat u Ukrajini neću moći doći na red da se vidim s predsjednikom Putinom od Evropljana koji će tada željeti da se susretnu s njim u Kremlju. Ovo je bio moj odgovor austrijskim novinarima koji su pratili panel diskusiju na Diplomatskoj akademiji u Beču – naveo je Dodik na Instagramu.

    On je istakao da je na panelu ponovio i stav da u Republici Srpskoj očekuju da nakon 21. marta BiH prestane da bude kolonija međunarodne uprave, da istog dana, shodno evropskim standardima, nestane lažni visoki predstavnik i da iz Ustavnog suda BiH odu strane sudije.

    • Tokom sedmice održana je sjednica Izvršnog komiteta SNSD-a na kojoj je zaključeno da podržavamo evropski put i da glavni pregovarač sa EU treba da bude iz Republike Srpske – naveo je Dodik.

    Dodik, koji je i lider SNSD-a je u objavi na društvenim mrežama podsjetio i na zajedničku posjetu sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem selu Pambukovica kod Uba, na prisustvo osmomartovskim proslavama u organizaciji aktiva žena SNSD-a širom Republike Srpske, kao i na svoju rođendansku proslavu sa porodicom i prijateljima.

  • Dodik: Srpska ima snagu i funkcioniše uprkos podmuklim napadima

    Dodik: Srpska ima snagu i funkcioniše uprkos podmuklim napadima

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska ima snagu i može da funkcioniše i u uslovima ozbiljnih podmuklih pritisaka koje vrši zamjenik pomoćnika državnog sekretara SAD Gabrijel Eskobar i njegova struktura u BiH predvođena američkim ambasadorom u BiH Majklom Marfijem, koji svakog dana smišlja šta će loše učiniti Srpskoj i srpskom narodu.

    Oni se ježe od pomisli da ovdje ne upravljaju na način kako žele i tu Republika Srpska pokazuje svoju snagu. Oni pokušavaju da razvale Dejtonski mirovni sporazum, a za to krive nas. Zato Republika Srpska ima snagu – rekao je Dodik za Srnu.

    On je naglasio da Amerika 30 godina pokušava da razvlasti Republiku Srpsku u BiH.

    Dodik je istakao da ni posljednje Ekobarove izjave nisu slučajne i dolaze u danima kada BiH treba da dobije status pregovarača sa EU.

    • Veoma je indikativno da upravo Amerika sa nekoliko svojih istupa posljednjih dana,
      svojim podmuklim aktivnostima pokušava da usložni političku situaciju u BiH. Oni nema šta ne čine – sankcionišu nas, prijete bankama da ne sarađuju sa Vladom, sa vlastima Srpske, optužuju Dodika, provlače me kroz izvještaje, smetaju im naše veze sa predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, što dobijamo pregovarački status sa EU. Kada govore o nečemu drugom, debelo lažu – ukazao je Dodik.

    On je rekao da je Ekobar prvak svijeta u tim spletkaroškim radnjama na Balkanu, koji se miješa i u unutrašnja pitanja Crne Gore do mjere da kaže da demokratski izabrani predstavnici ne mogu da budu uključeni u Vladu, te da nije ni čudo što se ponovo obrušio na Republiku Srpsku, napadajući je iz Prištine i to sa lažima u vezi sa brojem stanovnika.

    • To su stare metode istrošene imperije kojoj smo mi mali velika meta zato što im djeluje da im je zgodno da mogu da pokazuju svoju silu na nama. Kod njih nema fer i ja to znam, kod njih ima samo ignorancija, nasilje – naveo je Dodik.

    Prema njegovim riječima, stvarna majera je da Republika Srpska bude prikazana kao loše mjesto i da ne može da živi navodno bez njihove pomoći i podrške.

    On je naveo da su sve to laži i da Republika Srpska uspješno servisira sve obaveze.

    • Republika Srpska ima svoje ekonomske probleme, to nije sporno, ali su ti problemi najviše zbog blokada koje oni trenutno sprovode prema Srpskoj, a time i BiH. Onemogućavaju nas da radimo sa našim kineskim partnerima, prijete NATO-om, lažnim visokom predstavnikom, prijete svim i svačim maloj Republici Srpskoj, tvrdeći da je ona loša, da ne može neke stvari. Pa kad je tako Republika Srpska loša što nas ne pustite na miru? Niste nas učinili lošim uprkos svim vašim nastojanjima da nam zagorčate život svih ovih 30 godina – naglasio je Dodik.

    On je ukazao da je politika Amerike jedna od najlicemjernijih na ovom prostoru, da Eskobar pokušava da posije još više problema na Balkanu i da Eskobarove šuplje priče više govore o tome da je Amerika što se tiče politike u regionu u ozbiljnoj krizi, previše zapetljana u lažima, između ostalog, i o tome kako vodi dijalog između Beograda i Prištine, a 600 posto je na strani premijera samoproglašenog Kosova Aljbina Kurtija i onoga što on radi.

    • Ako se već vi Amerikanci zalažete da Kosovo bude država zašto vam smeta da Republika Srpska bude država, zašto prijetite NATO-om, lažnim visokim predstavnikom, koji je vaš, nije ničiji i ne može ništa uraditi ovdje, njemu je zabranjeno da djeluje i da dolazi u Republiku Srpsku. To zna i sam Ekobar. Republika Srpska ima bolje plate, sigurniju ekonomiju, bolji izvoz, manju zaduženost, ima sve bolje od tog njihovog monstruma od kojeg oni pokušavaju da naprave državu – rekao je Dodik.

    On je rekao da je Eskobar lažna pojava koja se upetljala do mjere da ne može da izvuče ništa što bi bilo suvislo i što bi bilo korisno, koji ponovo laže u ime NATO-a i prijeti tom alijansom.

    • NATO ne predstavlja Eskobar, već Јens Stoltenberg – naglasio je Dodik.

    Prema njegovim riječima, Stoltenberg je prije nekoliko dana govorio o stanju u NATO-u i rekao da je ta alijansa što se tiče BiH u stanju dijaloga i saradnje i niko od njihovih zvaničnika nije rekao da je garant za ovako dizajniranu političku BiH.

    • Eskobar izmišlja, laže. Njegove su nebuloze o nekom bezbjednosnom vakuumu, o NATO bezbjednosnim garancijama. Te garancije niko nije tražio – rekao je Dodik.

    Dodik je istakao da bi Republika Srpska po svim bilansima, po svojoj teritoriji, po volji ljudi, po funkcionalnoj vlasti koju ima, apsolutno mogla da bude samostalna i da to nije nikakav problem.

    • I Eskobar to savršeno dobro zna i zato namjerno vraća temu o nekom odvajanju, secesiji. On govori kako Republika Srpska ne bi bila održiva ako bi bila nezavisna, a savršeno dobro zna da bi Srpska bila daleko samoodrživija i mogla da funkcioniše daleko bolje nego BiH koju on tako uporno pokušava da nameće svima ovdje na ovim prostorima – rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da je jedino moguće da se održi mir u BiH to da se svi vrate izvornom Dejtonu.

    • BiH može imati smisla i opstati jedino uz izvorni Dejtonski mirovni sporazum. Oni su protiv toga, pokušavaju da razvale Dejtonski sporazum, a za to krive nas i zato Republika Srpska ima snagu – rekao je Dodik.

    On je naglasio i da je problem to što u Republici Srpskoj kažu da žele da u Americi pobijedi /Donald/ Tramp.

    • Naravno da se Eskobar boji toga, zato što bi tada bio niko i ništa. On laže iz praktičnog razloga – napomenuo je Dodik.

    Eskobar je za Radio Slobodna Evropa rekao da se osiromašeni entitet sa 750.000 ljudi ne može suprostaviti NATO-u, da BiH može imati bezbjednosne garancije NATO-a, te da nema mjesta za strah od toga to što je Dodik rekao da priželjkuje pobjedu Donalda Trampa na izborima za predsjednika SAD i da ne bi oklijevao da proglasi nezavisnost.

  • Košarac: Srpska ne želi da bude dio kolonije, slobodarski duh Srba nikad neće pristati na to

    Košarac: Srpska ne želi da bude dio kolonije, slobodarski duh Srba nikad neće pristati na to

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac rekao je da dok BiH čeka odluku Evropskog savjeta o otvaranju pregovora i evropskoj budućnosti, dio bošnjačkog političkog faktora nastavlja da ovu zemlju gura u ralje kolonijalizma, “predajući njen suverenitet u ruke američkog ambasadora Majkla Marfija i notornog lažova Kristijana Šmita”.

    Košarac je rekao da podrška bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića ostanku i djelovanju lažnog visokog predstavnika Šmita dijametralno je suprotna mogućnosti da BiH postane moderna, demokratska i funkcionalna evropska zemlja u kojoj odluke donose legitimno izabrani predstavnici konstitutivnih naroda.

    • Neka bošnjački političari konačno odgovore javnosti da li su spremni da se oslobode podaničkog mentaliteta i jednom za svagda raskrste sa politikom srednjeg vijeka u kojoj neimenovani stranac nameće rješenja i sudi svakome ko se ne povinuje njegovim nastranim željama i pukoj sili – naveo je Košarac na Instagramu.

    On je naglasio da Srpska ne želi da bude dio kolonije i da o njenoj sudbini odlučuju kolonijalni upravnici Marfi i Šmit.

    • Slobodarski duh srpskog naroda nikada neće pristati na to! – poručio je Košarac.

    Naglasio je da je Srpska partner za unutrašnji dogovor dva entiteta i tri konstitutivna naroda, bez uplitanja stranaca.

    • Partneri smo za poštovanje ustavnog uređenja i dejtonskih nadležnosti. A to, između ostalog, isključuje soliranje Zlatka Lagumdžije pred UN, odnosno jednostrane aktivnosti bez saglasnosti Predsjedništva BiH – napisao je Košarac.

    Ocijenio je da je Konakovićeva podrška Lagumdžiji udruženi antiustavni i antidejtonski poduhvat, kojim dodatno uništavaju mogućnost unutrašnjeg dogovora i šalju vrlo toksične poruke.

    • Za Srpsku je to neprihvatljivo! Mi smo partneri za evropsku budućnost u ustavnoj i dejtonskoj BiH. Ako bošnjački političari žele natrag u srednji vijek, srećno im bilo. No, moraju znati da u tome ne mogu da računaju na Srpsku i da nam se putevi tu razilaze – zaključio je Košarac.
  • Kovačević: Srpska glavni akcionar evropskog puta BiH

    Kovačević: Srpska glavni akcionar evropskog puta BiH

    Član Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje između Parlamentarne skupštine BiH i Evropskog parlamenta Radovan Kovačević izjavio je da je u razgovoru sa poslanicima Evropskog parlamenta u Strazburu naglasio da je preporuka Evropske komisije za otvaranje pristupnih pregovora za BiH rezultat teškog političkog kompromisa predstavnika ključnih unutrašnjih faktora u BiH, tri konstitutivna naroda i dva entiteta.

    Naglasio sam i da je Republika Srpska, ali i SNSD kao najveća stranka u BiH, glavni akcionar evropskog puta BiH, čijem uspjehu smo doprinijeli i najvećim parlamentarnim kapacitetom – rekao je Kovačević, koji je ove sedmice sa kolegama iz Parlamentarne skupštine BiH boravio u Evropskom parlamentu u Strazburu.

    On je istakao da je na opaske pojedinih kolega iz Evropskog parlamenta da Republika Srpska ugrožava stabilnost BiH i regiona svojim secesionističkim potezima i ugrožavanjem nadležnosti BiH, jasno i glasno rekao da se radi o rigidnoj propagandi i da Republika Srpska ne vuče nikakve secesionističke poteze, već naprotiv, institucionalno i demokratski štiti ustavni poredak BiH i svoja Ustavom zagarontovana prava.

    • Dodao sam i da je uspjeh koji su u BiH domaće snage ostvarile u posljednjih godinu i po najbolji dokaz da je krajnje vrijeme za zatvaranje OHR-a i odlazak stranih sudija iz Ustavnog suda BiH – naveo je Kovačević na Iksu.

    Kovačević je istakao da BiH sa lažnim Šmitom i stranim sudijama u Ustavnom sudu nije suverena zemlja i da je takvo stanje apsolutno nespojivo sa evropskim putem i evropskim vrijednostima.

  • Stevandić upozorava na paralele američkih sankcija sa nacističkim režimom

    Stevandić upozorava na paralele američkih sankcija sa nacističkim režimom

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić uporedio je današnju političku situaciju u kom se oni koji su pod američkim sankcijama prisiljeni da zatvore svoje račune u bankama, sa nacističkim režimom, ističući da su izazovi s kojima se suočavaju stanovnici pod sankcijama jednako opasni kao i oni iz prošlosti.


    “Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik je pozvao sve pod američkim sankcijama da ugase račune u bankama i poštede ih odmazde. Da obradujem srbofobe, autošoviniste i neonaciste da sam i prije toga ugasio sve račune. Nacisti su 1942. tražili zlato od uglednih i bogatih Srba da im ne pobiju djecu. Nama je ipak lakše! Niko od nas nije učinio krivično djelo i nema presudu ni u jednoj zemlji na svijetu. Sad nemamo mogućnost da primamo platu. Još da nam daju vidljiva obilježja da nas poznaju na ulici, naše slike stave na pekare,bolnice…. Da nam ukinu hranu iliječenje. Nacizam 1941. i neonacizam danas!” napisao je Stevandić na društvenoj mreži X

  • Dodik: Praksa Lagumdžije neprihvatljiva – urušiće i pregovaračku poziciju BiH

    Predsjednik Republike Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik rekao je da Izvršni komitet te stranke odbacuje kao neprihvatljivu praksu ambasadora u UN Zlatka Lagumdžije koji pokušava da bez ikakvih ovlaštenja u proceduru u UN gurne deklaraciju o Srebrenici.

    To je neprihvatljivo i urušiće čak i pregovaračku poziciju BiH – rekao je Dodik na konferenciji za novinare.

    Navo je da odbacuje kao provokativnu bilo kakvu podršku toj rezoluciji, a pogotovo ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Konakovićeva.

    Dodik je naveo da je Konakovićeva izjava kojom podržava Lagumdžiju u vezi s navedenim pokušajem “politički imbecilna”, kao i Konakovićevo iznenađenje zbog toga što se Srbi protive Lagumdžijinim postupcima.

    • Tu bošnjačku spoljnu politiku mi odbacujemo. Sada se ponašaju nešto slavodobitno, ali će to biti težak problem za funkcionisanje BiH – naglasio je Dodik.

    Dodik je najavio da će Srpska odmah nakon eventualnog upućivanja te rezolucije, redefinisati poslove koji su rađeni u okviru partnerstva, kao i ponašanje u okviru institucija na nivou BiH.

  • Dodik: Glavni pregovarač sa Evropskom unijom da bude iz Republike Srpske

    Dodik: Glavni pregovarač sa Evropskom unijom da bude iz Republike Srpske

    Glavni pregovarač sa Evropskom unijom treba da bude iz Republike Srpske, poručio je predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik nakon sjednice Izvršnog komiteta SNSD-a.

    Naglasio je da SNSD podržava evropski put.

    • Pozdravljamo to što je najavljen pregovarački status. Očekujemo da zalaganja naše partije za taj evropski put budu prepoznata – naveo je Dodik.

    Dodik je rekao da je na Izvršnom komitetu naglašeno da je potrebno potpuno poštovanje mehanizma koordinacije, te istakao da smatra da Republici Srpskoj treba da pripadne mjesto glavnog pregovarača.

    • Ministar je Bošnjak, zamjenik je Hrvat. Zadovoljeni su svi u pregovaračkom procesu kada je riječ o Federaciji. Mi ćemo to tražiti – naveo je Dodik.

    Rekao je da je SNSD oduvijek bio za rješavanje 14 prioriteta u paketu.

    • Zakon o Ustavnom sudu je dio tih prioriteta i na rješavanju pitanja sastava Ustavnog suda insistiramo – rekao je Dodik.

    Istakao je da Izvršni komitet analizirao ekonomsku i bezbjednosnu situaciju u Srpskoj.

    • Politička situacija u Republici Srpskoj poprima elemente lokalnih izbora i veoma je jasno da koalicija koja je na vlasti ostaje čvrsto okupljena i čvrsto povezana – jasan je Dodik.

    Istakao je da žele građanima da i dalje osiguraju bezbjednst koja je do sada bila nesumnjiva.

    • Primjećujemo da opozicija pokušava da se konsoliduje, što je legitimno u izbornoj godini – naveo je Dodik.

    Kaže da su odnosi na globalnom nivou su vrlo složeni.

    • A u Srpskoj smo itekako svjesni toga. U regionu ne postoje okolnosti i faktori koji bi mogli dovesti u pitanje bezbjednost u Srpskoj. Želim da pohvalim policiju Srpske – rekao je Dodik.

    Dodik je izjavio je da je budžetsko finansiranje u Srpskoj stabilno, te da se redovno izmiruju sve obaveze, kao i da se vodi računa da sve lokalne zajednice budu solventne i kreatori investicione potrošnje.

    Dodik je rekao da će Republika Srpska u narednih nekoliko sedmica izmiriti sve svoje obaveze dospjele za prošlu godine, te pojasnio da su to samo tehnička pitanja i stvari, koje nisu mogle biti obračunate ranije.

    Izvršni komitet SNSD je zaključio da je SNSD snažna politička partija koja će u svim gradovima i opštinama ponuditi svoje kandidate, naveo je Dodik.

  • Stevandić: Napadaju se oni koji vode autentičnu i samostalnu politiku

    Stevandić: Napadaju se oni koji vode autentičnu i samostalnu politiku

    “Kroz narednih nekoliko godina napraviće se kompletna reorganizacija odlučivanja u svijetu, gdje će nove odluke donositi Rusija, SAD i Kina, te je za Republiku Srpsku i Srbiju bitno da taj trenutak dočeka stojeći čvrsto na nogama”, smatra Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić.


    On dodaje da ovakvi procesi nove repolarizacije vuku svoje konce prema mikroregionima, poput Srbije i Republike Srpske koji se vide kao polje uticaja, i zato se vrše veliki pritisci na Srbe, da novu vlast ne bi dočekali na nogama.


    “Predsjednik Vučić je to shvatio još prije 10 godina, i zato se sprema, jačajući ekonomiju i vojsku, da te nove pregovore dočeka za stolom, a ne van njega i to je nešto što opozicija ne razumije, bilo da se radi u Srbiji ili Srpskoj” rekao je Stevandić.


    Stevandić napominje da Srbi ipak ne smiju da precjene svoju ulogu u međunarodnoj poziciji, ali trebaju jasno definisati svoje crvene linije. On dodaje da je novi talas sankcija koji dolaze iz SAD pokazatelj da je jako bitno da se na Balkanu ne vodi samostalna, autentična i nacionalna srpska politika, već da se vodi američka politika, kao što većina zemalja regiona podanički i vodi.


    “Amerikanci prijete da će onesposobiti klijente bankama, što je mimo svakog zakona, što je slično kristalnoj noći, ovog puta u režiji neoliberalnog nacizma, koji ne želi da se vodi autentična politika. Cilj je da što više ljudi vodi politiku isključivo jednog centra” rekao je Stevandić i dodao da za razliku od SAD, Kina i Rusija ničim ne uslovljavaju saradnju i ekonomske projekte i zbog takvih pragmatičnih razloga se Srbi okreću njima.


    S druge strane on napominje da se muslimansko stanovništvo u čitavom svijetu okrenulo prema Rusiji, dok je samo na Balkanu u BiH i Albaniji, muslimanski svijet okrenut američkoj politici, i da se zbog takve podaničke politike oni nagrađuju otimanjem zemlje, resursa i imovine od Srba, ali i pokušajem uklanjanja onih koji imaju svoju jasnu politiku.


    “Nema nikakve razlike u procesima koji se vode protiv Milorada Dodika i Dragomira Vasića, koji predstavljaju ljude sa kičmom nacionalne politike i sve je vid pritiska na institucije Republike Srpske, na njenog predsjednika i na rad parlamenta” dodaje Stevandić.


    Stevandić smatra da dijelu međunarodne zajednice smeta što se glas Republike Srpske čuje širom svijeta i da to predstavlja veliku smetnju, te da se na svaki način pokušava taj glas utišati. On dodaje da veliku ulogu u tome ima nelegalni predstavnik u BiH, koji je nametnuo zakon da se sudi svakom ko ne poštuje njegovu volju, što je sumrak prava i povratak u mračno doba.

  • Čović: Napravljen veliki iskorak, riješiti još zakon o sudu i Izborni zakon

    Čović: Napravljen veliki iskorak, riješiti još zakon o sudu i Izborni zakon

    Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović izrazio je očekivanje da će BiH dobiti pozitivne odgovore Evropskog savjeta 21. marta o početku pregovora i napomenuo da je neophodno usvojiti zakon o sudu i izmjene Izbornog zakona BiH.

    Čović je izrazio očekivanja da će se oba dokumenta uskoro naći u proceduri u Savjetu ministara.

    – Ako prođu Savjet ministara, /onda treba/ da se u parlamentarnoj raspravi, ovaj put u redovnoj proceduri, puno toga popravi i eventualno usaglasi – rekao je Čović za Avaz.

    On je istakao da su vlasti pokazale da mogu napraviti veliki iskorak.

    – Bilo bi naivno ne požuriti i ne pokušati narednih dana i ova dva zakona staviti u proceduru i tako pokazati da nam se može vjerovati i za ubuduće dogovore – poručio je Čović.

    On je apsolutno uvjeren da će svih 27 zemalja članica EU prepoznati potrebu da BiH otvori pregovore.

    – Vjerujem da su svi prepoznali da smo u ambijentu u kojem živimo učinili ono što se moglo učiniti i da zaslužujemo taj korak – istakao je Čović.

    Čović je rekao da pravi posao tek predstoji, a da odgovornost domaćih političara tek dolazi na ispit.

  • Stanivuković otvoreno o Dodiku, Danu Republike, Šmitu

    Stanivuković otvoreno o Dodiku, Danu Republike, Šmitu

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković poručio je večeras tokom gostovanja na Alternativnoj televiziji da je Republika Srpska trajna i neupitna.

    Govorio je o optužbama za simbiozu, projektima, Danu Republike, Šmitu i mnogim temama.Na pitanje voditeljice o tome da li bi se Stanivuković žrtvovao za Republiku Srpsku, on je odgovorio da je spreman na to, te da je to pokazao tokom decenije svog političkog djelovanja.

    – Za ovih 10 godina prošao sam mnogo prekršaja i krivičnih prijava, hapšenja i prošao najveće pritiske. Malo ko sa ovoliko godina je imao toliko turbulencije i niko u Evropi nije obavljao funkcije na ovako značajnim mjestima. Na veću žrtvu sam spreman za svoj narod – naglasio je Stanivuković.

    Komentarišući sankcije koje su ovih dana dobili pojedini zvaničnici Srpske zbog organizacije proslave Dana Republike, poručuje da je Banjaluka ta koja obilježava ovaj dan, te da su u organizacionom odboru pored ministara i predsjednika i predstavnici Grada.

    “Uvijek za poštovanje zakona”

    Ad
    Report this ad as:
    Animated
    Offensive
    Misleading
    – Apsolutno stojimo iza Dana republike. Ja sam bio na liturgiji i na defileu i nas to ne treba da pokoleba. Republika Srpska je za nas trajna bez obzira ko šta misli i nije normalno da nama neko brani da obilježavamo naš dan, dan naše zemlje i to je linija ispod koje ne idemo bez obzira koja je žrtva i uz sve sam ljude koji rade na organizaciji i treba da budemo jedni uz druge na taj dan – naglasio je Stanivuković.

    U svojoj izjavi dalje dodaje da je on uvijek uz Republiku Srpsku i uz Banjaluku, a komentarišući suđenje koje se trenutno vodi protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika, Stanivuković ističe da je uvijek za poštovanje zakona i odluka Narodne skupštine.

    – Ono što uradi Vlada bez obzira što ih neko na nivou BiH prekroji ili poništi zaključke Narodne skupštine Srpske, kao odgovorna politička ličnost i kao gradonačelnik sam principijelno za ono što se usvoji da se poštuje, ne da ja kažem da neću podržati ili neću biti za to što će neko sutra nešto uraditi. Neko ko je predsjednik Republike izigrao naše povjerenje pa zato to neću. To svakako ne. Ja gledam svoje poteze -poručuje Stanivuković.

    Ponovio je svoj stav da suđenje predsjedniku Srpske i direktoru Službenog glasnika nije nečija privatna stvar već isključivo institucionalna.

    Smatram da ako se neodgovorno budemo ponašali prema poziciji Republike Srpske i sutra ako neko iz opozicije bude predsjednik Republike ili Skupštine i ako bilo koju instituciju obezvrijedimo, svako ko dolazi poslije podijeljen je sa nulom. To što je neko od tih ljudi svojim političkim protivnicima prihvatio da budu uhapšeni, i da prećuti, tu torturu ja tim recipročitetom ne bih gledao današnje postupke – naglašava Stanivuković.

    “Kristijan Šmit nije Visoki predstavnik, ali nam pravi probleme”
    Komentarišući postupke Kristijana Šmita, Stanivuković je mišljenja da on za njega nije Visoki predstavnik, ali dodaje da njegov značaj postoji jer je on priznat od određenog broja zemalja.

    – Vidite da nam pravi probleme. Da je običan i nikakav vjerovatno ne bi bilo ovoliko polemika i tenzija. Mi smo pod ekonomskim pritiscima i sankcijama i nemojte misliti da se to u Banjaluci ne osjeća. Ono što je trebalo biti realizovano, mi još uvijek čekamo. Zamislite da Skupština grada nešto usvoji a da ja to ne potpišem? Trudim se da u politici ne gledam samo jedan mandat i da politiku ne personalizujemo -rekao je Stanivuković.

    Poručuje da je to danas Milorad Dodik i da se to njemu ne sviđa, te da bi volio da su na tom mjestu neki drugi ljudi, ali to se nije desilo, ali da je potrebno sagledati sve političke procese a ne samo jedno ime.

    – Trudim se da se moj vid ne zamagli. Ako kažem idemo po svaku cijenu da pobijedimo Dodika makar ga skinuo Šmit, to znači da ćemo svi poslije biti marginalizovani. Meni je važnije od pozicije gradonačelnika da sačuvamo institucije. U životu i politici je sve relativno i ni jedan uspjeh nije konačan i ni jedan neuspjeh nije fatalan – naglašava Stanivuković.

    Na kritike koje dobija od političkih protivnika da se promijenio, Stanivuković naglašava da se ne kaje ni zbog jedne faze svog života.

    “Moja porodica ne radi poslove za Grad i to dokazujem”
    -Danas je moja uloga gradonačelnika drugačija i za ove četiri godine rada i vođenja Banjaluke dobijete deset godina nekog iskustva i shvatite neke stvari. Ja sam kritikovao što bato i seka rade poslove za državu. Ja se trudim da moja porodica ne radi poslove za Grad i dokazujem to – naglasio je Stanivuković.

    Na kritike da je u simbiozi sa vlašću, ističe da pojedini političari ne žele da shvate njegovo mjesto i poziciju.

    -Ja vodim Banjaluku a od mene se traži da sa nekim ne idem ni u crkvu i da cijelu Banjaluku uložim u neku svoju ličnu političku borbu. SNSD je formalno pravno vlast, ali zadržavam odgovornost da sve što je Banjaluka da upotrebimo na političku borbu Banjaluke protiv Vlade pa da neke projekte ne možemo da realizujemo -rekao je Stanivuković.

    Poručuje da je nekada bio jedan od 83 poslanika čijim rukama ništa nije zavisilo.

    – Danas sam gradonačelnik od koga zavise životi 200 hiljada ljudi i mene su nazvali simbiozom, zamislite sa predsjednikom Republike smo otvarali most u Česmi sram me bilo. Centralno spomen obilježje hvala institucijama Republike i boračkim organizacijama i šta ja da kažem ja tu neću biti? Da li to znači da Slavski kolač za Dan republike ja neću okretati? Da li to znači da za Dan republike ja neću biti ili za Dan grada? Neki ljudi i danas mene izbace iz protokola ali ja dođem jer moje mjesto je tu. Niste izbacili Draška, vi ste izbacili Banjaluku -naglasio je Stanivuković.

    “Dodik je taj koji je prijetio da će Banjaluka ostati bez grijanja”
    Poručuje da on odgovorno radi svoj posao i podsjeća da je upravo Milorad Dodik bio taj koji je prijetio Banjaluci da će da ostane bez grijanja.

    – On je rekao da ništa neće biti usvojeno pa je usvojeno. Ja sam prvi predlagao da sjednemo i tražio podršku Vlade prema Banjaluci i nje danas ima, ali može bolje. Možda je pravo pitanje da li se Dodik približio Banjaluci? Ovdje se radi o mojoj poziciji koju obavljam ozbiljno. Ovdje postoji institucionalna saradnja, ali nema političkog približavanja. A što neko miješa babe i žabe, miješa most i Centralno spomen obilježje i smatra da se ne trebam rukovati i pozdravljati ja mislim da tako ne treba. Moramo razgovarati i kao Draško gradonačelnik i Draško predsjedik Gradskog odbora PDP-a – poručio je Stanivuković.