Kategorija: Politika

  • Stevandić reagovao na psovke Šarovića

    Stevandić reagovao na psovke Šarovića

    Godinama me pljuju i satanizuju paraobavještajne strukture 8+tzv. novinari i blogeri, napisao je na društvenoj mreži ,,X” lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić.

    Dodaje da se time bave i bošnjački ekstremisti plus “štokolmski” dio SDS-a, Vukanović, Crnadak i slični, te da su se Šmit i Marfi uključili prošle godine. Trpim i trčim dalje. Ali kaže da ne može razumjeti zašto se u to sad uključuje M.Šarović?

  • Nešić: Ko se u ovom času raduje Ustavnom sudu odrekao se Republike Srpske

    Nešić: Ko se u ovom času raduje Ustavnom sudu odrekao se Republike Srpske

    Republika Srpska i cijeli srpski narod ne priznaje Ustavni sud Bosne i Hercegovine dok se iz njega ne isključe stranci i dok se ne steknu uslovi da on bude kompletan i u njega se vrate predstavnici našeg naroda, istakao je to Nenad Nešić, predsjednik DNS-a.

    Nešić kaže da to nije nečiji hir nego plod činjenice da 30 godina nakon rata, sa još jednim pozitivnim korakom ka EU i otvaranjem pregovora, predstavlja poniženje i uvredu za sve naše građane da im sude albanske sudije.

    • U toku je još jedan talas pritisaka određenih globalnih centara moći koji žele zaustaviti pozitivne trendove u BiH. Naravno, meta im je ponovo Republika Srpska. I bez obzira što imamo demokratsko pravo na različitosti, Republika Srpska mora biti iznad svih nas. U nju su ugrađeni životi desetina hiljada ljudi i ta žrtva nas obavezuje da bar ponekad zastanemo i promislimo o momentu u kojem se nešto dešava – rekao je Nešić.

    Јuče je generalni sekretar PDP gospodin Vuković “izrazio zadovoljstvo” zbog odluke Ustavnog suda BiH koja ništa ne mijenja u političkoj realnosti. Samo potvrđuje pritiske i zloupotrebe tzv. Ustavnog suda u funkciji štete ka Republici Srpskoj. Gospodin Vuković je, nadam se nesvjesno, ugrozio bezbjednost i stabilnost Republike Srpske.

    • Neprijatelji Republike Srpske organizovali su ovu suštinski nebitnu odluku kao mamac da vide postoji li neko spreman da za malo vlasti ugrozi srpsko jedinstvo. Ukoliko cijeli PDP stane iza ove izjave, potvrdili bi svoju spremnost na tako nešto. Samim tim i spremnost da pristanu na sud albanskih sudija i zakone bavarskih turista. Tako bi svoju sudbinu umjesto u ruke srpskog naroda dobrovoljno predali u ruke Kristijana Šmita i politika koje nasrću na Republiku Srpsku. Nisam siguran da bi i tako postali vlast, ali sam potpuno uvjeren da bi tako nestali sa političke scene kao najgori izdajnici – zaključio je Nešić.
  • Kojić: Srpska daje pravne argumente; Tumačenje stranaca nigdje nije definisano

    Kojić: Srpska daje pravne argumente; Tumačenje stranaca nigdje nije definisano

    Republika Srpska daje pravne argumente u svom djelovanju, dok tumačenje stranaca nigdje nije definisano, rekao je pravnik i poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić, gostujući u Јutarnjem programu RTRS.

    Dva dana nakon što je Kristijan Šmit nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH, Narodna skupština Republike Srpske odgovorila je usvajanjem Nacrta Izbornog zakona Srpske.

    • Neke strane ambasade i OHR govore kako je ovo antidejtonsko djelovanje, a treba samo da vide šta piše u Ustavu. Postaje degutantno raspravljanje sa istim, jer mi imamo pravne argumente na svojoj strani, a oni neke odluke zasnovane u njihovim glavama – istakao je Kojić.

    Uvođenje sankcija samo je jedno u nizu kršenja osnovnih ljudskih prava.

    • Prijeti se sankcijama i zatvaranjem računa, pokušavaju da strahom krše osnovna ljudska prava. Ako se pokrene pitanje tužbe, ove sve odluke će biti poništene – dodao je Kojić.

    Prema njegovim riječima nelegetimni i nelegalni nameću zakone, misleći da su sila.

    • Mi nismo glup narod, niti smo kratkog pamćenja. Smatram da je ovo bila istorijska sjednica NSRS. Nećemo dozvoliti da nam se dešavaju neke istorijske greške – poručio je Kojić.

    Kojić se dotakao i bezbjednosti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

    • Predsjednik Srpske na osnovu informacija jeste ugrožen. Јako je teško meni da kažem da li Dodik treba da ide na ročišta u Sarajevu. Vidjeli smo da se više konferencije za novinare ne održavaju ispred Suda BiH, već u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske, što jasno samo po sebi pokazuje da je ugrožena bezbjednost predsjednika Srpske – zaključio je Kojić.
  • Stevandić: Srpska će teretiti Šmita i Marfija zbog ugnjetavanja građana Srpske

    Stevandić: Srpska će teretiti Šmita i Marfija zbog ugnjetavanja građana Srpske

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da će institucije Republike Srpske teretiti Kristijana Šmita, američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija i njima slične pred domaćim pravosuđem, ali i pred pravosuđem u njihovim zemljama.

    Kada je reč o aktu terorizma, za koji će biti prijavljeni Šmit i Marfi ako nastave da ugnjetavaju građane Srpske, to je definisano i u Povelji o ljudskim pravima UN. Tamo jasno stoji da je ugnjetavanje naroda bez ikakvih zakonskih osnova akt terorizma – naglasio je Stevandić.

    On je rekao da je Republika Srpska usvojenim zaključcima i nacrtom svog izbornog zakona jasno poručila Šmitu, Marfiju i sličnima da igra aktivnu ulogu na političkoj sceni i da ima više poteza, te da oni koji su proizveli ovu krizu sada imaju sužen manevarski prostor i svaki rezultat na kraju će ići na njihovu štetu.

    Stevandić je istakao da je Republici Srpskoj bitno da probije medijsku blokadu i da pokaže zemljama iz kojih dolaze ove ostrašćene diplomate da oni ugnjetavaju jedan narod.

    • Varaju se ako misle da će građani u njihovim zemljama, kada čuju da su optuženi za akt terorizma, to ignorisati. Pa, niko nije lud da štiti teroriste. Mnogi u Njemačkoj i SAD ne znaju kakve pakosti rade njihove diplomate – rekao je Stevandić za Večernje novosti.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je Nacrt izbornog zakona kojim je uređeno da izbore za organe vlasti u Srpskoj sprovodi Republička izborna komisija, gradske, odnosno opštinske izborne komisije i birački odbori koje će imenovati nadležni organi Republike Srpske.

    Narodna skupština Republike Srpske usvojila je i zaključke da će zajedno sa nadležnim institucijama i organima Republike Srpske preduzeti potrebne mjere da bi se zaštitila prava i slobode građana i neutralisala posljedice protivustavnog djelovanja na teritoriji Srpske.

    • Korištenje prijetnji i nasilja protiv građana Republike Srpske i njenih funkcionera, s ciljem da se zastraši ili prinudi Republika Srpska da prihvati protivustavno djelovanje dijela međunarodne zajednice, tzv. visokog predstavnika i institucija BiH, bez odluka Savjeta bezbjednosti UN, biće smatrano aktom terorizma – navodi se u zaključcima.
  • Stevandić: Približava se kraj zapadnog svjetskog poretka

    Stevandić: Približava se kraj zapadnog svjetskog poretka

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da se približava kraj zapadnog svjetskog poretka i da multipolarni svijet pobjeđuje unipolarnu hegemoniju.

    Kolektivni Zapad želi bukvalno da slomi Srbe. Anglosaksonci i Nijemci vjeruju da smo ponovo odložili i osujetili njihov sljedeći plan “Barbarosa”. Oni su svojim otporom upozoravali Rusiju i Kinu, sve one koji nastoje da stvore alternativu zapadnoj hegemoniji. Zapad je bijesan i izgubio je moralni kompas – rekao je Stevandić za Rusku gazetu.

    Stevandić, koji je i lider Ujedinjene Srpske, kaže da je Zapad spreman na sve da bi uklonio predsjednika Srpske Milorada Dodika i njegove saradnike sa političke scene, ističući da su isprobali sve moguće metode, ali da rezulatat nije postignut.

    • Smiješnim suđenjem i uticajem nelegalnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita na pravosuđe BiH situacija je dovedena na ivicu apsurda. Šmit je lično odobrio zakon bez saglasnosti parlamenta i naredio njegovo sprovođenje. Ako se to ne dogodi, prekršilac mora ići u zatvor. Ovo je kolaps. Ovako su odlučili da sklone predsjednika Dodika – rekao je Stevandić.

    On je istakao da bi odgovor iz Republike Srpske bio neočekivan za anglosaksonce – Zapad bi dobio milion Milorada Dodika.

    • Neće moći da nas slome. Ali, anglosaksonci nam i dalje nanose štetu. Dodik i ja danas više ne možemo da koristimo bankovne račune čak ni u Republici Srpskoj iako nema odgovarajuće sudske odluke. Ovo je manifestacija neoliberalnog nacizma – naveo je Stevandić.

    On je ocijenio da je ovo potpuno identično “kristalnoj noći” kada su Јevrejima prvo razbijali izloge prodavnica, pa im je oduzeta imovina i na kraju su istrijebljeni u koncentracionim logorima.

    • Nadam se da nećemo završiti ovako. Međutim, metode i principi rada Zapada protiv nas su potpuno identični – poručio je Stevandić.
  • Dodik poručio Marfiju: Najveća ste prepreka evropskom putu

    Dodik poručio Marfiju: Najveća ste prepreka evropskom putu

    Stvarno sam razočaran da u Ambasadi SAD više nema nikog ko ambasadoru Majklu Marfiju može napisati smisleno saopštenje. Mjesecima iste otrcane fraze, besmislene konstrukcije, sitne podvale i providne manipulacije, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je prokomentarisao saopštenje Ambasade SAD, te upitao, šta je konkretno prekršeno u Dejtonskom mirovnom sporazumu?

    • Hajde za promjenu pročitajte Dejtonski sporazum i sve anekse i iznenadićete se koliko puta su prekršeni, ali nijednom od strane Republike Srpske. Vi pravo demokratski izabranih predstavnika naroda da se suprotstave samovolji nelegalnog stranca smatrate prezirom prema demokratiji, a samovolju, suspendovanje parlamenta i nametanje volje pojedinca vrhuncem demokratije – istakao je Dodik.

    Vodite ga onda u Ameriku neka vas usrećuje i vama demonstrira tu i takvu demokratiju, istakao je Dodik.

    On je naveo da treba da objasne ljudima u BiH kako će očitavanjem otiska prsta birača na 160 biračkih mjesta povećati integritet izbornog procesa.

    • Kada je to toliko dobro, što to ne koristite u svojoj zemlji? Vi imate više problema s integritetom izbora. Ili zašto se to ne koristi u bilo kojoj zemlji u Evropi? Uzgred, ako niste znali, tih 160 je 2,71 odsto biračkih mjesta. Njima će biti obuhvaćeno 1 odsto birača koji glasaju ili 15.000. Uporno se trudite da porušite sve što domaći političari izgrade – ističe Dodik.

    Dodik je poručio da je upravo Marfi, najveća prepreka evropskom putu.

    Kada je gospođa /direktor za zapadni Balkan pri Evropskoj službi za spoljne poslove Angelina/ Ajnhorst, kao jedina relevantna, dala pozitivo mišljenje, Vi ste pojurili da kažete da nije tako, nismo to učinili mi, napomenuo je Dodik.

    • I na kraju, pokažite bar malo stida kada govorite o interesu ljudi u Republici Srpskoj, ali i u Federaciji. Svojom bahatošću i bezobzirnošću ostavili ste hiljade običnih ljudi bez prava da imaju račune i primaju plate. Ugrozili ste hiljade njihove djece. Da li Vas je bar malo sramota? Osjećate li bar malo grižu savjesti, ako je imate? Kako spavate, gospodine Marfi – zaključio je Dodik.
  • Reagovala Delegacije EU u BiH: Žalimo što se rukovodstvo RS odlučilo za podizanje tenzija

    Reagovala Delegacije EU u BiH: Žalimo što se rukovodstvo RS odlučilo za podizanje tenzija

    Žalimo što se rukovodstvo Republike Srpske odlučilo za podizanje tenzija, uključujući predlaganje niza radnji koje narušavaju ustavni poredak Bosne i Hercegovine, funkcionalnost njenih institucija i temeljne slobode. Ovaj izbor ne samo da šteti interesima građana, već djeluje i kao prepreka na putu BiH prema EU, navela je Delegacija Evropske unije u Bosni i Hercegovini u objavi na mreži X komentarišući zaključke koje je usvojila Narodna skupština RS.

    “Zeleno svjetlo za pristupne pregovore je pokazalo da dijalog umjesto eskalacije daje rezultate. Još nije kasno da se vratimo za pregovarački sto”, dodali su iz Delegacije EU.

  • Američka ambasada komentarisala događaje u Narodnoj skupštini Srpske

    Američka ambasada komentarisala događaje u Narodnoj skupštini Srpske

    Američka ambasada u BiH oglasila se povodom zaključaka koje je izglasala Narodna skupština Republike Srpske. Istakli su da zaključci predstavljaju direktan napad na državnu strukturu BiH i Dejtonski mirovni sporazum.

    Zaključci i zakon koje su Milorad Dodik i njegovi partneri u vladajućoj koaliciji Republike Srpske juče progurali kroz Narodnu skupštinu Republike Srpske (NSRS) predstavljaju direktan napad na državnu strukturu BiH i Dejtonski mirovni sporazum. Kao što gospodin Dodik i njegovi ortaci često rade, pokazali su prezir prema demokratiji i političkom pluralizmu koristeći nečuven jezik u obraćanju članovima Skupštine koji su se suprotstavili tim mjerama. Nažalost, ovo je u skladu sa tekućom kampanjom gospodina Dodika čiji je cilj lišavanje građana Republike Srpske njihovih temeljnih prava i sloboda, poručuju iz američke ambasade.

    Dodaje se da “nije iznenađujuće da su Milorad Dodik i njegove ulizice napali ono što je nedavno učinio visoki predstavnik s ciljem jačanja integriteta izbornog procesa”, jer, kako navode, slobodni i fer izbori jesu egzistencijalna prijetnja strankama koje se oslanjaju na prevaru da bi se održale na vlasti.

    -Nacrt Izbornog zakona RS koji je usvojen juče uzurpirao bi državne nadležnosti i stvorio paralelni izborni sistem. To je još jedan primjer destruktivne, antidejtonske politike gospodina Dodika koja stoji na putu integraciji BiH u evro-atlantske institucije. I nemojte se zavaravati, napredak koji je BiH nedavno ostvarila u procesu evropskih integracija, iako je dobrodošao, ostvaren je uprkos, a ne zahvaljujući gospodinu Dodiku – navodi se u saopštenju Ambasade SAD u BiH.

    Ako Dodik želi olakšati zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika i ubrzati integraciju BiH u evropske institucije, dalje se navodi, može to uraditi angažovanjem u konstruktivnim pregovorima čiji je cilj postizanje konsenzusa i kompromisa, kao i prihvatanjem reformi koje su u skladu s evropskim standardima, umjesto što im se, kako tvrde, opire politikom blokiranja, ucjena i maltretiranja.

    –Jučerašnja sjednica NSRS još je jedan dokaz da gospodinu Dodiku nije stalo do ljudi u ovoj zemlji, uključujući stanovnike Republike Srpske i da je spreman žrtvovati prosperitet svojih birača za sopstvene političke i finansijske interese. Sjedinjene Države daju čvrstu podršku teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multietničkom karakteru BiH i nastaviće koristiti sredstva kojima raspolažu kao odgovor na antidejtonsko djelovanje – navodi se u saopštenju, prenosi Klix.

  • Dodik: Samostalnost Srpske sve izglednija

    Dodik: Samostalnost Srpske sve izglednija

    Samostalnost Srpske postaje sve izglednija jer su muslimani srušili dejtonsku BiH i izašli iz ustavnog okvira, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Naredni mjeseci biće ključni – istakao je Dodik.

    Dodik je naveo da će Srpska sačuvati svoju samostalnost i jačati.

    • Oni koji se raduju i likuju nad pritiscima i ucjenama na kraju će sami trpjeti posljedice toga što su pristali da budu podanici i poslušnici, a ne ravnopravni predstavnici naroda – zaključuje Dodik.

    Kako Dodik ističe, među Bošnjacima ne postoji nijedan ozbiljan lider koji je spreman da se riješi podaništva i šurovanja sa strancima, jer tako misle da će napraviti štetu Srbima.

    • To je srž svih problema u funkcionisanju BiH. Bošnjaci moraju da shvate da je jedini način napretka BiH moguć dijalogom sa Srbima i Hrvatima. Sve ostalo je permanentna kriza za BiH, iz koje nema izlaza. Srpska zna svoj put. Spremni smo da sačuvamo dejtonsku, ustavnu, samostalnu BiH, ali ne moramo – ističe Dodik.
  • Karan: MUP Srpske maksimalno štiti predsjednika Republike

    Karan: MUP Srpske maksimalno štiti predsjednika Republike

    Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske već godinama maksimalno štiti predsjednika Republike, rekao je ministar unutrašnjih poslova Siniša Karan.

    “Predsjednik Republike je godinama najugroženija ličnost. MUP Srpske vrši zaštiti svih institucija i štićenih lica, a posebno predsjednika Republike Srpske“, rekao je Karan.

    Istakao je MUP svakodnevno procjenjuje situaciju.

    “Prošle godine smo imali desetak prijetnji, da li preko pisama ili preko drušvenih mreža i sve prijetnje smo eliminisali“, naveo je Karan.

    Rekao je da je nivo bezbjednosti predsjednika Srpske na najvišem nivou, piše RTRS.