Kategorija: Politika

  • Dodik zaprijetio Šmitu: Dođe li u Srpsku, biće uhapšen i deportovan

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik i da on ne smije da dođe u Srpsku jer će biti uhapšen i deportovan.

    On je naveo da Šmita ne prate policajci UN, nego ga prate Nijemci, i oni su u jednoj bespravnoj situaciji, ali imaju podrška Britanija i SAD i pokušavaju da nametnu neka rješenja.

    Prema njegovim riječima, tehnički detalji oko Izbornog zakona BiH nisu sporni, ali su sporne stvari koje se odnose na Centralnu izbornu komisiju /CIK/.

    Dodik je naveo da te izmjene, koje Šmit želi da nametne, obiluju nepravilnostima i kao takve su neprihvatljive.

    “On je napisao CIK-u da imenuje predsjednike biračkih odbora u cijeloj BiH, a problem je jer je BiH visoko decentralizovana”, rekao je Dodik za Televiziju “Prva”.

    Dodik je istakao da je u Sarajevu glavna priča ko će “udariti” na Dodika, kako bi bio glavna faca, ali da su svi oni koji su to činili bivši, a da je on još uvijek tu.

    On je naveo da živi za to kada će propasti BiH koja je propala zemlja koja opstaje na strahu i na nasilju.

    Dodik je istakao da se sve čini da se razgradi Srpska, da se zovu direktore banaka, prijeti sankcijama, ocjenjujući da je to podmukla priča svojstvena Amerikancima koji izvršioce traže među domaćim izdajnicima.

    Predsjednik Srpske poručio je da on zastupa političke interese svog naroda i da će nastaviti da to čini, te ponovio da razgradnja Republike Srpske traje od momenta potpisivanj Dejtonskog sporazuma.

  • Dodik: Na vaskršnjem Saboru deklaracija kao put za djelovanje u budućnost

    Dodik: Na vaskršnjem Saboru deklaracija kao put za djelovanje u budućnost

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će sa predstojećeg vaskršnjeg svesrpskog Sabora biti poslata snažna poruka o srpskom jedinstvu i donijeta deklaracija koja će biti put za djelovanje u budućnosti.

    On je rekao da Srbija i Srpska na Saboru žele da definišu svoju poziciju, da podrže Srpsku pravoslavnu crkvu, jer crkva djeluje i van granica i Srbije i Srpske, da se osvrnu na poziciju srpskog naroda, te zapitao kada će drugi pristati na činjenicu da su i nad Srbima vršeni zločini.

    Dodik je podsjetio da tu ideju o svesrpskom saboru već dugo njeguju i on i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, a da je Vučić smatrao da sada treba da bude održan, te da će na tom saboru biti prisutno rukovodstvo Srbije i Srpske, parlamentarci, predstavnici SPC, srpskog naroda iz regiona.

    • Na saboru ćemo da raspravljamo o svim pitanjima i da donesemo deklaraciju – dodao je on.

    Dodik je istakao da misli da sa tog sabora treba biti poručeno da je Dejtonski sporazum prekršen, kao i Rezolucija 1244 i Kumanovski sporazum i da to nisu uradili Srbi, nego neko drugi.

    • Pošto je Srbija potpisala Dejtonski sporazum, a mi anekse, imamo pravo da o tome govorimo – rekao je Dodik za Televiziju Prva.

    S druge strane, kaže on, na Saboru treba reći da je Kristijan Šmit lažan /visoki predstavnik/, da nema nikakve formalne ingerencije, i da u tom pogledu sve što on donosi nema pravnu snagu i da će jednog dana morati da se poništi.

    Dodik je napomenuo da treba čuvati suverenitet Srbije i Srpske, kao i da postoje i neki ljudi koji razmišljaju da je konačno došlo vrijeme da se proglasi neki akt o ujedinjenju, te istakao da to ne bi trebalo da bude ni protiv muslimana, niti Hrvata.

    On je podsjetio da Srpska i Srbija imaju pravo na specijalne veze i odnose, te da te odnose treba da se prošire i ojačaju i na svim drugim pitanjima, koji treba da se razviju.

    Dodik je naveo da treba ukazati na lošu poziciju Srba u FBiH, ali i reći da su Srbi spremni da sarađuju sa Bošnjacima, a ne da Bošnjaci rade sa strancima sa jedinim ciljem da razruše Republiku Srpsku.

    • Kako onda da vam vjerujem. Kada sjednemo i dogovorimo se i muslimanska strana napravi zapisnik o tome, a na sljedećem sastanku odustaju od toga što su samo prije tri dana napsali – zapitao je Dodik.

    Dodik je istakao da su njemu i Vučiću najvažniji mir, bez obzira što drugi /Bošnjaci/ stalnno pričaju o ratu.

    On je naglasio da nikada nije rekao da je rješenje za BiH ratna opcija, te istakao da po svaku cijenu treba izbjeći rat, te da su zato Srbi morali ponekad da odustanu od nekih svojih ciljeva, jer se nisu stvorile objektivni uslovi i političke okolonosti.

    • Ali, u svakom slučaju mislim da će ovo biti jedna prekretnica, jedna legalizacija
      odnosa koji su prirodni i koji ne idu na štetu ni na koga drugog, nego idu na afirmaciju tih interesa – rekao je Dodik.

    On je zapitao zašto se stalno od Srba očekuje da svoje interese “bace na pod”, te naglasio da treba rehabilitovati slovo Dejtona.

    Dodik je rekao da nije u skladu sa Dejtonskim sporazumom da BiH ima sud, tužilaštvo, obavještajnu službu, indirektne poreze, te da je sve to nametnuto silom.

    Komentarišući napise hrvatskih medija o Vaskršem saboru da “Dodik, Vučić i patrijarh Porfirije kreću u osvajački pohod”, Dodik je rekao da Hrvatima i Katoličkoj crkvi u Srbiji i Srpskoj niko ništa ne zabranjuje, te zapitao kako je moguće i da Srbi u Sloveniji još nemaju status nacionalne manjine, a brojčano su veći od bilo koje druge u toj zemlji.

    Povodom ocjene američke Ambasade u BiH da je u parlamentu Srpske proguran izborni zakon i da to predstavlja napad na BiH i Dejton, Dodik je rekao da ne može da stigne da ruši BiH od američke Ambasade koja to radi svaki dan.

    On je dodao da nekoliko Amerikanaca radi u Ambasadi, a da je mnogo lokalnog muslimanskog osoblja, te da je šefica pres-službe muslimanka.

    • Pa šta vi očekujete da će ona pisati objektivna saopštenja. Potpuno sam razočaran načinom na koji sada pišu saopštenja /u Ambasadi SAD/, to je na nivou manje srednje razvijene opštine u BiH – rekao je Dodik.
  • Stevandić: Zakone usvajaju nadležni organi, a ne samozvani stranci u BiH

    Stevandić: Zakone usvajaju nadležni organi, a ne samozvani stranci u BiH

    Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit saopštio je odluku o nametanju izmena Izbornog zakona BiH, pozivajući se na Bonska ovlašćenja. Predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić navodi za RTS da je jasno da zakone usvajaju nadležni organi, nazivajući Šmita “samozvancem u BiH”. “Mi nismo neko ko će odustati od svoje zemlje i onoga što smo dobili Dejtonskim sporazumom, da donosimo odluke i odlučujemo u svojoj zemlji”, poručio je Stevandić.

    Objavljujući odluku kojom donosi izmene Izbornog zakona BiH, Kristijan Šmit tvrdi da je to u skladu sa njegovim mandatom i Bonskim ovlašćenjima.

    Razgovor Ivane Tatomir Čkonjević sa Nenadom Stevandićem
    Predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, sa druge strane, ukazuje da zakone usvajaju nadležni organi, nazivajući Šmita “samozvancem u BiH”.

    “To ne može niko da promeni i to ne postoji ni u kakvim ovlašćenjima, ni u Bonskim, koliko god ona bila legalna ili nelegana. Sa druge strane, u Bonskim ovlašćenjima ne piše da je visoki predstavnik zakonodavac. Venecijanska komisija još 2012. godine je napisala da zakone donose nadležna parlamentarna tela, a ne samozvani stranci”, navodi Stevandić.

    Prema njegovim rečima Kristijan Šmit nije legalno postavljen.

    “Isto tako u ovom momentu čitav svet, svi parlamentarci u Strazburu i u svim zemljama znaju da on nije legalno postavljen. Mi smo dokument preveli na više jezika, on sadrži sve rezolucije koje su imenovani drugi visoki predstavnici, od Karla Bilta do Incka i Šilinga koji je obaveštenjem imenovan. On nema nijedan relevantni dokument i on nije diplomata Ujedinjenih nacija, znači to svi znaju. I naravno, sad pošto smo mi to obznanili i reagovali na mnogo adresa, sad su oni besni na nas”, ocenjuje Stevandić.

    RTS

    Čitaj mi!
    NEDELJA, 31.03.2024, 09:58 -> 10:39

    IZVOR:
    RTS

    Predsednik Skupštine Republike Srpske: Zakone usvajaju nadležni organi, a ne samozvani stranci u BiH
    Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit saopštio je odluku o nametanju izmena Izbornog zakona BiH, pozivajući se na Bonska ovlašćenja. Predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić navodi za RTS da je jasno da zakone usvajaju nadležni organi, nazivajući Šmita “samozvancem u BiH”. “Mi nismo neko ko će odustati od svoje zemlje i onoga što smo dobili Dejtonskim sporazumom, da donosimo odluke i odlučujemo u svojoj zemlji”, poručio je Stevandić.

    Objavljujući odluku kojom donosi izmene Izbornog zakona BiH, Kristijan Šmit tvrdi da je to u skladu sa njegovim mandatom i Bonskim ovlašćenjima.

    Razgovor Ivane Tatomir Čkonjević sa Nenadom Stevandićem
    Predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, sa druge strane, ukazuje da zakone usvajaju nadležni organi, nazivajući Šmita “samozvancem u BiH”.

    “To ne može niko da promeni i to ne postoji ni u kakvim ovlašćenjima, ni u Bonskim, koliko god ona bila legalna ili nelegana. Sa druge strane, u Bonskim ovlašćenjima ne piše da je visoki predstavnik zakonodavac. Venecijanska komisija još 2012. godine je napisala da zakone donose nadležna parlamentarna tela, a ne samozvani stranci”, navodi Stevandić.

    Prema njegovim rečima Kristijan Šmit nije legalno postavljen.

    “Isto tako u ovom momentu čitav svet, svi parlamentarci u Strazburu i u svim zemljama znaju da on nije legalno postavljen. Mi smo dokument preveli na više jezika, on sadrži sve rezolucije koje su imenovani drugi visoki predstavnici, od Karla Bilta do Incka i Šilinga koji je obaveštenjem imenovan. On nema nijedan relevantni dokument i on nije diplomata Ujedinjenih nacija, znači to svi znaju. I naravno, sad pošto smo mi to obznanili i reagovali na mnogo adresa, sad su oni besni na nas”, ocenjuje Stevandić.

    EU: Rukovodstvo RS podriva ustavni poredak BiH
    Reagovao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je poručio da Samostalnost Srpske postaje sve izglednija, jer su muslimani srušili dejtonsku BiH i izašli iz ustavnog okvira.

    Iz delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini saopštavaju da žale što je rukovodstvo Republike Srpske odlučilo da, kako kažu, podiže tenzije i podriva ustavni poredak Bosne i Hercegovine. A iz ambasade SAD poručuju da je posredi, kako ističu, Dodikov napad na državnu strukturu BiH.

    Stevandić: EU pod pritiskom ambasade SAD promenila kurs
    Predsednik Skupštine RS Nenad Stevandić kaže da je prava reakcija Evropske unije bila da Kristijan Šmit proizvodi krizu svojom nelegalnom odlukom. Ona je promenjena, kako kaže, pod jakim pritiskom američke ambasade u roku od pet dana.

    “Prva odluka Evropske unije i delegacije je da je Kristijan Šmit proizveo krizu svojom nelegalnom odlukom jer smo mi upravo otvorili pregovore. I mi smo imali jedno deset dana na snazi odluku Evropske unije da Kristijan Šmit nije učinio ništa pametno. Imali smo Savet bezbednosti, imali smo odluku Hrvatskog narodnog sabora, svih političkih partija, da se Hrvati ne slažu se s njim, Srbi se ne slažu i Republika Srpska se ne slaže”, navodi Stevandić.

    Onda je, kako kaže, usledio neviđeni pritisak američke ambasade.

    “Znači, u jednom momentu Kristijan Šmit ima protiv sebe Savet bezbednosti i Evropsku uniju. Jedan entitet, dva konstituciona naroda i on nema šta da traži, on se spremao za odlazak. Onda ide neviđeni pritisak američke ambasade, što mi ne možemo da kažemo da nije jako i veliko, bez obzira što nije legalno. I Evropska unija menja, pod tim pritiskom u roku od pet dana svoj kurs, prebacuje se da ne bude kriv samo Šmit, nego da budemo malo i mi”, kaže Stevandić.

    “Najteži trenutak u RS, ali mi nismo u defanzivnoj poziciji”
    Ukazuje da je ovo najteži momenat za Republiku Srpsku.

    “Ovo jeste najteži trenutak za Republiku Srpsku, ali mi nismo u defanzivnoj poziciji. I ono što je veoma važno, mi ne bavimo nikakvim aktivnostima koje su van zakona i koje su van normalnog političkog spektra. U Republici Srpskoj nema paljenja američkih zastava, primitivnih demonstracija, znači mi se borimo parlamentarnim načinima. Donosimo rezolucije, deklaracije, zaključke“, kaže Stevandić.

    Sa druge strane, kaže, građanima Republike Srpske se oduzimaju osnovna prava.

    “Mi smo smo žrtve terorizma. Nama se oduzima pravo na lečenje u našoj zemlji jer su nam blokirani žiro-računi u našoj zemlji. To nikad niko nije radio. To je neoliberalno i neonacističko. Reči su teške, ali su istinite. Znači, u ovom momentu ćemo mi imati ljude u Republici Srpskoj koji su zaradili svoju platu, a ne mogu da je prime, ne mogu da se leče, da plate osiguranje, da registruju automobile jer su njihovi matični brojevi u svim bankama bez sudske odluke“, kaže predsednik skupštine RS.

    Poručuje da uprkos svemu Republika Srpska nikada nije zatvorila vrata pregovorima.

  • Stanivuković otkrio da li će napustiti PDP ako ne bude kandidat

    Stanivuković otkrio da li će napustiti PDP ako ne bude kandidat

    Nisam član stranke u kojoj vlada jednoumlje i u kojoj svako mora biti uz mene. PDP nije ni Mladen Ivanić, nije ni Branislav Borenović, nije ni Draško Stanivuković.

    Rekao je ovo u razgovoru za MojuHercegovinu gradonačelnik Banjaluke i potpredsjednik PDP-a Draško Stanivuković koji se posljednjih mjeseci bori kako bi unutar stranke kojoj pripada dobio dovoljno glasova kako bi i zvanično ušao u borbu za drugi mandat. Na tom putu zvanično su mu se “ispriječili” druga dva potpredsjednika, Igor Crnadak i Milko Grmuša.

    – To je dio demokratskog progresa. Svi mi činimo PDP i važno je reći da većina kroz demokratske procese uređuje politiku stranke. Sve je to samo dio demokratskih procedura. E sada… Mi živimo na brdovitom Balkanu i navikli smo na velike vođe. Navikli smo da veliki vođa kaže kada je dan i kada je noć, a onda cijela stranka viče to isto. PDP nije dio takve jedne politike. Pripadam partiji koja je zaista demokratska – rekao je Stanivuković.

    On je potom upitan kako će se ponašati ukoliko stranačko rukovodstvo izabere nekog drugog, a ne njega.

    – Samo kukavice odlaze i prave nešto novo kada ne ostvare unutar svoje stranke određeni cilj. Nekad kažete da se ne slažete sa nekim postulatima i sa nekim normama i nakon toga imate drugi vid političkog djelovanja, ali to je nešto drugo. Ali ako ne budete zadovoljni time što niste dobili kandidaturu? To podsjeća na malo dijete koje se duri zato što nije dobilo igračku. Takvo ponašanje često vidimo na političkoj sceni. Ja sam dio PDP-a cijelu jednu deceniju. To nije kratak vremenski period. Bilo je mnogo sjednica i mnogo odluka unutar samog PDP-a koje nisu išle meni na ruku, ali sam ostao tu i borio se. Sve je to dio političkog sazrijevanja i rasta unutar jedne stranke. Morate imati strpljenje – rekao je on.

    Međutim, on ističe kako je prirodno da dobije šansu za obnovu mandata s obzirom na to da je gradonačelnik koji je, kako kaže, ostvario najveće rezultate.

    – Ali, postoje organi stranke koji moraju da se poštoju. Postoje procedure kroz koje morate da prođete bez obzira na to ko ste i ja želim to da poštujem. Stranka kojoj pripadam takvim procedurama i takvom demokratijom samo snaži i jača. Bez obzira na ishod te bitke, pripadam PDP-u i siguran sam da sam svojoj stranci donio rast, mnogo dobrih rezultata i mandata – zaključio je gradonačelnik Banjaluke.

  • Narodni front će imati kandidate za gradonačelnike Banjaluke i Gradiške

    Narodni front će imati kandidate za gradonačelnike Banjaluke i Gradiške

    Glavni odbor Narodnog fronta odlučio je danas da ova partija ponudi svoje kandidate za gradonačelnike i načelnike za Banjaluku, Gradišku, Šipovo, Bratunac i Rudo.

    Predsjednik Narodnog fronta Jelena Trivić rekla je novinarima u Banjaluci da je na sjednici Glavnog odbora doneseno niz unutarstranačkih odluka u vezi sa pripremama za lokalne izobre koje se tiču formiranja izbornih lista, posmatrača, izbornih štabova i ostalih operativnih pitanja.

    “Razgovarano je o kandidaturama za načelnike i gradonačelnike i donesen prijedlog da Narodni front ponudi kandidate za Banjaluku, Gradišku, Šipovo, Bratunac i Rudo, uz mogućnost da u još nekim malim opštinama imamo svog kandidata za načelnika”, rekla je Trivićeva.

    Ona je dodala da će za ovih pet lokalnih zajednica razgovarati o podršci drugih opozicionih stranaka i nastojati da ti pregovori budu završeni što prije kako bi se moglo ući u proces priprema za izbore na vrijeme.

    “Kakva god budu izborna pravila mi ćemo na izbore izaći u ovom momentu u 40 lokalnih zajednica”, rekla je Trivićeva.

    Govoreći o posljednjim nametanjima Kristijana Šmita, Trivićeva je rekla da je Narodni front protiv nametanja bilo koje vrste, te ocijenila da Izborni zakon BiH ne bi trebalo da bude poluga izborne krađe, prenosi Srna.

  • Cvijanović: Prosto da čovjek ne povjeruje kako je Mehmedovića promašila američka crna lista

    Cvijanović: Prosto da čovjek ne povjeruje kako je Mehmedovića promašila američka crna lista

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da je prosto nevjerovatno kako je američka crna lista promašila Šemsudina Mehmedovića, za kojeg je Vašington post prije 28 godina pisao da su sa njim posebno bliski mudžahedini, i otkud mu još uvijek bankovni račun.

    • Da ne bih trošila riječi na Mehmedovićeve gluposti o predsjednicima /Republike Srpske Miloradu/ Dodiku i /Srbije Aleksandru/ Vučiću i “kiparizaciji” BiH jer zaista nisu vrijedne komentara, preporučujem da ukucate na Guglu “Šemsudin Mehmedović i Vošington post” – objavila je Cvijanovićeva na Instagramu.

    Cvijanovićeva je istakla da je moguće naći veoma interesantan članak od 8. jula 1996. pod nazivom “Mudžahedini ostaju u Bosni” /Mujaheddin remaining in Bosnia/, te radi ilustracije izdvojila samo dio u kojem se govori da islamski borci u BiH djeluju kao neka vrsta paravojne straže SDA, a da izvori govore da su posebno bliski sa Šemsudinom Mehmedovićem – kojeg označavaju kao “glavnog bosanskog policijskog zvaničnika i uticajnog tvrdolinijaša u stranci Alije Izetbegovića”.

    On je to učinio, kako su rekli, uz podršku Izetbegovićeve stranke, koja je, čini se, spremna upotrijebiti snagu, ali i uvjeravanje da se bori na nacionalnim izborima zakazanim za 14. septembar, pisao je tada Vašington post.

    List je u tom tekstu naveo i da je Mehmedović pazio i štitio ove ljude u sklopu plana za stvaranje rezervnog sastava za terorisanje potencijalnih političkih protivnika, uznemiravanje Srba i Hrvata i vršenje pritiska na muslimane koji možda ne podržavaju Izetbegovića.

    • On je to učinio, kako su rekli, uz podršku Izetbegovićeve stranke, koja je izgleda spremna da iskoristi snagu, kao i ubjeđivanje da se bori na nacionalnim izborima zakazanim za 14. septembar – navedno je u tekstu američkog lista.
  • Dodik: Svoju i politiku svoje partije, Konaković ne može da predstavlja kao politiku BiH

    Dodik: Svoju i politiku svoje partije, Konaković ne može da predstavlja kao politiku BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, zemlje potpisnice Dejtonskog sporazuma, uvijek bio na strani istine i zalagao se za poštovanja teritorijalnog integriteta BiH, te da je otužno da jedan Elmedin Konaković daje sebi za pravo da komentariše njega i njegove izjave.

    Dodik je istakao da sve što je Konaković rekao, rekao je u svoje i u ime svoje minorne političke partije, a to nije politika BiH koju bi on trebalo da predstavlja.

    • Vučić u svom obraćanju nije ništa pogrešno rekao, osim što je zatražio odgovor na jednostavno pitanje: “Koje članove Dejtonskog sporazuma krši Milorad Dodik i Republika Srpska?” Da li je, možda, to toliko izazvalo Konakovića da on polemiše sa predsjednikom Vučićem, jer i sam zna da se Republika Srpska i ja lično zalažemo za poštivanje Dejtona, a ne da nam neki stranci nameću zakone i norme ponašanja. Ako to želi Konaković i ako na to pristaje, srećno mu bilo. Očigledno da nismo na istom putu – istakao je Dodik.

    Na pitanje Srne da prokomentariše Konakovićevu reakciju na izjavu predsjednika Srbije u vezi sa dešavanjima u BiH i nametanjima zakona od nelegalnog Kristijana Šmita, predsjednik Srpske je istakao da je Konaković ministar inostranih poslova u Savjetu ministara, da nije tu da predstavlja svoju malu političku partiju i da neosnovanim napadima na predsjednika Vučića prikuplja jeftine političke poene kod svog biračkog tijela i stranaca, niti da podanički zastupa stavove Šmita i Marfija koji nameću zakone, prijete i sankcionišu zvaničnike Srpske koji neće da ispunjavaju njihove želje i od BiH prave divlju koloniju.

    On je naglasio da Konaković kojem su puna usta suverene i demokratske BiH, sada kao pravi politički diletant i najgori đak iz magareće klupe preuzima ulogu portparola zapadnih ambasada koje otvoreno rade na rušenju iste te BiH za koju se on navodno zalaže, te izazivaju sukobe u BiH i miniraju svaki dogovor domaćih političara.

    Dodik je naglasio da se on, za razliku od Konakovića, zalaže za dijalog i poštivanje Dejtona, jer samo takva BiH ima budućnost, što Konaković veoma dobro zna ako želi dobro BiH.

    • Takođe, Elmedin ne može držati predavanje ni meni ni bilo kome iz Republike Srpske, a još manje, kako on to kaže, ukazivati, na naše navodne secesionističke aktivnosti i izolaciju Srpske, kada znamo šta je cilj svih bošnjačkih partija u BiH, pa i njega, a to je da uz pomoć stranaca naprave Republiku Srpsku neodrživom da bi što lakše došli do unitarne, muslimanske BiH – rekao je Dodik i poručio Konakoviću da ne glumi zabrinutost za Republiku Srpsku i srpski narod jer svi znamo šta misli, a gluma mi ni ne ide baš najbolje.

    Dodik je naglasio da unitarnu BiH nikada neće dočekati i da je, zajedno sa svojim narodom, spreman do kraja da se bori za Republiku Srpsku, njene institucije i nadležnosti.

    • Može Konaković do sutra da brani i Majkla Marfija i Kristijana Šmita, ali Republika Srpska će opstati i biće sve jača i bolja, a on neka ne brine o našoj, kako on kaže, izolaciji – istakao je Dodik.

    On je naglasio da Konakovića ustvari najviše boli najavljeni svesrpski sabora, koji će biti održan 5. i 6. maja, a na kojem će jasno biti pozicionirana uloga Srbije u vezi sa Dejtonskim sporazumom, da se odbaci njegovo kršenje i podrži teritorijalni integritet BiH.

    • To je to što žulja Konakovića, zato moram da ga informišem da organizacija svesrpskog sabora ide svojim tokom, najbolje što može, i žao mi je što se zbog toga nervira, ali to mu, naravno, ne daje da drži bilo kome predavanje – poručio je Dodik.

    Što se tiče Konakovićevog mišljenja da bi Vučić trebalo da podrži rezoluciju o Srebrenici u UN, predsjednik Dodik je rekao za Srnu da Konaković ne može da priča o genocidu jer se genocid nije desio, i on to savršeno dobro zna.

    On je konstatovao da baš zbog toga što se genocid nije desio, oni žele da na ovaj način, na ovako visokom nivou kao što su UN, na silu nametnu tu priču i zaštite svoju laž.

    • Apsolutno je neprihvatljivo da se pojedine institucije u BiH, pa i ministar inostranih poslova Konaković zalažu za tako nešto jer to nije politika koju je usvojila BiH, niti i jedan njen organ. S toga ne može Konaković da svoju i politiku svoje minorne partije iznosi kao politiku BiH sa pozicije ministra inostranih poslova, kada o tome ne postoji odluka nijedne institucije niti organa. Zato ne može da napada ni Vučića jer je sasvim logično ono što je on rekao, a tiče se daljih planova bošnjačkih političkih predstavnika. Njihov plan i jeste upravo ono što je Vučić rekao – da nakon usvajanja rezolucije o navodnom “genocidu” dođe do osuda, reparacije i ukidanja Republike Srpske – konstatovao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.
  • Konaković: Vučić da podrži rezoluciju ako misli dobro Srbiji i Srbima

    Ministar spoljnih poslova BiH Elmedin Konaković rekao jeje da bi predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, ako misli dobro Srbiji i Srbima u regionu, trebalo da podrži donošenje rezolucije u Ujedinjenim nacijama o Srebrenici koje je najavio za 27. april, jer bi tako, kako kaže, doprinio skidanju kolektivne odgovornosti sa srpskog naroda.

    • Da bi to uradio, za to treba hrabrosti i liderstva koje on u ovom slučaju još nije pokazao – rekao je Konaković za Fenu, reagujući na jučerašnju izjavu predsjednika Srbije koji je rekao da Bošnjaci spremaju rezoluciju o Srebrenici i da će ih u tome podržati zapadne sile, a da će se Srbija tome suprotstaviti.

    Konaković je rekao da je “strašna Vučićeva konstatacija da to svijet radi da pokaže da postoje muslimani koje svijet podržava, poredeći to sa trenutnom situacijom u Gazi”.

    • Ne shvata da zaista cijeli svijet to radi zbog ljudskih, civilizacijskih vrijednosti. Mnogo je zemalja širom svijeta koje se sjećaju i obilježavaju genocid, uče djecu šta sa zaista tamo desilo. To ljudi širom svijeta rade zbog budućnosti, a nikako zbog prošlosti. On ponovo genocid naziva tragedijom, zločinom, još uvijek ne koristi tu adekvatnu riječ, a stalno se poziva na neko međunarodno pravo kada govori o drugim temama, dok istovremeno grubo krši međunarodno pravo, ne prizanaje presude sudova sa kojima Srbija ima obavezu sarađivati i zbog svog zakonodavstva. Zbog toga sam siguran da nema dovoljno kredibiliteta kada govori o međunarodnom pravu i po drugim temama – rekao je Konaković.

    On je rekao i da BiH danas ima diplomatiju koja će adekvatno odgovoriti na sve aktivnosti Srbije, ali i drugih zemalja.

    Komentarišući Vučićevu izjavu da će “razgovarati sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom da bi se smanjile političke tenzije u BiH”, Konaković je ocijenio da bi bilo dobro da predsjednik Srbije, ako ima uticaj na Dodika, traži od njega da prestane sa secesionističkim porukama i aktivnostima.

    • Upozoravo sam više puta i Dodika i ostale političare u Republici Srpskoj da će ovakva politika i njega i entitet voditi u sve dublju izolaciju, što se upravo dešava. Sada ih upozoravam da će sigurno biti još gore ako ovako nastave i da neće donijeti ništa dobro ni sebi lično, ali, nažalost, ni narodu koji živi u Republici Srpskoj – rekao je Konaković.
  • Stevandić: Žuri se s pritiscima na Srbe, da se prikrije poraz Šmita

    Stevandić: Žuri se s pritiscima na Srbe, da se prikrije poraz Šmita

    “Situacija se stvara zategnutom, pravi se alibi za eventualne buduće i rigidne političke poteze koje nemaju utemeljenja u međunarodnom pravu. A pravi se možda alibi i za neke poteze koje nisu politički i koje smo mi na vrijeme, odlukom Narodne skupštine Republike Srpske, članom osam našeg zaključka, okarakterizovali kao terorističke” – rekao je Nenad Stevnadić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske.


    On dodaje da ako se protiv bilo koje osobe, ličnosti, poduzimaju mjere za koje ne postoje sudske presude, domaćih sudova, niti postoja odluka Savjeta bezbjednosti, onda je to terorizam.


    “Političku bitku oni su već izgubili. Znači, politička bitka koju je počeo gospodin Šmit je već za njega, potpuna katastrofa, i on u ovom momentu nema podršku Ujedinjenih nacija, nije izabran odlukom Savjeta bezbjednosti i niko se nije stavio u njegovu zaštitu sa tog nivoa. Evropska unija se, nakon njegovog pokušaja da nametne zakon o izborima, ogradila od njega, znači, druga velika institucija” smatra Stevandić i dodaje da su protiv Šmita Republika Srpska i neki kantoni u Federaciji, te dva od tri konstitutivna naroda.


    Stevandić napominje da Šmit ima samo podršku ambasade SAD.


    “Šta to znači? On izgubio bitku i sada se najavlju ove stvari, da bi pokrio svoj potpuni poraz, da kažemo i potpuna pobjeda nas iz Republike Srpske, koji smo to otplatili sankcijama i ugrožavanjem lične bezbjednosti. I onda je na televiziji Šmit poručuje da neće nametati zakon o imovini” rekao je Stevandić.


    Stevandić smatra da se ovaj potpuni poraz pokušava izbjeći favorizovanjem i finansiranjem opozicije, slično kao i u Srbiji.


    “I toliko godina se pokušavala uništiti ta naša sabornost i jedinstvo i ovo je, vjerovatno, zadnji pokušaj i veliki poraz. I šta im je preostalo? Ono što im je uvijek preostalo – sila” rekao je Stevnadić gostujući na televiziji Pink.


    On dodaje da je krajnji cilj Srbija, a da je napad na Republiku Srpsku stepenica kako bi se napala Srbija.


    “I sada se priprema i ta Rezolucija koju bi trebao da usvoji Generalna skupština UN, o tome je Vučić već govorio, gdje bi se na neki način sakrio taj rat u Gazi protiv muslimana koji se faktički ugrožavaju, da bi se nudila zašta nekih bosanskih muslimana koji nisu nigde ugroženi” poručuje Stevandić, smatrajući da se sve to radi kako bi se Srbi stavili u nemoguću poziciju.
    Stevandić poručuje da je uputio pismo šefici Bundestaga, tražeći odgovor da li Njemačka stoji za Šmita, jer ako nema rezoluciju Savjeta bezbednosti, onda njegovi akti ugrožavaju ljudska prava, ustavni poredak.


    “Naravno, ona nije odgovorila već je pismo prosljedila u neki Odbor. Ali smo mi u tom odboru našli poslanika AFD, pa smo pokrenuli postupak u tom Odboru protiv Šmita” napominje Stevandić i dodaje da je upravo pokrenuti postupak protiv Šmita razlog velikog pritiska, jer u nedostatku prava, pokreće se argument sile.

  • Košarac: Kvazidiplomata Marfi nema pravo da se miješa u unutrašnja pitanja

    Košarac: Kvazidiplomata Marfi nema pravo da se miješa u unutrašnja pitanja

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac ocijenio je da je američki ambasador u BiH Majkl Marfi kvazidipolomata koji je sve svoje napore uložio u uništavanje dogovora u BiH i opstruiše svaki mogući napredak ka EU, a uz čiju podršku i nelegitimni stranac vrši nasilje nad pravnim sistemom i zdravim razumom.

    Marfijeva drskost i bezobrazluk zaista nemaju granicu. Zaslijepljen mržnjom prema Srpskoj i srpskom narodu, taj kvazidiplomata na dnevnoj osnovi servira salve izmišljotina i neistina o predsjedniku Dodiku i institucijama Srpske. To je patološko stanje, kojem je neophodna adekvatna medicinska pomoć – naveo je Košarac.

    Košarac je upitao otkud Marfiju pravo da se miješa u unutrašnja pitanja u BiH, ko mu je dao mandat za to i sa kojim pravom on vrijeđa i ponižava institucije Srpske, njeno rukovodstvo i predsjednika Dodika?

    • To nije diplomatsko ponašanje, već manir lokalnog đilkoša sa uličnim vokabularom – naveo je Košarac na Instagramu reagujući na izjavu Marfija da se, kako kaže, “Dodik i njegove ulizice prevarama održavaju na vlasti”, te da usvojenim zaključcima u Narodnoj skupštini Srpske ruše Dejtonski mirovni sporazum.

    On je ocijenio da je to što Marfi drži slovo o demokratiji – licemjerstvo i paradoks.

    • Marfi je sve svoje napore uložio u uništavanje dogovora narodnom voljom izabranih predstavnika. On opstruiše svaki mogući napredak ka EU i uz čiju podršku nelegitimni stranac vrši nasilje nad pravnim sistemom i zdravim razumom – rekao je Košarac.

    Košarac je napomenuo da je riječ o dvojcu koji uvodi kolonijalnu upravu u ovoj zemlji, te ukazao da se kao takvi drznu da govore o demokratiji.

    • Kako vas više nije sramota! Zar stvarno mislite da smo slijepi, nijemi, da nemamo zrno soli u glavi i ne možemo shvatiti vaše zle namjere?! Zar stvarno mislite da nas možete vrijeđati i ponižavati? – upitao je Košarac.

    On je, navodeći da Marfi i Šmit tvrde da su prijatelji građanima ove zemlje, poželio da Bog sačuva od takvih prijatelja.

    • Јedini prijateljski čin jeste da odmah odu iz BiH, u jednom pravcu i zauvijek – poručio je Košarac.