Kategorija: Politika

  • Šmit najavio obraćanje na sjednici Generalne skupštine UN

    Šmit najavio obraćanje na sjednici Generalne skupštine UN

    Kristijan Šmit, koga institucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, potvrdio da će se obratiti na sjednici Generalne skupštine UN ovog aprila.

    Gostujući u programu N1, Šmit je, govoreći o Rezoluciji o Srebrenici koja se priprema u Generalnoj skupštini UN izjavio kako “razumije da se ne radi o gledanju unazad, nego da je nešto za budućnost da se nešto slično ne ponovi”.

    – Ono što želim ukloniti sa stola je strah bilo koga da će Republika Srpska kao entitet nestati. Ne, uopšte. Ja sam garant opstanka i Federacije BiH i Republike Srpske, i Brčko distrikta i BiH. Bilo ko ko želi da ukine Republiku Srpsku, mora da se suoči sa mnom. Ja moram braniti Dejtonski sporazum i ono što je u njemu navedeno. Nema straha, ja sam jedan od onih koji će prvi krenuti braniti strukture. Što se tiče Rezoluciuje UN, mislim da ima dovoljno vremena da se o tome razgovara – rekao je Šmit.

    Na pitanje da li će se obratiti na sjednici Generalne skupštine UN u Njujorku, Šmit je odgovorio potvrdno.

    – Obratiću se na sjednici Generalne skupštine UN. Podnijeću izvještaj o pomacima u smislu EU integracija i takođe ću podnijeti izvještaj o preprekama koje vidim. Takođe ću govoriti o propustima koje smo napravili u smislu povratka izbjeglica. Omladina odlazi, možemo izgubiti cijelu generaciju – rekao je Šmit.

    Na pitanje da li će nametnuti zakon o državnoj imovini, on je odgovorio da “nije rekao da neće”.

    – Neki imaju očekivanja, želje ili strahove, ali o tome lokalni organi treba da odluče uz pomoć međunarodne zajednice. Da budem vrlo jasan, potrebno je da svi pokažemo privrženost, Slovenija, Crna Gora, Srbija. Mi smo jedina zemlja u bivšoj Jugoslaviji koja nije riješila ovo pitanje. Dajte da sjedemo zajedno i radimo i pokažemo novi optimizam – istakao je Šmit.

    Naveo je i da sutra ide u Beograd, gdje će razgovarati s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem. Ako ga predsjednik Srbije bude pitao u čemu se krši Dejtonski sporazum, Šmit je naveo da ne zna šta će ga Vučić pitati, ali ako bude pritužbi oko toga gdje se krši Dejton, kako je istakao, to “definitivno znači da država ima pravo odlučiti šta je državna imovina, a ne samo da polaže pravo na državnu imovinu“.

    Odgovarajući na prijetnje i upozorenja predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da će biti uhapšen ako dođe u Republiku Srpsku, Šmit je rekao da je bio već mnogo puta u Republici Srpskoj i da će ići opet, te da će sam odlučiti kada će ići.

  • Dodik: U EU nećemo u bavarskim pantalonicama, a ni u Marfijevim kaubojskim čizmama

    Dodik: U EU nećemo u bavarskim pantalonicama, a ni u Marfijevim kaubojskim čizmama

    Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, rekao je da BiH neće ući u EU “ni u bavarskim pantalonicama, ni u Marfijevim kaubojskim čizmama” nego samo ako domaći predstavnici suvereno i demokratski upravljaju procesima.

    Dodik je istakao da poziv koji je uputio predsjednik Naše stranke, Edin Forto, da se “dogovorimo ko vuče zemlju naprijed, a ko nazad” više nego besmislen.

    – Nema se tu u vezi s čim dogovarati. Postoji samo opcija da se odredimo u vezi s tim da li želimo uključiti ili isključiti sopstveno pravo da odlučujemo u skladu sa demokratskim principima – rekao je Dodik.

    Dodik je istakao da je svaki rezultat na putu ka EU, koji je napravljen, bio je rezultat takvog odlučivanja.

    – Predstavnici Srba, Bošnjaka i Hrvata su sjedili, radili, dogovarali se i išli dalje. Onda su neki, za račun tuđih geopolitičkih interesa, riješili da isključe sebe i da pogaze demokratiju. Umjesto da nastave da rade posao za koji su izabrani, razumijevajući legitimnu želju i svog, ali i drugih naroda u BiH, oni su iz prostora u kojem se međusobno čujemo pristali da ih američki ambasador, Majkl Marfi, i Kristijan Šmit, kojeg nstitucije Republike Srpske ne priznaju za visokog predstavnika, odvedu u gluvu sobu. Stvar u vezi s apelacionim sudom je zapravo vrlo jasna – naglasio je Dodik na društvenoj mreži Iks.


    Dodik je istakao da Forto očigledno ne misli da Banjaluka treba da bude domaćin apelacionom sudu, jer je, pretpostavlja, ona sjedište institucija Republike Srpske.

    Moj stav je da je ljekovito i dobro za izgradnju međusobnog povjerenja u BiH da što više zajedničkih institucija svoja sjedišta ima na decentralizovan način. Takođe, važno je što su nam lider stranke Narod i pravda, Dino Konaković, nesvjesno, a Edin Forto svjesno obznanili da “SAD imaju svoju agendu ovdje”, uvjeravajući nas, valjda, da u BiH drugi mogu imati svoju agendu, a mi koji u njoj živimo i koje biraju naši građani to ne možemo – naglasio je Dodik.

    On smatra da politiku ovdje, prije svega, definišu i sprovode srpski, bošnjački i hrvatski demokratski predstavnici.

    – SAD i druge države imaju ambasade, koje su dobri gosti kada poštuju našu demokratiju i vrlo bezobrazni kada misle da imaju pravo da odlučuju umjesto miliona građana. Za kraj, čuli smo i to da će nam američka administracija pomoći u vezi s evropskim putem!? – naglasio je Dodik.

    On je rekao da razumije da Forto i njemu slični imaju potrebu da potcjenjuju sami sebe, ali odluka domaćih zvaničnika da BiH ide ka EU i da ih EU poštuje kao partnera na tom putu – nema mnogo veze sa SAD.

    – Ilustracije radi, u EU nećemo ući ni u bavarskim pantalonicama ni u Marfijevim kaubojskim čizmama. Ući ćemo samo ako suvereno i demokratski upravljamo procesima i odlučujemo o sebi. Zato Forti preporučujem da se ne bavi bajkama, već suštinom od koje zavisi dalji kapacitet našeg političkog odnosa: Želite li da izađete iz gluve sobe u koju su vas Marfi i Šmit uvalili 26. marta ili ne? Zaključci Narodne skupštine Republike Srpske su u tom smislu jasni. I za mene, kao demokratu, obavezujući – naglasio je Dodik.

  • Amidžić: Ministarstvo finansija nije udovoljilo zahtjevu koji proizlazi iz nametnutnih odluka

    Amidžić: Ministarstvo finansija nije udovoljilo zahtjevu koji proizlazi iz nametnutnih odluka

    Ministarstvo finansija i trezora u Savjetu ministara nije udovoljilo zahtjevu Centralne izborne komisije CIK BiH koji proizilazi iz nametanja izmjena Izbornog zakona o Zakona o finansiranju institucija BiH, te nije odobrilo tražena 33,6 miliona već 7,4 miliona KM, izjavio je resorni ministar Srđan Amidžić.

    Amidžić, koji je i generalni sekretar SNSD-a poručuje da ne želi da se bavi članovima SDS-a, ali ističe da bi bilo lijepo da se makar jednom referišu na Kristijana Šmita i ambasadore koji su neprijateljski nastrojeni prema Srpskoj.

    • Iako su komentari došli od SDS-ove Aleksandre Pandurević, ne želim puno da se bavim članovima SDS-a koji su u velikom problemu nakon najnovijeg udara američke administracije i blokade računa. Samo bih poručio da bi bilo lijepo, za promjenu, da počnu čitati i da se makar jednom referišu na Kristijana Šmita i ambasadore koji su neprijateljski nastrojeni prema Republici Srpskoj, pa da osude njihovo ponašanje, a ne da se konstantno bave SNSD-om i predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom – navodi se u pisanoj izjavi za medije Amidžića.

    Kako on dodaje, stiče se dojam da kolegama koje se pokušavaju baviti opozicionim političkim radom u Republici Srpskoj uopšte ne smeta činjenica da pojedinac želi nametati zakone i pravila po kojima će živjeti jedan čitav narod, pa i oni sami.

    On poručuje da javnost treba da zna da Ministarstvo finansija i trezora BiH nije udovoljilo zahtjevu CIK BiH koji proizlazi iz nametanja izmjena Izbornog zakona o Zakona o finansiranju institucija BiH.

    • Naime, nametnutim izmjenama Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine je dužno u potpunosti udovoljiti budžetskom zahtjevu CIK BiH koji je za 2024. godinu iznosio 33.658.000 KM. Toliko je potrebno ako bi se udovoljilo onima koji bi da sprovedu odluke Kristijana Šmita, jer su veća sredstva potrebna za nabavku određene opreme, softvera, novo zapošljavanje, video nadzor, usluga i sl. U instrukciji o privremenom finansiranju obezbijeđeno je 7.418.000 KM što je iznos koji je definisan godinama unazad na osnovu ranije donesenih zakona i, još jednom podvlačim, ne uvažava zahtjeve definisane kroz neprihvatljiva nametanja ili izmjene zakona – ističe se u saopštenju Amidžića.

    Kako Amidžić navodi, on kao čovjek, ali i kao ministar finansija i trezora BiH ponosno stoji iza svake odluke i stavova institucija Republike Srpske.

    • Istovremeno, moramo uvažavati činjenicu da ljudi u Federaciji BiH imaju drugačije stavove i spremnost da bezpogovorno prihvataju volju pojedinca, te na ovaj način je samo omogućeno da CIK BiH može sprovesti izbore u FBiH. Ne želim i ne mislim da imam pravo da uskratim ljudima u Federaciji BiH njihovo pravo da biraju i budu izabrani. Na kraju, za one koji žele da čitaju, sama predsjednica CIK BiH Irena Hadžiabdić je izjavila da je nametnutim izmjenama i dopunama Izbornog zakona u nadležnost CIK-a BiH stavljeno dosta novih aktivnosti, pa i testiranje i primjena određenih pilot – projekata u vezi sa izbornim tehnologijama, te da će morati tražiti dodatna sredstva. Kako smo naveli, Ministarstvo finansija i trezora BiH nije pozitivno odgovorilo na navedeni budžetski zahtjev CIK BiH u iznosu od 33.658.000 KM, već je odobrilo sredstva dovoljna da se izborni proces provodi po pravilima kao do sada – napominje Amidžić.

    Zaključuje, da želi da vjeruje da će doći vrijeme kada će kolege iz opozicije uspjeti prevazići lične frustracije i mržnju prema pojedincima, a sve u cilju kako bi nekada vidjeli interes naroda koji živi u Republici Srpskoj, te skupili političke hrabrosti da se usprotive stalnim nametanjima sa strane.

  • Odbornici PDP-a u Skupštini opštine Jezero svoje političko djelovanje nastavljaju u Ujedinjenoj Srpskoj

    Odbornici PDP-a u Skupštini opštine Jezero svoje političko djelovanje nastavljaju u Ujedinjenoj Srpskoj

    Dosadašnji odbornici PDP-a u Skupštini opštine Jezero, Milan Kutanjac i Dejan Pekez pojačali su redove Ujedinjene Srpske u ovom opštinskom Odboru, te će od danas svoje političko djelovanje nastaviti u okviru Ujedinjene Srpske. 

    Predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić tom prilikom poručio je da su mladi ljudi koji razumiju porodičnu i nacionalnu politiku uvijek dobrodošli u Ujedinjenu Srpsku. 

  • Dodik: Srbi nisu zainteresovani da trajno žive u BiH

    Dodik: Srbi nisu zainteresovani da trajno žive u BiH

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je večeras da Srbi nisu zainteresovani da trajno žive u BiH i da će jednog dana uslijediti miran razlaz.

    “Mi kao Srbi nismo zainteresovani za BiH da u njoj trajno živimo. Naša politika je da se mirno raziđemo i jednog dana ćemo se stvarno mirno razići”, rekao je Dodik, koji u Banjaluci prisustvuje na narodnoj tribini “Ugrožena Srpska – odlučan odgovor”.

    Dodik je istakao da Republika Srpska ostaje privrežena činjenici da je Dejtonski sporazum ustavni okvir u kojem može da djeluje, ali je ukazao i da je taj sporazum prekršen od koalicije muslimane i dijela zapadne međunarodne zajednice koja sebe pokušava da nazove da su neka međunarodna zajednica, a nisu.

    On je naglasio da je to veoma podmuklo i da traje u kontinuitetu od samog potpisivanja Dejtonskog sporazuma.

    Podsjetio je da se od prvog dana krenulo u razgradnju Dejtonskog sporazuma u smislu smanjivanja uloge Republike Srpske, što govori šta je cilj jednog dijela ljudi iz te međunarodne zajednice.

    “Amerika nije Majkl Marfi, nije par njih, Amerika su i drugi ljudi”, rekao je Dodik.

    On je napomenuo da je postojala dobra saradnja sa Trampovom administracijom, kao i sa Bušovom, dok su demokrate, kako je rekao, na lažima o Srbima napravili karijere.

    “Oni ne mogu da shvate da postoji ovako organizovan i istrajan otpor u Republici Srpskoj. Namjerno nas stavljaju u poziciju da se branimo i da na taj način gubimo vrijeme. Najbolje bi bilo da se bavimo razvojnim pitanjima i da imamo otvorene platforme”, kaže Dodik.

    Međutim, dodao je, pokušavaju da nanesu što veće gubitke Srpskoj, ali ona i pored toga ima najveći broj prijatelja koji i govore da to jesu.

    On je istakao i posjeta naroda tribinama govori da su ljudi veoma zainteresovani za politička kretanja i odnose.

    Predsjednik Pokreta “Odbrana Srpske” Darko Matijašević rekao je da je Republika Srpska zaista ugrožena, kao i da za trenutno stanje postoji zabrinutost što pokazuje veliki odzivi tribinama, koja se deveti put održava u Banjaluci.

    Postoji, istakao je, i čelična volja, sloga, jedinstvo da institucije i predsjednik Srpske na miran i demokratski način zaštite Srpsku.

    Matijašević smatra da je ovaj udar na Dodika i nametanje zakona upereno na instituciju predsjednika Republike i njeno obezglavljivanje, ali je i udar na Srpsku i kompletan srpski narod.

    “Predsjednik Dodik ima enormnu podršku naroda, vjerujemo da će iznaći najbolja rješenja, a ova čelična volja je osnova za sav njegov napor i trud u šta ne sumnjamo”, zaključio je Matijašević.

    Među prisutnima na tribini su zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac, ministri u Vladi Republike Srpske, kao i narodni poslanici.

    Prisutni su i oficiri, ratni komandanti, borci i njihovi potomci, te veliki broj građana.

  • Parlament Srpske će usvojiti izvještaj Međunarodne komisije o Srebrenici

    Parlament Srpske će usvojiti izvještaj Međunarodne komisije o Srebrenici

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je danas da će Narodna skupština na narednoj sjednici usvojiti izvještaj Nezavisne međunarodne komisija za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995 godine, koju je formirala Vlada Srpske.

    Dodik je rekao da je to odgovor na ujudurmu i nezakonito postupanje u vezi prijedloga rezolucije o Srebrenici o kojoj bi Generalna skupština UN-a trebalo da raspravlja.

    On je istakao da ne postoji nijedan razlog da ova rezolucija bude usvojena u UN, jer je, kako kaže, riječ o igri Britanaca i Bošnjaka i pokušaju satanizacije Republike Srpske i srpskog naroda.

    • U izvještaju Komisije jasno stoji tvrdnja da nije bilo genocida u Srebrenici i da je utvrđeno da je tamo sa stanovišta Bošnjaka u čitavom periodu rata stradala 3.741 osoba, a da je više od 2.500 Srba. Imajući u vidu da za genocid mora da postoji namjera jednog naroda da biloški i fizički eliminiše drugi narod, a to nije dokazano ni u jednoj presudi i nije moguće dokazati suđenjem pojedincima, ozbiljna je podvala kada oni govore da imaju presude za pojedince koje se pretvaraju u opštu krivicu za Srbe – naveo je Dodik na konferenciji za novinare nakon sastanka stranaka vladajuće koalicije na nivou Republike Srpske.

    Dodik, koji je i lider SNSD-a, rekao je da je na sastanku razgovarano o važnim pitanjima vezanim za Republiku Srpsku i koalicione odnose, najavivši da će domaćin sljedećeg sastanka biti predsjednik Demosa Nedeljko Čubrilović.

    Dodik je istalap da je vladajuća koalicija utvrdila da je ekonomska situacija stabilna, da je dobro vođena i da se bez obzira na snažne napade ne osjeća ugroženom.

    On je naglasio da Republika Srpska ne kasni sa isplatama koje su zakonima predviđene i da će penzije nastaviti da budu isplaćivane redovno, kao i da je već obezbijeđeno 147 miliona KM za te namjene.

    • Republika Srpska ima partnere sa kojima razgovara o novim investicionim poduhvatima, prije svega sa Kinom i Mađarskom. Republika Srpska nikad nije imala više prijatelja. SAD i Velika Britanija nikada nisu bili naši prijatelji, uporno su htjeli različitim putem malverzacija da skrajnu Srpsku i oduzmu njena prava – rekao je Dodik.
  • Oboren Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu BiH

    Oboren Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu BiH

    Prijedlog zakona o Vrhovnom sudu Bosne i Hercegovine, predlagača poslanika Denisa Zvizdića (NIP), ponovo nije dobio pozitivnu ocjenu Ustavnopravne komisije, te je oboren i o njemu se nije raspravljalo na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.

    Podsjećanja radi, predloženim zakonom se uređuje organizacija, nadležnost, javnost rada, finansiranje i sva druga pitanja u vezi sa osnivanjem i funkcionisanjem vrhovnog suda BiH kao najvišeg kasacionog suda u BiH, koji osigurava dosljedno tumačenje prava na teritoriji cijele BiH.

    Čitajući obrazloženje Komisije, predsjedavajući Predstavničkog doma PS BiH Nebojša Radmanović naveo je da Komisija smatra da Prijedlog zakona nije usklađen sa Ustavom i pravnim sistemom, niti podržava principe ovog zakona.

    Podsjetimo, Ustavnopravna komisija je i u februaru ove godine dala negativno mišljenje na ovaj zakon, te je on tada vraćen na ponovno razmatranje i dostavljanje novog izvještaja.

    Komentarišući novu odbijenicu Denis Zvizdić, predlagač zakona, poručio je da će nastaviti sa insistiranjem da BiH dobije ovaj zakon. Za tako nešto, tvrdi, postoji nekoliko razloga.

    “BiH je praktično jedina zemlja u regionu koja nema vrhovni sud i jedina država u Evropi koja nema Vrhovni sud ili instituciju koja je pandan vrhovnom sudu, a u smislu tijela koje će biti zaduženo za ujednačavanje sudske prakse. Drugi razlog je da je potreba uspostave vrhovnog suda stvar čiste pravne logike i potrebe i to će reći svaki nepristrasan pravnik. Treće, ovaj sud je naša obaveza iz Mišljenja EK za BiH, jedan od prioriteta iz stava 4.e. Četvrti razlog je bio dio iz analitičkog izvještaja u kome je posebno istaknuto da s obzirom na pluralitet pravnog sistema, BiH je dužna uspostaviti sudsko tijelo koje će osigurati dosljedno tumačenje zakona i tumačenje sudske prakse uz potpunu neovisnost sudija”, ponovio je Zvizdić.

    Dodao je da je peti razlog i stav Direkcije za evropske integracije, koja je navela da usvajanje ovog zakona doprinosi realizaciji obaveza iz preporuka Evropske komisije i Venecijanske komisije po pitanju evrointegracija BiH.

    “Znamo poslije ovog drugog mišljenja Ustavnopravne komisije kakva je sudbina zakona u ovom trenutku, ali ova obaveza uspostavljanja pravosudnog tijela kome bi bilo povjereno da osigura dosljedno tumačenje prava u čitavoj BiH neće nestati, niti će potreba za uspostavljanjem tog tijela prestati, kako bismo ojačali ukupan pravosudni sistem BiH”, naglasio je Zvizdić.

    Milan Petković, prvi zamjenik predsjednika Ustavnopravne komisije pri PD PS BiH, kazao je da nisu podržali prijedlog zakona jer su smatrali da nema ustavni osnov.

    “Po Ustavu BiH, pravosuđe je na nivou entiteta, pa smo iz tog razloga i skinuli tu tačku dnevnog reda”, kazao je Petković za “Nezavisne novine”.

    Pored ovog zakona, sa dnevnog reda su skinute i tačke koje su se odnosile na principe Prijedloga zakona o dopunama Zakona o odbrani BiH, koji je predložio Dom naroda Parlamenta BiH, kao i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o strancima, koji je predložio poslanik Nihad Omerović (NIP).

  • Đokić: Čvrsto stojimo u odbrani politike aktuelne vlasti Republike Srpske

    Đokić: Čvrsto stojimo u odbrani politike aktuelne vlasti Republike Srpske

    Čvrsto stojimo u odbrani politike aktuelne vlasti Republike Srpske, u načinu da želimo da je zaštitimo od svakog neprincipijenog uticaja, posebno onog koji dolazi od OHR-a i Kristijana Šmita, kao i dijela međunarodne zajednice koja njega podržava, rekao je predsjednik SP Petar Đokić.

    Šaljemo jasnu poruku građanima, a to je da želimo stabilnost Republike Srpske, normalan i stabilan rad svih njenih institucija i posvetićemo posebnu pažnju da riješimo neka pitanja koja postoje u radu koalicije – dodao je on.

    Istakao je da osuđuju svaki pokušaj destrukcije koji dolazi iz Republike Srpske.

    • Od onih koji olako prihvataju ono što stranci od nas traže da radimo, ali snaga ove koalicije se upravo mjeri svješću u odgovornosti prema vrijednosti koju branimo, a to je Republika Srpska – poručio je on.
  • Čubrilović: Veliki stepen jedinstva vladajuće koalicije

    Čubrilović: Veliki stepen jedinstva vladajuće koalicije

    Vladajuća koalicija je spremna za funkcionisanje sa velikim stepenom jedinstva i sigurno je da ćemo izbore pripremiti na najbolji mogući način kako bismo pokazali i dolazali, da ova kolaicija ima i perspektivu i snagu, rekao je Nedeljko Čubrilović, predsjednik Demosa.

    • Pravo je vrijeme da se razgovara o svim problemima i danas smo usaglasili red koraka koji će se odvijati u narednim periodima – dodao je on.

    Istakao je da kao kolaicioni partneri odbacuju sve ono što se nadvilo nad Republikom Srpskom.

    • Odbacujemo i nastojimo da pokažemo da mora da vlada red i zakon, da moraju da se poštuju odluke koje su potpisane, a ne one koje su zamišljene – poručio je on.
  • Banjac: Srpska će pokazati finansijsku, političku i funkcionalnu stabilnost

    Republika Srpska će u narednom periodu pokazati finansijsku, političku i funkcionalnu stabilnost, rekao je Darko Banjac predsjednik Narodne partije Srpske.

    Republika Srpska ima pravo da sprovodi lokalne izbore, ali da su još jednom pokušali dati šansu sumanutim razmišljanjima da se krši Dejtonski sporazum i da se pod određenim uslovima u Parlamentarnoj skupštini subjekti dogovore na nivou države zajednice – rekao je on,

    Istakao je da je put kojim je krenula Republika Srpska je ne samo očuvanje Dejtonskog sporazuma već i statusa u okviru državne zajednice.

    • Bez Republike Srpske, odnosno bez entiteta ne postoji državna zajednica i upravo ćemo ići u tom pravcu – rekao je Banjac.