Autor: INFO

  • Otkriven tifus u Foči, zaražena studentkinja iz Indije

    Otkriven tifus u Foči, zaražena studentkinja iz Indije

    Studentkinja iz Indije koja studira na Medicinskom fakultetu u Foči boluje od tifusa, potvrđeno je za portal “Capital”.

    “Ova bolest za koju se smatralo da je davno iskorijenjena na našim prostorima otkrivena je kod studentkinj3 iz Indije čiji identitet je poznat redakciji ovog portal”, navodi se u objavi na njihovim profilima na društvenim mrežama.

    Nakon ovog šokantnog otkrića, studentkinja je stavljena u izolaciju, a kao osnovni uzrok infekcije smatraju se katastrofalni higijenski uslovi u kojima je živjela.

    Za “Nezavisne” je potvrđeno da su nadležne institucije preduzele sve mjere kako se zaraza ne bi širila, u skladu sa protokolima u ovakvim slučajevima.

    Svi kontakti koji su testirani su negativni, a kako nam je rečeno, utvrđeno je studentkinja već bila oboljela kad je stigla u BiH.

  • Srpska preuzima Comsar do 7. novembra

    Srpska preuzima Comsar do 7. novembra

    Radnici i rudarska mehanizacija Rudnika i termoelektrane Ugljevik već od utorka, 4. novembra, moći će ući u eksploataciono polje “Ugljevik-Istok 2”, što će omogućiti nesmetan nastavak proizvodnje u ovom preduzeću.

     

    Kompletan posao oko preuzimanja Comsar Energy RS od strane Gas-RES, odnosno isplata preostalih 60 miliona maraka, mogao bi da bude završen 7. novembra.

    Poručeno je ovo nakon sastanka rukovodstava RITE Ugljevik,  Elektroprivrede Republike Srpske,  Gas-RES i Vlade Republike Srpske koji je održan 3. novembra u Banjaluci.

    Savo Minić, predsjednik Vlade Republike Srpske, poručio je da je dogovoreno šest stvari.

    “Od ovog momenta, danas u toku dana će Gas-RES zakazati Nadzorni odbor i ukoliko oni pristanu, Vlada Srpske će u četvrtak na sjednici dati saglasnost za zaključenje tog ugovora koji bi onda mogao biti zaključen do petka, 7. novembra ili najkasnije za desetak dana. Od tog trenutka, sve se isključivo daje na raspolaganje RiTE Ugljeviku”, poručio je Minić.

    Radnici od utorka, 4. novembra u “Ugljevik-Istok 2”

    Premijer je rekao da će radnici već od utorka moći ući u eksploataciono polje “Ugljevik-Istok 2”.

    Diko Cvijetinović, vršilac dužnosti direktora Rudnika i termoelektrane Ugljevik, rekao je da problemi u ovom preduzeću nisu od juče, ali da se nada da će sve uskoro biti riješeno, te je pozvao radnike da se vrate na posao već od utorka.

    “Želim da vjerujem da smo nakon današnjeg sastanka po pitanju Comsara i Gas RES sve stvari priveli kraju i da ćemo moći da koristimo polje i da će radnici koji štrajkuju već od sutra biti na svom poslu”, naveo je Cvijetinović.

    Petrović: RiTE će imati ugalj za 25 godina

    Luka Petrović, generalni direktor Elektroprivrede Republike Srpske, istakao je da postoji problem sa ugljem u Ugljeviku i da se dosad nisu mogle obezbijediti dovoljne količine.

    “Vidljivo je da je mehanizacija stara i da RiTE ne može da posluje sa ovim što ima. Nakon ovog dogovora, RiTE će imati proizvodnju uglja za 25 godina”, naveo je Petrović.

    Poručio je da nijedan radnik ne treba da sumnja da cilj nije bio da se koncesija vrati u ruke Srpske.

     

    Veća cijena struje za RiTE

    Najavio je da je dogovoreno da se poveća cijena struje za RITE Ugljevik sa 65 na 75 evra po megavat času.

    Istakao je da je RITE proizvela manje struje i da se to mora nadomjestiti.

    “Da ne kupujemo iz inostranstva po daleko većoj cijeni. Moramo ostati u dva velika projekta HE Dabar i Bistrica, ali imamo male prihode u sistemu i to moramo vidjeti kako ćemo stabilizovati sistem”, poručio Petrović.

    Hoće li poskupjeti struja za građane

    Na pitanje da li će ovo poskupljenje značiti poskupljenje struje za građane, Petrović je rekao da je raspisan javni konkurs za otkup struje od građana koji je proizvode i da je to jeftin način da zadovolje potrebne količnie struje.

    Međutim, nije konkretno odgovorio da li će iduće godine doći do poskupljenja struje.

    “Mi u javnom konkursu kupujemo za 48 evra po megavat času i već pokušavamo da kupimo jeftinu struju. Ukoliko to uspijemo možda nećemo morati raditi ništa na tom planu poskupljenja, ali imali smo jako loše godine, znate kakvo je stanje u hidroelektranama. Okrećemo se i nebu, molimo se Bogu da bude i padavina…”, rekao je Petrović između ostalog.

    Vranješ: Došli smo do rješenja

    Nikica Vranješ, direktor Gas-RES, poručio je da su došli do rješenja.

    “Radnici će ući u polje Ugljevik-Istok 2 i nesmetano raditi. Do sad smo već isplatili 93 miliona evra, još oko 30 miliona evra imamo da upišemo taj udio za 4 koncesije”, naveo je Vranješ.

    Odgovarajući na pitanje kako su dogovoreni uslovi oko Gas-RES i RITE Ugljevik, Savo Minić nije odgovorio konkretno već da će sve biti poznato čim posao oko preuzimanja bude završen.

    “Ako bude u petak, saopštićemo tada. Sada je najbitnije da Ugljevik krene da radi i da smo dogovorili oko Comsara”, poručio je Minić.

    Đokić: RiTE će moći raditi do kraja radnog vijeka

    Petar Đokić, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske, kazao je da će se osigurati nesmetan pristup uglju.

    “Tamo na raspolaganju ima 73 miliona tona, nesmetan kop do kraja radnog vijeka”, istakao je Đokić.

  • Ministarka Kuzmić traži odgovore od policije i tužilaštva zbog malverzacija u Šumama RS

    Ministarka Kuzmić traži odgovore od policije i tužilaštva zbog malverzacija u Šumama RS

    Stanje u JPŠ “Šume Republike Srpske” je bolje nego prošle godine, ali još nismo zadovoljni, poručila je Anđelka Kuzmić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, te podsjetila da je policijskim i pravosudnim organima u Srpskoj podneseno 185 krivičnih prijava zbog sumnji u malverzacije u Šumama Srpske.

    Od tih institucija traži odgovore.

    “Šta je sa 185 inspekcijskih zapisnika o sumnji na krivična djela? Pozivam policiju i tužilaštvo da se bave tim zapisnicima jer tek kada jasno utvrdimo ko je pogriješio i gdje je uzrok problema možemo imati pomak”, poručila je Kuzmićeva, nakon sastanka sa Upravom Šuma, koji je održan 3. novembra u Banjaluci.

    Naglasila je da u Ministarstvu nemaju problem sa tim da svako ko ne radi svoj posao u Šumama Srpske, treba da bude smijenjen.

    “Povećanje proizvodnje jedan je od preduslova da bi se moglo govoriti o boljem poslovanju preduzeća”, dodala je Kuzmićeva.

    NE ZNA SE KOLIKO ĆE TREBATI NOVCA ZA PLATE ZBOG POVEĆANJA MINIMALCA
    Iz Šuma Srpske, drže se onog što su rekli krajem oktobra, a to je da je cilj povećanje procenta proizvodnje kako bi imali što veću otpremu i bolji finansijski rezultat.

    Blaško Kaurin, vršilac dužnosti direktora JPŠ “Šume Republike Srpske”, rekao je da već do kraja novembra ove godine očekuju da prodaja drvnih šumskih sortimenata dostigne iznos kao na kraju 2024.

    “31. decembra prošle godine imali od prodaje drvnošumskih sortimenata 205 miliona KM”, kazao je Kaurin.

    Priznao je da je pred Upravom još mnogo nezavršenog posla, a dotakao se i povećanja minimalne plate od 1. januara 2026. godine.

    Iako je Savo Minić, predsjednik Vlade RS nedavno rekao da će to koštati Šume oko 13 miliona KM, a o čemu su “Nezavisne novine” pisale još u avgustu ove godine, Kaurin poručuje da se iznos još uvijek ne zna.

    “Mi još uvijek ne znamo koliko će biti potrebno dodatnih sredstava za plate nakon povećanja minimalca za narednu godinu jer treba utvrditi broj onih koji odlaze u penziju ili će biti u procesu stimulativnih otpremnina”, rekao je v. d. direktora Šuma Srpske.

    Podsjetimo, Kaurin se krajem oktobra obratio javnosti te tom prilikom rekao da se za plate radnika duguje 4,2 miliona KM, dok je preduzeće za devet mjeseci 2025. godine poslovalo u gubitku od 3,6 miliona KM.

    “Preduzeće duguje 4.279.245 KM za plate radnicima. Trudiću se da do kraja ove godine isplatimo sve plate i da nakon toga isplata bude redovna”, kazao je Kaurin na pres konferenciji održanoj u Banjaluci, 31. oktobra.

    On je tada poručio i da može smijeniti svakog direktora šumskog gazdinstva koji nema rezultate i da mu za to ne treba politička saglasnost, te je najavio da bi se to moglo realizovati već do kraja novembra.

    “Sigurno će biti smjena. Oni direktori koji u narednih mjesec dana ne pokažu rezultate biće smijenjeni. Ne samo da će biti smijenjen, već ćemo nastojati da on svoju poslovnu karijeru ne može nastaviti u ovom javnom preduzeću. I ne samo direktor, već i njegovi saradnici” rekao je tada Kaurin, te dodao da je 18 šumskih gazdinstava na kraju septembra poslovalo u plusu, dok je 14 bilo u finansijskom minusu.

    Na odgovornost je pozvao i Savo Minić, predsjednik Vlade Republike Srpske, koji je naveo da iako Šume RS bolje funkcionišu, to još uvijek nije dovoljno.

    “Svi koji loše rade u šumskim gazdinstvima će odgovarati. Moramo se domaćinski ponašati. Trenutno imamo solidnu potražnju drvnošumskog sortimenta, dobru cijenu peleta, koju Vlada Republike Srpske nije htjela da ograniči. Postoje svi uslovi da do kraja ove godine bude ostvaren poslovni rezultat koji je obećan”, rekao Minić prije nekoliko dana.

    O stanju u Šumama Srpske raspravljali su i predstavnici radnika, poručujući da situacija nije dobra jer više od 80 odsto svih zaposlenih ima platu na minimalnom nivou.

    Nisu saglasni sa načinom na koji Uprava Šuma nastoji da riješi probleme, te da bi bilo kakva situacija koja bi vodila otpuštanju radnika, ili prodaju objekata u vlasništvu preduzeća kako bi se radnicima mogle isplatiti otpremnine, bila neprihvatljiva i mogla bi dovesti do štrajka.

  • Stevandić: Empatija nije nasilje, već saosećanje

    Stevandić: Empatija nije nasilje, već saosećanje

    Empatija nije nasilje, već saosećanje, poručio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić, komentarišući aktuelnu situaciju u Srbiji i njen odjek u Republici Srpskoj.

    „Empatija nije nasilje. To je saosećanje, a ne političko pumpanje. Odgovornost utvrđuju sudovi, a ne ulica, pucanje u nevine ljude i divljanje“, izjavio je Stevandić za „Novosti“.

    On je istakao da mu je žao što pojedini mediji, pa i oni iz Republike Srpske, nisu prepoznali razliku između saosećanja i političke manipulacije.

    „Posebno mi je žao što studente u Banjaluci, pod geslom solidarnosti, uvlače u blokadersku priču“, rekao je Stevandić.

    Naglasio je da je čuvanje države, bez koje bi narod nestao, uz dobre međusobne odnose, najvažniji zadatak Srbije i Srpske.

    „Zato mi iz Republike Srpske moramo prepoznati kritične trenutke i delovati mudro, ali i odlučno. Neznanje ne opravdava, a gde vlada jedinstvo, tu stanuje Bog“, zaključio je Stevandić.

  • Gorivo u Srpskoj ponovo poskupjelo, najavljeno novo povećanje cijena

    Gorivo u Srpskoj ponovo poskupjelo, najavljeno novo povećanje cijena

    Na benzinskim pumpama širom Republike Srpske posljednjih dana ponovo su povećane cijene goriva, a trgovci upozoravaju da bi do kraja sedmice moglo uslijediti i novo poskupljenje.

    Kako su potvrdili iz Grupacije za promet naftom i naftnim derivatima pri Privrednoj komori Republike Srpske, u protekla dva do tri dana cijena dizela porasla je za dodatnih pet feninga po litru.

    U Banjaluci se sada dizel prodaje po prosječnoj cijeni od 2,34 marke, zavisno od pumpe – između 2,31 i 2,37 KM po litru. Cijene benzina kreću se u sličnom rasponu, od 2,29 do 2,37 KM.

    Podsjećaju da su distributeri već ranije najavili korekciju cijena zbog rasta vrijednosti nafte na međunarodnom tržištu. Prema riječima predsjednika Grupacije, Đorđa Savića, dalja poskupljenja zavisiće od kretanja cijena na berzi.

    „Ukoliko nafta na svjetskom tržištu ne pojeftini, dizel i benzin u Republici Srpskoj u narednim danima mogli bi biti skuplji za još oko pet feninga po litru, što bi cijenu goriva podiglo iznad 2,40 KM. Pumpe trenutno nabavljaju nove količine po većim veleprodajnim cijenama, što se direktno odražava i na maloprodajne iznose“, pojasnio je Savić.

  • Kalas: Glavni pregovarač BiH sa EU treba da uživa povjerenje svih

    Kalas: Glavni pregovarač BiH sa EU treba da uživa povjerenje svih

    Visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas izjavila je da glavni pregovarač BiH sa EU treba da bude osoba koja uživa povjerenje svih u BiH i koja će omogućiti da se proces vodi efikasno i transparentno.

    “Potrebno je uspostaviti kancelariju glavnog pregovarača koja će biti jedinstvena kontakt tačka”, rekla je Kalasova novinarima u Sarajevu.

    Ona je istakla da su partneri EU sve institucije BiH i svi demokratski izabrani akteri.

    Kalasova je navela da EU ostaje posvećena očuvanju mira, stabilnosti i evropskom putu BiH, ali da će u izvještaju Evropske komisije biti navedeni negativni elementi u pogledu realizacije ključnih reformi i ocjene napretka BiH u oblasti pravosuđa i imenovanja glavnog pregovarača.

    Ona je naglasila da reforme koje EU očekuje od vlasti u BiH moraju biti vrlo konkretne, te da su sve odluke na domaćim vlastima, prenosi Srna.

    Kalasova je rekla da odluke donesene na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske mogu biti prilika za smanjenje tenzija i jačanje vladavine prava.

    Govoreći o bonskim ovlaštenja, Kalasova je rekla da će ona nestati kada se u BiH steknu institucionalni kapaciteti i politička stabilnost.

    “Ovo je vaša zemlja i nema potrebe za međunarodnim intervencijama, posebno ne 30 godina nakon rata. Ali, bez funkcionalnih institucija i kapaciteta za donošenje odluka, to nije moguće”, rekla je Kalasova.

    Ona je navela da postepeno gašenje međunarodne supervizije može početi tek kada se poštuju Ustav i demokratske procedure.

    Kalasova je po dolasku u BiH posjetila sjedište Misije EUFOR-a “Altea” u kampu Butmir i tom prilikom istakla značaj te misije za očuvanje mira i stabilnosti u zemlji.

  • Počinje postavljanje novog sistema naplate putarine u Hrvatskoj, objavljeni detalji

    Počinje postavljanje novog sistema naplate putarine u Hrvatskoj, objavljeni detalji

    Hrvatska uskoro uvodi novi, potpuno digitalni sistem naplate putarine pod nazivom Crolibertas, koji će vozačima omogućiti putovanje auto-putevima bez zaustavljanja na naplatnim rampama.

    Implementacija sistema, koji će se koristiti na svim auto-putevima pod upravom Hrvatskih auto-puteva (HAC), Bina Istre i auto-puta Zagreb–Macelj, počinje već sutra, a prvi radovi započinju na auto-putu A3, saopštili su iz Hrvatskih auto-puteva. Potpuna implementacija očekuje se do novembra 2026. godine.

    Početak radova na auto-putu A3
    Već sutra, 4. novembra, na auto-putu A3 između Popovače i Novske počinje postavljanje prvih sedam portala novog sistema.

    Tri portala biće montirana na samoj trasi auto-puta, na dionicama Popovača – Kutina, Kutina – Lipovljani i Lipovljani – Novska, dok će preostala četiri biti postavljena na ulazima na auto-put – na mjestima sadašnjih naplatnih stanica Popovača, Kutina, Lipovljani i Novska.

    Iz Hrvatskih auto-puteva upozoravaju vozače da će se radovi odvijati u više faza, te da ih na navedenim dionicama očekuje privremena regulacija saobraćaja.

    U zavisnosti od dinamike radova, za saobraćaj će biti zatvorena zaustavna, a po potrebi i vozna traka. Tokom postavljanja poprečnih greda, saobraćaj će se kratkotrajno zaustavljati i preusmjeravati na obilazne pravce, ali će se ti radovi izvoditi tokom večernjih i noćnih sati, kako bi se izbjegle gužve.

    Vozači se mole za dodatni oprez i poštovanje privremene signalizacije.

    Projekat vrijedan 80 miliona evra
    “Uvođenje Crolibertasa izuzetno je tehnički i infrastrukturno zahtjevan projekat. Uključuje postavljanje ukupno 212 portala širom mreže auto-puteva, ugradnju napredne IT opreme i uspostavljanje centara za obradu podataka.

    Izvođač radova, slovačka firma SkyToll, paralelno s postavljanjem portala sprovodiće i testiranja kako bi se obezbijedila potpuna funkcionalnost svakog dijela sistema. Dio opreme, uključujući portale i nadzorno vozilo, već je stigao u Hrvatsku i spreman je za montažu”, saopštio je HAC.

    Podsjetimo, ugovor za ovaj projekat vrijedan je gotovo 80 miliona evra (79.913.480,52 eura bez PDV-a), a Hrvatske auto-puteve potpisale su ga sa zajednicom ponuđača koju čine SkyToll i češki TollNet. Sredstva su obezbijeđena iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti (NPOO).

    Šta se mijenja i kako će funkcionisati novi sistem?
    Nakon što novi sistem počne s radom, stupiće na snagu i novi Zakon o naplati putarine.

    Fizička naplata gotovinom ili karticom više neće biti moguća, a naplata će se odvijati automatski, u slobodnom toku saobraćaja.

    Postojaće dva glavna načina korišćenja sistema:
    Elektronski uređaji (ENC i evropski EENC) – za korisnike koji se registruju i sklope ugovor; naplata se sprovodi automatski, u realnom vremenu.
    Automatsko prepoznavanje registarskih tablica (APRP) – za korisnike koji nisu registrovani; sistem snima tablicu, a putarina se naknadno naplaćuje.
    Za korišćenje sistema biće potrebno biti registrovan u ESNC, što znači da svaki vozač mora biti identifikovan putem ENC-a, EENC-a ili APRP modela.

    Vozači neće morati da se zaustavljaju – sistem sam bilježi ko je i koliko koristio autoput.

    Šta će biti s ENC-om
    ENC ostaje u upotrebi, ali mora biti usklađen s novim pravilima.

    Za teška vozila (iznad 3,5 tone) ENC će biti obavezan, dok će za laka vozila korišćenje ENC-a ostati opciono – vozači mogu birati između ENC-a i naplate putem registarske tablice (APRP).

    Novi sistem kontrole i vozila s rotacijama
    Novi zakon uvodi sistem nadzora u kojem će po auto-putevima kružiti bijeli automobili s plavim rotacionim svjetlima i natpisom ESNC.

    To su službena vozila nadzornika, posebno ovlašćenih osoba zaduženih za kontrolu korišćenja sistema naplate.

    Vozila će biti opremljena:
    uređajima za čitanje tablica,
    komunikacionim sistemom povezanzm s bazom,
    displejima koji prikazuju uputstva vozačima (npr. da se zaustave ili napuste auto-put).
    Nadzornici će moći nasumično zaustavljati vozila, upozoravati vozače, naplaćivati kazne ili naložiti napuštanje auto-puta.

    Šta ako neko ne plati putarinu?
    Ako vozač koristi auto-put bez registracije u ESNC, mora platiti:

    iznos putarine za pređenu dionicu,
    zakonski penal od 120 evra.
    Ako ga zaustavi nadzorno vozilo i utvrdi da nije registrovan, nadzornik može:

    ponuditi registraciju u ESNC,
    naložiti da napusti auto-put,
    zatražiti naplatu penala i putarine.
    Ako ne plati odmah, vozač dobija pisano obavještenje s podacima za uplatu koje mora podmiriti u roku od 15 dana.

    Ako ni tada ne plati, pokreće se prisilna naplata, uključujući prekograničnu razmjenu podataka kroz sistem EUCARIS.

    Osim zakonskog penala, novi Zakon predviđa niz prekršajnih kazni:

    Da li stranci mogu izbjeći naplatu?
    Strani vozači takođe su dužni da se registruju:

    autobusi i kamioni – odmah po ulasku u Hrvatsku,
    automobili i motocikli – prije ulaska na auto-put.
    Sistem koristi EUCARIS bazu i aplikaciju TOLL, što omogućava razmjenu podataka između država EU i sprovođenje prisilne naplate.

    Koja vozila su oslobođena plaćanja?
    Djelimično ili potpuno oslobođeni su:
    vatrogasci, policija, hitna pomoć, HGSS i Crveni krst,
    državna vozila u službene svrhe,
    diplomatska vozila,
    vozila osoba s invaliditetom (uz ispunjene uslove),
    vozila za održavanje i nadzor puteva.
    Sva moraju biti registrovana i označena u sistemu.

    Kada počinje novi sistem?
    Zakon bi trebalo da stupi na snagu 1. novembra 2026. godine, kada je planirano uvođenje novog sistema na svim hrvatskim auto-putevima.

    Do tada će država uspostaviti infrastrukturu, softver, mobilne jedinice i sistem informisanja građana.

    U prelaznom periodu ENC i fizička naplata moći će se privremeno koristiti, ali će se sistem postepeno prebacivati na potpuno beskontaktni model.

  • Tramp izvadio spisak ratova, pomenuo Kosovo i Srbiju

    Tramp izvadio spisak ratova, pomenuo Kosovo i Srbiju

    Američki predsjednik Donald Tramp je tokom gostovanja u CBS-ovoj emisiji “60 minuta” izvadio papir iz sakoa. Na papiru se nalazio popis osam ratova za koje Tramp tvrdi da ih je završio.

    “Donio sam popis. Pogledajte ovo. Ratovi. Koliko sam ih riješio. Kambodža i Tajland. Kosovo i Srbija. Kongo i Ruanda. Pakistan i Indija. Oborili su sedam aviona. Izrael i Iran, čuli ste za to? Egipat i Etiopija. Etiopija je izgradila veliku branu. Jermenija i Azerbajdžan. I ako pogledate, Izrael i Hamas, što je, znate, teška situacija”, rekao je Tramp.

    “Riješio sam osam od devet ratova. Znate kako sam ih riješio. U 60 odsto slučajeva sam rekao: ‘Ako ne prestanete ratovati, uvesću carine vašim zemljama i nećete moći poslovati sa Sjedinjenim Državama'”, dodao je.

    “Putin ne kupuje puno od nas”
    Voditeljka Nora O'Donel pitala ga je zašto takva taktika ne funkcionira s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

    “Mislim da funkcionira s Putinom. S njim sam postupio drugačije jer ne poslujemo puno s Rusijom, znate? On nije neko ko puno kupuje od nas. Ali mislim da bi volio. Mislim da želi doći i želi trgovati s nama i želi zaraditi puno novca za Rusiju. To mi se sviđa”, odgovorio je, prenosi Index.

    Voditeljku je zanimalo može li postići dogovor s Putinom u sljedećih nekoliko mjeseci.

    “Mislim da ćemo to obaviti, da. Mislim da on stvarno želi poslovati sa SAD. Uspjelo je s Indijom, i uspjelo je s Pakistanom, i uspjelo je s 60 odsto tih zemalja. Mogu vam reći, da nije bilo carina i trgovine, ne bih mogao sklapati poslove”, naglasio je Tramp.

  • Počela vakcinacija protiv gripa komercijalnom vakcinom

    Počela vakcinacija protiv gripa komercijalnom vakcinom

    U Vakcinalnom centru Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske u Banjaluci počela je vakcinacija protiv gripa komercijalnom vakcinom koja košta 35 KM, a građanima je na raspolaganju 2.500 doza.

    U Institutu su rekli Srni da se građani mogu vakcinisati u Ambulanti za vakcinaciju Instituta, u zgradi pored Muzičke škole svaki dan od 8.00 do 14.00 časova.

    Pravo na besplatnu vakcinaciju imaju pacijenti na hemodijalizi, oni koji boluju od šećerne bolesti-insulinski zavisni, pacijenti liječeni kardiohirurškim metodama, odnosno sa ugrađenim stentom, pacijenti kojima je rađena balon dilatacija, te sa ugrađenim pejsmejkerom.

    Besplatnu vakcinu imaju pravo da prime HIV pozitivna lica i pacijenti oboljeli od Side, djeca liječena od reumatske groznice sa promjenama na srcu, djeca oboljela od cistične fibroze pluća, osobe koje boluju od mišićne distrofije i multiple skleroze i one koje su završile sa primanjem hemoterapije i trenutno nemaju kliničke znakove bolesti.

    Načelnik Službe za epidemiologiju u Institutu za javno zdravstvo Nina Rodić Vukmir rekla je Srni da vakcinacija predstavlja najefikasniji, najbolji i najjeftiniji način da se građani zaštite od neke zarazne bolesti, pa tako i od gripa.

     

     

    “Vakcina protiv gripa primjenjuje se više od 50 godina, a sadrži mrtve viruse koji ne mogu izazvati bolest, ali stimulišu nastanak otpornosti”, navela je Vukmirova.

    Ona je dodala da se virusi gripa koji cirkulišu u populaciji mijenjaju iz godine u godinu, tako da je i sastav vakcine drugačiji svake sezone.

    “Vakcina protiv gripa neće spriječiti bolesti izazvane drugim virusima”, pojasnila je Vukmirova.

    Ona je rekla da je neophodno vakcinisati se što prije, jer je potrebno najmanje dvije sedmice nakon vakcinacije da se razvije zaštita.

     

     

    Vukmirova je navela da se vakcinacija posebno preporučuje hroničnim bolesnicima, starijim osobama, osobama koje su profesionalno ili privatno u kontaktu sa rizičnim grupama, zdravstvenim radnicima i zaposlenim u sektorima i službama od javnog značaja /policija, prosvjeta, komunalna preduzeća, zaposleni u vrtićima/.

    Ona je napomenula da se u liječenju gripa ne primjenjuju antibiotici.

     

     

    Distribucija vakcina protiv gripa po regionalnim centrima počela je u petak, 31. oktobra, a od ukupne količine nabavljenih, 18.000 je besplatnih namijenjenih za devet kategorija stanovnika koji na to imaju pravo i koje će im biti davane u domovima zdravlja.

  • Vučić: Pozivam sve građane da ostanu mirni, nadležni su spremni da reaguju

    Vučić: Pozivam sve građane da ostanu mirni, nadležni su spremni da reaguju

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je večeras građane da ostanu mirni, da se bore nenasilnim sredstvima, te da ne odgovaraju na provokacije i poručio da su nadležni organi spremni i da će odgovarati na sve što se dešava na ulicama.

    On je pozvao i sve u Pionirskom parku da ostanu mirni i da se uzdrže od svakog odgovora i još snažnije prigrle Srbiju.

    Istovremeno, Vučić je najavio veliki skup na kome će biti poslate dobre poruke za budućnost.

    – Govorićemo šta ćemo da uradimo, da gradimo Srbiju, odgovorni smo za budućnost zemlje. Zato moramo da razumijemo neuspjehe i traume neuspješnih političara i da im pomognemo da iz toga izađu na miran način i da utičemo na njih da razumiju koliko su griješili kada ovakve akcije preduzimaju – rekao je Vučić za TV Informer povodom večerašnjih incidenata ispred Skupštine Srbije.

    On je ocijenio da su vidjeli da ih ljudi sve manje razumiju, da su razočarani što nije bilo nereda i nasilja i mnogo manje ljudi od očekivanog, kao i da su razočarani divnim ljudima koji su došli da izraze pijetet stradalima. Kako je rekao to izaziva njihovu nervozu.

    – Pionirski park i Ćacilend smetaju jer ne razgovaraju sa predstavnicima ambasada niti sa bilo kim. Zato je Pionirski park i Ćacilend simbol slobode. Hvala njima u Pionirskom parku, oni su heroji svih ovih mjeseci, pozivam ih da budu uzdržani – rekao je Vučić.

    On je dodao da su im večeras smetale pjesme “Tamo daleko” i “Vidovdan” i dodao da ne zna šta bi htjeli da se pjeva ako mrze te pjesme.

    – Pozivam sve građane na mir i uzdržanost, budite pametniji, pustite da tuku i pokušajte da ne uzvratite nigdje. Nadležni organi će to da riješe. Oni nisu htjeli ni da štrajkuju glađu već incident i to na mjestu gdje se okupljaju drugi. Slobodarski narodi slobodarski i nezavisni se razlikuju od banana država, jer pobjeđuju mirom i trpeljivošću – zaključio je on.