Autor: INFO

  • Fon der Lajen: EU stoji uz Ukrajinu, neće se suočiti sama sa zimom

    Fon der Lajen: EU stoji uz Ukrajinu, neće se suočiti sama sa zimom

    Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je sinoć da EU stoji uz Ukrajinu i da je spremna da pruži neophodnu pomoć kako se ta zemlja ne bi sama suočila sa predstojećom zimom.

    “Ukrajina neće biti sama ove zime. EU stoji uz vas i pruža hitnu energetsku pomoć kako bi se podržala Ukrajina u narednim mjesecima”, napisala je Fon der Lajen u objavi na društvenoj mreži Iks.

    “Sutra ćemo usvojiti naš Paket proširenja, kojim će biti istaknuta izuzetna posvećenost Ukrajine njenom evropskom putu tokom protekle godine”, navela je predsjednica EK.

    Fon der Lajen je naglasila da je poruka Komisije jasna, a to je da je Ukrajina je spremna da ide napred.

    Ruski napadi na ukrajinsku infrastrukturu su se intenzivirali prethodnih dana pa su stoga u Ukrajini, prema navodima ukrajinskog javnog servisa Suspilne, na snazi velika isključenja struje i ograničenje kapaciteta distribucije električne energije, a u nedjelju je cjelokupna oblast Donjecka ostala bez struje usljed ruskih udara.

     

     

    Ona je dodala da Evropska komisija istovremeno razmatra opcije za obezbjeđivanje neophodne kontinuirane finansijske podrške Ukrajini.

  • Zelenski: Nisam vidio nikakav evropski plan za okončanje rata

    Zelenski: Nisam vidio nikakav evropski plan za okončanje rata

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je u ponedjeljak da nije vidio nikakav evropski plan za okončanje rata, iako su pojedine zemlje kontinenta iznijele prijedloge za mirno rješenje sukoba, prenosi Anadolu.

    Važno pitanje u svemu tome je – jesam li ja, kao predsjednik Ukrajine, vidio taj plan? Ne. Postoje različita evropska stajališta i prijedlozi o mirnom rješenju – rekao je Zelenski na brifingu, prenosi agencija Interfax-Ukraine.

    Dodao je da ni američki predsjednik Donald Tramp ni evropski lideri zasad nisu uspjeli primorati Rusiju da pristane na direktne pregovore.

    Tramp, koji je od početka svog drugog mandata u januaru pokrenuo inicijativu za okončanje rata u Ukrajini, u augustu se sastao s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom na Aljasci, a potom predložio trilateralni susret na kojem bi učestvovao i Zelenski. Međutim, Moskva je poručila da eventualni susret Putina i Zelenskog zahtijeva temeljite pripreme i mora imati konkretan ishod.

    Novi samit Tramp–Putin bio je planiran u Budimpešti, ali do njega nije došlo.

     

    Konsultacije su u toku na savjetodavnom nivou, ali nikakav konačni plan trenutno nije na stolu – kazao je Zelenski, dodajući da će, ukoliko Evropa razvije svoj prijedlog, “Ukrajina o njemu razgovarati sa Sjedinjenim Američkim Državama, koje imaju vlastitu viziju”.

    Navodni evropski mirovni plan, čiji su detalji oskudni, predviđa prekid vatre duž trenutne linije fronta, nakon čega bi uslijedili pregovori o okončanju rata.

    Posjeta američke delegacije

    Zelenski je takođe najavio da će američka delegacija sljedeće sedmice posjetiti Ukrajinu kako bi razgovarala o sporazumu o proizvodnji dronova.

    Tim Sjedinjenih Država zadužen za dogovor o dronovima biće u Ukrajini sljedeće sedmice – rekao je, dodajući da će strateški savjetnik Oleksandr Kamišin predstavljati ukrajinski izvoz širom Evrope, dok će sekretar Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu Rustem Umerov koordinirati odnose na Bliskom istoku i u Aziji.

    Predsjednik je naveo da Ukrajini još nedostaje 750 miliona dolara od ukupno dvije milijarde potrebne za uvoz plina, ali da će uskoro dobiti dodatnih 127 miliona eura podrške iz Evrope.

    Dodao je da će Ukrajina nastaviti redovno održavati virtuelne sastanke sa svjetskim liderima radi koordinacije podrške energetskom sektoru, a sljedeća sesija planirana je za narednu sedmicu.

  • Ćirilični park često na meti vandala

    Ćirilični park često na meti vandala

    Iako je tek prije nešto više od godinu dana otvoren, “Ćirilični park” u Banjaluci često je meta vandala, što trenutno pokazuju uništene ljuljaške i koš.

    Međutim, takve slike nisu rijetkost, jer posljednjih mjeseci njima često svjedoče roditelji i mališani koji žele da se igraju u “Ćiriličnom parku”.

    “Djeca propadaju kroz ljuljašku”
    Roditelji sa kojima smo razgovarali kažu da su ljuljaške oštećene već mjesecima.

    “Dešavalo se da se ljuljaške otkače, i kada se popravi, traje jedno vrijeme i odmah se rasklimaju i propadnu. Ljetos su ljuljaške skinute i nikada više nisu vraćene”, kaže jedna majka za “Nezavisne novine”, dodajući da radnici često popravljaju rasvjetu u parku, ali ne i ljuljaške.

    Kako dodaje, ljuljaška na ćiriličnom slovu “G” koja je napravljena od točka, a koja je prije nekoliko mjeseci bila uništena, je popravljena. Međutim, sada je propala mreža na točku pa djeca koja se ljuljaju propadaju.

    “Dijete, kada sjedne, odmah propadne. Mi roditelji to vežemo kako djeca ne bi propadala”, kaže majka i dodaje da djeca kada dođu u park prvo trče ka ljuljaškama.

    Kada je riječ o ljuljaškama na slovima “P” i “LJ”, one su potpuno uklonjene.

    “Sada već ide ružno vrijeme, ali iskreno se nadamo da će na proljeće biti popravljene pokvarene ljuljaške, jer nama roditeljima iz ovog dijela grada ovaj park mnogo znači. Takođe, apelovala bih na sve građane da paze, jer sve je ovo naše”, ističe ona za “Nezavisne novine”.

    Za popravke se čeka ljepše vrijeme
    Za komentar smo kontaktirali i Gradsku upravu Banjaluka, a odgovor smo dobili iz Odjeljenja za komunalne poslove.

    “Predmetna njihalica biće popravljena čim vremenski uslovi to budu omogućili. Nažalost, ‘Ćirilični park’ je često meta vandalizma, te i ovaj put nadležno odjeljenje apeluje na sve sugrađane da čuvaju zajedničku imovinu”, naveli su oni za “Nezavisne novine”.

    Zabilježena i krađa slova
    Podsjećamo, “Ćirilični park” je otvoren 30. septembra 2024. godine, a samo nekoliko dana prije otvaranja parka, pojedina slova su bila uništena, a neka čak i ukradena.

    “Vandali su ponovo oštetili ‘Ćirilični park’! Banjaluka ovo ne zaslužuje! Građani zaslužuju zaštitu institucija, te je neophodno da se preduzmu hitne mjere kako bi se ovakvi incidenti spriječili”, napisao je tada Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.

    Slovo koštalo 8.500 KM
    Takođe, zanimljivo je da su fizička i pravna lica imala priliku kupiti jedno od 30 slova, što je tada naišlo na veliku podršku sugrađana.

    Kako su ranije pisale “Nezavisne novine”, jedno slovo u ovom parku koštalo je 8.500 KM.

  • Oglasio se Institut za javno zdravstvo o studentkinji zaraženoj tifusom

    Oglasio se Institut za javno zdravstvo o studentkinji zaraženoj tifusom

    Institut za javno zdravstvo Republike Srpske saopštio je da su Dom zdravlja, Bolnica i Medicinski fakultet u Foči, u saradnji sa Institutom, preduzeli sve neophodne mjere na zbrinjavanju studentkinje iz Indije zaražene tifusom i sprečavanju širenja dalje zaraze.

    Iz Instituta navode da se radi o “importovanom slučaju jer je studentkinja prebolovala tifus prije nekoliko godina i vratila se u Foču na nastavu prije mjesec dana sa već prisutnim stimptomima”.

     

     

    – Nakon javljanja u zdravstvenu ustanovu utvrđeno je prisustvo uzročnika trbušnog tifusa – navodi se u saopštenju.

    Dodaje se da su Dom zdravlja i Regionalni centar Instituta u Foči obavili anketiranje i epidemiološko posmatranje svih koji su bili u kontaktu sa studentkinjom i trenutno su svi dobrog zdravstvenog stanja kao i sama studentkinja.

    – Takođe, napominjemo da su date i provedene sve mjere zaustavljanja širenja oboljenja bakterije u zajednici. Institut će nastaviti da prati situaciju u Foči u saradnji sa nadležnim zdravstvenim ustanovama – navodi se u saopštenju.

  • Uz povike “smeća srpska” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, pojavili se snimci

    Uz povike “smeća srpska” spriječili održavanje Dana srpske kulture u Splitu, pojavili se snimci

    Na najgrublji mogući način Večer folklora u sklopu Dana srpske kulture u Splitu, a koja se trebala održati u ponedjeljak (3.novembar) u prostorima Gradskog kotara Blatine Škrape s početkom u 19 sati, prekinuta je od strane grupe pedesetak ljudi koji su prijetili izvođačima i publici te ih istjerali iz dvorane i zatim ih ispratili uz povike Za dom spremni, piše Slobodna Dalmacija.

    Koji sat nakon incident portal Novosti na svom je Youtube kanalu objavio dva videa iz Splita.

    Na prvom videu se, kako pišu, čuje glas jednog od nasilnika koji “dobronamjerno” savjetuje da svi prisutni izađu i da nikome neće biti ništa, video možete pogledati OVDJE. a na drugom video uko možete pogledati OVDJE se jasno vidi lice osobe koja izgovara “smeća srpska”,

    Jutarnji list saznaje, nasilnici su organizatorima, Srpskom kulturnom društvu Prosvjeta, kazali da ne mogu imati nastup jer je ovo mjesec u kojem se obilježava pad Vukovara. Svjedoci navode da su bili obučeno u crno.

    Plenković najoštrije osudio incident
    Premijer Hrvatske Andrej Plenković osudio je u ponedjeljak naveče incident u Splitu gdje je grupa mladića prekinula program Dana srpske kulture, istakavši da očekuju da nadležna tijela u što kraćem roku procesuiraju odgovorne.

    “Najoštrije osuđujemo incident u Splitu tijekom kulturne manifestacije predstavnika srpske nacionalne manjine. Očekujemo da nadležna tijela u što kraćem roku procesuiraju odgovorne”, napisao je u objavi na X-u.

    Kako neslužbeno saznaju hrvatski mediji, organizatori su odmah pristali napustiti prostorije kotara kako ne bi ugrozili bezbjednost izvođača i gostiju iz Novog Sada, među kojima ima i djece, te su događaj prijavili policiji i u ovom trenutku, daju izjave.

    Na kulturnoj manifestaciji trebali su nastupiti Ženski pjevački zbor SKD Prosvjeta, Dramska sekcija, vilonistica Zorana Barišić i Folklorno udruženje Veliko kolo iz Novog Sada. Manifestacija je sufinansirana od strane Savjeta za nacionalne manjine Vlade RH i Grada Splita, piše Slobodna Dalmacija.

    Oglasila se policija
    “Danas (3.novembar) malo poslije 18.30 sati, zaprimljena je dojava da se skupina KUD iz Novog sada ne osjeća sigurno prilikom dolaska do objekta gradskog kotara Blatine-Škrape gdje su trebali nastupiti zbog veće grupe mlađih osoba koji su se nalazili ispred objekta. Vozač skupine je dojavio da su se udaljili u smjeru kvarta Split 3. Žurnom intervencijom vozač i članovi KUD su pronađeni na tri lokacije i pružena im je zaštita.

    Naknadno smo saznali da je dio okupljene skupine mlađih osoba ušao u sam prostor Gradskog kotara Blatine gdje se trebala održati manifestacija i od posjetitelja zatražio da se raziđu, što su isti i učinili. Za vrijeme razilaska osobe iz grupe su u nekoliko navrata uzvikivanjem narušavali javni red i mir.

    U događaju nije bilo fizičkog nasilja i povrijeđenih osoba. Provodimo intenzivno kriminalističko istraživanje s ciljem identificiranja osoba iz skupine”, navodi se u policijskom saopštenju.

  • Direktor Univerzitetske bolnice u Foči potvrdio pojavu tifusa

    Direktor Univerzitetske bolnice u Foči potvrdio pojavu tifusa

    Direktor Univerzitetske bolnice u Foči Nenad Lalović potvrdio je pojavu tifusa u Foči, ali je naglasio da nema razloga za zabrinutost.

    Informacije koje su objavljene u medijima, moram da kažem, previše su bombastične i nemaju medicinsko, stručno utemeljenje. Kada je u pitanju trbušni tifus, to je bolest koja se javlja endemski u Indiji i prilikom ulaska u zemlje Evrope i svijeta ne nalazi se na listi bolesti koje podliježu kontroli. Čak osoba može da bude i kliconoša, u trenutku kada uđe u zemlju apsolutno nema simptome i kasnije razvije simptome te bolesti – istakao je doktor Lalović za ATV.

     

     

    Govoreći konkretno o slučaju studentkinje iz Indije kod koje je bolest potvrđena, rekao je da se ona osjeća dobro, ali da je bila razvila i komplikacije nakon kojih je uspješno operisana.

    – Ona je prije sedam do deset dana hospitalizovana na Odjeljenje za infektologiju zbog bolova u stomaku i povišene temperature, gdje se, između ostalog, i sumnjalo da se radi o trbušnom tifusu, gdje je potvrđena bolest. Kasnije je razvila komplikaciju akutne upale slijepog crijeva, koja je jedna od komplikacija tifusa gdje je studentkinja operisana vrlo uspješno – naglasio je Lalović.

    – Nakon toga, provedene su sve moguće mjere, epidemiološki nadzor, kontakti sa svima s kojima je dolazila u kontakt. Sve analize stolica i urina, jer se bakterije izlučuju putem stolice i urina, koje su urađene za sada su negativne. Tako da apsolutno nema nikakvog razloga za zabrinutost i epidemiološka situacija je apsolutno pod kontrolom – dodao je Lalović.

    Rekao je da je to prvi slučaj u više decenija koji je registrovan u Foči.

     

    – Ta bolest se kod nas ne javlja. Javlja se u Indiji, jer je to bolest endemska i vezana je upravo za područja Indije – rekao nam je doktor Lalović.

    Naglasio je da je pacijentkinja otpuštena na kućno liječenje i da se trenutno nalazi u izolaciji.

    – Uredno se vrši epidemiološki nadzor – zaključio je Lalović.

  • Hoće li mladići iz BiH u zatvor ako služe vojsku u Hrvatskoj?

    Hoće li mladići iz BiH u zatvor ako služe vojsku u Hrvatskoj?

    Novi Zakon o odbrani Hrvatske, kojim je definisano da će kod njih vojni rok morati služiti i mladići iz BiH sa dvojnim, odnosno njihovim državljanstvom, otvorio je niz pitanja, jer, recimo, Krivični zakon BiH onemogućava građanima BiH učestvovanje u stranim vojnim formacijama i za to je zaprijećen zatvor.

    Suština je u tome da su osobe koje imaju državljanstvo Hrvatske, nebitno u kojoj državi se nalaze, vojni obveznici, što znači da će i državljani BiH koji ga posjeduju morati odslužiti vojni rok ili odraditi civilno služenje, a biće oslobođeni samo ako su u drugoj državi odradili obavezni vojni rok ili civilnu službu.

    Šta nije dozvoljeno
    Međutim, u Krivičnom zakonu BiH je navedeno da ko se na bilo koji način pridruži stranoj vojnoj, stranoj paravojnoj ili stranoj parapolicijskoj formaciji će biti kažnjen zatvorom od najmanje tri godine. Ali to nije sve…

    “Po Zakonu o odbrani BiH, svako angažovanje u tuđoj vojsci državljanina BiH, neovisno imaju li ili nemaju državljanstvo druge države, zabranjeno je i kažnjivo. Prema tome, onaj ko se odluči da se na bilo koji način angažuje u hrvatskoj vojsci, biće kažnjen i biće mu oduzeto bosanskohercegovačko državljanstvo”, kaže za “Nezavisne novine” Ðuro Kozar, vojnopolitički analitičar.

    Govoreći o novom zakonu u Hrvatskoj, on ističe da se ne može na ovaj način raditi asimilacija stanovništva koje ne živi u toj zemlji.

    “Onaj ko živi u BiH, te ima ovdje prebivalište, koristi ovdje sva prava. Ne može on biti izjednačen sa ljudima koji žive u Hrvatskoj i tamo ostvaruju sva prava. U njihovim putovnicama tačno piše gdje je prebivalište i onaj ko, recimo, ima prebivalište u BiH, ne može biti izjednačen sa državljaninom koji živi u Hrvatskoj. I mislim da će se taj Zakon o odbrani Hrvatske morati mijenjati”, ističe Kozar.

    Složen pravni izazov
    Vojni analitičar Dean Džebić kaže da se radi o vrlo složenom pravnom izazovu, koji se, ocjenjuje, mora riješiti.

    “Koliko mi je poznato, prema Nacrtu koji su objavili hrvatski mediji, državljani Republike Hrvatske koji imaju prebivalište u BiH će biti vojni obveznici. Od institucija BiH moramo imati jasno obrazloženje da li građani BiH mogu služiti vojni rok u nekoj od susjednih država ako imaju dvojno državljanstvo”, kaže Džebić za “Nezavisne novine”.

    Na naš upit odgovorili su nam iz Ministarstva odbrane BiH te pojasnili kakva su pravila.

    “Državljanima Bosne i Hercegovine čije je prebivalište na području Bosne i Hercegovine, uključujući i one s dvojnim državljanstvom, zabranjeno je služiti vojni rok i obučavati se u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Ministarstva odbrane BiH.

    Advokat: Dopuniti zakon
    Advokat Bakir Hećimović, koji je pred Sudom BiH branio nekoliko bh. državljana optuženih da su ratovali u Siriji, kaže da, ako bi naši državljani pristupali stranoj vojnoj formaciji, konkretno hrvatskoj vojsci, tu bi trebalo da se tumače i odredbe koje se odnose na dvojno državljanstvo.

    “Državljani koje bi Hrvatska pozivala jesu i njihovi državljani. Ja, kao branilac, kada bih bio angažovan u jednom takvom predmetu, išao bih na to da su oni i državljani države u kojoj služe vojni rok, gdje imaju i prava i obaveze”, kaže Hećimović za “Nezavisne novine”.

    Smatra da će ovo pitanje biti riješeno na političkom nivou, ali bi, ocjenjuje, trebalo dopuniti i član Krivičnog zakona BiH kojim je tretirano pridruživanje drugim vojnim formacijama na način da se od ovog člana izuzmu ljudi sa dvojnim državljanstvom.

    “Svakako, vaše pitanje jeste na mjestu – oni su i državljani Hrvatske i imaju obavezu prema Hrvatskoj, dok ovdje, po našem zakonu, oni pristupaju stranoj vojnoj formaciji, te bi o tome moglo da se raspravlja”, pojašnjava Hećimović.

    Roditelj: Iznenađeni smo
    Roditelji mladića koji žive u BiH, a koji imaju i državljanstvo Hrvatske, kažu da su iznenađeni. Ističu da na mnoga pitanja koja donosi novi zakon u Hrvatskoj još ne postoje odgovori, što je zbunjujuće.

    “Iznenadila me je vijest da će svi koji imaju hrvatsko državljanstvo, pa i državljani BiH, morati služiti obavezni vojni rok u Hrvatskoj. Imam dva sina koji imaju hrvatsko državljanstvo. Pričao sam sa njima na tu temu. Obojica su saglasni da ne idu da služe vojni rok jer u BiH, gdje žive, to nije obavezno. Samo je jedan, kroz šalu, rekao da bi jedini razlog zbog kojeg bi išao 1.000 evra, koliko se dobije za mjesec dana. Kaže, time bi popravio budžet”, kaže za “Nezavisne novine” otac dvojice mladića koji imaju bh. pasoš, ali i hrvatsku putovnicu, odnosno dvojno državljanstvo.

    S druge strane, kako je saopšteno iz Ministarstva odbrane Republike Hrvatske (MORH), prema novom Zakonu o odbrani, vojna obaveza je dužnost svih za to sposobnih državljana Hrvatske, a nastaje u kalendarskoj godini u kojoj državljanin Hrvatske navršava 18 godina života.

    Šta piše u zakonu
    “Što se tiče onih koji su hrvatsko državljanstvo stekli po roditeljima ili uz hrvatsko imaju i neko drugo državljanstvo, vojnog roka će biti oslobođeni samo ako su u drugoj državi odradili obavezni vojni rok ili civilnu službu”, jasni su u MORH-u.

    Temeljnog vojnog osposobljavanja (TVO), između ostalog, oslobađa se regrut koji je stekao hrvatsko državljanstvo naturalizacijom ili prirođenjem ako je u državi čiji je bio državljanin regulisao obavezu vojnog osposobljavanja (u toj je državi, dakle, odslužio obavezu vojnog osposobljavanja) ili civilnu službu.

    “Takođe, TVO oslobađa se regrut koji osim hrvatskog ima i strano državljanstvo, a regulisao je obavezu vojnog osposobljavanja (u toj državi, dakle, odslužio obavezu vojnog osposobljavanja) ili civilnu službu”, kažu u MORH-u.

    Dodaju da vojna obaveza nastaje u kalendarskoj godini u kojoj državljanin Hrvatske navršava 18 godina života i traje do stupanja na TVO ili civilnu službu, odnosno isteka 30 godina života ili do prestanka vojne obaveze u skladu s odredbama zakona.

    Drugim riječima, svi koji žive van Hrvatske, imaju hrvatsko državljanstvo i nisu odslužili vojni rok u toj državi moraće se javiti u hrvatsku ambasadu.

    “Regrut koji boravi u inostranstvu od rođenja ili je s roditeljima otišao boraviti u inostranstvo prije nastanka vojne obaveze dužan je u kalendarskoj godini u kojoj navršava 18 godina života prijaviti se diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Hrvatske radi uvođenja u vojnu evidenciju. Regrut koji boravi u inostranstvu i koji iz bilo kojeg razloga nije uveden u vojnu evidenciju u Hrvatskoj dužan je prijaviti se nadležnoj diplomatskoj misiji, odnosno konzularnom uredu Hrvatske najkasnije do navršenih 29 godina života”, poručuju iz MORH-a.

    Kazne do 1.320 evra
    U MORH-u, međutim, ne pojašnjavaju kako će natjerati one koji žive u inostranstvu da se prijave ambasadama. Ali, po tom pitanju njihov zakon je jasan.

    “Novčanom kaznom od 250 do 1.320 evra kazniće se za prekršaj osoba ako se bez opravdanog razloga ne odazove pozivu za učestvovanje u vojnoj obavezi, pozivu za učestvovanje u TVO ili ako bez opravdanog razloga ne dođe na obavljanje civilne službe te ako je bez opravdanog razloga napusti”, stoji u zakonu u Hrvatskoj.

    Međutim, Zakon o odbrani BiH je takođe jasan.

    “Državljanima BiH, čije je prebivalište na području BiH, uključujući one s dvojnim državljanstvom, zabranjeno je služiti vojni rok i obučavati se u svojstvu regruta u oružanim snagama drugih država”, navedeno je u Zakonu o odbrani BiH.

  • Vučić: Dvojica snajperista stigla u Beograd, tražimo ih

    Vučić: Dvojica snajperista stigla u Beograd, tražimo ih

    Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije, izjavio je večeras (3. novembra) da nadležni organi već tri dana pokušavaju da pronađu dvojicu snajperista koji su, prema obavještajnim podacima, došli u Beograd i da se zna odakle je novac koji su dobili.

    “Mi trenutno u Beogradu jurimo dvojicu snajperista, za koje znamo da se nalaze u gradu. I ne možemo već tri dana da ih pronađemo. Nadam se da ćemo uspeti, ko su i kako mete, videćemo. Dakle, znamo da su stigli, znamo i odakle je novac. Verujem da će nadležne službe uspeti to da reše. Dakle, to im je jedini način”, rekao je Vučić gostujući u emisiji Ćirilica na TV Prva.

    Vučić je rekao da se “‘blokaderima’ žuri da je nervoza velika, poslije debakla 1. novembra u Novom Sadu.”

    “Mi smo prethodnih dana i nedelja imali različite bezbednosne obaveštajne podatke koji nisu naivni. Nismo ni obaveštavali javnost. Nismo hteli da govorimo zato što šta god da kažete, rekli bi da vlast plaši narod i to posebno pre 1. novembra i tako dalje”, rekao je Vučić i dodao:

    “Postoji samo jedan način, ne postoji nijedan drugi, da ja prihvatim silu, nasilje, da prihvatim spoljni uticaj za bilo kakvu promenu vlasti. Na pamet mi ne pada. Postoji samo jedan način.”

    Drugog načina, kaže on, nema.

    “Moju volju da pokolebaju ne mogu. Da me pobede na izborima ne mogu. I to oni odlično znaju, kad god da se održe”, istakao je Vučić.

  • Cvijanović: Vrijeme je da BiH preuzme odgovornost bez stranog intervencionizma

    Cvijanović: Vrijeme je da BiH preuzme odgovornost bez stranog intervencionizma

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović razgovarala je danas u Sarajevu sa više međunarodnih zvaničnika, među kojima su visoki predstavnik Evropske unije za spoljne poslove i bezbjednost Kaja Kalas, novoimenovana rezidentna koordinatorka Ujedinjenih nacija u BiH Arnhild Spens i ambasador Savezne Republike Njemačke u BiH Alfred Granas.

    Tokom razgovora sa Kajom Kalas, Cvijanovićeva je naglasila da Republika Srpska u procesu evropskih integracija očekuje uvažavanje svoje ustavne pozicije i racionalniji pristup Evropske unije prema složenoj strukturi BiH.

    – Republika Srpska traži da u procesu evropskih integracija učestvuje u skladu sa svojom definisanom ustavnom pozicijom. Od EU očekujemo više razumijevanja za domaće institucije i unutrašnji dijalog, a ne podršku neizabranim strancima koji ruše demokratske institucije – poručila je Cvijanovićeva na društvenoj mreži Iks.

    Ona je istakla da je strani intervencionizam nekompatibilan sa evropskim vrijednostima i pravnim poretkom.

    – BiH u kojoj neizabrani stranac neustavno mijenja zakon, a sud po tako izmijenjenom zakonu postupa, ne može se smatrati pravnom državom – navela je Cvijanovićeva.

    U odvojenom susretu sa rezidentnom koordinatorkom UN-a Arnhild Spens, Cvijanovićeva je poželjela dobrodošlicu i uspješan mandat u BiH. Tokom sastanka razgovarano je o projektima koje agencije Ujedinjenih nacija realizuju u Republici Srpskoj i planovima za naredni period.

    Sagovornice su ocijenile da je dosadašnja saradnja sa svim nivoima vlasti uspješna i izrazile nadu da će takva praksa biti nastavljena i ubuduće, saopšteno je iz Predsjedništva BiH.

    Cvijanovićeva se sastala i sa novoimenovanim ambasadorom Njemačke Alfredom Granasom, kojem je poželjela uspješnu diplomatsku misiju u BiH. Tokom razgovora razmijenjena su mišljenja o aktuelnim političkim prilikama u Republici Srpskoj i BiH.

    Tom prilikom, Cvijanovićeva je istakla da je „krajnje vrijeme da se u BiH okonča era stranog intervencionizma“ i da punu odgovornost za procese u zemlji preuzmu domaće institucije i demokratski izabrani predstavnici naroda.

  • Orban: EU želi poslušnu vladu, a Mađarska ne pristaje da plaća rat

    Orban: EU želi poslušnu vladu, a Mađarska ne pristaje da plaća rat

    Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da je, prema procjenama koje se iznose u javnosti, Ukrajini potrebno 400 milijardi američkih dolara da bi nastavila rat sa Rusijom u naredne četiri godine, te da se očekuje da će taj račun platiti Evropska unija. Istakao je, međutim, da “nije posao Mađarske da finansira Ukrajinu”, iako je njegova zemlja članica EU.

    – Zato je Brisel toliko uznemiren. Zato žele da zaplijene zamrznutu rusku imovinu, revidiraju sistem finansiranja EU i uzmu nove kredite. Mi to odbacujemo. Nije posao Mađarske da finansira Ukrajinu. Nemamo razloga za to – ni politički, ni ekonomski, ni moralno. Nismo sami u Evropi, ali govorimo najotvorenije. Zato nas Brisel stalno napada – rekao je Orban.

    Mađarski lider je dodao da EU želi “javol vladu”, koristeći njemački izraz za poslušnu administraciju koja samo kaže “razumijem”. Prema njegovim riječima, Brisel želi vladu sa Kancelarijom evropskog javnog tužioca, ekonomskom politikom usklađenom sa zahtjevima EU, stručnjacima koje odobrava Brisel i premijerom koga može da kontroliše.

    – Oni žele “javol vladu”, ali Mađarska to neće biti – poručio je Orban.

    Najavio je da će vlada u naredne četiri godine podržavati mađarske porodice, preduzeća i penzionere, te da će biti uvedeno poresko oslobođenje za majke sa dvoje ili troje djece i vraćena 14. penzija. – Ne možemo dozvoliti da se novac Mađara šalje u Ukrajinu – naglasio je Orban.

    Na društvenoj mreži X ponovio je da Mađarska nije u obavezi da finansira rat, pozivajući se na tekst “Ekonomista” prema kojem će Ukrajini tokom naredne četiri godine biti potrebno 400 milijardi dolara za nastavak sukoba. – Evropa ponovo očekuje da plati račun, ali niko više ne želi da snosi te troškove – naveo je Orban.

    Orban je dodao da Budimpešta nije usamljena u ovom stavu, već da samo otvorenije iznosi svoje mišljenje, zbog čega je često na meti kritika iz Brisela.

    Krajem oktobra, “Ekonomist” je objavio da bi Kijevu bilo potrebno dodatnih 389 milijardi dolara za pokrivanje troškova ako sukob potraje još četiri godine. Rusija, s druge strane, tvrdi da slanje oružja Ukrajini ometa mirno rješenje i direktno uključuje zemlje NATO-a u sukob.

    Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je da će svaki teret koji sadrži oružje za Ukrajinu postati legitimna meta za Rusiju, dok je Kremlj saopštio da snabdijevanje oružjem sa Zapada ne doprinosi pregovorima i ima negativan efekat na mogućnost postizanja mira.