Autor: INFO

  • Protest radnika RiTE Ugljevik

    Protest radnika RiTE Ugljevik

    U Ugljeviku je počeo protest radnika RiTE Ugljevik koji su u subotu stupili u štrajk.

    Јuče su radnici iznijeli sedam zahtjeva među koja je i smjena resornog ministra Petra Đokića i kompletne uprave RiTE Ugljevik.

     

     

    Prvi zahtjev je da se koncesiono polje “Ugljevik Istok 2” odmah u cijelosti i bez naknade prebaci u vlasništvo RiTE Ugljevik.

    Drugi zahtjev je da se smijeni kompletna uprava preduzeća.

    U trećem zahtjevu rudari traže da resorni ministar Petar Đokić podnese ostavku, a pozivaju i premijera Srpske Savu Minića da dođe lično u Ugljevik i objasni radnicima “šta se dešava”.

    Takođe, traže da se na angažuju treća lica u RiTE Ugljevik u bilo kojem obliku.

     

     

    Zahtijevaju i poštovanje Kolektivnog ugovora i povećanje koeficijenta proizvodnim radnicima

    Posljednji zahtjev radnika je da dođe do investicija u radnoj jedinici “Rudnik” po pitanju mehanizacije i rezervnih dijelova.

  • Đajić: Imamo obećanje, riješićemo prenatalne testove

    Đajić: Imamo obećanje, riješićemo prenatalne testove

    Generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra /UKC/ Republike Srpske Vlado Đajić rekao je da prenatalni testovi koji se rade u ovoj zdravstvenoj ustanovi ne idu na teret trudnica, jer sredstva koja uplate za ove testove refundira Fond zdravstvenog osiguranja Srpske.

    Đajić je pojasnio da su prenatalni testovi na UKC-u Srpske besplatni, ali da postoje tehnički problemi zbog odluke Konkurentskog vijeća BiH.

     

    Trenutno trudnice moraju da plate 1.100 KM na račun UKC-a i odmah da refundiraju ta sredstva u Fondu.

    “Testiranje ne ide na teret trudnica, ali imamo obećanje i uputili smo zahtjev da nam Konkurentsko vijeće omogući da ponovo direktno sklopimo ugovor sa Fondom i izbjegnemo te tehničke probleme”, rekao je Đajić novinarima u Banjaluci i dodao da će UKC učiniti sve kako bi se ovaj problem riješio.

     

     

     

  • Tužilaštvo Banjaluka formiralo predmet povodom izjave Ljube Ninkovića

    Tužilaštvo Banjaluka formiralo predmet povodom izjave Ljube Ninkovića

    Povodom informacije i izjave Ljube Ninkovića, predsjednika Skupštine grada Banjaluka u medijima da od investitora dolaze informacije kako izdvajaju mnogo novca Gradskoj upravi kako bi neki regulacioni plan došao na red na sjednicu Skupštine grada, Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, formiralo je predmet po službenoj dužnosti i uputilo mu poziv.

    Kako je pojašnjeno iz Tužilaštva, pozvan je radi davanja izjave u svojstvu svjedoka u pogledu iznesenih tvrdnji

    “Obavještavamo Vas, da je Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, formiralo predmet po službenoj dužnosti i uputilo poziv predsjedniku Skupštine grada Banjaluka, radi davanja izjave u svojstvu svjedoka u pogledu iznesenih tvrdnji. Tužilaštvo očekuje od predsjednika Skupštine grada Banja Luka da dostavi konkretne i relevantne informacije, kako bi tužilaštvo moglo utvrditi da li u postupanju nadležnih organa a vezano za regulacione planove, postoje elementi nekog krivičnog djela”, navodi se u saopštenju.

    Saslušanje u prostorijama Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, predviđeno je za 13.novembar.

    “Nakon saslušanja tužilaštvo će odlučiti o daljem postupanju u navedenom predmetu.

  • Između dosljednosti i pravdanja – Marfijev pogled na odluku Vašingtona

    Između dosljednosti i pravdanja – Marfijev pogled na odluku Vašingtona

    Bivši američki ambasador u Bosni i Hercegovini Majkl Marfi komentarisao je odluku nove administracije u Vašingtonu da ukine sankcije predsjedniku SNSD-a Miloradu Dodiku i drugim zvaničnicima iz Republike Srpske. U intervjuu za „Žurnal“, Marfi je ponudio objašnjenje ove odluke, ali ton njegovog izlaganja sugeriše i pokušaj da se sačuva dosljednost politike koju je ranije zastupao.

    Marfi je poručio da ne sumnja u iskrenost javnog obrazloženja administracije, ocijenivši da je ukidanje sankcija „znak povlačenja vlasti u Srpskoj i priznanja autoriteta državnih institucija BiH“. Naglasio je da je, prema njegovom mišljenju, riječ o pozitivnom koraku i dodao da je „gospodin Dodik po ovim pitanjima izgubio“.

    Ipak, dok Marfi ističe konstruktivnost odluke, u njegovim riječima osjeća se i nastojanje da opravda raniji stav prema sankcijama. Podsjetio je da je međunarodna zajednica „više puta sklapala loše dogovore“ s Dodikom, koji, kako kaže, „nikada nije ispunio obećanja“ u vezi s reformama i saradnjom sa institucijama BiH.

    „Ako ne bude daljih mjera kojima se vladajuća koalicija u RS poziva na odgovornost, ovaj dogovor će propasti kao i prethodni“, upozorio je Marfi, ističući da Trampova administracija „nije naivna kao ranije“.

    Naglasio je da sankcije ostaju važan instrument američke politike u BiH, ali da njihovo ukidanje može biti „korak unazad“ ako ne uslijede konkretni rezultati. Marfi je izrazio sumnju da je Dodik u potpunosti odustao od, kako je rekao, „antidejtonske agende“, navodeći da će naredni mjeseci pokazati da li Vašington ima namjeru da ga pozove na odgovornost.

    U nastavku je poručio da Dodik pogrešno tumači ukidanje sankcija kao promjenu kursa SAD prema BiH. „Tvrdnje da Amerika želi ukinuti Republiku Srpsku ili stvoriti unitarnu BiH su neistinite i služe Dodiku za zastrašivanje građana“, rekao je Marfi.

    Prema njegovim riječima, „RS je manje prosperitetna i naseljena nego što bi bila da nije vođena politikom straha i dezinformacija“, te sada ima priliku da promijeni pravac.

    Marfi je zaključio da je prerano govoriti o dugoročnim efektima odluke, ali je upozorio da bi popuštanje međunarodne zajednice moglo dovesti do ponavljanja ranijih grešaka. „Ako se Dodiku dopusti da nastavi sa separatističkom agendom bez posljedica, to ne sluti na dobro za BiH“, poručio je bivši ambasador.

    Uprkos naglašavanju principijelnosti i podršci novoj administraciji, njegova izjava djeluje kao pokušaj da diplomatski ublaži sopstvenu ulogu u politici čije su odluke sada preinačene.

  • Ispred Skupštine Srbije mirno

    Ispred Skupštine Srbije mirno

    Ispred Skupštine Srbije jutros je mirno, a saobraćaj u Takovskoj ulici i Bulevaru kralja Aleksandra normalno se odvija, prenosi Tanjug.

    Na uglu Takovske ulice i Bulevara kralja Aleksandra nalazi se šator u kome je Dijana Hrka, majka Stefana Hrke koji je poginuo u padu nadstrešnice u Novom Sadu, a koja je u nedelju započela štrajk glađu.

    Pored šatora u kojem je Hrka, postavljeni su i šatori u kojima su studenti i građani koji su pješačili od Novog Sada do Beograda u znak podrške Hrki.

    Na platou ispred Skupštine Srbije raspoređeni su pripadnici policije.

    Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova identifikovali su i priveli 37 ljudi koji su u noći između nedjelje i ponedjeljka “učestvovali u narušavanju javnog reda i mira i izazivanju incidenata tokom neprijavljenog javnog okupljanja ispred Narodne skupštine”, saopštio je juče MUP Srbije.

  • Petronijević: Čitav pravni sistem na kojem počiva BiH uzdrman je zbog odluka Šmita

    Petronijević: Čitav pravni sistem na kojem počiva BiH uzdrman je zbog odluka Šmita

    Čitav pravni sistem na kojem počiva BiH je uzdrman zbog ponašanja Kristijana Šmita i njegovih odluka, rekao je advokat Goran Petronijević, gostujući u  Јutarnjem programu RTRS.

    Na vanrednoj sjednici Ustavnog suda BiH, koja je zakazana za danas, biće razmatrana apelacija predsjednika Milorada Dodika protiv presude Suda BiH. Dodiku je suđeno za krivično djelo koje je uvedeno u Krivični zakon BiH na osnovu odluke Kristijana Šmita. Apelacija je podnesena, jer je to neophodan korak da bi se ovaj slučaj mogao naći pred Evropskim sudom za ljudska prava u Strazburu.

    – Presuda je posljedica onoga što se dešavalo u BiH, mijenjanje i kršenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i iz njega usvajanje aneksa. Ustavnopravna kriza sa nivoa države se prenijela i na Republiku Srpsku. Uzroci su mnogo dublji i oni se moraju otklanjati – naveo je Petronijević.

    Kaže da je ozbiljno narušen kredibilitet Ustavnog suda.

    – Imate u praksi ono što bi trebalo da je nezamislivo, da uvijek možete imati odluku koja ide na štetu srpskog ili hrvatskog naroda, ili čak oba naroda samo jednom presudom – rekao je Petronijević.

    Petronijević kaže da lično nije optimista da će današnja odluka imati veze sa pravom i pravdom.

    – Ako bi Ustavni sud razmišljao na pravilan način i bez pritisaka primjienio Ustav i zakon, nikakve dileme ne bi bilo da bi žalba bila usvojena – dodao je Petronijević.

    Ističe da duvaju novi vjetorvi na globalnoj svjetskoj sceni, i da bi to moglo, ali i ne mora da znači, da utiče na svijest onih koji donose odluke.

    – Nova administracija SAD se počela baviti problemima i činjenicama kako spriječiti potencijalne sukobe na ovim prostorima. Sada na bolji način shvataju i razumiju uzročnike krize u BiH. Odluka o skidanju sankcija Miloradu Dodiku bi mogla, ali i ne mora biti blagi pritisak na Sud i njegovu današnju odluku – zaključio je Petronijević.

  • Rusi počeli da razgovaraju o rješenju za NIS

    Rusi počeli da razgovaraju o rješenju za NIS

    – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras da su se, kako je rekao, naši ruski partneri i prijatelji angažovali i počeli da razgovaraju sa nekim o rešenju za NIS.

    “Teško je, ali krenuli su, angažovali su se naši ruski partneri i prijatelji. Vidim da razgovaraju sa nekim drugima, ne mogu ja o tome da govorim, ali vidim da sa nekima razgovaraju oko raznih rešenja. Hvala im na tome, dobro da razgovaraju, jer nam ističe vreme”, rekao je Vučić gostujući u emisiji Ćirilica na TV Prva.

    Vučić je rekao da čezne za tim da se završi to oko NIS-a, da bi  mogao da se posveti drugim stvarima.

    I nervozan sam zbog toga svakog dana, dodao je Vučić.

    “Tako da, naša je da radimo, naša je da se borimo, i ako budemo radili, ako sve ovo postignemo, ako završimo ovo sa NIS-om i gasom kako treba, ja verujem da i na našem evropskom putu možemo da ostvarimo napredak, uprkos tome što svi rade na tome da se to zaustavi, govorimo o svima u zemlji koji na tome temeljno rade, ne bi li rekli kako je Srbija valjda neuspešnija, iako je mnogima jasno o čemu se radi”, rekao je Vučić.

  • Tramp kritikovao demokrate zbog zastoja u radu vlade SAD

    Tramp kritikovao demokrate zbog zastoja u radu vlade SAD

    Američki predsjednik Donald Tramp izjavio je sinoć da je Demokratska stanka kriva za obustavu rada vlade Sjedinjenih Amerčkih Država i dodao da su republikanci ti koji skoro jednoglasno glasaju za kraj obustave rada dok demokrate to odbijaju, nazivajući ih “ludacima koji su izgubili kompas”.

    – Demokrate moraju da dozvole da se zemlja pokrene, a ja ću sjesti s njima i sredićemo to. Znate šta je potrebno da urade? Sve što treba da urade je da podignu pet ruku. Ne trebaju nam svi – rekao je Tramp u intervjuu za CBS.

    Prethodna obustava rada vlade bila je 2018-2019. godine za vrijeme Trampovog prvog mandata i trajala je 35 dana, a završena je kompromisom između Trampa i demokrata nakon razgovora u Bijeloj kući.

    Upitan da li će ponovo uraditi isto, Tramp je odgovorio negativno.

    – Neću to učiniti tako što će me demokrate iznuđivati. Nešto nije uredu s ovim ljudima – naveo je Tramp i dodao da vjeruje da će na kraju demokrate odustati i glasati za okončanje obustave rada.

    Govoreći o zakonu o pristupačnoj zdravstvenoj zaštiti, poznatijem kao “Obamaker”, Tramp je rekao da je zdravstvena zaštita “loša i preskupa” i da bi problem mogao biti riješen u saradnji s demokratama, ali da oni ne popuštaju.

    Obustava rada vlade SAD počela je prije mjesec dana, a prema navodima CBS-a, kroz nekoliko dana bi mogla da premaši rekod od 35 dana.

    Demokrate u američkom Senatu blokiraju napore da se ponovo pokrene rad vlade dok republikanci ne pristanu da produže državne subvencije za više od 20 miliona Amerikanaca koji koriste “Obamaker” za svoje zdravstveno osiguranje.

  • Vučić najavio od 1. januara povećanje plata od 5,1 odsto

    Vučić najavio od 1. januara povećanje plata od 5,1 odsto

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je povećanja plata i penzija.Pogledajte prosvetne radnike, povećali smo plate početkom godine 8 odsto, prosvetarima 11 odsto. Niko nije htio da sluša, htjeli su da uđu u revoluciji. Povećali smo za još 5 odsto u martu, pa još 5 odsto u oktobru. Od početka godine MMF nam je dozvolio da idemo do 4 odsto. Penzije će biti 12,2 uvećanje od decembra. Ukupno 24,4 odsto ide kumulativno povećanje penzionerima od početka godine. Povećanje plata u javnom sektoru umjesto 4 odsto koliko dozvoljava MMF, biće 5,1 odsto. Da smo imali veću stopu rasta išli bi do 7 odsto, rekao je Vučić  gostujući u emisiji “Ćirilica” na TV Prva.

    Kako kaže, time će prosvetni radnici sa povećanjima imati kumulativno povećanje do 28,6.

    – Zdravstveni radnici 8 odsto, plus 5, plus 5,1, to je 19,2 odsto kumulativno. Tu se postavlja pitanje za naše policajce i vojnike. Vjerujem da ćemo od početka godine za specijalne vojnike, žandarmeriju, koji su na terenu, stalno rade, za JZO naći načina da dodatno uvećamo plate. Isto mislim za tenkiste i još neke druge rodove u vojsci da ćemo naći snage da uradimo. Ne zaboravite da su naše plate minimalne za 37 odsto uvećane. Sada će nam minimalac uvećan na 551 evro – kaže Vučić.

  • Inflacija u BiH duplo veća nego u EU

    Inflacija u BiH duplo veća nego u EU

    Prema podacima Eurostata i Agencije za statistiku BiH inflacija u Bosni i Hercegovini je duplo veća nego u Evropskoj uniji. U septembru inflacija u BiH iznosila 4,2 odsto, a u EU 2,2 odsto.

    Ekonomista Svetlana Cenić kaže da ovaj podatak nije iznenađujući jer vlasti samo znaju da ograniče marže i zaključaju cijene, što nema nikakvog efekta, a na ekonomskom planu ništa ne rade.

    – Nije povećana produktivnost, zatim nema razumijevanja ni za privredu, ni za poljoprivredu. Veletrgovci mogu da stave cijenu koju hoće, a i cijena će biti onolika koliko prolazi – naglasila je Cenić.

    „Patimo od prosjeka“

    Prema njenim riječima ništa nisu uradili ovim ni povećanjem minimalne plate, zato što su nameti ostali isti, opterećenje ogromno, a pokušavaju da se nešto trkaju sa inflacijom.

    – Ni jednog momenta niste vidjeli da su sjeli ti isti, od kojih slušamo svakakve budalaštine, da su sjeli i da kažu: čekaj da vidimo kako ćemo koordinisati ekonomske mjere da bi bilo bolje. To nećete vidjeti nikada. Ali ćete zato vidjeti tako glupe poteze koje uopšte ni jednog momenta nemaju obrazloženje ili promišljanje: čekaj kako će sad to djelovati na ovo, a kako će djelovati na ono – rekla je Svetlana Cenić.

    Građani ćute i trpe
    Naglasila je da građane ovdje niko ne pita ni za šta.

    – Niti oni, koliko vidim, hoće da se pitaju, niti ko pet para daje za građane. Jednostavno, šta god da se desi „hajde boga ti za par dana to će biti juče“, niko o tome neće pričati i vidiš da trpe, ćute, plaćaju, kukaju u sebi, u bradu, u kafani ili na ulici, ali ne kukaju ovako – naglasila je Svetlana Cenić.

    Ekonomista Milenko Stanić kaže da podatak da je inflacija dva puta veća u BiH nego u EU pokazatelj da ne stoji teza koja su dugo provlačili ranijih godina predstavnici vlasti da je inflacija uvezena kategorija, da je nastala kao rezultat inflacije u okruženju i po osnova uvoza roba iz inostranstva se prenijela na domaće tržište.

    – Dakle, sad možemo definitivno konstatovati da je inflacija u BiH rezultat internih faktora, domaćih faktora, a to su faktori rasta troškova proizvodnje. Proizvođači prilikom rasa troškova proizvodnje, kalkulisanja cijena roba i usluga, zbog rasta troškova proizvodnje dovode do porasta cijena, odnosno do inflacije – rekao je Stanić.

    – Nadalje ono što mene strašno nervira u čitavoj BiH je što patimo od prosjeka. Mi najviše trošimo na hranu i samo te podatke treba i objavljivati, a ne inflacija je 3,4% na primjer, s tim što je pala cijena nameštaja, ali je cijena jaja, vode, svega onog od čega živite i što vam svaki dan treba, porasla u nebesa. Jednostavno, vlast radi samo paušalnim i populističkim mjerama – istakla je Cenić.

    Istakla je da ni jednog momenta nismo vidjeli dvije stvari. Prvo da je neko ozbiljno sjeo i sagledao sve kote i tačke pa da vidi šta i kako treba djelovati da bi bilo bolje.

    Jedan od segmenata troškova proizvodnje je radna snaga, odnosno rast cijene rada i minimalnih zarada.

    – Zbog nedostatka radne snage i sve većeg odlaska u inostranstvo, poslodavci su primorani da povećavaju plate radnika da bi ih zadržali, ali treba imati u vidu i da su značajno drugi troškovi rasli, na primjer troškovi električne energije i u RS i FBiH rastu – naveo je Stanić.

    Među faktorima inflacije su prema njegovim riječima i značajni troškovi koji su pod kontrolom lokalnih organa vlasti, odnosno komunalna infrastruktura, komunalije, voda, ali i drugi troškovi.

    – Sve to se generiše i na kraju dovodi do porasta cijena roba i usluga na domaćem tržištu, koje se naravno prelivaju u novi trend inflacije – kaže on.

    Kao jedan od problema naveo je činjenicu da konkurencija kod nas nije toliko snažna u mnogim sektorima, pa nemamo ozbiljnu konkurenciju i inostrani partneri nisu zainteresovani da ulažu na ovako nisko tržište.

    Poređenje sa inostranstvom

    – I naši građani koji žive i rade u inostranstvu prilikom dolaska u zemlju sve više se bivaju iznenađeni da su cijene mnogih proizvoda, pogotovo u sektoru prehrambene industrije, hrane, pića, veće nego u mnogim zemljama Zapadne Evrope odnosno u odnosu na okruženje – rekao je Stanić.

    Na pitanje kako onda građani mogu preživjeti, ako se zna da je prosječna plata u Srpskoj 1.557 KM Stanić je rekao da su pred građanima 2 mogućnosti.

    – Jedna su stalne korekcije u strukturi potrošačke korpe, znači da se više izdvaja za prehranu i komunalne usluge, a smanjuju se izdaci za zdravstvo, liječenje, sportske aktivnosti, za turizam, odnosno putovanja. Druga mogućnost je trend zaduživanja – rekao je on.

    Dodao je da po pravilu krediti i zaduženja stalno rastu, ali se ne usmjeravaju u investicije i nove proizvode, nego za pokrivanje potrošačke korpe.

    – 97% uzetih kredita u svojoj strukturi na našem tržištu se usmjerava i na hranu, i na komunalne usluge. Samo 2 ili 3% uzetih kredita se usmjerava na nove investicije, izgradnju, stambenu izgradnju, investicije u preduzetništvo. To je veoma mali procenat, a trebalo bi da najveći dio kredita ide u investicije koje bi trebalo da vraćaju ta sredstva.  Međutim, imamo tu situaciju stalnog zaduživanja i pokrivanja ključnih segmenta potrošačke korpe, komunalnih usluga i prehrane – dodao je Milenko Stanić.