Autor: INFO

  • Vučić: Pozivam sve građane da ostanu mirni, nadležni su spremni da reaguju

    Vučić: Pozivam sve građane da ostanu mirni, nadležni su spremni da reaguju

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je večeras građane da ostanu mirni, da se bore nenasilnim sredstvima, te da ne odgovaraju na provokacije i poručio da su nadležni organi spremni i da će odgovarati na sve što se dešava na ulicama.

    On je pozvao i sve u Pionirskom parku da ostanu mirni i da se uzdrže od svakog odgovora i još snažnije prigrle Srbiju.

    Istovremeno, Vučić je najavio veliki skup na kome će biti poslate dobre poruke za budućnost.

    – Govorićemo šta ćemo da uradimo, da gradimo Srbiju, odgovorni smo za budućnost zemlje. Zato moramo da razumijemo neuspjehe i traume neuspješnih političara i da im pomognemo da iz toga izađu na miran način i da utičemo na njih da razumiju koliko su griješili kada ovakve akcije preduzimaju – rekao je Vučić za TV Informer povodom večerašnjih incidenata ispred Skupštine Srbije.

    On je ocijenio da su vidjeli da ih ljudi sve manje razumiju, da su razočarani što nije bilo nereda i nasilja i mnogo manje ljudi od očekivanog, kao i da su razočarani divnim ljudima koji su došli da izraze pijetet stradalima. Kako je rekao to izaziva njihovu nervozu.

    – Pionirski park i Ćacilend smetaju jer ne razgovaraju sa predstavnicima ambasada niti sa bilo kim. Zato je Pionirski park i Ćacilend simbol slobode. Hvala njima u Pionirskom parku, oni su heroji svih ovih mjeseci, pozivam ih da budu uzdržani – rekao je Vučić.

    On je dodao da su im večeras smetale pjesme “Tamo daleko” i “Vidovdan” i dodao da ne zna šta bi htjeli da se pjeva ako mrze te pjesme.

    – Pozivam sve građane na mir i uzdržanost, budite pametniji, pustite da tuku i pokušajte da ne uzvratite nigdje. Nadležni organi će to da riješe. Oni nisu htjeli ni da štrajkuju glađu već incident i to na mjestu gdje se okupljaju drugi. Slobodarski narodi slobodarski i nezavisni se razlikuju od banana država, jer pobjeđuju mirom i trpeljivošću – zaključio je on.

  • Grad raspisao konkurs za studentske stipendije

    Grad raspisao konkurs za studentske stipendije

    Grad Banjaluka raspisao je konkurs za dodjelu stipendija studentima prvog ciklusa na visokoškolskim ustanovama za akademsku 2025/2026. godinu, a studenti mogu da konkurišu za jednu od tri vrste stipendija.

    Kako je navedeno iz Gradske uprave Banjaluka, u pitanju su stipendije za uspjeh u školi odnosno na studiju i stipendije prema socijalnom statusu u iznosu od 150 KM, te stipendije za deficitarna zanimanja u iznosu od 400 KM.

    Iz Gradske uprave ističu da je prijave na konkurs, sa potrebnom dokumentacijom, potrebno dostaviti do 3. decembra 2025. godine putem Prijemne kancelarije Gradske uprave (kancelarija 16).

    “Obrasci za podnošenje zahtjeva za stipendiju, zainteresovani mogu preuzeti ispred prijemne kancelarije u Gradskoj upravi (pretinac broj 64)”, kažu u Gradskoj upravi dodajući da se obrasci nalaze i na internet stranici grada.

    “Sve informacije o javnom konkursu zainteresovani mogu dobiti putem zvanične internet stranice Grada Banja Luka, www.banjaluka.rs.ba, a za dodatna pojašnjenja i na telefon Gradske uprave, broj: 051/244-496”, ističu oni.

     

     

    Inače, za stipendije iz budžeta Grada ukupno za učenike i studente biće izdvojeno 1,8 miliona KM.

     

     

    “Kada je riječ o deficitarnim zanimanja za akademsku 2025/2026. godinu, to su: Matematika i informatika, nastavni smjer – Diplomirani profesor matematike i informatike – 240 ECTS, Fizika, nastavni smjer – Diplomirani profesor fizike – 240 ECTS i Biologija, nastavni smjer – Diplomirani profesor biologije – 240 ECTS”, navode oni.

  • Ovo su zahtjevi radnika RiTE Ugljevik prema Vladi Srpske

    Ovo su zahtjevi radnika RiTE Ugljevik prema Vladi Srpske

    Radnici Rudnika i Termoelektrane Ugljevik predali su Sindikalnom odboru i predsjedniku Sindikata preduzeća listu zahtjeva koje, kako su naveli, imaju obavezu da upute Vladi Republike Srpske. Dok se zahtjevi ne ispune, poručuju da obustava rada ostaje na snazi.

    Radnici traže da koncesiono polje „Ugljevik Istok 2“ bude u potpunom vlasništvu RiTE Ugljevik, bez naknade i odmah. Među zahtjevima je i smjena kompletne uprave preduzeća, kao i ostavka resornog ministra Petra Đokića.

    Zatražili su da predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić hitno dođe u Ugljevik i lično objasni radnicima situaciju u vezi sa ovim pitanjima.

    Jedan od ključnih zahtjeva odnosi se i na zabranu angažovanja trećih lica u bilo kom obliku u okviru RiTE Ugljevik.

    Radnici insistiraju i na poštovanju Kolektivnog ugovora te povećanju koeficijenata proizvodnim radnicima. Traže i dodatne investicije u Radnu jedinicu „Ugljevik“, koje bi obuhvatile nabavku mehanizacije, sprovođenje eksproprijacije i obezbjeđenje rezervnih dijelova.

    Kako poručuju, obustava rada će trajati sve dok Vlada Republike Srpske ne ispuni njihove zahtjeve.

  • Prekinuta sjednica Doma naroda, nisu došli hrvatski delegati

    Prekinuta sjednica Doma naroda, nisu došli hrvatski delegati

    Kemal Ademović, predsjedavajući Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH rekao je da se nisu stekli uslovi za održavanje sjednice Doma naroda jer nisu došla tri delegata iz reda hrvatskog naroda, odnosno HDZ-a.Ništa od nastavka 16. redovne sjednice
    U skladu sa poslovnikom Ademović je dao pauzu od pola sata kako bi se pokušao obezbijediti kvorum, međutim ako je suditi po ranijim sličnim situacijama, gotovo je sigurno da sjednica neće biti nastavljena.

    Na dnevnom redu 16. redovne sjednice koja je započeta još u aprilu ove godine nalaze se i tačke o smjeni Nikole Špirića, zamjenika predsjedavajućeg Doma naroda, Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH i Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

  • Milanović poručio Plenkoviću: Pristajem na sve kao očajna ljubavnica

    Milanović poručio Plenkoviću: Pristajem na sve kao očajna ljubavnica

    Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović poručio je hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću da pristaje na sve kao očajna ljubavnica kada je o imenovanju novih ambasadora riječ.

    “Pristajem na sve, kao očajna ljubavnica. Neka se gospoda dogovore i neka prestanu da traže trunku u tuđem oku, a ne vide balvan u vlastitom, jedan dobar balvan od dalmatinske česmine (borovine)”, rekao je Milanović i dodao da je spreman na debeli kompromis u interesu funkcionisanja službe.

    “Recimo da ovdašnji veleposlanik koji je tu šest godina, a to je stvarno već dovoljno, ode negdje drugdje ili ne znam koji su planovi, to se mora rotirati”, rekao je Milanović.

    Kako je istakao mora se sjesti i dogovoriti budući da je odluka zajednička jes su Plenković i on supotpisnici u odlučivanju, a da predsjednik Republike potpisuje akreditacije.

    “Ne očekuju valjda da potpišem ono što donesu iz centrale HDZ-a. To tako ne funkcioniše. Sve što je predloženo od HDZ-a, potpisaću. Imam dosta dilema, ali ne prčkaj, brate, moji kandidati su bolji. Sve je to tu negde, jedino što sam ja skromniji, nisam pohlepan”, istako je predsjendik Hrvatske.

    O ideji da bi kandidati za ambasadora trebalo da budu predloženi u Vladi, Milanović kaže da je to glupo i da smatra da Plenković “uništava službu”.

    “To nije tako i nikad tako nije bilo. Ovako ponašanje imamo jer je neko video da mu ne prete posledice”, zaključio je Milanović, prenosi HRT.

  • Bruner: EES nije uzrok gužvi na granicama BiH

    Bruner: EES nije uzrok gužvi na granicama BiH

    Svjesni smo zabrinutosti koju je izrazila transportna industrija u BiH u vezi s ulaskom u EU i već smo predstavili mjere za rješavanje, rekao je Magnus Bruner, komesar za unutrašnje poslove i migraciju Evropske komisije.

    “Vozači kamiona koji imaju boravišnu dozvolu u nekoj zemlji Šengena i dalje mogu živjeti tamo i putovati unutar tog područja do 90 dana u periodu od 180 dana, bez potrebe da se registruju u EES svaki put kada prelaze granicu. Oni koji su prepoznati kao prekogranični radnici mogu imati koristi i od pojednostavljenih kontrola, umjesto pune EES registracije”, rekao nam je on.

    Na pitanje da li bi građani zapadnog Balkana, s obzirom na to da su geografski praktično unutar EU, mogli imati neke privilegije kada sistem ETIAS stupi na snagu, odgovorio je da se pravila ne mogu mijenjati, prenose Nezavisne.

    “Proces je osmišljen da bude pristupačan, jednostavan i transparentan, kako bi olakšao, a ne otežao, legitimna putovanja”, rekao je on i naglasio da EES nije uzrok gužvi na granicama.

    Na žalbe građana BiH da je sistem EES značajno usporio protok na granicama EU, Bruner je dao odgovor.

    “Sistem ulaska/izlaska (EES) uvodi najmoderniji sistem upravljanja granicama u svijetu. Osmišljen je da unaprijedi i efikasnost graničnih procedura i ukupno iskustvo putnika te da istovremeno obezbijedi viši nivo sigurnosti. Kako se postepeno primjenjuje, čujemo od država članica, prevoznika i aerodroma da su iskustva uglavnom pozitivna, i to već nekoliko sedmica nakon početka primjene. Vidio sam izvještaje u medijima koji sugerišu da su redovi i zastoji na aerodromima uzrokovani EES-om, što bi moglo izazvati zabrinutost kod građana zapadnog Balkana. Želim naglasiti da smo provjerili te slučajeve i utvrdili da ni u jednom od prijavljenih slučajeva EES nije bio uzrok zastoja. Naravno, kao i kod svakog novog sistema, spremni smo i na moguće poteškoće i kašnjenja. Zbog toga smo uveli fleksibilnosti koje državama članicama omogućavaju da adekvatno reaguju”, zaključio je komesar EU.

  • Nikšić i zapošljavanje preko ceduljice: Korupcija kao pravilo

    Nikšić i zapošljavanje preko ceduljice: Korupcija kao pravilo

    Na običnom papiriću, koji podsjeća na poleđinu računa i lako stane u dlan, ispisano je dovoljno da se shvati u kakvoj državi živimo i zašto mladi sve češće odlaze.

    Na ceduljici se nalaze ime institucije, šifra kandidata, broj bodova, datum razgovora i potpis odgovornog lica – podaci koji su kružili od ruke do ruke kako bi se „poguralo“ zapošljavanje u Sudskoj policiji Federacije BiH.

    Prema navodima portala Istraga, u cijelu priču uključen je i sam premijer FBiH Nermin Nikšić, kao jedan od ključnih aktera, što dodatno produbljuje pitanje – koliko je sistem u BiH zaista ogrezao u korupciji i može li se ovaj obrazac ikada prekinuti?

    Izvršni direktor Helsinškog odbora za ljudska prava Branko Todorović smatra da su korupcija, zloupotreba položaja i nepotizam odavno postali svakodnevna pojava.

    „Iza fasade institucija nalazi se mreža ličnih, rodbinskih i stranačkih veza. U takvom okruženju zapošljavanje i napredovanje zavise od političke poslušnosti, a ne od znanja i rada“, kaže Todorović.

    Prema njegovim riječima, Bosna i Hercegovina se ponaša kao privatno vlasništvo onih koji u njemu vide priliku za moć i novac.

    „U većini organa vlasti, od državnih do opštinskih, zapošljava se prema listama koje političari dostavljaju kao preporuku. Konkursi postoje samo da bi se zadovoljila forma, a ne da bi se izabrali najbolji kandidati. Takva praksa potpuno je uništila povjerenje građana u institucije i natjerala brojne mlade da potraže život van zemlje“, ističe on.

    Korupcija, dodaje, više ne znači samo mito i političku trgovinu, već i zapošljavanje kroz lične, emotivne i rodbinske veze.

    „Ono što bi u uređenim državama izazvalo istrage i ostavke, kod nas prolazi uz sleganje ramena i cinične komentare“, upozorava Todorović.

    Da se ne radi o izolovanim slučajevima, nego o sistemskoj pojavi, smatra i Dejan Lučka, direktor Banjalučkog centra za ljudska prava.

    „Političke veze, kumstva i prijateljstva odavno su potisnula merit sistem. O tome se priča svakodnevno, ali reakcija izostaje sve dok neka afera ne postane javna“, kaže Lučka.

    On ističe da sve ostaje na pričama jer izostaju istrage i sankcije, kao i suštinske promjene u zapošljavanju. „Rješenje bi bilo uvođenje javnih konkursa s objavljenom dokumentacijom i digitalnim tragom svake kadrovske odluke, zaštita uzbunjivača i nezavisne revizije svih zapošljavanja finansiranih javnim novcem“, naglašava Lučka.

    Slične afere, podsjeća Damjan Ožegović iz „Transparensi internešnela BiH“, zabilježene su i ranije – od Granične policije, preko „Elektroprivrede“, pa do Ministarstva odbrane.

    „Imali smo slučajeve gdje su članovi komisija otvoreno govorili o cijenama radnih mjesta, a ministri priznali da su urgirali za zapošljavanje po partijskim linijama“, podsjeća Ožegović.

    Prema njegovim riječima, kada se u javnosti pojave detalji poput onih iz slučaja ‘Nikšić – Sudska policija FBiH’, građani dobijaju dvije poruke – da je sistem beznadežno kompromitovan i da više niko ni ne pokušava prikriti tragove dogovora.

    „Takve afere dodatno obeshrabruju one koji još vjeruju u poštene konkurse, a istovremeno pokazuju da korupcija više nije izuzetak nego pravilo. Posebno je zabrinjavajuće što se u sve to uključuju i visoki zvaničnici. Ostaje da vidimo hoće li pravosuđe uopšte reagovati“, zaključuje Ožegović.

  • Poziv za otkup električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije

    Poziv za otkup električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora energije

    Elektroprivreda Republike Srpske objavila je poziv za zakup proizvodnih kapaciteta proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora koji su priključeni na elektrodistributivnu mrežu na teritoriji Republike Srpske.

    Riječ je o zakupu za period od jedne godine /2026. godina/ koji će se vršiti s ciljem prodaje proizvedene električne energije ili njenog korištenja za podmirivanje potrošnje krajnjih kupaca na teritoriji Republike Srpske.

    Na ovaj poziv, kako se navodi, mogu odgovoriti svi zainteresovani proizvođači priključeni na elektrodistributivnu mrežu jednog od pet operatora distributivnog sistema na teritoriji Republike Srpske koji iskažu interes za uspostavljanje poslovne saradnje sa ERS-om.

    U pozivu se navodi da ERS zakupljuje kapacitet u ukupnom iznosu do 50 megavati, a pojedinačna snaga elektrane ne može biti manja od 100 kilovati.

    Јedinična cijena električne energije koju će otkupljivati ERS maksimalno iznosi do 93,88 KM po megavat času.

    – Pozivamo sve zainteresovane ponuđače da dostave svoje cjenovne ponude koje su niže od navedene maksimalne cijene. Ponude sa cijenom iznad 93,88 KM po megavat času neće biti razmatrane – navodi se u ponudi ERS-a.

    Kada je riječ o uslovima za ponuđače, oni su dužnni da popune obrazac za prijavu, koji je sastavni dio ovog poziva, a koji sadrži informacije o ponuđaču, vrsti proizvodnog postrojenja i instalisanoj snazi elektrane.

    – Ponuda sadrži i jediničnu cijenu električne energije po kojoj proizvođač nudi energiju proizvedenu u elektrani čiji se kapacitet zakupljuje. Osim prijave, ponuđač je dužan da dostaviti i potvrdu, koja je sastavni dio poziva, a kojom izjavljuje da tokom 2026. godine neće biti pripadnik neke druge balansno odgovorne strane – navodi se u pozivu.

    Iz ERS-a navodi da je rok za dostavljanje ponuda 7. novembar do 12.00 časova.

    – Ponude sa naznakom “Prijava za zakup proizvodnih kapaciteta proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora” potrebno je poslati elektronskim putem na imejl adresu otkuoOlEQers.ba – dodaju iz ERS-a.

    Sve dodatne informacije zainteresovani mogu dobiti putem imejl adrese ili brojeve telefona 059/ 277 152, 059/ 277 228 i 059/ 277 216.

    Nakon isteka roka za dostavljanje ponuda, ERS će izvršiti evaluaciju pristiglih ponuda, te izabrati najpovoljnije ponuđače i sa njima zaključiti ugovor o zakupu proizvodnih kapaciteta za narednu godinu, odnosno otkupu električne energije proizvedene u predmetnim elektranama.

    – U slučaju identičnih cijenovnih ponuda, prednost ima ranije pristigla ponuda – navodi se u pozivu ERS-a.

  • Đokić: Gas Res uskoro preuzima koncesiju od Komsara

    Đokić: Gas Res uskoro preuzima koncesiju od Komsara

    Gas Res uskoro preuzima koncesiju od Komsara i imamo model kojim će ugalj biti dostupan za TE Ugljevik, rekao je u  Јutarnjem programu RTRS ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

    Istakao je da se moraju obezbijediti dovoljne količine uglja i da je to jedini cilj.

    – Postoje pravne procedure koje moramo sprovesti. Mislim da je pri kraju, Gas Res će preuzeti i očekujemo da će formalne aktivnosti biti ubrzo završene – rekao je Đokić.

    – Raznime mjerama smo pomagali da rad termoelektrana traje još duže – izjavio je Đokić.

    Naveo je da će radnicima RiTE Ugljevik danas biti uplaćeni doprinosi, te ih pozvao da se vrate na posao.

    – Sve ovo što imamo su dugotrajni problemi unutar elektroprivednog sistema Srpske. To su i posljedici realnih uticaja, a to je starosti dvije termoelektrane – istakao je Đokić.

    Kaže da su i RitE Gacko i Rite Ugljevik opterećeni velikim troškovima.

    – Morali smo ranije krenuti u racionalizaciju, imali smo velike rashode – rekao je Đokić.

    Istakao je da su vidljive i promjene na tržištu.

    – Pojavljaju se drugi proizođači električne energije. Problem su i cijene koje su veoma promjenljive. Ali osnovno je da želimo da se realizuje sve ono što smo planirali – izjavio je Đokić.

    Podsjećamo, o problemima u Rudniku i termoelektrani Ugljevik raspravljaće se danas u Banjaluci na sastanku predstavnika Elektroprivrede Srpske, Nadzornog odbora i Uprave preduzeća sa resornim ministrom, Petrom Đokićem.

    Termoelektrana Ugljevik prestala je sa radom zbog nedostatka uglja, jer uprava nije uspjela da postigne dogovor da rudari nastave rad.

    Radnici neće nastaviti rad dok se ne završi započeti i obećani proces, a to je vraćanje koncesije “Istok 2” Rudniku i Termoelektrani.

  • Kovačević: Izetbegović traži odlazak Dodika zato što je zaustavio njegovu strategiju centralizacije BiH i nestanka Srpske

    Kovačević: Izetbegović traži odlazak Dodika zato što je zaustavio njegovu strategiju centralizacije BiH i nestanka Srpske

    Predsjendik SDA Bakir Izetbegović traži odlazak predsjednika SNSD-a Milorada Dodika zato što je zaustavio njegovu strategiju centralizacije BiH i nestanka Srpske, rekao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    – Izetbegović tvrdi da poštuje i da želi živjeti sa Srbima i Hrvatima, ali umjesto razgovora i dogovora sa njima traži ostanak stranaca koji će raditi protiv njih – naveo je Kovačević na Iksu.

    Istakao da je Uzetbegovićev domet uvažavanja i tolerancije očigledno taj da Hrvate optuži da lažu, a da Srbima još jednom poruči da moraju da odu.

    – I to potpuno. I onda se još žali kako ga lažno optužuju da ugrožava hrišćane – kaže Kovačević.

    Naveo je da je BiH, po Izetbegoviću, očigledno zemlja ravnopravnih Bošnjaka i neizabranih stranaca.

    – Dok se ne završi posao sa Srbima i sa Hrvatima. I dok ne ostanu samo Bošnjaci. I za kraj, drago mi je kako je prepoznao kako se Dodik pretvorio u tornado koji je zaustavio atlantski put BiH. Zaustavio je i Izetbegovićevu strategiju centralizacije BiH i nestanka Republike Srpske. Baš zato Izetbegović toliko i traži Dodikov odlazak. Ali, pobijediće Srpska! – zaključio je Kovačević.