Autor: INFO

  • Stevandić poručio Vukanoviću: Onaj ko brani presuđenog pedofila ne može govoriti o zaštiti djece

    Stevandić poručio Vukanoviću: Onaj ko brani presuđenog pedofila ne može govoriti o zaštiti djece

    Najveći, najpresuđivaniji lažov, koji targetira tuđe porodice, koji ni o čemu pojma nema, ne može da priča o zaštiti djece ni o pušenju jer je javno podržavao pedofila Željka Adžovića, svog najboljeg druga.

    Ovim riječima je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić razotkrio lažni moral lidera i poslanika Liste za pravdu i red, Nebojše Vukanovića.

    „Kada je Adžović uhapšen i presuđen na šest mjeseci zatvora jer je zadovoljavao pohodu pred djetetom u Dubrovniku, Vukanović je pobrisao sve slike sa njim. Neko ko je otvoreno na Kolegijumu branio pedopfile ne može da priča ni o kakvoj zaštiti djece i duvanu. Ne može da napada tuđe porodice“, rekao je Stevandić tokom diskusije.

    Vukanoviću je poručio da će o ovom skandalu da priča svuda, ponovo ga optužujući da je zaštitnik pedofila Adžovića.

    „Ovdje ste javno rekli „nije on kriv, samo se napio i skinuo gaće“. Što će reći kada se pedofil napije, on nije pedofil. To ste vi, najveći lažov, presuđivani čovjek koji živi od pljuvanja tuđe djece i porodica. Ja živim od pomaganja djeci i porodicama i neću da imam posla sa onima koji podržavaju pedofile“, dodao je Stevandić.

    Naglasio je da je napokon vrijeme da se vidi ko je Vukanović, te da mu je žao što nije uspio da postane ministar bezbjednosti u Savjetu ministara BiH.

    „Ovo sam spremio da vide ko je ministar. Vi ste taj čovjek, najbolji drug Željka Adžovića. Sa njim ste se grlili na istoj toj plaži u Dubrovniku gdje ga je policija uhvatila i vi nekom da držite moralne lekcije! Vi treba da budete upisani u registar onih koji podržavaju pedofile. Vi ste sramota Republike Srpske i političke scene. To što ste toliko puta presuđeni govori da ste lažov koji od toga živi. Udavićete se svojom pljuvačkom, sram da vas bude! Moju porodicu ostavite na miru“, poručio je Stevandić.

    Međutim, Vukanović je i u replici nastavio da brani Adžovića.

    „Etiketirate čovjeka koji je sa mnom studirao, bio mi kolega. Ja ga se ne odričem. Taj čovjek je napravio glupost i nosi zbog toga određene probleme, ali sigurno se ne radi o kriminalcu, lopovu i pedofilu“, kaže Vukanović.

     

  • Vučić: Imamo dogovor o produženju ugovora o gasu

    Vučić: Imamo dogovor o produženju ugovora o gasu

    “Imamo dogovor o produženju snabdevanja gasom još tri meseca, do 31. marta, tako da ljudi mogu da budu sigurni i mirno spavaju, Srbija će imati i električnu energije i dovoljno gasa za predstojeću zimsku sezonu”, rekao je Vučić za medije nakon dodele ugovora o radu najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i škola.

    Izjavio je da ima informacije da predstavnici Gasproma razgovaraju o prodaji udela u NIS-u, između ostalih, i sa mađarskom nacionalnom kompanijom MOL i da srpsko rukovodstvo nema ništa protiv toga jer su Mađari naši prijatelji, ali da će, ako se rešenje ne nađe do 15. januara, biti onako kako je on pre najavio.

    “Imamo dogovor o produženju snabdevanja gasom još tri meseca, do 31. marta, tako da ljudi mogu da budu sigurni i mirno spavaju, Srbija će imati i električnu energije i dovoljno gasa za predstojeću zimsku sezonu”, rekao je Vučić za medije nakon dodele ugovora o radu najboljim diplomcima medicinskih fakulteta i škola.

    Izjavio je da ima informacije da predstavnici Gasproma razgovaraju o prodaji udela u NIS-u, između ostalih, i sa mađarskom nacionalnom kompanijom MOL i da srpsko rukovodstvo nema ništa protiv toga jer su Mađari naši prijatelji, ali da će, ako se rešenje ne nađe do 15. januara, biti onako kako je on pre najavio.

    “Mađari su naši prijatelji i to je sve okej. Samo da završimo što je moguće pre do 15. januara. Zato što vi morate da imate u vidu i da nam sve ide perfektno i da nikakav problem nemamo sa, recimo, sekundarnim sankcijama, a imamo i imaćemo. I da nemamo nikakav problem sa baržama, vozovima i kamionima, da uvozimo, recimo, dizel – ne možemo da uvezemo 6.000 tona dnevno, koliko trošimo. Dakle, hoću samo da vam kažem da je to nemoguća misija”, rekao je Vučić odgovarajući na pitanje da li ima informacije da se vode pregovori između mađarskog MOL-a i Gasproma.

    Kako je rekao, samo je pitanje vremena kada će i na koji način to morati da se menja jer je danas tačno 75. dan otkada u Srbiju nije ušla ni kap sirove nafte.

    “Ponosan sam na Srbiju, ponosan sam na građane Srbije. Hajde da budemo fer jednom prema sebi. Jeste li ikada zamišljali da je moguće da Srbija 75 dana ne dobije kap nafte, a da nigde ne bude nikakve gužve, da niko ne nosi kantice, niti bilo šta? 75 dana, to nije sedam dana. Da toliko rezervi imamo, da smo toliko pripremljeni za sve i da smo se toliko ozbiljno i odgovorno ponašali”, naglasio je Vučić.

    Dodao je da će se, ako ne bude rešenja, priča oko NIS-a završiti onako kako je ranije rekao – da će država preuzeti NIS i platiti Rusima za njihov udeo.

    “Dakle, približava se i taj datum (15. januar), nadam se da će se pre toga pronaći rešenja, ako ne, šta da radimo”, rekao je Vučić.

  • Čović: U zabludi su oni koji misle da će berza struje biti u Brčkom, a ne u Mostaru

    Čović: U zabludi su oni koji misle da će berza struje biti u Brčkom, a ne u Mostaru

    Dragan Čović, lider HDZ-a i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda rekao je da su u zabludi oni koji misle da će se mjesto trgovanja električnom energijom izmjestiti iz Mostara u Brčko.

    “Svi koji se zanose da ćemo izmjestiti mjesto trgovanja električnom energijom iz Mostra u Brčko opet ste u zabludi. To se jednostavno neće desiti kao takvo i to morate razumjeti. Razumijem da se to nekome sviđa, nekome ne sviđa, ali to su vam opet regule većine koje postoje”, rekao je Čović.

    Inače, na početku sjednice Doma naroda na čijem dnevnom redu su se našla dva zakona i to Prijedlog zakona o VSTS-u te izmjene i dopune Zakona o Sudu BiH, međutim pojedini delegati insistirali su na tome da se na dnevni red stavi i Zakon o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH.

    Taj Zakon već je usvojen u Predstavničkom domu, međutim problem je što je u vezi tog zakona još ranije proceduru otpočeo i Dom naroda. U Zakonu koji je usvojio Predstavnički dom usvojen je i amandman koji kaže da je sjedište berze električne energije umjesto u Mostaru u Brčkom.

    Taj zakon još ranije je usvojio Savjet ministara BiH, a njime se, između ostalog, planira i osnivanje berze električne energije.

    “Donošenje zakona doprinosi i ispunjenju obaveza iz Ugovora o Energetskoj zajednici i Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. Njime će se stvoriti uslovi za uspostavu organizovanog tržišta električne energije, formiranje berze i njeno povezivanje sa regionalnim i tržištem EU, što je ujedno bio i preduslov za izuzeće od CBAM-a. Zakon je ključan za integraciju obnovljivih izvora energije, sigurnosti snabdijevanja i privlačenja investicija, a izrađen je uz konsultacije sa nadležnim institucijama na svim nivoima vlasti”, navedeno je u obrazloženju usvojenog Nacrta zakona o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije u BiH.

    Nakon što je predloženo da se na dnevnom redu nađe Zakon o regulatoru, prenosu i tržištu električne energije počela je rasprava o dnevnom redu koja traje već duže od dva sata.

  • Ozvaničen početak izgradnje novog kružnog toka u Banjaluci

    Ozvaničen početak izgradnje novog kružnog toka u Banjaluci

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić, ministar saobraćaja i veza Zoran Stevanović i direktor “Puteva Srpske” Miroslav Janković ozvaničili su danas početak izgradnje kružnog toka kod “Audi centra” u banjalučkom naselju Borik, koji bi trebalo da ubrza i poveća bezbjednost u saobraćaju u tom dijelu grada.

    Zvaničnom početku izgradnje kružnog toka prisustvovao je i ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić, predstavnici Grada, kao i brojni Banjalučani.

    Ministarstvo saobraćaja i veza prethodno je preduzelo neophodne aktivnosti i otklonilo tehničke i administrativne prepreke koje su usporavale realizaciju projekta izgradnje ovog kružnog toka, koji će okvirno koštati 2,48 miliona KM.

    Projekat, čiju izgradnju će finansirati “Putevi Republike Srpske”, bio je u zastoju zbog usaglašavanja određenih tehničkih rješenja.

    Sporazum o zajedničkoj realizaciji projekta “Rekonstrukcija raskrsnice na ukrštanju magistralnog puta MI-108 i Bulevara vojvode Živojina Mišića u Banjaluci” potpisan je 29. aprila prošle godine između preduzeća “Putevi Republike Srpske” i grada Banjaluka, nakon čega je potpisan aneks kojim su precizirane obaveze obje strane.

    Ispunjavanjem svih uslova stvoren je osnov za početak radova, čime će se znatno unaprijediti bezbjednost saobraćaja na jednoj od najfrekventnijih raskrsnica u Banjaluci.

    V.d. direktora “Puteva RS” Miroslav Janković istakao je da će nova raskrsnica doprinijeti smanjenju gužvi, koje su, kako je rekao, jedan od faktora zagađenja u gradu.

    “Radi se o modernoj raskrsnici, gdje je Grad izradio plansku dokumentaciju, a Vlada prepoznala značaj projekta i uložila više od dva miliona KM. Rok za izvođenje radova je šest mjeseci i očekujemo da će radovi biti završeni na vrijeme, ukoliko vremenske prilike to dozvole”, rekao je Janković.

    Premijer Savo Minić podsjetio je da je Vlada preuzela odgovornost za most u Česmi, spomen-obilježje i kružnu raskrsnicu.

    “Ne želimo da građani ispaštaju zbog nedostatka dogovora. Ako bude potrebno, uradiće se i pasarela za pješake. Vlada nastavlja da rješava probleme građana i osigurava sigurnost u saobraćaju”, zaključio je premijer.

  • Uskoro nove cijene vozačkih dozvola u BiH

    Uskoro nove cijene vozačkih dozvola u BiH

    U proceduru su puštene izmjene i dopune Pravilnika o cijeni ličnih dokumenata u Bosni i Hercegovini.

    Objavio je ovo Fokus, pozivajući se na svoja saznanja.

    Kako ističu, ovaj pravilnik uskoro bi trebao doći na sjednicu Savjeta ministara BiH na odlučivanje.

    Kako je obrazloženo, riječ je o ukidanju diskriminacije po osnovu starosti i zdravstvenog stanja tako da se troškovi takse za produženje vozačke dozvole izjednače za sve vozače, budući da prema sadašnjim propisima vozači starije životne dobi plaćaju i do 3,3 puta veći iznos novca od iznosa koji plaćaju mlađi vozači u istom periodu.

    Istovremeno postoje slučajevi u kojima vozači umanjene zdravstvene sposobnosti plaćaju i do 5 puta veći iznos takse u odnosu na druge vozače za isti period.

    Detalji izmjena
    Prema predloženim izmjenama, u članu 2. se dodaje: Posebna kategorija lica – za lica starija od 65 godina i lica sa umanjenom zdravstvenom sposobnošću naknada za izdavanje vozačke dozvole iznosi 18 KM.

    U članu 4. se dodaje novi stav koji glasi: Za lice starije od 65 godina i lice sa umanjenom zdravstvenom spoosbnošću od naknade za izdavanje vozačke dozvole od 18 KM, 12 KM se uplaćuje Budžetu institucija BiH, a 6 KM raspoređuje se budžetima nadležnih organa.

    Još u januaru Komisija za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH usvojila je modificiranu poslaničku inicijativu poslanika Saše Magazinovića kojom se Agencija za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) zadužuje da izradi i u proceduru uputi izmjene navedenog Pravilnika.

    Upravo je zahtjev bio da se, kada je riječ o troškovima za vozačke dozvole ukine diskriminacija po osnovu starosti i zdravstvenog stanja.

    Obrazloženje Magazinovića
    Magazinović je još uvijek važeće odredbe pravilnika obrazložio na sljedeći način:

    “Prema aktuelnom zakonu u BiH, obnova vozačke dozvole slijedi na svakih deset godina, jer se na taj period izdaje važenje dozvole, i to košta 60 KM. Međutim, tih deset godina se ne odnosi na penzionere i zdravstveno ugrožene.

    Rok važenja vozačke dozvole penzionerima je tri godine, što praktično znači da oni u periodu od 10 godina čak tri puta moraju da obnove vozačku, čime su primorani da umjesto 60 KM, plate čak 180 KM”, naveo je on.

    U još nezavidnijoj situaciji su, kaže, oni sa umanjenom zdravstvenom sposobnošću, jer moraju u nekim situacijama obnoviti vozačku i svake dvije godine, odnosno čak pet puta u periodu od deset godina, dok “obični” vozač to učini jednom.

    “Na taj način primorani su platiti čak 300 KM kako bi i dalje mogli voziti”, istakao je Magazinović.

  • Vuletić: Srbija ima novac, Rusija ima gas – dogovor će biti napravljen

    Vuletić: Srbija ima novac, Rusija ima gas – dogovor će biti napravljen

    Predsjednik skupštine “Udruženja za gas” Srbije Vojislav Vuletić optimista je u vezi sa produžetkom gasnog aranžmana Srbije i Rusije.

    Ugovor o snabdijevanju gasom biće potpisan, siguran je Vuletić. Dodaje da ne postoji alternativa ruskom gasu.

    Јoš uvek se nisu ostvarila očekivanja da će iz Moskve stići nacrt novog dugoročnog ugovora, međutim, predsednik skupštine “Udruženja za gas” Srbije Vojislav Vuletić, uveren je da će ugovor biti potpisan.

    Vuletić objašnjava da i srpska i ruska strana imaju sopstveni interes.

    – U situaciji kada nama treba gas – mi imamo novac, Rusija imaju gas – njima treba novac. Dogovor će svakako biti napravljen – kaže Vuletić.

    Podsjeća da se oko budućeg aranžmana dogovaraju “Srbijagas” i “Gasprom” i navodi da bi najpoželjnije bilo potpisivanje dugoročnog ugovora.

    – Evropska unija rekla je da oni koji imaju dugoročni ugovor o isporuci gasa neće imati problema sa isporukom gasa povodom njihovih sankcija do kraja 2027. godine – podsjeća on.

    Gasni aranžman koji trenutno Srbija ima sa Rusijom traje do Nove godine, a diverzifikacije nema, osim malih količina koje stižu iz Azrebejdžana.

    – To su male količine koje mogu da pomognu, ali ne mogu da budu bazne, onako kao što imamo iz Ruske Federacije – kaže predsjednik skupštine “Udruženja za gas”.

    Objašnjava da je preko Azerbejdžana moguće dopremiti količinu od 300 do 400 miliona što čini otprilike 10-15 odsto potreba Srbije.

    Tvrdi da nema alternative ruskom gasu jer Srbija troši oko 2,5 milijardi kubnih metara godišnje.

    Objašnjava da je nerealno dopremanje tečnog gasa preko Aleksandropolisa u Grčkoj ili Krke u Hrvatskoj zbog tehničkih i infrastrukturnih izazova.

    Kaže da je tečni gas znatno skuplji zbog tih izazova i pored medijskih navoda da je cijena tečnog i prirodnog gasa izjednačena.

    – Te razlike u cijeni su se kretale od 30 do 300 odsto u zavisnosti od onoga kako može da se nabavi, jer velika je otimačina oko tog tečnog gasa, jer njega ima malo na svjetskom tržištu, ima ga ne samo malo, nego nedovoljno za one koji bi trebali da ga koriste – kaže Vuletić.

    Na pitanje o planiranim gasovodima ka Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji, Vuletić smatra da gasovod ka Rumuniji ima smisla zbog proizvodnje te zemlje, dok gasovod ka Sjevernoj Makedoniji ocenjuje kao besmislen.

  • Šta se predviđa zabranom pušenja u zatvorenom u Republici Srpskoj?

    Šta se predviđa zabranom pušenja u zatvorenom u Republici Srpskoj?

    Prijedlog zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje izazvao je veliko interesovanje javnosti u Srpskoj, a ništa manje zanimljivo nije u Narodnoj skupštini Republike Srpske gdje se trenutno o njemu raspravlja.

     

    A u narednim redovima donosimo ključne pojedinosti ovog zakona.

    Gdje se predlaže zabrana pušenja?

    Inače, prema prijedlogu, zabranjeno je pušenje duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje u zajedničkim prostorijama u stambenim zgradama, u svim prostorima u kojima su smještene javne institucije, ustanove i preduzeća, u svim prostorijama u objektima u kojima se obavlja privredna i druga djelatnost, u svim prostorima u objektima u kojima se obavljaju djelatnosti iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite, vaspitanja i obrazovanja, sporta, rekreacije, kulture, umjetnosti i nauke.

    Pored toga, zabranjeno je pušenje u objektima u kojima se obavljaju djelatnosti ugostiteljstva i prostorima iz oblasti igara na sreću, kao i turizma, te prodajni objekti u kojima se obavlja djelatnost trgovine, javni toaleti, javne garaže, kao i prostori za sajmove i izložbe.

    Zabranjeno je pušenje u vozilima javnog prevoza, u skladu sa propisima kojima se uređuje oblast saobraćaja i službena vozila, te prostorima vjerskog, političkog i građanskog okupljanja, u dvoranama i drugim prostorijama u kojim se vrše javna okupljanja, javne priredbe i drugi javni skupovi, kulturne i sportske manifestacije, takmičenja, rekreativne ili zabavne aktivnosti.

    Zabrana prodaje maloljetnim osobama

    Zakonom se predviđa zabrana prodavanja i poklanjanja duvana i duvanskih i drugih proizvoda za pušenje i uređaje za konzumaciju grijanog duvanskog proizvoda osobama mlađim od 18 godina.

    Pored toga, zabranjeno je angažovanje odoba mlađih od 18 godina da prodaju ili poklanjaju duvan i duvanske proizvode.

    Izuzeci od zabrane pušenja u zatvorenim javnim prostorima

    Postoji i niz izuzetaka od zabrane pušenja u zatvorenim javnim prostorima.

    Prvi je da se osobama sa smetnjama u mentalnom zdravlju može dozvoliti pušenje u posebnim prostorijama namijenjenim za pušenje, u zdravstvenim ustanovama na sekundarnom i tercirajnom nivou (oblast psihijatrije i forezničke psihijatrije) i osobama koje su korisnici palijativne njege.

    Pročitajte još:

    Da li će biti zabranjeno pušenje u zatvorenom u Republici Srpskoj?

    Drugi izuzetak je u kazneno-popravnim ustanovama.

    Zatvori

    Naime, pušenje osobama u KPZ može se dozvoliti samo u prostoriji namijenjenoj za pušenje.

    Treći izuzetak su hoteli, a pušenje može biti dozvoljeno u sobama, ali u takvim sobama mora biti istaknuta oznaka o dozvoli pušenja i koje čine manje od 50 odsto ukupnog broja soba.

    Nadalje, izuzetak broj četiri odnosi se na prostoriju, namjenski zatvoreni prostor, sa posebnom ventilacijom kojom se u potpunosti obezbjeđuje zaštita nepušača od izloženosti duvanskom dimu i emisijama, te u potpunosti fizički odvojen od drugih zatvorenih prostora objekta.

    Na mjestima gdje postoje dozvole za pušenje, moraju biti postavljena vidljiva upozorenja koja se sastoje od grafičkog znaka dozvole pušenja.

    Ističe se da će Ministar zdravlja i socijalne zaštite donijeti pravilnik o uslovima koji se odnose na prostorije namijenjene za pušenje i prostora u kojem je dozvoljeno pušenje.

    Zabranjeno je, između ostalog, poklanjanje duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje i konzumaciju grijanog duvanskog proizvoda od strane proizvođača, uvoznika ili trgovca, kao i nuđenje ili davanje bonusa, premija, popusta na kupovinu, prava na učešće u bilo kojoj igri, lutriji, takmičenju, ili događaju..

    Članom 23, zabranjuje se instaliranje, postavljanje ili korišćenje automata za prodaju duvana, duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje i konzumaciju grijanog duvanskog proizvoda na javnim mjestima, te prodaja duvana i ovih proizvoda na pokretnom stolu, stalku ili sličnom improvizovanom objektu putem automata, polica supermarketa, samoposluga i drugih trgovinskih objekata u kojim kupci slobodno mogu uzeti robu.

    Ističe se i da duvan, duvanski i ostali proizvodi za pušenje i uređaji za konzumaciju grijanog duvanskog proizvoda u prodajnom objektu ne smiju biti direktno vidno izloženi.

    Drakonske kazne

    U ovom zakonu su predviđene drakonske kazne.

    Tako se članom 34, predviđa da će se novčanom kaznom od 1.000 KM do 2.000 KM kazniti fizičko lice ako puši duvan, duvanske i ostale proizvode za pušenje u zatvorenom javnom prostoru.

    Članom 35, predviđeno je da će se pravno lice kazniti od 3.000 KM do 6.000 KM ako u zatvorenom javnom prostoru u kojima je zabranjeno pušenje ne postavi vidno upozorenje o zabrani pušenja. Zatim, ako se postave pepeljare i druge posude namijenjene za odlaganje pepela u javnom prostoru gdje je po zakonu pušenje zabranjeno, ili ako prostoriju za pušenje odredi suprotno zakonu i pravilniku.

    Kazna za pravno lice uslijediće i ako na prodajnom mjestu ne postavi vidno upozorenje o zabrani prodaje duvana, duvanskih proizvoda i ostalih proizvoda za pušenje mlađima od 18 godina.

  • Cvijanović Zvizdiću: Ako vam niko ne valja, onda je najčešće problem u vama

    Cvijanović Zvizdiću: Ako vam niko ne valja, onda je najčešće problem u vama

    Potpredsjednik SNSD-a Željka Cvijanović poručila je funkcioneru stranke Narod i pravda Denisu Zvizdiću, da ukoliko im niko ne valja, onda je najčešće problem u vama, a ne u drugima.

    – P.S. Ni do sada nismo bili u koaliciji – ističe Cvijanović u objavi na društvenoj mreži Iks, reagujući na izjavu Zvizdića da “sa SNSD-om više niko ne treba ulaziti u koaliciju”, te da su ga HDZ i /premijer Hrvatske/ Plenković razočarali.

  • Đurić: Očekujemo rješenje za NIS u narednim sedmicama

    Đurić: Očekujemo rješenje za NIS u narednim sedmicama

    Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je da očekuje da će problem vezan za američke sankcije Naftnoj industriji Srbije /NIS/ biti uspješno riješen u narednim sedmicama i da će Srbija iz te epizode izaći jača, jer će diverzifikovati svoje izvore snabdijevanja energentima.

    Đurić je ocijenio da je država pokazala ozbiljnost i odgovornost kada je riječ o sigurnosti snabdijevanja energentima, jer su rezerve bile spremne za situaciju koja je nastupila.

    – Vjerujem da ćemo ovu nametnutu krizu da prebrodimo i da Novu godinu ili prvi mjesec započnemo sa pozitivno riješenom situacijom, što je cilj – izjavio je Đurić za RTS.

    On je dodao da Srbija nije ni izazvala ovaj problem, ali da će aktivno doprinijeti njegovom rješenju.

    Komentarišući odnose sa SAD, Đurić je rekao da treba biti pošten, objektivno analizirati stvari i ne zaboraviti da je administracija predsjednika Donalda Trampa zbog kršenja ljudskih prava Srba na Kosovu i Metohiji suspendovala strateški dijalog sa Prištinom i da je u određenoj mjeri promijenjen odnos prema BiH, odnosno da je situacija u odnosu prema Republici Srpskoj bolja nego što je bila.

    Govoreći o predstojećim vanrednim parlamentarnim izborima na Kosovu i Metohiji, Đurić je istakao da Srbi međunarodnoj zajednici treba da pokažu da ih režim Aljbina Kurtija nije slomio, zbog čega je izuzetno važno da na izbore izađe što veći broj ljudi i da Srpska lista osvoji svih 10 poslaničkih mandata predviđenih za Srbe.

  • Tramp: Velika je mržnja između Putina i Zelenskog; “Džo je bio budala”

    Tramp: Velika je mržnja između Putina i Zelenskog; “Džo je bio budala”

    Predsednik SAD Donald Tramp je izjavio je da su razgovori o miru između Ukrajine i Rusije u toku i da napreduju “normalno”, ali da postoji velika “mržnja” između ruskog i ukrajinskog predsednika Vladimira Putina i Volodimira Zelenskog.

    “Između ova dva lidera, Putina i Zelenskog, postoji ogromna mržnja. Razgovaramo. Sve ide dobro. Mora da se zaustavi rat”, rekao je Tramp novinarima na svom imanju Mar a Lago na Floridi, objavljeno je na Jutjub kanalu Bele kuće.

    Na pitanje novinara da li će insistirati da Božić bude krajnji rok za postizanje mirovnog sporazuma, Tramp je rekao da se nada da će sukob biti okončan.

    “Mi više ne gubimo novac na ovaj rat. (Bivši predsednik Džozef) Bajden dao je 350 milijardi dolara i ko zna šta se desilo sa tim. Mi sad prodajemo rakete, avione i najbolju vojnu opremu NATO-u… Dakle, ne bacamo novac kao što smo radili za vreme Bajdena. On je bio budala i ono što je uradio zemlji je užasno”, istakao je američki lider.

    On je ponovio da je okončao osam ratova i da su “svi umorni od ovog rata”.

    Poslednjih nedelja, Sjedinjene Američke Države su obnovile svoje napore da posreduju u postizanju mirovnog sporazuma između Moskve i Kijeva. Nakon nekoliko rundi razgovora, nacrt dokumenta se smatra prihvatljivijim za Kijev, ali i dalje postoje razlike oko teritorija i bezbednosnih garancija.

    Ukrajinska delegacija je 14. i 15. decembra u Nemačkoj nastavila pregovore uz učešće specijalnog predstavnika predsednika SAD Stivena Vitkofa i Džareda Kušnera.

    U Majamiju, od 19. do 21. decembra, ukrajinska i američka delegacija održale su niz sastanaka o mirovnom planu i razgovarale sa predstavnicima Rusije, međutim, nije bilo znakova napretka, niti su najavljeni novi sastanci.