Autor: INFO

  • Rusija pokrenula veliki napad na Kijev

    Rusija pokrenula veliki napad na Kijev

    Rusija je rano jutros pokrenula vazdušni napad na Kijev, saopštila je ukrajinska vojska.

    “Snage protivvazdušne odbrane rade na eliminisanju prijetnje na nebu iznad prestonice”, saopštila je kijevska vojna administracija na Telegramu, pozivajući stanovnike da ostanu u skloništima, prenosi “Reuters”.

    Zvaničnici nisu u ovom trenutku prijavili žrtve ili štetu, a obim napada još nije poznat, navodi agencija.

    I u drugim egionima Ukrajine proglašena je vazdušna uzbuna zbog prijetnje od ruskih dronova i raketa, prenosi “b92”.

  • Srbija ostala bez sedam javnih preduzeća

    Srbija ostala bez sedam javnih preduzeća

    Sedam javnih preduzeća u Srbiji prešlo je u formu društva s ograničenom odgovornošću, objavljeno je u posljednjem broju srpskog Službenog glasnika.

    U ovoj turi, prema Zakonu o upravljanju privrednim društvima u vlasništvu Republike Srbije, Vlada je donijela odluku o promjeni pravne forme nekih velikih i značajnih javnih preduzeća.

    Tako su iz JP u DOO prešli Pošta Srbije, Putevi Srbije, Emisiona tehnika i veze, Srbijavode, Zavod za udžbenike, Skloništa Beograd i javno preduzeće za razvoj i unapređivanje informisanja putem elektronskih medija na srpskom jeziku u Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija „Mreža-Most“, prenosi Danas.

    Za ova preduzeća donijete su i odluke o izmjenama osnivačkog akta kojima su formulisani između ostalog organi upravljanja i osnovni kapital. DOO preduzeća preuzimaju i svu imovinu javnih preduzeća.

    Predstavnik osnivača, odnosno države u Skupštini društava trebalo bi da dude imenovan najkasnije u roku od 30 dana od donošenja ove odluke.

  • U BiH bi se do 2070. mogao izjednačiti broj migranata i domaćeg stanovništva

    U BiH bi se do 2070. mogao izjednačiti broj migranata i domaćeg stanovništva

    Ako se trend negativnog prirodnog priraštaja nastavi i u narednim decenijama, uz konstantno pakovanje kofera i odlazak odavde, do 2070. godine Srbi, Hrvati i Bošnjaci mogli bi biti manjina u BiH.

     

    Upozoravaju na ovo demografi komentarišući sve češće hvalisanje nadležnih u BiH da smo bogatiji za toliko i toliko djece iz sedmice u sedmicu, a u stvari ne žele da javnosti prezentuju problem koji je jači od svih sa kojima se suočava BiH: sve manje rođenih, a sve više umrlih.

    Nastavak takvog trenda nedvosmisleno će, naglašavaju, dovesti do toga da za manje od pola vijeka nećemo imati dovoljno radne snage, te da će radna mjesta tada popunjavati migranti iz svih krajeva svijeta, nerijetko sa kompletnim porodicama.

    “Mi bježimo od stvarnosti na način da godišnje gubimo u prosjeku 5.000 građana, a smatra se da to toliko nije strašno. Međutim, to je samo na osnovu negativnog prirodnog priraštaja. Kad se on ukombinuje sa gubitkom koji bilježimo u pogledu negativnog migracionog salda, mi dolazimo do poražavajućeg podatka i činjenice da će građani BiH 2070, ako gledamo najnižu projekciju koju su radili iz Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UN), biti manjina u sopstvenoj državi”, kaže Aleksandar Čavić, demograf.

    On navodi da bi aktuelni trendovi koji se tiču demografske slike BiH mogli dovesti do toga da 2070. godine u BiH živi 1.200.000 Srba, Bošnjaka, Hrvata i ostalih, a isto toliko, ili čak i više onih koji su se doselili u BiH, a ne pripadaju nikome od pomenutih.

    “Problem postoji u održivosti penzionog sistema, održivosti ukupnog javnog sektora, obrazovnog i zdravstvenog sistema, iz razloga što broj stanovnika i njegova struktura utiču na obim i strukturu radne snage, a radna snaga je ta iz koje se angažuje zaposleno stanovništvo. Dakle, ako vi imate ukupan obim radne snage, tj. ako imate između 18 i 65 godina oko 300.000 građana, vi ne možete imati 500.000 zaposlenih. Kada smanjujete obim radnog kontingenta, vi smanjujete maksimalan obim radne snage, a bez doprinosa i poreza vi ne možete da punite dva najznačajnija fonda, a to su penzijsko-invalidski i fond zdravstvenog osiguranja, i dovodite održivost ukupnog sistema u pitanje”, upozorava Čavić.

    Prema njegovim riječima, održivost postojećeg sistema u BiH iziskuje između 900.000-1.200.000 zaposlenih, što bi u budućnosti mogao biti nenadoknadiv problem.

    “Projekcije koje je Populacioni fond UN radio su u tri varijante… Srednja varijanta kaže da će u BiH 2070. godine biti 1,5 miliona stanovnika. Najniža varijanta, kojoj sam ja sklon, jeste da će taj broj biti 1,2 miliona. Od tog broja minimalno 42 odsto će biti starije od 65 godina, a to je više od 500.000. Dalje, imaćete mlađih od 18 godina oko 170.000-180.000, što znači da ostaje da će ukupan obim radne snage biti oko 520.000”, dodaje Čavić.

    No, tu ni izbliza nije kraj jer stvarna slika tek onda dolazi na vidjelo.

    “Od tog obima radne snage, dakle oko 520.000, morate da isključite one koji studiraju, i to je 70.000-80.000, zatim imaćete oko 70.000 osoba koje zbog invaliditeta ili bolesti ne mogu raditi, 30.000-40.000 onih koji su pod njegom članova porodice, kao i 15.000-20.000 osoba koje su tzv. voljna nezaposlenost. Dakle, ukupan kontingent za rad biće 350.000-370.000 stanovnika, a prema onome što imamo sada, nama treba između 900.000 i 1,2 miliona onih koji treba da rade da sistem bude održiv. Dakle, nama će faliti 600.000 radnika. Onda će nam dolaziti kompletne porodice sa strane. Neka su oboje zaposleni i neka samo dovedu, eto, po minimalno dvoje djece, što je optimistično ako uzmemo u obzir koje su zemlje izvor migranata na naše područje, mi ćemo ovdje imati 600.000 parova plus njihova djeca i minimalno 1.200.000 stranaca… A toliko će i nas biti”, kaže Čavić za “Nezavisne”.

    Da se stvari u BiH sa naglaskom na Republiku Srpsku gledaju potpuno kratkoročno, te da tek ponekad može da se čuje upozorenje da demografija mora da bude prioritet, dokaz su i poruke pojedinih u Srpskoj koji se javno hvale kako je za sedam dana rođeno 120 beba.

    Čavić navodi da ako bi taj broj rođenih bio npr. tokom svake sedmice u 2025. godini, to znači da bi broj rođenih u Srpskoj na kraju ove godine mogao biti tek 6.240, što je višestruko manje nego godinama unazad, kada se u prosjeku rađalo 9.300 beba.

    Da bi 2025. godina mogla biti rekordna u negativnom smislu vidjelo se početkom jula, kada su iz Zavoda za statistiku Republike Srpske saopštili da je od januara do kraja juna rođeno 3.618 beba. Kakva je statistika na kraju godine znaće se nakon podataka Zavoda.

    Sociolog Mirjana Čeko smatra da javne institucije sedmičnim ili mjesečnim podacima samo selektivno uokviruju stvarnost, što se sociološki razumije kao napor da se unutar kompleksne i često nepovoljne društvene slike kreira prostor za afirmativan narativ. “Naglašavanje sedmičnog broja rođenih nije nužno dezinformacija u tehničkom smislu, ali jeste pokušaj konstrukcije socijalnog optimizma kroz izolovan podatak. Ovo potenciranje mikrovijesti služi kao mehanizam ublažavanja spoznaje o demografskoj tranziciji. U društvima koja se suočavaju sa strukturnim smanjenjem broja stanovnika javlja se prirodna potreba za informacijama koje sugerišu suprotan trend, čak i kada su one na nivou statističkog izuzetka ili prosjeka koji ne mijenja opštu sliku. To je pokušaj da se utiče na kolektivnu svijest i percepciju budućnosti, jer društvo koje sebe vidi kao nestajuće gubi unutrašnju pokretačku snagu”, pojašnjava Čeko za “Nezavisne”.

    Uzevši u obzir BiH u cjelini, stručnjaci iz oblasti demografije pretpostavljaju da je samo između dva popisa, onog 1991. te posljednjeg 2013, BiH izgubila oko 20 odsto stanovništva.

    Broj živorođenih u Republici Srpskoj

    2024. godina: 9.227

    2023. godina: 9.309

    2022. godina: 9.118

    2021. godina: 9.274

  • Vučić: Uspjeli smo sačuvati državu od uništenja i nestanka

    Vučić: Uspjeli smo sačuvati državu od uništenja i nestanka

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da je danas jasno da je država sačuvana od velikog i opakog zla, uništenja i nestanka u pravom smislu te riječi.

    – Ukinuli bi nam nezavisnost i suverenost Srbije, služila bi stranim silama i polako nestajala – rekao je Vučić u obraćanju građanima u Putincima kod Rume, gdje je otvorio sportsku halu.

    On je zahvalio građanima što su uspjeli da odbrane i sačuvaju Srbiju.

    – Rušili su nas na sve moguće načine, ali hoćemo da im pružamo ruku – i onima spolja i iznutra koji su poverovali u neistine, da im uvek pružamo ruku i budemo spremni za razgovor, a ne za osvetu. Ali, da svima bude jasno da svoju Srbiju nikome nećemo dati – rekao je Vučić.

    On je naglasio da će država pokušati sljedeće godine da učini mnogo toga za mlade, za njihovo obrazovanje, da ih sasluša i razumije, ali i da oni čuju državu i razumiju da mora da se razgovara.

    Vučić je istakao da će sljedeća godina biti odlučujuća i u dovođenju investicija, velikih projekata i izgradnji svega što se tiče “Ekspa”, jer ova izložba treba da znači izgradnju cijele Srbije a ne samo Beograda.

    On je rekao da je sljedeća godina važna zato što će biti održani izbori koji će opredijeliti sudbinu Srbije, te pozvao građane da prilikom glasanja sagledaju šta je uređeno i da donose odluke po djelima, a ne na osnovu laži.

    Vučić je rekao da će 4. i 5. januara penzioneri dobiti najveće penzije u istoriji Srbije, te da će iduće godine biti velikih povećanja penzija i plata.

    On je naveo da se gradi fruškogorski koridor koji će spojiti Srem i Mačvu sa Novim Sadom i Beogradom, kao i brza cesta do Loznice i Republike Srpske, odnosno BiH.

  • Dodik: Hrvatska nije izašla iz vrtloga mržnje prema Srbima

    Dodik: Hrvatska nije izašla iz vrtloga mržnje prema Srbima

    Isticanje transparenta sa zloglasnim ustaškim pozdravom “Za dom spremni” na fudbalskoj utakmici i odsustvo osude tog sramnog čina govori da Hrvatska nije izašla iz vrtloga mržnje prema Srbima, istakao je lider SNSD-a Milorad Dodik.

    Dodik je naglasio da je veličanje ustaštva kao produkta nacističke ideologije za svaku osudu, a prećutkivanje hrvatskih zvaničnika znači saučesništvo.

    – Od tog pokliča, uz koji su ubijene stotine hiljada Srba, Јevreja, Roma i ostalih, ježi se civilizovani svijet. Oni koji ga propagiraju, ispisali su sebe iz civilizacije i upisali u varvarstvo – objavio je Dodik na Iksu.

    Na fudbalskom stadionu Maksimir u Zagrebu, navijačka grupa Bed blu bojs je nedavno istakla transparent sa ustaškim pozdravom “Za dom spremni”.

  • Počinje izgradnja kružnog toka kod “Audi centra” u Banjaluci

    Počinje izgradnja kružnog toka kod “Audi centra” u Banjaluci

    U Banjaluci počinje izgradnja kružnog toka na ukrštanju istočnog tranzita i Bulevara vojvode Živojina Mišića, odnosno kod “Audi centra”.

    Početak radova ozvaničiće predsjednik Vlade Srpske Savo Minić, resorni ministar Zoran Stevanović i vršilac dužnosti direktora “Puteva Republike Srpske” Miroslav Јanković.

    Projekat, čiju će izgradnju finansirati “Putevi Republike Srpske”, bio je u zastoju zbog usaglašavanja određenih tehničkih rješenja.

    Ministarstvo saobraćaja i veza otklonilo je prepreke, čime je stvoren osnov za početak radova na jednoj od najfrekventnijih raskrsnica u Banjaluci.

  • Vrhunac krajem januara i početkom februara

    Vrhunac krajem januara i početkom februara

    “Super grip” ili takozvani flunami hara Evropom. U Republici Srpskoj su zabilježena tri slučaja virusa A H3N2, rekla je za Jutarnji program RTRS.

    Nina Rodić Vukmir, načelnica Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske.

    Nina Rodić VukmirFoto: RTRS

    – To nije, novi virus već je taj K podtip mala izmjena u njegovoj genetskoj strukturi. Virus ima tendenciju da se širi i na taj način izaziva obolijevanje kod onih osoba koji nemaju imunitet – istakla je Rodić Vukmir.

    Rodić Vukmir navodi da je pred nama sezona gripe jer se kao i svake godine najveći broj oboljelih javlja u januaru.

    – U toku je uobičajena sezona gripe, a vrhunas nas tek očekuje krajem januara i početkom februara. Prast obolijevanja je tek pred nama – rekla je Rodić Vukmir.

    Rodić Vukmir je apelovala na građane da posjete svedu na minimum ako su bolesni i da vode računa o drugima.

    Podsjetimo, domovi zdravlja Republike Srpske su prijavili 4.950 akutnih respiratornih infekcija, dok je oboljenja sličnih gripi registrovano 432.

    U bolnicama u Republici Srpskoj u ovoj sedmici prijavljeno je 88 oboljelih od teške akutne respiratorne infekcije koji su zahtijevali hospitalizaciju.

    Najveću učestalost oboljenja sličnih gripi su prijavile regije Bijeljina i Foča.

    Najveći broj oboljelih od ARI i ILI infekcija je u uzrasnoj grupi 30-64 i 5-14, dok su u kategoriji SARI infekcija najviše obolijevali najmlađi i najstariji.

     

  • Novembarski neto prosjek plate 1.563 KM

    Novembarski neto prosjek plate 1.563 KM

    Prosječna novembarska neto plata u Republici Srpskoj bila je 1.563 KM i nominalno je veća za 10,1 odsto, a realno za 5,2 odsto u odnosu na isti mjesec prošle godine, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

    Prosječna novembarska neto plata nominalno je veća za 0,3 odsto, a realno manja za za 0,2 odsto u odnosu na oktobar.

    Najveća prosječna novemabrska neto plata od 1.951 KM bila je u području finansijskih i djelatnosti osiguranja, a najmanja, od 1.166 KM, u području poslovanja nekretninama.

    U novembru ove, u odnosu na isti mjesec prošle godine, u 18 od 19 područja zabilježen je nominalni rast neto plate.

    Prosječna novembarska bruto plata bila je 2.405 KM.

    Mjesečna inflacija u Republici Srpskoj u novembru je bila 0,5 odsto, a godišnja inflacija, posmatrano u odnosu novembar ove godine u odnosu na isti mjesec lani, bila je 4,6 odsto.

    Najveći godišnji rast cijena od 8,4 odsto bio je u odjeljku stanovanje – zbog rasta cijena čvrstih goriva, dok je najveći pad cijena od 3,5 odsto bio u odjeljku odjeća i obuća, zbog sezonskih sniženja konfekcije i obuće tokom godine.

  • Tokom 11 mjeseci izvoz porastao 5,8 odsto, a uvoz 3,5 odsto

    Tokom 11 mjeseci izvoz porastao 5,8 odsto, a uvoz 3,5 odsto

    Republika Srpska je za 11 mjeseci ove godine u spoljnotrgovinskom poslovanju ostvarila izvoz od 4,897 milijardi KM, što je više za 5,8 odsto u odnosu na isti period lani, podaci su Republičkog zavoda za statistiku.

    Vrijednost ostvarenog uvoza za 11 mjeseci ove godine bio je 6,95 milijardi KM ili više za 3,5 odsto nego u istom periodu lani.

    Pokrivenost uvoza izvozom za 11 mjeseci ove godine bila je 70,5 odsto.

    Republika Srpska je za 11 mjeseci najveću vrijednost izvoza od 863 miliona KM ostvarila u poslovanju sa Hrvatskom, a 831 milion KM sa Srbijom.

    Najveća vrijednost uvoza u posmatranom periodu u vrijednosti od 1,259 milijardi KM ostvaren je iz Srbije, a zatim 979 miliona KM iz Italije.

    Za 11 mjeseci ove godine najveće učešće u izvozu imala je električna energija, u iznosu od 481 milion KM, dok su najveće učešće u uvozu ostvarila naftna ulja i ulja dobijena od bitumenoznih minerala /osim sirovih/, sa ukupnom vrijednošću od 449 miliona KM.

  • Sindikat “Željeznica Srpske” upozorava na teško finansijsko stanje

    Sindikat “Željeznica Srpske” upozorava na teško finansijsko stanje

    Sindikat “Željeznica Republike Srpske” upozorava na izuzetno teško finansijsko stanje u ovom javnom preduzeću, ukidanje većine putničkih linija i neizvjesnost plata, dok iz uprave tvrde da su redukcije urađene u saglasnosti sa Vladom RS i da se plate isplaćuju u skladu sa zakonom.

    Dragan Peulić, predsjednik Samostalnog sindikata saobraćajno-transportne djelatnosti “Željeznica Republike Srpske”, kazao je da u prilog tome koliko je loše stanje u ovom preduzeću govori i podatak da je od 27 putničkih linija ukinuto njih 17, uključujući i vozove koji su donosili najveći prihod.

    “Ukinuti su i vozovi koji su bili najprofitabilniji, poput onog iz Doboja. Taj voz je kretao u 7.20 i imao je najveći broj putnika”, rekao je Peulić.

    Prema njegovim riječima, Vlada Republike Srpske i lokalne zajednice ne žele da učestvuju u subvencionisanju putničkog saobraćaja.

    “Od uprave ‘Željeznica Republike Srpske’ dobili smo informaciju da nijedna lokalna zajednica nije bila zainteresovana da djelimično sufinansira putnički saobraćaj, za razliku od Federacije BiH, gdje u finansiranju učestvuju kantoni, što omogućava i otvaranje linija prema Srbiji i Hrvatskoj”, kazao je Peulić, pišu Nezavisne.

    Prema njegovim riječima, u petak će imati i pres-konferenciju, gdje će biti iznesene činjenice o izuzetno teškom stanju u “Željeznicama Republike Srpske”, o odnosu nadležnih institucija prema radnicima, kao i o namjerama vlasti kada je riječ o budućnosti ovog javnog preduzeća.

    “Smatramo da je na djelu sistemsko uništavanje javnih preduzeća u Republici Srpskoj koje sprovode vladajuće političke elite. Oni finansijski i organizaciono urušavaju javna preduzeća kako bi se njihova imovina kasnije rasprodala njima bliskim tajkunima, na štetu radnika, građana i javnog interesa”, kazao je Peulić.

    Kako je pojasnio, plata za novembar bi trebalo da bude isplaćena u četvrtak ili petak, a sve ostale plate su upitne.

    “Radnici na terenu su nezadovoljni pošto se ukidaju stanice”, kazao je Peulić i dodao da izvršno osoblje napušta ŽRS zbog malih plata.

    S druge strane, Slađan Jović, direktor ovog preduzeća, kazao je da su, u saglasnosti sa Vladom Republike Srpske, redukovali red vožnje.

    “Ostavili smo redovne polaske na svim pravcima i procijenili koji su pravci rentabilni”, rekao je Jović i dodao da su procjene sindikata paušalne.

    “Pozivam ih da zajedno uradimo analizu tokom godine”, kazao je Jović.

    Kako je naveo, obratili su se svim lokalnim zajednicama sa pitanjem da li su zainteresovane za subvencionisanje putničkog saobraćaja na određenim linijama.

    Govoreći o platama, Jović je istakao da će se one isplaćivati u skladu sa zakonskim rješenjima.

    “Mi ćemo praktikovati sve što bude u skladu sa zakonom”, rekao je Jović, dodajući da “Željeznice Republike Srpske” ne kasne sa obavezama i doprinosima, te da će novembarska plata biti isplaćena u narednim danima.

    Kako je istakao, u narednom periodu “Željeznice RS”, kao i ostale željezničke uprave u regionu, nastoje da modernizuju putnički saobraćaj.

    “Bilo je pregovora sa švajcarskim i nekim kineskim kompanijama i mislim da će veoma brzo doći do realizacije određenih projekata”, zaključio je Jović.