Autor: INFO

  • SAD obustavljaju izdavanje viza za građane 75 zemalja, uključujući BiH

    SAD obustavljaju izdavanje viza za građane 75 zemalja, uključujući BiH

    Američki Stejt department obustavlja izdavanje viza za građane 75 zemalja kao dio pooštrene provjere podnosilaca zahtjeva, objavio je “Foks njuz”, pozivajući se na memorandum američkog Ministarstva.

    Prema dokumentu, u koji je list imao uvid, konzularnim službenicima je naloženo da privremeno odbiju vize na osnovu važećeg zakonodavstva dok se ne završi pregled procedura provjere i selekcije podnosilaca zahtjeva.

    Spisak zemalja pogođenih suspenzijom uključuje Somaliju, Rusiju, Avganistan, Brazil, Iran, Irak, Egipat, Nigeriju, Tajland, Јemen i nekoliko drugih, napominje “Foks njuz”.

    Ova odluka stupa na snagu 21. januara i ostaje na snazi na neodređeno vrijeme.

  • Dačić: Identifikovano 11 osoba koje su gađale Anu Bekutu u Čačku

    Dačić: Identifikovano 11 osoba koje su gađale Anu Bekutu u Čačku

    Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas. 14. Januara, da je policija identifikovala 11 osoba koje su osumnjičene da su pjevačicu Anu Bekutu gađali ledenicama i drugim predmetima tokom kocerta na dočeku Srpske nove godine u Čačku.

    “Policija je identifikovala 11 lica koja su počinila, po našem mišljenju, dela. Devet lica je gađalo i orkestar i Anu, jedno lice je bacilo plastičnu kantu u restriktivni prostor, a jedno lice je i ušlo u restriktivni prostor. Mi smo to dostavili tužilaštvu i tužilaštvo treba danas da se izjasni da li tu ima dela ili nema dela. Tužioci obično pitaju da li neko hoće privatno da goni počinioce. Šta sad, Ana Bekuta treba privatno da goni ove što su je gađali?”, rekao je Dačić gostujući na TV Pink, prenosi Tanjug.

    Prema njegovim riječima, MUP i tužioci su prethodnih mjeseci imali dosta sporenja oko toga da li je gađanje policije jajima i farbom krivično djelo ili nije.

    “Mislim da je to izbegavanje da se preduzmu određene mere. Da je policija nekog tako gađala, sigurno bi podneli tužbu”, ocijenio je ministar.

    On je naglasio da je ponašanje simpatizera opozicionih stranaka i blokadera prema Ani Bekuti nečuveno i necivilizacijsko.

    “Simpatizeri opozicionih stranaka i blokadera su došli sinoć na ovaj koncert. To je nečuveno i necivilizacijsko ponašanje, naročito prema Ani Bekuti koja im je održala jednu moralnu lekciju iz ponašanja i koja ih je pitala da li ih je sramota zbog toga što rade. Šta je sada ona kriva što drži koncert?”, naglasio je Dačić.

  • Vučić: Probudli su me u 3.20 zbog Ane Bekute

    Vučić: Probudli su me u 3.20 zbog Ane Bekute

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić komentarisao je to što su Anu Bekutu na gradskom trgu u Čačku gađali grudvama tokom koncerta povodom dočeka Pravoslavne nove godine.

    “Ja nisam mogao da verujem. Probudili su me, bilo je negde oko 3.20 po lokalnom vremenu ovde noću da me obaveste šta se zbiva u Čačku. Pozvao sam Anu, razgovarao sa njom, pružio joj punu podršku”, rekao je Vučić, prenose srpski mediji.

    Kako kaže, zahvalio sam joj se na hrabrosti, koja jedna časna, odgovorna i ozbiljna žena može da pokaže, načinom kojem je pružila otpor, kako kaže,  divljacima.

    “Divljaci, kada koristim tu reč je toliko blaga, čak i simpatična, imajući u vidu šta bi zaista rekao onima koji su to uradili. Kažite mi, da ovde, pored nas ide kuče ili mače i da vidite nekoga da uzme grudvu da gađa kuče ili mače. Šta bi ste mislili o takvom čoveku? Stoka, svinja, ološ, sve što bi naš narod rekao. Ja ne smem to da kažem. A šta kažete za ljude koji dođu iz čista mira gađaju ženu koja svakome od njih može da bude i majka i baka i sestra i bilo šta drugo”.

    Podsjećamo, bacanje grudvi snijega na Anu i njene muzičare dovelo je do djelimičnog prekida koncerta.

    Njen muzičar pogođen je i u glavu.

    Pjevačica je sišla s bine, ali je nastavila da pjeva iz kombija.

  • Novi incident kod Bistričkog mosta: Tzv. kosovska policija napala srpske mladiće

    Novi incident kod Bistričkog mosta: Tzv. kosovska policija napala srpske mladiće

    Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da je maltretiranje Vukašina Blažića i dvojice njegovih drugova od kojih je jedan maloljetan od strane takozvane kosovske policije na ozloglašenom punktu kod Bistričkog mosta novi etnički incident u režiji Aljbina Kurtija i njegovih parapolicijskih snaga, čija su meta i srpska djeca.

    Kako se navodi, pripadnici Kurtijevih falangi dječake su napali samo zato što je jedan od njih na telefonu imao zaljepljena obilježja sportskog kluba sa grbom Srbije.

    – Prvo su tražili da tu naljepnicu skinu, a zatim Vukašina, prema riječima njegovog oca, izvukli iz automobila, vukli ga, gurali i šutirali. Zbog čitavog incidenta, dječaku je pružena medicinska pomoć u KBC Kosovska Mitrovica, gdje je proveo noć na opservaciji – navodi se u saopštenju.

    Ističe se da taj parapolicijski punkt ne bi smio ni da postoji kod Bistričkog mosta, niti igdje na sjeveru KiM i da je podignut samo s namjerom maltretiranja i zastrašivanja srpskog naroda o čemu svjedoče brojni incidenti zabilježeni na ovom mjestu.

    Kancelarija je podsjetila da je tu upucan Srbin Milan Јovanović dok je prevozio šerpe, da je još nekoliko Srba ranjeno, više njih pretučeno, maltretirano, a da su sada napadnuta i srpska djeca.

    – Kancelarija za Kosovo i Metohiju više puta je upozoravala međunarodne predstavnike na brojne opasne incidente koji se dešavaju na ovom ozloglašenom mjestu koje ne služi nikakvim kontrolama, već isključivo s ciljem maltretiranja našeg naroda, ali su oni ostali nemi – navodi Kancelarija.

    Podsjeća i da su prethodnog dana, u Dečanima od strane albanskog ekstremiste upucani Dejan S. i Radovan M. samo zato što su Srbi i što su se “drznuli” da govore srpskim jezikom u ovom mjestu koje je etnički očišćeno od Srba.

    – Novi talas nasilja prema svemu srpskom od početka godine, u vrijeme kada naš narod obilježava svoje praznike, pokazuje povećanu antisrpsku histeriju režima u Prištini, čijim djelovanjem su motivisani i napadi ekstremista na naš narod širom KiM. Zbog toga ovakva situacija zahtjeva hitno reagovanje i konkretno delovanje međunarodnih predstavnika na zaštiti srpskog naroda na Kosovu i Metohiji i na tome ćemo insistirati – navodi se u saopštenju.

  • Rusija počela da koristi novi lijek za liječenje raka

    Rusija počela da koristi novi lijek za liječenje raka

    Ruski lijek “Rakurs 223Ra” za liječenje raka već se pojavio u bolnicama, saopštila je danas (14.januara) ruska Federalna medicinsko-biološka agencija.

    Kako je navedeno lijek je već registrovan i odobren za upotrebu u kliničkoj onkologiji, a prva serija je isporučena medicinskim ustanovama, prenose RIA novosti.

    Lijek je razvijen u Dimitrovgradu i baziran je na radionuklidu radiju-223 koji se prvenstveno koristi za kontrolu metastaza na kostima, prenosi B92.

    Navodi se da njegovo zračenje utiče na metastaze tako što smanjuje bol kod pacijenata.

  • Danska gomila vojsku na strateškom ostrvu

    Danska gomila vojsku na strateškom ostrvu

    Dansko ostrvo Bornholm, smješteno u Baltičkom moru, priprema se za slučaj napada. Posljednjih mjeseci na ostrvo je stiglo više vojnika, u vojnoj bazi grade se novi hangari, a prošle sedmice raspoređeno je 11 novih oklopnih vozila namijenjenih odvraćanju bilo kakvog pokušaja invazije.

    Dok Danska jača odbranu svoje najistočnije tačke zbog “prijetnje” iz 300 kilometara udaljene Rusije, istovremeno se suočava s pritiskom s druge strane – od svog najbližeg saveznika, Sjedinjenih Država, čiji predsjednik Donald Tramp namjerava zauzeti Grenland “na lakši ili teži način”, piše El País.

    “Stalno se bolje pripremamo i već smo dosegli određeni nivo”, rekao je general Peter Boysen, načelnik Danske vojske. “Borićemo se s onim što imamo, ali moramo ubrzati i ojačati naše snage, i to je ono što radimo.”

    Zbog ove dvostruke prijetnje, Danska i njena dva ostrva – maleni Bornholm i Grenland, najveći na svijetu – našli su se stiješnjeni između Rusije i SAD-a, prenosi Index.hr.

    “Prvi put u 80 godina, ugroženi smo s obje strane”, ističe Jonas Parelo-Plesner, izvršni direktor Zaklade Saveza demokracija. “Nalazimo se u svijetu na ivici kolapsa.”

    Pojačanja na najistočnijoj tački

    Na Bornholmu, do kojeg se iz Kopenhagena stiže za 25 minuta, osjeća se napetost. U glavnom gradu Reneu, koji je postao centar remilitarizacije, stanovnici u polušali govore: “Nadam se da Tramp neće baciti oko na ovo ostrvo.”

    Gradonačelnik Frederik Trolstrup ozbiljnijeg je tona: “Sjedinjene Države su nekada bile korisna sila u svijetu. Sada žele dio ovog kraljevstva. To je tužno“.

    U vojarni Almegaards Kaserne, gdje je smještena bornholmska pukovnija, 9. januara predstavljena su novopristigla finska borbena vozila pješadije Patria 6×6, namijenjena zaštiti ostrva od potencijalne ruske pretnje.

    “Stacionarni nosač aviona”

    “Potrebni su nam vojnici na ostrvu Bornholmu. To je najbliža tačka kraljevstva neprijatelju”, izjavio je pukovnik Lars Nigard, komandir pukovnije.

    General Bojsen dodao je kako je ostrvo strateški važno.

    “Ovo je poput nosača aviona, ali stacionarnog. Nalazimo se usred Baltičkog mora. To je osjetljivo područje. Zato nam je važno pokazati svakom potencijalnom neprijatelju da smo spremni braniti Bornholm”, rekao je.

    Bornholm je oduvijek bio osjetljivo područje. Nakon poraza nacističke Njemačke, ostrvo je 10 mjeseci, od 1945. do 1946. godine, bilo pod sovjetskom kontrolom, period poznat kao “Ruska Danska”. Nakon Hladnog rata, danska vojna prisutnost je smanjena, ali ruskom invazijom na Ukrajinu 2022. godine napetosti su se vratile u Baltičko more.

    Tome su pridonijeli i događaji poput eksplozije plinovoda Sjeverni tok u rujnu te godine, nedaleko od otoka, blizina ruske enklave Kalinjingrad te aktivnosti takozvane fantomske flote u tim vodama.

    Od Afganistana do odbrane suvereniteta

    Dok se na Bornholmu testiraju nova oklopna vozila, general Bojsen ističe kako trenutno “nema direktnih prijetnji”, ali je spremnost ključna za izbjegavanje rata. Na pitanje o Grenlandu, odgovara suzdržano: “To je političko pitanje, pa ću se suzdržati od rasprave o njemu.”

    Ipak, na spomen kraljevskog dekreta iz 1952. koji obavezuje vojnike na obranu teritorija, čak i od saveznika, potvrđuje: “Ako ste vojnik, bilo gdje, i napadne vas strana zemlja, imate pravo braniti sebe i svoju zemlju.”

    Ovaj fokus na odbranu nacionalnog suvereniteta predstavlja promjenu za Dansku, koja je decenijama učestvovala u dalekim ratovima, poput onih u Afganistanu i Iraku, kao lojalan saveznik SAD-a.

    “Vrlo malo smo razmišljali o teritorijalnoj odbrani”, objašnjava Parelo-Plesner.

    “Sada, iznenada, s Ukrajinom, nismo na prvoj liniji, ali smo na drugoj, upravo na Bornholmu. A s druge strane, na zapadu, navikli smo imati svog prijatelja, partnera i saveznika.” Jedan je vojnik u neformalnom razgovoru sažeo novonastalu situaciju: “Ako želimo poslati poruku Sjedinjenim Državama, mogli bismo poslati naše momke s Bornholma na Grenland.”

  • Plenković nazvao Milanovića papkom

    Plenković nazvao Milanovića papkom

    Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković nazvao je hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića papkom.

    Plenković je tu ocjenu dao prilikom komentarisanja izjave Milanovića u vezi sa nabavkom aviona Rafala od Francuske za potrebe Oružanih snaga Hrvatske.

    “Milanović se potpuno izuzeo od nabave aviona, premda mu je Vlada uputila paket da se očituje. Vlada je proces vodila na način koji je bio kompetitivan, imali smo ponude 4 različita zrakoplova. Odabrali smo francuske Rafale koji su po cijeni i performansama bili najbolji odabir”, rekao je Planković te dodao:

    “Nijedna Vlada do mojih Vlada nije imala hrabrosti niti volje niti ideje kako da iznađe financijska sredstva za kupnju aviona”.

    Objasno je oprema hrvatskih avionima kompletnija i veća nego što će biti oni koje će kupiti Srbiji.

    “Srbija će gotovo duplo više platiti svoje zrakoplove”, istakao je Plenković..

    Kako je objasnio, ništa se ne rješava “preko naših leđa”.

    “Ove države koje prodaju naoružanje, prodaju to državama koje imaju međusobno različite relacije. Teza koju Milanović plasira je zakašnjela, nerealna i bezvezna, samo muti vodi u hrvatskom javnom prostoru. Papak je onaj koji je četiri godine bio premijer, a za HRZ nije napravio ništa, osim neuspješnog remonta MIG-ova”, jasan je premijer Hrvatske.

    Smatra da je Milanović ljubomoran.

    “Trebao bi se zapitati što je on učinio dok je bio premijer”, kazao je Plenković, prenosi Tportal.

  • Velika zapljena droge u BiH

    Velika zapljena droge u BiH

    Policija u Zenici je danima tragala za lopovom koji je iz jednog stana uoči Nove godine ukrao 14.000 KM, a nakon saznanja ko bi mogao biti osumnjični za tešku krađu, uhapsili su S.M. (32) iz Zenice, kod koga su tokom pretresa pronašli više od pet kg droge.

    Iz Ministarstva unutrašnjih poslova Zeničko-dobojskog kantona (MUP ZDK) navode da su službenici Odsjeka kriminalističke policije Policijske uprave I u Zenici, u saradnji i pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, preduzimali intenzivne aktivnosti na rasvjetljavanju teške krađe u stan koja je izvršena 31. dembra prošle godine, u ulici Potok, grad Zenica kada je nepoznata osoba iz unutrašnjosti stana otuđila novac u iznosu od 14.000 KM.

    “Kao rezultat naznačenih aktivnosti, juče, 13. januaru je uhapšen S.M. iz Zenice, koje se dovodi u vezu sa izvršenjem navedenog krivičnog djela. Izvršen je i pretres stana koje koristi navedeno lice, kao i zajedničkih prostorija stambene zgrade u ulici Potok, i tom prilikom je pronađeno 4.275 grama praškaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu amfetamin (spid), te 910 grama biljne materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu marihuanu”, navode iz MUP-a ZDK.

    Pronađeno i oružje
    Dodaju da je pronađen i jedan pištolj te pet komada pištoljske municije, kao i dvije tablete koje izgledom asociraju na opojnu drogu ekstazi.

    “Takođe, pronađen je i novac u iznosu od 730 KM i 530 eura”, stoji u saopštenju.

    Kako navode, pronađeno oružje i materija su oduzeti i biće predmet potrebnih vještačenja i provjera, te će biti korišteni kao dokazi u daljnjem postupku. Napomenuli su da je navedeno lice od ranije poznato policiji kao višestruki počinilac imovinskih krivičnih djela i djela u vezi zloupotrebe opojnih droga.

    “Nad uhapšenim je zavedena kriminalistička obrada nakon čega će danas, 14. januara uz Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu i otkrivanju izvršioca biti predat u nadležnost i daljnje postupanje Kantonalnog tužilaštva Zeničko-dobojskog kantona, zbog sumnje da je počinio krivično djelo neovlaštena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i krivično djelo iz člana 52. Zakona o nabavljanju, držanju i nošenju oružja i municije ZDK, a u vezi sa krivičnim djelom teška krađa” , pojasnili su iz MUP-a ZDK.

    Ističu da je ovom uspješnom policijskom akcijom i zapljenom značajne količine opojne droge spriječena njena daljnja prodaja krajnjim konzumentima, čime se pored preventivnog učinka ponovo potvrđuje opredjeljenost Uprave policije MUP-a ZDK da jednim odlučnim rukovođenjem i koordiniranjem svih službi i jedinica, osigura energičan odgovor na sve pojavne oblike nezakonitog djelovanja pojedinaca i grupa, koje sa ciljem ostvarivanja imovinske koristi vrše nezakonito prometovanje i prodaju opojnih droga.

  • Evropska desničarska elita podržava Orbana na izborima

    Evropska desničarska elita podržava Orbana na izborima

    Nacionalističke vođe postrojili su se kako bi podržali mađarskog premijera Viktora Orbana u predizbornom videu objavljenom ove sedmice dok predizborna trka ozbiljno počinje.

    Gotovo dvominutni isječak, koji je objavio Orban, iznosi podršku od strane poznatih evropskih i međunarodnih konzervativaca, uključujući italijansku premijerku Đorđu Meloni, njenog zamjenika Matea Salvinija, francusku čelnicu krajnje desnice Marin Le Pen, kovoditeljku Alternative za Njemačku (AfD) Alis Veidel i izraelskog premijera Benjamina Netanjahua.

    Koordinirani iskaz podrške dolazi dok se Orban približava onome što će vjerovatno biti njegovi najkonkurentniji izbori u više od decenije.

    Mađarski predsjednik Tamaš Suliok potvrdio je u utorak da će zemlja izaći na birališta 12. aprila.

    Nakon gotovo 20 godina na čelu, Orban se suočava s rastućim kritikama u zemlji i inostranstvu zbog nazadovanja u demokratiji, ograničavanja slobode medija i erozije vladavine prava.

    Njegova stranka Fidesz, koja vlada od 2010., sada zaostaje za opozicionom strankom Tisza, koju predvodi bivši Orbanov saveznik Peter Magjar.

    “Zajedno se zalažemo za Evropu koja poštuje nacionalni suverenitet, ponosna je na svoje kulturne i vjerske korijene”, rekla je Melonijeva u videu, podržavajući aktuelnog mađarskog čelnika.

    “Sigurnost se ne može uzimati zdravo za gotovo, mora se osvojiti. I mislim da Viktor Orban ima sve te kvalitete. Ima upornost, hrabrost i mudrost da zaštiti svoju zemlju”, dodao je Netanjahu.

    Pojavljuju se i šef španskog Voksa, Santijago Abaskal, čelnik austrijske Stranke slobode (FPO) Herbert Kikl, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i češki premijer Andrej Babiš, svi ključne osobe u konzervativnoj, populističkoj i krajnje desnoj političkoj sferi.

    Argentinski predsjednik Havier Mili takođe se pojavljuje u videu.

    Politika, prema anketi, mađarska Tisza ima 49 odsto, znatno više od Fidesza s 37 odsto. Magyar je izgradio zamah kampanjom temeljenom na obećanjima o jačanju nezavisnosti pravosuđa, suzbijanju korupcije i ponudi biračima jasan prekid s Orbanovom vladavinom.

    U Briselu se Orban često sukobljavao s institucijama EU-a i drugim državama članicama oko pitanja koja uključuju podršku Ukrajini, sankcije Rusiji i prava LGBTQ+ osoba, što ga čini polarizovanom figurom unutar bloka.

    Video kampanje, u kojem se pojavljuje niz stranih čelnika, postavlja njegovu kandidaturu za reizbor u širi međunarodni kontekst, povezujući mađarsko glasanje s temama nacionalnog suvereniteta i političkog usklađivanja izvan granica zemlje.

    Politico” je uspio potvrditi autentičnost videa putem predstavnika Videlove i Salvinija

  • Iran: Spremni smo za rat

    Iran: Spremni smo za rat

    Iran je nakon nedavnog dvanaestodnevnog rata vojno spremniji nego ranije, a nuklearno znanje ne može se uništiti vazdušnim napadima, poručio je iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči (Abbas Araqchi) tokom putovanja u Bejrut. Istovremeno je tvrdio da su protesti u zemlji „normalni“ u sistemu koji se temelji na volji naroda, ali je upozorio i na, kako je naveo, elemente koji izazivaju nasilje i nerede.

     

    Arakči je upozorio da će se njegova zemlja braniti od zla i stranog miješanja nakon nedavnih komentara Donalda Trampa (Donald Trump), koji je pozvao civile da nastave sa protestima.

    Tokom posljednjih nekoliko sati Arakči je na svom Telegram kanalu objavio informacije o različitim telefonskim razgovorima koje je vodio sa turskim zvaničnicima, kao i ministrima Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske.

    Zaharova: Neprihvatljive prijetnje udarima na Iran

    „Osvrćući se na provokativne izjave američkih zvaničnika, koje se smatraju otvorenim miješanjem u unutrašnje poslove Irana, Arakči je naglasio odlučnost iranskog naroda da brani nacionalni suverenitet i bezbjednost zemlje od svakog zla i stranog uplitanja“, navodi se u objavi na Telegramu.

    Intervju za televiziju

    Govoreći o iranskom nuklearnom programu u intervjuu za lokalnu televiziju, Arakči je rekao da su pojedini objekti oštećeni, ali da se tehnologija ne može „izbrisati“ bombardovanjem. „Neke zgrade su uništene, dio mašina i opreme centrifuga je oštećen, ali nuklearnu tehnologiju i znanje nije moguće uništiti vazdušnim bombardovanjem“, rekao je. Dodao je da Iran trenutno nema plan da obnovi oštećena postrojenja dok se ne otklone bezbjednosne prijetnje i pitanja zaštite.

    Tramp poručio Irancima: Nastavite!

    „Potpuno smo spremni da se branimo“

    Kada je riječ o raketnim sposobnostima, Arakči tvrdi da tokom rata nije došlo do ozbiljnije štete i da su eventualna oštećenja već sanirana. „Naše vojno i odbrambeno stanje mnogo je bolje nego ranije. Upoznali smo svoje slabosti, ali i slabosti neprijatelja, otklonili sopstvene nedostatke i potpuno smo spremni da se branimo“, rekao je. Naglasio je i da vojna spremnost, prema njegovim riječima, nije znak želje za ratom, već sredstvo odvraćanja. „Potpuna spremnost za rat ne znači da neko želi rat, već da se rat sprečava time što se bude u potpunosti spreman za borbu“, poručio je.

    U drugom dijelu razgovora osvrnuo se na unutrašnju situaciju u zemlji, navodeći da je Iran i dalje pod „gušećim ekonomskim sankcijama“, ali da je stanje, kako tvrdi, „u cjelini dobro“. „Problemi su posljedica sankcija, ali i postojećih ekonomskih slabosti“, rekao je, dodajući da su protesti i demonstracije prirodni u sistemu u kojem građani mogu iznositi svoje pritužbe.

    Merc: Režim u Iranu je na kraju svog postojanja

    Ipak, Arakči je istakao da se uz mirne proteste dešavaju i nasilni incidenti. „Uz narodne proteste postoje i pojedini elementi koji sprovode izgrede i nerede: napadaju javna mjesta i podmeću požare“, rekao je, navodeći da takvi postupci zahtijevaju „ozbiljnu analizu“.

    Istovremeno je optužio Izrael i američke službe za umiješanost u nemire, tvrdeći da su izraelski zvaničnici javno priznali prisustvo operativaca Mosada (Mossad) u Iranu. Kao primjer naveo je i objavu bivšeg direktora CIA-e Majka Pompea (Mike Pompeo). „Ne može biti otvorenijeg priznanja da agenti CIA-e i Mosada učestvuju i intervenišu“, rekao je.

    „Potpuno smo spremni na američke prijetnje“

    Govoreći o reakciji vlasti, Arakči je rekao da Vlada nastoji da napravi razliku između legitimnih protesta i nasilja. „Pokušavamo razumno pristupiti pitanju protesta i nereda, saslušati stvarne pritužbe ljudi i pronaći rješenja, dok se istovremeno na odgovarajući način postupa prema onima koji sprovode vandalizam“, rekao je.

    Izvor iz Bijele kuće: Tramp je sklon napadu na Iran

    Na kraju je ponovio da je Iran u boljoj poziciji nego ranije i da je u potpunosti spreman na prijetnje iz Sjedinjenih Američkih Država. „U Iranu postoji puno samopouzdanje i u potpunosti smo spremni na američke prijetnje“, poručio je Arakči.