Autor: INFO

  • Košarac: Odmaknite od srpskog identiteta i emocija

    Košarac: Odmaknite od srpskog identiteta i emocija

    Zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara Staša Košarac izjavio je da su Srbi dio jedinstvene i nedjeljive Srpske pravoslavne crkve i da nikada nije postojala, niti će postojati bosanska pravoslavna crkva.

    – Svaki dan čujemo neku glupost iz Sarajeva. Posljednja je /Mustafe/ Cerića. Odmaknite se od našeg identiteta i emocija. Mi nismo konvertiti – naveo je Košarac na društvenoj mreži Iks.

    Bivši poglavar Islamske zajednice u BiH Mustafa Cerić predložio je uspostavljanje nove vjerske zajednice koja bi se zvala “bosanska pravoslavna crkva”, što je podstaklo brojna reagovanja iz Srpske pravoslavne crkve i zvaničnika Republike Srpske.

  • Vučić. Znam šta je dogovoreno o NIS-u, ali čekamo da pošalju Americi

    Vučić. Znam šta je dogovoreno o NIS-u, ali čekamo da pošalju Americi

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poslije sastanka sa predsjednikom Ujedinjenih Arapskih Emirata šeikom Muhamedom bin Zajedom al Nahjanom u Abu Dabiju rekao je da zna odgovor na pitanje ko je bliži preuzimanju ruskog udjela u Naftnoj industriji Srbije – Mađarska ili Ujedinjeni Arapski Emirati, ili i jedni i drugi.

    – Јa znam odgovor na to pitanje, ali ne mogu to da izgovorim dok oni ne pošalju svoje bitne elemente budućeg sporazuma OFAK-u. Oni moraju da pošalju Amerikancima šta je to što su se dogovorili da bih vas ja izvijestio o tome. Ali, naravno da znam. Pažljivo slušajte šta govorim, lako ćete doći do zaključka. Preslušajte šta sam juče rekao, tako će biti – rekao je Vučić odgovarajući na pitanje novinara.

    Na pitanje da li ima dobre vijesti iz Abu Dabija, rekao je: “Odavde su uvijek dobre vijesti”.

    Dodao je da se susreo i sa Donaldom Trampom Mlađim, kao i da ga očekuje uskoro u Beogradu.

  • Višković: Nadam se da je “ekspert” Krnjić gledao apokaliptične prizore iz Gradiške

    Višković: Nadam se da je “ekspert” Krnjić gledao apokaliptične prizore iz Gradiške

    Apokaliptičnim prizorima sa graničnih prelaza Gradiška i Gradina proteklog vikenda ne bi se svjedočilo da je prije nešto više od mjesec dana otvoren novi prelaz u Čatrnji i most preko Save prema Hrvatskoj, izjavio je v.d. generalnog direktora Autoputeva Republike Srpske Radovan Višković.

    Višković je rekao da se iskreno nada da je sve to gledao i Zijad Krnjić, takozvani ekspert Vlade FBiH u Upravnom odboru UIO BiH, koji je u decembru tvrdoglavo odbijao da da saglasnost na izmjene određenih pravilnika.

    – Nepregledne, kilometarske kolone vozila, višesatna čekanja, smrzavanje na niskoj temperaturi, dramatično pražnjenje rezervoara, gotovo zaglušujući zvuk automobilskih sirena, vika, galama, nezadovoljstvo, nestrpljenje, neizvjesnost i očaj na licima ljudi, prizori su koji su prošlog vikenda obišli svijet – naveo je Višković.

    Višković je dodao da je Krnjić svojim odbijanjem onemogućio otvaranje i početak rada novog graničnog prelaza, u isto vrijeme kada je Hrvatska planirala da otvori novoizgrađeni prelaz na svojoj teritoriji.

    On je istakao da je “ekspert” Krnjić, zbog jednostavne administrativne procedure, napravio pakao od života stotinama građana, ne samo iz Republike Srpske, već i iz FBiH, koji su novogodišnje i božićne praznike odlučili da provedu u zavičaju.

    – Da su znali šta ih čeka po povratku u privremena mjesta boravka i rada, vjerujem da se niko od njih ne bi odlučio da krene put otadžbine krajem decembra – ocijenio je Višković.

    On je dodao da prizori iz Gradiške i Gradine, bolje od svih riječi, govore kako bi to izgledala BiH da glavnu riječ vodi političko Sarajevo, ponajprije bošnjačka politička elita.

    – Sve što je u interesu Republike Srpske i njenih građana, Sarajevu je prilika za novu blokadu, novo podmetanje i kočenje. Upravo na projektu mosta preko rijeke Save bilo je jasno da ono što je Republici Srpskoj u vrhu prioriteta, BiH nije ni na kraj pameti – istakao je Višković za Srnu.

    Podsjetio je da je deceniju i po Srpska čekala taj most, jer je uglavnom bio kolateral u odnosima Sarajeva i Zagreba.

    – Nažalost, čak i više od tri godine od kada je završena izgradnja, most preko Save ostaje moneta za potkusurivanje i predmet ucjena zvaničnog Sarajeva prvenstveno prema Banjaluci – smatra Višković.

    On je rekao da Srpska nema informaciju da li će na dnevnom redu naredne sjednice Upravnog odbora UIO BiH ponovo biti pitanje izmjena pravilnika i da li će “ekspert” Krnjić konačno promijeniti stav.

    – Znamo da smo mi uradili sve sa svoje strane da mreža auto-puteva dobije direktnu vezu na evropsku transportnu mrežu i da time značajno povećamo prihod od naplate putarine i frekvenciju saobraćaja na našim dionicama auto-puteva. Do kada ćemo mi biti žrtve nekakvih eskperata i nedobronamjernog bošnjačkog političkog vrha, pitanje je na koje nemamo odgovor – zaključio je Višković.

  • Tramp: Grenland nam treba zbog nacionalne bezbjednosti; NATO da predvodi put da ga dobijemo

    Tramp: Grenland nam treba zbog nacionalne bezbjednosti; NATO da predvodi put da ga dobijemo

    Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da je toj zemlji potreban Grenland radi nacionalne bezbjednosti i da je od vitalnog značaja za “Zlatnu kupolu” koju SAD grade.

    Tramp je na svojoj društvenoj mreži Socijalna istina napisao da bi NATO trebalo da bude predvodnik puta da ga SAD dobiju, jer ako to ne učini SAD, hoće Rusija ili Kina.

    – A to se neće desiti! Vojno, bez ogromne moći Sjedinjenih Američkih Država, koju sam veći dio izgradio tokom svog prvog mandata, a sada je podižem na novi i još viši nivo, NATO ni približno ne bi bio efikasna sila ili sredstvo odvraćanja. Oni to znaju, a znam i ja. NATO postaje mnogo moćniji i efikasniji sa Grenlandom u rukama SAD – napisao je Tramp.

    Kako je rekao, sve manje od toga je neprihvatljivo.

  • Bijela kuća u tajnosti kroji sudbinu Irana

    Bijela kuća u tajnosti kroji sudbinu Irana

    Dok se situacija oko Irana ne stišava, u tišini vašingtonskih kuloara odvijaju se tajni sastanci koji planiraju odrediti budućnost Irana, bez pitanja Iranaca.

    Reza Pahlavi sin svrgnutog šaha pokušava se nametnuti kao “spasitelj” uz blagoslov Trampove administracije, uprkos mračnoj istoriji vlastite porodice i nedostatku stvarne baze u domovini, pišu mediji.

    Proteklog vikenda Stiv Vitkof, specijalni izaslanik Bijele kuće, tajno se sastao s Rezom Pahlavijem, bivšim iranskim prestolonasljednikom u egzilu. Prema pisanju portala Aksios, ovo je prvi sastanak na visokom nivou između iranske opozicije i Trampove administracije od početka protesta prije 15 dana.

    Cilj sastanka je jasan: Pahlavi se pokušava pozicionirati kao “prelazni vođa” u slučaju pada Islamske Republike. No, iza kulisa se nazire opasan presedan, kreiranje lidera izvana, po mjeri zapadnih sila, a ne po volji naroda.

    Pahlavi, koji već dvije sedmice obilazi američke televizijske mreže pozivajući Trampa na intervenciju, dočekao je svoju priliku. Iako je Trampova administracija u početku bila skeptična prema njegovom uticaj, izvještaji o demonstrantima koji uzvikuju Pahlavijevo ime natjerali su Bijelu kuću da preispita strategiju.

    “Došlo je do uspona Pahlavija. Čini se da se to događa organski”, tvrdi neimenovani američki dužnosnik za Aksios.

    Međutim, analitičari upozoravaju na opasnu iluziju. Karim Sadjadpur iz Carnegie Endowmenta ističe da mnogi demonstranti, rođeni nakon 1979., osjećaju nostalgiju za erom koju nikada nisu doživjeli. Pahlavi za njih predstavlja imaginarnu sliku “velikog Irana”, no stvarnost je mnogo kompleksnija. Ankete pokazuju da, iako uživa podršku oko trećine ispitanika, isto toliko Iranaca mu se žestoko protivi, što ga čini figurom koja dijeli, a ne ujedinjuje.

    “Pomoć stiže” ili nova intervencija?

    Donald Tramp je u utorak dolio ulje na vatru porukom Irancima: “Pomoć je na putu”, pozivajući ih da preuzmu vladine institucije. Iako državni sekretar Marko Rubio tvrdi da se trenutno razmatraju “ne-kinetički” (nenasilni) odgovori, Trampova nepredvidivost ostavlja sve opcije otvorenim.

    U tom vakuumu moći, Pahlavi se nudi kao idealan pijun Zapada. Dok Pahlavi poziva na “osvajanje gradova” i prevrat, on to čini iz sigurnosti svog doma u Sjedinjenim Američkim Državama, daleko od Irana. Kritičari ga već dugo optužuju da pokušava kapitalizovati svoje porodično naslijeđe bez preuzimanja stvarnog rizika.

    Veza s Tel Avivom: Kome služi Pahlavi?

    Njegov “legitimitet” opterećen je istorijom. Njegov otac, šah Mohamed Reza Pahlavi, ostao je upamćen ne kao demokrata, već kao autokrata vraćen na vlast nakon zloglasnog puča 1953. godine, kojeg su direktno orkestrirale CIA i MI6 kako bi zaštitile zapadne naftne interese. Sin sada, čini se, igra po istom scenariju, tražeći stranu intervenciju kako bi se domogao trona.

    Možda najkontroverzniji aspekt Pahlavijeve “kampanje” su njegove bliske veze s Izraelom. Tokom 2023. godine, Pahlavi je boravio u zvaničnoj posjeti Izraelu kao gost premijera Benjamina Netanyahua, prenosi Kliks.

  • Kalas: EU sprema sankcije Rusiji i kredit za Ukrajinu

    Kalas: EU sprema sankcije Rusiji i kredit za Ukrajinu

    Visoka predstavnica Evropske unije za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas izjavila je sinoć da je politika EU dosljedna po pitanju podrške Ukrajini i povećanja troškova ratovanja za Rusiju, te najavila novi, 20. paket sankcija protiv Moskve i kredit od 90 milijardi evra za Kijev u naredne dvije godine.

    Kalas je istakla da će EU Ukrajini odobriti zajam od 90 milijardi evra za finansiranje funkcionisanja države i odbrane, dok se istovremeno radi na 20. paketu sankcija protiv Rusije, koji bi trebalo da bude finalizovan do kraja februara.

    „Predsjednik Rusije Vladimir Putin će pregovore shvatiti ozbiljno samo ako ga na to primoramo“, poručila je Kalas, dodajući da Rusija ima ambicije koje prevazilaze Ukrajinu i da EU mora dodatno da unaprijedi svoju odbrambenu spremnost, navodi se u saopštenju objavljenom na internet stranici Evropske službe za spoljne poslove (EEAS).

    Visoka predstavnica EU naglasila je i da jačanje evropske odbrane nije zamjena za NATO, već doprinos snažnijoj ulozi Evrope unutar Alijanse, uz posebnu zahvalnost njemačkom ministru odbrane Borisu Pistorijusu na ulozi Njemačke u razvoju ključnih vojnih kapaciteta.

    Prema navodima evropskih zvaničnika, Evropska komisija već uveliko radi na nacrtu 20. paketa sankcija, iako formalni razgovori među državama članicama još nisu započeli.

    Očekuje se da paket bude predstavljen u januaru 2026. godine i usvojen do godišnjice početka rata, prenosi Tanjug.

    Iz Brisela poručuju da će novi paket sankcija biti usvojen u kratkom roku i da će predstavljati dio šire strategije EU koja povezuje spoljnopolitičke, bezbjednosne i ciljeve zaštite ljudskih prava.

    U međuvremenu, EU je 23. oktobra usvojila 19. paket sankcija protiv Rusije, koji obuhvata mjere u oblasti energetike, finansija, industrije, transporta, usluga i diplomatije.

    Među ključnim mjerama su zabrana uvoza i transporta ruskog tečnog prirodnog gasa, proširenje zabrana na uvoz ugljovodonika, nove sankcije ruskim i bjeloruskim bankama, kao i prva zabrana pružanja kripto-usluga ruskim državljanima i pravnim licima.

    Sankcije su proširene i na tzv. „flotu iz sjenke“, uz dodavanje 117 brodova na crnu listu, kao i na dodatne kompanije koje, prema navodima EU, podržavaju ruski vojno-industrijski kompleks.

    Uvedena su i ograničenja na izvoz robe i tehnologija koje mogu doprinijeti jačanju ruskih vojnih kapaciteta.

  • Važnom projektu BiH i Hrvatske prijeti fijasko

    Važnom projektu BiH i Hrvatske prijeti fijasko

    Projekt povezivanja Banjaluke i Zagreba novom brzom cestom kod Gradiške prelazi u pravi fijasko, jer ni mjesec dana nakon završetka radova koji su ukupno koštali gotovo sto miliona evra, ova saobraćajnica nije u funkciji.

    Ni na jednoj adresi u BiH – ni u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH, Ministarstvu bezbjednosti BiH, Upravi za indirektno oporezivanje BiH ni njenom upravnom odboru nema informacija da bilo ko radi na tome da se ovaj problem riješi, iako smo ih juče sve kontaktirali.

    I dalje je problem u tome što je Zijad Krnjić, bošnjački član u Upravnom odboru UIO blokirao izmjenu pravilnika kojim bi bilo omogućeno postavljanje službenika Uprave na novi prelaz kod Gradiške na bh. strani, što automatski znači blokiranje brze ceste koju je prije mjesec dana izgradio “Integral”.

    “Hrvatske ceste”, investitor ove saobraćajnice, potvrdile su nam juče da cesta nije otvorena za saobraćaj, iako su s hrvatske strane svi radovi završeni.

    Bošnjaci blokiraju izmjenu pravilnika, jer od RS traže korekciju koeficijenta raspodjele novca za koji tvrde da je trenutno na njihovu štetu. Dodatne komplikacije izaziva osporavanje legitimiteta Vlade Srpske, što takođe otežava zakazivanje nove sjednice. Blokade na evropskom putu takođe otežavaju rješavanje ovog problema, pa se čini da BiH sve više liči na urušenu državu.

    Imajući u vidu da za nekoliko mjeseci počinje izborna kampanja za oktobarske opšte izbore, kada su tenzije inače povišene, teško je očekivati značajniji iskorak u rješavanju nagomilanih problema.

    Nezvanično, sagovornici s kojima smo juče razgovarali su nam rekli da nema ni u izgledu da bi se uskoro nešto počelo rješavati, što znači da će građani BiH i Hrvatske biti uskraćeni korištenja vrlo važne saobraćajnice bez koje ni auto-put Banjaluka – Gradiška nema puni smisao.

    Podsjećanja radi, ova saobraćajnica je projekt na kojem je Republika Srpska najviše radila, i to još od 2005. godine, kada su pokrenuti prvi planovi za izgradnju auto-puta Banjaluka – Gradiška. Hrvatska u svojim planovima vidi povezivanje istoka i juga Hrvatske kroz BiH, gdje bi jedan krak išao putem koridora 5c, čija izgradnja je u toku, ali i preko brze ceste od Viteza ka sjeveru Hrvatske. U perspektivi, plan je da se izgradi auto-put Banjaluka – Split, ali tu su u pitanju dugoročnije projekcije.

    Podsjećanja radi, prvih 4,5 kilometara brze ceste, koja ide od mosta na Savi kod Gradiške do Novog Varoša, završeno je sredinom prošlog mjeseca i tu će se vozači priključivati na postojeću cestu ka Okučanima, i dalje na autoput Zagreb – Beograd.

    Druga dionica ceste je u izgradnji i kada ona bude završena, vozači će se direktno moći priključiti na auto-put sa brze ceste, bez potrebe da prelaze na postojeću sporiju cestu. Obje dionice gradi banjalučko preduzeće “Integral inženjering”.

    Most na Savi, koji povezuje BiH i Hrvatsku, koštao je 19 miliona evra, i platile su ga Hrvatska i BiH, odnosno RS, po principu pola-pola. Radovi na ovom objektu počeli su u oktobru 2019, a završeni u junu 2022. EU je BiH, odnosno RS, dala grant od 6,3 miliona maraka za izgradnju mosta.

    Prvi dio brze ceste od mosta do Novog Varoša dug je četiri kilometara, a cijena iznosi oko 40 miliona evra. Radovi su počeli u februaru 2022.

    Cijena radova na posljednjoj dionici iznosi oko 14 miliona evra, a očekuje se da će taj dio ceste ukupne dužine nešto manje od četiri kilometara biti završen u junu ove godine. Cijena na ovoj dionici je niža, jer je pogodniji teren s obzirom na to da su na prvom dijelu trase izgrađena dva velika nadvožnjaka, od kojih je jedan duži od mosta na Savi.

  • Vozači kamiona traže hitno rješenje statusa u zoni Šengena

    Vozači kamiona traže hitno rješenje statusa u zoni Šengena

    Vozači kamiona iz Bosne i Hercegovine i Srbije najavili su radikalne mjere zbog uvođenja novog Entry-Exit sistema (EES). Prema najavama, 26. januara će svi teretni granični prelazi prema zemljama Šengena biti blokirani, jer novi sistem kontrole migracija direktno ugrožava opstanak transportne industrije i osnovno pravo vozača na rad.

    Gostujući u Jutarnjem programu RTRS-a, predstavnici prevoznika upozorili su da bi, ukoliko se ništa ne preduzme, lanci snabdijevanja mogli potpuno stati već sredinom proljeća.

    Peulić: Brisel ignoriše problem, trećina vozača pred suspenzijom

    Glavni koordinator Konzorcijuma “Logistika BiH” Velibor Peulić ističe da pokušaji rješavanja ovog problema traju već godinu dana, ali bezuspješno.

    “Pisali smo dopise Briselu i našim institucijama, ali od Evropske komisije nismo dobili kredibilno rješenje. Već od 15. januara jedna trećina naših vozača više neće moći raditi, odnosno neće moći ući na prostor Šengena,” upozorio je Peulić za RTRS.

    On dodaje da evropska administracija pokazuje potpuno odsustvo interesa za ovaj problem, navodeći da će o njemu “razmišljati tek u aprilu”, što je za prevoznike prekasno. “Naše institucije nam kažu da će se problem riješiti ulaskom u EU, ali mi do 15. aprila nećemo imati lance snabdijevanja ako se nešto ne promijeni odmah,” jasan je Peulić.

    Mandić: Tranzit nije boravak, a policija na terenu improvizuje

    Predsjednik Udruženja za međunarodni transport Srbije Neđo Mandić naglašava da je ključni problem u pogrešnom tumačenju pravila o boravku unutar Šengenskog prostora. Trenutni propisi ograničavaju boravak na 90 dana u bilo kojem periodu od 180 dana, tretirajući vozače u tranzitu isto kao i turiste ili migrante.

    “Ako kažu da možemo da boravimo 90 dana, mora se pojasniti da li je to tranzit. To se ne može zvati boravkom, jer vozač prođe kroz više zemalja i on je u pokretu,” kaže Mandić.

    On je u Jutarnjem programu RTRS-a ukazao i na haotično stanje na samim granicama, gdje se svaki policijski službenik ponaša drugačije zbog nedostatka jasnih instrukcija.

    “U aprilu će sve stati. Tada će svim vozačima isteći dozvoljeni rok od 90 dana i nećemo imati koga da pošaljemo na put. Ovo se mora riješiti hitno,” zaključio je Mandić.

    Šta donosi blokada?

    Najavljena blokada granica 26. januara predstavlja očajnički potez transportera da skrenu pažnju na neodrživost sistema koji ih izjednačava sa migrantima i onemogućava obavljanje posla od kojeg zavise ekonomije cijelog regiona. Ukoliko Brisel ne ponudi izuzeće za profesionalne vozače, police prodavnica i fabrike širom Balkana, ali i dijela EU, mogle bi se suočiti sa ozbiljnim nestašicama.

  • Knežević: Situacija u Crnoj Gori i dalje napeta, nastavljaju se blokade građana Botuna i Zete

    Knežević: Situacija u Crnoj Gori i dalje napeta, nastavljaju se blokade građana Botuna i Zete

    Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević izjavio je danas da je situacija u Crnoj Gori i dalje napeta i da se nastavljaju blokade građana Botuna i Zete koji se protive gradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, a na Vladu Crne Gore je apelovao da što prije dođe do dijaloga.

    Knežević je rekao da se građani Zete i Botuna ne mire sa odlukom da se nastave radovi na izgradnji postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda protiv čega se na referendumu izjasnilo 98,5 odsto građana.

    On je rekao da su radovi juče nastavljeni i da su građani Botuna i Zete u znak protesta blokirali dva ključna kružna toka u Podgorici.

    – Danas se nastavljaju te blokade i nastavljaće se narednih dana. Zato apelujem na vladu i na glavni grad da što prije dođe do dijaloga ne samo oko Botuna, nego i oko svega onoga što je DNP ispostavio kao zahtjeve, ali i zbog ovoga što se desilo gospodinu (Vladislavu) Dajkoviću koji je suspendovan samo zato što je podržao građane Zete u njihovoj pravednoj borbi za zdravu životnu sredinu – rekao je Knežević za TV Prva.

    Ocijenio je da je Crna Gora ušla u još jednu godinu nestabilnosti i da parlamentarna većina, koliko god izgledala stabilno, vrlo lako može da se “rasprši” ukoliko ne bude spremnosti za dijalog i za dogovor.

    Naveo je da se očekuje sjednica Vlade Crne Gore na kojoj će predstavnici DNP predložiti da srpski jezik u Ustavu bude normiran kao službeni i izjednačen sa crnogorskim, kao i da se kroz izmjene i dopune Zakona o državnim simbolima trobojka normira kao narodna zastava.

    Knežević je naveo da DNP zahtijeva i da dođe do izmjena i dopuna Zakona o državljanstvu kako bi, kako je rekao, desetine hiljada građana koji su rođeni u Crnoj Gori, a koji su izgubili državljanstvo 2005. i 2006. godine zato što su živjeli u Srbiji, konačno dobili državljanstvo.

    – Kao što to državljanstvo imaju i građani, odnosno državljani Albanije, državljani Hrvatske i mnogi drugi. Zavisno od te inicijative i zavisno od njihovog odnosa, DNP će ili napustiti vladu ukoliko te inicijative ne budu prihvaćene, napustiće izvršnu vlast u Podgorici. Ukoliko vlada to prihvati, tražićemo jasne rokove i jasnu definiciju kada može doći do realizacije svih ovih naših inicijativa – rekao je Knežević.

    Podsjetio je da parlamentarnu većinu čine 52 poslanika, a da je za donošenje Zakona o državljanstvu i Zakona o državnim simbolima dovoljna podrška 41 poslanika.

    – To znači da je dovoljna stranka gospodina (Milojka) Spajića, gospodina (Alekse) Bečića i naše koalicije da izglasaju ove izmjene, i to je sad sve stvar dobre volje i želje da se srpski narod najzad u Crnoj Gori u identitetskom i ideološkom smislu osjeti državotvornim kao što je bio kroz vijekove – rekao je Knežević.

    Na pitanje da li je optimista po tom pitanju, Knežević je rekao da do prihvatanja inicijative DNP neće doći ukoliko se odluka bude donosila “u nekoj od ambasada i kod ljudi koji suštinski upravljaju Crnom Gorom kao da su guverneri”.

    – Ali ukoliko Spajić zajedno sa ostalim koalicionim partnerima bude shvatio ozbiljnost ove situacije, vjerujem da možemo doći do rješenja i do dijaloga, ali da to rješenje mora biti oročeno i da nikako ne može biti napravljeno kroz nekakve radne grupe i komisije koje bi se formirale samo da se posao ne završi – zaključio je Knežević.

  • Tadić: Cerić Bošnjacima saopštio istinu – ono što oni nazivaju “bosanskom crkvom” je pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni

    Tadić: Cerić Bošnjacima saopštio istinu – ono što oni nazivaju “bosanskom crkvom” je pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni

    Sigirno je da od Mustafe Cerića nikada ne bismo mogli očekivati da direktno opovrgne falsifikate istorije i da današnjim Bošnjacima saopšti istinu o tome na šta se zapravo odnosi narativ o postojanju “bosanske crkve”, rekao je pravnik Ognjen Tadić.

    Ipak, kako ističe Tadić, prijatno iznenađuje njegovo javno obraćanje u kome nedvosmisleno razjašnjava da je to što se među Bošnjacima naziva srednjovjekovna “bosanska crkva” zapravo pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni.

    – Zaista ne znam da li je Cerićeva potreba da ovo kaže posljedica njegovih godina i potrebe da se rastereti institucionalizovanih laži, te da višedecenijski teret skine sa sopstvene duše, ali je njegova izjava, bez obzira na to što je data u nakardnom kontekstu, vrijedno priznanje da je istorija koja se uči u Federaciji BiH zapravo falsifikovana – napisao je Tadić na Iksu.

    Ističe da ovo priznanje ima još veći značaj, jer dolazi od čovjeka koji je sa važnih društvenih pozicija mogao uticati da se stvori postojeći falsifikovani narativ o istoriji ovog prostora.