Autor: INFO

  • Tadić: Cerić Bošnjacima saopštio istinu – ono što oni nazivaju “bosanskom crkvom” je pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni

    Tadić: Cerić Bošnjacima saopštio istinu – ono što oni nazivaju “bosanskom crkvom” je pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni

    Sigirno je da od Mustafe Cerića nikada ne bismo mogli očekivati da direktno opovrgne falsifikate istorije i da današnjim Bošnjacima saopšti istinu o tome na šta se zapravo odnosi narativ o postojanju “bosanske crkve”, rekao je pravnik Ognjen Tadić.

    Ipak, kako ističe Tadić, prijatno iznenađuje njegovo javno obraćanje u kome nedvosmisleno razjašnjava da je to što se među Bošnjacima naziva srednjovjekovna “bosanska crkva” zapravo pravoslavna crkva u srednjovjekovnoj Bosni.

    – Zaista ne znam da li je Cerićeva potreba da ovo kaže posljedica njegovih godina i potrebe da se rastereti institucionalizovanih laži, te da višedecenijski teret skine sa sopstvene duše, ali je njegova izjava, bez obzira na to što je data u nakardnom kontekstu, vrijedno priznanje da je istorija koja se uči u Federaciji BiH zapravo falsifikovana – napisao je Tadić na Iksu.

    Ističe da ovo priznanje ima još veći značaj, jer dolazi od čovjeka koji je sa važnih društvenih pozicija mogao uticati da se stvori postojeći falsifikovani narativ o istoriji ovog prostora.

  • U Vašingtonu sastanak o Grenlandu

    U Vašingtonu sastanak o Grenlandu

    Šef danske diplomatije Lars Loke Rasmusen potvrdio je da će se danas u Bijeloj kući sastati sa potpredsjednikom SAD DŽej Di Vensom i državnim sekretarom Markom Rubiom, zajedno sa grenlandskom ministarkom Vivijan Mocfelt. Sastanak je zatražila Danska, a domaćin će biti Vens.

    Tenzije su pojačane izjavama Donalda Trampa da će SAD “na ovaj ili onaj način” uzeti Grenland.

    Republikanci najavljuju zakon o aneksiji, dok grenlandski premijer Јens-Frederik Nielsen to odbacuje i poručuje da ostrvo ostaje u uniji s Danskom.

  • Banjaluka uskoro hladnija i prljavija

    Banjaluka uskoro hladnija i prljavija

    Banjaluka bi uskoro mogla postati i prljavija i hladnija, s obzirom na to da gradska vlast na čelu sa Draškom Stanivukovićem uporno ignoriše pozive iz gradske „Čistoće“ i „Eko toplana“ za utvrđivanje novih cijena.

    Nakon što su „Eko Toplane“ otvoreno zaprijetile kako će smanjiti temperature u stanovima koje zagrijavaju, sličan vid protesta spremaju i u „Čistoći“.

    „Ukoliko u narednih deset dana ne dođe do sastanka odvoz smeća će se znatno redukovati, a nakon toga ne isključuje se mogućnost potpune obustave odvoza“, kaže dobro upućen izvor Capital-a.

    On dodaje da „Čistoća“ traži poskupljenje usluga pravdajući to rastom troškova poslovanja.

    Takođe, pozivaju se na Zakon o komunalnim uslugama RS koji daje mogućnost lokalnoj samoupravi da iz budžeta nadoknadi razliku između postojeće i ekonomske cijene komunalne usluge.

    Ono što posebno iritira je da niko iz gradske vlasti, ali ni skupštinske većine koja je takođe vrlo dobro upoznata sa stanjem, nije našao za shodno ni da kontaktira i zakaže sastanak sa predstavnicima ova dva strateški bitna komunalna preduzeća kako bi pokušali doći do rješenje ove situacije.

    Inače, iz banjalučke Čistoće su se krajem prošle godine i zvanično oglašavali poručivši da će se bez pravovremenih odluka nadležnih gradskih institucija dugoročno održavanje komunalnih usluga dovesti u pitanje.

    Na današnje pozive  nisu odgovarali, a na telefon se nije javljao ni gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković. Podsjećamo, Grad ima 30 odsto vlasničkog udjela u „Čistoći“.

    Zahtjev za poskupljenje usluga već dugo pred gradsku vlast pokušavaju da stave i u „Eko Toplanama“, ali za sada bezuspješno.

    Jedino preduzeće kome su odobrene nove cijene je gradski „Vodovod“ kome će građani Banjaluke ubuduće plaćati vodu skuplju za 40 odsto.

     

     

     

     

     

    Naime, mjesec dana je prošlo od posljednjeg poziva iz ovog preduzeća na koji se niko od nadležnih u Gradskoj upravi nije oglasio, zbog čega se uveliko razmišlja u pravcu smanjenog odvoza smeća.

  • Presuda pala zbog sumnjivog alibija iz Hrvatske

    Presuda pala zbog sumnjivog alibija iz Hrvatske

    Oslobađajuća presuda Siniši Šakiću za ubistvo Slaviše Ćuluma ukinuta je zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, što je uticalo na zakonito i pravilno presuđenje.To se navodi u odluci Vrhovnog suda Republike Srpske koji je ukinuo oslobađajuću presudu Šakiću i predmet vratio na novo suđenje Okružnom sudu u Banjaluci.

    Ćulum je iz zasjede izrešetan 15. maja 2020. godine dok se ”golfom 6” kretao putem nedaleko od majčine kuće u Dragočaju kod Banjaluke. Prema optužnici Šakić je zajedno i po dogovoru sa nepoznatom osobom nabavio motocikl koji je koristio za ”izviđanje” terena na kojem su planirali ubisto, kao i automatsko oružje i municiju kojim će izvršiti zločin. Za te potrebe pored puta su prilagodili dvije lokacije u pošumljenom pojasu, koje su koristili za svoje skrivanje i skrivanje motocikla, ta za osmatranje i izvršenje krivičnog djela.

    Vrhovni sud smatra spornim zaključak prvostepene presude da je Šakić učestvovao u pripremi ubistva do 1. maja 2020, kada je te aktivnosti prekinuo i otišao u Hrvatsku kod prijatelja M.V. u Sisak. Ukazuje se da je Šakićev DNK nađen na odlomljenoj grani drveta u blizini mjesta izvršenja krivičnog djela, što ga povezuje sa pripremanjem ubistva, što ne spori ni prvostepena presuda.

    ”Bez obzira na nejasnoće i nedosljednosti u obrazloženju u pogledu pravnog kvalifikovanja tih radnji (pripremanje ili pomaganje) u kojima je prema utvrđenju pobijane presude učestvovao optuženi, tako što je zajedno sa još najmanje dva nepoznata lica učestvovao u osmatranju kretanja oštećenog Slaviše Ćuluma, te sa još najmanje pet NN lica u osmatranju puta neposredno uz mjesto izvršenja krivičnog djela, zaključak pobijane presude da je optuženi odlaskom u Hrvatsku početkom maja 2020. godine, odustao od aktivnosti i prekinuo u pomaganju, ne nalazi uporište u činjeničnoj osnovi pobijane presude”, navodi se u odluci Vrhovnog suda RS.

    Proizvoljna ocjena dokaza

    Sve i da se prihvati da je dokazano da je optuženi otišao u Hrvatsku, Vrhovni sud je stava da to ne isključuje njegovo učešće u pomaganju.

    ”U pobijanoj presudi nije ni utvrđeno kako, kada i kojom prilikom je nastao DNK profil osumnjičenog, pronađen na odlomljenoj grani drveta u neposrednoj blizini mjesta izvršenja krivičnog djela, većinski zastupljen u miješanom DNK profilu najmanje tri lica i to beskontaktni biološki trag od tjelesnih izlučevina koje nisu pronađene, te su zaključci pobijane presude o odustanku optuženog od aktivnosti i pomaganju, proizvoljni, a na šta se ispravno ukazuje žalbom republičkog javnog tužioca”, piše u odluci Vrhovnog suda.

    Alibi nije potkrepljen objektivnim dokazom

    U odluci se navodi da je sporan i alibi koji su optuženom dala tri svjedoka odbrane koji su tvrdili da je Šakić u vrijeme ubistva bio u Sisku.

    ”Svjedočenja u pogledu alibija nisu potkrijepljena nijednim objektivnim materijalnim dokazom, niti snimcima video nadzora iz kafića ”Kubano” u Sisku, a ni zvanično evidentiranim prelaskom državne granice BiH i Hrvatske o navodnom ulasku optuženog u Hrvatsku u maju 2020. godine, za razliku od njegovog izlaska iz Hrvatske 25. maja 2020. godine koji je evidentiran”, navodi se u odluci.

  • Auto-put Banjaluka – Prijedor drastično poskupio

    Auto-put Banjaluka – Prijedor drastično poskupio

    Kineska državna kompanija Shandong Hi-Speed International zatražila je povećanje iznosa za izgradnju autoputa Banjaluka–Prijedor u vrijednosti od gotovo 90 miliona evra.

    Na taj način projekat, koji je prvobitno procijenjen na 297 miliona evra, sada dostiže iznos od skoro 388 miliona.

    Vlada Srpske dala je saglasnost na povećanje, dok finansijski detalji i dalje nisu javno dostupni, prenosi Radio Slobodna Evropa.

    Petlja na ulazu u Prijedor dio je autoputa dužine 40 kilometara, kojim bi trebalo da se povežu Banjaluka i ovaj grad na sjeverozapadu BiH.

    Povećanje na zahtjev investitora

    U trenutku kada je posao dogovoren 2018. godine, vrijednost projekta iznosila je 297 miliona evra.

    Tokom 2025. godine cijena je uvećana za 91 milion evra, čime je cijena po kilometru autoputa porasla sa 7,3 na 9,7 miliona evra.

    Na zahtjev investitora, kineske državne kompanije Shandong Hi-Speed International, povećanje je odobrila Vlada Republike Srpske.

    Kako je navedeno, rast troškova izgradnje autoputa posljedica je značajnog poskupljenja osnovnih građevinskih materijala u poređenju s decembrom 2018. godine, kada je koncesionar dostavio početnu ponudu.

    Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da su cijene građevinskih materijala u odnosu na 2018. godinu, kada je potpisan ugovor o izgradnji autoputa, u prosjeku povećane za 35,8 odsto.

    Ugovor pod velom tajne

    Pored petlje u Prijedoru, planirana je izgradnja još dvije petlje, kao i niza pratećih objekata.

    Ugovor o koncesiji, potpisan u decembru 2018. godine, gotovo šest godina nije bio dostupan javnosti.

    Objavljen je tek nakon sudskih presuda u februaru prošle godine, po tužbi Centra za životnu sredinu, ali bez finansijskog dijela i detaljne strukture troškova.

    Predstavnici nevladinog sektora navode da kineski investitori uglavnom ne objavljuju detalje ugovora, što je praksa na koju se obavezuju i vlade koje učestvuju u kreditiranju ovakvih projekata.

    Na taj način projekat, koji je prvobitno procijenjen na 297 miliona evra, sada dostiže iznos od skoro 388 miliona.

    Vlada Srpske dala je saglasnost na povećanje, dok finansijski detalji i dalje nisu javno dostupni, prenosi Radio Slobodna Evropa.

    Petlja na ulazu u Prijedor dio je autoputa dužine 40 kilometara, kojim bi trebalo da se povežu Banjaluka i ovaj grad na sjeverozapadu BiH.

    Povećanje na zahtjev investitora

    U trenutku kada je posao dogovoren 2018. godine, vrijednost projekta iznosila je 297 miliona evra.

    Tokom 2025. godine cijena je uvećana za 91 milion evra, čime je cijena po kilometru autoputa porasla sa 7,3 na 9,7 miliona evra.

    Na zahtjev investitora, kineske državne kompanije Shandong Hi-Speed International, povećanje je odobrila Vlada Republike Srpske.

    Kako je navedeno, rast troškova izgradnje autoputa posljedica je značajnog poskupljenja osnovnih građevinskih materijala u poređenju s decembrom 2018. godine, kada je koncesionar dostavio početnu ponudu.

    Podaci Zavoda za statistiku RS pokazuju da su cijene građevinskih materijala u odnosu na 2018. godinu, kada je potpisan ugovor o izgradnji autoputa, u prosjeku povećane za 35,8 odsto.

    Ugovor pod velom tajne

    Pored petlje u Prijedoru, planirana je izgradnja još dvije petlje, kao i niza pratećih objekata.

    Ugovor o koncesiji, potpisan u decembru 2018. godine, gotovo šest godina nije bio dostupan javnosti.

    Objavljen je tek nakon sudskih presuda u februaru prošle godine, po tužbi Centra za životnu sredinu, ali bez finansijskog dijela i detaljne strukture troškova.

    Predstavnici nevladinog sektora navode da kineski investitori uglavnom ne objavljuju detalje ugovora, što je praksa na koju se obavezuju i vlade koje učestvuju u kreditiranju ovakvih projekata.

    Prema informacijama dostupnim iz Vlade Republike Srpske, kineska kompanija će nakon potpisivanja ugovora imati pravo da tokom 30 godina naplaćuje putarinu na autoputu dužine 40 kilometara.

    Pripremni radovi u toku

    Iz Vlade RS navode da će, ukoliko prihod od putarina ne dostigne očekivanih 30 miliona evra godišnje, razlika biti nadoknađena iz budžeta Republike Srpske.

    Radovi na izgradnji autoputa zvanično su započeli u novembru 2021. godine, a tada je najavljeno da će projekat biti završen u roku od tri godine.

    Iz Vlade Srpske tvrde da su pripremni radovi trenutno u toku na više dionica, dok su radovi na petlji kod Prijedora u završnoj fazi.

  • Vozači kamiona iz BiH i Srbije najavili blokadu granica 26. januara

    Vozači kamiona iz BiH i Srbije najavili blokadu granica 26. januara

    Vozači kamiona iz Bosne i Hercegovine i Srbije najavili su da će 26. januara svi teretni granični prelazi prema zemljama Šengena biti blokirani zbog problema koje im stvara novi Entry-Exit sistem (EES), koji bilježi ulazak i izlazak prevoznika.

    Ove mjere dolaze nakon što, kako navode, Brisel nije uvažio zahtjeve i sugestije prevoznika o olakšavanju procedura na granicama.

    Predsjednik Udruženja za međunarodni transport iz Srbije, Neđo Mandić, za objasnio je za Euronews Srbija da se protesti ne odnose na putničke prelaze, već isključivo na teretne terminale, gdje će kamioni biti parkirani tako da ni u jednom trenutku ne bude moguće ulaziti ili izlaziti sa robom. Bukvalno će stati uvoz i izvoz, a lanci snabdijevanja bez naših prevoznika praktično ne funkcionišu – rekao je Mandić u emisiji Euronews Region.

    On je objasnio da su posljednje dvije godine posvećene pokušajima rješavanja problema kroz diplomatske kanale.

    Slali su pisma Evropskoj komisiji i vlastima u Srbiji i BiH, održavali sastanke u Briselu, ali konkretnih odgovora nije bilo.

    – Za ovo vrijeme ništa se nije desilo. Ostavili smo rok od mjeseci i po dana da se problem riješi, ali bez rezultata. Zato smo se odlučili za drastičnije mere protesta – rekao je Mandić.

    Ugrožava se rad prevoznika

    Prema njegovim riječima, entry-exit sistem ugrožava rad prevoznika jer ograničava broj radnih dana unutar Šengena, a postojeće bilateralne kvote za transport između zemalja Zapadnog Balkana i EU ne funkcionišu kako je predviđeno.

    – Skoro nijedna zemlja ne izvršava ni 3-5% svojih prevoza prema ugovorima, što znači da praktično sve prevoze naši vozači – ističe Mandić.

    Predviđeni protesti počinju 26. januara i neće imati unaprijed definisan rok trajanja, dok se ne ispune zahtjevi prevoznika ili dok Brisel ne pristane na razgovore i moguće preispitivanje šengenskog sistema i EES.

     

    Prevoznici pozivaju i druge relevantne institucije i privredne komore da se uključe u formiranje strategije i pronalaženja rješenja, prenosi Euronews.

    Mandić je naglasio da protest ne ugrožava putnički saobraćaj, ali da teretni transport može biti potpuno paralizovan dok se ne pronađe kompromis. On takođe ističe da postoji mogućnost rješavanja problema jednostavnim tumačenjem postojećeg sistema za prekogranične radnike, ali da susjedne zemlje nisu pokazale volju za razgovor.

    – Ako bismo čekali da se sve riješi onako kako mi želimo, trajalo bi mjesecima. Zato smo prinuđeni da preduzmemo ovu akciju kako bismo stavili problem na sto i natjerali Brisel da se izjasni. Mi vozimo robu koju je kupio evropski kupac i vozimo robu koju je prodao evropski prodavač. Mi vozimo za njih i mi praktično radimo za njih. Mi jesmo prekogranični radnici i to je nekakav put da se sjedne i nađe prihvatljivo tumačenje i sve bilo završeno – istakao je Mandić.

    Novi sistem ometa transport robe

    Novi Entry-Exit sistem (EES) u Šengenu, koji bi trebalo da bude u punoj primjeni od 10. aprila, izaziva ozbiljne ekonomske probleme za privredu Zapadnog Balkana, ocjenjuje ekonomski analitičar iz Sarajeva Admir Čavalić.

    On ističe da sistem, prvobitno osmišljen radi kontrole migracija, paradoksalno ugrožava slobodan protok roba i dugoročne lance snabdijevanja.

    – Region Zapadnog Balkana, uključujući Srbiju, Bosnu i Hercegovinu i Crnu Goru, većim dijelom obavlja trgovinske aktivnosti sa zemljama članicama Evropske unije. Novi sigurnosni sistem, usmjeren na kontrolu migracija, sada direktno ometa transport robe, izjednačavajući transportere sa migrantima – kaže Čavalić.

    On objašnjava da to ima dvostruke posljedice: kratkoročno, privreda trpi dodatne transportne i transakcione troškove, dok dugoročno postoji opasnost da transport migrira u druge regione gdje može da funkcioniše bez ovih restrikcija.

    – Lanac snabdijevanja u ovom obliku dugoročno nije održiv. Ko poznaje tržište transporta, jasno vidi da ovo vodi ka kolapsu – upozorava Čavalić.

    Prema njegovim riječima, efekti će se osjetiti ne samo u regionu već i u samoj EU, gdje mnoge kompanije zavise od kamionskog transporta sa Zapadnog Balkana. On dodaje da postojeće kvote za prevoz između zemalja Balkana i EU ne funkcionišu kako je predviđeno, što dodatno komplikuje situaciju.

    Kada je riječ o ekonomskom interesu Brisela i pojedinačnih zemalja članica, Čavalić ocjenjuje da prevladava sigurnosni i politički interes, a ne ekonomski.

    – Vidim interes pojedinačnih zemalja, poput Hrvatske i Slovenije, ali u Briselu postoji spora birokratija koja teško donosi odluke. Dugoročne ekonomske posljedice nisu prioritet administrativnog aparata – navodi analitičar.

    Rješenje, prema Čavaliću, moglo bi biti revizija EES sistema kroz razgraničenje između transportera koji se bave isključivo robom i onih koji ilegalno premještaju ljude.

    – Tako bi se zaštitio ekonomski interes, a sigurnosni problemi migracija ostavili za nadležne – ističe Čavalić.

  • Odgođeno otvaranje mosta u Česmi: Putevi RS objasnili kako stoje stvari

    Odgođeno otvaranje mosta u Česmi: Putevi RS objasnili kako stoje stvari

    Snijeg koji je padao prethodnih dana usporio je izgradnju pristupnih puteva za most u Česmi u Banjaluci, zbog čega je otvaranje mosta planirano za 20. ili 21. januar odgođeno.

    Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine” iz Javnog preduzeća “Putevi Republike Srpske”, za završetak radova potrebno im je oko 15 radnih dana, a s prvim radovima nakon padavina su započeli u utorak, 13. januara.

    “Plan je bio da se do 21. januara završe svi radovi, ali, nažalost, vremenski uslovi nam nisu dozvolili. Nastavak radova uz maksimalno angažovanje materijalno-tehničkih i ljudskih kapaciteta planiramo za sredinu ove sedmice, tako da i završetak radova možemo očekivati u narednih nekoliko dana”, istakli su iz “Puteva RS”.

    Šta je do sada urađeno?
    Oni su za “Nezavisne novine” objasnili i šta je do sada urađeno, a šta će tek biti kada se radovi nastave.

    “Radovi na desnoj obali, od mosta preko rijeke Vrbas do Ulice Petra Velikog u naselju Česma su u potpunosti završeni, dakle završeni su radovi na postavljanju ivičnjaka, nasipanju i ugradnji tampona, te izgrađeni su završni slojevi asfalta BNS 22 debljine osam cm i AB 16 debljine pet cm, kao i asfaltni sloj na pješačkim stazama”, naveli su iz “Puteva RS”, dodajući da je na desnoj obali ostalo samo da se uradi saobraćajna signalizacija, s tim da će se ona raditi kad budu završeni svi građevinski radovi na lijevoj obali.

    Šta još treba da bude urađeno?
    S druge strane, radovi na lijevoj obali od mosta preko rijeke Vrbas pa do spoja sa Ulicom braće Pišteljića su u zastoju.

    “U zastoju su zbog pogoršanja vremenskih uslova i djelimično zbog neusklađenosti projektne dokumentacije dostavljene od strane Grada Banjaluka. Trenutno su završeni temelji potpornog zida do ‘Vitaminke’ i čim vremenske prilike dozvole nastaviće se sa izradom potpornog zida, kako bi se omogućila ugradnja nasipa, čime bi se stvorili preduslovi za izradu ivičnjaka i završnu ugradnju asfaltnih slojeva”, istakli su oni.

    Podsjećamo, 20. novembra 2025. godine objavljeno je da će izgradnju pristupnih puteva do mosta u Česmi preuzeti Vlada Republike Srpske, odnosno “Putevi Republike Srpske”, te je tada rečeno da će, ukoliko vremenske prilike dozvole, most biti otvoren u januaru.

    Most dug 175 metara i vrijedan 6,6 miliona KM
    Zatim, 4. decembra prošle godine Zoran Stevanović, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske, rekao je da je Odluka o završetku radova i pristupnih saobraćajnica usvojena na sjednici Vlade RS tog dana.

    Stevanović je podsjetio da je obaveza izgradnje pristupnih puteva ka mostu bila na Gradu Banjaluka.

    “U skladu sa posjetom gradilištu mosta u Česmi i sa obećanjem da će posao preuzeti ‘Putevi RS’ jer Grad nije u stanju da to uradi sam, ‘Putevi’ su dobili nalog da taj posao završe. Rok je 20. januar ukoliko ne bude nekih velikih vremenskih neprilika”, naveo je tada Stevanović.

    Inače, most u Česmi je dug 175 metara i vrijedan oko 6,6 miliona maraka.

  • Dačić: Oštećeni građani iz opština u kojima je proglašena vanredna situacija imaju pravo na nadoknadu štete

    Dačić: Oštećeni građani iz opština u kojima je proglašena vanredna situacija imaju pravo na nadoknadu štete

    Potpredsjednik Vlade i ministar policije Ivica Dačić komentarišući vremenske neprilike u Srbiji rekao je da je bilo 109 intervencija, učestvovao je 241 vatrogasac, a evakuisano je 40 ljudi. Na sjednici Štaba za vanredne situacije rečeno je da 13.000 domaćinstava ima problem sa snabdijevanjem električnom energijom, kaže Dačić i dodaje da je taj broj sada manji. Ističe da bi karte rizika u svim oblastima mogle da preduprijede ovakve situacije kao i da svi oštećeni građani u opštinama u kojima je proglašena vanredna situacija imaju pravo na procjenu i nadoknadu štete.

    Ministar policije i potpredsjednik Vlade Srbije Ivica Dačić rekao je da je, trenutno, vanredna situacija u 10 opština u Srbiji, a da se očekuje da će danas biti ukinuta u Loznici.

    – Mi smo izdali upozorenje usljed snijega i kiše, 3. i 6. januara šta se može dogoditi i očekivati. Svim sektorima je izdato upozorenje da budu pripravni, i građanima je stiglo upozorenje 4. januara – istakao je Dačić.

    Istakao je da nije u ovom slučaju bio problem u radu Sektora za vanredne situacije i da su pripadnici sektora dali 19 agregata lokalnim samoupravama.

    Tokom problema sa vremenom bilo je 109 intervencija, učestvovao je 241 vatrogasac, a evakuisano je 40 ljudi, rekao je ministar Ivica Dačić.

    Ponovio je podatke koji su juče iznijeti na sjednici Štaba za vanredne situacije na kojoj je sagledana situacija u vezi sa snabdijevanjam kada je konstatovano da 13.000 domaćinstava nema električnu energiju. Istakao je da se nada da je danas situacija nešto bolja.

    – Ministar Glišić i ja smo obišli cijelu Srbiju i napravili smo kartu svih mogućih rizika gdje mogu da se dogode požari, poplave… Svako u svojoj oblasti treba da pretpostavi koji su njihovi problemi – naveo je Dačić.

    Napomenuo je da po onome što se moglo čuti najveći problem su napravila stabla koja su pala i ugrozila snabdijevanje električnom energijom.

    Dačić je istakao da svi oštećeni građani u opštinama gde je proglašena vanredna situacija imaju pravo na procjenu i nadoknadu štete kao što je bilo rađeno poslije požara koji su ljetos zahvatili Srbiju.

  • Vučić: Možda i Mađari i Emirati budu partneri u NIS-u, znaće se uskoro

    Vučić: Možda i Mađari i Emirati budu partneri u NIS-u, znaće se uskoro

    Nadam se u narednim danima još nekim dobrim vijestima u vezi sa NIS-om, izjavio je predsjednik Srbije Aleksandar Vučić

    Dodao je da ne može da govori mnogo o detaljima u vezi sa Naftnom industrijom Srbije.

    Dodao je da uskoro očekuje da će OFAK donijeti odluku o produženju licence za rad NIS-a.

    Na pitanje novinara ko je bliži kupovini ruskog udjela u kompaniji NIS – mađarska kompanija MOL ili Ujedinjeni Arapski Emirati, Vučić je rekao: “Moguće je i jedni i drugi, vidjećemo uskoro”.

    Ranije danas, počeo je transport sirove nafte za Rafineriju nafte u Pančevu preko Јadranskog naftovoda (ЈANAF).

    Srbija mora više da se okrene upotrebi AI i obezbijedi dovoljno energije

    Vučić je u Abu Dabiju, gde je prisustvovao svečanom otvaranju Nedjelje održivosti 2026, izjavio da će Srbija morati više da se okrene vještačkoj inteligenciji (AI) i stvori uslove za njenu veću primjenu, kao i da obezbijedi za to dovoljno energije.

    – Mi moramo kao vlada, kao država, da napravimo okvir da on bude takav da podstiče razvoj vještačke inteligencije, ali da istovremeno podstiče sigurnost kod ljudi da oni i njihove porodice neće ostati bez posla – rekao je Vučić novinarima posle otvaranja.

    On je napomenuo da će nam zbog veće upotrebe AI biti potrebno i mnogo više energije u narednom periodu.

    – Najvažnija revolucija do sada u svijetu biće revolucija koju donosi vještačka inteligencija. Mi smo, prema posljednjem indeksu, na 39. mestu u svijetu. Mnogo bolje nego što smo se nadali, mnogo bolje nego što smo očekivali. To je zahvaljujući veoma pametnim ljudima u Srbiji i mladim ljudima koji su to razumijeli. Mi smo samo dali nekakav okvir u kojem oni mogu da se kreću, u kojem oni mogu da rade – rekao je Vučić.

  • Dodik: Najoštrije osuđujem plakate potjernice za premijerom Izraela koji su osvanuli na ulicama Sarajeva

    Dodik: Najoštrije osuđujem plakate potjernice za premijerom Izraela koji su osvanuli na ulicama Sarajeva

    Najoštrije osuđujem plakate potjernice za premijerom Izraela Benjaminom Netanjahuom koji su osvanuli na ulicama Sarajeva. To nije nikakva “poruka mira”, već otvoren čin političke i vjerske mržnje, rekao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

    Naveo je da je ovo samo nastavak niza napada i provokacija usmjerenih prema jevrejskom narodu.

    – Od sramne zabrane konferencije evropskih rabina do sve češćih incidenata prema izraelskim turistima, uključujući i nestanak pasoša. Sarajevo sve jasnije pokazuje da postaje mjesto u kojem se antisemitizam ne krije, već normalizuje – napisao je Dodik na Iksu.

    Istakao je da Republika Srpska i srpski narod imaju istorijsko prijateljstvo s jevrejskim narodom

    – Prijateljstvo zasnovano na stradanju, istini i poštovanju. Zato jasno poručujem: stojimo uz Izrael i dajemo punu podršku premijeru Netanjahuu u borbi protiv terorizma i mržnje. Solidarnost s Izraelom nije stvar trenda, već časti – rekao je Dodik.