Autor: INFO

  • Orban: Mađari će nacionalnom peticijom izraziti protivljenje finansiranju sukoba

    Orban: Mađari će nacionalnom peticijom izraziti protivljenje finansiranju sukoba

    Mađarski premijer Viktor Orban optužio je zapadnoevropske vlade da “cijede” svoje poreske obveznike kako bi finansirala rat, te najavio novu nacionalnu peticiju koja će svakom Mađaru dati priliku da izrazi svoje protivljenje finansiranju sukoba.

    Orban je rekao da se Mađarska suočava sa listom zahtjeva Brisela, uključujući ukidanje ili smanjenje širokog spektra socijalnih programa.

    – Mađarska je jedina zemlja koja uvijek konsultuje svoj narod o strateški važnim pitanjima poput računa za komunalne usluge, migracija, roda i članstva Ukrajine u EU – rekao je Orban za Košut radio.

    Orban je rekao da je šokiran finansijskim obavezama EU prema Ukrajini, za koje Brisel procjenjuje da sada prelaze 193 milijarde evra.

    Napomenuo je da, dok su “Amerikanci bili pametniji i odustali u pravo vrijeme”, Brisel je nedavno predstavio još jedan paket finansiranja od 90 milijardi evra.

    – Oni rasipaju, šalju, proćerdavaju novac evropskih poreskih obveznika u situaciji u kojoj Evropa nema novca – rekao je Orban, izražavajući olakšanje što su Mađarska, Slovačka i Češka obezbijedile izuzeća od tog plana nakon onoga što je opisao kao “dugu i krvavu noć borbe noževima”.

    Orban je naveo da nikada nije sreo ozbiljnog stručnjaka koji tvrdi da Rusi mogu biti poraženi na frontu do te mjere da bi bili obavezni da plate reparacije.

    – Ovo je izvan domena bajki… Dakle, oni hrane građane Zapadne Evrope pričom i drže ih pod kontrolom – rekao je Orban.

    Mađarski premijer kaže da Ukrajina nikada, ni za milion godina neće moći da vrati kredite koje su finansirali poreski obveznici EU, tako da će finansijski teret pasti na evropske građane.

  • NIS: Počele startne aktivnosti u Rafineriji nafte Pančevo

    NIS: Počele startne aktivnosti u Rafineriji nafte Pančevo

    U Rafineriji nafte Pančevo započete su startne aktivnosti koje će omogućiti ponovno uspostavljanje komercijalnog rada proizvodnih postrojenja, a prva isporuka naftnih derivata iz rafinerije očekuje se 27. januara, objavio je danas NIS i naveo da je plan da rafinerija radi tokom cijelog februara.

    Kako je navedeno, imajući u vidu uvezene količine sirove nafte, kao i sirovu naftu proizvedenu na domaćim naftnim poljima, planirano je da rafinerija radi tokom cijelog februara, dok će dalji rad biti usklađen sa odlukama o omogućavanju operativnih djelatnosti kompanije.

    Startne aktivnosti se odvijaju prema utvrđenom rasporedu, u skladu sa internim procedurama kompanije i uz poštovanje najviših ekoloških standarda i pravila bezbjednosti i zdravlja na radu, kažu u NIS-u.

    Obnavljanjem proizvodnje u Rafineriji nafte Pančevo biće dodatno unapređena energetska stabilnost Republike Srbije i očuvano stabilno snabdijevanje domaćeg tržišta naftnim derivatima.

    Period obustave proizvodnje u rafineriji iskorišćen je i za obavljanje remontnih aktivnosti, od kojih su najznačajnije zamjena katalizatora na reaktoru DHT i remont postrojenja S-4700, navedeno je u saopštenju.

    Rafinerija nafte Pančevo ključna je i za rad HIP-Petrohemije čije ponovno pokretanje zavisi od raspoloživosti sirovina za preradu, kao i dugoročnih odluka koje se odnose na omogućavanje obavljanja operativnih aktivnosti NIS-a.

    Kancelarija za kontrolu stranih sredstava Ministarstva finansija SAD izdala je 31. decembra 2025. godine posebnu licencu kojom se kompaniji ponovo omogućava obavljanje operativnih aktivnosti zaključno sa 23. januarom tekuće godine, navedeno je u saopštenju NIS-a.

  • Hapšenje u Banjaluci zbog nasilja u porodici, pronašli arsenal oružja

    Hapšenje u Banjaluci zbog nasilja u porodici, pronašli arsenal oružja

    Od LJ.G. iz Banjaluke, osumnjičenog za nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici oduzeti su oružje i municija.Njega su zbog porodičnog nasilja, pripadnici Policijske uprave Banjaluka uhapsili 16. januara.

    “Prilikom postupanja po prijavi nasilja u porodici, policijski službenici su kod navedenog lica pronašli i uz potvrdu oduzeli: dva mitraljeza M53 kalibra 7,9 mm, tri rezervne cijevi za mitraljez, karabin M48 kalibra 7,9 mm, lovačku pušku kalibra 7,62h25mm, pet redenika za mitraz M53 bez municije, nosač optike za vojni snajper, 1686 komada municije različitog kalibra, kao i drugi predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa navedenim krivičnim djelom”, navode iz PU Banjaluka.

    O svemu navedenom je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, a nakon kompletiranja i dokumentovanja predmeta protiv navedenog lica slijedi dostavljanje izvještaja o počinjenim krivičnim djelima nasilje u porodici ili porodičnoj zajednici i nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija.

  • Putin dobio poziv da se priključi Savjetu za mir za Gazu

    Putin dobio poziv da se priključi Savjetu za mir za Gazu

    Ruski predsjednik Vladimir Putin dobio je poziv da se pridruži Savjetu za mir za Gazu, a Kremlj trenutno proučava prijedlog, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.

    – Da, zaista, predsjednik Putin je takođe dobio poziv putem diplomatskih kanala da se pridruži ovom Savjetu za mir – rekao je Peskov novinarima.

    Trenutno proučavamo sve detalje ovog prijedloga, istakao je portparol ruskog predsednika.

    Predsjednik SAD Donald Tramp je ranije najavio formiranje Savjeta za mir“ za Gazu i obećao da će uskoro otkriti njegove članove.

    Savet uključuje državnog sekretara SAD Marka Rubija, Trampovog specijalnog izaslanika Stiva Vitkofa, zeta američkog lidera, investitora DŽareda Kušnera, bivšeg britanskog premijera Tonija Blera, predsjednika Svjetske banke Adžaja Bangu i zamjenika savetnika za nacionalnu bezbjednost SAD Roberta Gabrijela, navela je Bijela kuća.

  • “Vodovod” otkrio šta najviše zapušava cijevi

    “Vodovod” otkrio šta najviše zapušava cijevi

    Vlažne maramice su najveći problem za kanalizacione cijevi, tvrde iz banjalučkog “Vodovoda”, navodeći da su upravo one najčešće prave začepljenje u cijevima.

    “Vodovod Banjaluka pored vodovodne održava i kanalizacionu mrežu grada. Nimalo lak posao jer se u kanalizaciji često nađe mnogo toga čemu tu nije mjesto. Pomislili biste da začepljenje prave krupne stvari, međutim najveći problem su vlažne maramice”, ističu iz “Vodovoda”.

    Kako dodaju, one nisu razgradive, a kada se nagomilaju naprave masu ekstremno tešku za razbiti.

    “Zato svaku priliku koristimo da apelujemo na naše sugrađane da vlažne maramice ne bacaju u WC školjke”, kažu oni.

  • Vladimir Putin se okupao na Bogojavljenje

    Vladimir Putin se okupao na Bogojavljenje

    Predsjednik Rusije, Vladimir Putin, se tradicionalno okupao u ledenoj vodi povodom pravoslavnog praznika Bogojavljenje.

    Portparol Kremlja Dmitrij Peskov potvrdio je da je Putin prisustvovao bogojavljenskom kupanju.

    “Vladimir Putin se, kao i svake godine, tradicionalno okupao. Bogojavljenje je za njega, kao i za sve pravoslavce koji rade u Kremlju, veliki praznik. Taj obred mnogi poštuju”, kazao je Peskov.

    Videosnimak Putinovog kupanja na Bogojavljenje objavio je šef ruskog fonda za direktna ulaganja i specijalni izaslanik ruskog predsjednika za investicije i ekonomsku saradnju s inostranstvom Kiril Dmitrijev.

    Na videosnimku se vidi Putin dok tri puta zaranja u vodu, a između svakog zaranjanja se prvo prekrsti. Zatim odmah izlazi iz vode i završava obred.

    Osim Putina, povodom Bogojavljenja se okušao i predsjednik Bjelorusije Aleksandar Lukašenko.

    Inače, pravoslavci širom svijeta, danas proslavljaju Bogojavljenje, što predstavlja praznik koji slavi krštenje Isusa Hrista, dan kada je Jovan Krstitelj na rijeci Jordan krstio Hrista, čime je započela njegova misija propovijedanja hrišćanstva, prenosi “Klix”.

  • Evropski lideri strahuju od Trampa

    Evropski lideri strahuju od Trampa

    Lideri pojedinih država članica Evropske unije smatraju da bi, ukoliko predsjednik SAD Donald Tramp preuzme kontrolu nad Grenlandom, naredne mete mogle postati i druge evropske teritorije, piše list Voltrit džurnal.

    – Pojedini lideri EU, od kojih su mnogi i članice NATO-a, strahuju da bi, ako blok dozvoli Trampu da preuzme kontrolu nad Grenlandom, sledeće na udaru mogle biti druge evropske teritorije – navodi se u tekstu.

    Kako ističe američki list, ovakva situacija dovodi u pitanje nepovredivost vojnog saveza i mogla bi da se odrazi i na situaciju u Ukrajini.

    U međuvremenu, generalni sekretar NATO-a Mark Rute obavio je razgovor sa američkim predsednikom, tokom kojeg su razmatrana pitanja bezbednosti Grenlanda i Arktika.

    Ranije je američki ministar finansija Skot Besent, upitan šta je važnije za nacionalnu bezbjednost SAD – Grenland ili NATO, odgovorio da je takva dilema pogrešna i poručio da će Sjedinjene Države ostati dio alijanse.

    Osvrćući se na strahovanja evropskih lidera povodom američkih poteza u vezi sa Grenlandom, Besent je izjavio da će oni “promijeniti svoje mišljenje”.

    Podsjeća se i da je francuski predsjednik Emanuel Makron ranije upozorio na moguću “lančanu reakciju” u slučaju da Tramp anektira Grenland.

  • Gutereš: SAD vjeruju da je njihova moć važnija od međunarodnog prava

    Gutereš: SAD vjeruju da je njihova moć važnija od međunarodnog prava

    Generalni sekretar Ujedinjenih nacija Antonio Gutereš izjavio je danas da Sjedinjene Američke Države vjeruju da je njihova moć važnija od međunarodnog prava.

    On je u intervjuu za BBC rekao da neki vjeruju da “moć zakona treba zameniti zakonom moći”, kao i da Vašington ima “jasno uvjerenje” da su multilateralna rješenja irelevantna.

    – Zaista, kada se pogleda sadašnja politika Sjedinjenih Američkih Država, postoji jasno uvjerenje da multilateralna rješenja nisu relevantna i da je ono što je važno vršenje moći i uticaja Sjedinjenih Američkih Država, a ponekad u tom pogledu i normi međunarodnog prava – rekao je on.

    Gutereš je rekao i da vjeruje da su osnivački principi UN-a – uključujući jednakost država članica – sada ugroženi i priznao da se njegova organizacija bori da natjera svoje članove da se pridržavaju međunarodnih zakona utvrđenih u Povelji UN-a.

    – UN je bio izuzetno angažovan u rješavanju velikih globalnih sukoba. Ali UN nema uticaj – velike sile imaju jači uticaj – rekao je Gutereš i ocijenio da je UN-u potrebna reforma kako bi se riješili “dramatični problemi i izazovi” s kojima se suočava 193 zemalja članica.

    Na pitanje o Savjetu bezbjednosti UN Gutereš je rekao da je ono osmišljeno za održavanje međunarodnog mira i bezbjednosti, ali sugerisao da više ne predstavlja svijet i da je “neefikasno”.

    Rekao je i da se veto koristi za unapređenje interesa pojedinačnih članica i kritikovao činjenicu da su “tri evropske zemlje” stalne članice i u tom kontekstu pozvao na promjene u sastavu Savjeta – kako bi se “povratio legitimitet” i “dao glas cijelom svetu” i predložio ograničavanje prava veta kako bi se izbjegle “neprihvatljive blokade”.

  • SIPA uhapsila tri osobe, oduzeta dva kilograma kokaina

    SIPA uhapsila tri osobe, oduzeta dva kilograma kokaina

    Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) juče, 18. januara su u okviru akcije “Luka”, uhapsili tri osobe.

    Oni su uhapšeni zbog sumnje da su počinili krivična djela organizovani kriminal i neovlašteni promet opojnim drogama, propisana Krivičnim zakonom Bosne i Hercegovine.

    “Prilikom realizacije operativne akcije kod lica lišenih slobode otkrivena su i privremeno oduzeta dva kilograma praškaste materije koja svojim izgledom asocira na opojnu drogu kokain, putničko motorno vozilo i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena navedena krivična djela”, naveli su iz SIPA.

    Kako dodaju, nakon kriminalističke obrade i ispitivanja u svojstvu osumnjičenih, navedena lica će biti predata u dalju nadležnost Tužilaštvu Bosne i Hercegovine, pod čijim nadzorom su i provedene aktivnosti na terenu.

  • Minić: Nastavljamo sa radom, pred nama su jasni ciljevi i obaveze

    Minić: Nastavljamo sa radom, pred nama su jasni ciljevi i obaveze

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Savo Minić zahvalio je večeras poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske za ukazano povjerenje novoizabranoj vladi.

    Minić je izrazio zadovoljstvo izborom nove Vlade, istakavši da je očuvana stabilnost institucija.

    – Još jedan politički korak koji je bio neizbježan priveden je kraju u najkraćem mogućem roku. Od jutra nastavljamo s radom. Pred nama su jasni ciljevi i obaveze – napisao je Minić na Iksu nakon posebne sjednice Narodne skupštine na kojoj je izabrana nova Vlada.

    – Uspjeli smo u izuzetno kratkom periodu pokazati snagu, odlučnost i jasan cilj. Ovo je manevar koji je najbolji za institucije Republike Srpske – rekao je Minić na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini nakon izbora nove Vlade.

    On je istakao da već ujutro održava prvi sastanak sa ministrima u Vladi.

    – Unosimo još veću energiju i bićemo dostupniji građanima. Pripremamo se za novih 100 dana rada i da pokažemo da Republika Srpska ima odgovor na svaku situaciju – istakao je Minić.

    On je rekao da je Republika Srpska još jednom pokazala da institucije funkcionišu.

    Izabrana nova Vlada Republike Srpske, premijer i ministri položili zakletvu

    – Vlada Republike Srpske od danas radi u punom kapacitetu. Mogu reći da možemo biti ponosni jer iznosimo ovakvo velike političke procese na način na koji to zaslužuju građani Republike Srpske – naveo je Minić.

    On je istakao da je imao dobru saradnju sa ministrima koji više nisu dio Vlade, te da će pojedini nastaviti svoj rad u institucijama Republike Srpske.

    Minić je naveo da je pred Vladom mnogo posla, istakavši da je zadovoljan na koji način se rješavaju problemi u javnim preduzećima, posebno u Šumama Republike Srpske.

    – Nisam zadovoljan situacijom u energetskom sektoru i pred nama je mnogo posla – zaključio je Minić