Autor: INFO

  • Žestok ruski napad na Kijev

    Žestok ruski napad na Kijev

    Rusija je sinoć, u noći sa 19. na 20. januar, napala Kijev, glavni grad Ukrajine, balističkim raketama i dronovima, zbog čega su izbili požari na infrastrukturnim objektima, saopštile su ukrajinske vlasti.

    Kličko: Nestalo struje i vode
    Vitalij Kličko, gradonačelnik Kijeva, da je kao rezultat ruskog napada na lijevoj obali grada, došlo je do prekida u snabdijevanju strujom i vodom, prenosi Unian.

    “Objekti društvene infrastrukture prelaze na autonomno napajanje”, napomenuo je Kličko.

    Ima žrtava
    Prema ukrajinskim vlastima, postoje informacije o jednoj žrtvi u Dnjeprovskom okrugu.

    Pored toga, u Dnjeprovskom okrugu pogođene su nestambene zgrade. Na drugoj lokaciji, dron se srušio na otvorenom prostoru i tamo gore automobili, navodi ukrajinski sajt.

    Požar u skladištu
    Šef gradske vojne administracije Kijeva Timur Tkačenko prijavio je da je izbio požar u skladištu u Dnjeprovskom okrugu.

    Napad je došao u vrijeme dok se zemlja suočava s temperaturama ispod nule i sve dubljom energetskom krizom, piše The Kyiv Independent.

    Najteža zima
    Za Kijev je ovo najteža zima od početka rata, uzrokovana ruskim napadima na gradska energetska postrojenja.

    Predsjednik Volodimir Zelenski proglasio je 14. januara vanredno stanje u energetskom sektoru zbog pojačanih napada.

    Situaciju pogoršavaju dugogodišnji problemi s infrastrukturom, što je dovelo do humanitarne krize u kojoj stanovnici ostaju bez grijanja, tople vode i struje.

    Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

  • Trišić Babić: Srpska prepoznat faktor na međunarodnoj sceni; Institucionalno odgovara na sve napade

    Trišić Babić: Srpska prepoznat faktor na međunarodnoj sceni; Institucionalno odgovara na sve napade

    Republika Srpska je danas prepoznat faktor na međunarodnoj sceni. Zahvaljujući politici kontinuiteta, institucionalno odgovara na sve napade. I na orkestrirane udare političkog Sarajeva uz uticaj stranih mešetara. Tako će postupati i novoizabrana Vlada, poručila je ovo vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić u emisiji “Drugi ugao”.

    Istakla je da je spriječeno vještačko stvaranje krize, ali i da rukovodstvo Srpske ostaje na stalnom oprezu.

    Od nove Vlade Republike Srpske, koja je izabrana sinoć, očekujem da nastavi kako je i počela sa starim novim premijerom, Savom Minićem – rekla Trišić Babić.

    – Minić je u ekspozeu iznio zaista vrlo ambiciozne planove i ciljeve koje je nova Vlada zacrtala i sigurna sam da će ih ostvariti – navela je Trišić Babić.

    Kada je riječ o izazovima, koji su pred Srpskom i samom Vladom, istakla je da je najbitnije da očuvamo i sačuvamo Republiku Srpsku.

    – Dakle, to je nešto zbog čega smo mi non-stop budni i naša čula su tu izoštrena i čim osjetimo najmanju mogućnost da bi Republika Srpska mogla biti ugrožena, naša institucija na to reaguje. Tako smo i ovaj put reagovali, kada su nam naša čula rekla da smo ponovo ugroženi iz Sarajeva, jer smo i sa prijevremenim izborima i prije toga sa suđenjima, taj plan iz Sarajeva koji je zacrtan sa stranom upravom je bio više nego jasan i mi smo odlučili da ponovo pokažemo institucionalnu snagu i potvrdimo staru, novu Vladu koja će preduprediti svaki pokušaj iz Sarajeva, na čelu sa stranom upravom u Sarajevu da ugrozi Republiku Srpsku – navela je ona.

    Navela je da je Republika Srpska prepoznat faktor na međunarodnoj sceni.

    – Sami odnosi sa SAD i sa ostalim partnerima Republike Srpske nisu došla preko noći. Na tome smo jako dugo radili. Bez obzira na sve pokušaje Sarajeva da nas zaustavi da Republika Srpska bude prepoznat faktor na međunarodnoj sceni. Bez obzira na svoju teritoriju, bez obzira na broj stanovnika, bez Republike Srpske se na ovim prostorima ništa vitalno ne može odlučiti – istakla je Trišić Babić.

    Istakla je da je Republika Srpska je svih ovih godina pratila šta se dešava u okruženju i pokušavala da bez obzira na sve prepreke koje smo konstantno imali iz Sarajeva, da budemo dosljedni našim politikama i ciljevima.

    – U tome smo uspjeli, jer Republika Srpska nikada nije imala bolji položaj nego sada u međunarodnim odnosima – rekla je ona.

    Navela je da su se odnosi sa SAD promijenili pobjedom Donalda Trampa. Otupila je oštrica prema Republici Srpskoj. Mi želimo da budemo partneri sa SAD, gradimo to partnerstvo i u cilju toga smo započeli aktivnosti i na ekonomskom planu, a i na političkom planu – rekla je ona.

    Kada je riječ o ukinutim sankcijama zvaničnicima i kompanijama iz Srpske Trišić Babić je poručila da je ispravljena jedna velika nepravda.

    – Prvo se ispravima napravda prema tim sankcijama i, naravno, samim uklanjanjem sankcija, ti ponovni kontakti su se otvorili i ponovo su počeli da se uspostavljaju sa konkretnim partnerskim prijedlozima, kako možemo dalje, pogotovo na ekonomskom planu, da sarađujemo – navela je ona.

    Poručila je da je najveća snaga Republike Srpske što je ona dosljedna svojoj politici.

    Play Video

    – Republika Srpska njeguje porodicu, volju naroda, institucionalnu stabilnost, i isto tako i poštuje partnere koji njeguju te iste stvari. Dakle, naša politika koja nije počela ovdje od juče, i koja traje već duže vreme, je prepoznata sad, u ovom trenutku, kada su se i u svijetu počeli da se takve suverenističke politike njeguju i poštuju – rekla je ona.

    Mi ovdje, dodaje ona, baš zbog svoje dosljednosti i istrajnosti u politiciji možemo da opstanemo.

    Na pitanje kako komentariše stav opozicije da je Srpska naglo okrenula pravac da i ide dalje prema destabilizaciji Trišić Babić je navela da ovo nije nikakva Vlada krize i da krize Vlade nije bilo ni prije ovoga.

    – Republika Srpsa i sve vlade i institucije Republike Srpske samo su odgovarale i tražile odgovore kako da se odbranimo od svih tih napada i pokušaja brisanja Republike Srpske. Dakle, nikakav ovo nije zaokret politike. Mi smo ostali potpuno identični politici koju smo vodili i prije godnu dana i prije dvije godine, i prije tri godine. Samo što je sad naša politika prepoznata i Republika Srpska je sad prepoznata kao partner so svojom politikom – istakla je ona.

    Ovo je, dodaje ona, bio naš način da institucionalno preduprijedimo bilo kakvu krizu koju nam konstantno nameću iz Sarajeva prema Baljaluci.

    – Dakle, građani Republike Srpske treba da znaju. Nije politika Sarajeva bila i ovo sada da oni kao uzdrmaju Vladu, pa da bude kriza u Vladi. Njihov plan je da nema Republike Srpske i ovo su sve načini koji se sprovode po sarajevskim sudnicama da Republike Srpske nema. Republika Srpska, njene institucije i sve ovo što su do sad radili, su bili odgovori i naša odbrana prava Republike Srpske u okviru Dejtonskog sporazuma koja su nam zagarantovana – poručila je ona.

    Istakla je da ne vjeruje da će doći do promjene sarajevskog stava prema Republici Srpskoj.

    – Nama je bitno da mi čuvamo Republiku Srpsku, a do promjene iz Sarajeva vidimo da neće doći. Јednostavno, oni ne mogu, oni to i ne kriju. Sjetite se riječi bivšeg reisa Mustafe Cerića koji je otvoreno rekao da Republika Srpska treba da nastane. Samo on je to rekao i to je njihov plan. Dakle, to se neće promijeniti, oni samo traže načine kako i dalje i nama ovdje da zagorčavaju život. Naše institucije se tome odupiru, građani to ne osjećaju, zato što imaju institucije koje na pravo vrijeme i na pravi način odgovaraju na takve pokušaje iz Sarajeva – poručila je ona.

  • Dodikova žalba na odluku Suda BiH ovih dana biće proslijeđena u Strazbur

    Dodikova žalba na odluku Suda BiH ovih dana biće proslijeđena u Strazbur

    Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu ovih dana biće upućena žalba odbrane predsjednika SNSD-a Milorada Dodika protiv presude BiH kojom je osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane političkog djelovanja zbog nepoštovanja odluka Kristijana Šmita.

     Probaćemo da to iskoristimo, nadamo se da ima neke objektivnosti. Ako zaprime, ako to vide, nema drugog izlaza nego da to sve ponište – rekao je Dodik za ATV.

    Imajući u vidu da se sve politizuje i postaje političko tijelo, a ne sudsko, Dodik je dodao kako ne može da kaže da sa sigurnošću nešto očekuje.

    – Ali, veoma je važno da u mom slučaju iskoristim i tu instancu – pojasnio je Dodik.

  • EU rješava gužve “digitalnim pasošem”, šta to znači za BiH?

    EU rješava gužve “digitalnim pasošem”, šta to znači za BiH?

    Evropska unija priprema digitalnu uslugu koja će državljanima trećih zemalja, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, omogućiti brži i lakši prelazak šengenske granice.

    Ovo pitanje posebno je postalo aktuelno nakon brojnih žalbi građana BiH da su se zadržavanja na hrvatskoj granici EU značajno produžila nakon što je počelo uvođenje EES-a krajem prošle godine, novog sistema digitalne evidencije putnika koji ulaze u šengenski prostor, uoči uvođenja ETIAS-a, onlajn formulara koji će građani trećih zemalja morati popunjavati ako žele ući u EU.

    “Digitalni pasoš”
    Digitalna usluga, koja će se zvati “digitalna aplikacija za putovanje” biće određena vrsta “digitalnog pasoša”, odnosno mogućnost skladištenja biometrijskih podataka građana u digitalnom obliku. Kako nam je rečeno u Evropskoj komisiji, ova usluga će biti ponuđena i građanima trećih zemalja, koji ispunjavaju uslove. Najvažniji uslov je odgovarajući biometrijski pasoš, a potrebno je ispuniti i druge tehničke uslove, od kojih je najvažniji uspostavljanje digitalnog identiteta.

    Armina Musa, savjetnica direktora za bezbjednost informacionih sistema u Agenciji za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, za “Nezavisne” je potvrdila da IDDEAA zna za ovu uslugu koju EU priprema i tvrdi da će za njenu primjenu biti tehnički spremna, ali upozorava da bi se ponovo, kao i mnogo puta do sada, u sve mogla uplesti politika.

    “Dok se na državnom nivou ne usvoji novi zakon o elektronskoj identifikaciji i uslugama povjerenja, u potpunosti usklađen sa eIDAS 2.0, građani BiH ovu vrstu evropskih usluga neće moći formalno koristiti. Upravo kroz taj zakon, kao i kroz prateće podzakonske akte, mora se jasno i dosljedno urediti ova oblast po vertikali i horizontali svih nivoa vlasti, kako bi se osigurala pravna sigurnost, interoperabilnost i međunarodno priznanje digitalnog identiteta BiH”, rekla nam je ona.

    Kako je istakla Musa, IDDEEA je u proteklom periodu uspješno završila prvu fazu razvoja državnog digitalnog novčanika, čime je BiH ušla u krug država koje već imaju operativne temelje za savremeni digitalni identitet usklađen sa evropskim praksama. Ovaj posao je, kako je naglasila, realizovan zahvaljujući podršci i uz blisku koordinaciju s Delegacijom EU i njemačkom agencijom za razvoj GIZ.

    Dodala je da se uskoro očekuje i završetak druge faze, nakon čega će građanima BiH biti dostupan potpuno EU usklađen digitalni novčanik u skladu sa eIDAS 2.0.

    “Ključni naredni korak je donošenje savremenog zakonskog okvira na državnom nivou, čime bi se građanima BiH omogućilo da u punom kapacitetu koriste buduće evropske digitalne identitete i usluge koje iz njih proizlaze”, rekla je Musa.

    Kako nam je pojašnjeno u Evropskoj komisiji, “digitalni pasoš” će imati sve potrebne podatke koji se nalaze na fizičkom pasošu, a usluga bi trebalo da počne da funkcioniše od 2030. godine, nakon što se EES i ETIAS u potpunosti uspostave i počnu normalno da rade.

    Digitalna putna isprava
    Kao što smo više puta pisali do sada, EES bi trebalo da počne da funkcioniše od 10. aprila, do kada bi podaci većine građana trebalo da budu uneseni u sistem. Potom će do kraja ove godine početi primjena ETIAS-a, koji će važiti tri godine ili do isteka važećeg pasoša, a biće potrebno platiti taksu od 21 evro.

    “Digitalna putna isprava može se zatražiti prilikom dobijanja novog pasoša ili lične karte, bez dodatnih troškova. Kada aplikacija EU Digital Travel bude dostupna, putnici će moći i sami da putem aplikacije kreiraju digitalnu putnu ispravu na osnovu svoje postojeće putne isprave. Putnici takođe mogu odlučiti da ne zatraže digitalnu putnu ispravu i da nastave koristiti isključivo svoj fizički pasoš ili ličnu kartu. Nakon što aplikacija EU Digital Travel bude dostupna, državljani trećih zemalja moći će sami da putem aplikacije kreiraju ‘digitalni pasoš’, na osnovu svog postojećeg fizičkog pasoša”, pojašnjeno nam je u Komisiji.

    Putnici će moći kreirati digitalnu putnu ispravu tako što će pomoću aplikacije na svom mobilnom telefonu skenirati svoju fizičku putnu ispravu.

    “Aplikacija će provjeriti da li je dokument autentičan i da li odgovara licu putnika, upoređujući ga s biometrijskom fotografijom pohranjenom u putnoj ispravi, kako bi se osiguralo da samo legitimni nosilac može kreirati digitalnu putnu ispravu na osnovu tog fizičkog dokumenta. Nakon što je digitalna putna isprava kreirana, i prije prelaska granice, putnici je mogu dostaviti graničnim organima na prethodnu provjeru. Granične vlasti će obaviti iste provjere kao i u slučaju kada putnik fizički predoči svoju putnu ispravu na kontrolu. Time će se prelazak granice učiniti bržim i jednostavnijim”, pojašnjeno je.

  • Banjalučanka našla kovertu s parama i zadržala: Policija je uhapsila

    Banjalučanka našla kovertu s parama i zadržala: Policija je uhapsila

    Banjalučanka S.Z. uhapšen je 16. januara zbog sumnje da je zadržao kovertu punu novca koju je pronašao na ulici.

    “Nadležnoj policijskoj stanici istog dana žena iz Banjaluke prijavila je da joj je 10. januara ispred prodavnice u Banjaluci ispala koverta u kojoj se nalazio novac”, rečeno je u banjalučkoj policiji.

    Tokom kriminalističke obrade kod S.Z. pronađeni su i oduzeti predmeti koji potiču iz navedenog krivičnog djela.

    Nakon kompletiranja i dokumentovanja predmeta Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, protiv S.Z. biće dostavljen izvještaj o počinjenom krivinom djelu Utaja.

     

     

     

  • Prodat NIS

    Prodat NIS

    Posle višemesečenih sankcija, danas je prodat ruski udeo u Naftnoj industriji Srbije

    “MOL i Gaspromnjeft su dogovorili uslove budućeg ugovora, i takav sporazum biće upućen OFAK-u. Srbija je uspela da poboljša svoju pozciju, odnosno da svoje vlasništvo poveća u NIS-u za 5 odsto”, rekla je ministarka rudarstva Dubravka Đedović Handanović.

  • Plivanje za Časni krst – u Banjaluci najbrži Dalibor Kajiš, u Trebinju više od 200 učesnika

    Plivanje za Časni krst – u Banjaluci najbrži Dalibor Kajiš, u Trebinju više od 200 učesnika

    Povodom Bogojavljenja – praznika krštenja Isusa Hrista kojim je počela njegova misija i propovijedanje hrišćanske vjere, širom Republike Srpske organizovano je tradicionalno plivanje za Časni krst.

    U Banjaluci su za Časni krst plivala 33 učesnika, a prvi je u hladnom Vrbasu doplivao Dalibor Kajiš.

    Kajiš je rekao da je na veliki hrišćanski praznik za Časni krst plivao i njegov sin, zbog čega je ponosan.

    – Čestitam svima današnji praznik i svima koji su plivali za Časni krst na hrabrosti – rekao je Kajiš.

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković čestitao je srpskom narodu Bogojavljenje, istakavši da ovaj veliki praznik govori o tome da je pravoslavna vjera živa i snažna.

    Prvi put u Branešcima kod Čelinca na rijeci Turjanici kod izletišta “Atina Luka” organizovano je plivanje za Časni krst.

    Prvi do Časnog krsta je doplivao Radovan Јelić.

    U Trebinju je za Časni krst plivalo više od 200 učesnika, a prvi je doplivao osamnaestogodišnji Andrej Lučić.

    Lučić je rekao da trenira vaterpolo i da mu je ovo bilo peto plivanje za Časni krst.

    – Osjećaj je divan, ne može se opisati riječima. Prvi put sam ranije plivao sa mojim prijateljem koji danas nije sa nama – izjavio je Lučić.

    Bilećanin Srđan Lero pobjednik je plivanja za Časni krst na Bilećkom jezeru, u kome je učestvovalo oko 40 plivača.

    U Foči je organizovano plivanje na rijeci Ćehotini, a prvi je do krsta doplivao trinaestogodišnji Stefan Lučić.

    Dvanaestogodišnji Luka Perišić prvi je od ukupno 64 plivača doplivao do Časnog krsta na rijeci Rakitnici u Rogatici.

    Јedanaestogodišnja Anja Deronjić pobjednik je prvog plivanja za bogojavljenski Časni krst u rijeci Drini u Polomu kod Bratunca.

    Za Časni krst na jezeru Balkana plivala su 33 učesnika, a prvi je do krsta doplivao Aleksa Vidović iz Banjaluke, plivač banjalučkog Plivačkog kluba Olimp.

    Vidoviću je zlatnik uručio načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević.

    Učenica Srednje škole unutrašnjih poslova Јovana Kršić iz Bijeljine prva je doplivala do Časnog krsta u jezeru na Busiji na Majevici gdje je bilo ukupno 150 plivača.

    – Nisam se posebno pripremala za ovo takmičenje, sa vjerom u Boga sam došla i osvojila bogojavljenski krst – rekla je Kršićeva.

    Јedanaestogodišnja Anja Deronjić pobjednik je prvog plivanja za bogojavljenski Časni krst u rijeci Drini u Polomu kod Bratunca.

    Za Časni krst na jezeru Balkana plivala su 33 učesnika, a prvi je do krsta doplivao Aleksa Vidović iz Banjaluke, plivač banjalučkog Plivačkog kluba Olimp.

    Vidoviću je zlatnik uručio načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević.

    U Prijedoru je prvi doplivao Vanja Rađenović.

    Osamnaestogodišnji Vukašin Pauković prvi je među 12 učesnika doplivao do Časnog krsta na gradskoj plaži Ada u Novom Gradu, na ušću Sane u Unu.

    Pauković je i prošle godine prvi doplivao do Časnog krsta u Novom Gradu.

    – Znači mi puno da sam prvi doplivao, učestvujem drugu godinu. Ovo je lijep način da se obilježi praznik Bogojavljenje – rekao je Vukašin.

    U Kostajnici je u plivanju za Časni krst učestvovalo 11 plivača, a prvi su doplivali Srđan Maleš i Dalibor Ćopić. Za ovaj podvig Malešu je pripao dukat, a Ćopiću Časni krst.

    Dvadesetdvogodišnji Sergej Anđelić prvi je u opštini Јezero doplivao do Časnog krsta u hladnoj Plivi.

    Tridesetogodišnji Teodor Milivojac drugu godinu zaredom pobjednik je bogojavljenskog plivanja za Časni krst na rijeci Savi u Gradišci, a ovogodišnju pobjedu i zlatnik posvetio je sinu Maksimu, za kojeg je, kaže, i plivao.

    Damir Dejanović iz Doboja prvi je doplivao na jezeru Delića brdo u opštini Petrovo.

    U plivanju su učestvovala 34 takmičara sa područja Petrova i regije, te Bijeljine, među kojima i dvije djevojke.

    Pobjednica plivanja za Časni krst u rijeci Željeznici u opštini Trnovo je Mirjana Golijanin.

    Vojislav Čelik iz Istočne Ilidže prvi je doplivao do Časnog krsta u bogojavljenskom plivanju koje je ove godine 11. put održano na rijeci Željeznici u Vojkovićima, a u kojem se nadmetalo 57 učesnika.

    Matej Bričić iz Brčkog najbrže je danas doplivao do Časnog krsta u rijeci Savi gdje se danas okupio 51 učesnik, među kojima su bile i četiri žene.

    Đorđe Gavrić iz Štrbaca treću godinu zaredom pobjednik je plivanja za Časni krst u rijeci Ukrini u Palačkovcima, u kojem je učestvovalo 12 plivača.

    Gavrić je izrazio zadovoljstvo što je treći put pobijedio u poduhvatu, u kojem učestvuje zbog očuvanja pravoslavne vjere i običaja.

    Plivanju za Časni krst prethodila je liturgija u hramovima širom Srpske.

    Plivanje za Časni krst običaj je koji se održava u mnogim krajevima. Pliva se 33 metra, što simbolizuje broj godina života Isusa Hrista. Na Bogojavljenje se valja okupati u rijeci radi boljeg zdravlja.

  • Stevandić: Bježanje sa glasanja pokazuje neodgovoran odnos prema institucijama

    Stevandić: Bježanje sa glasanja pokazuje neodgovoran odnos prema institucijama

    Na Krstovdan 2026. godine, uoči Bogojavljenja, Republika Srpska dobila je novu Vladu, a predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić u video-objavi na društvenoj mreži X oštro je kritikovao dio opozicionih poslanika zbog, kako je naveo, bježanja sa glasanja i izbjegavanja odgovornosti u ključnim momentima rada parlamenta.

    Stevandić je postavio pitanje zašto pojedini poslanici ne prisustvuju glasanju i zbog čega, kako tvrdi, ne žele da se javno izjasne o tome da li su za ili protiv određenih odluka. „Zašto poslanici bježe sa glasanja u Narodnoj skupštini? Koji je razlog da oni ne žele da narod zna šta oni misle, zašto su ili protiv čega su?“, upitao je Stevandić.

    Govoreći o sjednici Narodne skupštine na kojoj je izabrana nova Vlada, Stevandić je naveo da se moglo vidjeti kako se, prema njegovim riječima, pojedini poslanici odnose prema institucijama Republike Srpske. Ocijenio je da dio opozicije skupštinsku govornicu koristi isključivo za vrijeđanje i targetiranje ljudi i njihovih porodica, uz iznošenje, kako je rekao, neistina.

    „Imali smo prilike juče da vidimo u Narodnoj skupštini kako se ko ponaša i kakav je odnos prema institucijama Republike Srpske“, rekao je Stevandić, dodajući da takvo ponašanje smatra političkim marketingom i pokušajem lične promocije.

    On je naveo da među opozicionim poslanicima, kako tvrdi, ima onih koji su presuđivani za laganje, kao i onih sa, prema njegovim riječima, spornim biografijama, te da dio njih ne razumije ulogu Narodne skupštine. Stevandić je naglasio da je zadatak Skupštine donošenje zakona i očuvanje Republike Srpske, ističući da funkcionisanje institucija, poput zdravstva i pravosuđa, zavisi od odluka koje se donose u parlamentu.

    Predsjednik Narodne skupštine ocijenio je da je ključni problem trenutak glasanja, kada, kako tvrdi, isti poslanici koji kritikuju i napadaju institucije napuštaju salu. „Ali onda dođe dan za glasanje i onda glasate. I onda svi ti koji su stalno targetirali, prozivali i pljuvali ljude i njihove porodice – oni onda pobjegnu“, rekao je Stevandić.

    On je naveo da takvo ponašanje, po njegovom mišljenju, ostavlja utisak da ti poslanici nemaju hrabrosti da se jasno izjasne, pa ni da budu uzdržani. Prema njegovim riječima, posebno je problematično to što, kako tvrdi, ne glasaju ni o prijedlozima koje su sami podnijeli.

    Stevandić je poručio da bježanje sa glasanja pokazuje da tim poslanicima, kako je naveo, ne treba povjeriti odgovornost za vođenje Republike Srpske. „Pa šta da, ne daj Bože, bude bilo kakvih okolnosti koje su vanredne — ko bi odlučivao o sudbinama i životima?“, upitao je on.

    U nastavku obraćanja, Stevandić je naveo da takvi poslanici Skupštinu koriste isključivo za, kako je rekao, devalviranje institucija, mišljenja i rada ljudi u Republici Srpskoj. Ocijenio je da oni izbjegavaju svaku vrstu odgovornosti i da nisu spremni da jasno kažu da li su za ili protiv određenih odluka.

    „Oni nisu u Republici Srpskoj koja nešto odlučuje. Oni od nje bježe“, rekao je Stevandić, tvrdeći da su, prema njegovim riječima, povezani sa onima koji napadaju Republiku Srpsku i učestvuju u medijskim kampanjama protiv nje.

    Na kraju, Stevandić je zaključio da Republika Srpska, kako je naveo, treba da se osloni na one koji imaju hrabrosti da donose odluke i preuzimaju odgovornost. Poručio je da, po njegovom stavu, povjerenje treba dati onima koji su spremni da rade, glasaju i, kako je rekao, čuvaju institucije Republike Srpske i njeno funkcionisanje.

  • Peskov: Tramp će ispisati svjetsku istoriju ako se Grenland pridruži SAD

    Peskov: Tramp će ispisati svjetsku istoriju ako se Grenland pridruži SAD

    – Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp će nesumnjivo ući u svetsku istoriju ako se Grenland pridruži SAD, izjavio je danas na brifingu za novinare portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov komentarišući Trampove izjave u vezi sa Grenlandom.

    “Ovde verovatno možemo da ostavimo po strani da li je to dobro ili loše, da li je u skladu sa parametrima međunarodnog prava ili ne. Ali postoje međunarodni stručnjaci koji veruju da bi, realizacijom pitanja aneksije Grenlanda, Tramp nesumnjivo ušao u istoriju. Ne samo u istoriju SAD, već i u svetsku istoriju. Teško je ne složiti se sa ovim stručnjacima”, izjavio je portparol Kremlja, prenosi agencija TASS.

    Tramp je više puta izrazio želju da Grenland postane deo SAD i tokom svog prvog mandata predložio je da Amerika kupi Grenland.

    U martu 2025. godine izrazio je uverenje da bi Grenland mogao biti anektiran, a 17. januara Tramp je u objavi na svojoj društvenoj mreži TruthSocial objavio da će SAD početi sa uvođenjem carina od 10 odsto za Veliku Britaniju, Nemačku, Dansku, Holandiju, Norvešku, Finsku, Francusku i Švedsku koje će ostati na snazi dok sve strane ne postignu saglasnost “o potpunoj i kompletnoj američkoj akviziciji Grenlanda”.

    Ova Trampova odluka stupa na snagu 1. februara, a 1. juna carinska stopa će se povećati na 25 odsto.
    Predsednik SAD je izjavio da je posedovanje ostrva neophodno za jačanje nacionalne bezbednosti SAD i efikasno raspoređivanje američkog sistema protivraketne odbrane Zlatna kupola.

    Grenland je autonomna teritorija Danske, a Vašington i Kopenhagen su 1951. godine, pored svojih obaveza prema NATO savezu, potpisali poseban sporazum o odbrani Grenlanda kojim su se SAD obavezale da će braniti ovo arktičko ostrvo od moguće agresije.

  • Sijarto: Tramp pozvao Orbana u Odbor za mir za pojas Gaze

    Sijarto: Tramp pozvao Orbana u Odbor za mir za pojas Gaze

    Mađarski premijer Viktor Orban dobio je od američkog predsjednika Donalda Trampa poziv da učestvuje u Odboru za mir za Pojas Gaze, izjavio je danas mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto.

    – Oni smatraju da se pozivom ukazuje čast mađarskom premijeru i naravno on će učestvovati u radu tog savjeta. Premijer mi je naložio da o tome obavijestim američku administraciju – rekao je Sijarto.

    On je naglasio da su mirovne aktivnosti Trampa veoma cijenjene širom svijeta i dodao da američki predsjednik predstavlja nadu za mirovni proces.

    – Mađarska je zainteresovana za mir na Bliskom istoku, jer bezbjednosna situacija u regionu ima veliki uticaj na bezbjednosnu situaciju u Centralnoj Evropi – rekao je Sijarto.

    Orban je prisustvovao svečanoj ceremoniji potpisivanja mirovnog sporazuma za Bliski istok 13. oktobra koji su sukobljene strane potpisale u Šarm el Šeiku u Egiptu.

    Odbor za mir za Pojas Gaze će biti zadužen za nadgledanje sprovođenja druge faze plana za okončanje rata u palestinskoj enklavi.