Autor: INFO

  • Švedska zabranila Thompsona

    Švedska zabranila Thompsona

    Rukometaši reprezentacije Hrvatske izazvali su skandal na prvoj utakmici Evropskog prvenstva u švedskom gradu Malme u subotu uveče, kada je na njihov zahtjev sa razglasa puštena pjesma hrvatskog pjevača Marka Perkovića Thompsona, koji je zbog promocije neonacizma i ustvaštva zabranjen u više evropskih zemalja, piše švedski list Aftonbladet.

    U odgovoru za ovaj list, iz Evropske rukometne federacije (EHF) su rekli da je Hrvatska reprezentacija zahtjevala da organizator pusti Thompsonovu pjesmu i dodali da “čine sve da se to ne ponovi”.

    “Na dan utakmice, hrvatska delegacija je više puta tražila da se pjesma pusti – i zahtjev je svaki put odbijen. Činjenica da je na kraju puštena je za žaljenje i nije trebalo da se dogodi. Pjesma uopšte ne predstavlja vrijednosti za koje se ovo prvenstvo zalaže“, naveli su iz EHF.

    Dodali su da Thompsonova pjesma “Ako ne znaš što je bilo” nikada nije bila uključena u originalnu plejlistu za utakmicu i da su sve pjesme na plejlistama za sve mečeve prije početka prvenstva pregledali tim za zabavu i EHF.

    Aftonbladet navodi i da je nakon utakmice u kojoj je Hrvatska pobijedila Gruziju “nekoliko gledalaca reagovalo” zbog puštanja sporne pjesme.

    Zabrana koncerata

    Thompsonovi koncerti su proteklih godina bili zabranjeni ili otkazani  između ostalih u Nizozemskoj, Njemačkoj, Švajcarskoj i Sloveniji, državama u kojima se ovaj izvođač opisuje kao promoter neonacizma i ustaštva.

    Thompson je prethodne dvije večeri na koncertima u Splitu ponovo sa posjetiocima uzvikivao “za dom spremni”, a na repertoroaru ponovo je bila najspornija pjesma “Bojna Čavoglave”, koja počinje ovim ustaškim pokličem.

    Nakon masovnog koncerta u ljeto prošle godine na zagrebačkom Hipodronu, kada je glavni hrvatski grad bio tokom tri dana pretvoren u “prijestonicu ustaštva”, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je zabranio održavanje drugog Thompsonovog koncerta u Areni, a Gradska skupština je odlučila da zabrani ustaške simbole i pokliče na svim prostorijama koji su u nadležnosti grada.

    Vlast u Hrvatskoj

    Thompsonova turneja bi trebalo da bude nastavljena u Rijeci i Puli u februaru. Odbornici Pule već su zatražili od gradske vlasti da donese odluku poput one koju je donio Zagreb, da se na prostoru u nadležnosti gradskih vlasti ne mogu promovisati ustaški simboli i pokliči.

    Vlast u Hrvatskoj prećutno dozvolja Thompsonovo promovisanje ustaštva, a uoči njegovog nastupa prošle godine u Zagrebu na generalnoj probi ga je posjetio lično premijer Andrej Plenković sa djecom. Na dan koncerta u prvim redovima su bili predsjednik Sabora Gordan Jandroković i ministri iz Vlade, koji su potvrdili da su odgovarali na Thompsonove pokliče  “za dom”, što je naišlo na osudu djela hrvatske javnosti, prenosi Tanjug.

  • Da li će se SDS vratiti na političku scenu u Banjaluci?

    Da li će se SDS vratiti na političku scenu u Banjaluci?

    Pred Brankom Blanušom, novim predsjednikom SDS-a, u toku su pripreme za ponavljanje prijevremenih izbora za predsjednika Republike Srpske, ali do redovnih izbora 2026. godine pred sobom će imati još dva vrlo značajna zadatka – ujediniti stranku i vratiti SDS na političku mapu u Banjaluci, gdje je trenutno kao statistička greška.

    Broj glasova 2.156, koliko je SDS osvojio na lokalnim izborima 2024. u najvećem gradu u Srpskoj u trci za odbornička mjesta, mora biti posljednja opomena za ovu opozicionu stranku, a ako ne istraju u tome da ojačaju u Banjaluci, teško da imaju šta da traže na novim parlamentarnim izborima u oktobru.

    SDS u ovom trenutku nema nijednog niti poslanika niti odbornika u Banjaluci, nakon što je Milan Radović napustio politiku, a Aleksandar Petković angažman pronašao u vlasti.

    Sličan scenario na jesen 2026. godine značio bi da je SDS gotovo pa sigurno najveći izborni gubitnik, bez obzira na to da li će imati kandidata za neku od inokosnih funkcija i da li će taj kandidat pobijediti.

    Blanuša: SDS-u pristupaju novi ljudi, vraćaju se i stari
    Međutim, poruke koje stižu iz SDS-a su optimistične, a novi lider Branko Blanuša uvjerava da se situacija za ovu stranku u Banjaluci mijenja, a da su to pokazali prijevremeni izbori.

    “Banjalučki odbor je veoma dobro uradio svoj posao, to pokazuje rezultat u Banjaluci, naravno, uz pomoć ostalih opozicionih stranaka. Ono što je prisutno u zadnje vrijeme jeste da vlada veliki interes za novim članstvom u Banjaluci. To su, s jedne strane, neki koji su nekada bili u SDS-u pa su se na različite načine pasivizirali ili udaljili. Ima mnogo mladih, novih ljudi, čak i iz drugih stranaka, koji su nezadovoljni radom stranke u kojoj su trenutno i žele da priđu SDS-u. U toku je jedna reorganizacija u GO SDS-a Banjaluka, dosta se još ljudi i očekuje i mislim da će uz sve te ljude GO biti znatno ojačan, da će imati znatno širu bazu, infrastrukturu i da će se što bolje pripremiti za opšte izbore koji nas očekuju 2026. godine”, tvrdi Blanuša za “Nezavisne novine”.

    Željko Raljić ostaje na čelu SDS-a u Banjaluci
    Zbog navedenog, lider SDS-a demantuje navode da će doći do promjene na poziciji predsjednika Gradskog odbora u Banjaluci te poručuje da Željko Raljić ostaje.

    “Ne razmišljamo o promjeni predsjednika Gradskog odbora, ostaje gospodin Željko Raljić. Tamo gdje stvari idu pozitivno i u dobrom smjeru nema potrebe da se nešto mijenja. Vidjećemo u narednom periodu”, kaže Blanuša.

    On nadalje tvrdi da u SDS-u sada vlada jedinstvo, iako priznaje da su postojale određene nesuglasice, u smislu različitosti u stavovima kako stranka treba da se organizuje.

    “U posljednje vrijeme, mogu slobodno reći, i kroz ovu kampanju za izbore, kroz ovaj period poslije, da je u Skupštini SDS-a postignuto jedinstvo i nastaviću i dalje raditi, i kroz ponovljene izbore pa nadalje, da to jedinstvo bude još čvršće i da se što bolje pripremimo za ono što nas čeka na jesen”, naveo je Blanuša.

    Na pitanje da li je u prethodnim mjesecima stekao utisak da pojedinci iz SDS-a tijesno sarađuju s aktuelnom vlašću u Srpskoj, a što se značajno zamjeralo njegovim prethodnicima, Blanuša nije isključio mogućnost da se i o tom pitanju raspravlja u narednom periodu u organima stranke.

    SDS bez Banjaluke ne može da ojača
    Đorđe Vujatović, novinar, smatra da bi jedna od prvih aktivnosti Branka Blanuše trebalo da bude jačanje stranke u Banjaluci, jer je tu najveći broj glasača, a SDS je sveden na minimum.

    “Posebno zbog činjenice da je SDS u drugim gradovima podijeljen među nekim lokalnim liderima iz te stranke. Grad Banjaluka je imao jak gradski odbor do unazad nekih 10-12 godina, kada je došlo do unutrašnjih sukoba, a ljudi koji su se u tom trenutku borili za prevlast u SDS-u u Banjaluci ubrzo su postali perjanice drugih stranaka”, navodi Vujatović.

    On podsjeća da je SDS u Banjaluci ojačao kada ga je preuzeo Milan Radović, ali da se to raspršilo kada je ponovo došlo do unutrašnjih sukoba.

    “Znamo da je u tom periodu stranku napustilo nekoliko veoma važnih članova koji su bili i poslanici, poput Davora Šešića i nekih odbornika. Mislim da, dok se ne stvori jaka baza u Banjaluci, SDS ne može i ne treba da računa na neko jačanje stranke, posebno zbog same činjenice da su određene stranke, prije svih SNSD, uspjele da naruše tradicionalna utvrđenja SDS-a na istoku Srpske, poput Hercegovine i Sarajevsko-romanijske regije”, kazao je Vujatović za “Nezavisne novine”.

    Podsjećanja radi, Željko Raljić postao je predsjednik Gradskog odbora Srpske demokratske stranke (GO SDS) u Banjaluci u maju 2023. Raljić je naslijedio Milana Radovića.

  • Nesreća u Španiji: Željeznička katastrofa odnijela najmanje 24 života

    Broj poginulih u željezničkoj nesreći u Španiji, kada su dva voza iskočila iz šina porastao je na najmanje 24, a broj povrijeđenih povećan je na najmanje 73, od kojih je 15 u teškom stanju.

    Broj žrtava mogao bi biti ponovo povećan u narednim satima, jer je jedan od iskliznulih vagona ”teško oštećen”, rekao je predsjednik regionalne vlade Andalzuije Huanma Moreno, prenosi televizija Espanja.

    Jedan od poginulih je i mašinovođa.

    Andaluzijska regionalna vlada zatražila je intervenciju Vojne jedinice za vanredne situacije kako bi pomogla u spasilačkim naporima, a izvori iz Vladine delegacije potvrdili su da je vojni kontingent već na putu do tog područja.

    Nesreća se dogodila oko 19.45 časova u gradu Adamus u južnoj španskoj pokrajini Andaluzija, kada je voz iz Malage za Madrid iskočio iz šina i upao na susjedni kolosijek gdje se nalazio voz koji je iz Madrida išao za Uelvu, što je dovelo do toga da i drugi voz iskoči iz šina.

    Do nesreće je došlo na dionici pruge koja je renovirana u maju prošle godine, pri čemu je voz koji je iskočio iz šina bio ”relativno nov”, odnosno star četiri godine.

    Uzrok iskliznuća iz šina trenutno nije poznat.

    Gradonačelnik Adamusa Rafael Moreno prvi je stigao na mjesto nesreće zajedno sa lokalnom policijom.

    On je za El Pais rekao da vjeruje da sudar dva voza nije bio čeoni, već bočni udar, jer nije vidio nikakve smrskane vagone.

    Saobraćaj brzih vozova između Madrida i Andaluzije nakon nesreće morao je da bude obustavljen, a svi vozovi koji su bili u tranzitu preusmjereni su na svoje mjesto polaska.

  • Narodni front traži da se ponište svi akti Vlade RS od 2. septembra

    Narodni front traži da se ponište svi akti Vlade RS od 2. septembra

    Narodni front predložio je zaključak kojim se traži da budu poništena sva pravna akta od 2. septembra 2025. godine do dana donošenja odluke Narodne skupštine Republike Srpske o izboru nove Vlade Republike Srpske, na šta su burno reagovali poslanici vladajuće koalicije.

    U zaključku, koji potpisuje Željko Dubravac u ime Poslaniičke grupe Narodni front, navodi se: Narodna skupština Republike Srpske zadužuje Vladu Republike Srpske da poništi sva pravna akta u periodu od 2. septembra 2025. godine do dana donošenja odluke Narodne skupštine Republike Srpske o izboru nove Vlade Republike Srpske, prenosi Mondo.ba.

    Mandatar za sastav vlade Republike Srpske Savo Minić izjavio je večeras da je opozicija zahtjevom da budu poništeni akti koje je Vlada usvojila od septembra prošle godine do sada želi da izazove apsolutni haos i uruši sve u Republici Srpskoj.

    “Nevjerovatno je to što opozicija traži, odnosno Narodni front. Tako nešto ne bi zatražio najveći neprijatelj Republike Srpske”, rekao je Minić na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske o izboru nove vlade Srpske.

    On je upitao da li je moguće da SDS, kao najveća opoziciona partija, ne želi da se ogradi od zahtjeva da budu povučeni usvojeni akti Vlade.

    “Da li znate šta ovo znači? Ovo je užas. Ovo Ustvani sud BiH neće uraditi. Zaključak je predložio Narodni front, a ostatak opozicije šuti. Nemam riječi za takav stav ovo je skandalozno”, naglasio je Minić.

    On je naveo da opozicija ovim traži da borci, invalidi, penzioneri vrate ono što su dobili.

    “Da li ste svjesni da je prijedlog za samouništenje? Ovo znači predstanak funkcionisanja pravnog života u Republici Srpskoj”, rekao je Minić.

    Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica rekao je da je zahtjev Narodnog fronta pucanje Republici Srpskoj u nogu i pucanje sebi u nogu.

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske u ostavci Željko Budimir izjavio je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske da je opozicija spremna da uruši Republiku Srpsku i da na to ukazuju njihovi zahtjevi da se ponište sva pravna akta koja je donijela Vlada Save Minića, kao i poruke da su “institucije Srpske neodržive”.

    “To što opozicija zahtijeva od nas, to ne traži ni političko Sarajevo. Da li ste svjesni u kom narativu vi sada pričate? Ovo je kolaps jednih politika”, rekao je Budimir u obraćanju opoziciji.

    On je istakao da je opozicija dočekala situaciju gdje postoji kriza indukovana time što je jedan čovjek poništio sve zakone u Republici Srpskoj i pravi od toga situaciju u kojoj želi da pobijedi.

    “I sada da bi išli do kraja, spremni ste da urušite Republiku Srpsku. Srpska je svetinja i sve što mi imamo. To nije dobro za ovu državu i ovaj narod. Vi ste izabrani od srpskog naroda i od partije koja je stvara Republiku Srpsku”, rekao je Budimir.

    Poslanik NPS-a Darko Banjac rekao je da opozicija želi da ugrozi Republiku Srpsku, što pokazuje i prijedlog poslanika Narodnog fronta Željka Dubravca da se ponište sve odluke Vlade donesene od septembra prošle godine do danas.

    “Ono što se nije (Kristijan) Šmit usudio da radi, to će uraditi opozicija. Ako je on avanturista koji je izazvao krizu, onda ovim zaključkom opozicija ne želi krizu već da poništi sve ono što je Vlada radila u prethodna četiri mjeseca”, rekao je Banjac na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini.

    On smatra da Ustavni sud BiH treba da se proglasi nenadležnim po pitanju izbora Vlade Republike Srpske.

    “Ubijeđen sam da će se Ustavni sud BiH proglasiti nenadležnim po pitanju izbora Vlade Republike Srpske. Potez opozicije je ugrožavanje Republike Srpske”, istakao je Banjac.

    On kaže da je krajnji cilj opozicije da ne funkcioniše Republika Srpska.

    “Očekujem od SDS-a da se ogradi od ovog prijedloga. Ako je predsjednik stranke Branko Balnuša za ovo, onda su oni u velikom problemu. Interesuje me šta Blanuša i svi predsjednici opozicionih partija misle o ovome”, istakao je Banjac.

  • Izabrana nova Vlada Republike Srpske

    Izabrana nova Vlada Republike Srpske

    Republika Srpska dobila je novu Vladu. Narodna skupština Republike Srpske je na posebnoj sjednici izabrala za premijera Savu Minića i dala podršku njegovom kabinetu.

    Izbor nove Vlade dio je političkog procesa zrelo i odgovorno planiranog, kojim se potvrđuje politička odgovornost i stabilnost – poručio je premijer Minić.

    U novoj Vladi Srpske u odnosu na prošlu je i pet novih ministara.

    Resor rada i boračko-invalidske zaštite vodiće predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.

    Za ministra za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje izabran je bivši dekan Filozofskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Draga Mastilović, za ministra privrede i preduzetništva Radenko Bubić, za ministra porodice, omladine i sporta Irena Ignjatović, a za ministra trgovine i turizma Nedžad Ned Puhovac.

    U Vladi Srpske ostaju ministarka finansija Republike Srpske Zora Vidović, ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Željko Budimir, ministar saobraćaja i veza Republike Srpske Zoran Stevanović, ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić, ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Borivoje Golubović, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojan Vipotnik, ministarka poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Anđelka Kuzmić, ministar pravde Republike Srpskoj, Goran Selak, ministarka uprave i lokalne samouprave Republike Srpskoj Senka Јujić.

    Mandatar za sastav Vlade Republike Srpske Savo Minić rekao je da izbor nove Vlade, sa pet novih imena, predstavlja kontinuitet rada i poboljšanje svihsegmenata rada Vlade s obzirom da je u ovoj godini predviđeno mnogo infrastrukturnih projekata.

    Ovo je 19. saziv Vlade Republike Srpske.

  • Njemačka vojska tajno napustila Grenland

    Njemačka vojska tajno napustila Grenland

    Izviđačka jedinica njemačkih oružanih snaga tajno je napustila Grenland, objavio je danas njemački list “Bild”.

    Reporter “Bilda” snimio je 15 njemačkih vojnika, koje je predvodio kontraadmiral Štefan Pauli, na aerodromu Nuuk u trenutku kada su napuštali ovo dansko ostrvo.

    Kako je navedeno, naređenje o povlačenju stiglo je iz Berlina, dok vojnicima na terenu nije dato nikakvo objašnjenje.

    “Vojnici su bili na Grenlandu manje od dva dana, odnosno 44 sata od slijetanja do polijetanja”, piše “Bild”.

    List navodi da se postavlja pitanje da li je ovakav razvoj događaja odgovor Berlina na uvođenje carina koje je najavio američki predsjednik Donald Tramp protivnicima njegove politike prema Grenlandu ili iza odluke stoje neki drugi razlozi

     

    Admiral Pauli je izjavio ranije da su razmijenili mišljenje sa danskim predstavnicima i drugima o mogućnostima buduće saradnje na Grenlandu, da su o tome informisali Berlin i da sada čekaju odgovor o tome šta će biti odobreno kako bi sa Dancima razgovarali o narednim koracima.

    Petnaest pripadnika njemačke kopnene vojske, ratnog vazduhoplovstva i mornarice stiglo je na Grenland u petak u okviru izviđačke misije koju su, na poziv Danske, provodile zemlje članice NATO-a.

    Cilj misije, kako je rečeno, bio je sprovođenje vojnih vježbi te ispitivanje potencijalnih budućih mogućnosti za obuku i raspoređivanje snaga.

    Ova misija je pokrenuta nakon što je u Vašingtonu propao sastanak ministara spoljnih poslova Danske, Grenlanda i Sjedinjenih Država.

     

     

    “Iako je samo dan ranije saopšteno da će se vojnici na Grenlandu zadržati duže nego što je prvobitno planirano, već danas su njemačke oružane snage povučene bez ikakve prethodne najave, zvaničnog obavještenja ili dodatnog pojašnjenja”, piše njemački list.

  • Orban: Mađari će nacionalnom peticijom izraziti protivljenje finansiranju sukoba

    Orban: Mađari će nacionalnom peticijom izraziti protivljenje finansiranju sukoba

    Mađarski premijer Viktor Orban optužio je zapadnoevropske vlade da “cijede” svoje poreske obveznike kako bi finansirala rat, te najavio novu nacionalnu peticiju koja će svakom Mađaru dati priliku da izrazi svoje protivljenje finansiranju sukoba.

    Orban je rekao da se Mađarska suočava sa listom zahtjeva Brisela, uključujući ukidanje ili smanjenje širokog spektra socijalnih programa.

    – Mađarska je jedina zemlja koja uvijek konsultuje svoj narod o strateški važnim pitanjima poput računa za komunalne usluge, migracija, roda i članstva Ukrajine u EU – rekao je Orban za Košut radio.

    Orban je rekao da je šokiran finansijskim obavezama EU prema Ukrajini, za koje Brisel procjenjuje da sada prelaze 193 milijarde evra.

    Napomenuo je da, dok su “Amerikanci bili pametniji i odustali u pravo vrijeme”, Brisel je nedavno predstavio još jedan paket finansiranja od 90 milijardi evra.

    – Oni rasipaju, šalju, proćerdavaju novac evropskih poreskih obveznika u situaciji u kojoj Evropa nema novca – rekao je Orban, izražavajući olakšanje što su Mađarska, Slovačka i Češka obezbijedile izuzeća od tog plana nakon onoga što je opisao kao “dugu i krvavu noć borbe noževima”.

    Orban je naveo da nikada nije sreo ozbiljnog stručnjaka koji tvrdi da Rusi mogu biti poraženi na frontu do te mjere da bi bili obavezni da plate reparacije.

    – Ovo je izvan domena bajki… Dakle, oni hrane građane Zapadne Evrope pričom i drže ih pod kontrolom – rekao je Orban.

    Mađarski premijer kaže da Ukrajina nikada, ni za milion godina neće moći da vrati kredite koje su finansirali poreski obveznici EU, tako da će finansijski teret pasti na evropske građane.

  • Trampov ministar komentarisao razliku između preuzimanja Grenlanda i aneksije Krima

    Trampov ministar komentarisao razliku između preuzimanja Grenlanda i aneksije Krima

    Američki ministar finansija Skot Besent govorio je za američku televizijsku mrežu NBC News nakon prijetnji predsjednika SAD Donalda Trampa uvođenjem carina u vezi s pitanjem Grenlanda.

    Novinarka NBC-ja Kristen Velker pitala je Besenta po čemu bi se eventualno američko preuzimanje Grenlanda silom razlikovalo od ruske aneksije Krima iz 2014. godine.

    “Vjerujem da će Evropljani shvatiti da je to najbolje rješenje za Grenland, najbolje za Evropu i najbolje za Sjedinjene Američke Države”, rekao je Besent, prenosi Avaz.

    Dodao je kako Tramp čvrsto vjeruje da se sigurnost Sjedinjenih Država ne može prepustiti drugima.

    “Borba za Arktik je stvarna. SAD bi zadržale svoje obaveze unutar NATO i, u slučaju napada iz Rusije ili s nekog drugog pravca, bile bi uvučene u sukob”, izjavio je Besent.

    U tom kontekstu poručio je da, prema njegovom mišljenju, Evropa projicira slabost, dok Sjedinjene Države projiciraju snagu.

    Na pitanje da li je američka vojna akcija i dalje opcija, Besent je kazao da o toj temi nije razgovarao sa Trampom.

    “Ponovo, uvjeren sam da će Evropljani shvatiti da je najbolji ishod to da SAD zadrže ili preuzmu kontrolu nad Grenlandom”, zaključio je.

  • Cvijanović: Opozicija ne poštuje ni penzionere ni borce

    Cvijanović: Opozicija ne poštuje ni penzionere ni borce

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović ukazala je na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske o izboru nove Vlade da je opozicija dok je bila na vlasti penzionerima ostala dužna šest penzija i da sada nemaju pravo da komentarišu bilo kakve procese.

    – Ostali ste dužni najugroženijem dijelu stanovništva. Dali ste im 60 odsto od ukupnog iznosa penzija – istakla je Cvijanovićeva.

    Ona je rekla da su penzije u međuvremenu prebačene na trezor i da su penzioneri sada na listi prioriteta.

    – Sada penzija ne kasni ni dana. Sada se može isplaćivati i preko banke. Sve smo uspjeli. Povećavali smo dodatak i za boračku populaciju. Uvodili smo nova prava – navela je ona i dodala da je vlast izašla u susret i ratnim vojnim invalidima i odgovorila pozitivno na njihove zahtjeve.

    Cvijanovićeva je kritikovala rad i diskusiju opozicionih poslanika.

    – Vi sada kritikujete Boračku organizaciju. Podsjećate me na one iz Sarajeva. Јa podržavam svaki stav Boračke organizacije. Poštujem ih najviše jer su bili borci Vojske Republike Srpske – poručila je Cvijanovićeva.

    Ona je ponovila da je Vlada ustavna i da nema mjesta spekulacijama.

    – Јedino što treba biti vječno su institucije Republike Srpske. Opoziciji se niko ne sviđa – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je upitala kako je Centralna izborna komisija BiH izabrala mjesta za ponavaljanje predsjedničkih izbora i to isključivo gdje je izgubio kandidat opozicije.

    – Vi ste šteta za Republiku Srpsku- poručila je opoziciji Cvijanovićeva.

  • Stevandić kritikuje selektivnu primjenu međunarodnog prava

    Stevandić kritikuje selektivnu primjenu međunarodnog prava

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić oglasio se na društvenoj mreži X porukom u kojoj problematizuje primjenu međunarodnog prava, dovodeći je u vezu sa položajem Srba i aktuelnim globalnim primjerima teritorijalnih pitanja.

    „Došla maca do Grenlanda“, naveo je Stevandić na početku objave, koristeći kolokvijalni izraz kako bi ukazao na, kako tvrdi, dvostruke standarde u međunarodnim odnosima.

    On je poručio da se o prirodi međunarodnog prava i načinu njegove primjene ranije nije ozbiljno raspravljalo, posebno u kontekstu slučajeva u kojima, prema njegovim riječima, štetu trpe Srbi.

    „Dakle o tome šta je danas međunarodno pravo i kako je moguće da se ne mora primjenjivati jedino ako se Srbima nanosi šteta, niko se prije nije osvrtao a ni brinuo“, naveo je Stevandić u objavi.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske ocijenio je da se u skladu sa takvom praksom mogu izvoditi jednostavne i, kako implicira, politički motivisane poruke o teritorijalnom suverenitetu.

    „U skladu sa tom praksom može se lijepo reći. Grenland je Amerika a Kosovo je Srbija“, poručio je Stevandić.

    Objavu je završio kratkim zaključkom „Eto…“, čime je, bez dodatnih pojašnjenja, zaokružio svoju poruku o selektivnoj primjeni međunarodnog prava.