Autor: INFO

  • Stevandić: Institucije Republike Srpske ostaju nepokorene

    Stevandić: Institucije Republike Srpske ostaju nepokorene

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je na 30. posebnoj sjednici da je proces formiranja nove Vlade vođen planski i u skladu sa političkim trenutkom, poručivši da Republika Srpska danas samostalno donosi odluke, da njene institucije funkcionišu operativno i da pritisci spolja nisu poljuljali njenu političku poziciju.

    Stevandić je naveo da odluka o formiranju ili rekonstrukciji Vlade nije rezultat improvizacije, već procjene političkih procesa i izbora trenutka. „Formiranje vlade, rekonstrukcija ili nova vlada, je rezultat znanja, razumijevanja političkih procesa i izbora trenutka“, rekao je Stevandić.

    Govoreći o aktuelnim političkim dešavanjima, on je opozicione stranke optužio da su u javnosti iznosile netačne tvrdnje o odnosima u Ustavnom sudu BiH, tvrdeći da nije postojala većina za odluke koje su, prema njegovim riječima, pokušavali da iznude.

    „Dva puta do sada bilo je 4:3. Nisu uspjeli da navuku tog petog“, kazao je Stevandić.

    On je ocijenio da su politički potezi vlasti u Republici Srpskoj povučeni u pravom trenutku, navodeći da je tajming bio ključan kako bi se spriječili, kako je rekao, pokušaji nametanja rješenja sa strane.

    „Biramo trenutak, kreiramo politiku i igramo bijelim figurama, a ne da čekamo da neko drugi povuče potez pa da mi igramo na njihovom repu“, rekao je Stevandić.

    Stevandić je rekao da je Republika Srpska, uprkos pritiscima i očekivanjima da će njeno rukovodstvo biti oslabljen ili uklonjeno, danas politički snažnija nego ranije. Podsjetio je na period kada su, kako je naveo, postojala očekivanja hapšenja i potjernica.

    „Možda smo bili na korak od smrti kad su bile potjernice ili hapšenja, ali ni to vam se nije ispunilo“, rekao je.

    On je naveo da se politička pozicija Republike Srpske ojačala i na međunarodnom planu, ističući da danas postoji veći stepen razumijevanja u Evropi, Sjedinjenim Američkim Državama, Rusiji, Kini i zemljama globalnog juga.

    „Ne postoji meridijan trenutno gdje ne igramo“, rekao je Stevandić, dodajući da i lično učestvuje u tim procesima.

    Govoreći o unutrašnjim političkim odnosima, Stevandić je rekao da se akademska zajednica ponovo snažnije uključuje u politički i institucionalni život Republike Srpske, posebno nakon kadrovskih promjena.

    „Drago mi je što se akademski segment pojačao i što ponovo dobijamo univerzitetske profesore i veći dio univerzitetske zajednice“, rekao je.

    On je oštro kritikovao političke aktere koji, prema njegovim riječima, djeluju pod uticajem visokog predstavnika Kristijana Šmita, navodeći da takvo ponašanje stvara atmosferu političkog sukoba umjesto konkurencije.

    „Somovi se hvataju na bućku, a vi se hvatate na Šmita“, rekao je Stevandić, dodajući da takvim djelovanjem pojedinci postaju „Šmitovi trofeji“.

    Stevandić je naveo da takvi potezi omogućavaju, kako je rekao, nelegalno djelovanje visokog predstavnika u BiH, uz ocjenu da se time narušava politička utakmica i proizvodi stalna politička svađa.

    „Omogućujete mu da nelegalno opstaje i mešetari u Bosni i Hercegovini“, rekao je.

    Govoreći o reakcijama iz Federacije BiH i medijskim izvještajima, Stevandić je rekao da su napadi i kritike koje su uslijedile nakon najava političkih poteza vlasti u Republici Srpskoj znak da je, kako je naveo, odluka pogođena u pravom trenutku.

    „Kad god mi dobro pogodimo, samo uzmete press kliping iz Sarajeva“, rekao je Stevandić.

    On je više puta ponovio da Republika Srpska i njene institucije ostaju „nepokorene“, podsjećajući na sudbinu ranijih političkih lidera koji su, prema njegovim riječima, uklanjani kao politički faktori.

    „Da li je Dodik prestao da bude politički faktor? Nije“, rekao je Stevandić, navodeći da Milorad Dodik i dalje ima ključnu ulogu u političkom životu Republike Srpske.

    Govoreći o prijedlogu Save Minića za mandatara, Stevandić je rekao da je riječ o legitimnom političkom potezu predsjednika najveće političke partije, te da vlast u Republici Srpskoj neće dozvoliti miješanje iz Federacije BiH u taj proces.

    „Naravno da nećemo dozvoliti da se neko iz federacije tu igra sa tim“, rekao je.

    On je naglasio da su Narodna skupština, Vlada i predsjednik Republike danas u stanju da u izuzetno kratkom roku sprovedu sve potrebne procedure, uključujući održavanje sjednica i imenovanje nove Vlade.

    „Za manje od 24 sata možemo organizovati dvije posebne sjednice Narodne skupštine, sjednicu Vijeća naroda i imati novu Vladu“, rekao je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, takva operativnost predstavlja jasnu poruku političkim protivnicima da su institucije Republike Srpske organizovane, brze i sposobne da reaguju bez zastoja.

    „To je poruka da se ne igraju“, rekao je Stevandić.

    On se osvrnuo i na raniji poziv opoziciji da učestvuje u koncentracionoj vladi, navodeći da je riječ bila o, kako je rekao, najvećoj mogućoj ponudi političkog jedinstva.

    „Bio je to najveći mogući poziv i najbolja moguća šansa“, rekao je Stevandić, dodajući da od ideje političkog zajedništva ne odustaje.

    Na kraju obraćanja, Stevandić je rekao da je očuvana operativnost Narodne skupštine Republike Srpske ključna za političku stabilnost, naglasivši da aktuelni politički potezi nemaju za cilj konfrontaciju sa Ustavnim sudom BiH.

    „Raspašće se taj Ustavni sud kao što se raspadaju neki visoki predstavnici. Raspašće se, a mi nećemo“, zaključio je Stevandić.

  • Rekordna potrošnja na mobilne aplikacije

    Rekordna potrošnja na mobilne aplikacije

    Iako smo tokom 2025. manje preuzimali mobilne aplikacije i igre, na njih smo rekordno trošili novac zahvaljujući pretplatama i kupovinama unutar aplikacija.

    Mobilneaplikacije i igre su u 2025. godini zaradile više nego ikada, iako ih korisnici sve rjeđe preuzimaju. To je glavni zaključak godišnjeg izvještaja kompanije Appfigures, koji pokazuje da se fokus tržišta sve više pomijera ka pretplatama i kupovinama unutar aplikacija.

     

     

    Tokom 2025. godine, aplikacije iigresa Apple App Store i Google Play prodavnica preuzete su ukupno 106,9 milijardi puta. To je 2,7% manje nego u 2024. godini. Istovremeno, potrošnja korisnika skočila je 21,6% i dostigla 155,8 milijardi dolara.

    Drugim riječima, ljudi instaliraju manje novih aplikacija, ali one koje već koriste plaćaju više. Developeri i izdavači očigledno su pronašli način da iz postojećih korisnika izvuku dodatni novac kroz pretplate i kupovine unutar aplikacija.

    Izvještaj potvrđuje i važnu prekretnicu – igre više nisu najveća grana prihoda. Tokom 2025. godine, korisnici su na mobilne igre potrošili 72,2 milijarde dolara, što čini oko 46% ukupne potrošnje. Iako je u pitanju rast od 10% na godišnjem nivou, aplikacije su rasle još brže – čak 33,9%, odnosno 82,6 milijardi dolara ukupne potrošnje.

    To znači da su aplikacije za produktivnost, društvene mreže, alati i servisi prvi put prestigle igre po ukupnoj zaradi.

     

    Iako korisnicima često ide na živce to što skoro svaka aplikacija danas traži pretplatu, ovaj model se pokazao kao znatno stabilniji za developere, prenosi TechCrunch.

    Pad broja preuzimanja nastavljen je i u 2025. godini. Nakon rekordnih 135 milijardi instalacija iz 2020, tokom pandemije, tržište je u konstantnom padu. Ovogodišnji rezultat od 106,9 milijardi instalacija je manji za 2,9 milijardi u odnosu na instalacije zabilježene tokom 2024, koja je već imala pad od 3,3% u odnosu na 2023.

    Mobilne igre su pretrpile veći udar. U 2025. godini preuzete su 39,4 milijarde puta, što je pad od 8,6% na godišnjem nivou, što je veći pad u odnosu na godinu dana ranije (6,6%). Nasuprot tome, aplikacije su zabilježile blagi rast od 1,1%, pa je na godišnjem nivou broj preuzimanja iznosio 67,4 milijarde.

     

     

     

  • Preminuo Marko Lugonja

    Preminuo Marko Lugonja

    Penzionisani general-potpukovnik Vojske Republike Srpske /VRS/ Marko Lugonja preminuo je u 75. godini u Beogradu, saznaje Srna od izvora bliskih porodici.

    General Lugonja bio je jedan od ključnih obavještajaca Vojske Republike Srpske.

    Tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata prošao je put od načelnika bezbjednosti u Sarajevsko-romanijskom korpusu do visokih pozicija u Glavnom štabu VRS.

    Bio je načelnik Uprave bezbjednosti Generalštaba VRS, pomoćnik ministra odbrane Republike Srpske i ujedno načelnik službe bezbjednosti u Ministarstvu odbrane Republike Srpske.

    General Lugonja bio je načelnik Odjeljenja za obavještajno-bezbjednosne poslove u Komandi Sarajevsko-romanijskog korpusa u Srpskom Sarajevu, te načelnik Odjeljenja bezbjednosti u Komandi Hercegovačkog korpusa u Trebinju.

    Bio je dužnostima pomoćnika načelnika Odjeljenja bezbjednosti u Komandi 5. vojne oblasti, načelnika Odjeljenja bezbjednosti Taktičke grupe “Slunj”, te zamjenika načelnika Odjeljenja bezbjednosti u Komandi 10. korpusa.

    General Marko Lugonja rođen je 1951. godine u selu Gornje Vukovsko kod Kupresa.

    Završio je Vojnu akademiju /smjer pješadija/, Školu za usavršavanje oficira bezbjednosti, Komandno-štabnu školu taktike Kopnene vojske i Školu nacionalne odbrane.

    Za zasluge u odbrani Republike Srpske odlikovan je Ordenom Karađorđeve zvijezde drugog reda i Ordenom NJegoša prvog reda.

    Odlikovan je i Ordenom za vojne zasluge sa srebrnim mačevima 1977, Ordenom Narodne armije sa srebrnom zvezdom 1981, Ordenom za vojne zasluge sa zlatnim mačevima 1985. godine.

    Službovao je u garnizonima Zagreb, Varaždin, Sisak, Petrinja, Bihać, Sarajevo, Trebinje, Beograd, Bijeljina i Banjaluka.

    Penzionisan je 7. marta 2002. godine.

    Bio je oženjen i otac dvoje djece.

    General Lugonja biće sahranjen u Beogradu, a mjesto i vrijeme biće naknadno određeni.

  • Nesreća kod Gradiške: Okliznuo se, opalio iz puške i usmrtio muškarca

    Nesreća kod Gradiške: Okliznuo se, opalio iz puške i usmrtio muškarca

    Muškarac čiji su inicijali M.S. (59) iz Gradiške poginuo je jutros prilikom ulaska lovaca u lovište u zaseoku Damjanovići, saopšteno je iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.

    Do nesreće je došlo jutros u 9.20 časova kada se prilikom ulaska u lovište muškarac čiji su inicijali S.R. (64) okliznuo prilikom čega je opalila puška i nanijela povrede M.S. od kojih je preminulo, saopšteno je iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, prenosi Srna.

    Uviđaj je obavio dežurni tužilac banjalučkog Okružnog javnog tužilaštva zajedno sa policijskim službenicima Policijske uprava Gradiška.

    Tužilac je naložio da se preduzmu istražne radnje i mjere kao i vještačenja radi utvrđivanja okolnosti navedenog događaja, a naložena je i obdukcija tijela smrtno nastradalog lica koja će biti obavljena u Zavodu za sudsku medicinu Republike Srpske.

    Muškarac S.R. je uhapšen i nalazi se na kriminalističkoj obradi.

  • Opozicija ne podržava izbor nove Vlade

    Opozicija ne podržava izbor nove Vlade

    Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igor Crnadak rekao je da do izbora nove vlade nije trebalo doći i da se mogla izvršiti rekonstrukcija.

    “Ovo se radi zbog odluke Ustavnog suda BiH”, rekao je Crnadak na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske o izboru nove Vlade.

    “Iako smo dobili obećanje, ovo nije transparentna Vlada. Mnogo je neodgovorenih pitanja”, rekao je Crnadak.

    Šef Kluba poslanika SDS-a Ognjen Bodiroga smatra da je bila nepotrebna posebna sjednica o izboru nove vlade i da je SNSD “svojim potezima doveo do ovog procesa”.

    “Sve ovo što radimo nije po Ustavu. Mi ćemo opet doći u situaciju da biramo Vladu”, rekao je Bodiroga i dodao da sumnja i u najavljene investicije u Republici Srpskoj.

    On je ukazao na odluke Narodne skupštine Republike Srpske u ranijem periodu koje, kako kaže, nisu ispoštovane.

    On smatra da se sa ovim potezom ne rješavaju problemi i da sumnja da će biti pravnih posljedica.

  • Minić predložio novi sastav Vlade Srpske

    Minić predložio novi sastav Vlade Srpske

    Mandatar Savo Minić predložio je danas Narodnoj skupštini novi sastav Vlade Republike Srpske u kojoj je petoro novih ministara u odnosu na prethodni saziv Vlade.

    Novi ministar za naučno-tehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske biće Draga Mastilović, koji će na toj funkciji zamijeniti Sinišu Karana.

    Za ministra privrede i preduzetništva predložen je Radenko Bubić, privrednik iz Kotor Varoša, koji će preuzeti funkciju od Vojina Mitrovića.

    Nedžad Ned Puhovac preuzeće dužnost ministra trgovine i turizma od Denisa Šulića, dok je Radan Ostojić predložen za ministra rada i boračko-invalidske zaštite umjesto Danijela Egića.

    Novi ministar za porodicu, omladinu i sport trebalo bi da bude Irena Ignjatović, koja će preuzeti ovu funkciju od Selme Čabrić.

    U novoj vladi Republike Srpske ostaju ministri finansija Zora Vidović, unutrašnjih poslova Željko Budimir, saobraćaja i veza Zoran Stevanović, te energetike i rudarstva Petar Đokić.

    Na svojim funkcijama ostaće i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić, ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Zlatan Klokić, ministar prosvjete i kulture Borivoje Golubović, kao i ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Bojan Vipotnik.

    U novoj vladi Republike Srpske ostaju ministri poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Anđelka Kuzmić, pravde Goran Selak i uprave i lokalne samouprave Senka Јujić.

  • Minić: Nova Vlada RS će biti dostupna 24 sata

    Minić: Nova Vlada RS će biti dostupna 24 sata

    Savo Minić, mandatar za sastav nove Vlade Republike Srpske rekao je u ekspozeu da će nova nova vlada biti dostupna 24 sata.

    “Svaki ministar će biti još više dostupan, operativan, fleksibilan. Ovo je broj jedan. Ministri će biti dostupni 24 sata”, naveo je Minić.

    Istakao je da je njegova poruka građanima da neće gubiti nijedan jedini dan, te da neće dozvoliti nijednom faktoru da utiče na destabilizaciju procesa u Republici Srpskoj.

    “Vlada RS mora biti još jača, još snažnija. Nova Vlada je opredijeljena za mir, za Dejtonski sporazum. Odgovor institucija Srpske i nove Vlade je da ostajemo vjerni slovu Dejtona. Republika Srpska je trajna i za nju nema pregovora. Dejton je jedini ključan za opstanak i funkcionisanje BiH”, kazao je Minić.

    Prema njegovim riječima, analiziraće i pripremiti reorganizaciju institucija Srpske.

    “Moramo još agilnije i ažurnije rješavati zadatke koji su pred nama”, naglasio je Minić.

    “Ministarstvo finansija osiguraće izvršenje Budžeta Republike Srpske za 2026. godinu shodno planiranim prihodima i rashodima, te obezbijediti stabilno i nesmetano funkcionisanje finansijskog sistema Republike Srpske”, rekao je Minić na posebnoj sjednici Narodne skupštine predstavljajući Program rada.

    Proširenje kreditnih linija IRB-a za privredu
    On je rekao da od ministarstva finansija očekuje proširenje kreditnih linija Investiciono-razvojne banke (IRB) za privredu, aktiviranje Garantnog fonda sa povoljnijim kreditnim linijama za privredu.

    “Ministarstvo finansija mora ojačiti mjere s ciljem suzbijanja sive ekonomije, te kreirati, po uzoru na Dina karticu (Nacionalna platna kartica Republike Srbije), karticu Republike Srpske“, poručio je Minić, prenosi Srna.

    Kada je riječ o Ministarstvu unutrašnjih poslova, Minić je istakao da je potrebno obezbijediti prostorije za smještaj lica lišenih slobode u 14 policijskih stanica, unaprijediti kapacitete za prevenciju i borbu protiv terorizma, kapacitete za odgovor na sajber napade i svih oblika kriminaliteta, te unaprijediti forenzičke kapacitete.

    “Potrebno je unaprijediti i integrisati informaciono-komunikacioni sistem, unaprijediti kapacitete Ministarstva s ciljem poboljšanja uslova za rad, unaprijediti uslove za obuku, stručno osposobljavanje i usavršavanje što podrazumijeva dovršetak druge faze hangara za helikoptere, rekonstrukcija i izgradnja zatvorenog strelišta i drugo”, istakao je Minić.

    On je naveo da se nastavljaju aktivnosti na izgradnji Naučnotehnološkog parka Republike Srpske, koji će obuhvatati ukupno 7.500 metara kvadratnih korisnog prostora na pet etaža, a za koji će biti izdvojeno 35.000.000 KM.

    “Ove godine počinjemo izgradnju Studentskog centra u Foči za šta smo obezbijedili 26.000.000 KM”, istakao je Minić.

    On je rekao da je vrijednost projekata na Univerzitetu u Banjaluci i Istočnom Sarajevu 19,7 miliona KM.

    “Ističem i izgradnju Centra za visoko obrazovanje u Prijedoru u vrijednosti od 15.000.000 KM, a s ciljem ravnomjernog razvoja Republike Srpske i obrazovanja svih mladih ljudi, što je u skladu sa politikama Vlade kao i jačanju studentskog standarda”, dodao je Minić.

    Izgradnja i rehabilitacija putnih pravaca
    Minić je rekao da će u narednom periodu biti izgrađeni, rekonstruisani i rehabilitovani brojni putni pravci, navodeći da je razvijena saobraćajna infrastruktura odlika modernih i naprednih društava.

    “Biće rehabilitovani pravci Velečevo-Jezero, Novi Grad-Prijedor, Novi Grad-Kostajnica, Banjaluka, Kotor Varoš, Šamac-Obudovac, Caparde-Karakaj, Konjević Polje-Bratunac, Podromanija-LJubogošta, Trnovo-Brod na Drini, Nevesinje-Gacko i Trebinje-Bileća”, rekao je Minić na posebnoj sjednici predstavljajući program rada vlade.

    On je posebno naveo da će se raditi na izgradnji i završetku dionice auto-puta Banjaluka-Beograd, kao i na završetku dionice Banjaluka-Prijedor.

    Kada je riječ o energetici, Minić je istakao da je za ovu godinu predviđena izgradnja značajnih energetskih objekata, a posebno hidroelektrana “Bistrica”, “Dabar”, solarnih elektrana “Dubovik” i “Nevesinje” i vjetroelektrane “Grebak”.

    “Očekuje nas definisanje novih koraka u vezi sa aktivnostima na izgradnji HE `Buk Bijela`, aktiviranje projekta izgradnje Vjetroelektrane `Hrgud`, projekat izgradnje gasovoda od granice sa Srbijom do Novog Grada, kao i izgradnja gasnih elektrana. U toku je projekat gasifikacije istočnog dijela Republike Srpske. Ukupna vrijednost projekta je 94.850.000 KM. Rok za završetak izgradnje ovog gasovoda je oktobar ove godine”, istakao je Minić.

    On je rekao da će kroz reformu javnih preduzeća, posebna pažnja biti posvećena funkcionalnom i korporativnom restrukturisanju Mješovitog holdinga “Elektroprivreda Republike Srpske”.

    “Reorganizacija i konsolidacija svih preduzeća u Mješovitom holdingu `Elektroprivreda Republike Srpske` je preduslov za dugoročno obezbjeđenje energetske sigurnosti i nezavisnosti, za održavanje konkurentnosti i pristupačnosti cijena energije za domaćinstva i privredu, razvoj tržišta električne energije uz integraciju u EU tržište, kao i povećanje upotrebe obnovljivih izvora energije”, istakao je Minić.

    Od Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Minić je tražio da posebnu pažnju posveti rješavanju problema roditelja-njegovatelja i zapošljavanja lica sa invaliditetom.

    “Za korisnike koji nisu ostvarili pravo na naknadu roditelju-njegovatelju ili njegovatelju, iz razloga što njihova djeca ne ispunjavaju uslov potrebe za posebnom njegom, predviđeno je da se u Zakonu o socijalnoj zaštiti uvede nova kategorija korisnika kod postojećeg prava, odnosno podrška na izjednačavanje mogućnosti djece i omladine sa smetnjama u razvoju”, rekao je Minić.

    On je istakao da će Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite biti zaduženo i za zaključivanje dodatna dva sporazuma kojim će se obezbijediti liječenje Srba iz Federacije BiH u zdravstvenim ustanovama u Republici Srpskoj.

    Biće osnovan Centar za vaspitanje i obrazovanje djece
    “Ministarstvo će u ovoj godini osnovati Centar za vaspitanje i obrazovanje djece, uspostaviće kompatibilan informacioni sistem socijalne karte Republike Srpske, te izvršiti nabavku prostora za organizacione jedinice Fonda za dječju zaštitu”, istakao je Minić.

    Uz napomenu da je završena izgradnja bolnice u Trebinju, Minić je dodao da će se u ovoj godini raditi na izgradnji i opremanju Klinike za psihijatriju Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, unapređenju kapaciteta bolnice u Prijedoru i izgradnji objekta za pružanje zdravstvene zaštite oboljelim od malignih bolesti sa palijativnom njegom Javne zdravstvene ustanove Univerzitetski klinički centar Republike Srpske.

    “Radićemo na opremanju opremanje savremenom dijagnostičko-terapijskom opremom domova zdravlja i bolnica, u saradnji sa Svjetskom bankom i na osnivanju Centra za specijalističke usluge u oblasti socijalne zaštite u Foči, Banjaluci i Derventi”, rekao je Minić.

  • Objavljena odluka o ostavci Minića

    Objavljena odluka o ostavci Minića

    “Službeni glasnik Republike Srpske” objavio je Odluku Narodne skupštine o usvajanju ostavke predsjednika Vlade Republike Srpske Save Minića.

    Narodna skupština Republike Srpske ranije danas je usvojila odluku o ostavci premijera Save Minića.

    Vijeće naroda Republike Srpske potom je utvrdilo da nema povrede vitalnog nacionalnog interesa u odluci Narodne skupštine kojom je prihvaćena ostavka Minića, navodi Srna.

    U toku je sjednica Kolegijuma Narodne skupštine na kojoj bi trebalo da bude utvrđen dnevni red posebne sjednice o izboru nove Vlade.

    Sjednica bi trebalo da bude održana danas.

    Premijer Minić je 15. januara vratio mandat, a vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić ga je obavijestila da će ponovo biti predložen za mandatara.

  • Dodik: Evropa danas živi posljedice svojih pređašnjih odluka

    Dodik: Evropa danas živi posljedice svojih pređašnjih odluka

    Evropa danas živi posljedice svojih pređašnjih odluka. Oni koji su se oglušivali o sve norme i vrijednosti, oni koji su kršili decenijama poštovana pravila, danas su se sjetili principa, rekao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

    – Smiješno je i cinično da upravo evropske elite danas drže lekcije o “međunarodnom pravu”, “suverenitetu”, i kada znamo šta su radile u bivšoj Јugoslaviji – naveo je Dodik.

    Naveo je da isto to “pravo” Evropa godinama gazi i u BiH, kroz stalne pokušaje podrivanja i razvlašćivanja Republike Srpske i kršenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

    – Lako im je bilo da se igraju pravilima dok je sila bila u njihovim rukama, uz američku zaštitu. Danas kada je predsjednik SAD Donald Tramp proklamovao ideju “Amerika na prvom mjestu”, kada se odluke ne donose u evropskim kabinetima, odjednom bi da se pozivaju na međunarodno pravo – upravo ono koje su prvi i nebrojeno puta pogazili – naveo je Dodik na Iksu.

  • Meloni: Razgovarala sam sa Trampom i rekla mu šta mislim

    Meloni: Razgovarala sam sa Trampom i rekla mu šta mislim

    Razgovarala sam sa Donaldom Trampom prije nekoliko sati i rekla sam mu šta mislim.

    Izjavila je to italijanska premijerka Đorđa Meloni.

    Ona je nazvala ”greškom” najavljeno uvođenje carina Sjedinjenih Američkih Država zemljama članicama Evropske unije koje se protive ideji američkog predsjednika Donalda Trampa da preuzme Grenland.

    ”Vjerujem da bi uvođenje novih sankcija bilo greška. Razgovarala sam sa Donaldom Trampom pre nekoliko sati i rekla sam mu šta mislim”, rekla je Meloni tokom službene posjete Južnoj Koreji, prenosi “Gardijan”.

    Tramp je juče najavio uvođenje kaznenih carina za Njemačku, Francusku i šest drugih evropskih zemalja, navodeći kao razlog nesaglasnost oko pitanja američkog preuzimanja Grenlanda.

    “Počev od 1. februara, Danska, Norveška, Švedska, Francuska, Njemačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Holandija i Finska suočiće se sa carinama od 10 odsto na robu koja se isporučuje u Sjedinjene Države”, napisao je Tramp u objavi.

    On je najavio da će od 1. juna 2026. godine carine biti povećane na 25 odsto i ostaće na snazi “sve dok se ne postigne sporazum o potpunoj predaji Grenlanda”.