Autor: INFO

  • Bijeljina uz institucije Republike Srpske

    Bijeljina uz institucije Republike Srpske

    U Bijeljini je održan miting “Branimo Srpsku”, na kojem su se obratili zvaničnici Republike Srpske.

    Skupu su prisustvovali predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, ministri u Vladi Srpske Petar Đokić, Željko Budimir, Alen Šeranić, Savo Minić, Vojin Mitrović, predsjedavajuća Vijeća naroda Republike Srpske Srebrenka Golić.

    Prisustvovali su i narodni poslanici, srpski predstavnici u zajedničkim institucijama, čelnici lokalnih zajednica iz bijeljinske regije, kao i predstavnici partija koalicionih partnera SNSD-a.

    Na mitingu “Branimo Srpsku” okupio se veliki broj građana Bijeljine i susjednih opština, a sala je bila okićena transparentima i plakatima “Branimo Srpsku”, “Ne damo Republiku Srpsku”, “Mi znamo šta branimo, oni ne znaju šta napadaju”…

    Cvijanovićeva je u obraćanju rekla da je ponosna na Republiku Srpsku, njene institucije i na narod koji uvijek prepozna opasnost i uspije da se od nje odbrani.

    Cvijanovićeva je rekla da se narodnim mitinzima pod radnim, ali i simboličnim nazivom “Branimo Srpsku”, brani Srpska od raznih pritisaka kojima je izložena s namjerom da se unište i obesprave njene institucije.

    Premijer Srpske je istakao da se oni koji napadaju Srpsku plaše večerašnje slike iz Bijeljine, “koja će do kasno u noć biće analizirana u ambasadama”.

    Višković je rekao da sa večerašnjeg skupa nelegalnom Kristijanu Šmitu poručuju da se o imovini neće pregovarati ni kod njega niti u bilo kojoj ambasadi, ni u Parlamentarnoj skupštini BiH, jer je imovina dejtonska kategorija i pripada entitetima.

    Ministar energetike i rudarstva Petar Đokić rekao je da na ovakvim skupovima narod pokazuje visok nivo patriotizma i ljubavi prema Srpskoj, a institucije Srpske odlučno nastoje sprovoditi politiku koja je u najboljem interesu svih ljudi koji u njoj žive.

    • Republika Srpska ima snažne institucije i jaku i odlučnu volju da zaštiti institucije i građane Srpske. Želimo prenijeti u narod faktor sigurnosti, da se ne osjeća niti zbunjeno, ni uznemireno – rekao je Đokić.

    Predsjednik Skupštine grada Bijeljina Aleksandar Đurđević rekao je da su građani jasno rekli da ne daju imovinu i institucije Republike Srpske i da neće odstupiti nijedan pedalj u odbrani interesa srpskog naroda i Republike Srpske.

    Skupovi “Branimo Srpsku” prethodno su održani u Trebinju, Zvorniku, Doboju, Prijedoru, Gradišci i Derventi.

    Sa svih ovih mitinga građani su poručili da su odlučni u očuvanju Republike Srpske, njenih institucija i imovine.

  • Smijenjeni direktori šumskih gazdinstava u Višegradu i Rudom

    Smijenjeni direktori šumskih gazdinstava u Višegradu i Rudom

    Vršilac dužnosti direktora Šuma Republike Srpske Slaven Gojković smijenio je danas direktore šumskih gazdinstava u Višegradu i Rudom Miroslava Savića i Dragišu Dragutinovića.

    U Šumskom gazdinstvu “Panos” u Višegradu umjesto Miroslava Savića, za novog vršioca dužnosti direktora imenovana je Јelena Suslovski, dok je u Šumskom gazdinstvu “Rudo” na mjesto vršioca dužnosti direktora imenovan Darko Ćupović, umjesto Dragutinovića, saopšteno je iz Šuma Srpske.

    Savić i Dragutinović su razriješeni dužnosti rješenjem v.d. direktora Šuma Srpske s ciljem poboljšanja poslovno-finansijskih rezultata u pomenutim šumskim gazdinstvima.

    Primopredaja dužnosti u oba šumska gazdinstva zakazana je za danas.

    Ranije je najavljivano da će biti smijenjeni direktori šumskih gazdinstava koji budu u izvještajima iskazali negativno poslovanje.

  • Dodik: U dogovoru sa timom o odlasku na ročište

    Dodik: U dogovoru sa timom o odlasku na ročište

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Banjaluci da je njegova privatna stvar da li će se pojaviti na ročištu u Sudu BiH sljedeće sedmice i da će tu odluku donijeti sa svojim timom.

    Dodik je rekao da će pojedini mediji imati narativ usmjeren protiv njega bez obzira na to da li se pojavi ili ne na ročištu.

    On je naglasio da pojedini mediji imaju antisrpski narativ po instrukcijama američke Ambasade i da ništa pozitivno ne objavljuju o Republici Srpskoj.

    Dodik je rekao da je već 20 godina na visokim funkcijama u Srpskoj i da mu se ne može pripisati nikakvo prijateljstvo sa licima iz kriminalnog miljea.

    On je naveo da je u toku izbornih kampanja u gužvi moguće da se neko pojavi i da bude uslikan u njegovoj blizini, ali da to ne znači njegovo prijateljstvo sa takvim licima.

    Predsjednik Srpske je ponovio da je laž da se sastao sa Kristijanom Šmitom.

    • Ovo vrijeme je obilježeno time da Šmit stalno proganja da se sretnemo sa nim, a mi nećemo jer nije legitiman – istakao je Dodik.
  • Ko su autori neobične instalacije

    Ko su autori neobične instalacije

    Štipaljka na novom kružnom toku dobija nove obrise, identične poput one u Belgiji, a sada je otkriveno šta predstavlja i ko je autor instalacije.
    Iz Grada su za Srpskainfo istakli da instalacija na novom kružnom toku predstavlja atrakciju koja upotpunjuje urbanu sliku grada, kako za građane, tako i za turiste i posjetioce, a ista je donacija gradu Banjaluci.

    Autori instalacije su umjetnici Milan Кnežević i Aleksandar Savić.

    Podsjećanja radi, štipaljka je preko noći osvanula na novom kružnom toku gdje je izazvala lavinu komentara i pitanja šta zapravo znači i predstavlja.

    A prostor oko štipaljke sada će dobiti svoju “odjeću”. Radnici postavljaju zelenu podlogu, kako bi prostor oko štipaljke bio uređeniji. Ili još više podsjećao na original koji se nalazi u Belgiji, nadomak grada Lijež u parku Chaudfontaine.

    Danas su radnici postavljali zeleni materijala koji, vjerovatno, treba da podsjeća na izgled trave. Jer, štipaljka u Belgiji je zakačena i “drži zemlju za kožu”.

  • Rusi predali teritoriju?

    Rusi predali teritoriju?

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da je zahvaljujući pomorskim bespilotnim letelicama Ukrajina preuzela Crno more od Rusije.

    On dodao da je to primoralo Ruse da povuku svoje ratne brodove.

    “Prvi put u svetu na Crnom moru je počela da deluje flota pomorskih dronova – ukrajinska flota”, napisao je Zelenski na Telegramu. “Uspeli smo da preuzmemo inicijativu od Rusije na Crnom moru”, dodao je on.

    Zelenski je rekao da Moskva od početka invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine blokira ukrajinske crnomorske luke i oštećuje njenu infrastrukturu, što remeti globalno tržište hrane. Ali, tvrdi ukrajinski predsednik, od tada je Ukrajina poremetila odnose snaga. On je zahvalio Turskoj, Bugarskoj, Rumuniji i Moldaviji, zemljama koje se nalaze na Crnom moru ili blizu njega, na podršci.

    “Uspeli smo da pokažemo da saradnja zemalja crnomorskog regiona, uz podršku partnera, može da vrati stabilnost svetskom tržištu hrane”, rekao je on na sastanku predstavnika zemalja tog regiona.

    “Ostvarili smo takvu zaštitu zapadnog dela Crnog mora, koja sada omogućava rad naših morskih izvoznih koridora“, dodao je on i istakao novi značaj Dunava.

  • Kovačević: Crnatkova “glupost u šest tačaka”

    Kovačević: Crnatkova “glupost u šest tačaka”

    Kultni film Lordana Zafranovića “Okupacija u 26 slika” je manje apstraktan od današnjeg djela Igora Crnatka “glupost u šest tačaka”, istakao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    Raspisao se jadan Crnadak i uspio smisliti čak šest notornih gluposti, sve ne bi li nekako prikrio tri notorne činjenice: 1. Šmit za predsjednika PDP-a kaže da su prijatelji, 2. Šmit tvrdi da su ljudi iz PDP-a od njega tražili da smijeni legalno izabranog predsjednika Republike Srpske i 3. sa Šmitom su se u Republici Srpskoj sretali samo ljudi iz PDP-a. Pametnom dosta – napisao je Kovačević na društvenoj mreži “Iks” povodom najnovije objave Crnatka na svom profilu Fejsbuku u vezu sa navodnim sastankom predsjednika Srpske Milorada Dodika i Kristijana Šmita.

    Crnadak je naveo da je objavio na svom profilu, kako kaže, “glavne elemente dogovora Dodik-Šmit”, onako kako ih je dobio.

  • Vašington uveo sankcije Đokiću, Cvijetinoviću i Peroviću zbog “korupcije i malignog uticaja”

    Vašington uveo sankcije Đokiću, Cvijetinoviću i Peroviću zbog “korupcije i malignog uticaja”

    Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije ministru industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petru Đokiću, članu izvršnog odbora SNSD Savu Cvijetinoviću i šefu Predstavništva Republike Srpske u Moskvi Dušku Peroviću.

    Usaopštenju Ministarstva navedena su imena ukupno 10 pojedinaca iz zemalja zapadnog Balkana, a uopšteno je opisano da su uvedene zbog “korupcije i malignog uticaja”.

    Prema tekstu saopštenja, Đokiću su uvedene sankcije zbog potpisivanja sporazuma sa Hrvatskom u vezi sa izgradnjom cjevovoda od ruske rafinerije u Hrvatskoj do Broda, što SAD smatraju “antidejtonskim ponašanjem”.

    Cvijetinoviću su uvedene sankcije jer je predstavnik kompanije “BN inženjering”, čiji je vlasnik bivši zamjenik šefa vojnog vazdušnog transporta Oružanih snaga Rusije i koja je omogućila slanje helikopterskih motora proizvedenih u Ukrajini u Rusiju.

    SAD terete Perovića zbog “lobiranja” za sastanke predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i predsjednika Rusije Vladimira Putina.

    Lista imena za Balkan
    SAD su stavile danas na crnu listu 10 pojedinaca u najnovijem krugu ekonomskih sankcija u vezi sa Balkanom, navodi se na internet stranici američkog Ministarstva finansija.

    Kancelarija za kontrolu strane imovine saopštila je da su sankcionisane osobe iz BiH, Srbije, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.

    Na listi sankcionisanih iz Srbije su Nenad Popović i Miša Vacić.

    Iz Crne Gore sankcionisani su Miodrag Davidović, Branislav Mićunović i Duško Perović, a iz Sjeverne Makedonije, Ratka Kunoska Kamčeva, te Irina Samsonenko i Sergej Samsonenko, koji su porijeklom iz Rusije.

    Američka Kancelarija za kontrolu strane imovine navodi da su sankcije izrečene u vezi sa kompanijom “Orka Holding AD” i njenim transakcijama povezanim sa poljoprivrednim proizvodima, lijekovima, medicinskim uređajima, rezervnim dijelovima i komponentama, ažuriranjima softvera ili medicinskom prevencijom, dijagnozom, liječenjem ili kliničkim ispitivanjima.

  • Milan Radović napustio SDS

    Milan Radović, poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, iščlanio se danas iz ove stranke.

    Ova informacija je potvrđena iz Gradskog odbora SDS-a Banjaluka.

    Kako je rekao Željko Raljić, predsjednik SDS-a Banjaluka, Radović se u toku dana iščlanio iz stranke, a tome svjedoči i ispisnica iz stranke.

    On je za ATV kratko naveo da napušta stranku i politiku uopšte.

    “Više neću biti politički aktivan što znači da mi nije namjera da prelazim u neku drugu političku organizaciju”, rekao.

    Naglasio je da će se posvetiti privatnim poslovima i porodici.

    “Posvetiću se svom privatnom biznisu i porodičnim obavezama. Takođe, obzirom da sam doktor ekonomskih nauka, vjerovatno ću se angažovati i na fakultetu”, zaključio je Radović.

  • Stanivuković: Ministarstvo potvrdilo da nema osnova za obustavu izgradnje Centralnog spomen-obilježja

    Stanivuković: Ministarstvo potvrdilo da nema osnova za obustavu izgradnje Centralnog spomen-obilježja

    Nadležno ministarstvo potvrdilo je da nema uslova za ukidanje i poništavanje Rješenja o građevinskoj dozvoli za izgradnju Centralnog spomen-obilježja po pravu nadzora, napisao je gradonačelnik Banjaluke Draška Stanivuković na društvenim mrežama.

    “Ovo jasno pokazuje da su doktor i njegova izmišljena “radna grupa” imali upravo tu namjeru, da zaustave izgradnju spomenika nakon 30 godina čekanja!I sada se čudim da je neko bio spreman na ovaj potez”, kazao je Stanivuković, te dodao da iskustvo je pokazalo da se ovakve bitke uvijek dobijaju.

    “Pokazalo se da ovakve bitke uvijek dobijamo, ne zato što smo mi u pitanju, već zato što dobro uvijek pobjeđuje”, kazao je Stanivuković.

  • Crnadak: Pogledajte šta su tajno dogovorili Dodik i Šmit

    Crnadak: Pogledajte šta su tajno dogovorili Dodik i Šmit

    Igor Crnadak, potpredsjednik PDP objavio je informacije o, kako tvrdi, susretu i dogovoru predsjednika RS Milorada Dodika i visokog predstavnika Kristijana Šmita.

    “Za razliku od brojnih drugih, ova informacija nije paušalna, sastoji se od konkretnih stvari, provjerljivih u veoma kratkom roku. Zato sam odlučio da javno objavim glavne elemente dogovora Dodik-Šmit, onako kako sam ih dobio”, naveo je Crnadak na svom Fejsbuk profilu.

    “Dodik i SNSD će postepeno ublažiti retoriku i započeti “otopljavanje” atmosfere u Republici Srpskoj prema Šmitu. U tom cilju Šmit će gostovati na RTRS, što je već realizovano. Funkcioneri SNSD će serijom izjava stvarati ambijent da je Šmit realnost koja se mora uvažiti, što je već započelo izjavom Srđana Mazalice da “ne priznajemo Šmita, ali se ne možemo boriti protiv nečega što je faktičko stanje”, ističe Crnadak.

    Kako kaže, na taj način funkcioneri SNSD će kontinuirano, iz dana u dan, privikavati javnost u Republici Srpskoj na “novu realnost”, kako iznenadno priznavanje i prihvatanje Šmita ne bi izazvalo šok i uznemirenost u Srpskoj.

    “Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske, koji je Vlada Republike Srpske povukla sa dnevnog reda pretposlednje sjednice Narodne skupštine, neće biti vraćen u proceduru i neće biti usvojen. Dodik je dobio obećanje da neće biti presuđen u procesu koji se vodi protiv njega, odnosno da mu neće biti izrečena mjera zabrane političkog djelovanja”, naglasio je i dodao:

    “Dogovoreno je da neće biti tehničkih izmjena izbornih pravila do kraja godine, odnosno uvođenja skenera i drugih predloženih mjera za obezbjeđivanje poštenih izbora, čime će se SNSD omogućiti da i dalje manipuliše izbornom voljom građana.”

    Inače, predsjednik Srpske Milorad Dodik danas je izjavio da je laž da se sastao sa Šmitom.