Autor: INFO

  • SNS ispred “Srbije protiv nasilja”, veća podrška za BRIKS nego EU

    SNS ispred “Srbije protiv nasilja”, veća podrška za BRIKS nego EU

    Rejting liste predsednika Srbije Aleksandra Vučića je na 39 odsto podrške, dok je vodeća opoziciona grupacija Srbija protiv nasilja na skoro 26 odsto, pokazuje novembarsko istraživanje portala Nova srpska politička misao.

    Rejting je, prema podacima na sajtu NSPM, meren u telefonskoj anketi, na uzorku od 1000 ispitanika, i nalazi glase:

    Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane! 39.2

    Srbija protiv nasilja – Miroslav Aleksić, Marinika Tepić, Radomir Lazović, Dragan Đilas, Zoran Lutovac, Zdravko Ponoš, Aleksandar Jovanović Ćuta, Pavle Grbović – (SSP, PSG, DS, ZZS, SRCE, NPS, Ekološki ustanak, Zeleno levi front) 25.8

    Opozicija, ali ne znam za koga 8.4

    Ivica Dačić – Premijer Srbije! – SPS – JS – Ivica Dačić, D. M. Palma 8.1

    Dveri i Zavetnici – Nacionalno okupljanje-državotvorna snaga – Milica Đurđević, Boško Obradović 5.1

    Dr Miloš Jovanović – NADA za Srbiju (NDSS – POKS) 4.4

    Narodna stranka – Siguran izbor, ozbiljni ljudi – Vuk Jeremić, Dr Sanda Rašković Ivić, Siniša Kovačević, Marina Lipovac, Vladimir Gajić 3.2

    Dosta je bilo – SDS – Otete bebe (Saša Radulović, Boris Tadić) 2.5

    Neko drugi/ostali 3.3

    Istraživanje je merilo i pitanje da li mislite da je pozicija Srbije i Srba na Kosovu i Metohiji danas jača ili slabija nego pre dolaska ove vlasti?“, 57,3% građana smatra da je pozicija Srbije pod sadašnjom vlašću danas slabija, 10% smatra da je „jača“, 7,8% smatra da je pozicija „ista“, dok 24,9% nema stav.

    Kada je u pitanju zabrana iskopavanja litijuma, koja je doneta nakon pritiska masovnih ekoloških protesta 4. decembra 2021. godine, 56,6% građana podržava zabranu, 16,7% ne podržava, dok 26,7% ne zna, ili nema stav, po ovom istraživanju, prenosi Danas.

  • Dodik: Budžet u decembru, neće biti restrikcija na lična primanja

    Dodik: Budžet u decembru, neće biti restrikcija na lična primanja

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će budžet za narednu godinu biti usvojen u decembru, te da neće biti restrikcija nikakvih davanja kada je riječ o ličnim primanjima, platama i penzijama.

    Dodik je napomenuo da će penzije morati da se usklade sa prosječnom platom koja u Republici Srpskoj nesumnjivo raste.

    “Pokušaćemo da održimo ovaj nivo ekonomije, da našu likvidnost budžeta garantujemo kroz prilive koji će omogućiti da servisiramo sve naše obaveze i da održimo taj rejting koji je Republika Srpska pojačala”, istakao je Dodik.

    On je naveo da je Republika Srpska svoj kreditni rejting povećala sa B na B plus, što ukazuje na rast.

    Dodik je rekao da je Srpska politički i institucionalno stabilna i da nema izazova koji bi mogli ovo da ugroze, ističući da je postojeći bruto domaći proizvod od 14,5 do 15 milijardi KM.

    “Globalna kretanja utiču na svijet i remete oblasti energetike i ekonomije, a sve se rezultuje na neke procese koji su važni za Srpsku, što znači da je ova godina bila prilično izazovna”, rekao je Dodik.

    Dodik je naglasio da će Srpska ovu godinu završiti u skladu sa planom i neće biti ekonomskih rezova, odnosno smanjenja.

    On je dodao da je Srpska jedna od najmanje zaduženih u regionu od 30 odsto bruto domaćeg proizvoda, što je daleko ispod propisanog nivoa EU od 60 odsto.

    Prema njegovim riječima, Republika Srpska će nastaviti da raste, bez obzira na usporenje ekonomija Zapada.

    “Razgovaraćemo ovih dana sa privrednicima. Predviđen je dijalog socijalnih partnera koji nije u posljednjih nekoliko godina imao rezultata, ali sada želim da moj prijedlog o najnižoj plati bude polazna osnova za razgovore. Uvažiću sindikalne i stavove poslodavaca. Niko ne isključuje poslodavce, ali ima devijacija i ne može se reći da prigovori sindikata nisu tačni, odnosno da se dobit koristi za crne isplate kako bi se izbjeglo uplaćivanje doprinosa”, rekao je Dodik.

    On je naveo da u građenju sistema svi moraju biti odgovorni i da se mora imati svijest radnika i poslodavaca kada je riječ o isplati plata u kovertama.

    Kada je riječ o stranim ulaganjima, Dodik je najavio u narednih nekoliko mjeseci otvaranje dvije fabrike u Laktašima, njemačke i slovenačke, gdje će biti ukupno zaposleno oko 1.300 radnika, ali je ukazao da u Srpskoj postoji problem nedostatka industrijskih radnika.

  • Uskoro naplata parkinga u centru

    Uskoro naplata parkinga u centru

    Naplata parkiranja na parkingu Stare autobuske stanice će najvjerovatnije početi za mjesec dana, saznaje CAPITAL.

    Za sada je parkiranje na toj lokaciji besplatno, dok novi vlasnik ne dobije potrebna odobrenja od Grada Banjaluka kako bi mogao početi sa naplatom.

    Da pripreme uveliko traju može se vidjeti i na samom parkingu.

    Dio prostora je ograđen i ne može se koristiti za parkiranje, a odvijaju se i određeni radovi.

    Direktor Autoprevoza Sladomir Đurić je za CAPITAL potvrdio da su radovi na Staroj stanici odvajaju kako bi ponovo krenula naplata parkiranja.

    „Na parkingu Stare stanice trenutno se izvode građevinski radovi kako bi se postavile instalacije, jer ćemo postaviti rampe za naplatu“, rekao je Đurić.

    Dodao je da u narednom periodu očekuju potpisivanje ugovora sa Gradom kako bi na ovoj lokaciji ponovo bila uvedena naplata parkiranja.

    Smatra da će svi to biti završeno za mjesec dana i da će onda ponovo početi naplata parkiranja na ovoj lokaciji.

    Parking Stare autobuske stanice je godinama bio predmet sudskih sporova između grada Banjaluka i preduzeća Autoprevoz. Oni su završeni u korist ovog preduzeća koje je preuzeo u posjed tu lokaciju 20. oktobra.

    Dok su sporovi trajali “Autoprevoz” je dio prostora Stare stanice prodao preduzeću “Bewo real estate” 2013. godine .

    Skupština grada Banjaluka nedavno je dala saglasnost novom vlasniku da naplaćuje parkiranje na toj lokaciji, što je preduslov da se privatnik bavi tom djelatnosti.

  • Budžet Banjaluke dogodine manji za 23 miliona KM

    Budžet Banjaluke dogodine manji za 23 miliona KM

    Budžet Grada Banjaluka u idućoj godini iznosiće 190,9 miliona KM, što je 22,8 miliona manje u odnosu na zadnji usvojeni rebalans.

    To je predviđeno nacrtom budžeta grada Banjaluka za 2024. godinu, koji je upućen u skupštinsku proceduru. Sve finansijske procjene u ovom dokumentu su urađene na osnovu usvojenog prvog rebalansa budžeta za 2023. godinu iz marta ove godine, koji je iznosio 213,7 miliona KM.

    Umanjeni iznosi za kredite
    U dokumentu u koji je imao uvid portal CAPITAL je navedeno da je to urađeno zato što još traje procedura usvajanja drugog rebalansa budžeta za 2023. godinu.

    Naime, Skupština grada Banjaluka je usvojila nacrt drugog rebalansa za 2023. godinu 25. oktobra, ali konačni prijedlog tog dokumenta još nije spreman, niti ima naznaka kada će biti.

    Zbog toga su se u Gradu Banjaluka kod priprema za iduću godinu oslanjali na finansijske parametre iz prvog dijela ove godine.

    „Kod analize razloga smanjenja budžetskog okvira za 2024. godinu, u odnosu na 2023. godinu, prevenstveno treba imati u vidu manje planirane kreditne prilive. U 2023. godini bio je planiran kreditni priliv za finansiranje kapitalnih investicija u iznosu od 25 miliona KM“, navedeno je u obrazloženju ovog dokumenta uz napomenu da u nacrtu budžeta za 2024. godinu nisu planirana nova dugoročna kreditna zaduženja.

    Precizirano je da je u dijelu primitaka od zaduživanja planiran iznos od osam miliona KM, koji je manji za oko 74 odsto u odnosu na 2023. godinu.

    Od tog iznosa 5,5 miliona KM je planirano za finansiranje deficita gotovinskog toka, koji se eventualno može očekivati u 2024. godini.

    „Biće pripremljena odluka o kratkoročnom zaduženju koju bi Skupština grada trebala usvojiti najkasnije sa usvajanjem prijedloga budžeta za 2024. godinu“, navodi se u nacrtu budžeta i dodaje da se ostatak sredstva odnosi na ranije odobreni kredit za izgradnju mosta u Docu.

    Za grantove u 2024. je planirano je 2,73 miliona KM što je za oko 1,7 miliona KM ili 40 odsto manje u odnosu na ovu godinu, primici od nefinansijske imovine planirani su u iznosu od 2,65 miliona KM, što je za 20 odsto manje u odnosu na 2023. godinu kada je plan iznosio 3,3 miliona KM.

    Na transfere ide 10 miliona KM ili 25,5 odsto više u odnosu na 2023. godinu, ali se najveći iznos 9,9 miliona KM odnosi na sredstava za socijalnu zaštitu koja se očekuju od nadležnog Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite.

    Uvećani rashodi za plate
    Kada su u pitanju rashodi iduće godine su planirana značajna sredstva za otplatu kredita iz prethodnog perioda, tačnije 19,6 miliona KM.

    „Ovdje treba imati u vidu trend rasta referentnih kamatnih stopa na međunarodnom tržištu kapitala, što može dovesti do porasta ovih rashoda u narednoj godini“, navedeno je nacrtu budžeta za 2024. godinu.

    Za iduću godinu su planirani uvećani rashodi na brojnim stavkama.

    Tako je za rashode za lična primanja planirano 51,9 miliona KM što je za 2,9 miliona KM ili 6,1 odsto više, za doznake na ime socijalne zaštite je predviđeno 29,5 miliona KM što je za 5,24 miliona KM ili 21,6 odsto više nego u 2023. godini.

    Takođe, planiran je i rast rashoda za korišćenje roba i usluga i to za 3,9 miliona KM i najvećim dijelom se odnosi na tekuće održavanje komunalne i saobraćajne infrastrukture i održavanje javnih površina.

    Datum idućeg zasjedanja Skupštine grada, kao i set pitanja koji bi trebao da se nađe na dnevnom redu trebao bi biti određen na sjednici Kolegijuma 17. novembra.

  • Nema Nove godine na Trgu Krajine

    Nema Nove godine na Trgu Krajine

    Gradnačelnik Banjaluke Draško Stanivuković potvrdio je da će centralno obilježavanje proslave Nove godine biti na novom trgu kod sportske arene uz Park Mladen Stojanović.
    “Stava smo, zajedno sa inženjerima građevinske struke da gradilište kod hotela „Palas“ nije bezbjedno za organizovanje događaja koji bi mogao okupiti i do nekoliko desetina hiljada ljudi”, istako je Stanivuković u objavi na društvenoj mreži”, X”.

    Posljednjih dana u medijima se pojavila vijest da bi ugostitelji iz centra grada, donošenjem ove odluke bili izuzetno nezadovoljni, jer bi gosti za najluđu noć bitli izmješteni iz centra Banjaluke, međutim Stanivuković tvrdi da će biti pronađeno rješenje koje će svima odgovarati.

    “Poštujući zakupce koji su iznajmili objekte u sklopu “Zimzobala”, umjesto Nove godine, na Trgu će biti organizovana dnevna žurka, dječija Nova godina, te još jedan koncert prije obilježavanja Dana Republike Srpske, što će svakako biti novi sadržaji koji nisu organizovani prethodnih godina”, navodi gradonačelnik u svojoj objavi.

    Na kraju istakao je i da su u Gradskoj upravi otvoreni za razgovore sa zakupcima kućica u Parku Petar Kočić, kao i za kako je rekao, pronalaženje načina da se ovi zakupci dodatno podrže.

    “Naša obaveza je prije svega da vodimo računa o bezbijednosti naših sugrađana i gostiju, i to ovakvom odlukom i činimo”, zaključio je Stanivuković.

  • Kaji dva parkinga u centru Banjaluke

    Kaji dva parkinga u centru Banjaluke

    Na narednoj sjednici banjalučke Skupštine odbornici bi, kako saznaje BL portal, trebalo da raspravljaju o odlukama kojima se Tržnici povjerava naplata parkiranja na novim parking prostorima koji su u izgradnji kod ovog objekta.
    Ove dvije tačke je predložio gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, uz obrazloženje da je Grad prepoznao važnost potrebe građana da se parkiraju u samom centru grada, a takođe i činjenicu da postoji nedostatak parking mjesta u gradu.

    Gradonačelnik je odluke do kojih je došao BL portal predložio na inicijativu koje je pokrenulo privredno društvo “Tržnica”, u vlasništvu kompanije MG Mind, poznatog biznismena Mladena Milanovića Kaje.

    Ovo privredno društvo trenutno gradi parking prostor odmah pored same Tržnice, a njegovim završetkom grad će dobiti novih 97 parking mjesta. Međutim, prašinu u javnosti podigao je podatak da je parcela na kojoj se gradi parking katastrom i regulacionim planom predviđena kao park.

    Pored izgradnje ovog parkinga, odlukom je predviđeno otvaranje još jednog parking prostora sa 50 mjesta. Riječ je o lokaciji preko puta ulice Đure Daničića, bočno od Tržnice, a koja je do sada uglavnom bila divlji parking bez bilo kakve naplate.

    Dakle, u pitanju je ukupno 147 novih parking mjesta u drugoj zoni, a dio prihoda od naplate trebalo bi da dobije i Grad.

    Prema najavama, sutra bi trebalo da se održi sjednica Kolegijuma Skupštine Grada, na kojoj će se odbornici upoznati sa ovim tačkama, a zatim i odlučiti da li ih ostavljaju na dnevnom redu.

  • Vidović odgovorio Triviću: Nećeš se osiromašiti ako od milionske dobiti nešto više odvojiš za plate radnicima

    Vidović odgovorio Triviću: Nećeš se osiromašiti ako od milionske dobiti nešto više odvojiš za plate radnicima

    Privrednik Siniša Vidović, odgovorio je na prozivku predsjednika Unije poslodavaca Republike Srpske Saše Trivića.

    Zašto te toliko povrijedi moja podrška povećanju minimalca? Ne brini, nećeš osiromašiti ako od milionske dobiti nešto više odvojiš za plate radnicima. Trebaju i oni da žive, počeo je Vidović.

    Vidović ističe da ne zna zbog čega Trivić osjeća uznemirenost, zbog toga što radnici zaslužuju veću platu u, kako kaže, ovim zlim vremenima.

    „Smeta ti što se neko od poslodavaca usudio da iznese različito mišljenje? Pa nisam ja tvoj poslodavac, niti si mi ti nadređen zato što vodiš asocijaciju poslodavaca! A u vezi poslova ranije generacije – jeste, uzimali su preduzeća koja su upropastili direktori pretekli još iz SKJ garnitura. Ni moj otac, ni iko moj, nije kao SKJ ili stranački direktor upropastio neko državno preduzeće, pa oteo njegovu imovinu“, istakao je Vidović te dodao:

    „Mi smo onako kako smo znali i mogli i uz pomoć skupih kredita, na upropaštenim preduzećima podizali nova preduzeća koja danas hrane preko 200 porodica. Da li je po tebi to grijeh?“, naveo je Vidović.

    Vidović je na kraju ponudio predsjedniku Unije poslodavaca da anonimno anketiraju radnike koji rade kako u njegovim, tako i Trivićevim preduzećima, a da glavno pitanje bude, šta oni misle o svojim poslodavcima.

    Podsjećamo, Vidović je podržao prijedlog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika da se minimalna plata do Nove godine poveća sa 700 KM na 1050 KM.

    Na to je Trivić odgovorio:

    „Kompanija moga druga je nastala na razvalinama mnogih firmi koje su uništili da bi došli do imovine. Zadnji koji bi trebao pričati o radnicima i njihovim pravima“, naveo je Trivić.

  • Trivić: Ljudima je preko glave Dodika, njegove klike, korupcije i lažnog patriotizma

    Trivić: Ljudima je preko glave Dodika, njegove klike, korupcije i lažnog patriotizma

    Nastavlja se izdajnička politika lažnog predsjednika u kojoj uporno pokušava da istrguje za sebe bolju poziciju, a na uštrb Republike Srpske.

    Ovo je izjavila predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić, komentarišući gostovanje lidera SNSD Milorada Dodika na ATV i prozivke koje je uputio na njen račun.

    – Pravo čudo bi bilo da je drugačije i da bar jednom pokuša da uradi nešto korisno za narod i Srpsku. Obzirom da me na svojoj televiziji pominjao, red je da mu odgovorim – izjavila je Trivićeva.

    Ako, kako je istakla, Dodik zaista ne priznaje Šmita, kako je tvrdio sinoć na ATV, onda neka odgovori na pitanje otkud turista, kako ga Dodik zove, u udarnom terminu RTRS.

    – Otkud iza njega zastava kancelarije OHR na ekranu u čijem uglu je logo RTRS?! Iza Šmita nije bila zastava ni Njemačke ni CSU, zemlje i stranke iz koje dolazi, nego logo i zastava OHR – navela je Trivićeva.

    Ona je pozvala Dodika da, ako baš nije imao ništa sa dolaskom Šmita na RTRS, svoje nepriznavanje Šmita dokaže tako što se neće pojaviti pred Sudom BiH 22. novembra, jer, kako navodi Trivićeva, optužnica je podignuta na osnovu izmjena Krivičnog zakona BiH koje je nametnuo Šmit. Pored toga, dodala je, Dodik navodno ne priznaje ni Tužilaštvo ni Sud BiH.

    – Da se vraćam unazad, pa pitam zašto su i Dodik i SNSD učestvovali na izborima za čije održavanje su sredstva obezbijeđena na način da je Šmit nametnuo odluku o finansiranju izbora; to bi bilo već previše kontraargumenata za Dodikovu tvrdnju kako on ne priznaje Šmita – istakla je predsjednica Narodnog fronta.

    Tvrdi da je jedno reći “ne priznajem ga, on je nelegitiman” i da to može reći svako, te da tu priču može da vrti do besvijesti, a da je sasvim druga stvar djelima potkrijepiti riječi.

    Trivićeva dodaje da je Dodik imao priliku da potkrijepi svoje riječi tako što neće ići na Sud, jer je proces pokrenut na bazi nametnutog zakona jednog stranca.

    – I za kraj, na tvrdnju da svakodnevno razgovara sa narodom koji ga navodno podržava u njegovim suludim politikama, napomenula bih Dodika da njegovi poltroni nisu ni narod ni javno mnjenje. To što mu njegovi poltroni iz straha i zbog sinekura moraju poltronisati, dobar dio naroda, a usudila bih se reći velika većina, jedva čeka da mu vidi leđa. Ljudima je preko glave i njega, i njegove klike, i korupcije i lažnog patriotizma. Ljudi hoće normalan život. U miru. Zna dobro Dodik da mu je narod odavno rekao ne, znaju i njegovi koji su mu krali glasove. A znaju i mnogi drugi. Zato se on zajedno sa svojim poltronima, uporno poziva na to da je legitimno izabrani predsjednik. Legitimno izabrani predsjednik ne bi imao potrebu da to svaki dan ponavlja kao papagaj. To bi se valjda podrazumijevalo – zaključila je Trivićeva.

    Dodik: Nije moguće polemisati sa tako glupim stavovima
    Gostujući sinoć u programu ATV, lider SNSD Milorad Dodik rekao je da “nije moguće polemisati sa tako glupim stavovima”, komentarišući izjavu Jelene Trivić da je Kristijan Šmit “realnost koja se mora prihvatiti”.

    – Kaže žena eto on postoji tu i radi, moramo to priznati. Stani, pa to baš ne smiješ da uradiš. Ako to priznaš, pristaješ da može sve da ti uradi. A on je došao tu zbog toga – rekao je Dodik.

    Dodao je i da “nije dokaz da je neko pametan ako je školovan, barem ne politički”.

    – Da, jeste iza Šmita neka moć, ali možete li da prihvatite da neka nepravno imenovana osoba može da donese neke odluke? Naravno da ne možete. Hoćete li biti oštećeni? Vi ste oštećeni čim je on došao. Nemate izbora drugog nego da se borite, a ne da to prihvatite – rekao je Dodik.

  • Dodik: “Trojka” sve više pokazuje da živimo u dvije države

    Dodik: “Trojka” sve više pokazuje da živimo u dvije države

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da svakom svojom aktivnošću “trojka” sve više pokazuje da već živimo u dvije države, a ostalo su formalnosti i pitanje je dana kada će se i to desiti.

    “Svojim lažima na račun Republike Srpske i prikrivanjem radikalnih militantnih grupa za čije postojanje i svjetska javnost zna, pokazuju da nemaju volju da se to pitanje riješi, te tako negirajući opasnost i probleme koji postoje postaju ključna prijetnja za bezbjednost svih stanovnika u BiH”, ukazao je Dodik.

    Činjenica je da niko nije reagovao na skandaloznu prijetnju iranskog amabasadora da će kao i prije 30 godina “pohitati” u pomoć, ako se pojavi problem za BiH, rekao je Dodik, pokazuje njihovo licemjerje.

    “S druge strane šalju pisma o navodnom malignom ruskom uticaju i to neko treba da podrži, a zna se kakva je uloga Irana bila i kakva se uloga u dijelu radikalnih bošnjačkih struktura priželjkuje i dalje”, naglasio je Dodik za Srnu upitan da prokomnentariše pismo koje su uputili poslanici i delegati “trojke” institucijama EU i SAD.

    Predsjednik Srpske je ocijenio da je evidentno da su u nedostatku ideja pozvali i cijelu međunarodu zajednicu da zaštiti neustavni Sud i Tužilaštvo BiH i tako još jednom pokazali da žele da utiču na politički proces koji se vodi protiv institucija Srpske i njega kao predsjednika Republike, te šta je stvarna zamisao tog pravnog cirkusa.

    On je naglasio da je jasno da je Milorad Dodik jedino prijetnja njihovom unitarizmu i ničemu drugom.

    Dodik je poručio političkim muslimanima koji pričaju o multietničnosti da prvo pitaju Srbe i Hrvate koji žive u Sarajevu kako zapravo ta multietničnost izgleda iz njihovog ugla.

    Dok su im puna usta hvale kako je sve bajno i sjajno i niko ne želi da dominira nad drugim narodom, rekao je Dodik, neka samo pregledaju izvještaje medija u Federaciji, kako govore o svojim komšijama Srbima i ismijavaju činjenicu da postoje Srbi, koji zahvaljujući svojoj sposobnosti mogu da rade bilo gdje, pa i u tom istom Sarajevu, ali to nekome smeta i predmet je podsmijeha, ali i iživljavanja.

    “Nisam ja poslao pismo, nego su ga poslale vaše kolege. Vama niko ne brani da pišete šta hoćete. Lagali ste godinama, pa možete i da nastavite. Ako hoćete da pokažete išta malo dalje od ove propagande morate da prestanete lagati oko Kremlja i ostalog. Rusija je za nas prijateljska zemlja i mi ćemo i dalje sarađivati. Nastavićemo raditi u interesu Srpske. Vama kao poltronima stranih ambasada ništa drugo i ne priliči nego da izmislite da svi stranci imaju svoje poltrone”, istakao je Dodik.

    On je podsjetio da Rusija nikada ništa nije tražila od Republike Srpske, niti traži.

    Prema njegovim riječima, Rusija traži poštivanje teritorijalnog integriteta BiH i uvažava činjenicu da strane u BiH treba da se dogovaraju, bez prisustva stranaca i to je ruski zvanični stav.

    “Nema nikakvih podzemnih aktivnosti, te da su podzemne aktivnosti samo u vašim glavama”, poručio je Dodik i dodao da vidi da se opet drže svoje “lijepe dječje pjesmice” o secesiji.

    “Da vam kažem, nikakav plan o secesiji nema, ali da ćemo prihvatiti vaše priče o tome kako ćete napraviti unitarnu BiH, to sigurno nećemo. Jedna od varijanti da vam se suprotstavimo jeste da se mirno raziđemo. To je nešto što će se desiti i vi to savršeno dobro znate. Zato ste ovako nervozni i zato plasirate priču o tome da su jedan čovjek i jedna partija nešto krivi, a vi ste bajni, bajna ponuda svima. Je l’ da?

    Treba samo vas da slijedimo i ovdje će teći med i mlijelo? Naravno, to nije istina, a najbolje o tome govore izbori. Mi smo za vas, što se tiče SNSD-a, na političkoj sceni BiH politički giganti, kako je to rekla Željka Cvijanović, a vi ste tek marginalne umišljene periferne spodobe koje pokušavaju da prodaju svoju ideologiju i svoju politiku. Još jednom da vam kažem da nemam plan o secesiji, ali mislim da ćemo se mirno razići upravo zbog vaših politika”, zaključio je Dodik.

  • Zelenski: Obratite pažnju na Balkan, Rusija ima planove

    Zelenski: Obratite pažnju na Balkan, Rusija ima planove

    Obratite pažnju na Balkan. Vjerujte mi, dobijamo informacije da Rusija ima velike planove. Bliski istok, a drugo odvraćanje pažnje – Balkan. Ukoliko zapadne zemlje i druge države svijeta ništa ne učine, biće ponovo eksplozija tamo, kazao je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski.

    On kaže da to nije ništa novo.

    “Među državama Balkana postoji kriza i ona nije od juče. Upravo zato se tamo Rusija miješa, da bi jedna balkanska država ratovala protiv druge. Rusija je zainteresovana u odvraćanju pažnje i pomoći. Ima razlike kada ti pomažeš jednoj državi i kada tu pomoć i pažnju moraš da podijeliš između nekoliko njih”, kazao je Zelenski afričkim novinarima i dodaje:

    “Između nekoliko država, nekoliko kriza, nekoliko humanitarnih izazova. Ne radi se samo o oružju, nego i o humanitarnoj pomoći, takođe, ženama, djeci, koji su postali žrtve rata”, ističe on.

    On je dalje naveo i da se obrati pažnja na Moldaviju.

    “Vjerujte mi, Rusija to isto tamo organizuje. Sada oni počinju da destabilizuju situaciju u Moldaviji. Žele da pokažu da nešto tamo nije bilio u redu sa izborima. Zbog čega? Da bi proglasili izbore nelegitimnim i skinuli proevropsku vladu. To je ono što Rusija radi”, kazao je Zelenski.