Autor: INFO

  • Stevandić pozvao Basovu da vrati Šmita u Njemačku

    Stevandić pozvao Basovu da vrati Šmita u Njemačku

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pozvao je predsjednika Bundestaga Berbel Bas da njemačkog državljanina Kristijana Šmita vrati u NJemačku s ciljem zaštite osnovnih demokratskih principa i međunarodnog prava.

    Stevandić je u pismu Basovoj istakao je da se Šmit bez ikakvog zakonskog mandata ili ovlašćenja miješa u unutrašnje odnose, narušava Dejtonski mirovni sporazum i izaziva ozbiljnu štetu narodima i entitetima u BiH.

    U pismu Basovoj, Stevandić je podsjetio da je po okončanju mandata posljednjeg visokog predstavnika Valentina Incka 2021. godine imenovanje Šmita predloženo Savjetu bezbjednosti UN-a i da je jasno odbijeno.

    “Ipak, što je još nevjerovatnije, znajući da nije imenovan i da nema ovlašćenja, gospodin Šmit se pojavio i predstavio se kao visoki predstavnik, dajući naredbe i ponašajući se kao da ima pravo na tu funkciju. Svjestan činjenice da njegova funkcija nije ni potrebna, gospodin Šmit je najavio da sebe smatra posljednjim visokim predstavnikom”, naveo je Stevandić.

    On je dodao da je Šmit otišao korak dalje i počinio krivično djelo, odnosno, nametnuo je izmjene i dopune Krivičnog zakona BiH što je isključiva nadležnost Parlamentarne skupštine BiH.

    “Ova radnja je u krucijalnoj nedosljednosti sa potpisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom, a gospodin Šmit je ovim pokazao da ga nije briga za buduće implikacije njegovih brutalnih djela prema narodu BiH”, istakao je Stevandić.

    On je napomenuo da je Šmit svoje napore usmjerio na progon izabranog predsjednika Republike Srpske, da je podsticao institucije BiH da pokrenu krivični postupak i procesuiraju predsjednika Srpske, te je upozorio da su Šmitovi pokušaji intervencija u pravosudni sistem ozbiljno narušili odnose unutar BiH.

    “Drugim riječima, strani, u ovom slučaju njemački državljanin, koji nezakonito traži neograničenu moć upravljanja BiH, djeluje protiv legalno izabranih i imenovanih zvaničnika koji su jednostavno obavljali formalne aktivnosti koje su po zakonu trebali obavljati. Ovaj postupak predstavlja neprihvatljiv napad na suverenitet i demokratski ustavni poredak BiH i odbacivanje vladavine prava i potrebno ga je odmah zaustaviti”, poručio je Stevandić.

    On je konstatovao da dosadašnje ponašanje i nespretno bavljenje osjetljivim pitanjima Šmita, čak i da je imenovan visokim predstavnikom, pokazuje iznova da on ne posjeduje stvarno iskustvo u vezi sa odnosima na Zapadnom Balkanu, niti diplomatsko znanje, vještine ili osjetljivost za tešku istoriju BiH.

    “Čak ni u svojstvu u kojem se sam predstavio, gospodin Šmit se nije pokazao kao posrednik u rješavanju kriza, već ih je nasuprot tome, više puta sam proizveo. Upravo zbog toga, preovladavajuće mišljenje javnosti je da gospodin Šmit šteti i destabilizuje BiH”, naveo je Stevandić.

    U pismu Basovoj, predsjednik Narodne skupštine Srpske ističe da je NJemačka, tokom više od sedam decenija, uspostavila uzornu tradiciju demokratije i ljudskih prava, a da je, nimalo u skladu sa tom tradicijom, Šmit zloupotrijebio demokratiju i ljudska prava u jednoj evropskoj zemlji, ugrožavajući stabilnost čitavog regiona Balkana svojim neodgovornim postupcima.

    “Uvjeren sam da kao izabrani predsjednik Bundestaga shvatate ozbiljnost ove situacije i njene implikacije. Takođe bih istakao, da bi ignorisanje i prekoračenje volje naroda, neovlašćeni i destruktivni postupci gospodina Šmita mogli da izazovu ozbiljne i ekstremne reakcije u našem veoma delikatnom i krhkom regionu”, naglasio je Stevandić.

    On je dodao da su i pripadnici druga dva konstitutivna naroda svojim protestima, odnosno izjavama njihovih najviših zvaničnika, jasno izrazili protivljenje postupcima Šmita.

    Stevandić je ocijenio da su pokušaji Šmita da, dok je obavljao visoke dužnosti u svojoj zemlji, rehabilituje pilota zloglasne Legije Kondor, tokom čijeg bombardovanja je samo u Španiji ubijeno na hiljade civila, a za šta je dobio najviša nacistička odlikovanja, za Srbe i građane Republike Srpske uopšte, koji su najviše stradali od nacističke i ustaške okupacije, više nego dovoljan razlog da se Šmit diskvalifikuje za obavljanje bilo koje službene funkcije.

    “Poštovana predsjednice, prisjećajući se vašeg govora prilikom održavanja časa sjećanja na žrtve nacionalsocijalizma, smatramo da gospodin Šmit ni pod kojim uslovima ne bi trebalo da obavlja zvaničnu funkciju, naročito na prostorima na kojima žive Srbi. Predrasude stvarane godinama prema srpskom narodu, posebno su bolne i teško podnošljive, ali to nikada nije spriječilo srpski narod da stane iza politike za koju smatra da brani njegovo dostojanstvo i garantuje njegovu bezbjednost”, istakao je Stevandić.

    On je naglasio da dijeleći zajedničke ljudske, kulturne i civilizacijske ideale, Republika Srpska visoko cijeni čvrste odnose sa NJemačkom, posebno na demokratskom i ekonomskom planu, napominjući da Republika Srpska doprinosi više od 41 odsto privrede BiH koja je suštinski povezana sa NJemačkom, gdje pola miliona Srba živi kao lojalni i odani građani koji doprinose njemačkom društvu.

    U pismu, Stevandić je podsjetio da je Republika Srpska potpisala Dejtonski mirovni sporazum sa nekoliko država, uključujući Federaciju BiH, te da se u proteklih 28 godina Republika Srpska bori za poštovanje ovog sporazuma, kao i za zadržavanje njegovog pravnog okvira.

  • Žena koju je jutros udario automobil u Banjaluci zadobila je povredu glave, kuka i koljena

    Žena koju je jutros udario automobil u Banjaluci zadobila je povredu glave, kuka i koljena

    Žena koju je jutros udario automobil u Banjaluci zadobila je povredu glave, kuka i koljena i transportovana je u Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, rečeno je Srni u banjalučkom Domu zdravlja.

    Povrijeđena je u svjesnom stanju. Nakon što je zbrinula ekipa hitne pomoći, prevezena je u UKC na dalju dijagnostiku.

    Saobraćajna nezgoda dogodila se u 7.45 časova kod kružnog toka na Bulevaru cara Dušana.

    U banjalučkoj Policijskoj upravi Srni je rečeno da je povrijeđeno lice čiji su inicijali B.R. kada ga je udario automobil “reno”.

  • “Odnosi Rusije i SAD vise o koncu”

    “Odnosi Rusije i SAD vise o koncu”

    Odnosi Rusije i SAD vise o koncu, a za to je kriv Vašington, saopštilo je rusko Ministarstvo spoljnih poslova povodom 90 godina uspostavljanja diplomatskih veza SAD i Rusije.

    U saopštenju se navodi da je korijen najdublje krize u odnosima dvije zemlje želja Vašingtona da ograniči Moskvu i Peking.

    “Zahvaljujući američkoj politici rusofobije, odnosi Moskve i Vašingtona vise o koncu. To nije izbor Rusije, već bezobzirni potez SAD koji okreće točak eskalacije, uključujući zadatak nanošenja strateškog poraza Moskvi, a što može da dovede do katastrofalnih posljedica”, ističe se u saopštenju.

    U saopštenju je navedeno da su američki politički krugovi “beznadežno i besmisleno usredsređeni na promjenu režima i raspirivanje unutrašnjih sukoba u Rusiji, a to je projekat u koji se ulažu značajna sredstva”.

    Ministarstvo je, međutim, podsjetilo na dobru istoriju dvije zemlje kada su svoju saradnju gradile na poštovanju i međusobnom uvažavanju, prenio je TASS.

    “Upravo ovi principi, koji su činili osnovu sporazuma iz 1933. godine o ponovnom uspostavljanju bilateralnih diplomatskih veza, ostaju u potpunosti relevantni u ovim okolnostima bez presedana”, dodaje se u saopštenju.

  • “Tenkovi abrams ne prave razliku na ratištu”

    “Tenkovi abrams ne prave razliku na ratištu”

    Главни јуришни тенкови “М1А1 абрамс”, које је Украјина добила од САД, нису направили разлику на ратишту, изјавио је украјински предсједник Владимир Зеленски.

    Он је у разговору са новинарима из неколико афричких земаља објаснио да 31 оклопно возило, достављено средином октобра, није довољно.

    Зеленски је похвалио квалитет америчких тенкова, али је истакао да они до сада нису играли важну улогу на ратишту, уз напомену да они чине само “дио флоте” и да Украјина има различите врсте тенкова.

    Изјава Зеленског потврдила је оно што је портпарол европског и афричког контигента америчке војске Мартин О'Донел раније рекао, а то је да је тенк “абрамс” одлично оклопно возило, али да “није сребрни метак”, подсјећа “Раша тудеј”.

    САД су у јануару пристале да пошаљу Украјини довољно тенкова “абрамс” за наоружавање једног батаљона. Испорука је започета у септембру и завршена је прошлог мјесеца.

    Коментаришући испоруку тенкова, портпарол Кремља Дмитриј Песков тада је рекао да ће “и они да горе”.

  • Kovačević: Dodik, Šmit i Tramp dogovorili – Donald Dak novi visoki predstavnik u BiH

    Kovačević: Dodik, Šmit i Tramp dogovorili – Donald Dak novi visoki predstavnik u BiH

    Da ne bude da nešto krijemo, istina je da se predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sastao sa Kristijanom Šmitom u Bakincima, a sastanku su prisustvovali Donald Tramp i Donald Dak, rekao je portparol SNSD-a Radovan Kovačević.

    Kovačević je na društvenoj mreži Iks napisao da je sastanak protekao u divnoj atmosferi i uvažavanju, te da je dogovoreno da baš Donald Dak bude visoki predstavnik, jer je za tu imaginarnu funkciju teško pronaći primjerenijeg imaginarnog lika.

    • Kakva patka. Gospodo, 1.000 puta ponovljena laž ne može postati istina i već je postalo prilično zamorno svakodnevno demantovati vaše baljezgarije i fantazmagorije – odgovorio je satirično Kovačević na tvrdnje predstavnika opozicije iz Republike Srpske o navodnom sastanku predsjednika Srpske sa Šmitom.
  • Vulić: Pismom na pismo – očajnički potez “trojke” uz pomoć njihovog prijatelja Marfija

    Vulić: Pismom na pismo – očajnički potez “trojke” uz pomoć njihovog prijatelja Marfija

    Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je da je pismo, koje su uputili poslanici i delegati samoprozvane “trojke” institucijama EU i SAD, reakcija američke Ambasade u BiH koja je samo njih potpisala.

    Vulićeva je naglasila da je pismo napisano amaterski i uličarski, u već poznatom stilu slijepih poslušnika Majkla Marfija, odnosno izaslanika SDA zaposlenih u Ambasadi SAD u Sarajevu.

    • “Trojka” i jeste sastavljena većinom od bivšeg kadra SDA i u suštini nastavlja politiku te stranke iz koje su iznikli. S obzirom da u SDA nisu mogli da dobiju pozicije koje su toliko željeli, napravili su neke svoje male partije sa novim nazivima ali istom politikom – stvaranje unitarne BiH i uništenje Republike Srpske – naglasila je Vulićeva.

    Јedno je uvijek sigurno, istakla je Vulićeva, većina bošnjačkih političkih partija, zajedno sa Marfijem, uvijek je u koaliciji kada treba iznositi laži po svijetu o Republici Srpskoj.

    • Njihov cilj je već svima jasan – unitarna BiH, pa nikako ne iznenađuje pokušaj pravdanja i salve laži na račun Milorada Dodika iznesenih u pismu, a koje je samo pokazalo njihovu nemoć i očaj. Njihove reakcije na pismo koje smo uputili mi, srpski parlamentarci, potvrdile su da je Republika Srpska pogodila u metu i potpuno ogolila stvarno stanje u BiH – konstatovala je Vulićeva.

    Dok nteresna grupa, samoprozvana “trojka”, rekla je Vulićeva za Srnu, potpisuje pisma američke Ambasade u BiH i nastupa prema Srpskoj i predsjedniku Dodiku po uputama Marfija, u Kantonu Sarajevo i Federaciji BiH sve stoji na klimavim većinama.

    • Umjesto što pokušavaju da drugima nanesu zlo, služeći se raznim lažima, bolje bi im bilo da pogledaju šta im se dešava u entitetu i kantonima. Uvijek je bilo: Ko drugom jamu kopa sam u nju pada – poručila je Vulićeva.
  • Peking osudio izjavu Bajdena da je Đinping diktator

    Peking osudio izjavu Bajdena da je Đinping diktator

    Izjava američkog predsjednika DŽozefa Bajdena u kome je kineskog kolegu Si Đinpinga nazvao “diktatorom” je veoma pogrešna i neodgovorna politička manipulacija, saopštilo je danas kinesko Ministarstvo spoljnih poslova.

    • Uvijek postoje zlonamjerni ljudi koji pokušavaju da zabiju klin u odnose Kine i Rusije, ali u tome neće uspjeti – rekao je portparol Ministarstva Mao Ning novinarima, ne iznoseći detalje.

    Američki predsjednik DŽozef Bajden rekao je sinoć da on nije promijenio svoj stav u tome da je kineski predsjednik diktator.

    Odgovarajući na pitanje da li i dalje misli da je Si diktator Bajden je rekao da misli da jeste.

    Bajden je ovo rekao nakon razgovora sa Sijem, koji su trajali četiri sata u San Francisku.

    • Da, jeste diktator. On je diktator u smislu da vodi jednu komunističku državu koja se zasniva na formi upravljanja potpuno drugačijoj od naše – rekao je Bajden.
  • Kineski mirovni plan za Ukrajinu slaže se sa viđenjem Rusije

    Kineski mirovni plan za Ukrajinu slaže se sa viđenjem Rusije

    Ideje za rješavanje krize u Ukrajini koje je iznijela Kina slične su viđenju Rusije, izjavio je ruski ambasador u Kini Igor Morgulov.

    • Peking ima izbalansiran pristup situaciji oko Ukrajine, razumije realne geopolitičke razloge koji su doveli do ove krize, prije svega destruktivnu ulogu igrača van regiona. Protivi se isporukama oružja koje vode produžavanju sukoba. Ideje za rješavanje krize koje Kina predlaže dobro su osmišljene i generalno su slične našem viđenju situacije. Značajan dio toga može biti uključen u rad koji, međutim, ne može biti započet dok Kijev i njegovi zapadni gospodari ne pokažu želju za političko-diplomatskim rješavanjem sukoba – rekao je Morgulov, govoreći na naučnoj konferenciji u Šangaju.

    Kako je dodao, Rusija i Kina po gotovo svim međunarodnim pitanjima zauzimaju identične ili veoma bliske stavove.

    • Savremeni svijet prolazi kroz kardinalne, tektonske promjene. Pred našim očima se stvara novi, pravedniji multipolarni svjetski poredak. U takvim uslovima naše zemlje blisko sarađuju u UN, Savjetu bezbjednosti UN, G20, snažno braneći principe međunarodnog prava i multipolarnosti, pružajući uzajamnu podršku u pitanjima koja se tiču nacionalnih interesa. U okviru organizacija kao što su ŠOS i BRIKS, Rusija i Kina djeluju kao lokomotive, aktivno promovišući različite inicijative što je donijelo opipljive rezultate u vidu primjetnog povećanja značaja tih mehanizama u svjetskim i regionalnim poslovima i broja onih koji su spremni da učestvuju u njihovom radu – zaključio je ruski ambasador.

    Kina je 24. februara objavila dokument od 12 tačaka u kojem detaljno iznosi svoj stav o rješavanju konflikta u Ukrajini, a kao najvažnija stavka navodi se momentalni prekid neprijateljstava i prelazak na mirovne pregovore.

    U dokumentu pod nazivom “Stav Kine o političkom rješavanju ukrajinske krize“ kineski spoljnopolitički resor navodi i da će Kina nastaviti da igra konstruktivnu ulogu u nastavku mirovnih pregovora.

  • “Završena era ruskog uticaja”

    “Završena era ruskog uticaja”

    Rusija je prvi put u istoriji isključena iz Izvršnog saveta Uneska, objavio je predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski na društvenoj mreži X (Tviter).

    Ukrajinski predsednik smatra da će međunarodna uloga Rusije samo slabiti.

    “Prvi put u istoriji Rusija je isključena iz Izvršnog saveta Uneska. Era ruskog uticaja je završena, i to je tačno: ruskim teroristima nije mesto na čelu značajnih međunarodnih organizacija”, napisao je sinoć Zelenski.

    Kako je preneo Ukrinform, ruski predstavnici nisu mogli da učestvuju na događajima 42. zasedanja Generalne konferencije Uneska, koja je otvorena 7. novembra u Parizu, zbog kašnjenja u dobijanju viza.

  • Korona nastavlja da mutira

    Korona nastavlja da mutira

    Korona virus nastavlja da mutira, pojavljuju se novi sojevi i podsojevi, a mnogi svjetski priznati stručnjaci poslednjih dana upozoravaju na novu varijantu omikrona poznatu kao HV.1, koji je već dominantan u SAD, kao i JN.1 koji je “potomak” pirole, pronađen u Velikoj Britaniji, SAD, Islandu, Portugalu i Španiji.
    Nekako baš u isto vrijeme Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) izašla je s novim vodičem i smjernicama za liječenje korona virusa kojih bi trebalo da se pridržavaju zdravstveni radnici širom planete piše Blic.

    Britanski epidemiolozi smatraju da bi „novi sojevi korona virusa, uključujući HV.1 i JN.1 mogli da prođu kroz Evropu prije zime i da cirkulišu tokom zimskog perioda i Božića, te upozoravaju ljude da budu na oprezu i ukazuju na simptome na koje treba posebno obratiti pažnju.

    Pojavili se JN.1 i HV.1

    “Zvaničnici američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) kažu da još uvek „uče“ o JN.1 i kako on nosi mutacije da bi mogli da pomognu imunološkom sistemu. Ljudi treba da paze na simptome oba soja. HV.1 soj daje groznicu, kašalj, umor, začepljenost nosa ili curenje iz nosa, dok JN.1 takođe izaziva ove simptome, ali ovaj soj takođe može izazvati dijareju i glavobolju”, kaže dr Kris Papadopoulos, glavni predavač javnog zdravlja na Univerzitetu Bedfordšir.

    On je dodao da „još nema dokaza o novim ili jedinstvenim simptomima povezanim sa ovim varijantama, ali da je od suštinskog značaja za sve, posebno za one koji su pod većim rizikom, da paze na simptome kojih smo svjesni.”

    Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) je izdala novi, 13. po redu vodič i smjernice sa novim preporukama za pacijente koji boluju od korona virusa, kao i za ljekare koji će ih liječiti. Prema riječima epidemiologa dr Nebojše Bohuckog, najviše je kod nas bilo riječi o erisu i piroli, koja je imala 30 mutacija, odnosno druge omikrone, što znači da su novi virusi „njihova djeca i unučad“.

    Nisu opasniji, već zarazniji

    Prema njegovim riječima, pirola se pojavila ljetos i ostala je slabo zastupljena, međutim, smatra se da je njena mutacija upravo JN.1 koji je udaljenija mutacija od prethodnih. Znači da su veći izazovi za imuni sistem.

    “Smatra se, teoretski, da će našem imunom sistemu biti najteže da se izbori sa JN.1, ali to ne znači da je opasniji od drugih, već da će osoba koja je imala infekciju jednu, dvije ili više, kada dođe u kontakt sa JN.1 opet vjerovatno da oboli. Imuni sistem će se izboriti, neće biti teža bolest, ali će osoba imati kliničku sliku u trajanju od nekoliko dana ili duže. Neophodna je apstinencija s posla, biće na bolovanju i drugo. Dakle, trenutno je HV.1. dokazao koliko je potentan, dok je JN.1 tek u povoju. JN.1 je otkriven u avgustu u Luksemburgu, a već u septembru je došao u SAD, a nakon toga ga bilježimo u 11 zemalja najmanje”, kaže dr Bohucki.

    Kako kaže “samo čekamo da se dokažu i kod nas”.

    “Mi međutim nećemo imati ni američki ni islandski scenario. Očekujemo povećanje oboljelih koji neće imati težu kliničku sliku”, kaže dr Bohucki.

    Inače, posljednja revizija vodiča SZO za liječenje kovida donosi jednu novinu, a to je prema riječima dr Bohuckog kategorija umjerenog rizika. Do sada smo uvijek govorili o niskom ili visokom riziku. Smisao ovog vodiča je da se olakša rad zdravstvenim radnicima.

    SZO: Ne koristiti jedan lijek

    “Imamo subpopulacije sa aspekta hroniciteta ili njihovih godina. Za osobe koje su iznad 65 godina ili su mlađe od 65, ali imaju ekstremnu gojaznost, dijabetes, oboljenje bubrege, jetre, rizik je oko 3 odsto za hospitalizaciju, a za ostale koji nemaju ta oboljenja je rizik 0,5 odsto. Ovi podaci olakšavaju rad zdravstvenih radnika, jer kada imaju pacijenta sa kovidom koji ima neke od rizika onda je jasnije šta treba da rade”, kaže dr Bohucki.

    Sagovornik Blica napominje da se smatra da je trenutno najbolji lijek za sve osobe koje imaju visok rizik od hospitalizacije, tačnije dva antivirusna lijeka u jednom, „pakslovid“. SZO je dala odobrenje za ovaj lijek još u aprilu 2022. godine.

    “Za ljude u niskom riziku, one kojima ne treba nijedan lijek, a mnogi žele antivirotik jer prate medije i internet, i ako nemaju iznad 65 godina i hronična oboljenja, lijek izbora je paracetamol. Bitno je još reći da je SZO jako protiv primene lijeka „ivermektin“. Međutim, ako je riječ o teškim slučajevima, kritičnim i životno ugroženim stanjima, može da se koristi u okviru kliničkih istraživanja, ali zna se vrlo dobro koji su kriterijumi za studije”, zaključuje naš poznati stručnjak.

    Manje zaraženih, ali se rijetki testiraju

    Prema poslednjim podacima Ministarstva zdravlja i Instituta “Batut”, u Srbiji je u nedjelji od 2. do 9. novembra regsitrovano 3.684 novih slučajeva korone koji su potvrđeni na testovima, što je nešto manje nego sedam dana ranije.

    Procenat pozitivnih u odnosu na testirane već mjesec dana se kreće između 20 i 25 odsto, mada je činjenica, što potvrđuju ljekari na terenu, da zbog slabijih simptoma veliki broj oboljelih uopšte i ne dolazi u domove zdravlja ili ambulante.

    Srbija se prema kriterijumima ECDC trenutno nalazi u ljubičastoj korona zoni sa 100 -150 zaraženih na 100.000 stanovnika.

    Simptomi JN.1

    • Groznica
    • Kašalj
    • Umor
    • Začepljenje nosa
    • Curenje iz nosa
    • Dijareja
    • Glavobolja

    Simptomi HV.1

    • Groznica
    • Kašalj
    • Umor
    • Začepljenje nosa
    • Curenje iz nosa
    • Bol u grlu