Autor: INFO

  • Zelenski priželjkuje haos na Balkanu

    Zelenski priželjkuje haos na Balkanu

    Izjava predsjednika Ukrajine Volodimira Zelenskog da bi se na Balkanu mogla desiti eksplozija, koju bi navodno mogla izazvati Rusija, predstavlja klasični medijsko-politički spin s ciljem da se ponovo skrene pažnja na rusko-ukrajinski sukob, koji je od strane Zapada gurnut u drugi plan nakon izbijanja sukoba na Bliskom istoku.

    Kaže ovo za “Glas Srpske” dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu dž Banjaluci Slobodan Župljanin komentarišući jučerašnje dramatično upozorenje Zelenskog da Rusija navodno sprema “eksploziju” na Balkanu, ne precizirajući i kakvu.

    • Postaje sve više jasno da on, odnosno Ukrajina, nisu više interesantni zapadnim mentorima. Nakon otvaranja drugog fronta na Bliskom istoku, Ukrajina je u zapadnim političkim krugovima postala trećerazredna tema, što je on i shvatio, te sada na ovaj način želi to da promijeni. Vjerovatno je i jedan od scenarija da se otvori neki front u srcu Evrope za koji bi opet Rusija bila optužena – smatra Župljanin.

    Dodaje kako je Evropljanima dosadilo da u Ukrajinu šalju ogromne količine novca, jer im je postalo jasno da Kijev nema šanse u ovoj borbi sa Moskvom. Navodi i da ovi centri moći, pa i oni u Vašingtonu, pokušavaju naći izlaznu strategiju kada je u pitanju Ukrajina, što onda Zelenskog ostavlja na cjedilu.

    • Da bi povratio pažnju na sebe i Ukrajinu, on sada sipa bombe okolo, pa i po zapadnom Balkanu, pokušavajući ponovo aktuelizovati navodnu rusku prijetnju na ovim prostorima. Neće Rusija ništa loše napraviti, to mogu samo likovi koji imaju mentalni sklop Zelenskog. Ako pogledamo ko je generisao sve dosadašnji sukobe, scenarista je gotovo uvijek isti, to su SAD i njihovi zapadni partneri – navodi Župljanin dodajući da ovo nije prvi put da Zelenski na ovaj način želi privući pažnju svjetske javnosti.

    Slično mišljenje dijeli i njegov kolega, dekan Fakulteta bezbjednosnih nauka u Banjaluci Predrag Ćeranić, navodeći da je u pitanju klasična antiruska propaganda, te da su ovakva i slična upozorenja i kataklizmično-prijeteće poruke dio propagandnog rata.

    • Zelenski želi ponovo u stanje opšte opasnosti dovesti Evropljane, ali i ljude na ovim prostorima. Preko Balkana želi da povrati pažnju, bez koje ne može opstati. Ono što eventualno može biti opasno, pogotovo jer postaje sve očajniji, jeste da Zelenski i ekipa pređu granicu, jer Kijev na ovim, ali i drugim prostorima ima svoje agente haosa. Mislim da ne treba nikako isključiti jednu takvu mogućnost, da te snage nešto izvedu i onda za to optuže Rusiju. Mislim da ga ne treba potcjenjivati. Prisjetimo se samo nekih terorističkih akcija po Rusiji, čiji je krajnji cilj bilo izazivanje haosa. Stoga naše službe treba da obrate pažnju na ovakve i slične izjave, da ih analiziraju, jer niko sa sigurnošću ne može znati šta se iza brda valja – navodi za “Glas Srpske” Ćeranić.

    Eksplozija

    U jednom od svojih posljednjih obraćanja na društvenim mrežama predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski poručio je da će, ukoliko zapadne zemlje ništa ne učine, doći do eksplozije na Balkanu.

    • Među državama Balkana postoji kriza i ona nije od juče. Upravo zato se tamo Rusija miješa, da bi jedna balkanska država ratovala protiv druge – istakao je Zelenski u svom obraćanju.
  • “Zablude muslimana o BiH “

    “Zablude muslimana o BiH “

    Poruke vodećih predstavnika Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH nedavno poslane američkim i evropskim kolegama izazvale su histeriju u federalnom Sarajevu.

    Probudile su iskonski sarajevski strah da bi Srbi mogli pronaći platformu za dogovor sa zapadnjacima i uz njihovu pomoć postati dominantni u BiH. Toga se u federalnom Sarajevu boje više nego novih hiljadu dana u okruženju. U vidu reakcija smjenjivale su se uvrede, optužbe, podvale… Na kraju sklopila se samo tužna slika o zabludama muslimana o BiH.

    Zabluda o moći
    Skoro da nema muslimana u BiH koji ne misli da bi Republika Srpska bila vojnički poražena da Amerikanci 1995. nisu “pred Banjalukom zaustavili 5. korpus”. Činjenice i ratni dnevnici govore drugačije. Operacija “Tekbir” tzv. Armije RBiH, 15.6-31.7.1995. godine, izvedena uz pomoć NATO-a radi proboja kroz položaje VRS na sarajevskom ratištu doživjela je pravi debakl i koštala ih je skoro hiljadu života. Istovremeno, tzv. Armija RBiH izgubila je Srebrenicu i Žepu. Republika Srpska tada je značajno teritorijalno prešla 70 odsto predratne BiH. Kontakt grupi to je značilo nastavak rata i još udaljeniji mir.

    U Ženevi 8.9.1995. godine Srbima je ponuđeno priznanje Republike Srpske, ali po teritorijalnom principu 51/49 odsto u korist FBiH. Nakon pristanka veliki igrači preuzeli su rukovođenje terenom da bi stanje doveli u dogovoreni srazmjer. Prvo je krenula akcija “Maestral”, od 8. do 17.9.1995, koja je približno dosegla cilj. Mirotvorci su toliko bili zadovoljni rezultatom da su u Njujorku 26.9.1995. sa priče o granicama prešli čak na dogovaranje prvih demokratskih izbora?! Gledajući svoja, a ne samo američka posla, Hrvati i Srbi, svako za sebe, imali su i svoje planove o izgledu teritorije. Uslijedila je kontraofanziva VRS, a potom i operacija “Južni potez”, od 8. do 11.10.1995. godine.

    Srbi su u Dejton otišli sa kompaktnom teritorijom od Krupe na Uni do Drine i nadom da bi zbog procenta 49 odsto mogli zadržati Brčko i dodati Goražde, a Hrvati sa teritorijom koja ima direktnu vezu od Knina do Jajca i srednje Bosne… Ipak, gospodari sporazuma Amerikanci vratili su Republici Srpskoj Mrkonjić Grad sa okolinom, Brčko je otišlo u arbitražu, a o Goraždu nije bilo ni govora. BiH se našla na dvije kopče – Brčko i Mrkonjić Grad, koje su presjekle sve vitalne komunikacije između nacionalno jednoobrazne teritorije, a Milošević je odustao i od polovine odbranjenog Srpskog Sarajeva.

    Gdje je onda u svemu tome bitna uloga tzv. Armije RBiH, osim u zločinima mudžahedina u Vozući i onim za koje se sudi Atifu Dudakoviću?! Neki je najavljuju u tzv. drugom poluvremenu? Kada god to čujem sjetim se one “filmske” poruke iz fila “Ničija zemlja”. Vojnik tzv. Armije RBiH ostaje da leži na mini i ako se pomjeri leti u vazduh. Priznaćete, nije baš neka optimistična “oskarovska” poruka zagovornicima “drugog poluvremena”.

    Zabluda o značaju
    Ako se Еvropljani na nešto ježe onda je to priča o Bošnjacima kao “bijelim evropskim muslimanima”. Tome sam više puta bio svjedok na raznim evropskim adresama. Еvropljani su tu priču prećutno i mogli da trpe sve dok kao “planetarni” faktor na konferenciji Islamskog foruma Еvrope u Londonu 2005. nije preuranjeno kukuriknuo bivši reis Mustafa Cerić objavljujući “Deklaraciju evropskih muslimana”. Svako ko je zadužen za bezbjednost ЕU deklaraciju je razumio kao poruku da mir u Еvropi zavisi od muslimana, a da su Cerićeve garancije ništa drugo do poruke da se stvari mogu i drugačije okrenuti.

    Dakle, jasna slika odvojenosti muslimana od evropskih vrijednosti, interesa, identiteta i struktura. Teroristički napadi islamista u evropskim glavnim gradovima učvrstili su takav stav. Nedavnim porukama američkim i evropskim kolegama srpski parlamentarci u BiH nisu otkrili toplu vodu o radikalnom islamskom ponašanju, nego je to i Amerikancima i Еvropljanima poznato odavno. Mnogi smatraju da je to i glavni razlog zbog koga Srbima ne daju podršku za samostalnu Republiku Srpsku, a Hrvatima treći entitet. Njima je dejtonska BiH sistem kontrole i kada god Srbi ili Hrvati pokušaju uteći od neželjene uloge kontrolora, dožive da budu disciplinovani i vraćeni na namijenjeni im posao.

    Gradeći ideju o BiH u avnojevskim granicama, muslimani zapravo grade sopstvenu tamnicu. Upravljanje procesima u BiH putem “Jednog glasa iz Republike Srpske” (2011/13) i zadovoljstvo Еvropljana i Amerikanaca u vezi s tim konceptom, svakome pametnom u federalnom Sarajevu trebalo bi da bude dovoljan razlog da shvate kakva su pravila igre i da evropski plan na duže staze dopušta samo dvije opcije – Bošnjake koji su poput Albanaca deislamizovani ili muslimane inkorporisane u Srbe i Hrvate. Naravno da nije namjerno to što je Borislav bio predsjedavajući Predsjedništva BiH kada je Еvropsko vijeće odobrilo status potencijalnog kandidata BiH (2003), što je Nikola potpisao Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (2008), što je Dragan predao zahtjev za članstvo BiH u ЕU (2016) i odgovore na upitnik ЕU (2018), što je Milorad predao dodatne odgovore na ЕU upitnik (2019), što je Еvropska komisija pozitivno mišljenje o odgovorima poslala Miloradu (2019) i što je na kraju BiH dobila službeni status kandidata u vrijeme predsjedavanja Željke (2022).

    Spletom okolnosti moglo se tu naći i neko muslimansko ime, ali eto nije. Ide mart 2024. godine kada će predsjedavanje preuzeti Denis Bećirović, francuskog imena i bliskoistočnog prezimena pa ćemo vidjeti da li će mu biti učinjena takva čast. Osim toga, sve dosadašnje reforme umanjile su bošnjačku samostalnost, a Srbima i Hrvatima dale duple komande u BiH. O autoritetu bošnjačkih kadrova u ovom procesu najbolje govori nedavna činjenica da ЕU, čak ni aktuelnoj strukturi koja joj se potpuno podastrla, nije učinila čast da napravi iskorak na ovom putu. Ukrajina i Moldavija ne znaju gdje su im granice, a dobile su pregovore, a Srbija koja ima problem sa separatistima već je zatvorila nekoliko poglavlja. Ministar Konaković kaže da je to zbog ruskog uticaja u BiH preko Republike Srpske? Pa zar je manji ruski uticaj u Ukrajini, Moldaviji ili Srbiji?!

    Zabluda o Srbima i Dejtonu
    Srbi su jedini za koje se sa sigurnošću može reći da ne mrze muslimane. Srbe su kao djecu učili da su muslimani njihovi rođaci čiji su preci radi preživljavanja morali prihvatiti islam kao religiju Osmanlija. Muslimani u BiH nisu predmet srpske mržnje, nego su srpski zid plača pred kojim vijekovima stoje i tuguju zbog toga što im je ropstvo stvorilo narodnu raspolućenost koju svaki sljedeći okupator iskoristi. Sve što Srbi danas rade usmjereno je ka tome da se sa muslimanima nađe zajednički jezik i ostvari trajan mir.

    Dejtonski mirovni sporazum je jedini dokument koji su Srbi i Bošnjaci do sada zajedno potpisali i suludo je odustajati od njega prije nego što se ne dosegne neko bolje rješenje. Izjave o mirovnom sporazumu kao luđačkoj košulji najbolje govore o njihovim autorima. Luđaku svaka košulja smeta, ali jedina koja mu u sumanutom stanju istinski koristi i pomaže jeste ona koja ga sputava da nanese zlo sebi ili drugima. Nije legitimno tražiti da se takva košulja skine, ukoliko su jedini cilj njenog skidanja slobodne ruke kojima se nanosi zlo. Ne može se rušiti Dejtonski sporazum da bi se nastavilo sa zločinačkom i antimirovnom politikom o unitarnoj BiH koja je bila uzrok rata i koja je delegitimisana u Dejtonu. Takvi zahtjevi i jesu stalni uzrok svih problema, a ne reakcija na njih koja dolazi od strane Srba ili Hrvata. Na kraju krajeva, i da smo naivno pomislili da su se odnosi popravili nakon Dejtona razuvjerile bi nas dosadašnje zloupotrebe Ustavnog suda BiH, te aktuelni odnosi prema uzurpatoru Kristijanu Šmitu i politički proces u Sudu BiH protiv predsjednika Srpske. Da o pokušaju otimanja teritorije i imovine i ne pričamo.

    Pogovor
    Ni Srbi ni Hrvate ove zablude ne mogu ukloniti. Ne postoji takvo povjerenje. Ali sudbina je i jednih i drugih da muslimane ili Bošnjake sačekaju sa druge strane mosta mirne budućnosti, kada jednom nađu ili nabasaju na put do njega.

  • Zelenski: Od početka rata Izraela i Hamasa smanjene isporuke oružja Ukrajini

    Zelenski: Od početka rata Izraela i Hamasa smanjene isporuke oružja Ukrajini

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da su isporuke ključnih artiljerijskih granata njegovoj zemlji smanjene nakon početka rata između Izraela i Hamasa.
    -Isporuke su smanjene. Svako se bori za svoje zalihe. To je život, ne kažem da je to pozitivno, ali to je život, i mi moramo da branimo ono što je naše -rekao je Zelenski, a prenosi Tajms of Izrael.

    On je kazao da je smanjena isporuka granata prečnika 155 milimetara, koje se koriste na istočnoj i južnoj liniji fronta u Ukrajini.

  • Blizu 20.000 muškaraca pobjeglo iz Ukrajine, još toliko ih vraćeno

    Blizu 20.000 muškaraca pobjeglo iz Ukrajine, još toliko ih vraćeno

    Blizu 20.000 muškaraca pobjeglo je iz Ukrajine od početka rata kako bi izbjegli regrutaciju, otkriva BBC. Još 21.113 muškaraca pokušalo je pobjeći, ali su ih ukrajinske vlasti uhvatile, potvrdio je Kijev.

    Nakon ruske invazije na Ukrajinu većini muškaraca od 18 do 60 godina zabranjen je odlazak. Međutim, podaci do kojih je došao BBC otkrivaju da ih na desetine svakodnevno izlazi.

    Reporteri BBC-a su razgovarali sa nekoliko muškaraca koji su pobjegli kako bi se pridružili porodici u inostranstvu, studirali ili jednostavno zaradili za život.

    “Šta da radim u Ukrajini? Nisu svi ratnici… ne morate cijelu državu držati zaključanu. Ne možete sve grupisati kao što su to radili u Sovjetskom Savezu”, rekao je muškarac koji se zove Jevgenij.

    BBC je utvrdio tražeći podatke o ilegalnim prelazima granice iz susjednih Rumunije, Moldavije, Poljske, Mađarske i Slovačke da je 19.740 muškaraca ilegalno prešlo u ove zemlje između februara 2022. i 31. augusta 2023. godine.

    Oni koji su isključeni iz regrutacije uključuju muškarce sa zdravstvenim problemima te očeve troje ili više djece.

    U augustu su američki zvaničnici procijenili da je broj poginulih ukrajinske vojske do 70.000, iako Kijev ne želi objaviti zvanične podatke.

  • Izraelski ministar odbrane najavio da počinje nova faza rata, na jug Gaze bačeni leci upozorenja

    Izraelski ministar odbrane najavio da počinje nova faza rata, na jug Gaze bačeni leci upozorenja

    Ministar odbrane Izraela Yoav Gallant kaže da su izraelske odbrambene snage očistile zapadni dio Gaze od Hamasovih militanata i da sada prelaze na sljedeću fazu kopnene operacije.

    “Operacija se nastavlja i izvodi se na precizan, selektivan, ali veoma, veoma odlučan način”, kazao je Gallant.

    On nije otkrio šta je sljedeća faza, ali su stanovnici sa juga Gaze kazali kako izraelske snage bacaju letke upozorenja na određena područja kako bi na vrijeme otišli.

    Osim toga, izvještaji govore da izraelske snage provode operacije i na Zapadnoj obali.

    Novinska agencija AFP navodi da je veliki broj izraelskih vojnika izvršio raciju u izbjegličkom kampu na Zapadnoj obali. Također palestinski izvori tvrde da su vojnici ušli u bolnicu Ibn Sina u Jeninu prilikom čega ima ubijenih.

  • Dodik: Sankcije funkcionerima uvedene zbog saradnje sa Ruskom Federacijom

    Dodik: Sankcije funkcionerima uvedene zbog saradnje sa Ruskom Federacijom

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da su sankcije Amerike koje su uvedene visokim funkcionerima i liderima partija koje čine vlast u Srpskoj pokušaj obezglavljivanja naroda u Republici Srpskoj.

    Korupcija, nepoštovanje Dejtonskog mirovnog sporazuma, kriminal neka su od obrazloženja za koja nikada nije priložen nijedan dokaz. SAD ne traže dokaze, za presudu je dovoljno označiti metu. I konačno sankcije za lobiranje za sastanke sa predsjednikom Ruske Federacije, i konačno je igra otvorenih karata, rekao je Dodik za Srnu.

    Sve što rade, dodao je on, u stvari rade zbog veza ruskog i srpskog naroda koje su opštepoznate.

    – Ni ogromna stradanja i žrtve, razaranja i ratovi, nisu napravili neprijateljstvo između Srba i Rusa. Neće ni američke sankcije. Ako smo mi pokazna vježba za ostale u svijetu koji bi da sarađuju sa Rusima, neka bude tako. Zar je moguće da su Dodik, Cvijanović, Stevandić, Đokić i ostali sankcionisani krivi, a da ni u čemu nema američke krivice? – istakao je Dodik.

    Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije ministru industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petru Đokiću zbog, kako je navedeno, potpisivanja sporazuma sa Hrvatskom u vezi sa izgradnjom cjevovoda od ruske rafinerije u Hrvatskoj do Broda, što SAD smatraju “antidejtonskim ponašanjem”.

    Sankcionisano je 10 pojedinaca iz zemalja zapadnog Balkana zbog, kako je uopšteno navedeno, “korupcije i malignog uticaja”.

    Sankcije su uvedene i šefu Predstavništva Republike Srpske u Moskvi Dušku Peroviću zbog “lobiranja za sastanke predsjednika Republike Srpske i Rusije”, i odborniku SNSD u Skupštini opštini Lopare Savi Cvijetinoviću.

  • Crnadak odgovorio Dodiku: Čak i djeca u vrtiću znaju ko je kakav

    Crnadak odgovorio Dodiku: Čak i djeca u vrtiću znaju ko je kakav

    Kod nas se dobro zna ko je lažovčina. Vidjeli smo da čak i djeca u vrtiću znaju ko je kakav.

    Ovo je poručio potpredsjednik PDP, Igor Crnadak, reagujući na izjavu predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD Milorada Dodika da je on (Crnadak) lažovčina, te da nikad nije došlo do tajnog sastanka i dogovora sa Kristijanom Šmitom.

    – Dodik i Kovačević reagovali su na sporazum Šmit-Dodik. Bilo je uvreda, spominjao se Paja Patak i Donald Tramp, ali niko nije demantovao da postoji dogovor – objavio je Crnadak na Fejsbuku.

    Takođe, dodao je, nisu objasnili ni otkud Kristijan Šmit na RTRS.

    – Nema potrebe za nervozu, brzo ćemo sve znati. Na primjer, uskoro će sjednica Narodne skupštine, pa ćemo vidjeti hoće li Zakon o nepokretnoj imovini Republike Srpske biti na dnevnom redu – poručio je Crnadak.

    Podsjećamo, potpredsjednik PDP juče je objavio “pet elemenata” navodnog dogovora koji je postignut na tajnom sastanku, koji se, prema njegovim riječima, dogodio između Milorada Dodika i Kristijana Šmita.

  • Karan: Niko nikad neće uhapsiti predsjednika Srpske

    Karan: Niko nikad neće uhapsiti predsjednika Srpske

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan izjavio je da niko nikada neće uhapsiti predsjednika Srpske zato što je obavljao svoj ustavni posao.

    Predsjednik Republike Srpske je samo radio svoju ustavnu zadaću, a MUP Srpske štiti ustavni poredak i ustavne institucije Republike Srpske, rekao je Karan. On je istakao da je postupak koji se vodi pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske klasičan primjer rušenja Dejtonskog sporazuma i Ustava BiH.

    – Sudi se predsjedniku Republike Srpske za nešto što nije krivično djelo, a koje je kao takvo ustanovio neko ko ne može donijeti zakon, a pogotovo izmjene Krivičnog zakona BiH. Ovo je ustavnopravno nasilje – rekao je Karan za RTRS.

    Da je BiH normalna zemlja i da ima normalne pravosudne institucije, kaže Karan, onda bi bio uhapšen Kristijan Šmit ne zato što radi na crno, već zato što svojim djelovanjem ruši ustavni poredak i postaje glavni faktor nestabilnosti i narušavanja bezbjednosti u BiH. Govoreći o situaciji u BiH 28 godina nakon potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma, Karan je rekao da u BiH i dalje postoji kontinuitet razgradnje tog sporazuma.

    – Nasilnim putem, uz pomoć međunarodne zajednice i Kancelarije OHR, svih visokih predstavnika i onih koji to nisu, ruši se dejtonska BiH, a to je vrlo opasan proces. Zbog dalje tendencije tog rušenja, budućnost BiH u ovom ustavnopravnom i političkom smislu nije izvjesna – rekao je Karan.

    On je naveo da dejtonski Ustav nije promijenjen, osim Amandmana 1 o Brčko distriktu, ali da je njegova stvarnost drastično promijenjena na silu neustavnim i nepravnim putem.

    Karan je ukazao da je konceptualna ključna razlika u poimanju cjeline Dejtonskog sporazuma i današnje BiH u Republici Srpskoj i Federaciji BiH najvidljivija na proslavi 25. novembra Dana ZAVNOBIH kojeg u FBiH oblježavaju kao takozvani dan državnosti, dok se u Srpskoj slavi 21. novembar – Dan Dejtonskog sporazuma.

    – Konceptualna razlika se odnosi u tome da se tamo negdje smatra da postoji kontinuitet Socijalističke Republike BiH, dok mi u Republici Srpskoj smatramo da je raspadom bivše Jugoslavije nastala BiH kao nova država koja je prvi put dobila svoju državnost 21. novembra 1995. Godine – istakao je Karan.

    On je rekao da je punu državnost BiH dala Republika Srpska dajući joj dio svog unutrašnjeg suvereniteta u korist spoljnog suvereniteta, ističući da današnja BiH ima isključivo međunarodni spoljni suverenitet kao složena federalna zajednica, dok su Srpska i FBiH, kao federalne jedinice, dobile međunarodno priznanje koje nosi puni unutrašnji subjektivitet i suverenitet.

    – ZAVNOBIH ne može biti kontinuitet BiH, Socijalistička Republika BiH se raspala. Na bazi toga i prava na samoopredjeljenje je nastala Republika Srpska – rekao je Karan.

    Dodao je da su u procesu silnog, nezakonitog i nedejtonskog prenošenja i otimanja nadležnosti Republike Srpske htjeli oteti i njenu policiju koja je ključni stub Srpske, a sada spremaju posljednji udar na otimanje imovine.

    – Snaga institucija Republike Srpske nije tada to dozvolila, a neće ni danas ni sutra – poručio je Karan.

  • Ko je kriv što u Mostaru neće biti ćirilice

    Ko je kriv što u Mostaru neće biti ćirilice

    Odluka Gradskog vijeća Mostara da odbaci inicijativu da se na tablama ulica u tom gradu, pored latinice nađe i ćirilica, predstavlja nastavak stravične diskriminacije Srba i žestoki šamar koji je Čovićev HDZ “odvalio” svojim partnerima iz SNSD.

    Ovo za Srpskainfo tvrde predstavnici Koordinacije mostarskih Srba, komentarišući posljednju odluku vlasti u Mostaru kojom je odbijen amandman Kluba Srba u Gradskom vijeću da se na uličnim tablama nađe i ćirilica.

    Inače, navedeni amandman predložio je odbornik SNSD i zamjenik predsjednika Gradskog vijeća, Velibor Milivojević, a zanimljivo je da su njegovu inicijativu, osim tri srpska odbornika, masovno podržali i bošnjački odbornici, njih 12. Međutim, svi predstavnici hrvatskih stranaka, među kojima je najviše onih iz HDZ BiH Dragana Čovića, prilikom glasanja bili su uzdržani, tako da amandman nije prošao.

    Primjer Banjaluke
    – Nažalost, Mostar je juče odbio da izgled tabli na kojima pišu nazivi ulica izgleda slično kao što je to u Banjaluci, jedinom gradu u BiH koji ima nazive ulica ispisane na dva pisma. Amandmanom, u skladu sa Ustavom BiH o pravu na korištenje zvaničnih jezika i pisama i Zakonom o saobraćajnim znacima, na pripremljenu odluku Gradske uprave tražio sam da bar ulice u užoj gradskoj zoni budu ispisane na dva pisma – izjavio je šef mostarskog SNSD Velibor Milivojević nakon glasanja u Gradskom vijeću.Predsjednik Koordinacije mostarskih Srba, Dušan Golo, za Srpskainfo naziva “tragičnim” to što je SNSD u Mostaru od svojih koalicionih partnera iz HDZ, kako kaže, dobio “korpu”.

    – Ono što je najtragičnije jeste to da je upravo zahvaljujući Milivojevićevom glasu u Gradskom vijeću Mario Kordić iz Čovićevog HDZ izabran za gradonačelnika Mostara. Valjda je ovo način kako se HDZ zahvaljuje SNSD na toj podršci – kaže Golo.Odbijanje predstavnika HDZ da glasaju za to da se na tablama mostarskih ulica nađe i ćirilično pismo, Golo ocjenjuje kao nastavak diskriminacije rijetkih preostalih Srba u tom gradu. Prema njegovim riječima, taj proces već dugi niz godina može se otvoreno nazvati etničkim čišćenjem.

    Etničko čišćenje
    – I ovo malo preostalih Srba nemaju nikakva prava, za njih nema posla, pa nas je svakim danom sve manje. Ovo se zaista može nazvati etničkim čišćenjem Srba u Mostaru. Najtragičnije je da se SNSD nalazi u koaliciji s HDZ, koji je glavni krivac za ovakvo stanje. Ne vidim neke oštre reakcije iz vrha SNSD na ovakvo ponašanje njihovih partnera. Reaguju samo nižepozicionirani stranački funkcioneri, a moje mišljenje je da bi predsjednik SNSD prvi trebalo da o ovim stvarima razgovara s liderom HDZ – smatra Golo.

    Inače, vrijedi podsjetiti da u Mostaru i dalje u praksi nije provedena odluka koju je Gradsko vijeće formalno, nakon snažnog međunarodnog pritiska, donijelo još prije godinu i po dana, a tiče se izmjene naziva ulica koje nose imena ustaških zločinaca iz Drugog svjetskog rata.

    Iako su odluku mostarskog Gradskog vijeća o promjeni naziva ulica Mile Budaka, Rafaela Bobana, Jure Francetića, Đure Spuževića, Vokića i Lorkovića, te Ive Zelenike, u julu 2022. pozdravili Kristijan Šmit, ambasadori SAD i Velike Britanije u BiH, šef Delegacije EU Johan Satler, kao i predstavnici jevrejske zajednice i antifašističkih udruženja, ta odluka još nije primjenjena.

    Prema rezultatima popisa stanovništva iz 2013, u Mostaru je živjelo samo 4.000 Srba, za razliku od predratnih 24.000.

  • Korupcija, kriminal i dezinformacije najveće prijetnje za zapadni Balkan

    Korupcija, kriminal i dezinformacije najveće prijetnje za zapadni Balkan

    Organizovani kriminal, korupcija i dezinformacije najveće su brige građana zapadnog Balkana, sudeći prema istraživanju javnog mnjenja koje je sredinom maja ove godine sproveo Savjet za regionalnu saradnju (RCC) i koji je građane regiona pitao šta misle o bezbjednosnim pitanjima.

    Uz činjenicu da je sve navedeno tačno, stručnjaci sa kojima smo razgovarali mišljenjem idu i korak dalje, i kao najveći problem s kojim se suočavamo izdvajaju pitanje obrazovanja, za koje tvrde da je u ogromnoj mjeri urušeno.

    Ali, prije nego što se vratimo na stavove struke, narednih par redova iskoristićemo da prenesemo detalje gorepomenutog istraživanja.

    Majlinda Bregu, generalna sekretarka Savjeta za regionalnu saradnju, kazala je da je više od 66 odsto građana regiona organizovani kriminal svrstalo kao najveći problem na polju sigurnosti.

    “To ide ruku pod ruku s korupcijom, za koju 55 odsto građana vjeruje da je porasla. Kada govorimo o migracijama, 70 odsto građana se slaže da region treba pružiti utočište migrantima, ali većina, njih 80 odsto, vjeruje da Evropska unija mora učiniti više sa svoje strane i podijeliti taj teret”, rekla je Bregu, dodajući da čak 47 odsto anketiranih vjeruje da dezinformacije uzrokuju veliku štetu, jer izazivaju mržnju i raskol.

    “46 odsto građana smatra da su društveni mediji ti koji imaju najveću tendenciju širenja lažnih vijesti, a iza njih su novinari (44 odsto) i političari (38 odsto)”, kazala je Bregu.

    Dr Drago Vuković, sociolog i redovni profesor na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu, kaže da ovakvi stavovi potpuno oslikavaju stanje jednog zapuštenog društva.

    “Mi danas živimo u društvu opterećenom konfliktima, korupcijom i kriminalom, društvu u kojem odnose profiliše interesna politika, politika najnižeg nivoa. Takva politika generiše sukobe i strahove, jer je elitama tako lakše upravljati masama. To su te tzv. manipulativne politike”, rekao je Vuković za “Nezavisne novine”.

    Kada se na to dodaju društvene mreže, kao globalna rigidna ideologija, koja djeluje na običnog čovjeka, on kaže da nije ni čudo što građani imaju razne vrste strahova.

    “Ta osjetljivost informacija koje se proizvode od strane politike, medija, interneta, posebno dolazi do izražaja kod nas, jer smo duboko podijeljeno društvo i ove nam informacije više proizvode sukobe, pa i mržnju, nego što nam pomažu da imamo zdrav odnos prema njima”, naglasio je on.

    S druge strane, Zoran Krešić, novinar “Večernjeg lista” iz BiH, još oštrije pristupa ovoj tematici i kaže da je za njega najveći problem Balkana pitanje obrazovanja.

    “Mi smo toliko uništili sustav obrazovanja da se zapravo ne treba čuditi ničemu što se događa kod nas i to je za mene problem broj jedan. Jer, pametni ljudi, odnosno oni kojima ne možeš manipulirati i koji su kompetentni, obrazovani, neće ništa od ovih stvari prihvatiti, niti dezinformacije, niti bilo šta drugo, ukoliko su informatički, medijski ili bilo kako drugo pismeni. I ovdje se mogu prikloniti onoj židovskoj ‘Ako želiš uništiti jedan narod, uništi mu obrazovanje'”, poručuje Krešić.

    Kada su u pitanju korupcija i drugi problemi, on nema prigovora da se radi o ozbiljnim stvarima za kompletan Balkan. Ali, kada je riječ o dezinformacijama i s njima povezanim stvarima, Krešić kategorično tvrdi:

    “Kreatori svih tih informacija, poluinformacija, objava ili bilo čega drugog su u najvećoj mjeri sami građani. Oni sudjeluju u tom lancu proizvodnje lažnih vijesti i bilo čega sličnog.”

    Kao jedan od problema koji nije pomenut, a praktično je tu, on navodi vještačku inteligenciju, čija bi zloupotreba mogla da proizvede nesagledive posljedice.

    “Vjerovatno već imamo te zloupotrebe. A treba se plašiti da bi uz pomoć onoga što mi sada zovemo botovi, trolovi, jednostavno moglo da se proizvodi tone materijala koje zapravo imaju jedinu zadaću, a to je da zavaraju i usmjere na krivi trag. Možemo samo pretpostaviti kakve bi posljedice moglo imati kada su u pitanju neke ozbiljnije priče, primjerice izborna kampanja. Zamislite situaciju da npr. HDZ, SDA, SNSD ili bilo ko drugi imaju strojeve koji su u stanju generirati stotinu tisuća objava u sekundi, a koje će jednostavno druge stranke predstaviti u drugom smislu. Zato, ne bih rekao da su krivi novinari ili mediji, već jednostavno svi mi smo dio toga začaranog kruga. Jednako veliki problem je što je velika većina građana i medijski i informaciono potpuno nepismena”, zaključio je Krešić.