Autor: INFO

  • “Granica postoji” u Modriči: Branimo Srpsku i kad se ne sastajemo

    “Granica postoji” u Modriči: Branimo Srpsku i kad se ne sastajemo

    Skupu je prisustvovalo oko 2.500 ljudi.

    Skupu su prisustvovali, između ostalih, vršilac dužnosti direktora Službenog glasnika Republike Srpske Miloš Lukić, ministri u Vladi Srpske Zora Vidović, Siniša Karan, Danijel Egić, Denis Šulić, Savo Minić, delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević i šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Sanja Vulić.

    Minić je rekao da se Republika Srpska suočava sa nasnažnijim napadima do sada, ali da će biti odbranjena, uprkos pokušajima da je razvlaste.

    Kovačević je poručio da će Republika Srpska biti odbranjena i da neće proći napadi na njene institucije.

    Okupljanje u Modriči bilo je posljednje u ovoj godini zbog vremenskih prilika, a najavljeno je da će biti nastavljeno na proljeće, uz poruku “Branimo Srpsku i kad se ne sastajemo”. Do tada, petkom će biti emitovan podkast pod nazivom “Granica postoji”.

    Skupovi podrške institucijama Republike Srpske prethodno su održani na području Mrkonjić Grada, zatim Ugljevika, Ljubinja, Јezera, Novog Goražda, Pelagićeva, Doboja, Istočnog Starog Grada, Ribnika, Foče, Oštre Luke, Vlasenie, Istočnog Novog Sarajeva, Lopara i Nevesinja.

    Okupljanja naroda počela su 1. septembra nakon što je Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo zabranilo skup ispred pravosudnih institucija u ovom gradu, čija je namjera bila da se izrazi nezadovoljstvo zbog političke optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića.

  • Radović predsjednik Regionalnog odbora Ujedinjene Srpske Izborne jedinice sedam

    Radović predsjednik Regionalnog odbora Ujedinjene Srpske Izborne jedinice sedam

    U Bratuncu je večeras održan sastanak Regionalnog odbora Ujedinjene Srpske Izborne jedinice sedam.
    Za predsjednika Regionalnog odbora Ujedinjene Srpske Izborne jedinice sedam izabran je Miladin Radović.

  • “Moraćemo da se povučemo…”

    “Moraćemo da se povučemo…”

    Predsednik Ukrajine priznao je da će ukrajinska vojska morati da se povuče ako zapadni saveznici prestanu da šalju pomoć Kijevu, piše “Blumberg”.

    “Sada sam fokusiran na to da dobijemo pomoć sa Zapada. Njihov fokus se pomera zbog situacije na Bliskom istoku i drugih razloga. Bez njihove podrške, mi ćemo se povući”, rekao je Zelenski na sastanku sa predstavnicima stranih medija.

    Kako je istakao, nakon zaoštravanja situacije na Bliskom istoku, Ukrajina je počela da dobija manje granata kalibra 155 milimetara. “Smanjile su se isporuke za nas”, priznao je Zelenski.

    “Blumberg” takođe piše da je ukrajinski lider tokom ove nedelje ubeđivao zapadne saveznike da će njegova vojska uspeti da se pripremi za borbe ove zime.
    Zapadni mediji sve češće pišu da su SAD i EU počele da se umaraju od ukrajinskog sukoba, te da slabi podrška režimu Zelenskog.

    Prema pisanju televizije NBC, američki i evropski zvaničnici već razgovaraju sa Kijevom o mogućim posledicama mirovnih pregovora sa Rusijom, uključujući i diskusije o tome čega bi Ukrajina, možda, morala da se odrekne da bi postigla sporazum.

  • Nobilo: Dodikova odbrana je suverenistička odbrana u odnosu na BiH

    Nobilo: Dodikova odbrana je suverenistička odbrana u odnosu na BiH

    Advokat Anto Nobilo rekao je za ATV da je predmet protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika zanimljiv s pravnog aspekta i da je Dodikova odbrana u skladu sa suverenitetom BiH.


    On je za ATV rekao da je odbrana Dodika u skladu sa suverenitetom BiH, jer je on suverenista. Njegova odbrana, gdje pokušava reći da Kristijan Šmit nema ovlaštenja da vlada ovom zemljom, je ujedno i suverenistička odbrana u odnosu na BiH, poručio je Nobilo.

    “Mogu reći da sam u zadnjih deset dana intezivno radio i proučavao situaciju. Sa mog pravnog stajališta, radi se o jednoj zanimljivoj i neobičnoj situaciji, raritetnoj, možda jedinoj u Еvropi i zbog toga je vrlo interesantno. Tu se spaja međunarodno javno pravo, ustavno pravo i krivično pravo“; izjavio je Nobilo za ATV.

    Kaže da je najviše proučavao i na čemu je najviše radio je pozicija visokog predstavnika u BiH.

    “Naime, čini mi se sasvim nevjerovatno da toliko dugo, 28 godina, ta institucija funkcioniše u BiH. Meni je bilo razumljivo da je moguće da je visoki predstavnik bio u funkciji nekoliko godina nakon rata, dok se situacija stabilizovala. Međutim, mi ovdje imamo situaciju da su ovlaštenja visokog predstavnika tokom godina širene i sada se suočavamo sa jednom neobičnom situacijom da visoki predstavnik, dakle, jedan jedini čovjek, donosi zakone u BiH, da njegovi zakoni imaju prioritet nad zakonima koje donose politički predstavnici naroda BiH, koji su izabarali te svoje političke predstavnike. Toga nema nigdje u svijetu“, poručio je cijenjeni advokat.

    Nobilo je istakao da je to apsurd i nije spojivo sa suverenom državom.

    “Ja znam da predsjednik Republike Srpske ima svoje političke oponente i da njima odgovara ovaj sukob. Međutim, sutra će taj isti visoki predstavnik po njima udarati. Mislim da je interes svih koji žive u BiH da BiH bude prava suverena država, da sutra uđe u Еvropsku uniju. Ovako to ne može“, smatra Nobilo.

    On smtara da za imenovanje Kristijana Šmita nedostaje Rezolucija Savjeta bezbjednosti, onako kako su se imenovali njegovi prethodnici.

    „Jasno mi je da je Savjet bezbjednosti sada malo problematičan zbog problematične situacije u svijetu. Međutim, smatram da se Kristijan Šmit trebao suzdržavati od nametanja zakona, a pogotovo zakona koja se odnose na ljudska prava, to je recimo Krivični zakon. Još ako on donosi zakone, ako se radi o nekim sistemskim zakonima, to je jedna stvar, ali sasvim druga stvar je kada on donosi Krivični zakon koji direktno dira ljudska prava ljudi u BiH“, smatra Nobilo.

    Dodaje da mu se čini da je ovo bitka za smještanje viskog predstavnika na mjesto gdje mu pripada, a to je da koordnira i pomaže legalno izabranim predstavnicima vlasti u obavljanju svojih funkcija te da je to borba za suverenu BiH

  • Dačić: Uklanjanje spomen-ploče skandalozno, Ambasada Francuske u Beogradu će se založiti da se vrati

    Dačić: Uklanjanje spomen-ploče skandalozno, Ambasada Francuske u Beogradu će se založiti da se vrati

    Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je da je premještanje spomen-ploče srpskim vojnicima na groblju u Prištini skandalozan potez i da su zbog toga kontaktirani ambasadori Francuske i Njemačke u Beogradu.

    Dačić za Kosovo onlajn navodi i da su dobili uvjeravanja iz francuske ambasade u Beogradu da nisu bili upoznati sa tim što se desilo.Mi procjenjujemo da je to skandalozan potez, naročito što dolazi od nekih zemalja koje bi trebalo da dobro znaju koliki je bio doprinos Srbije pobjedi u Prvom svjetskom ratu i koje se predstavljaju kao naši prijatelji. Imajući to u vidu dao sam nalog da moja pomoćnica za bilateralnu saradnju pozove na razgovor francuskog i njemačkog ambasadora i da im ukaže na neprihvatljivost takvog postupka. Dobili smo uvjeravanja od francuske ambasade u Beogradu da nisu bili upoznati sa tim što se desilo i da će se založiti za to da se sve vrati u pređašnje stanje – rekao je Dačić.

  • Evropska komisija predlaže ukidanje viza za vlasnike srpskih pasoša na KiM

    Evropska komisija predlaže ukidanje viza za vlasnike srpskih pasoša na KiM

    Evropska komisija je predložila da vlasnici srpskih pasoša koje izdaje Koordinaciona uprava za Kosovo i Metohiju mogu od januara bez viza da putuju u zemlje Evropske unije, potvrđeno je RTS-u u Briselu.

    U prijedlogu za ukidanje viza Evropska komisija navodi da stupanjem na snagu vizne liberalizacije za Kosovo više nema razloga da nosioci srpskih pasoša na Kosovu budu izuzeti iz bezviznog režima kojeg od 2009. godine uživaju ostali građani Srbije.

    Komisija navodi da bi očekivanim ukidanjem viza od 1. januara za Kosovo, srpski građani sa prebivalištem na Kosovu bili jedina kategorija stanovništva u regionu kojoj bi za putovanje u Šengen zonu bile potrebne vize.

    • Svi građani regiona Zapadnog Balkana treba da imaju koristi od bezviznog putovanja u šengenski prostor. Zato predlažemo da nosioci pasoša koje je izdala Koordinaciona uprava mogu da prelaze spoljne granice zemalja članica bez viza, za boravak ne duži od 90 dana u bilo kom periodu od 180 dana – navedeno je u prijedlogu u koji je uvid imao RTS.

    Portparol Evropske komisije Kristijan Vigand kaže da je prijedlog upućen Evropskom parlamentu i zemljama članicama, koji treba da donesu konačnu odluku i tako “dopune” odluku o ukidanju viza za Kosovo, koja stupa na snagu 1. januara 2024. godine.

  • Ambasada Rusije: Sankciono ludilo SAD; Vašington krši međunarodno pravo i Dejtonski sporazum

    Ambasada Rusije: Sankciono ludilo SAD; Vašington krši međunarodno pravo i Dejtonski sporazum

    SAD pljuju po međunarodnom pravu, po Dejtonskom mirovnom sporazumu u BiH zarad svojih “mitskih pravila, na kojima je zasnovan svijet” i to je svima jasno, saopšteno je danas iz Ruske Ambasade u BiH.

    Obratili smo pažnju na još jednu porciju destruktivnih sankcionih mjera SAD u smjeru njegovog suprotstavljanja “malignom utjecaju Rusije”. Kao što pokazuje praksa, sankcije se uvode i protiv očeva, i protiv djece. Uskoro treba da očekujemo sankcije protiv mrtvih i još nerođenih. Takvo je sankciono ludilo – navodi se u saopštenju.

    Ističu da je najneobičnija stvar da se sankcije uvode navodno zbog kršenja međunarodnog prava.

    • Sankcije se usvajaju pod izmišljenim izgovorima, koji odražavaju glavnu stvar – da svim sredstvima sačuvaju jednopolarni svijet i svoj globalni monopol u uslovima, kada SAD već nisu sposobne za poštenu tržišnu konkurenciju – navodi se u saopštenju.

    Ističu da Vašington pokušava natjerati ih svijet da voli – posredstvom bombardovanja, širenja virusa, ucjena i podmićivanja.

    • I, naravno, sankcija. Ali, kao što je poznato, “ljubav se ne može kupiti”. Zato sve više ljudi govore i još više će reći “Gudbaj, Amerika” – zaključili su u saopštenju.
  • Putinu vjeruje 78 odsto Rusa

    Putinu vjeruje 78 odsto Rusa

    Rad ruskog predsjednika Vladimira Putina podržava 80 odsto stanovništva, a 78 odsto ispitanika je reklo da mu vjeruje, rezultati su istaživanja ruske Fondacije za istraživanje javnog mnjenja.

    Na pitanje da li Putin dobro ili loše obavlja posao predsjednika, 80 odsto ispitanika reklo je da obavlja dobro, 10 odsto je bilo suprotnog mišljenja, dok se ostatak nije izjasnio.

    U međuvremenu, 78 odsto Rusa vjeruje predsjedniku, 14 odsto mu ne vjeruje, dok se osam odsto nije izjasnilo.

    Istraživanje je sprovedeno od 10. do 12. novembra na uzorku od 1.500 ispitanika iz 104 grada u 53 ruske oblasti.

  • Dodik: EU davno sahranila mit o slobodi informisanja i pravu na istinu

    Dodik: EU davno sahranila mit o slobodi informisanja i pravu na istinu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je EU davno sahranila mit o slobodi informisanja i pravu na istinu, isto kao što su medijski žrtvovali i istinu o građanskom ratu u BiH.

    Pomen tom mitu o pravima i slobodama držite i danas u sukobima u Ukrajini i Gazi, gdje postoji samo vaša istina koju ste nametnuli kao jedini narativ, kao što je bio slučaj i za vrijeme građanskog rata u BiH – istakao je predsjednik Srpske.

    Upitan da prokomentariše saopštenje iz Delegacije EU u kojem pozivaju njega i vlasti u Republici Srpskoj da “u potpunosti poštuju prava novinara, kao i da promijene smjer nedavnih poteza koji imaju zastrašujući efekat na prostor za građanski angažman, poput kriminalizacije klevete i planiranog zakona o tzv. stranim agentima”, Dodik je rekao da se boji da s te pozicije nemaju pravo da drže slovo o medijskim slobodama i pravima, jer su to isto ukinuli u svojim državama.

    • Šteta što nikada, govoreći o toj temi, niste pomenuli odgovornost, a razumijem i zašto. Naš vrijednosni okvir počiva na pružanju slobode, ali i odgovornosti za nju. I to pravilo važi i za medije i za političare. Јa izlazim na izbore i tamo plaćam cijenu svoje slobode ili odgovornosti. Mislim da ni mediji ne mogu biti pošteđeni odgovornosti za izgovorenu ili napisanu riječ” – konstatovao je Dodik.

    On je rekao da odgovorno tvrdi, a to se može i dokazati, da su danas i BiH i Republika Srpska u medijskom smislu slobodne države za razliku od ovih kojima su usta puna sloboda.

    • Kleveta je kriminalizovana u najrazvijenim državama EU i ne vidim nijedan razuman razlog da ne bude tako i ovdje – istakao je predsjednik Srpske.
  • Stevandić: Borimo se da zakone donose parlamenti, a ne samozvani predstavnici koji nemaju legitimitet 

    Stevandić: Borimo se da zakone donose parlamenti, a ne samozvani predstavnici koji nemaju legitimitet 

    Na 11. Konferenciji predsjednika parlamenata zemalja Јugoistočne Evrope, održanoj u Budimpešti, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Nenad Stevandić, istakao je snažan angažman Republike Srpske u borbi za donošenje zakona putem legitimnih parlamenata, istovremeno osuđujući pokušaje nametanja zakona od strane samozvanih predstavnika bez legitimiteta.

    Stevandić je naglasio da je jedan od ključnih problema u procesu pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji postojanje institucije visokog predstavnika, koji trenutno obavlja funkciju bez relevantne potvrde i rezolucije Savjeta bezbjednosti UN. On je ukazao na ozbiljnost situacije, navodeći da se ta osoba, bez formalne potvrde, upušta u donošenje zakona izvan okvira parlamenata i suprotno stavu Venecijanske komisije.

    “U tim zakonima se čak nalazi prijetnja inkriminacije za one koji ne poštuju njegove odluke, što direktno destabilizuje sigurnosnu i političku situaciju u Srpskoj i Bosni i Hercegovini”, izjavio je Stevandić.

    Nadalje, tokom susreta sa evropskim komesarom za proširenje, Oliverom Varheljijem, Stevandić je naglasio strateški interes zemalja Zapadnog Balkana za članstvo u Evropskoj uniji, ali istovremeno izrazio zabrinutost zbog nedostatka jasnog i ujednačenog pristupa, što značajno usporava proces pridruživanja zemalja regiona.

    “Razgovarali smo o problemima i mogućnostima pristupanja Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, i učinićemo sve što je u našoj moći da osiguramo da zakoni budu donošeni putem legitimnih parlamenata, u skladu sa standardima Evropske unije”, poručio je Stevandić putem društvene mreže Iks. “Strateški cilj Zapadnog Balkana je članstvo u EU, ali moramo zajedno raditi na otklanjanju prepreka koje usporavaju ovaj važan proces.”