Autor: INFO

  • Zelenski: Dobili smo “pozitivan signal” od Amerike

    Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je danas da je dobio “pozitivan signal” od SAD u vezi sa kontinuiranom podrškom Ukrajini.

    “Tokom sastanaka u SAD sa predstavnicima Predstavničkog doma i senatorima, liderima obe stranke, administracijom predsednika i njim lično, dobio sam pozitivan signal u vezi sa podrškom i pomoći Ukrajini od strane SAD. Postoji pitanje vremenskog okvira i unutrašnje političke situacije – to se podrazumeva. Ali svi imamo poverenje“, rekao je Zelenski na zajedničkoj konferenciji za novinare u Oslu sa liderima Norveške, Švedske, Finske, Danske i Islanda, odgovarajući na sugestiju novinara da njegova poseta SAD nije donela željeni rezultat u vezi sa izdvajanjem bezbednosne pomoći Ukrajini, prenosi Ukrinform.

    Zelenski je nakon Sjedinjenih Američkih Država doputovao u iznenadnu posetu Norveškoj.

    On se u Vašingtonu sastao sa vojnim i političkim rukovodstvom SAD, uključujući američkog predsednika Džozefa Bajdena koji je najavio dodelu 200 miliona dolara hitne vojne pomoći Ukrajini.

    Sa liderima Norveške, Danske, Islanda, Finske i Švedske, predsednik Ukrajine je na ukrajinsko-nordijskom samitu u Oslu razgovarao o jačanju odbrambene, političke i ekonomske saradnje.

  • Moskva upozorava: Ako F-16 polete iz NATO zemalja, preduzećemo mjere odmazde

    Moskva upozorava: Ako F-16 polete iz NATO zemalja, preduzećemo mjere odmazde

    Moskva će smatrati moguću upotrebu lovaca F-16 iz vazdušnih baza u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj kao svoje učešće u sukobu u Ukrajini.

    Ovo je danas rekao šef ruske delegacije na pregovorima u Beču o vojnoj bezbednosti i kontroli naoružanja Konstantin Gavrilov.

    “Upozoravamo da će se upotreba borbenih lovaca sa teritorije ovih zemalja članica NATO u Moskvi smatrati njihovim učešćem u sukobu u Ukrajini i primorati Rusiju da preduzme mere odmazde”, rekao je on na sastanku OEBS Foruma za bezbednosnu saradnju, prenela je RIA Novosti.

    Gavrilov je dodao da su počela da se pojavljuju mišljenja da bi u uslovima značajnog uništenja aerodroma u Ukrajini, F-16 prebačeni ukrajinskoj vojsci mogli da polete iz vazdušnih baza u Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj.

    Dosad su Holandija i Danska, od zapadnih zemalja, poručile da će da prebace F-16 Ukrajini. Amsterdam očekuje da će da pošalje prve lovce u Kijev 2024. godine

  • Vučić: U roku do 48 sati rešićemo dojave o bombama; Memorijalni centar mora da se napravi

    Vučić: U roku do 48 sati rešićemo dojave o bombama; Memorijalni centar mora da se napravi

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić bio je gost emisije “Prva tema” na TV Prva gde je govorio o svim aktuelnim temama.

    Osim Vučića gosti su bili pravnik Milan Antonijević i dramski pisac Biljana Srbljanović.”Nemam posebno mišljenje o Proglasu, trebalo bi ljudi da pročitaju, tamo ne piše ništa. To je prazno štivo, ne sasvim ni pismeno sastavljeno, Nema ničega, ima čak i gluposti kako demografski propadamo”, rekao je Vučić.

    “Ima i smešnih, tagikomičnih stvari… Aleksić i Đilas su potpisnici nečega što je protiv korupcije. Da budem iskren to je kao kad bi Al Kapone rekao – kandidujem se za predsednika i rešio sam da iskorenim mafiju”, kazao je Vučić.

    Vučić je dodao da je opozicija imala pravo da organizuje skupove svuda po Srbiji i da nije tačno da im je bilo koji skup bio zabranjen.

    Rekao je da opozicija smatra da su oni nekakva elita, a baš su suprotno od toga.

    “Sve vreme sebe predstavljaju kao elitu, kao odabrane koji bi trebalo da vode zemlju. A upravo je suprotno, najgori nam govore kako oni treba da vode zemlju. Oni mene napadaju takmiče se ko će koliko ružnih stvari da kažu o mojoj porodici, o mojoj majci, o mom ocu”, dodao je predsednik Srbije.

    Komentarisao je i napade na Nikolu Jokića i Nikolu Pejakovića samo zato što su podržali listu “Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane”.

    “Nikome od njih nismo pomenuli ni porodicu niti bilo šta, kada bismo govorili o njima, govorili smo o kontrastima – o onome što su govorili do pre pet ili deset meseci, a šta govore danas”, nastavio je Vučić.

    Rekao je da je njihova kampanja bila kampanja planova i rezultata, a kampanja opozicije je bila kampanja mržnje.

    Vučić je objasnio da je Đorđe Miketić sam odgovoran za snimak koji je isplivao, a ne BIA ili država ili bilo ko drugi.

    “BIA je na profesionaaln način rekla: ne, mi za to nismo odgovorni, pitajte onoga ko je sam to radio i od kojih para”, rekao je.

    Vučić je dodao da su napadi na uspešne koji su podržali listu “Srbija ne sme da stane” pokazatelj da ne mogu da podnesu različito mišljenje.

    “Kakav interes ima Nikola Jokić? Oni ne mogu da podnesu da neko ima pravo na stav i da se ponosi svojom državom… Uvek su ljudi podržavali politiku za koju se zalažemo. Samo što ih je sada više nego ikada”, kazao je.

    Dojave o bombama u školama
    “Mi smo uhvatili mrežu onih koji su najčešće pravili dojave o lažnim bombama i videćete sutra ili prekosutra će biti uz pomoć nadležnih iz inostranstva biti privedeni pravdi. Biće hapšenja u više zemalja, a biće i više lica uhapšeno u Srbiji. To je način da se unese nesigurnost među ljude”, rekao je Vučić.

    “Neće biti nikakvog pekida glasanja, biće glasano u skladu sa zakonom”, naglasio je Vučić.

    Rekao je da se pričom o dojavama o bombama za dan izbora unosi strah među ljude, bez razloga.

    O “Ribnikaru”: Bili smo na strani roditelja poginule dece, ali moramo da salušamo i drugu stranu
    “Ja sam razgovarao sa svim rodilteljima i iz Dubone i iz Orašja i iz Ribnikara… Ili gotovo svim. Razgovarao sam i sa ljudima iz Saveta roditelja, i ja i predsednica Vlade. Povećali smo broj psihologa u školi, prihvatili smo inicijativu roditelja poginule dece i bili na njihovoj strani da se izgradi Memorijalni centar”, rekao je Vučić.

    “U školi postoji ogromna većina koja je protiv toga. To ljudi treba da znaju. Ja mislim isto što misle ti roditelji, ali vam govorim da se moraju saslušati i drugi koji nisu za to i kažu da su njihova deca to preživela i hoće da oni imaju taj prostor. Moja obaveza kao predsednika republike je da čujem i jednu i drugu stranu”, dodao je.

    “Da, memorijalni centar mora da se napravi, da, moramo da čujemo šta roditelji poginle dece imaju da kažu jer su oni najveće žrtve, ali moramo da čujemo i druge. I mi ćemo kao država doneti odluku o Memorijalnom centru”, kazao je predsednik Srbije.

    Tražili su izbore, sada pričaju da će biti namešteni jer znaju da će da izgube
    Komentarisao je izjavu Dragoljuba Petrovića da se za izbore očekuju haos i nemiri.

    “Ja sam siguran da neretko svojim stavovima vršim polarizaciju, jer neskriveno iznosim mišljenje, ali se nekad trudim da to izbegnem. Ali on se ne trudi da to izbegne. Ovaj čovek je tražio izbore, oni su meni tražili izbore, rekli su da izbori budu održani do nove godine. Mi smo im izašli u susret. Oni traže te izbore, oni nas primoravaju na te izbore, mi ih saslušamo, dobiju izbore i onda kažu da su ti izbori namešteni. Znate zašto? Zato što znaju da će da izgube”, rekao je predsednik Srbije.

    Vučić je prokomentarisao tvrdnje o pritiscima na birače, ističući da ne zna da to postoji.

    “Ne mogu da dopustim mogućnost da je neko na mene ili moje prijatelje uticao na takav način. Svako ko drži do sebe će sam da donosi odluku u skladu sa interesima zemlje, svoje porodice i svojim. Ali hvala što ste to rekli, pošto od svega što ste rekli nismo čuli ništa konkretno. To je kao kada neki mediji napadaju druge da nisu slobodni”, rekao je on.

    “A kada kažu šta ćeš ti Vučiću u kampanji, tri puta je to rekao, mislio je da ću da se sakrijem od toga. Došli ovi iz ODIR-a, nemaju šta da kažu pošto smo sve ispunili, pa mi spočitavaju da je moja uloga u kampanji prominentna. Ja to ne krijem, Makron isto tako radi. To može u Francuskoj, ali u Srbiji ne? To može da radi Tadić, ali mi ne? To je normalno. Suština svih njihovih primedbi je to što sam se angažovao”, kaže Vučić.

    On je rekao da, pošto ga nazivaju ubicom i organizatorom Jovanjice, trebalo bi da lako dobiju izbore.

    “Što vam onda smeta što se angažujem. Valjda ćete takvog čoveka najlakše da pobedite. Ili možda narod zna ko je najviše radio? Dovedite mi čoveka za kog kažete da je pritisnut, a ja ću sada pozvati sve građane da nikoga ne slušaju, ne podležu pritiscima, i da prijave svakog drznika koji misli da može da kupuje nečiju volju. Prijavite ih policiji, biće žestoko kažnjeni. Ko god iz bilo koje partije vlasti ili opozicije radi to, mora biti kažnjen”, kazao je predsednik.

    “Biće interesantni izbori u Beogradu”
    Vučić je o rezultatima prethodnih izbora rekao da je prošle godine SNS imala 42 odsto od ukupnog broja izašlih. On kaže da opoziciji želi sve najbolje.

    “I da čestitaju pobedniku. Ja sam siguran da će lista ‘Aleksandar Vučić – Srbija ne sme da stane’ ubedljivo da pobedi i da će dobiti značajno veći broj glasova na ovim izborima u odnosu na prošle. Ostaje da se vidi naravno. Možete gledati istraživanja koliko hoćete, ja uvek verujem onome što osećam u narodu. Što se Beograda tiče mi pratimo to, radimo dnevni roling, imali smo veliki zaostatak. Sada imamo prednost. Biće interesantni izbori svakako u Beogradu, da li će Tadić preći cenzus, ili Nestorović”, kazao je on.

    Vučić je istakao da je on lično rukovodio akcijom da tzv. Kosovo ne bude primljeno u UNESKO.

    “Ne zato što nekoga ne volim, već zbog nečega drugog. Da je tzv. Kosovo primljeno u UNESKO, to bi bio najbliži korak ka punopravnom članstvu u UN. To je opasnije i od članstva u Interpolu. Još je gore što bi onda počeli da govore o kosovskoj baštini, a ne o srpskoj, što ona i jeste. Onda bi doveli albanske sveštenike, i rekli da pripada pravoslavnim Albancima. Kao što su našli da je porodica Gaši tobože gradila Dečane”, rekao je.

    On ističe da je fer da svako kaže za koga će da glasa, i da je dobro da se priča o politici.

    “Ja sam jasno govorio o tome kolika će plata biti, i oni znaju da će plata biti 1.400 evra, kolika će biti penzija. A što se tiče politike, nisam saglasan sa Biljanom, i smatram da pitanje KiM neće biti rešeno tako lako kao ona. Ali uvek sam spreman da je saslušam”, kaže Vučić.

    “Da neće biti članstva u UN i međunarodnim organizacijama. Jasno sam im to rekao svima! Ali oni sada hoće to da stave u pregovarački okvir, i suprotno našoj volji da stavljaju to u dokumenta. Time bi otvorili Pandorinu kutiju, i ja ću protiv toga da se borim, iako znam da se ne sviđa to nikome od vas dvoje”, rekao je predsednik Srbije.

  • Nešić: Uprkos orkestriranim napadima, Srpska će opstati i ostati

    Nešić: Uprkos orkestriranim napadima, Srpska će opstati i ostati

    Na imovinu i nadležnosti Republike Srpske – sve vrijeme nasrću međunarodne sile! Situaciju, dodatno podrivaju i težnje političkog Sarajeva za unitarnom BiH, rekao je u “Teleringu”, ministar bezbjednosti u Savjetu ministara, Nenad Nešić.

    Shodno tome, potpuno je jasno, pojašnjava, i da se protiv predsjednika Republike – vodi montirani sudski proces.

    Uprkos orkestriranim napadima, Srpska će opstati i ostati, izričit je Nešić.

    • U slučaju, da se krene na našu imovinu, u slučaju da ovaj sudski proces da ne bude kakav treba da bude, ako nešto krene po zlu. Zašto Srbi nemaju pravo na samoopredjeljenje!? Znači, crvena lininija i nema preko te crvene linije. U suprotnom, mi više nemamo Republiku Srpsku i to treba biti jasno. Ne branim ja Milorada Dodika, Milorad Dodik je eksponer, koji predstavlja Republiku Srpsku i danas se brani Republika Srpska – istakao je Nešić.

    On smatra da je potrebno potpuno razoružati BiH i razmišljati o ukidanju Oružanih snaga BiH.

    • Novac potrošen za kupovinu opreme za Oružane snage BiH je uzaludno bačen novac. Neće niko ratovati i ne razmišlja se o tome. Ljude ne treba ostaviti bez posla, ali taj novac koji se ulaže u Oružane snage može biti preraspoređen. Podigao bi se standard građana na taj način – istakao je Nešić.

    Govoreći o Evropskoj agenciji za graničnu i obalsku stražu Fronteks, Nešić je rekao da tek predstoji potpisivanje ugovora sa tom agencijom i da je odluka o početku pregovora samo prvi korak na putu ka ostvarivanju pune saradnje kada je riječ o zaštiti granice.

    On je dodao da će to biti prilagođeno jedinstvenoj ustavnoj strukturi BiH.

    • Postajemo dio evropske kolektivne bezbjednosti. Šaljemo poruku da ne želimo da budemo oaza za skrivanje kriminalaca. Za njih u Briselu je to važno, jer smo mi na granici EU – rekao je Nešić.

    Kada je riječ o saradnji sa Fronteksom, koji bi u BiH trebalo da kontroliše prvenstveno ulazak i izlazak migranata, Nešić je rekao da je postignut dogovor da će oni sarađivati sa Graničnom policijom i đelovati uz saglasnost i ustavnu nadležnost MUP-ova Republike Srspke, FBiH, kantona i Brčko distrikta.

    • Zna se koja je nadležnost MUP-a Republike Srpske i to je realnost. Pripadnici MUP-a su prisutni na granicama i to zbog svojih redovnih poslova – dodao je Nešić.
  • Skandal u Japanu: Četiri ministra dala ostavku

    Četiri ministra u japanskoj vladi podnijela su danas ostavku zbog skandala sa prikupljanjem novčanih sredstava u koji je umiješana najmoćnija frakcija vladajuće stranke, prenosi BBC.

    Poslije vijesti da je više od 500 miliona japanskih jena, odnosno 3,1 miliona evra nestalo iz partijskih fondova u periodu od pet godina, od 2019. do do 2022. godine, ostavku je podnio glavni sekretar kabineta i glavni portparol vlade Hirokazu Macuno, koji je često smatran Kišidinom desnom rukom i licem njegove vlade.

    Takođe, ostavke su podnijeli i ministar privrede i industrije Jasutoši Nišimura, ministar unutrašnjih poslova Džunji Suzuki i ministar poljoprivrede Ičiro Mijašita, a očekuje se da će do kraja dana biti objavljeno ko će ih zamijeniti.

    Pored toga, pet viših zamjenika ministara i jedan parlamentarni zamjenik ministra iz Abeove frakcije takođe su dali ostavku.

    Poslije ostavki, vladajuća Liberalno-demokratska partija (LDP) u kabinetu nema predstavnika svoje najveće i najmoćnije frakcije.

    Tokijski tužioci pokrenuli su istragu o korupciji, izvijestio je Nikkei.

    Smjenu ministara umiješanih u politički skandal prikupljanja novčanih sredstava za najveću frakciju unutar vladajuće stranke, Kišida je najavio juče, a Japanska agencija Kjodo prenijela je, pozivajuće se na neimenovane, dobro upućene izvore, da će Macunu zamijeniti bivši ministar spoljnih poslova Jošimasa Hajaši.

    Rejting vlade japanskog premijera Kišide opada, pošto je podrška javnosti vladajućoj Liberalno-demokratskoj partiji (LDP), koja je na vlasti gotovo neprekidno od 1955. godine, pala ispod 30 odsto, prvi put od 2012. godine, prema istraživanju NHK-a objavljenom u utorak.

    U srijedu je Donji dom Japana odbacio zahtjev za izglasavanje nepovjerenja kabinetu Kišide.

    LDP bi trebalo da održi izbore za rukovodstvo sljedećeg septembra, dok su opšti izbori zakazani za 2025. godinu.

  • Višković: Minimalac će biti povećan, nekorektno što se poslodavci i sindikat ne žele dogovoriti

    Višković: Minimalac će biti povećan, nekorektno što se poslodavci i sindikat ne žele dogovoriti

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je apsolutno saglasan sa time da najniža plata bude povećana, jer poslodavci ne mogu zadržati radnika sa minimalnom platom od 700 KM.

    Mi jedino naše ljude možemo zaustaviti, pogotovo mlade, upravo mjerama koje idu u pravcu povećanja plata. U protekle tri godine 420 miliona KM godišnje Republika Srpska je uložila u privredu. Išli smo do te mjere da to bude adresirano na radnika, odricali smo se određenih stavki u budžetu, smanjili poreske stope… – rekao je Višković.

    On je naglasio da postoje poslodavci koji su korektni, vode računa o svojim radnicima, ali ima i onih koji misle da je neko dužan da radi, dok se oni bogate.

    • Ne mogu takve ljude da štitim. Naše mjere su uvijek bile kreirane takve da se odreknemo nekog nameta, da smanjimo stopu doprinosa, a da to sve bude pretočeno na povećanje plata – rekao je Višković i dodao da su privrednici u Srpskoj povlašteniji u odnosu na drugi entitet, gdje su i minimalac i prosječna plata manji.

    On je naglasio da je Srpska uvijek išla u korist radnika kada je riječ o platama, koje su jedan od instrumenata da ljudi budu zadržani na ovim prostorima.

    Višković je rekao da je danas od ministra rada i boračko-invalidske zaštite Danijela Egića tražio da ponovo zakaže sjednicu Ekonomsko-socijalnog savjeta za iduću sedmicu, ali da nije optimista da će poslodavci i sindikat postići dogovor o iznosu minimalne plate.

    • Neću odustati od zakonske obaveze da bi oni trebali da dogovore najnižu platu. Sve što bi oni dogovorili to će biti prihvatljivo za Vladu Srpske. Međutim, nisam optimista u vezi sa tim, ali ja to sumiram na drugi način – “mi se ne možemo dogovoriti jer će nam onda biti lakše napadati Vladu”. To nije korektno – rekao je Višković.

    On je naveo da, ako neku ima neku obavezu i treba nešto da uradi, onda to treba i da učini.

    • Apsolutno sam saglasan da minimalac treba da bude povećan i biće povećan, ali će to onda biti odluka Vlade Republike Srpske. Do tada ćemo iscrpiti sve zakonske procedure. Ne želim da preuzimam tuđi posao ni na svoja, ni na pleća Vlade jer ako je to obaveza Ekonomsko-socijalnog savjeta – onda oni treba da se dogovaraju – naglasio je Višković.
  • Vidović: Novi sistem fiskalizacije za dodatna budžetska sredstva

    Vidović: Novi sistem fiskalizacije za dodatna budžetska sredstva

    Ministar finansija Republike Srpske Zora Vidović rekla je da je budžet Republike Srpske u dobrom stanju i izrazila uvjerenje da će stavljanjem u funkciju novog sistema fiskalizacije u narednoj godini biti obezbijeđena dodatna budžetska sredstva, povećanjem direktnih i indirektnih prihoda.

    Obrazlažući u Narodnoj skupštini Prijedlog budžeta Republike Srpske za 2024. godinu, Vidovićeva je potvrdila da ukupni okvir predloženog budžeta, koji se razmatra po hitnom postupku, iznosi 5,735 milijardi KM, što je za 212 miliona KM ili četiri odsto više od okvira rebalansa budžeta za 2023. godinu.

    Ona je rekla da poreski prihodi na tom planu iznose 4,2 milijarde KM i veći su za 10 odsto od ovogodišnjeg rebalansa, dok su neporeski prihodi veći za 16 odsto od rebalansa.

    Kada je riječ o budžetskim izdvajanjima, Vidovićeva je rekla da je za penzije planirano 1,785 milijardi KM, što je za 11 odsto više od rebalansa za 2023. godinu.

    Ona je navela da će iznos sredstava koja se izdvajaju za boračka davanja biti veći za 38 odsto u odnosu na rebalans, što je ukupno 467,5 miliona KM.

    Vidovićeva je rekla da se Srpska u složenim globalnim uslovima trudila i trudi da zajedno sa svojim partnerima iz svih oblasti društva ublaži negativne ekonomske efekte i visoku inflaciju, pomažući stanovništvu, radnicima i privredi.

    • U tom smislu nije došlo do gašenja firmi i veće nezaposlenosti. Naprotiv, imamo više registrovanih firmi i najviše zaposlenih otkad postoji Srpska. Njih je zaključno sa krajem septembra ove godine 290.745 – naglasila je Vidovićeva.

    Ona je rekla da je pokrivenost uvoza izvozom i dalje na visokom nivou ili 74,7 odsto, te da na tom planu treba aktivno raditi na stabilnosti domaće industrijske proizvodnje zbog manje tražnje u zapadnoj Evropi i na međunarodnim tržištima.

    • Prosječna plata u periodu januar-oktobar ove godine iznosi 1.269 KM, što je više za 12,3 odsto nominalno i njen realni rast jeste 4,1 odsto. Inflacija je u oktobru ove godine iznosila 3,8 odsto, a prosjek u periodu januar-oktobar bio je 7,9 odsto – rekla je Vidovićeva i dodala da se ukupni i javni dug Srpske kreću u zakonskim okvirima.

    Prema njenim riječima, prijedlogom budžeta za narednu godinu planirana su sredstva od 22,1 miliona KM za usklađivanje platnih koficijenata zaposlenih sa visokom stručnom spremom u oblasti obrazovanja i kulture, a koji imaju platni koeficijent niži od platnog koeficijenta pete platne grupe definisanog Zakonom o platama zaposlenih u organima uprave.

    • To usklađivanje je definisano Sporazumom o dinamici usklađivanja platnih koficijenata zaposlenih sa visokom stručnom spremom u oblasti obrazovanja i kulture Srpske, potpisanog između Ministarstva prosvjete i kulture, Ministarstva za naučno tehnološki razvoj i visoko obrazovanje i Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Srpske – rekla je ona.

    Vidovićeva je navela da su u skladu sa Zakonom o platama i naknadama sudija i javnih tužilaca u Srpskoj prijedlogom budžeta planirana sredstva za povećanje plata sudija i tužilaca u iznosu od 4,1 miliona KM.

    U obrazloženju prijedloga budžeta se navodi da doznake na ime socijalne zaštite lične, porodične i civilne invalidnine, socijalnu zaštitu, borački dodatak, za rješavanje problema izbjeglica i raseljenih lica, stipendije i za prevoz učenika koje se isplaćuju iz budžeta iznose 512,5 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 136,3 miliona KM, odnosno 36 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom.

    Uvećanje ove grupe rashoda jeste rezultat uvećanja doznaka za mjesečni borački dodatak, u iznosu od 126,6 miliona KM s obzirom da je od januara 2024. godine planirano da se taj dodatak obračunava po osnovici od tri KM po mjesecu provedenom u zoni borbenih dejstava.

    • Uvećane su i doznake za porodične, lične i civilne invalidnine, u ukupnom iznosu od 15,4 miliona KM – navodi se u obrazloženju prijedloga budžeta.

    Prijedlogom budžeta, izdvajanja za Fond zdravstvenog osiguranja biće 246 miliona KM, dok će za Fond dječije zaštite biti 40 miliona KM.

    Kada je riječ o podršci privredi, za uvođenje novih tehnologija planirano je 14,6 miliona KM, za povećanje plata radnika 15,6 miliona, a za vraćanje poreza i doprinosa za novo zapošljavanje radnika pet miliona KM.

    Јavne investicije naredne godine planirane su u iznosu od 62,4 miliona KM, a sredstva namijenjena za program socijalnog zbrinjavanja radnika u iznosu od šest miliona KM.

    Prijedlogom budžeta Republike Srpske za 2024. planiran je budžetski deficit u iznosu od 200,7 miliona KM, što u odnosu na iznos budžetskog deficita od 255,4 miliona KM, definisanog rebalansom budžeta Srpske za 2023. godinu, predstavlja umanjenje za 54,6 miliona KM.

  • Putin kreće u novu invaziju?

    Putin kreće u novu invaziju?

    U kontekstu rastuće napetosti između Rusije i baltičkih država, poput Estonije, Litvanije i Letonije, članice EU i NATO saveza pažljivo prate situaciju.

    Estonska vojska već je počela vojne vežbe sa francuskom vojskom, u kojima simuliraju razmenu vatre s neprijateljskim snagama. Cilj im je, piše Politiko, biti spreman u slučaju da ruski predsednik Vladimir Putin proširi svoje vojne ambicije s Ukrajine na baltičke zemlje.

    “Rusija želi da poveća svoju moć. Po mom mišljenju, doći će do sledeće invazije. U našoj zajednici ne pitamo se šta ako, nego se pitamo kada”, kaže poručnik Kristjan Kaup, lokalni načelnik štaba EDL – organizacije koju čine vojnici volonteri koji se aktivno spremaju za sukob.

    Nakon nezakonite Putinove aneksije Krima 2014. godine, baltičke države povećale su izdatke za odbranu, a sve češće upozoravaju na opasnost koju predstavlja autoritarni ruski lider.

    U sklopu jačanja vojnog odgovora na istoku, Francuska rotira svoje trupe kroz Estoniju od 2017. godine kao deo NATO-ove pojačane prisutnosti.

    Francuski predsednik Emanuel Makron dodatno je pojačao misiju “Lynx”, koja sada uključuje 300 vojnika, surađujući s trupama iz SAD i Ujedinjenog Kraljevstva.

    Ova zajednička taktička saradnja ima cilj ne samo obuku estonske vojske već i prilagođavanje francuskih vojnih snaga na ratovanje visokog intenziteta u savezničkom okruženju.

    Naglasak vežbi leži u simulaciji scenarija invazije, gde EDL i francuske jedinice moraju zajednički da zaustave neprijateljske snage, unište neprijateljski radar i pruže koordinisan odgovor.

    Izazovi poput nedostatka opreme za noćno gledanje kod Estonaca i prilagođavanje francuskih vojnika na hladnu klimu dodatno komplikuju vežbu.

  • Orban: Zavaravate se ako mislite da imaju šanse…

    Orban: Zavaravate se ako mislite da imaju šanse…

    Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je danas da Ukrajina neće moći da pobedi Rusiju na bojnom polju, dodavši da se svako ko misli drugačije zavarava.

    “Sve više ljudi govori da Ukrajina neće pobediti na bojnom polju”, rekao je Orban u intervjuu za nedeljnik “Mandiner”.

    On je naveo da se slaže sa tim mišljenjem i istakao da je to govorio od samog početka.

    “Nemojmo se zavaravati da Ukrajinci uz našu podršku mogu dobiti ovaj rat”, poručio je Orban.

    Dodao je da se Evropska unija “našla u zamci” kada je počela da šalje vojnu pomoć Ukrajini, računajući na uspehe Kijeva na frontu.

    Međutim, prema njegovim rečima, EU nije imala nikakav plan za vanredne situacije u slučaju da to ne uspe.

    “Nije bilo plana B jer je postojao samo ovaj plan pobede, koji je propao”, rekao je Orban.

    On je naveo da lideri Evropske unije i dalje ne žele da priznaju tu grešku i nastavljaju da šalju oružje Ukrajini.

  • Dodik: Muslimani se najviše protive da BiH bude suverena i član ЕU

    Dodik: Muslimani se najviše protive da BiH bude suverena i član ЕU

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je danas da se muslimani najviše protive da BiH bude suverena i da kao takva jednog dana postane članica ЕU, te ukazao da niko ko je opredijeljen za evropske integracije ne bi mogao da pristane na to da ilegalac u BiH donosi zakone.


    “Svako ko je hiljadu odsto opredijeljen za evropske integracije, za evropske vrijednosti nikada ne bi mogao pristati na to da ilegalac ovdje donosi zakone i da to pravda. (Zamjeniku predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denisu) Zvizdiću bi bilo bolje da garantuje da će poštovati Ustav BiH”, napisao je Dodik na platformi Iks.

    Predsjednik Srpske je naglasio da BiH ne može biti suverena sa stranim sudijama, niti takva može u ЕU.

    “To je njihovo najveće licemjerstvo i podvala. Jedno isključuje drugo i iz toga je jasno da se muslimani najviše protive da BiH bude suverena i da kao takva jednog dana postane članica ЕU”, naveo je Dodik.


    Dodik je ukazao da se podanički odnos muslimana ogleda u tome da će uspjeti da svakog stranca privole na svoju stranu i onda zagorčaju život Srbima u Srpskoj i Hrvatima u Federaciji BiH (FBiH).

    “Oni ne shvataju da sve što pokušavaju da naprave Srpskoj – to rade BiH”, naglasio je Dodik.

    Zvizdić je za FTV rekao da “garantuje da su stranke trojke u potpunosti, hiljadu odsto opredijeljene za evropske integracije, za evropske vrijednosti i evropsku tekovinu”, a da je “iskrena opredijeljenost Dodika za evropske integracije na nižem nivou nego kod Pinokija”.