Autor: INFO

  • Vučić: Građani Republike Srpske – izvinite zbog strašne kampanje koja se protiv vas vodi

    Vučić: Građani Republike Srpske – izvinite zbog strašne kampanje koja se protiv vas vodi

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izvinio se danas građanima Republike Srpske zbog “strašne kampanje koju protiv njih vodi jedan deo političke javnosti u Beogradu” i poručio da će izborna volja građana biti odbranjena.

    Po prvi put u životu Republike Srpske, obraćam vam se u ime srpskog naroda i svih građana Srbije. Želim da vas izvinim zbog strašne kampanje koju protiv vas, naših sestara i braće, vodi jedan dio političke javnosti u Beogradu. Јedan dio onih koji nikako ne mogu da se pomire, sa bog zna kojim uzastopnim porazom i koji po svaku cijenu žele da dođu na vlast, pa makar to učinili i preko vaših leđa, makar vas okrivili za poraze iako im ni za šta niste krivi – poručio je Vučić u videu koji je objavio na instagram nalogu.

    Dodao je da je na izborima glasao mali broj ljudi iz Republike Srpske, ali u skladu sa zakonima i Ustavom Srbije.

    • Znaju oni dobro koliko je mali broj ljudi iz Republike Srpske glasao, u skladu sa zakonima ove zemlje Republike Srbije, u skladu sa ustavom Republike Srbije. Baš onako kako su i njihovi kontrolori na biračkim mjestima potvrdili, mirno, civilizovano i onako kako to priliči ozbiljnim i odgovornim ljudima – rekao je Vučić.

    Vučić je naglasio da većinska Srbija i srpski narod vole Republiku Srpsku, uvijek poštujući BiH.

    • Mi volimo Republiku Srpsku, nikada se nećemo odreći svog naroda. I uvijek ćemo biti uz vas i nećemo bježati i nećemo se sklanjati od onih koji bi da se danas sa vama posvađaju – istakao je Vučić.

    Vučić je poručio građanima Republike Srpske da ne brinu.

    • Mnogi spolja koji bi željeli da nametnu njihova rješenja, kako bi napravili banana državu od Srbije, neće proći sa svojim namjerama. U ime građana Srbije, u ime cijelog našeg naroda, vama, ali i svima u Srbiji želim da poručim, odbranićemo izbornu volju naroda i u to nema nikakve sumnje – zaključio je Vučić.
  • Vulićeva pita Šmita: Sprema li se neka nova Kristalna noć?

    Vulićeva pita Šmita: Sprema li se neka nova Kristalna noć?

    Predsjedavajuća Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić izjavila je Srni da svakim danom lažni visoki predstavnik Kristijan Šmit sve više otkriva svoje pravo lice i da je više nego očigledno da mu je omiljena knjiga “Mein kampf” Adolfa Hitlera, a da svoje sulude ideje crpi iz učenja najvećeg nacističkog ideologa Alfreda Rozenberga.
    “Pitam se da li je lažni visoki predstavnik za Srbe pripremio i bijele trake oko ruke da nam stavi, a da našeg predsjednika Milorada Dodika posredstvom nelegitimnog Suda BiH prinese kao žrtvu svojim političkim mentorima iz Sarajeva”, upitala je Vulićeva, komentarišući Šmitovu poruku da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”.

    Ona je upitala da li se to sprema neka nova Kristalna noć, ovaj put u ovoj nakaradnoj tvorevini BiH?

    “Suviše je slučajnosti da bi imali ikakvu sumnju kako se istorija opet i iznova ponavlja”, ocijenila je ona.

    Šmit je rekao da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te dodao da nepoštovanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH

  • Nešić: Spreman sam da odgovaram ako sam ugrozio istragu

    Nešić: Spreman sam da odgovaram ako sam ugrozio istragu

    Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić izjavio je da je spreman da odgovara ukoliko je ugrozio istragu o predsjedniku Suda BiH Ranku Debevecu i nekadašnjem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osmanu Mehmedagiću.

    “Informacije sam iznio nekoliko sati nakon sprovedene akcije i time nisam ugrozio samu akciju i sasvim je normalno da ministar bezbjednosti ima informaciju prije medija”, rekao je Nešić.

    On je dodao da, ukoliko mediji treba da znaju za akciju prije nego ministar bezbjednosti, onda se ne može govoriti da je BiH normalna, nego nenormalna zemlja.

    “Ja radim profesionalno svoj posao i transparentano prema medijima i građanima”, naglasio je Nešić.

    Komentarišući izjavu glavnog tužioca BiH Milanka Kajganića koji je rekao da je jedino Tužilaštvo ovlašteno da daje informacije o ovakvim predmetima, Nešić je rekao da se ne nalazi u ovoj izjavi i odbio da novinarima kaže ko ga je obavijestio o akciji, prenosi Srna.

  • Tužilaštvo zatražilo pritvor za Debevca i Mehmedagića

    Tužilaštvo zatražilo pritvor za Debevca i Mehmedagića

     Tužilaštvo BiH uputilo je Sudu BiH zahtjev za određivanje pritvora od mjesec dana za Osmana Mehmedagića Osmicu, bivšeg generalnog diraktora Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH i Ranka Debevca, suspendovanog predsjednika Suda BiH, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Tužilaštva BiH.

    Sud BiH bi trebao zakazati ročište na kojem će odlučiti o prijedlogu Tužilaštva. Tužilaštvo će, kako je rečeno “Nezavisnim novinama”, naknadno donijeti odluku o tome da li će pritvor biti zatražen i za uhapšenu advokaticu Vasviju Vidović.

    Ranije danas prvostepena komisija Visokog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH prihvatila je prijedlog Kancelarije disciplinskog tužioca da suspenduje Debevca.

    Glavni tužilac Tužilaštva BiH Milanko Kajganić rekao je juče da su do sada prikupljeni dokazi da su dvojica osumnjičenih nezakonito prisluškivali sudije Suda BiH i zaposlene radnike Tužilaštva BiH.

  • Vlada Srpske će tražiti da se ponište svi procesi dok su Debevec i Osmica bili na funkciji

    Vlada Srpske će tražiti da se ponište svi procesi dok su Debevec i Osmica bili na funkciji

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je danas da će Vlada u petak, putem resornog ministarstva uputiti zahtjev da svi sudski procesi koji su vođeni u Sudu BiH, u periodu dok je uhapšeni predsjednik Suda bio na funkciji i dok je direktor OBA bio Osman Mehmedagić Osmica, budu proglašeni ništavnim i da se vrate na ponovna odlučivanja.

    Višković je rekao da je očito postojala sprega advokata, predsjednika Suda i direktora OBA.

    • Znamo da je najveći broj predmeta koji se odnose na pripadnike srpskog naroda, ali ovdje se ne radi samo o tim predmetima, već o svim, dakle i o onima koji se odnose na pripadnike bošnjačkog i hrvatskog naroda. Ovo je otvorilo ledeni brijeg koji se počeo topiti i nadam se da će ovo donijeti dobro čitavoj BiH i da će se riješiti neustavnih institucija – istakao je premijer Srpske.
  • Cvijanović: Optužnica protiv Dodika i Lukića politički pripremljena

    Cvijanović: Optužnica protiv Dodika i Lukića politički pripremljena

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da je optužnica protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića politički pripremljena.

    Јasno je da je ovo politički pripremljena optužnica i da je teško da podnese pravnu ocjenu i da je činjenica da je ubačena u pravosuđe ne znači da je dobila pravno utemeljenje – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je naglasila da Kristijan Šmit nema pravo da donosi zakone i normira neko djelo krivičnim, jer je Ustav jasno propisao ko predlaže i donosi zakone.

    • Ovo je politička ujdurma i potreba da se Dodik i Republika Srpska politički disciplinuju. Iza svega stoji namjera da se neko progoni jer je radio svoj posao i da mu se uskrati osnovno pravo zbog kojeg postoji – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je rekla i da je pogođena komentarom sudije da su u sudnicu kao publika danas došle “budžetlije” za vrijeme radnog vremena, ističući da je pravosuđe budžetska kategorija i da ona kao član Predsjedništva BiH ima pravo da prisustvuje suđenju.

  • Odgođen glavni pretres; Dodik: Tužilaštvo BiH neozbiljno i neodgovorno

    Odgođen glavni pretres; Dodik: Tužilaštvo BiH neozbiljno i neodgovorno

    Glavni pretres u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića odgođen je nakon što je Dodikova odbrana zatražila izuzeće tužilaca.

    Dodik je rekao da je Tužilaštvo BiH neozbiljno, neodgovorno i nepravno i da tužioci ne poznaju formalnu proceduru. Kako kaže, to su isključivo muslimanski orijentisani tužioci koji imaju želju da procesuiraju sve iz Republike Srpske.

    • Sudija je pravilno postupio, jer poštuje proceduru, kao i mi, za razliku od Tužilaštva koje ne poštuje – rekao je Dodik.

    On je ponovio da su Sud i Tužilaštvo BiH neustavni, kao i odluka koju je nametnuo Kristijan Šmit i zbog koje se sudi njemu i Lukiću.

    • Sudija mi djeluje profesionalno, a moj odnos prema ovom sudu nije vezan za njega lično, već za instituciju – rekao je Dodik.

    On je upitao i “kakvi su to pravnici koji ne mogu da pročitaju Krivični zakon BiH, gdje piše da isključivo Parlamentarna skupština BiH donosi zakone, a nije predviđeno ni da predlagač može biti visoki predstavnik”.

  • Dodik: Ako Šmit nametne izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska će donijeti svoj

    Dodik: Ako Šmit nametne izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska će donijeti svoj

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će, ukoliko Kristijan Šmit bude nametnuo izmjene Izbornog zakona BiH, Srpska istog dana donijeti svoj izborni zakon koji će predvidjeti da izborna komisija Srpske provodi opštinske izbore.

    Dodik je istakao da je neprihvatljivo živjeti u zemlji gdje neko nameće izborna pravila, koja inače dogovaraju politički subjekti.

    • Osim što želi odlukom da nemetne izmjene Izbornog zakona BiH još i kaže da ukoliko se Dodik tome buni on krade izbore. Centralna izborna komisija BiH, kojom su upravljali SDS, PDP i SDA, utvrdila je rezultate izbora, prebrojavali u Zetri listiće sa izbora za predsjednika Republike i opet drže taj narativ – rekao je Dodik.

    On je istakao da nigdje u svijetu niko ne nameće zakon odlukom.

    • A onda kada je kažem da ne može ovakva BiH, proglašavaju me separatistom. Јa samo hoću da živim u ustavnoj zemlji, a pošto nje nema, u ovoj neću – rekao je Dodik.
  • Stevandić: Deset godina tvrdimo da postoji podzemlje koje namješta sudske procese u BiH

    Stevandić: Deset godina tvrdimo da postoji podzemlje koje namješta sudske procese u BiH

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić izjavio je danas u Sarajevu ispred Suda BiH da je sve u vezi sa sudskim procesom protiv predsjednika Republike Milorada Dodika namješteno, ali da će sve što se bude dešavalo biti pobjeda Srpske.
    Stevandić je rekao da je namješten visoki predstavnik, namješteno tužilačko vijeće i namještena optužnica.

    “Sve je ovdje namješteno, a jedini autentični smo mi – i predsjednik Republike i njegova odbrana, i odluke Narodne skupštine Republike Srpske, i odluke koje je on potpisao. Mi smo autentični, zasnovani na demokratskim principima i na zakonima. Tako ćemo i ubuduće da radimo. Ovi nautentični će se srušiti sami od sebe, a mi ćemo im pomoći”, rekao je Stevandić novinarima nakon što je današnje ročište u Sudu BiH Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću odgođeno jer je Dodikova odbrana zatražila izuzeće tužilaca.

    Stevandić je podsjetio da je u objektu, u kojem Sud BiH, u ratu bio zatočen, ugrožavan i fizički maltretiran veliki broj pripadnika srpskog naroda bez optužnice i bez dokaza, a da se nastavlja maltretiranje drugim sredstvima.
    “Sada maltretiranje nije fizičko, ali se pokušava maltretirati funkcioner koji je izvršavao ustavnu obavezu i koji je demokratski izabran, a to je predsjednik Republike. Deset godina tvrdimo da postoji obavještajno-pravosudno podzemlje u BiH koje se bavi namještanjem sudskih procesa i koje ugrožava demokratiju i sve nas u Srpskoj i BiH”, rekao je Stevandić.

    On je istakao da je izjava predsjedavajućeg sudije Mirsada Strike da optuženi “teoretski imaju pravo na nepristrasnog tužioca” nešto najgore što se može čuti i izrugivanje pravdi.

    “Ako je lapsus neka se izvini. Prije toga je vrijeđao sve nas iz Srpske, što je nezabilježeno u Sudu, kada je rekao da smo mi neke budžetlije. On zna da su ovjde i predsjednici parlamenta, Vlade, srpski član Predsjedništva, poslanici i direktori i da smo svi iz Srpske. Zna da je uvrijedio i targetira čitav entitet i srpski narod. Ako mu se omaklo neka se izvini. To je nedopustvo za predsjednika Suda”, rekao je Stevandić.

    Prema njegovim riječima, sve što se ovdje bude dešavalo biće pobjeda Srpske.

    “Odustati nećemo”, poručio je Stevandić.

    Predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika” Milošu Lukiću sudi se po optužnici za nepoštovanje odluka Kristijana Šmita.

  • Odgođen glavni pretres Dodiku i Lukiću

    Odgođen glavni pretres Dodiku i Lukiću

    Glavni pretres u predmetu koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića odgođen je nakon što je Dodikova odbrana zatražila izuzeće tužilaca.

    Dodik je rekao da je Tužilaštvo BiH neozbiljno i neodgovorno i da tužioci ne poznaju formalnu proceduru.

    – Sudija je pravilno postupio, jer poštuje proceduru, kao i mi, za razliku od Tužilaštva koje ne poštuje – rekao je Dodik.

    On je ponovio da su Sud i Tužilaštvo BiH neustavni, kao i odluka koju je nametnuo Kristijan Šmit.