Autor: INFO

  • Amazon proglašen najvećim svjetskim brendom za 2023. godinu, pročitajte ko je još na listi

    Amazon proglašen najvećim svjetskim brendom za 2023. godinu, pročitajte ko je još na listi

    Amazon je krunisan najvećim svjetskim brendom 2023. godine s procijenjenom vrijednošću od 299,28 milijardi dolara uprkos padu od 51 milijardu dolara u protekloj godini.

    U studiji koju je u utorak objavila agencija za finansijsku analizu TradingPedia, gigant e-trgovine popeo se na ljestvici i preskočio prošlogodišnjeg najboljeg Applea, koji je izgubio 16 posto svoje vrijednosti te “pao” na 297,51 milijardu dolara.

    Google se našao na trećem mjestu nakon što je povećao svoju vrijedost za skoro 18 milijardi dolara od prošle godine i dostigao 231,38 milijardi dolara.

    Sjedinjene Američke Države (SAD) su daleko najzastupljenija zemlja kada je riječ o top 20 najuspješnijih brendova.

    Najveća kompanija koja nije iz SAD-a je južnokorejska tehnološka kompanija Samsung, koja je na šestom mjestu sa 99,66 milijardi dolara.

    Evropa se samo dva puta nalazi u prvih 20, u oba slučaja zahvaljujući Njemačkoj. Vrijednost Deutsche Telekoma od 62,93 milijarde dolara stavlja ga na 11. mjesto, dok je kompanija za luksuzna vozila Mercedez-Benz na 16. mjestu sa vrijednošću od 58,8 milijardi dolara.

    SAD i Kina su jasni predvodnici na svjetskoj sceni na listi od 500 najboljih brendova. SAD na ovoj listi imaju 202 brenda, a Kina 79.

    Njemačka ima sedam brendova među 100 najboljih, a slijede Japan sa šest, Južna Koreja sa četiri i Velika Britanija sa tri.

  • Ryanair uvodi liniju Banjaluka-Karlsrue

    Ryanair uvodi liniju Banjaluka-Karlsrue

    Ryanair od 1. aprila 2024. pokreće letove za Karlsrue/Baden-Baden u Njemačkoj.

    Kako se može vidjeti na sajtu Ryanair-a, trenutna cijena najjeftinije karte za prvi let iznosi 24,99 evra, a avion će iz Mahovljana poletjeti u 16.30 časova.

    Letovi će biti dva puta sedmično, ponedjeljkom i petkom. Time se broj linija Ryanaira iz Banjaluke povećava na sedam, objavio je zamaaero.com.

    Navode da je Aerodrom Banjaluka objavio press materijal u kome je najavio letove iduće godine za Berselonu, ali i nove linije za grčka ostrva.

    Kako dodaju, nisu objavljeni detalji o prevoznicima i konkretnim linijama, te frekvencijama.

  • Hapšeni službenici Poreske uprave RS vraćeni na posao

    Hapšeni službenici Poreske uprave RS vraćeni na posao

    Dvojica od trojice službenika Poreske uprave Republike Srpske, koje je MUP uhapsio 25. oktobra, vraćena su na posao, saznaju “Nezavisne novine”.

    U pitanju su Miloš Janjić i Dejan Lazić, koji su, zajedno sa radnim kolegom Urošem Zecom, uhapšeni u akciji “Modular 2”.


    Iz MUP-a Srpske su nam rekli da su trojicu radnika Poreske uprave Republike Srpske uhapsili pripadnici Uprave za organizovani i teški kriminalitet, a na osnovu naredbe Okružnog suda Banjaluka, u akciji usmjerenoj na otkrivanje koruptivnih krivičnih djela.

    Iz MUP-a dodaju da su protiv osumnjičenih, dan nakon hapšenja, podnijeli izvještaj Republičkom javnom tužilaštvu, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminaliteta.

    Uz navođenje inicijala, iz MUP-a su precizirali da su prvoosumnjičeni Uroš Zec i drugoosumnjičeni Dejan Lazić prijavljeni za primanje mita i zloupotrebu službenog položaja i ovlaštenja, a za koju je prijavljen i trećeosumnjičeni Miloš Janjić.


    Sva trojica su, dakle, 26. oktobra sprovedena u Republičko javno tužilaštvo, koje je zatražilo da im se odredi pritvor. Okružni sud u Banjaluci taj prijedlog uvažava te 27. oktobra trojicu službenika šalje iza brave.

    Iz Okružnog suda tada su otkrili da im pritvor može trajati do mjesec dana, počev od 25. oktobra, kada su uhapšeni. Kanije, odnosno 22. novembra, isti sud odlučuje da Zecu pritvor produži za još mjesec dana. Njegova dvojica radnih kolega su puštena da se u nastavku postupka brane sa slobode. Potom su se vratili u Poresku upravu.

    Iz Poreske uprave Republike Srpske su za “Nezavisne novine” potvrdili da je državni službenik Uroš Zec još privremeno udaljen s posla, dok su Miloš Janjić i Dejan Lazić vraćeni na posao.

    “Kako su državni službenici Miloš Janjić i Dejan Lazić pušteni iz pritvora, a prema njima nije potvrđena optužnica za krivično djelo učinjeno u vršenju njihovih poslova i zadataka, oni su i vraćeni na posao”, rečeno nam je iz Poreske uprave Republike Srpske.

    Napominju da se i sama istraga u odnosu na njih može okončati donošenjem naredbe o obustavi istrage.

    “Takođe, Republičko javno tužilaštvo, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala, koje sprovodi istragu protiv imenovanih, na traženje Poreske uprave Republike Srpske, nije dostavilo činjenice i dokaze na osnovu kojih bi Poreska uprava Republike Srpske mogla cijeniti da li su imenovani činili radnje koje predstavljaju povrede radne dužnosti i koje bi dovele do eventualnog pokretanja disciplinskog postupka protiv istih, a u kom slučaju Zakon o državnim službenicima daje mogućnost njihovog privremenog udaljenja sa posla”, naveli su iz Poreske uprave Republike Srpske.

    Kako dodaju, iz uvida u spise predmeta Poreske uprave Republike Srpske proizlazi da u njima nema dokaza o činjenicama koje su iznošene u sredstvima javnog informisanja, te da tim dokazima, ako ih ima, raspolaže isključivo Republičko javno tužilaštvo, Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala.

    “Stoga, svako ograničavanje prava i sloboda lica bez čvrstih dokaza bi predstavljalo kršenje Ustavom i međunarodnim pravom zagarantovanih ljudskih prava i sloboda. Posebno ukazujemo na jedno od osnovnih načela krivičnog postupka, pretpostavku nevinosti, prema kojoj se svako smatra nevinim dok se pravosnažnom presudom ne utvrdi njegova krivica”, navode iz Poreske uprave Republike Srpske.

  • Medvedev: Hvala EU na rastu ruske ekonomije

    Medvedev: Hvala EU na rastu ruske ekonomije

    Zamjenik predsjednika Savjeta bezbjednosti Rusije Dmitrij Medvedev ”zahvalio” je danas Evropskoj uniji na rastu ruske ekonomije

    “Dvanaesti paket sankcija EU protiv Rusije stupio je na snagu. U međuvremenu, evropska ekonomija nezadrživo klizi u recesiju”, napisao je Medvedev na društvenoj mreži X.

    On je naveo da je BDP Njemačke pao 0,2 odsto u drugom i 0,3 odsto u trećem kvartalu, dodavši da je pad BDP-a zabilježen i u Francuskoj.

    Prema njegovim riječima, “sumoran pad” BDP-a zemalja članica Evropske unije mogao bi da potraje do sredine 2024. godine.

    “Sa druge strane, BDP Rusije porastao je 5,5 odsto na godišnjem nivou u trećem kvartalu i 7,8 odsto u drugom kvartalu. Sada je vrijeme da se razmisli o novom paketu sankcija protiv naše zemlje. EU, hvala na rastu ruske ekonomije”, poručio je Medvedev.

    Evropska unija usvojila je u ponedjeljak 12. paket ekonomskih i individualnih sankcija Rusiji zbog rata u Ukrajini.

    U okviru novog paketa nalaze se i mjere za ograničenje uvoza, kupovine ili transfera ruskih dijamanata, nova ograničenja i kontrole uvoza i izvoza, a pored ekonomskih sankcija, Savjet EU je odlučio da na listu stavi i određeni broj fizičkih i pravnih lica.

  • Evo kako se glasalo na biračkim mjestima u BiH za izbore u Srbiji

    Evo kako se glasalo na biračkim mjestima u BiH za izbore u Srbiji

    Oko 11.500 građana iz BiH imalo je pravo glasa na ovogodišnjim izborima u Srbiji, koji su održani u nedelju.

    Glasati su mogli na 19 biračkih mjesta u BiH, a prema do sada dostupnim podacima na stranici Republičke izborne komisije Srbije do sada je obrađeno 13 biračkih mjesta.

    Vrlo uvjerljivu pobjedu ostvarila je SNS-ova lista “Srbije ne sme da stane”.

    Ova lista, koja je nosila ime i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića osvojila je 6.343 glasa.

    Lista Socijalističke partije Srbije, koju je predvodio Ivica Dačić osvojila je 455 glasova.

    Najveće iznenađenje izbora u Srbiji bila je lista “Mi – Glas iz naroda” Branimira Nestorovića, a oni su u BiH dobili 67 glasova.

    Srpska radikalna stranka Vojislava Šešelja dobila je svega 54 glasa.

    Koalicija Zavetnici-Dveri je prošla nešto bolje od radikala i imala je 59 glasova, no to im nije pomoglo da uđe u Skupštinu Srbije.

    Koalicija Nada Miloša Jovanovića imala je 94 glasa.

    Iako su u Srbiji osvojili skoro pola glasova SNS-ove liste, koalicija “Srbija protiv nasilja” u BiH je dobila svega 15 glasova.

    Što se tiče glasova stranaka bošnjačke manjine Stranka pravde i pomirenja dobila je 18 glasova, a SDA Sandžaka 4, piše Avaz.

  • Operacija “čišćenja” je gotova?

    Operacija “čišćenja” je gotova?

    Izrael se izgleda približava završnim fazama svoje operacije “čišćenja” u severnom delu Pojasa Gaze, saopštio je Institut za proučavanje rata (ISW).

    Izrael je degradirao Hamasovu brigadu severne Gaze, dok je izraelska vojska (IDF) u utorak objavila da je potpuno “razbila” Hamasova tri bataljona koja su delovala u Džabaliji, severno od Gaza Sitija, navodi se u izveštaju ISW.

    Kako prenosi “Gardijan”, oko 500 osumnjičenih palestinskih boraca predalo se izraelskim snagama u izbegličkom kampu Džabalija. Izraelski vojni radio izvestio je da je vojska vodila “teške borbe” u Džabaliji protiv palestinskih milicija više od dve nedelje i da su ubili preko 1.000 boraca.

    Navodi se da IDF procenjuje da je u oblasti Džabalije ostalo svega nekoliko boraca milicije.

    Takođe se dodaje da palestinske milicije nastavljaju da koriste “relativno sigurno utočište” centralne gubernije Pojasa Gaze da napadaju izraelske snage južno od Gaza Sitija, preneo je “Gardijan”.

  • Šojgu: Vojnici NATO direktno uključeni u sukob u Ukrajini

    Šojgu: Vojnici NATO direktno uključeni u sukob u Ukrajini

    Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da su vojnici NATO direktno uključeni u sukob u Ukrajini.

    On je dodao da nekoliko članica Alijanse ima svoje vojnike na terenu u Ukrajini. Šojgu je istakao da zapadni vojni personal rukovodi određenim sistemima naoružanja, a stotine satelita NATO dostavljaju podatke Kijevu.

    Govoreći na sastanku zvaničnika ruskog Ministarstva odbrane Šojgu je rekao da članice Alijanse direktno upravljaju sistemima protivvazdušne odbrane, taktičkim balističkim projektilima i višestrukim raketnim sistemima u Ukrajini. On se pozvao na presretnute radio poruke koje su bile na engleskom i poljskom jeziku.

    Prema riječima Šojgua, zapadni oficiri takođe igraju aktivnu ulogu u pripremi ukrajinskih vojnih operacija, kao i u obuci trupa, kako u svojim matičnim zemljama, tako i u Ukrajini.

    Ruski zvaničnici su u više navrata upozoravali da sve dublje učešće Zapada u sukobu nepotrebno povećava šanse za direktnu vojnu konfrontaciju NATO i Moskve, navodi “Raša tudej”, prenosi “Srna”.

    Šojgu je istakao da je više od 5.000 stranih boraca ubijeno od izbijanja neprijateljstava u februaru 2022. godine, među kojima je 1.427 Poljaka, 466 američkih i 344 državljana Velike Britanije.

  • Lopov ukrao automobil, u njemu bilo dijete

    Lopov ukrao automobil, u njemu bilo dijete

    Nepoznati muškarac ukrao je u Zagrebu automobil u kojem je na zadnjem sjedištu ostalo dijete, a zagrebačka policija još utvrđuje sve okolnosti krađe koja se dogodila juče oko 17 sati u Maksimiru i traga za lopovom.

    Kako piše Dnevnik.hr, automobil je ukraden u utorak poslijepodne na Bukovačkoj cesti.

    Prizor prestravljenog muškarca koji trči za automobilom nije promakao nekim prolaznicima, a jedna od osoba koja se zatekla na licu mjesta ispričala je za Danas.hr šta se desilo.

    Rekla je da je otac ostavio upaljen automobil ispred pekare.

    “Upalio je sva četiri žmigavca. Ušao je u pekaru, a tu njegovu nepažnju iskoristio je lopov koji je ukrao automobil, ali s djetetom na zadnjem sjedištu. U potpunom sam šoku”, ispričala je osoba koja se zatekla na licu mjesta.

    Dijete je neopovrijeđeno ubrzo pronađeno u automobilu nedaleko od pekare, a istraga je u toku, kao i potraga za odbjeglim lopovom, kazali su iz policije za Dnevnik.hr.

  • Kovačević: Dodika progone jer nije sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda

    Kovačević: Dodika progone jer nije sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda

    Delegat u Klubu Srba Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je da je sramni sudski proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika jedan od završnih činova borbe koju protiv njega vode faktori koji ne prihvataju da on nije poslušan i da vodi autentičnu politiku naroda kojeg predstavlja.

    Kovačević je rekao da ti faktori godinama pokušavaju da kriminalizuju Dodika i na sve načine podrže opoziciju u Srpskoj, ali da ništa od toga nije uspjelo, jer su građani pokazali da je Dodik njihov prvi izbor.

    • Na kraju, pribjegli su tome da upotrijebe lažnog stranca bez legitimiteta, tako što će reći da će svako ko ne bude poštovao njegove odluke ići u zatvor – istakao je Kovačević za RTRS.

    On je rekao da se predsjedniku Republike Srpske i v.d. direkoru Službenog glasnika Milošu Lukiću sudi jer su radili svoj posao u skladu sa Ustavom.

    • Milorad Dodik je, kao izraz volje naroda, uradio ono što u Ustavu piše da mora da uradi – potpisao ukaz o proglašenju zakona koji je usvojila Narodna skupština Republike Srpske. Dakle, predsjedniku se sudi zbog toga što je ispoštovao svoju ustavnu obavezu – rekao je Kovačević.

    On je naglasio da Dodik ne vodi nikakve lične sukobe i ne gleda lične interese, već štiti interese svih građana Republike Srpske koje predstavlja i koji su mu dali legitimitet.

    • Da Dodik gleda lične interese, on bi prihvatio Kristijana Šmita, a da je prihvatio Šmita, ovog procesa ne bi bilo, kao ni sankcija – istakao je Kovačević.

    Kovačević je rekao da je nečuven politički progon legitimno izabranog predsjednika, ističući da Republici Srpskoj niko više neće nametati bilo šta, jer Dodik ne želi da bude sluga i poslušnik koji gazi interese svoga naroda.

    On je rekao da zabrinjava to što se pojedini predstavnici opozicije sastaju sa Šmitom i “idu u PIK na sastanke”.

    • Politički mentori dali su im zadatak da Dodik više ne bude prisutan u političkom životu. Međutim, to se neće ostvariti – poručio je Kovačević.
  • Potez bez presedana – na hiljade njemačkih vojnika kod granice s Rusijom

    Potez bez presedana – na hiljade njemačkih vojnika kod granice s Rusijom

    Njemačka će zbog ruske invazije na Ukrajinu povući potez bez presedana – trajno će bazirati hiljade vojnika samo oko 100 kilometara od granice s Rusijom.

    Novi sporazum između Njemačke i Litvanije dovešće do prvog stalnog stranog raspoređivanja nemačkih trupa nakon Drugog svetskog rata.

    Njemački vojnici će biti tačno na liniji vatre ako Kremlj ikada pokrene napad na teritoriju NATO-a, piše Politiko, a prenosi Index.hr.

    Podseća se da je nemački ministar odbrane Boris Pistorius boravio u ponedeljak u Viljnusu kako bi potpisao sporazum sa svojim litvanskim kolegom Arvidasom Anušauskasom, a kojim se utvrđuju uslovi pod kojima će 4.800 nemačkih vojnika i 200 civila biti stacionirano u toj baltičkoj zemlji.

    “S ovom brigadom spremnom za rat, preuzimamo odgovornost vođstva ovde u savezu i na istočnom krilu NATO-a. Brzina projekta jasno pokazuje da je Nemačka razumela novu bezbednosnu stvarnost”, istaka je Pistorius.

    Jedna od jedinica koje čine novu brigadu je i Pancerbatalion 203 iz Augustdorfa u Severnoj Rajni-Vestfaliji. Reč je o oklopnoj jedinici koja je predala Ukrajini sve svoje tenkove “Leopard 2” i čeka nove zamene. Pistorius je najavio da će novi tenkovi biti isporučeni direktno u Litvaniju.

    “Istočno krilo sada se pomerilo na istok i dužnost Nemačke je da ga zaštiti”, tvrdi Pistorius.