Autor: INFO

  • Stevandić: Vučić ima previše liberalan pristup prema opoziciji

    Stevandić: Vučić ima previše liberalan pristup prema opoziciji

    Krug dvojke je mentalna devijacija, a ne adresa, to su ljudi koji sebe smatraju da su iznad Srba, da su entitet iznad kulture, tradicije i istorije koji podjendako mrze i Srbe iz Republike Srpske ali i iz drugih krajeva Srbije – rekao je gostujući na televiziji Hepi, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske, dr Nenad Stevandić.

    Ideologija opozicije, dodaje Stevandić je već iznošena na Zapadu, a oni je prihvataju kao robnu marku koju treba nametnuti vlastitom narodu.
    „Ja već preko trideset godina imam prebivalište u Srbiji, glasao sam tamo i za vrijeme Borisa Tadića, ali ove godine nisam glasao za lokalni parlament da ne bih potpirivao histeriju opozicije, ali sad mi je krivo zato što nisam. Nikom nije smetalo što smo nekad glasali, ali pojedinci danas stvaraju problem od toga, praveći sebi alibi“ rekao je Stevandić.

    On dodaje da opozicija pripada onoj političkoj struji koja je rasprodala Srbiju, uništila fabrike i od Srbije napravila poslušnika, umjesto lidera Balkana i da su izgubili od onih koji su otvarali fabrike, gradili puteve i ojačali vojsku.

    „Glasovi iz Republike Srpske su toliko malen procenat, a ionako su ti glasači većinom glasali za parlament ,a ne za lokalne izbore ni u Beogradu ni bilo gdje“ rekao je Stevandić.
    Stevandić napominje da se ovakav negativan stav prema građanima iz Republike Srpske mogao i prije izbora primjetiti, preko poruka koji pozivaju na nasilje i ubijanje Srba.

    Stevandić je takođe prokomentarisao odnos predsjednika Republike Srbije, Aleksandra Vučića, prema opoziciji, ocjenjujući da je on preliberalan.
    “Njemu su napadali djecu, suprugu, oca i majku najstrašnijim uvredama, a on je dopustio da sve to bude emitovano javno, iako je zakonom sigurno mogao to regulisati”, izjavio je Stevandić, dodajući da Vučić svojom tolerancijom prema opoziciji razotkrio njihov pravi karakter.
    On dodaje da su čak i strani ambasadori obilazili biračka mjesta, a kad su njihovi favoriti izgubili, odlučili su da veliki novac ode na sponzorisanje stvaranja unutarsrpskog sukoba i nasilja.

    „U Srbiji nema puno autošovinizma, ali i ono malo što ima je jako agresivno, to su ljudi koji su spremni napadati svoj narod i svoje instutucije“ konstatuje Stevandić.

    On dodaje da se već godinama razgovara o mogućnosti da građani Republike Srpske dobiju državljanstvo Srbije po automatizmu, jer Srbi su integralan narod i to treba da bude i poruka opoziciji u Srbiji koja želi da ukine Republiku Srpsku, da niko neće to mirno posmatrati.
    „Republika Srpska je uticala na izborni rezultat samo na način da je razotkrila opoziciju i njihovu mržnju i narod Srbije je primjetio tu mržnju i svojim glasovima su poslali otvorenu poruku da su protiv tih ljudi kojima smeta Republika Srpska“ poručuje Stevandić.

  • Zvaničnici Srpske čestitali Božić katoličkim vjernicima

    Zvaničnici Srpske čestitali Božić katoličkim vjernicima

    Zvaničnici Republike Srpske čestitali su Božić katoličkim vjernicima, i svima koji ga proslavljaju po gregorijanskom kalendaru.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik uputio je božićnu čestitku nadbiskupu vrhbosanskom Tomi Vukšiću i svim vjernicima koji praznuju Božić po gregorijanskom kalendaru u Republici Srpskoj i BiH, istakavši da je Božić prilika za spoznaju istinskih ljudskih vrijednosti.

    Dodik je svim vjernicima poželio da im dan Hristovog rođenja donese mnogo zdravlja, neizmjernu sreću i duševni mir.

    • Ovaj najradosniji hrišćanski praznik dočekajte posvećeni jedni drugima u toplini porodičnog doma, ali ne zaboravite one koji su sticajem okolnosti uskraćeni za ljubav, sigurnost i dostojanstven život – naveo je Dodik u čestitki.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović čestitala je Božić i Novu godinu nadbiskupu vrhbosanskom Tomi Vukšiću i svim vjernicima u Republici Srpskoj i BiH koji praznik Hristovog rođenja praznuju po gregorijanskom kalendaru, te poželjela da ih provedu u miru, zdravlju i duhu jevanđeljskog praštanja.

    • Povodom nastupajućeg Božića i Nove godine, Vama i svim vjernicima koji praznik Hristovog rođenja slave po gregorijanskom kalendaru, upućujem iskrene čestitke, uz želju da ga proslavite u dobrom raspoloženju, okruženi porodicom i prijateljima – navela je Cvijanović.

    Premijer Republike Srpske Radovan Višković čestitao je Božić katoličkim vjernicima u BiH, sa željom da ovaj radosni praznik proslave u zdravlju i blagostanju. Višković je božićnu čestitku uputio vrhbosanskom nadbiskupu Tomi Vukšiću, sveštenstvu i ostalim vjernicima u BiH koji praznuju Božić po gregorijanskom kalendaru.

    • Ovaj radosni praznik koji slavi rođenje Isusa Hrista predstavlja nadahnuće za hrišćane, ali i sve ljude dobre volje da grade iskrenije i pravednije odnose zasnovane na povjerenju i humanosti. Božić nas podsjeća na važnost dobrote i ljubavi prema bližnjima s kojima dijelimo sadašnjost i budućnost – navodi se u čestitki.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić čestitao je Božić Njegovoj preuzvišenosti vrhbosanskom nadbiskupu monsinjoru Tomi Vukšiću, biskupima, sveštenstvu, redovništvu, svim rimokatolicima i ostalim hrišćanima u Bosni i Hercegovini, koji praznuju po gregorijanskom kalendaru.

    • Povodom Božića upućujem Vam iskrene čestitke u ime Narodne skupštine Republike Srpske i u svoje lično ime. Neka nas jedan od najradosnijih hrišćanskih praznika podsjeti na neprolazne vrijednosti praštanja, poštovanja i tolerancije i neka nam bude putokaz u bolje i pravednije društvo. Svim vjernicima želim da Božić proslave sa svojim najbližima u miru i dobrom raspoloženju. Srećan Božić i Nova godina! – naveo je Stevandić u čestitki.
  • Vulin: Svim Srbima dati državljanstvo i pravo glasa u Srbiji

    Vulin: Svim Srbima dati državljanstvo i pravo glasa u Srbiji

    Svi Srbi, gdje god da žive, treba da imaju državljanstvo i pravo glasa na izborima u Srbiji, i to je jedan od koraka koji će dovesti do stvaranja jedinstvene srpske države, poručio je osnivač Pokreta socijalista Aleksandar Vulin.

    Vulin je rekao i da je tužan što je tako malo Srba iz Republike Srpske iskoristilo svoje pravo da glasa na izborima koji opredjeljuju budućnost i Srbije i Republike Srpske.

    • Nadam se da će sledeći put odziv biti značajno veći, baš kao što mislim da je greška što nismo vodili kampanju u Republici Srpskoj. Proces ujedinjenja je započet i to se više ne može zaustaviti – istakao je Vulin.

    Vulin je ukazao da “svi Hrvati iz BiH imaju državljanstvo Hrvatske i niko nikada nije rekao da su im oni izabrali vlast bez obzira na to što Herceg-Bosna glasa za HDZ, a ne za SDP”.

    Prema njegovim riječima, Srbija koja vrijeđa svoje državljane koji žive u Republici Srpskoj jeste “Nedićeva Srbija, koja je mirno gledala kako Kozarčane kolju u ustaškom logoru na Starom Sajmištu i koja nije zaratila sa NDH zbog Јasenovca, a sakupljala je obezglavljena srpska tijela kada doplutaju Savom sve do Beograda”.

    • To je ona druga Srbija koja smatra da je “Oluja” bila ispravna, a jedino im smeta jer su proterani Srbi došli u Srbiju, što vide kao ničim zasluženu kaznu. To je ona druga Srbija koja govori da je u Srebrenici bio genocid, da je Republika Srpska genocidna tvorevina, a Srbi iz Republike Srpske nepotrebna smetnja na putu evroatlanskih integracija – rekao je Vulin za “Politiku”.

    Vulin je istakao kako nije čuo “Natovce” da se bune što se Srbima sa Kosova i Metohije onemogućava glasanje jer znaju da oni neće glasati za NATO partije koje, kada ih pitaju o južnoj srpskoj pokrajini, odgovaraju da to nije tema, iako je za Srbe pitanje Kosova tema posljednjih hiljadu godina.

  • Svijetu prijeti nova velika kriza, puno veća od Gaze i Ukrajine

    Svijetu prijeti nova velika kriza, puno veća od Gaze i Ukrajine

    Napadi na trgovačke brodove u Crvenom moru, posebno u i oko tjesnaca Bab el-Mandeb, imaju ogroman potencijal da se pretvore u veliku svjetsku krizu, znatno veću nego što je kriza u Pojasu Gaze, pa čak i veću nego što je rat u Ukrajini.
    Ako se ostvare prijetnje jemenskih pobunjenika Ansar Allah (čiju veliku većinu čine pripadnici plemena Huti) da će izvesti masovne napade protivbrodskim projektilima i dronovima kamikazama na trgovačke brodove, ekonomske štete za Evropu biće enormne. Takvi napadi dovešće do potpunog prekida protoka brodova kroz Bab el-Mandeb i istočni dio Crvenog mora.

    Najnovije tvrdnje Bijele kuće da je Iran direktno uključen u planiranje i izvođenje napada Huta na trgovačke brodove znatno povećavaju opasnost da će se kriza proširiti i na Persijski zaliv. The Wall Street Journal juče (22. decembra) je objavio tekst temeljen na američkim obavještajnim podacima u kojem se tvrdi da Hutima podatke o kretanju brodova neophodnih za napade osiguravaju iranski špijunski brodovi koji se nalaze u tom području.

    U tekstu se tvrdi da najmanje jedan iranski špijunski brod u realnom vremenu dojavljuje Hutima pozicije potencijalnih ciljeva. S obzirom na to da Huti nemaju radare kojim bi nadzirali Crveno more, to je jedini način da usmjeravaju projektile i dronove kamikaze prema brodovima. Do 21. decembra potvrđeno je najmanje 12 napada, a mnoge su spriječili američki i francuski ratni brodovi.

    Nakon što su pokušaji Ansar Allaaha da direktno napadne Izrael balističkim i krstarećim projektilima te dronovima kamikazama propali (velika većina oborena je iznad Crvenog mora, a preostale je uništila izraelska protivvazdušna odbrana), sredinom novembra promijenili su strategiju.

    Umjesto direktnih napada na Izrael, odlučili su napadati trgovačke brodove u Crvenom moru. Iako su u početku objavili da će napadati samo izraelske brodove, brodove u vlasništvu Jevreja i brodove koji prevoze robu za i iz Izraela, vrlo brzo je postalo jasno da žele prekid prometa Crvenim morem i posljedično Sueckim kanalom. U tome su skoro uspjeli.

    Kompanije preusmjeravaju brodove

    Suočeni s opasnošću napada iz Jemena, sve veći broj brodarskih kompanija preusmjerava brodove oko Afrike. Taj je put duži šest hiljada nautičkih milja, što znači najmanje dodatnae tri sedmice plovidbe nego da ti isti brodovi plove kroz Crveno more i Suecki kanal. Posljedice su ne samo veće vozarine već i dodatno opterećenje na i ovako prenapregnute brodarske kapacitete.

    S obzirom na to da su na put oko Afrike krenuli i tankeri koji prevoze naftu s Bliskog istoka u Evropu, za očekivati je i značajno povećanje cijene naftnih prerađevina na evropskom tržištu. Sad kad se manjkovi više ne mogu nadomjestiti povećanjem uvoza iz Rusije.

    Međutim, to je manji problem. Optužbe Bijele kuće da Teheran direktno stoji iza napada u Crvenom moru jako komplikuju situaciju. I prije se znalo da je glavni sponzor Ansar Allaaha Iran koji ih finansira i naoružava. No, kako se to smatralo lokalnim problemom koji se ponajviše ticao Saudijske Arabije, Zapad nije reagovao. Osim što su američki ratni brodovi s vremena na vrijeme presretali iranske pošiljke oružja Hutima.

    Posljedično znatan dio tog zaplijenjenog oružja i municije završio je u Ukrajini. Međutim, velika većina oružja poslana iz Irana stigla je do sjevernog Jemena i sad predstavlja prijetnju. U ovom slučaju protivbrodski vođeni projektili. Zna se da je Ansar Allah naoružan iranskim kopijama kineskih protivbrodskih projektila C-801 i C-802. Svi se projektili nalaze na mobilnim obalnim lanserima (terenskim kamionima) te ih je vrlo teško otkriti i uništiti.

    Huti računaju da SAD neće u rat

    Nije to prvi put da Huti napadaju brodove u Crvenom moru. Još u oktobru 2016. pokušali su protivbrodskim vođenim projektilima potopiti američki razarač USS Mason. Prije tih napada Huti su uspjeli protivbrodskim projektilima teško oštetiti logistički brod ratne mornarice Ujedinjenih Arapskih Emirata. Tadašnji američki predsjednik Barak Obama odlučio je ne odgovoriti uzvratnim napadom, a sređivanje stanja u Jemenu prepustio koaliciji predvođenoj Saudijskom Arabijom. Saudijci nisu bili sposobni dovršiti posao pa je Ansar Allah od tada samo ojačao.

    Huti su se u ovu avanturu upustili procjenjujući da, kao i 2016. godine, i ovog puta aktuaelni američki predsjednik neće uvesti Sjedinjene Države u novi rat. Ponajviše zbog toga jer ima manje od godinu dana do predsjedničkih izbora. No možda su se preračunali.

    Sigurna plovidba Crvenim morem i Sueckim kanalom ima ogromno značenje za svjetsku privredu. Svake godine tim vodenim putem prođe više od 19 hiljada trgovačkih brodova. Istim smjerovima prolaze i američki ratni brodovi koji iz Atlantika i Sredozemlja idu prema Indijskom oceanu. Kad je u martu 2021. kontejnerski brod Ever Given na šest dana i sedam sati blokirao prolaz Sueckim kanalom, ukupna šteta bila je veća od 10 milijardi dolara. Potpuni prekid prolaska Crvenim morem i posljedično Sueckim kanalom na nekoliko sedmica ili mjeseci izazvao bi stotine milijardi gubitaka.

    Zapad formirao koaliciju

    Odgovor Zapada na prijetnje Ansar Allaha formiranje je koalicije te uspostava pomorske operacije Prosperity Guardian. Operacija je službeno pokrenuta 18. decembra iako se pomorska grupa tek formira. Uz Sjedinjene Države u operaciji će za sada službeno učestvovati Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska, Italija, Nizozemska, Norveška, Španija, Kanada, Bahrein i Sejšeli. Naknadno je svoje učestvovanje potvrdila i Grčka.

    Doduše, neće uloga svih spomenutih država biti ista. Tako će najveći broj ratnih brodova dati američka (najmanje tri razarača) i britanska ratna mornarica (razarač i fregatu). Grčka je najavila slanje jedne fregate, a to će najvjerovatnije učiniti i Francuska. Ostale države operaciju će podržati ljudstvom iako ostaje otvorena mogućnost da norveška i nizozemska ratna mornarica naknadno pošalju po jednu fregatu. Pokušaj Washingtona da nagovori i Australiju da pošalje jedan ratni brod rezultirao je tek obećanjem mogućnosti slanja jedanaest oficira u bliskoj budućnosti.

    Najjača evropska sila se nije uključila

    Iako najveća privredna sila Evrope, čija ekonomija jako ovisi o nesmetanom protoku pomorskih puteva, Njemačka se za sada nije uključila u koaliciju. Crveno-žuto-zelena koalicija Bundeskanzlera Scholza teško donosi i puno jednostavnije odluke od slanja ratnih brodova u rat. Doduše, njemački mediji javljaju da je Scholzova vlada sklona uključivanju.

    Der Spiegel tvrdi da su mu izvori bliski saveznoj vladi potvrdili kako su visoki funkcioneri nadležni za ovu problematiku bili jedinstveni u ocjeni da bi Njemačka trebala postati dio operacije Prosperity Guardian. Doduše, u njemačkom slučaju od odluke vlade do uključivanja poprilično je dug put jer sve na kraju mora odobriti Bundestag. U pravilu Bundestag je odobravao samo misije koje su bile pod okriljem Evropske unije, NATO-a ili Ujedinjenih nacija. Prosperity Guardian to nije niti će biti jer za beskonačna politička natezanja unutar EU i NATO-a jednostavno nema vremena.

    S druge strane pitanje je ima li njemačka ratna mornarica operativnu fregatu koju bi mogla poslati u Crveno more? Javna je tajna da je stanje njemačke ratne mornarice alarmantno loše i da oni brodovi koji i mogu ploviti nemaju dovoljno ljudstva i municije.

    Izrael je zaokupljen Gazom

    Sa ili bez Njemačke, operacija Prosperity Guardian imaće dovoljno snage da suzbije djelovanje Huta u Crvenom moru. Ako bi Huti ispunili obećanja da će, u slučaju američke intervencije, potpuno prekinuti promet Crvenim morem, tu su američki nosači aviona. I kao zadnja opcija kopnena intervencija.

    Dobra vijest u moru loših je da je Izrael zaokupljen vojnim djelovanjem u Pojasu Gaze i pripremama za rat s Hezbolahom pa za sada nema namjeru pokrenuti napade na Hute kao odgovor na njihove pokušaje napada. Jerusalim podržava operaciju Prosperity Guardian, ali naglašava da će se on pozabaviti Hutima kad za to dođe vrijeme.

    Izraelsko ratno vazduhoplovstvo i ratna mornarica imaju kapacitete da samostalno napadnu ciljeve u Jemenu. Kako bi bilo kakva izraelska intervencija samo dodatno zakomplikovala cijelu situaciju, dobro je da do nje neće doći. Barem ne u skoro vrijeme, ocjenjuje Index.

  • Putin spreman za kraj rata?

    Putin spreman za kraj rata?

    Predsednik Rusije Vladimir Putin spreman je na pregovore o Ukrajini samo za postizanje ciljeva specijalne vojne operacije.

    To je izjavio za “Njujork tajms” portparol predsednika Rusije Dmitrij Peskov.

    Komentarišući informaciju tog lista, da je Putin navodno nagovestio svoju spremnost da pregovara o prekidu vatre u Ukrajini na trenutnoj liniji kontakta, Peskov je rekao da su te teze “netačne u svom konceptu”, preneo je TASS.”Putin je zaista spreman za pregovore, rekao je tako”, kazao je Peskov i istakao da je Rusija i dalje spremna za pregovore, ali samo da postigne svoje ciljeve. Putin je 14. decembra na konferenciji za novinare rekao da će u Ukrajini biti mira kada Rusija ostvari ciljeve Severnog vojnog okruga, koji ostaju nepromenjeni. Predsednik Rusije ne planira da čestita Novu godinu liderima neprijateljskih zemalja, ali će čestitati liderima država prijateljskih Rusiji, rekao je novinarima Peskov, prenela je agencija RIA Novosti.

    “Neće biti neprijateljskih (čestitaka), biće prijateljskih”, rekao je Peskov novinarima. Istovremeno, Putinov portparol je kazao da je predsednik Rusije zapravo već održao završni sastanak sa Kabinetom ministara ove nedelje i da se ne planira održavanje drugog sastanka pre kraja godine.

    “Sa vladom – ne. U stvari, već je održan kada su postojali nacionalni projekti. U stvari, već je održan”, rekao je Peskov odgovarajući na pitanje da li će Putin održati tradicionalni sastanak sa vladom sledeće nedelje.

  • RIK traži provjeru navoda o fantomskim biračima u Srbiji

    RIK traži provjeru navoda o fantomskim biračima u Srbiji

    Većinom glasova članova Republičke izborne komisije (RIK) u Srbiji, večeras je usvojen prijedlog da se ministarstvima unutrašnjih poslova, i državne uprave i lokalne samouprave upute dopisi sa zahtjevom za hitno odlučivanje o pozivima za glasanje na izborima koji su održani 17. decembra, koje je RIK-u dostavila koalicija “Srbija protiv nasilja”.

    U korist ovog prijedloga glasalo je 19 od 27 članova RIK.

    Predsednik RIK Vladimir Dimitrijević je tokom rasprave o zahtjevu koalicije „Srbija protiv nasilja“ za raspisivanje i sprovođenje novih izbora za Skupštinu grada Beograda, rekao da RIK nije nadležan za raspisivanje izbora, a da će dopisi ministarstvima biti upućeni „radi otklanjanja u javnosti izražene sumnje da je izvršeno neko fiktivno prijavljivanje prebivališta i upisa birača u jedinstveni birački spisak“.

    “Oni su nadležni organi za evidenciju prebivališta građana i da im izvrše proveru poziva za glasanje koji su nam predati uz zahtev…ta provera bi trebalo da sadrži podatak, da bi otklonio bilo kakvu sumnju, kada su birači upisani u birački spisak, da se dostave informacije o broju birača upisanih u jedinstveni birački spisak po godinama, zatim da li svi birači imaju efektivno prebivalište na adresama navedenim u pozivima”, istakao je Dimitrijević.

    Kako je naveo, za one koji nemaju efektivno prebivalište na adresama iz poziva, treba da se dostavi pregled broja birača po godinama, od koje na toj adresi imaju prijavljeno prebivalište.

    Dimitrijević je prethodno tokom sjednice rekao da RIK ne može raspisivati nove izbore u Beogradu.

    “U više navrata sam pojašnjavao da RIK ne može, ni na koji način, da bude uključena u sprovođenje aktuelnog izbornog postupka u Beogradu, a još manje da utiče na raspisivanje novih izbora”, rekao je Dimitrijević.

    Kako je naveo, koalicija SPN zamolila ga je da pruži pravno mišljenje i tumačenje podnijetog zahtjeva , kao i materijala koji su uz ovaj zahtjev podnijeti, a to su bili posebno pozivi za glasanje takozvanih “fantomskih birača”, odnosno navodnih nepostojećih birača na određenim adresama koje su dostavili na jednoj gomili poziva za glasanje, prenosi Tanjug.

  • Potonuo splav u Beogradu, mladi u panici skakali u vodu

    Potonuo splav u Beogradu, mladi u panici skakali u vodu

    Splav “Kartel” na Savskom keju u Beogradu noćas je potopljen.

    Sve raspoložive jedinice Sektora za vanredne situacije MUP-a spasavale su mlade, pretežno maloljetne osobe, koje su se zatekle na splavu.

    Na njemu je bio veliki broj srednjoškolaca.

    Mnogi su u panici skakali u vodu. Evakuisano 30 osoba. Hitna pomoć zbrinula 10 maloljetnika, dok je dvoje prevezeno na VMA zbog alkoholisanosti.

    U MUP-u kažu da su u 00.37 dobili dojavu da splav tone i da su ljudi u vodi.

    “Dolaskom na lice mesta u 00.44 ustanovljeno je da splav tone i da je potrebna evakuacija ljudi sa splava i iz vode. Most između splava i obale je potonuo”, rekli su iz MUP-a, prenosi RTS.

    Svih 30 osoba koje su se zatekle na splavu evakuisano je na splav pored, a u akciji spasavanja učestvovali su riječna policija, žandarmerija, kao i 25 pripadnika Vatrogasno spasilačke jedinice.

    Hitna pomoć je zbrinula 10 maloljetnika i predala ih roditeljima, a dvoje 17-godišnjaka prevezeno je na VMA. Povrijeđenih nije bilo.

    U Hitnoj pomoći kažu da je sve počelo dojavom o tuči na splavu. Prema riječima dežurnog ljekara, veliki broj mladih bio je u alkoholisanom stanju.

  • Odbijene žalbe odbrane Debeveca i Mehmedagića

    Odbijene žalbe odbrane Debeveca i Mehmedagića

    Sud BiH odbio je žalbe odbrane predsjednika ovog suda Ranka Debeveca i bivšeg predsjednika Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Osmana Mehmedagića Osmice i oni će ostati u jednomjesečnom pritvoru, piše portal Avaza.

    Ako postoji osnovana bojazan da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili falsifikovati dokaze ili tragove važne za krivični postupak ili ako naročite okolnosti ukazuju da će ometati krivični postupak uticajem na svjedoke, saučesnike ili prikrivače, navedeno je u zakonskoj odredbi na osnovu koje je sudija Branko Perić odredio pritvor Debevcu i Mehmedagiću.

    Debevec i Mehmedagić su uhapšeni ranije ove sedmice zbog sumnje da su zloupotrijebili položaj, kada su tokom 2020. godine odredili prisluškivanje telefona u Sudu BiH i telefone dvojice istražitelja u Tužilaštvu BiH.

    VIJESTI IZ ISTE RUBRIKE

  • Dodik: Delegacija EU da poštuje demokratski izabrane institucije Srpske

    Dodik: Delegacija EU da poštuje demokratski izabrane institucije Srpske

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da bi bilo pristojno od Delegacije EU u BiH da u saopštenjima u kojima komentariše političke procese pokaže i poštovanje prema demokratski izabranim institucijama Srpske, kao što je Narodna skupština.

    Ako se već javljaju, a bilo bi bolje da se nisu ni javljali, o usvajanju Nacrta zakona u Narodnoj skupštini za koji tvrde da može da ugrozi vladavinu prava, onda bi trebalo da objasne o kakvoj to oni vladavini prava pričaju – naveo je Dodik na svom profilu na društvenoj mreži Iks.

    Dodik je zapitao kako se može istovremeno podržavati da neizabrani stranac može donositi odluke o proglašenju zakona gazeći elementarne demokratske principe na koje se pozivaju u Delegaciji EU, a osporavati pravo izabranim poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske da donose zakone.

    • O kakvim dvostrukim principima se ovdje radi? Kako u Delegaciji EU mogu da pozivaju na očuvanje suvereniteta BiH i ustavnog poretka ako podržavaju lažnog visokog predstavnika, koji se ponaša kao kolonijalni upravnik, dok istovremeno osporavaju pravo Republici Srpskoj da brani svoju ustavnu poziciju u BiH? – dodao je Dodik.

    Dodik je istakao da su evropski predstavnici upravo kreiranjem neustavnih rješenja doveli do toga da je BiH postala potpuno neodrživa.

    • Ukazivanje na takvo antiustavno djelovanje nije i ne može biti nikakva provokativna i retorika podjela, već jasan politički stav da podržavamo evropski put, ali na tom putu Srpska mora biti jasno vidljiva u kapacitetu koji je predviđen Ustavom BiH, a Narodna skupština je bila i ostaće mjesto u kojem se donose zakoni u interesu Republike Srpske – poručio je Dodik.

    Kancelarija EU u BiH saopštila je da su nacrti zakona o imunitetu i referendumu i građanskoj inicijativi u Republici Srpskoj, koji su usvojeni juče u prvom čitanju, suprotni evropskom putu BiH.

  • Tadić: BiH ne ispunjava uslove da bude članica UN

    Tadić: BiH ne ispunjava uslove da bude članica UN

    BiH zbog statusa u kome se nalazi ne ispunjava uslove da bude članica Ujedinjenih nacija, istakao je danas pravnik Ognjen Tadić.Tadić je naglasio da status BiH, po suštini stanja u kome se nalazi, jedino uporediv sa statusom oblasti bez samostalne uprave koja je pod međunarodnim starateljstvom.