Autor: INFO

  • Vučić se obratio povodom pokušaja upada opozicije u gradsku skupštinu

    Vučić se obratio povodom pokušaja upada opozicije u gradsku skupštinu

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obraća se povodom pokušaja nasilnog upada u Skupštinu grada Beograda predstavnika liste Srbija protiv nasilja.

    Želim da vam kažem da ne brinete, građani. Scene su dramatične, ali mi smo navikli da nam neko ruši našu kuću i lomi prozore. Da ne brinite, jer nikakva revolucija nije u toku, a mi se trudimo da mirnom reakcijom ne povredimo nekoga od slučajnih demonstranata – rekao je Vučić.

    Podsjetimo, večeras su lideri opozicije tokom protesta liste “Srbija protiv nasilja” došli do skupštine grada, gdje su naišli na zaključana vrata koja su pokušali da provale. Prilikom pokušaja upada slomljeno je ogledalo na ulaznim vratima.

    Na ulazu u skupštinu se pojavio jedan od pripadnika policije koji je lidere opozicije upozorio da je nasilni ulazak krivično djelo.

    – Slomili smo vrata! Drže leđima vrata. Ne može da se gurne od njih – rekao je Milivojević, na šta mu okupljeni viču “ulazi, ulazi”.

    Jedan od pripadnika opozicije je srpskom zastavom razbio staklo na glavnom ulazu u skupštinu grada, poslije čega je još jednom bezuspješno pokušan upad, prenosi Blic.

  • Dačić: Najoštrije osuđujemo pokušaj zauzimanja Skupštine grada

    Dačić: Najoštrije osuđujemo pokušaj zauzimanja Skupštine grada

    Predsednik Socijalista Ivica Dačić hitno se oglasio nakon napada opozicije na Skupštinu grada Beograda.

    Njegovo saopštenje vam prenosimo u celini.”Socijalistička partija Srbije i ja lično, kao njen predsednik, najoštrije osuđujemo pokušaj nasilnog zauzimanja Skupštine Grada Beograda. To je još jedna potvrda onoga o čemu sam govorio u predizbornoj kampanji da je nasilje jedini njihov program, jer znaju da ne mogu dobiti poverenje naroda.Pružamo punu podršku drzavnim organima da preduzmu sve odgovarajuće mere protiv nasilnika i siledžija, I predsedniku Aleksandru Vučiću u odbrani slobode, samostalnosti, nezavisnosti i suvereniteta Srbije. Obaveza je svih političkih stranaka da najoštrije osude ovaj bezumni i nasilnički čin. Država je iznad svega i jača je od svih onih koji pokušavaju da je sruše”, rekao je Dačić.

  • “Putin će pobijediti, ako ne mobilišemo sve”

    “Putin će pobijediti, ako ne mobilišemo sve”

    “Rusija će pobijediti u ratu u Ukrajini ako Evropska unija ne mobiliše sve svoje mogućnostI”, rekao je šef evropske diplomatije, Žozep Borel.

    “Ako brzo ne promijenimo kurs, ako ne mobilišemo sve svoje sposobnosti, to će omogućiti Putinu da pobijedi u ratu u Ukrajini”, rekao je on u intervjuu britanskom listu “The Guardian”.

    Borel je Rusiju nazvao velikom silom koja navodno ugrožava evropsku demokratiju.

    “Važno je šta možemo da uradimo da spriječimo Rusiju da pobijedi u ratu. Šta smo spremni da uradimo? Da li smo zaista spremni da uradimo sve što je potrebno? To je pitanje koje moramo sebi da postavimo”, rekao je šef diplomatije EU.

    Borel je u više navrata govorio o nastavku vojne podrške Kijevu sa Zapada. Konkretno, u junu je izrazio bojazan da će se bez strane pomoći, sukob u Ukrajini vrlo brzo okončati.

    Prije nekoliko dana se požalio da sve zemlje EU ne vide Rusiju kao “stratešku prijetnju”, ma koliko se on trudio da ih ubijedi u to.

    Kremlj je više puta isticao da nikada nije odbio dijalog sa Kijevom. Ali, kako je primjetio predsjednički sekretar za štampu, Dmitrij Peskov, za to sada nema preduslova, pošto je kretanje ka miru apsolutno isključeno i od Kijeva i od kolektivnog Zapada.

    Ipak, prema njegovim riječima, situacija može da ide u mirnom pravcu, ali samo ako se uzme u obzir de fakto situacija i nove realnosti, a svi zahtjevi Moskve su poznati, prenosi “b92”.

  • Protesti ispred RIK, opozicija razbila vrata pokušavajući da upadne u Skupštinu grada Beograda

    Protesti ispred RIK, opozicija razbila vrata pokušavajući da upadne u Skupštinu grada Beograda

    U Beogradu je ispred sjedišta Republičke izborne komisije (RIK) počeo protest pristalica liste “Srbija protiv nasilja”.

    Zahtjev okupljenih je poništavanje izbora i raspisivanje novih, zbog navodne izborne krađe glasova.

    Nakon što je Miroslav Miki Aleksić pozvao okupljene da okruže zgradu gradske skupštine, a poslanike i predstavnike liste “Srbija protiv nasilja” da uđu u skupštinu i obrate se sa balkona, lideri opozicije su došli do skupštine grada, gdje su naišli na zaključana vrata koja su pokušali da provale.

    Prilikom pokušaja upada slomljeno je ogledalo na ulaznim vratima.

    Na ulazu u skupštinu se pojavio jedan od pripadnika policije koji je lidere opozicije upozorio da je nasilni ulazak krivično djelo.

    Okupljeni viču “ulazi, ulazi”
    – Slomili smo vrata! Drže leđima vrata. Ne može da se gurne od njih – rekao je Milivojević, na šta mu okupljeni viču “ulazi, ulazi”.

    Jedan od pripadnika opozicije je srpskom zastavom razbio staklo na glavnom ulazu u skupštinu grada, poslije čega je još jednom bezuspješno pokušan upad.

    U zgradi se vide pripadnici Žandarmerije sa opremom za razbijanje demonstracija kako sprečavaju ulaz u skupštinu. Zasad nisu pokazali želju da izađu van zgrade. Masa ih naziva “šiptarima”, vrijeđa i psuje.

    Prije nereda se obratili i Ćuta i Milivojević
    Skup je počeo govorom novinara Smiljana Banjca koji je od okupljenih zatražio posebnu podršku za poslanicu Mariniku Tepić koja štrajkuje glađu u zgradi RIK.

    – Nemoj da se neko igra glavom, da se šali sa nama, mi ćemo našu izbornu volju braniti do kraja – rekao je Ćuta.

    Marinika Tepić je u kratkom govoru okupljenima poručila da se “ovi izbori poništavaju”.

    Saobraćaj u Ulici kralja Milana je blokiran, prenosi Blic.

  • Selaković: 9. januara biću u Banjaluci i slaviću sa svojom braćom s druge strane Drine

    Selaković: 9. januara biću u Banjaluci i slaviću sa svojom braćom s druge strane Drine

    Uvjeren sam da ću i ove godine biti u Banjaluci na proslavi Dana Republike Srpske, a ne moram da budem ministar, doći ću kao Srbin sa druge strane Drine kod svoje braće koji tada slave, rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nikola Selaković.

    Selaković je rekao da je 9. januar, dan kada je nastala Republika Srpska, datum iz srpske istorije, a istoriju niko ne može da pekraja i mijenja.

    • Kao što je 21. novembra potpisan Dejtonski sporazum i kao što je srpska vojska oslobodila Banjaluku 1918. tako je 9. januara formirana Republika Srpska – istakao je Selaković u Banjaluci.

    On je podsjetio da je jedna od ozbiljnih tekovina dogovora i zajedničkog rada predsjednika Srpske Milorada Dodika i predsjednika Srbije Aleksandra Vučića njegovanje zajedničke kulture sjećanja Srba iz Srbije i Srpske.

    • Zajednički obilježavamo sve datume iz prošlosti koji su za nas važni, kao što zajednički obilježavamo godišnjicu stradanja našeg naroda u NATO agresiji, stradanje u “Oluji”, Sretenje kao Dan državnosti Srbije i Dan podizanja Prvog srpskog ustanka i donošenja prvog Ustava, na isti takav način mi zajednički slavimo i 9. januar kao dan kada su prije izbijanja rata, srpski legitimni politički predstavnici, osnovali Republiku Srpsku – rekao je Selaković.

    Podsjećamo, u posljednjim aktivnostima usmjerenim protiv Dana Republike Srpske Kristijan Šmit je zatražio od visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepa Borelja da izvrši pritisak iz Brisela na Beograd i Podgoricu, kako funkcioneri Srbije i Crne Gore ne bi prisustvovali obilježavanju 9. januara.

    Govoreći o kritikama opozicije u Srbiji o glasanju Srba iz Republike Srpske na izborima u ovoj zemlji, Selaković je rekao da građani Srpske i svih drugih država koji su državljani Srbije i ostvaruju biračko pravo, imaju pravo da glasaju na izborima i da je najveći problem opozcije u tome što ne mogu da dobiju većinsko povjerenje građana.

    • Građani su vrlo jasno i nedvosmisleno rekli da ne žele da Srbija stane, dali svoje povjerenje predsjedniku Aleksandru Vučiću i SNS-u i time pokzali da je to politička snaga kojoj vjeruju, koja iza sebe ostavlja ozbiljne rezultate i koja je unaprijedila odnose Srbije i Republike Srpske i dovela ih na istorijski maksimum, a boljitak i napredak Srbije mogla je da osjeti i svaka opština u Srpskoj – rekao je Selaković.
  • Bajden ne želi kraj rata u Ukrajini?

    Bajden ne želi kraj rata u Ukrajini?

    Džozef Bajden neće dozvoliti kijevskom režimu da okonča sukob u Ukrajini, jer će kapitulacija Volodimira Zelenskog narušiti poziciju američkog lidera.

    To je kazao bivši ukrajinski premijer Nikolaj Azarov.

    Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na završnoj godišnjoj konferenciji za novinare izjavio da strahuje da će, ako Donald Tramp bude izabran za predsednika SAD, američka politika postati “ekonomičnija” i da će se više fokusirati na domaće probleme.

    “U Ukrajini neće biti primirja dok je Bajden predsednik. On neće dozvoliti Zelenskom da prekine rat, jer će kapitulacija režima Zelenskog negativno uticati na Bajdenovu poziciju. Stoga će nastaviti da finansira svoje kijevske marionete, nadajući se barem nekom uspehu Oružanih snaga Ukrajine”, naveo je Azarov na Fejsbuku.

    Prethodno je predsednik Državne dume Vjačeslav Volodin izjavio da su SAD izgubile ekonomsko liderstvo.

    Prema njegovim rečima, pokušaji da se vrati liderstvo pokretanjem oružanih sukoba, trgovinskim i sankcionim ratovima, organizovanjem terorističkih napada i uništavanjem evropske ekonomije nisu doneli željene rezultate.

    Izbori za predsednika SAD zakazani su za 5. novembar 2024. godine, a očekuje se da će glavni kandidati ponovo biti Tramp i Bajden.

  • Vučić: Teško da će Ana Brnabić ponovo biti premijerka

    Vučić: Teško da će Ana Brnabić ponovo biti premijerka

    Teško da će Ana Brnabić ponovo biti premijerka Srbije, ali će obavljati značajne funkcije u budućnosti, rekao je Aleksandar Vučić, predsjednik Srbije u posebnom obraćanju javnosti.

    Govoreći o proteklim izborima, on je odbacio prigovore i optužbe da su bili neregularni i pokradeni, nazivajući opoziciju “lažljivcima”. Nova vlada će, kako je rekao, biti izabrana u februaru, odmah nakon što bude konstituisan parlament, što će se, kako je najavio, desiti narednog mjeseca.

    Ponovo nije isključio mogućnost novih izbora u Beogradu, ako ne bude bilo moguće uspostaviti novu većinu.

    Prema podacima Republičke izborne komisije Srbije, koalicija oko SNS-a osvojila je 46,84 odsto glasova, a opoziciona koalicija Srbija protiv nasilja 23,38 odsto. Na izborima paralelno održanim u Beogradu SNS sa svojim partnerima ima oko 38 posto, a SPN oko 35 posto glasova.

    Opoziciona koalicija, koja je pozvala na proteste, tvrdi da je volja građana pokradena brojnim zloupotrebama, posebno u Beogradu. Hrvatski Index u svom osvrtu na izbore tvrdi da su primjedbe imali i međunarodni promatrači, ocijenivši da je kampanju premda nije bio kandidat, obilježila dominacija Vučića, što je, kako tvrde, pridonijelo neujednačenim izbornim uslovima.

    Vučić je ustvrdio da su izbori protekli mirno i bili “najmirniji u novijoj istoriji Srbije”. Naglasio je da su prošli bez gotovo ijednog fizičkog incidenta, te da je samo jedan zabilježen tokom kampanje kad su napadnuti promatrači organizacije Crta.

    Za primjedbe međunarodnih promatrača rekao je da su “najzanimljivije” jer su tvrdili kako su mnogo nepravilnosti “vidjeli na društvenim mrežama”. On je optužio pojedine promatrače iz Austrije da su “pokrali izbore u svojoj partiji”, a došli su nadzirati “demokratske izbore u Srbiji”.

    Sedmero predstavnika opozicije, koji štrajkuju glađu tražeći poništenje izbora, zamolio je da se vrate svojim obvezama.

    “Neće biti nikakve nasilne smene vlasti, vlast se u Srbiji menja na izborima i tako će biti uvek, a ne samo danas”, rekao je Vučić.

    On je ustvrdio da parlamentarnih izbora neće biti do 2027. jer je najavio da će se u narednom periodu posvetiti ciljevima u napretku i rastu zemlje.

    Vučić je najavio brojne infrastrukturne projekte, gradnju pruga, autocesta i brzih saobraćajnica, kao i stanica za punjenje električnih automobila na ključnim koridorima kroz Srbiju.

  • Vučić: Zašto napadate naš narod u Republici Srpskoj?

    Vučić: Zašto napadate naš narod u Republici Srpskoj?

    Nije problem što napadate mene, ili Milorada Dodika, već zato što napadate naš narod iz Republike Srpske, ni kriv ni dužan, komentarisao je izborni proces, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić u svom obraćanju javnosti.

    Gdje nestade tih 49.000 glasača iz Republike Srpske? – zapitao se Vučić, dodavši da se nikada u istoriji Srbije nije desilo da nije bilo fizičkih incidenata u toku kampanje.

    Ističe da svuda pokušavaju da ocrne Srbe na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj.

    • Kampanju protiv Srba su vodili i Kurti i njegovi mediji i predstavnici bivšeg režima i njihovi mediji. Vodi se koordinirana kampanja od Zagreba i Prištine do medija ovdje o krađi izbora bez dokaza, zato što ih je baš briga za činjenice, njima nije u interesu jaka Srbija – poručio je Vučić.
    • Izbori su protekli mirno, bili su najmirniji u novijoj istoriji Srbije. Veoma sam ponosan na tu činjenicu. Bila su dva manja incidenta – tokom kampanje nije bio nijedan incident. Postojao je manji fizički incident gdje je jedan od direktora iz javnog sektora napao damu koja je radila kampanju od vrata do vrata i jedan lažni incident u Pirotu – kazao je on.

    Žalbe RIK-u – 53 zabilježene su 2022. godine, a svega devet ove godine.

    • Sjećam se što je RIK uputio MUP-u zahtjev. U RIK je donijeto 500 poziva za glasanje za koje se tvrdilo da su fantomski birači. RIK je juče uputio zahtjev MUP da provere sve to što je dostavljeno, svakog čoveka poimence. Tamo je bilo 496 poziva, iako su oni nebitna stvar i ne znače ništa. MUP je pregledao sve pozive, od 496 poziva svi su postojeći ljudi, koji su upisani u birački spisak. Od tih 496, 487 je mnogo ranije bilo upisano na istom biračkom mestu, najmanje četiri godine ranije. Svega devetoro je upisano 2022. godine, ali šestoro od njih su menjali prebivalište unutar Beorgada – kazao je on.

    Podsjetio je da su strani posmatrači sami prijavili da nisu vidjeli nijednu nepravilnost na njihovim biračkim mjestima.

  • Dodik: Najradije bih da, čim se pruži prilika, Srpska izađe iz BiH

    Dodik: Najradije bih da, čim se pruži prilika, Srpska izađe iz BiH

    Muslimani misle da su oni vlasnici čitave BiH. Moraćemo ih nekako probuditi iz tog sna, da vide da nije. Mi ne vjerujemo u BiH. Mi ne volimo BiH. Ovo je naše moranje, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

    Najradije bih da čim se pruži prilika Republika Srpska izađe iz BiH. Nećemo rat, nećemo sukobe, ne treba da padne nijedan ljudski život za političke ideje, ali racionalno, realno, životno ne možete da živite u BiH – kaže Dodik u intervjuu za portal Banjaluka.net.

    Intervju prenosimo u cijelosti.

    Da li je došlo vrijeme za nezavisnu Srpsku?

    • Mislim da je došlo.

    Јeste li sad optimistični ili pesimistični u tom pogledu?

    • Da nisam optimističan, ne bih ovo radio. Imate političara koji u Republici Sprskoj politiku cijene po ličnom komoditetu, pa su onda krenuli, kao, Milorad Dodik ovako, onako, kriminalac, nema šta mi nisu pripisivali, meni, mojoj porodici. Oni su radili pet finansijskih istraga protiv mene i moje porodice i ništa nisu našli. Naravno, neće da objave.

    U svakom slučaju nisu ništa našli. Da jesu bilo šta, ne bih ja sjedio sada ovdje. Geopolitičke okolonosti bitno su se promijenile, to je tačno. Republika Srpska nikad nije imala veći broj prijatelja, a tu govorim o onima koji su spremni da kažu da su prijatelji Republike Srpske, kao što to kaže /premijer Mađarkse/ Viktor Orban. Onda kažu: “A, to je samo Orban”. Nije samo Orban, evo tu je i /predsjednik Rusije Vladimir/ Putin. Šta hoćete više, ova mala republika od milion ljudi ima Rusiju, ima Mađarsku, ima razumijevanje Slovačke, ima Srbiju, imamo razumijevanje, vjerujem, od Kine, imamo značajno razumijevanje političkih struktura u samoj Evropi. Kad smo imali više?

    Onda će ovi iz PDP-a reći – Dodik izolovan, a oni nisu?! Јa sam ponosan na dostignuća da nam je prijatelj Orban. Ponosan sam na to što imam dobre političke i svake druge kontakte i sa sadašnjim premijerom Slovačke Robertom Ficom i vjerujem da on ima dodatno razumijevanje za naš položaj. Očekujem da ćemo se brzo sresti. Oni nešto govore Bjelorusija neki sinonim. Otiđite u Bjelorusiju, to je sređena zemlja, čista, uredna, ljudi imaju stabilne plate. Bio sam tamo. Kakva priča o Bjelorusiji kao o nekom mračnom tunelu, to je ozbiljna zemlja.

    Oni nama hoće da “uvale” neke Holanđane, razne “pedere” i ostale koji bi trebalo nama ovdje da određuju neke svoje vrijednosti i da nam kažu kako ne postoji mama – žena i otac – muškarac, nego da postoji jedan roditelj i drugi roditelj i da dijete u svojoj 15. godini odluči da li je muško ili žensko, bez obzira na to šta je prirodno. Јa se ježim na to. Protiv toga sam. Nama ne treba podrška tih.

    Treba nam podrška tradicionalnih zemalja. Zna se ko su tradicionalne zemlje, Kina, Rusija, Mađarska, Srbija, Slovačka i mnoge druge zemlje. Mislim da smo uspjeli da napravimo dobar odnos i sa Erdoganom, predsjednikom Turske, i da u tom pogledu imamo razumijevanje. Imamo dobro razumijevanje i sa rukovodstvom Hrvatske, kao i sa predsjednikom Milanovićem. I sa Plenkovićem nikad nismo imali neki nivo nerazumijevanja. Mi smo gradili Republiku Srpsku da ne bude nikom sporna. Kad ste čuli Hrvate da su na nekom nivou gore u EU nešto loše rekli o Republici Srpskoj?

    A da li bi im bila sporna da je nezavisna?

    • Pa, biće im sporna, ali neće oni o tome odlučivati. Naravno da će im biti sporna. Vremenom će se naviknuti na to.

    Kome ne bi bila sporna?

    • Muslimani misle da su oni vlasnici čitave BiH. Moraćemo ih nekako probuditi iz tog sna, da vide da nije. Mi ne vjerujemo u BiH. Mi ne volimo BiH. Ovo je naše moranje. Najradije bih da, čim se pruži prilika, Republika Srpska izađe iz BiH. Nećemo rat, nećemo sukobe, ne treba da padne nijedan ljudski život za političke ideje, ali racionalno, realno, životno ne možete da živite u BiH.

    Da nije stranaca, mi bismo to davno uradili. Oni imaju arsenal raznih prijetnji kojima to čine. Јa ne želim nikog da izložim tome.

    Ne želim narod da izložim bilo kakvoj destabilizaciji i zato uporno govorim da je jedino rješenje za srpski narod ovdje nezavisna Republika Srpska.

    A onda čujete ove koji govore: “A to je Dodik govorio i prije pet godina”. Naravno da ću govoriti, možda ću govoriti još nekoliko godina, ali će se to desiti, za razliku od vas koji to nikad niste rekli. Prvi put kad sam rekao da će Republika Srpska donijeti Zakon o referendumu to je bilo 2005. ili 2006. godine, pozvan sam direktno iz Stejt departmenta da mi kažu da prekidaju sa mnom bilo kakvu vrstu razgovora. Rekao sam im ok, vi ste tako izabrali, ne ja. I jesmo donijeli Zakon o referendumu, ko danas spori naše pravo na Zakon o referendumu, polako, korak po korak.

    Ne uspijevamo da uradimo sve što želimo, ali uspijevamo da uradimo ono što je potrebno na nivou BiH. Donosićemo neke mjere koje traju godinu-dvije, ne ulazimo ni u jedno sistemsko rješenje dok ne postoji dogovor. Dajte nam ustavnu BiH ostajemo, u ovoj BiH sigurno nećemo ostati. Čekamo trenutak da odemo iz nje.

    Zbog Kristijana Šmita našli ste se pred Sudom BiH. Kako komentarišete kontradiktornost ako pogledamo da ročište nije odgođeno s obzirom na zahtjev odbrane, a tužioci taj dan nisu bili spremni za uvodnu riječ?

    • To govori da je to sve tamo sklepano na način da sprovodi nečiju političku volju, a ne pravo. Nemate zemlje u svijetu u kojoj se krivično djelo može propisati odlukom. To je samo moguće zakonom uraditi, a oni onda kažu donosimo odluku o proglašenju zakona. Šta to znači, kakva je to muljaža? Ono što je porazno, mi treba s takvima da živimo. Postoje tužioci, pravnici, sudije koji smatraju da je to u redu.

    Ustav BiH kaže da zakonodavne aktivnosti jedino ima Parlamentarna skupština BiH na nivou BiH, nema ni visokog ni niskog predstavnika koji bi mogao da bude čak predlagač tako nečega. Ne može. Tačno piše ko može biti predlagač. I onda ti pravnici iz Sarajeva misle da su oni svjetska elita, misle da su nedodirljivi, da poštuju strance, a nema veze šta čine prema lokalnim ljudima i hoće da ih ti lokalni ljudi poštuju. Ko će to poštovati? Tamo nema ni “lj” od ljudi.

    Neka smatraju da sam ih uvrijedio, oni su mene uvrijedili činjenicom da je sve srušeno. Išao sam u školu u kojoj sam učio kako se donosi zakon i da nam poslije nekoliko godina dođe neki stranac koji nije izabran, nema mandat i ne može to da uradi, a i da može kao odlukom da mijenja zakon, ima li to igdje?

    Razumijem da zakon može da živi ako ima sila iza njega, ali koja sila, Amerika? Pogledajte šta se kod njih radi. Sad odjednom Tramp se u nekoj državi ne može kandidovati. Stalno su nam govorili Amerika je primjer demokratije. Onda dođete ovdje i kažete može ovaj da donese odluku.

    Kažu Dodik nije priznao Sud, ali ide na to, idem da pokažem kako je to sve nakaradno napravljeno i uspijevamo u tome. Koristićemo svoja prava koja ne mogu ignorisati kao što ste vidjeli prošli put. Kažu Ćosić je tužilac besprekoran, on je neupitan, a onda saznate da nije položio pravosudni ispit i da je putem neke lobističke strukture u Sarajevu ušao tu i bio tužilac, sudija, da je kao sudija sudio sudiji Suda BiH za primanje novca, a Sud BiH nije prihvatio da sudi svom sudiji.

    Puni su lopovluka, uhapsili su i predsjednika suda, Kajmakovićevu, to je sve lopov do lopova. Ne možeš da gledaš više sve to i oni sada pokušavaju da zadovolje javno mnjenje i tu strast u Sarajevu i da dovedu Dodika tamo. Malo sutra ćete Dodiku presuditi.

    Kakav je Vaš stav u pogledu ishoda tog sudskog procesa?

    • Da je pravde, prava, pravičnosti, da moler na Pravnom fakultetu o tome odlučuje, taj proces ne bi ni postojao, jer nema zakonskog i ustavnog osnova, a pošto su odlučili da to guraju samo muslimani i pošto je musliman sudija za prethodni postupak, musliman tužilac, musliman sada sudija, pošto su svi zapisničari tamo i pomoćno osoblje muslimani, pitaj Boga na šta će oni to izgurati, ali vidjećemo.

    Odbrana je više puta pominjala da je ishod već poznat unaprijed.

    • Nekako mi se učinilo da je onaj sudija bar u neugodnoj situaciji. Ako imate bar imalo ljudskosti i profesionalnosti u sebi, ići protiv osnovnih vrijednosti po kojima ste živjeli, po kojima ste se školovali, na kraju čovjek odlazi u penziju. Možda ne trebamo isključiti mogućnost da bude pravi objektivni sudija i da kaže da od toga nema ništa, kao što i nema, ali imajući u vidu gdje živi i koliko se vrši pritisak na njega, treba očekivati. Meni je sasvim svejedno. Meni je važno da imam svoj šou tamo i koristiću ga maksimalno.

    Rekli sta da su stranci problem i prepreka kada govorimo o nezavisnosti Republike Srpske, stranci su prepreka i kada govorimo o saradnji partnera na nivou BiH. Uglavnom su to stranci u Ustavnom sudu BiH, to su nekako sporna pitanja. Kako ocjenjujete dosadašnju saradnju s partnerima na nivou BiH? Vladao je negdje u početku neki optimizam kada je umjesto SDA došla “trojka”.

    • To su ljudi koji su zaduženi za propagandu širili optimizam. Ne možete živjeti u BiH na nivou zajedničkih organa i imati optimizam. To je glupost. Nema toga. To se ne može imati i to govori o tome koliko je BiH nesposobna. Mi smo imali nekoliko važnih stvari koje je trebalo da uradimo. Neke stvari treba razumjeti sada. Dakle, /Osman Mehmedagić/ Osmica, koji je bio šef Obavještajne službe, oni su, ne samo ovo što pričaju o Sudu, oni su to proširili i na rukovodstvo Republike Srpske, na sve ljude. Glavnu metu, krst na čelo, stavili su Republici Srpskoj, nama koji smo ovdje.

    Sjećate se /bivšeg ministra Dragana/ Mektića, svaki dan je bila priča Milorad Dodik lopov, kriminalac. Na kraju njegov šef kabineta završi u pritvoru za djela kriminala zato što je pomagao mafiji koja se bavi prodajom droge. Njegova porodica živi u Trnu, njegov otac je častan, znam ga, a sin mu je sad pojam za bogatstvo. Pojavljuje se, kupuje nekretnine, fabrike po Laktašima, stanove u Banjaluci. Pravosuđe to ne oduzima, a stečeno je iz krivičnog djela.

    Oni su bili uvezani s Osmicom i s tim predsjednikom Suda i stalno su izmišljali priču o onoj ikoni. Drže i priču o nekretnini u Beogradu, pa tu ispade da ima 100.000 kvadrata, a to čak i nije vila, nego dupleks, jedan dio je u mom vlasništvu, a drugi nije i to nikad nisam ni krio. Oni to ni dan-danas ne rješavaju, nego drže otvorenim u nadi da će nešto učiniti. Ako imate nešto, zašto to niste procesuirali?

    Krenuli smo u to veoma svjesno, ne opet iz ličnih razloga, ali da Republici Srpskoj skinemo teret koji je napravio PDP dozvoljavajući Osmici da promijeni interna pravila rada Obavještajne službe i nametne tu službu kao odlučujuću u BiH. I danas kad dođeš pod tim pravilima koje je Osmica nametnuo ne može nijedna firma iz Republike Srpske da se kandiduje za neki posao u Federaciji, a da OBA ne da saglasnost. Ako nema saglasnosti, nećeš ni dobiti taj posao.

    To je potpuno jedna zloupotreba i zato se sve ovo dešava. Rekli smo u redu, pošto s Bakirom Izetbegovićem nije mogao da se promijeni taj Osmica, on je četiri godine presjedio u mandatu koji nije imao zato što SDA nije htjela da rješava to pitanje. Sad smo to pitanje riješili i otvorili mnoga pitanja. Ova pitanja koja gledamo po Sarajevu rezultat su tog rada.

    Stalno smo tvrdili da postoji tužilačko-sudska obavještajna mafija u Sarajevu. Stalno smo govorili. Sad neće niko da nam kaže – hvala, to ste govorili prije 10 godina. Sada tamo hapse sve redom i opet sarajevska čaršija radi da se neki ne uhapse. A ima ljudi iz Banjaluke koji su bili servilni prema Osmici. Zamislite da je taj Osmica ovdje na nekom od tih fakulteta dobio lažnu diplomu. Oni su toliko bili jaki da sud čak neće ni da presudi. Kako je moguće da vi obrazujete mlade ljude i da dajete lažne diplome. Ko vjeruje u to? Mi smo suspendovali taj fakultet, došli smo u poziciju da Sud to vrati.

    Najveća mafija danas i podrška mafiji dolazi iz dijela pravosuđa, tužilaštva, sudova na svim nivoima. To je odmetnuta struktura koju stranci koriste da bi se obračunavali na našem prostoru iz političkih razloga sa drugima. To je tako i u Banjaluci, i u Sarajevu, i u Tužilaštvu BiH i u Sudu BiH.

    Znači li to da su se stvari negdje sa sadašnjom garniturom pomjerile sa mrtve tačke, postoje li indicije da BiH sa sadašnjom garniturom na vlasti na nivou BiH profunkcioniše?

    • Ne. BiH kada bi svi Srbi zaspali na stogodišnji san, ne bi profunkcionisala sama od sebe. Muslimani ne mogu da naprave državu, oni to ne znaju. Samo dostojni ljudi kao Srbi mogu da naprave državu i mi ćemo pokazati kako se to radi.

    Što se tiče puta ka EU BiH, zašto smatrate da je sada interes EU da se širi na istok s obzirom na status pregovarača za Ukrajinu i Moldaviju, a ne za BiH iako je BiH prošle godine dobila status kandidata?

    • Naravno da je poznata zapadna teorija o tome kako treba vladati istokom. Јoš je Bizmark govorio o tome kako treba vladati Ukrajinom da bi se vladalo Rusijom, a kasnije je Brežinski, koji je bio ideolog Stejt departmenta, govorio o tome kako Rusiju treba rasparčati u pet zemalja, držati čvrsto kontrolu nad Ukrajinom i tek tada možete da ovladate resursima koje ima istok, odnosno Rusija. I to je poznato.

    Evropa je očigledno zakasnila. Sve što je mogla loše da uradi u ovom sukobu koji se vodi između Ukrajine i Rusije, ona je uradila. U značajnoj mjeri oskrnavila svoje privredne mogućnosti. Јeftiniji izvori energije više ne postoje u Evropi, potpuno su energetski zavisni od Amerike. Hvale se kako su popunili svoje rezerve, ali ne žele da kažu da te rezerve plaćaju duplo skuplje i da to uništava konkurentnost na globalnom nivou same Evrope.

    Evropa danas nema nijednog važnog lidera koji bi mogao da kaže pa on je jak, kao Putin, /predsjednik Kine Si/ Đinping, bez obzira na sve, i /američki predsjednik DŽozef/ Bajden. Dakle, nema /bivše njemačke kancelarke Angele/ Merkel, ima sve neke političare u pokušaju. EU nema ni Ustav, to je neka fluidna zajednica koju se gura, pa gdje stigne. EU nema gas, naftu, rude, nema radne snage, prihvata migrante koji urušavaju socijalnu strukturu društva i čine veoma nezadovoljnim jednu strukturu onih domicilnih Nijemaca, Austrijanaca, koji se boje kako će to izgledati za 10, 20 godina.

    Sve što su mogli – promašili su. Od poziva Merkelove da dođu migranti, kad su ljudi upozoravali nemojte to da radite, onda su ulazili u sankcije. Sada kad kažu Republika Srpska, nećemo mi migrante itd. Vidite kako se borimo s tim. To se ne dešava samo od sebe, to je potpuno organizovana aktivnost da se ne dozvoli stacioniranje migranata u Republici Srpskoj. Oni nisu ni došli zbog Republike Srpske, nego su krenuli u Njemačku, pa nek ih Njemačka primi. Zašto bismo se mi bavili time.

    Dakle, ta Evropa koju smo znali prije 10 godina uopšte ne postoji. Ona je potpuno izgubljena i promijenjena. Ta Evropa je puna vrijednosti koje nemaju ništa, oni su to nazvali ljudskim pravima. Mi ne dijelimo te vrijednosti sa LGBT, ne dijelimo te vrijednosti. Zašto nas tu gurate? Mi smo tradicionalno društvo. Kakav put u Evropu, koju Evropu? Kako će se zvati onda kad se bude bježalo iz EU, put ka… Mislim da će se brzo to desiti.

  • Vučić: Prihvatam Stevandićevo izvinjenje

    Vučić: Prihvatam Stevandićevo izvinjenje

    Komentarišući optužbe opozicije u Srbiji da su glasači iz Republike Srpske imali velik uticaj na rezultat izbora, predsjednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić odgovorio je da su građani Republike Srpske s pravom glasa glasali na parlamentarnim izborima,ne i na lokalnim.


    U odgovoru na optužbe, Vučić se šaljivo osvrnuo na predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske, dr Nenada Stevandića, koji nije glasao za lokalne izbore u Beogradu:
    „Jesam ja ljut na Stevandića što nije došao da glasa? Pa sam mu rekao da prihvatam njegovo izvinjenje, sljedeći put dođi da glasaš i ti i familija. Niko mu iz familije nije došao da glasa. Šalim se, on je naš drug, dobar drug“ – rekao je Vučić novinarima.


    Stevandić je ranije napomenuo da on, iako preko trideset godina ima prebivalište u Beogradu, nije glasao na lokalnim izborima, već samo na republičkim, te da se predsjedniku Vučiću izvinjava na tome i da će narednih izbora glasati na svim nivoima.