Autor: INFO

  • Rusi reagovali na širenje teritorije SAD-a na novoj mapi: “Amerikanci su nadmašili sami sebe”

    Rusi reagovali na širenje teritorije SAD-a na novoj mapi: “Amerikanci su nadmašili sami sebe”

    Nakon što je američki State Department objavio novu mapu na kojoj se može vidjeti kako SAD šire svoj kontinentalni pojas i na području Arktika, reagovali su i ruski zvaničnici.

    Potpredsjednik Vijeća Ruske Federacije Konstantin Kosačov komentirao je novu mapu koju je objavio Washington, a koja uključuje dijelove obala Arktika, Beringovog mora, Meksičkog zaljeva i Tihog okeana.
    “Sjedinjene Američke Države nisu ratificirale Konvenciju UN-a o pomorskom pravu te se stoga mogu nazvati izopćenicima među svim pomorskim silama. U isto vrijeme, zahtjeve za epikontinentalnim pojasom trebala bi razmatrati Komisija UN-a”, pojasnio je.


    Takođe, naglasio je da druge države ne moraju priznati nove granice.

    “Kao rezultat toga, danas Amerikanci djeluju bez ikakve međunarodne pravne osnove, što znači da međunarodna zajednica ima puno pravo da ne prizna nove granice”, rekao je ruski zvaničnik.

    Između ostalog, naglasio je kako je, za razliku od SAD-a, Rusija dobila preporuke komisije o širenju granice.

    “Usput, Rusija je zadni put dobila pozitivne preporuke od Komisije za povećanje svoje granice na Arktiku u februaru 2023. godine. Ovaj posao se sada nastavlja”, rekao je Kosačov.

    Na kraju, Kosačov je rekao kako će SAD zbog svoje odluke stvoriti probleme u odnosima sa Japanom i Kanadom.

    “Amerikanci su nadmašili sami sebe ignorirajući teritorijalne interese vlastitih saveznika”, zaključio je Kosačov.

  • Amerika proširila svoju teritoriju za milion kilometara, nadaju se vrijednim resursima

    Amerika proširila svoju teritoriju za milion kilometara, nadaju se vrijednim resursima

    Amerika je proširila svoja potraživanja na dnu okeana za područje dvostruko veće od Kalifornije, osiguravajući prava na potencijalno resursima bogato morsko dno u vrijeme kada Washington pojačava napore da zaštiti zalihe minerala ključnih za buduće tehnologije.

    Takozvani Prošireni kontinentalni pojas (ECS) pokriva oko milion kvadratnih kilometara, pretežno u Arktiku i Beringovom moru, području od sve veće strateške važnosti na koje Kanada i Rusija također imaju pravo. SAD je također proglasio granice pojasa u Atlantiku, Pacifiku i Meksičkom zaljevu.

    Prema međunarodnom pravu, zemlje imaju ekonomska prava na prirodne resurse na i ispod morskog dna na temelju granica svojih kontinentalnih ploča.


    “To je velika stvar jer se radi o ogromnoj količini teritorija.To je suverenitet SAD-a nad morskim dnom, pa bilo da se radi o rudarenju morskog dna, ili iznajmljivanju nafte i plina, ili kablov. SAD objavljuje granice svog ECS-a i imat će suverenitet nad tim odlukama”, rekla je Rebecca Pincus, direktorica Polarnog instituta u Wilson centru u Washingtonu.

    Američki State Department rekao je da se u razvoju radi o geografiji, a ne o resursima.

    “SAD, kao i sve druge zemlje, ima urođeni interes znati i objaviti drugima opseg svog ECS-a, a time i gdje ima pravo ostvariti suverena prava. Bit će potrebno kontinuirano kartiranje i istraživanje kako bi se razumjela staništa, ekosistemi, bioraznolikost i resursi područja”, navele su američki dužnosnici.

  • Vučić: Sačuvaćemo mir i stabilnost u Srbiji, uvijek ću biti uz svoj narod

    Vučić: Sačuvaćemo mir i stabilnost u Srbiji, uvijek ću biti uz svoj narod

    Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je danas da se nije uplašio nasilnika i da će uvijek biti uz svoj narod, kao i da će biti sačuvani mir i stabilnost u zemlji.

    • Јa sam taj koji je bio na terasi, koji je bio u Predsjedništvu, na svom radnom mjestu, i nisam vas se nimalo uplašio i neću vam dati da srušite Srbiju – objavio je Vučić na Instagramu uz video poruku iz Predsjedništva Srbije.

    Naveo je da mu se s vremena na vreme čini da politički protivnici, ali i njihovi mentori spolja misle da su u ovoj zemlji svi idioti i da niko nema oči i uši, i da niko ne razume šta se sve dogodilo.

    • Svi su vidjeli da su gotovo tri sata policajci i imovina građana Srbije bili brutalno napadani od onih koji su riješili da ruše demokratiju Srbiji i izbornu volju našeg naroda. Svi su vidjeli, ali oni bi da okrenu priču, da nas zavitlavaju, da se šale sa Srbijom, da pokušavaju da nas sve naprave zajedno ludima. I u moru laži koju iznose sinoć i danas samo jedna stvar je bila istinita, a to je da su vidjeli nekog muškarca koji im je ličio na Vučića, koji je bio baš na ovom mjestu gdje sam ja sada, gdje su ga izviždali – naveo je Vučić.

    Vučić je potvrdio da je to tačno i da je on bio na terasi.

    • Apsolutno je tačno, bio sam ja na terasi Predsjedništva svog radnog mjesta, nisam ih se uplašio nimalo, nisam pobjegao ni u jednu stranu zemlju, nisam se sakrio ni u jedan bunker i nikada se od siledžija i nasilnika skrivati neću. Uvijek ću biti uz svoj narod, odbranićemo i sačuvaćemo demokratiju, odbranićemo i sačuvaćemo mir i stabilnost u našoj Srbiji. Živjela Srbija – poručio je Vučić.
  • Stevandiće: Šmit na liniji opozicije, pokušava razgraditi srpsko zajedništvo

    Stevandiće: Šmit na liniji opozicije, pokušava razgraditi srpsko zajedništvo

    Ono što je neosporno je da možemo da nađemo vezu između svih događaja i u Srbiji i u Republici Srpskoj i možemo da vidimo da je Kristijan Šmit na liniji opozicije u Srbiji, koja želi da razgradi srpsko zajedništvo u čitavom regionu, rekao je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić gostujući na televiziji „Pink“.


    On dodaje da Šmit zagovara mjere protiv slobode kretanja, govora i opredjeljenja te da je jasno da je njegov uticaj na Republiku Srpsku nepostojeći čim mora da se zalaže kod međunarodnog faktora da afirmiše svoju politiku.


    „Mi sa velikom pažnjom posmatramo šta se dešava u Beogradu i razumijemo pokušaje izbornog inžinjeringa i pokušaja da se za pobjednike proglase oni koji su izgubili. Tokom izbornog dana u Srbiji nije bilo primjedbi, ali da je odjednom dobijen signal da se promjeni priča i da se počnu stvarati uslovi za novi Majdan“, napominje Stevandić, dodajući da je koalicija „Srbija protiv nasilja“ postala „Srbija za nasilje“.


    Stevandić izražava sigurnost da su građani Srbije svjesni situacije, te da neće pružiti podršku nasilnom ponašanju i da će počinioci nasilja biti kažnjeni.


    „Politika Republike Srpske i Srbije ima sličnosti u identitetskom spoju, kroz očuvanje samostalnosti, kulture i tradicije i to je ono što predstavlja proslavu 9.januara čija proslava predstavlja veliku volju naroda“ rekao je Stevandić.


    On dodaje da nije slučajno što su demonstranti u Beogradu napali upravo na Skupštinu grada Beograda, jer i to predstavlja politiku negiranja identiteta i pokušaja njenog brisanja, što predstavlja i jedan od temelja zajedničkih napada na Republiku Srpsku i Srbiju, a to je da nije bitna nezavisnost, istorija i nacionalna struktura već su bitne liberalne politike.


    „Ali to su politike koje su već iznosane na Zapadu i pokušava se nama predstaviti kao dobra politička robna marka“ rekao je Stevandić.


    Stevandić je ponovio da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ima liberalan stav prema opoziciji, kojoj je dozvolio da napada na njega i njegovu porodicu, što nigdje u svijetu nije dozvoljeno, ali da je na taj način razotkrivena sva strategija opozicije, koji agresiju pretvaraju u politiku.


    „Sve je to povezano. I Šmitovi napadi su počeli prije nekoliko mjeseci a opozicija je pojačavala te napade, optužujući Republiku Srpsku da je uticala na izborni rezultat u Srbiji, dok se mi borimo za svoju teritoriju i za svoju budućnost“ zaključuje Stevandić i poručuje da će sve izazove Republika Srpska i Srbija proći zajedno

  • Zaharova: Zapad pokušava da destabilizuje situaciju u Srbiji

    Zaharova: Zapad pokušava da destabilizuje situaciju u Srbiji

    Zapad pokušava da destabilizuje situaciju u Srbiji, saopštila je portalu “Izvestija” predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova, komentarišući nerede u Beogradu protekle noći.

    Očigledni su, kaže, pokušaji kolektivnog Zapada da tehnikama “majdana” destabilizuje situaciju u zemlji.

    Prema njenim riječima, striktno poštovanje Ustava zemlje, poštovanje izbora srpskog naroda, koji je glasao za nacionalne interese svoje zemlje, jedina je moguća reakcija u ovoj situaciji.

  • Stanivuković: Sve veće potrebe za mnoge gradske ustanove

    Stanivuković: Sve veće potrebe za mnoge gradske ustanove

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković rekao je u Јutarnjem programu RTRS da se u rebalansu budžeta grada nalaze sve redovne stvari.

    • Život je poskupio zbog mnogih drugih okolnosti. Sve su veće potrebe za mnoge ustganove i zato je potreban rebalans – rekao je Stanivuković.

    Naveo je da su potrebna dodatna sredstva za funkcionisanje tih ustanova.

    • Imamo subvencije i za vrtiće i gradski prevoz. Subvencionišemo i privatne vrtiće da pomognemo roditeljima. Sve to se nalazi u rebalansu – rekao je gradonačelnik.

    Kaže da Banjaluka trenutno radi najveće infrastrukturne projekte.

    • Grad napreduje i moramo imati investicije. Hoćemo da se novac ulaže i da ne propada – rekao je Stanivuković.
  • Tragedija u Banjaluci: Muškarac leži nepomično na trotoaru, policajci oko njega

    Tragedija u Banjaluci: Muškarac leži nepomično na trotoaru, policajci oko njega

    Muškarac, starije životne dobi nepomično leži na trotoaru u banjalučkom naselju Borik.
    Banjalučani u nevjerici komentarišu slučaj, dok veći broj policajaca obavlja uviđaj.

    “Čovjek leži na trotoaru, uz ogradu kuće, odmah preko puta Vidovićevog servisa. Vjerovatno se srušio ili ga je neko udario, ne znam, ali scena koja me dočekala ujutro je baš tragična”, ispričala je Banjalučanka.

    Tijelo je okružio veći broj policajaca i u toku je uviđaj, prenosi Srpskainfo.

  • Šapić: Šteta je nenadoknadiva

    Šapić: Šteta je nenadoknadiva

    Predsjednik Privremenog organa grada Beograda Aleksandar Šapić izjavio je povodom pokušaja dijela opozicije da nasilno zauzme Stari dvor da je šteta nenadoknadiva i dodao da, ukoliko putem anarhije pokušavaju da dođu na vlast, to znači da su uništili državu.
    Šapić je rekao da je prije nekoliko dana upozoravao na sve ovo i da se sada vidi da je bio istinit termin “majdanizacija” koji je upotrijebio.

    Protest koalicije “Srbija protiv nasilja” završen je sinoć pošto je policija rastjerala demonstrante i zatvorila prostor oko Skupštine grada Beograda, gdje su okupljeni pokušali nasilno da uđu u zgradu.

    Održana je i sjednica Savjeta za nacionalnu bezbjednost.

    Policija je zatvorila cijeli plato ispred Skupštine grada Beograda gdje su raspoređena brojna policijska vozila i kordon Žandarmerije i počela da vrši uviđaj, a na tom mjestu su se pojavila i vozila hitne pomoći, javio je Tanjug.

    Pripadnici policije su priveli nekoliko demonstranata, koji su bacali kamenice i flaše ka vratima Skupštine grada.

    Kordon policijske brigade i Žandarmerije rastjerao je demontrante poslije višečasovnog protesta i potisnuo ih sa platoa ispred Skupštine grada u okolne ulice i ka Slaviji.

    Pripadnici Žandarmerije sa opremom za razbijanje demonstracija napravili su krug oko zgrade Skupštine grada i RIK-a, u Ulici kralja Milana i ka Slaviji.

    Za saobraćaj je zatvoren i dio Trga Nikole Pašića između Narodne skupštine Srbije i Skupštine grada Beograda.

    Policija je prethodno bacila suzavac iz zgrade Skupštine grada na demonstrante koji su nasilno pokušali da uđu unutra.

    Demonstranti su polomili vrata i više prozora na zgradi Skupštine Beograda, bacali staklene flaše, kamenice, motkama razbijali vrata.

    Okupljeni su na poziv jednog od lidera koalicije Miroslava Aleksića ranije okružili zgradu Skupštine grada i cijelo veče predvođeni liderima SPN pokušavali da probiju unutra, ali ih je policija spriječila u tome.

    Predstavnici koalicije SPN rekli su da očekuju da se formira tim i počnu razgovori o priznavanju, kako su rekli, izborne volje građana, odnosno o tome da se ponište izbori i sredi birački spisak.

    Opozicionar Radomir Lazović rekao je za N1 da su predstavnici koalicije SPN pokušali da uđu u gradsku kuću i obrate se sa balkona, ali da je važniji zahtjev od toga da se krene sa pregovorima o poništavanju izbora.

    On je rekao da mora da se izbjegne nasilje, a kako smatra, jedini način je da vlast prizna da su “izbori pokradeni”.

  • Nestorović: Danas donosimo odluku povodom pokušaja Majdana u Beogradu

    Nestorović: Danas donosimo odluku povodom pokušaja Majdana u Beogradu

    Branimir Nestorović koji je na čelu liste “Mi – glas iz naroda” prokomentarisao je za B92.net demonstracije Đilasovih pristalica.

    Nestorović je kratko kazao: “Srbija protiv nasilja se služi nasiljem. Upozoravao sam na ovu mogućnost, niko nije reagovao. Očekujem na žalost radikalizaciju, ovo je samo proba.

    Naš pokret će doneti odluke povodom večerašnjeg pokušaja Majdana u Beogradu.

    Možemo da se ne slažemo sa vlašću, ali država ne sme da se ruši po nalogu određenih službi.

    Novi 5. oktobar nećemo dozvoliti u Srbiji”

  • Vučić: Pokušano je nasilno zauzimanje institucija države Srbije. Sva lica će biti pohapšena

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je hitno sazvao Sednicu za nacionalnu bezbednost.

    On se obratio građanima nakon nasilja ispred Skupštine grada Beograda.

    “Država će da reaguje. Niko nema pravo da ruši našu kuću i da uništava imovinu naše zemlje, a još manje da nanosi teške povrede našim policijacima. Imamo dvojicu teško povređenih policajaca. Njih su gađali kockama kojima možete da ubijete čoveka. Taj akt je bio pripreman. Naše informativne službe su sve predvidele. Pokušano je nasilno zauzimanje institucija države Srbije. Sva lica će biti pohapšena, gde god se skrivali ne mogu da se sakriju”, rekao je Vučić.

    On je dodao i da policajci nisu uzvraćali nasiljem, a da je grad Beograd uništavan večeras zbog “prljavih političkih ciljeva”.

    “Zato sam došao istog sekunda u Predsednišvto i ušao na glavni ulaz, tek da im pokažem da se ničega ne plašim. Vi ne razumete kakvo je ogorčenje kod ljudi u Srbiji što su ovo uradili. Hvala svima što su ostali mirni, jer za huligane, siledžije i nasilnike mi imamo lek. Ukoliko bude potrebno biće brza i efikasna reakcija državnih organa. Videli ste da su se kao zečevi razbežali onog sekunda kada se pojavila Žandarmerija”.

    Nadam se da će povređeni policajci biti dobro. Sutra će se policija oglasiti i izneti sve dokaze i gonićemo svakog ko je u tome ućestvovao. Svi će odgovarati za nasilničko ponašanje. Ono što je moja poruka za ljude u Srbiji jeste da nemojte da brinete. Država Srbija je ozbiljna država. Očuvaćemo i odbranićemo izbornu volju našeg naroda i demokratiju”, rekao je Vučić.

    Dačić: Obaveza je svih političkih stranaka da jasno osude upotrebu nasilja
    “Treba potpuno razdvojiti šta su politička okupljanja, a šta je upad u državne institucije i rušenje ustavnog poretka. Zato država ima zadatak da reaguje. Razmenjene su informacije o uticaju stranih faktora. Obaveza je svih političkih stranaka da jasno osude upotrebu nasilja. Ovo je i potvrda toga da je potpuno prazan politički rezervoar određenih političkih partija koje u nazivu imaju da se bore protiv nasilja, a primenjuju nasilje, jer žele da promene izbornu volju”, rekao je Vučić.

    “Sutra ćemo imati sastanak u 15 časova i obavestićemo javnost o daljim koracima”, dodao je Dačić.