Autor: INFO

  • Ukrajina smanjuje starosnu granicu za mobilizaciju

    Ukrajina smanjuje starosnu granicu za mobilizaciju

    Prijedlog zakona, koji je objavljen na stranici ukrajinskog parlamenta kasno sinoć, predviđa smanjenje starosne granice za mobilizaciju u vojsku sa 27 na 25 godina.

    U nacrtu zakona detaljno je navedeno koji bi ukrajinski državljani podlijegali upisu u vojnu registraciju vojnika na određeni vremenski period, a stoji da će se to odnositi na one “koji su navršili 25 godina”.

    U bilješci s objašnjenjem, koju je potpisao ministar odbrane Rustem Umerov, sažete su ključne odredbe nacrta zakona, a među njima je “promjena dobi sa 27 na 25 godina”.

    Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je na konferenciji za medije 19. decembra da je vojska predložila mobilizaciju još 450.000-500.000 Ukrajinaca, ali da je to “vrlo osjetljivo” pitanje o kojem će vojska i vlada razgovarati prije nego što odluče hoće li uputiti prijedlog parlamentu, prenosi Index.hr.

    Zelenski, koji tek treba javno poduprijeti prijedlog, rekao je tada da želi čuti više argumenata za mobilizaciju dodatnih vojnika.

    “Ovo je vrlo ozbiljan broj”, kazao je Zelenski.

    Nije poznato koliko vojnika Ukrajina ima na raspolaganju, ali ranije se govorilo o oko milion ljudi.

    Američki zvaničnicici procjenjuju da su stotine hiljada vojnika ranjeni ili ubijeni od početka rata.

  • Zaharova: Zapad postavio Srbiji ultimatum

    Zaharova: Zapad postavio Srbiji ultimatum

    Kolektivni Zapad je Srbiji postavio strogi uslov – da bira: ili sa njim ili sa Rusijom, rekla je u intervjuu za RT Marija Zaharova, zvanična predstavnica ruskog ministarstva spoljnih poslova, komentarišući proteste u Srbiji.

    Prema njenim riječima, Beograd je bio pred teškim izborom, nije mu bilo dozvoljeno da kombinuje razvojne puteve u skladu sa nacionalnim interesima srpskog naroda.

    • I posljednje izmjene – čini mi se da generalno zvuče kao ultimatum: šta god, samo ne sa Rusijom. Srbija je oduvijek znala da je Rusija kroz istoriju nikada nije ostavljala na cjedilu, a to važi čak i za one trenutke kada nam je samima bilo, najblaže rečeno, loše – istakla je ona.

    Zaharova je podsjetila kakvu “ljubav” gaji Zapad prema Rusiji.

    • Mi iz novije istorije znamo koliko Zapad voli Srbiju. Toliko voli da je spreman da bombarduje prestonicu. Ne samo da bombarduje, već koristiti granate sa osiromašenim uranijumom protiv civila, žena i djece – dodao je predstavnik ruskog ministarstva spoljnih poslova.

    Ona je podsjetila da se Zapad lako obračunava sa onima koji se ne oslanjaju na svoje nacionalne interese, “koji nemaju snage da im se odupru”.

    Istovremeno, istakla je da u Srbiji postoje državnici i političari koji su spremni da pruže otpor i stave interese svog naroda iznad “praznih” obećanja koje daje Zapad.

    Prema njenim rečima, zapadne zemlje su isprovocirale srpski narod da preduzme određene radnje koje bi ga gurnule u neustavno polje.

    • A kada je čovek već van okvira zakona, on je ranjiv – primjetila je diplomata.

    Istovremeno, ona je istakla da su se skupovi u Srbiji pretvorili u pogrome i realnu prijetnju “ne samo za vlast, već i za lokalno stanovništvo”.

  • Višković: Minimalac neće biti ni 1.050 ni 750 KM

    Višković: Minimalac neće biti ni 1.050 ni 750 KM

    Vlada Republike Srpske saopštiće u četvrtak koliko će iznositi najniža plata za 2024. godinu. To neće biti 1.050, ali ni 750 maraka, rekao je to “Glasu” premijer Srpske Radovan Višković i najavio da će pomoći privrednicima koji dokažu da trpe štetu zbog njihove odluke u vezi povećanja minimalca.
    On je ranije pozivao poslodavce i sindikat i dao im rok do kraja godine da se dogovore u vezi sa iznosom najniže plate za iduću godinu, a šanse za takvo nešto su ravne nuli.

    – Nećemo čekati dalje. Na sjednici Vlade Srpske u četvrtak donijećemo odluku o najnižoj plati. Imao sam želju da to urade socijalni partneri, kojima je to i posao. Očigledno je lakše da to oni ne urade, jer će onda imati razloga da napadaju Vladu. Navikli smo na to. Napadaće – poručio je Višković za “Glas Srpske”.

    Naveo je da rješenje Vlade o pitanju najniže plate neće biti ni jedno ni drugo koje se spominjalo u javnosti, odnosno poslodavci traže da to bude 750, a predsjednik RS Milorad Dodik je zagovarao iznos od 1.050 maraka.

    Na pitanje da li će minimalac biti neka sredina između tih prijedloga, Višković je naveo da se može tako reći.

    – Imaćemo i obrazloženje za taj iznos minimalca. Imamo spremnu odluku i ona će biti poznata u četvrtak. I ta odluka će biti dakle na snazi od 1. januara iduće godine – poručio je Višković, koji nije želio da otkriva koji će to iznos najniže plate biti koji će donijeti republička Vlada.

    Osvrnuo se i na to da je više puta socijalne partnere pozivao da se dogovore o iznosu najniže plate i da će njihov dogovor Vlada Srpske podržati te da neće biti remetilački faktor.

    – Očigledno ne žele. I to treba da bude poruka građanima i radnicima. Ne mogu oni da peru prljav veš preko premijera i Vlade, ali pokušaće to da rade. Pratimo regiju i okruženje po ovim parametrima i zadržaćemo taj odnos – poručio je Višković.

    Premijer Srpske je i na jučerašnjem sastanku sa ministrima razgovarao o temi najniže plate.

    – Želio sam da čujem i njihov stav, da podijelimo sve informacije koje ima bilo ko od njih u datom trenutku, odnosno da dođemo do nekog rješenja koje će biti najbolje i za jedne i druge. Vjerovatno će biti nezadovoljni i jedni i drugi. Ali mi moramo računati i da zadržimo radnike – poručio je Višković.

    Naglasio je i da sa druge strane Vlada Srpske ne može samo zastupati stav “dajte vi plate”.

    – Možemo reći i da minimalac bude 2.000 maraka, ali ako neko to ne može platiti, to će biti najveća šteta za radnike, jer će ostati bez posla. Moramo voditi računa da se ne svrstavamo na stranu ni jednih ni drugih nego da na osnovu činjenica, pokazatelja te realnih procjena dođemo do tog iznosa. Tako da ćemo to uraditi i sada – poručio je Višković.

    Navodi i da će vjerovatno odlukom Vlade Srpske o iznosu najniže plate biti pogođeni određen broj radnika i privrednika.

    – Pratićemo i analizirati i tražiti najbolji trenutak da im bude pomognuto. Ne može 290.000 radnika biti talac neke djelatnosti koje zaista imaju problema. Dakle ako naša odluka bude neke djelatnosti pogodila, onda ćemo im pomoći. Naravno sve to će morati dokumentovati, dokazati i potkrijepiti činjenicama – zaključio je Višković i dodao da ne može neko samo reći da ima problem zbog rasta minimalca u Srpskoj, već da će to morati i da dokaže.

    Politički stav

    Višković smatra i da je u posljednja dva mjeseca u Srpskoj previše eksploatisana priča o najnižoj plati za iduću godinu.

    – Predsjednik Srpske Milorad Dodik je iznio politički stav zato što se pojavila informacija od potpredsjednika Vlade FBiH Vojina Mijatovića, koji je iz njemu znanih razloga, ali ne čudi me sa njegove strane, rekao da će minimalac biti 1.000 maraka u tom entitetu. Nakon tog Dodik je izašao i rekao da će biti 1.050 u Srpskoj. Ja koliko znam u drugom entitetu nema ništa od tih najavljenih 1.000 maraka – kazao je Višković.

  • Stanivuković najavio kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke

    Stanivuković najavio kandidaturu za gradonačelnika Banjaluke

    Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković najavio je da će se ponovo kandidovati za ovu funkciju na predstojećim lokalnim izborima, koji će se održati 2024. godine.
    – Ne plaši me nijedan scenario na izborima, ali vjerujem da ću opet pobijediti i ostati na mjestu gradonačelnika najvećeg grada Srpske još četiri godine – naveo je Stanivuković u objavi na društvenoj mreži „Iks“.

  • Policajci dilerima preko Skaja odavali informacije

    Policajci dilerima preko Skaja odavali informacije

    Dešifrovanjem aplikacija „Skaj“ i „Anom“ juče je u Istočnom Sarajevu nastavljena akcija „Kod“ i utvrđeno je da su pojedini policajci sarađivali kriminalcima koji su uhapšeni u ovoj akciji.

    Unastavku akcije „Kod“ juče su na području Istočnog Sarajeva uhapšeni Goran Grbović, Milan Međo i Neđeljko Stupar. Akciju su izvelipolicijski službenici Policijske uprave Istočno Sarajevo, zajedno sa Upravom za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i u saradnji sa EUROPOL-om.

    Oni su uhapšeni zbog postojanja osnova sumnje da su počinili krivična djela “Neovlaštena proizvodnja i promet opojnih droga” i “Nedozvoljena proizvodnja i promet oružja ili eksplozivnih materija”.

    – Navedene osobe su otkrivene nakon “raspakivanja” Anom i Sky aplikacije, odnosno nakon dešifrovanja kriptovanog koda koji je kriminogenim licima davao sigurnost – rekli su u OJT Istočno Sarajevo.

    Zahvaljujući ovim aplikacijama, utvrđeno je da su komunicirali i određeni policijski službenici koji su odavali informacije osumnjičenim osobama i na taj način su osumnjičeni vješto izbjegavali krivično gonjenje sve do dešifrovanja navedenih aplikacija.

    Okružno javno tužilaštvo u Istočnom Sarajevu će zajedno sa PU Istočno Sarajevo i MUP- om Republike Srpske nastaviti da radi na prikupljanju dokaza i procesuiranju navedenih lica.

    – Jedan od osumnjičenih, tačnije M.M, koji je u prethodnom periodu bio hapšen, a u vezi sa istom akcijom, nakon puštanja na slobodu je nastavio sa nezakonitim radnjama prilikom čega su ga otkrili policijski službenici PU Istočno Sarajevo – pojasnili su u Tužilaštvu.

    Na osnovu naredbe Okružnog suda u Istočnom Sarajevu izvršeni su pretresi kuća, stanova, pomoćnih objekata, poslovnih prostora i vozila koje koriste osumnjičena lica kojom prilikom su pronađeni i privremeno oduzeti predmeti koji mogu poslužiti kao dokazi u daljem krivičnom postupku.

    Podsjetimo, prošli mjesec u ovoj akciji uhapšeno je 14 osoba zbog sumnje da su prodajom narkotika zaradili oko tri miliona maraka, sumnja se da je ova grupa povezana sa Darkom Elezom.

  • Uništen važan brod ruske mornarice

    Uništen važan brod ruske mornarice

    Komandant ukrajinskog ratnog vazduhoplovstva Mikola Oleščuk izjavio je da je Ukrajina izvela vazdušni napad na Fedosiju na Krimu.

    On je izneo tvrdnju da je u napadu uništen ruski desantni brod “Novočerkask” iz sastava Crnomorske flote.

    “Ruska flota je sve manja”, naveo je Oleščuk na svom Telegram kanalu, prenosi Unian.

    Iako je Rojters prvobitno naveo da Oleščuk za to nije izneo nikakve dokaze, ubrzo je BBC preneo da je zvanična Rusija potvrdila da je “Novočerkask” uništen.

    Naime, rusko Ministarstvo odbrane saopštilo je danas da je u luci Feodosija na Krimu oštećen taj veliki desantni brod i to tokom odbijanja napada ukrajinskih oružanih snaga.

    “U toku odbijanja napada Oružanih snaga Ukrajine avionskim navođenim raketama na bazu Feodosija oštećen je veliki desantni brod Novočerkask. Sistemi PVO uništili su dva neprijateljska taktička aviona ‘Su-24’ u rejonu naselja Žovten, koji su ispaljivali avionske navodjene rakete”, navelo je rusko ministarstvo, prenosi RIA Novosti.

    Prethodno je šef Krima Sergej Aksjonov saopštio da su ukrajinske snage izvele napad na području Fedosije, da je došlo do požara u luci i da je vatra ugašena.

    “Sve nadležne službe su na licu mesta. Stanovnici nekoliko kuća biće evakuisani”, naveo je Aksjonov, prenosi RIA Novosti.

  • SAD izvele napad na ciljeve u Iraku nakon ranjavanja tri američka vojnika

    SAD izvele napad na ciljeve u Iraku nakon ranjavanja tri američka vojnika

    Američki predsjednik Džozef Bajden naredio je napad na milicije u Iraku koje podržava Iran, nakon što su trojica američkih vojnika ranjena u napadu drona na sjeveru Iraka, prenosi AP.

    Portparolka američkog Nacionalnog bezbjednosnog savjeta Ejdrijen Votson izjavila je da jedan od vojnika zadobio teške povrede u napadu koji se dogodio u ponedjeljak.

    Američka novinska agencija navodi da su proiranska grupa Kataib Hezbolah i njihove podružnice preuzele odgovornost za napad dronom.

    Bajden, koji provodi božićne praznike u predsjedničkom kampu Kamp Dejvid u Merlinendu, naredio je liderima Pentagona da pripreme opcije kao odgovor na napad na bazu koje koriste američke trupe u Erbilu.

    Za svega nekoliko časova Bajden je okupio nacionalni bezbjednosni tim, koji je ga je obavestio o opcijama, a predsjednik SAD je odlučio da budu napadnute tri lokacije koje koriste Kataib Hezbolah i podružnice, rekla je Votson.

    “Predsjednik nema veći prioritet nego da zaštiti američke vojnike koji su napadnuti. SAD će djelovati na vrijeme i na način za koji bude donesena odluka ako napadi budu nastavljeni”, poručila je Votson.

  • Da li je RiTE Gacko zaustavila niska cijena struje ili loš ugalj?

    Da li je RiTE Gacko zaustavila niska cijena struje ili loš ugalj?

    Od ponoći 24. decembra Rudnik i termoelektrana (RiTE) Gacko je u zastoju.

    Pojašnjenje iz preduzeća je da je osnovni razlog ove situacije izrazito niska cijena električne energije zbog prazničnog industrijskog zastoja širom Evrope, dok izvori “Nezavisnih novina” iz gatačkog preduzeća dodaju da se radi i o problemima sa dopremom uglja iz rudnika, pa čak i nedostatkom ove sirovine.

    “Ima svega pomalo. Nije nužno stala zbog uglja, ali bi vjerovatno stala kroz koji dan”, tvrdi naš izvor, te dodaje da nije problem što u rudniku nema otkrivenog uglja, već da zbog loših uslova na terenu on ne može biti dopremljen iz povlate do drobilice.

    “Problem je što je loš put. Zaglavljuju se belazi (kamioni). A onda TE potroši više nego što mi dopremimo iz rudnika. Takođe, taj ugalj što ide iz povlate je lošijeg kvaliteta, a ako kiša pada pretvara se u blato”, priča izvor “Nezavisnih” te dodaje da je zastoj očigledno uslijedio da bi se dopremile dodatne količine uglja. “Pa da mogu januar da izguraju. Ne znam kada bi mogli da počnu s radom”, navodi.

    Jedan od radnika preduzeća tvrdi da je tačno da je pala cijena struje i da im se ne isplati da rade, ali je veći problem što postrojenje nema dovoljno uglja u rezervi.

    “Možda imaju samo nekoliko hiljada tona u spremi, to je ništa”, tvrdi ovaj radnik.

    Međutim, Maksim Skoko, vršilac dužnosti direktora RiTE Gacko, odgovara da je jedini razlog zbog čega je postrojenje isključeno sa mreže niska cijena struje na berzama, zbog čega je potpuno nelogičan i neisplativ rad u tim uslovima.

    “U nedjelju su cijene na berzama u Srbiji bile reda veličine nula i četiri evra do 25 evra, zavisno od sata u kojem se prodaje. S obzirom na to da mi prodajemo energiju vani, u toku 24 časa, taj rad je apsolutno neisplativ”, kaže Skoko, koji na pitanje zbog čega je došlo do niske cijene električne energije na tržištu odgovara:

    “Do niskih cijena struje dolazi zbog praznika u Evropi, odnosno katoličkog Božića, koji dodatno pada neposredno iza vikenda. Na Badnji dan i Božić proizvodnja u Evropi staje i cijene su izrazito niske. I naravno da u uslovima takve situacije i potrebama da izvršimo dodatnu pripremu postrojenja i da dodatne količine uglja dopremimo do deponije, čime ćemo je pojačati, mi smo se odlučili na ovaj zastoj”.

    Ipak, pored potvrde da će zastoj biti iskorišten da se deponija uglja dodatno napuni, Skoko tvrdi da termoelektrana ni u kom slučaju nije morala da stane zbog toga.

    “Deponija uglja nije bila prazna, mi smo imali uglja na zalihi i nismo morali da stojimo zbog nedostatka sirovine, ali ćemo iskoristiti situaciju da je dopunimo dodatnim količinama”, naglasio je Skoko.

    Kada je u pitanju nastavak rada “zlatne koke”, kako je popularno zovu stanovnici ove hercegovačke opštine, prvi čovjek RiTE Gacko kaže da bi se to trebalo završiti u naredna dva dana.

    “To je stvar procjene, trebalo bi u utorak ili srijedu, ali najvjerovatnije da će to biti u srijedu”, kazao je on za “Nezavisne novine”.

    Ali, da ipak situacija u Rudniku i Termoelektrani nije bajna i krasna potvrđuju i nedavni podaci koje je za medije iznio Dušan Nikčević, rukovodilac Radne jedinice Rudnik, koji kažu da je u 2022. godini u rudniku otkopano oko tri miliona kubika jalovine, što je svega oko 37% od planiranog.

    Mediji prenose i kako proizvodnja električne energije neće biti na planiranom nivou, već da će biti oko 88 odsto od zacrtanog plana, a da je razlog tome opet loš kvalitet uglja i trošenje ogromnih količina mazuta.

    O kakvoj razlici se radi svjedoče podaci da se nekada trošilo između 1.200-2.000 tona mazuta godišnje, a da je sada to i po 15.000 tona.

    Podsjećamo, u gatačkom basenu ugalj se kopa već sedam decenija, a električna energija se proizvodi više od četrdeset godina. Predviđeni radni vijek postojećeg postrojenja je pri kraju, a nedavno je najavljeno da bi moglo da se krene u izgradnju potpuno novog bloka “Gacko 2”.

  • Dodik o odnosu s ruskim predsjednikom

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da je ponosan što je ruski predsjednik Vladimir Putin nedavno izjavio da podržava politiku Srpske i da se politika Republike Srpske i Rusije preklapa.

    Smatram da je to najviše moja zasluga. Jedini ja razgovaram s njim od rukovodstva Srpske. On zna o čemu se radi. Sav problem je što mi pokušavamo da objasnimo Zapadu, ali oni neće da slušaju, već imaju svoje dobijene zadatke, istakao je Dodik.

    Predsjednik Srpske je rekao da je BiH neodrživa i potpuno u stanju nemogućnosti da egzistira, te da kroz istoriju ni Austrougarska, ni kralj, ni Tito, ali ni šest visokih predstavnika nisu uspjeli da objedine narod u BiH, jer ona ne može da bude država, nema elemenata.

    Jedini narod koji može da napravi državu je srpski narod. I mi to pokazujemo kroz Republiku Srpsku. Kada bi se BiH raspala u ovom trenutku, ništa ne može da egzistira osim Republike Srpske. Mi bismo sutradan nastavili da živimo kao nezavisna država. Oni bi svi popadali, ne bi bilo kantona, morali bi se razilaziti mislimani i Hrvati – rekao je Dodik za televiziju “Hepi”.

    On je ocijenio da sve muslimanske bošnjačke stranke u BiH imaju isti cilj – unitarizacija i centralizacija BiH, što podrazumijeva centralizaciju svih moći u Sarajevu iz koga je protjerano 156.000 Srba i koji se nisu vratili i ostavili bogatstvo više od 80 milijardi dolara.

    – I sav naš problem sa Zapadom je što Zapad misli da mi to treba da prihvatimo, da smo mi kao krivi kroz istoriju, a njihova istorija samo seže do krivice koju nam pripisuju za 1992. godinu. Nismo mi razbili Jugoslaviju – naveo je Dodik, prenosi Srna.

    On je rekao da su Srbi slobodarski narod i da im je ključna riječ sloboda, jer ko nema slobodu, nema ni egzistenciju, što se najbolje vidi kod Srba u Hrvatskoj i u FBiH.

    Dodik je rekao da je stalno nastojanje da se Srbi proglase fašistima i genocidnim jer tako treba da se opere njemačka istorija i da je o tome trebalo da bude donesena britanska rezolucija u Savjetu bezbjednosti UN koju je Rusija spriječila.

    Govoreći o bivšem direktoru Obavještajno bezbjednosne agencije BiH Osmanu Mehmedagiću, koji je uhapšen, Dodik je podsjetio da je u vrijeme njegovog mandata ta služba čak imala nalog da prati predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

    – Gledao sam taj nalog. Zna i Vučić za to. Nalog da se prati rukovodstvo Srbije? Dokle su oni otišli – naveo je Dodik i dodao da je javna tajna da Amerikanci upravljaju u OBA i da Mehmedagić nikada ne bi bio direktor da Amerikanci i CIA to nisu tražili.

    Predsjednik Republike Srpske je rekao da ne komunicira sa američkim ambasadorom u Sarajevu Majklom Marfijem i da to nije hir.

    – Mi smo rekli kada dođe neko drugi iz Amerike koji hoće sa nama da razgovara, a ne da donosi odluke o nama, mi ćemo razgovarati – rekao je predsjednik Republike Srpske.

    Dodik je rekao da je Amerika još jaka i da treba izbjeći konfrontaciju sa njom, ali da ni Amerika nije ono što je bila.

    Govoreći o EU, Dodik je naveo da u Evropi danas postoji struktura koju čine Zeleni, a koja je podanička američkoj administraciji koja je globalno imala samo jedan interes, a to je da spriječi približavanje Evrope i Rusije.

    On je ukazao da bi proglašenje nezavisnosti Republike Srpske bila krajnja mjera koja bi bila preduzeta kao reakcija, jer se neće trpjeti nametanja, pogotovo oduzamanje imovine koju Srpska kao država ima.

    – Republika Srpska je država po svemu – po teritoriji, narodu, funkcijama koje obavlja. To što neki neće da priznaju da smo država to je njihov problem, ali mi živimo život države. Nama je BiH moranje i nije ništa što mi trebamo – rekao je Dodik.

  • Dodik tvrdi da je u Srpsku došlo 10 kompanija iz Njemačke

    Dodik tvrdi da je u Srpsku došlo 10 kompanija iz Njemačke

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je u proteklih 20 dana najmanje 10 velikih kompanija iz Njemačke došlo u Srpsku jer znaju da ona može dugoročno da obezbijedi snabdijevanje gasom iz Rusije.

    Dodik je istakao da njemačke kompanije ne mogu da istrpe da gas koje su dobijale po 300 dolara sada košta 3.000 dolara, te ukazao da Njemačka neće dugo godina doći u priliku da ima ekonomsku cijenu gasa kao u Republici Srpskoj.

    On je rekao da su na području Srpske od Prnjavora, Gradiške i Banjaluke prisutne brojne strane kompanije, navodeći da se u Laktašima trenutno otvaraju dvije fabrike, dok će na kraju iduće godine biti otvorena i treća, u kojoj će se zaposliti oko 2.500 radnika.

    Dodik je ukazao da se Srpska nalazi na prekretnici i da se mora napraviti stabilno društvo.

    – Moramo da izgradimo novu industrijsku klasu radnika da rade u realnom sektoru i da imaju dobru platu – istakao je Dodik.

    On je naveo da je tokom privatizacije položaj radnika u industriji značajno devastiran i da svaki dan sreće ljude koji žele da se vrate na ove prostore i nalaze poslove.

    Dodik je rekao da je ponosan na mnoge u industrijskom sektoru koji rade i zapošljavaju radnike.

    Govoreći o svojoj inicijativi da najniža plata u Republici Srpskoj u idućoj godini bude 1.050 KM, Dodik je rekao da je potrebno da najniža plata bude vidljivo povećana, da se vidi kako će se to reflektovati i da svi podnesu teret toga.

    Predsjednik Republike Srpske rekao je da prosječna plata u Srpskoj iznosi 1.296 KM, a da je to prije tri godine bila misaona imenica.

    – Prirodno je da ljudi žele više, volio bih da je prosječna plata 3.000 evra, ali za to moramo imati produkciju koju nemamo… Učinićemo ono što mislimo da je dugoročno za ovo društvo najbolje, da ne oštetimo poslodavce, ali da pokušamo da ih učinimo odgovornijim, a i radnike da dovedemo u poziciju da imaju stabilne socijalne uslove i da budu dobri radnici – rekao je Dodik za televiziju Una.

    On je naveo da su Srbi u Sarajevu ostavili 80 milijardi KM javnog bogatstva – stanova, trotoara, rasvjete, javnih nabavki izgradnje škola, bolnica i javnih ustanova.

    – Sada bi trebalo da im ostavimo i ovaj dio BiH, a da oni uživaju u tome. To ne može. Poruka koju oni kreiraju o stalnoj nestabilnosti onemogućava Republici Srpskoj da se razvija i stvara percepciju pritiska da neko ode odavde – ukazao je Dodik.