Autor: INFO

  • Ustavni sud BiH nema legitimitet – poziv stranim sudijama da podnesu ostavke

    Ustavni sud BiH nema legitimitet – poziv stranim sudijama da podnesu ostavke

    Nakon penzionisanja sudije Zlatka Kneževića, od naredne godine u Ustavnom sudu BiH neće biti nijednog sudije iz Republike Srpske, dok je drugi hrvatski sudija čeka na izbor u Parlamentu FBiH. U Ustavnom sudu od Nove godine ostaju dvoje bošnjačkih i jedan hrvatski sudija, te tri stranca – Nijemica, Albanac i Švajcarkinja. Iz Republike Srpske rečeno je da Srpska neće imenovati dvojicu sudija u krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija. Poručeno je da ovakav sud nema legitimitet.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić pozvao je strane sudije u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavke i povuku se iz rada te institucije, jer je njihovo djelovanje, između ostalog, prepreka članstvu BiH u EU, ali i aktivnostima političkih predstavnika entiteta i naroda u vezi s tim.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da legitimnost Ustavnog suda BiH prestaje penzionisanjem Kneževića, jedinog preostalog sudije iz Republike Srpske, te navela da je taj proces započeo još ranije, izmjenom pravilnika bez saglasnosti i prisustva svih sudija.

    Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Siniša Karan rekao je da je Ustavni sud BiH najveći rušilac BiH, jer je svojim odlukama direktno urušio Dejtonski mirovni sporazum.

    Karan je istakao da su sudije ovog suda postale nelegitimne kada su donijele prvu odluku van Ustava i izašle van okvira Dejtonskog sporazuma, koji ih je stvorio samo da štite dejtonske principe.

    Delegat srpskog naroda u Domu naroda PS BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da sastav Ustavnog suda BiH od 1. januara vrlo dobro ilustruje situaciju u zemlji i karakteriše je kao potpuno nefunkcionalnu.

    Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu PS BiH Milorad Kojić rekao je da BiH kao protektorat ne može biti član EU i da učešće bilo kojeg stranca u organima vlasti ne može obezbijediti potpuni suverenitet.

    Pravnik Ognjen Tadić istakao je da je praksa zloupotrebe Ustavnog suda BiH radi revizije i rušenja Dejtonskog mirovnog sporazuma morala biti prekinuta.

    • Neophodan je politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija i dovođenje Ustavnog suda BiH u redovne ustavne tokove putem usvajanja zakona koji bi uredio i procedure tako da ne mogu biti predmet bilo čije proizvoljne volje, pa ni samih sudija Ustavnog suda – rekao je Tadić.

    Politički analitičar Dragomir Anđelković rekao je da je dobro da Republika Srpska insistira na tome da iz Ustavnog suda odu strane sudije i da treba istrajati da se te stvari istjeraju na čistinu.

  • Stanivuković ne odustaje od kredita, Ninković predlaže relokaciju

    Stanivuković ne odustaje od kredita, Ninković predlaže relokaciju

    Gradonačelnik Draško Stanivuković neće odstupiti od predloženog rješenja kreditnog zaduženja kako bi izmirili obaveze, dok s druge strane Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada, umjesto zaduženja nudi rješenje relokacije sredstava.

    Dali smo prijedlog rebalansa za 2023. godinu sa rješenjem korisnim za sve one koji ne dobijaju plate, a skupštinska većina hoće prijedlog bez rješenja, odnosno bez kreditnog zaduženja, ali ostaćemo na predloženom rješenju jer u ovom trenutku rebalans bez kredita je kao bicikl bez točkova.

    Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, koji je najavio da će u skladu sa Zakonom o upravi i lokalnoj samoupravi Republike Srpske on lično zakazati sjednicu za četvrtak, kao i da će već sutra u 14 časova pozvati na sastanak i sve odbornike u Skupštini grada.

    “Ukoliko ne prihvate predloženo rješenje ili ne ponude adekvatno drugo rješenje više neće biti bitno ni ko je u pravu, niti ko je u krivu, već će najveće pitanje biti ko ispašta. Kako do toga ne bi došlo rebalansom sam predložio rješenje i za javni prevoz, i za Dom zdravlja, Centar za predškolsko obrazovanje i vaspitanje, subvencije vrtićima, socijalna davanja, ali i za plaćanje električne energije. Ipak, oni traže da se rebalans dostavi bez tog rješenja i da će pod tim uslovom izglasati, što je potpuni apsurd”, rekao je Stanivuković.

    On je pojasnio da je njegova zakonska obaveza da predlaže rješenja koja poboljšavaju stanje u gradu i gradskim ustanovama, te da ih dostavlja Skupštini na razmatranje, istakavši da je potpuno neprihvatljivo da se vrši pritisak na mijenjanje prijedloga.

    “U ovoj godini imamo situaciju da su se povećali troškovi Doma zdravlja, Centra za socijalni rad, električne energije, da je veći broj zahtjeva za sufinansiranje vrtića. Na tim stavkama nije planirano dovoljno sredstava, zbog čega je potrebno za te stavke obezbijediti dodatna sredstva i uspješno završiti godinu”, pojasnio je on.

    Dodao je da je kratkoročno zaduženje mehanizam koji redovno koriste i druge lokalne zajednice poput Doboja, Srpca, Trebinja, i na kraju krajeva i na primjeru Republike Srpske, ali da je taj mehanizam sporan samo u Banjaluci.

    Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada, ističe da je već zakazao sjednicu za četvrtak, te da nema smisla da je gradonačelnik zakazuje istog dana.

    “Mnogo laži su iznijeli o kreditu, mi smo na osnovu konsolidovanih izvještaja ustanovili da je utrošeno za prvih devet mjeseci 3,5 miliona KM, koje su potrošene nenamjenski, mimo budžeta i zakonskog okvira”, rekao je Ninković te dodao da na ovakav način dijete može da vodi grad.

    “Kako je moguće da u ovih pet institucija u kojima su kadrovi iz koalicione većine imaju problem”, zapitao se on.

    Dodaje da nije kriva skupštinska većina te da oni nude rješenje, a to je da gradonačelnik dostavi zahtjev za relokaciju sredstava.

    “Ako imate situaciju u vrtićima gdje radnicima nije isplaćena plata, oni imaju na drugim stavkama dovoljno sredstava, te mogu uputiti zahtjev za relokaciju, koju ćemo mi podržati. Ista situacija je i sa drugim institucijama”, objasnio je on te dodao da je budžetska inspekcija ustanovila da je Stanivuković u prvih pola godine izvršio više od 100 nezakonitih relokacija.

    “Mi predlažemo rješenje”, rekao je on.

  • Višković o uspjehu Srpske

    Višković o uspjehu Srpske

    Republika Srpska je u teškim vremenima, kada su je svi na neki način otpisali, pokazala da može, zna i umije da se vrati u punom sjaju, izjavio je predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković.Višković je ocijenio da je godina na izmaku bila teška i puna izazova, ali i da je Srpska preživjela.

    Znate i sami i najbolji ste svjedoci kako su nam predviđali slom, od Nove godine pa do sljedeće Nove godine. Ali, evo, nije se ništa od toga desilo – rekao je Višković u Banjaluci.

    On je istakao da je Republika Srpska u teškim vremenima kada su je na neki način svi otpisali, vratila u punom sjaju i “odradila sve ono što je trebala”.

  • Zelenski nema novac za mobilizaciju

    Zelenski nema novac za mobilizaciju

    Kijev nema novca da mobiliše pola miliona ljudi, izjavo je poslanik u ukrajinskom parlamentu Jaroslav Železnjak.

    “Mislim da je gospodin predsednik malo pogrešio. Nije potrebno pola milijarde grivni (oko 12 miliona evra) da bi se mobilisalo 500.000 ljudi, već više, a svemu tome svedoče brojevi koje imamo. Očigledno je da nemamo toliki novac”, kazao je Železnjak za kanal “Ukrajinska pravda” na Jutjubu.

    On je podsetio da je budžet za odbranu za 2024. smanjen za 300 milijardi grivni (skoro osam milijardi dolara) u odnosu na 2023. godinu.

    Prema njegovim rečima, samo je Norveška dozvolila da se njen novac troši na vojne potrebe Ukrajine, dok ostali partneri nikada neće dati novac za to.

    Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je nedavno na završnoj godišnjoj konferenciji da je ukrajinska vojska zatražila da bude mobilisano još između 450.000 i 500.000 ljudi.

    On je dodao da će vojni i vladini zvaničnici razgovarati o tom “osetljivom pitanju”, nakon čega će dodatnu mobilizaciju razmotriti parlament, i istakao je da bi tako masovna mobilizacija zahtevala dodatno finansiranje.

  • Vučić:Šta mislite zašto je policija bila u Skupštini Beograda?

    Vučić:Šta mislite zašto je policija bila u Skupštini Beograda?

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, obilazeći radove na izgradnji brze saobraćajnice “Osmeh Vojvodine”, izjavio da je ponosan na policiju u Beogradu.

    Upitan da prokomentariše nasilne proteste u Beogradu, Vučić je rekao da svako ima pravo da protestuje, dok ne dođe do nasilja. “Nažalost, znali smo”, rekao je Vučić.

    “Ponosan sam na policiju u Beogradu koja je bila uzdržana. Tri sata su trpeli udarce. Nije ih sramota da su govorili da su jedni druge povređivali”, dodao je Vučić.

    Sve je, kako je istakao, bilo pripremljeno mnogo ranije, i da je zbog toga policija bila u Skupštini grada Beograda. “Policija je znala, jer jedino nasiljem mogu da zauzmu”, rekao je on.

    “Pitam šefa OEBS-a i ODIR-a kad im je i ko rekao, a mi znamo i ko i kad, zašto ste to sakrili od javnosti, pitam vas mrtav hladan sad kad je sve prošlo… što to krijete od javnosti, sve je to bilo pripremljeno mnogo ranije… Otkud policija u Skupštini grada? Zato što su znali da će nasiljem pokušati da je zauzmu. Sve su to znale naše službe, a neki ćute”, rekao je Vučić.

    Predsednik Srbije je naglasio da će institucije uraditi svoj posao, kao i da se 30. decembra ponavljaju izbori koji bi SNS-u mogli da donesu još jedan mandat jer drugi ne mogu ni da dobiju ni da izgube. Podsetio je da su svi počinioci nereda i upada u američki Kapitol procesuirani, a da se samo kod nas misli da je moguće da se radi šta se hoće. “Mi moramo da budemo mnogo demokratskije ne samo zbog ovih domaćih koji će da ga ruše, već i zbog nas samih”, dodao je predsednik Srbije.

    Ponovio je da je policija bila maksimalno uzdržana i da je reagovala samo kada su demonstranti ušli u skupštinu, a gađani su kamenjem. “To su ogromne promene, za razliku od njihovog perioda”, kaže Vučić.

    “Šider i Šenah pokrali svoje izbore u svojoj stranci i doveli ih ovde. Kaže pokazali im Đilas i Šolak. Ako prođe, prođe. Izmislim nešto. Znaju svi oni da je sve bilo pošteno. Oni traže to da bi mogli da izvrše pritisak na jednu suverenu zemlju”, dodaje on.

  • Stevandić stranim sudijama: Podnesite ostavke i pomozite reformama na putu ka EU

    Stevandić stranim sudijama: Podnesite ostavke i pomozite reformama na putu ka EU

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i predsjednik Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić danas je pozvao i uputio molbu stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH da podnesu ostavke i povuku se iz rada te institucije, jer je njihovo djelovanje, između ostalog, prepreka članstvu BiH u EU, ali i aktivnostima političkih predstavnika entiteta i naroda u vezi s tim.

    “Cilj je da BiH nastavi svoj evropski put, a vaša ostavka bila bi racionalna i korektna na tom putu”, rekao je Stevandić na konferenciji za novinare u Banjaluci o stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH.

    On je istakao da BiH ne može da funkciniše preglasavanjem sudija u Ustavnom sudu.

    Prema njegovim riječima, stav predstavnika Srpske je da Republika neće imenovati dvojicu sudija u krnji Ustavni sud BiH sve dok ne bude donesen zakon o Ustavnom sudu i okončan mandat stranih sudija.

    Nakon penzionisanja Zlatka Kneževića, od naredne godine u tom sudu neće biti nijednog sudije iz Srpske, dok je izbor drugog hrvatskog sudije stao u federalnom Parlamentu.

    Iz toga proizlazi da će pravdu u najvišoj sudskoj instanci u BiH, dijeliti jedna NJemica, Albanac, Švajcarkinja, te dvoje bošnjačkih i jedan hrvatski sudija.

  • Stevandić uručio paketiće djeci koja se liječe u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“ u Banjaluci

    Stevandić uručio paketiće djeci koja se liječe u Zavodu „Dr Miroslav Zotović“ u Banjaluci

    Предсједник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић уручио је данас никољданске пакетиће дјеци која се налазе на лијечењу у Институту за физикалну медицину, рехабилитацију и ортопедску хирургију “Др Мирослав Зотовић” у Бањалуци.

    “Срећан сам што настављам традицију својих претходника који посјећују Институт и дарују дјецу пакетићима, чиме дајемо допринос и показујемо емпатију и поштовање према њима”, рекао је Стевандић новинарима у Бањалуци.

    Стевандић је нагласио да је ово један од најбоље опремљених центара за рехабилитацију, поготово дјечију, те навео да је на рехабилитацији у “Зотовићу” био као ученик седмог разреда основне школе након што је сломио руку.

    Дјечији физијатар у Институту Габријела Мирковић рекла је да традиционално предсједник Народне скупштине Републике Српске долази у празничну посјету дјеци на овом одјељењу, те да је ове године уручио пакетиће за 40 дјеце из цијеле Српске која су била у пратњи родитеља.

    “Њима ови пакетићи Народне скупштине, али и других људи добре воље много значе и помажу да преброде дане рехабилитације”, истакла је Мирковићева.

    Данашњем догађају присуствовао је и Горан Талић, директор Института за физикалну медицину, рехабилитацију и ортопедску хирургију “Др Мирослав Зотовић”.

  • UKC saopštio: Za liječenje od 1. januara obavezna elektronska zdravstvena knjižica

    UKC saopštio: Za liječenje od 1. januara obavezna elektronska zdravstvena knjižica

    Univerzitetski klinički centar Republike Srpske saopštio je da je od 1. janaura, a u skladu sa Odlukom Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, obavezna primjena elektronske zdravstvene kartice.
    – Korisnici usluga UKC Republike Srpske su dužni pri dolasku u našu ustanovu posjedovati elektronsku zdravstvenu karticu – navodi se u saopštenju.

    Izuzetak od ove odluke (evidencija prema ЈMBG) biće omogućen samo u Urgentnom centru UKC Republike Srpske za hitne slučajeve.

    Prema navedenoj Odluci Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske svi korisnici usluga koji su u postupku dobijanja elektronske zdravstvene kartice će u Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske dobiti potvrdu na kojoj će biti indentifikacioni broj, a koji će služiti za privremenu indentifikaciju lica dok ne dobije elektronsku karticu.

    – Takođe, državljani drugih zemalja sa kojima BiH i Republika Srpske imaju potpisane sporazume o socijalnom osiguranju treba da u matičnoj zemlji izvade neophodne obrasce na osnovu kojih će im Fonda izdati bolesnički list i dodijeliti indentifikacioni broj, a na osnovu kojeg će moći da ostvare pravo na zdravstvenu zaštiti u našoj ustanovi – navodi se u saopoštenju.

    Ističu da se za sva druga pitanja i nejasnoće u vezi elektronskih zdravstvenih kartica svi korisnici usluga i građani Republike Srpske mogu obratiti Fondu zdravstvenog osiguranja Republike Srpske.

  • Kako će se slabljenje dolara odraziti na bh. ekonomiju i građane?

    Kako će se slabljenje dolara odraziti na bh. ekonomiju i građane?

    Stručna javnost u BiH podijeljena je po pitanju uticaja slabljenja dolara na bh. ekonomiju i građane.

    Američka valuta je, inače, oslabila te pala na najniži nivo još od jula, a stručnjaci širom svijeta već prave projekcije o uticajima ovakvih kretanja.

    U BiH jedni smatraju da je to za nas dobra vijest, a drugi očekuju da će nam ovakav razvoj situacije donijeti više štete nego koristi.

    Ekonomista Igor Gavran ističe da bi najbrži efekat trebalo da bude pozitivan, a to je smanjenje cijene nafte, odnosno naftnih derivata, jer se na globalnom nivou njihova cijena određuje u dolarima i svaki pad vrijednosti dolara u odnosu na evro znači i pad cijene u odnosu na KM. “Nažalost, uvijek je upitno koliko će to i stvarno domaći distributeri prenijeti na njihove maloprodajne cijene”, navodi Gavran za “Nezavisne novine”.

    Prema njegovim riječima, eventualni negativan efekat bi mogao biti na izvoz na tržišta gdje se koristi dolar i valute vezane za vrijednost dolara, ali većina bh. izvoza ide na tržište EU i regije, pa to nije veliki rizik.

    “Kada je riječ o kamatnim stopama u EU one prije svega zavise od referentnih stopa, a one od odluka ECB, međutim ako evro nastavi jačati u odnosu na dolar, što iskreno ne očekujem, već naprotiv, mogao bi to biti argument za pad referentnih kamatnih stopa u budućnosti. Kamatne stope u BiH ne bi trebalo da se mijenjaju jer su uslovi na tržištu drugačiji, ali viša vrijednost evra je dodatni argument protiv njihovog rasta”, kaže Gavran.

    Efekti na dugove BiH su, naglašava, takođe pozitivni, jer rast vrijednosti evra nam ne povećava dug nominiran u evrima, pošto je svakako naša valuta vezana za evro, a dio duga u dolarima sada pada u vrijednosti.

    I ekonomista Milenko Stanić kaže da je riječ o pozitivnim signalima za bh. ekonomiju kada govorimo o dugovima ovdašnjih preduzeća i države koji su iskazani u dolarima.

    “Svako slabljenje snage dolara će značiti i smanjenje tereta otplate dugova. Mi imamo dugova povučenih u dolaru, ali to nisu veliki iznosi, već su u pitanju više zaduženja u evrima”, naveo je Stanić za “Nezavisne novine”.

    On kaže da jačanje evro valute, kao rezervne valute, za bh. ekonomiju jeste dobar signal. To, pojašnjava, povećava snagu domaće valute (KM).

    “Sigurno da će jačanje domaće valute, preko rezervne valute, značiti mogućnost veće zarade za bh. ekonomiju, odnosno da će u transakcijama koje se odvijaju u spoljnotrgovinskoj razmjeni naša privreda imati mogućnost da bolje prolazi na inostranim tržištima”, naveo je Stanić.

    S druge strane, Aleksandar Ljuboja, generalni sekretar Područne privredne komore Banjaluka, kaže da kurs dolara varira u odnosu na kurs evra, a nama, kako tvrdi, ne odgovara rast evra.

    “Većinu robe koju izvozimo mi indeksiramo u evru i samim tim naša roba postaje skuplja. Mnogo manje indeksiramo u američkom dolaru. A naša valuta, KM, vezana je za vrijednost evra i imamo taj problem gdje veća vrijednost evra dovodi do nekonkurentnosti na svjetskim tržištima. Međutim, to su aktivnosti i oscilacije koje nisu toliko velike i ne utiču značajno na ono što se dešava kod nas, koliko smanjenje potrošnje i potražnje u našem okruženju, odnosno u zemljama koje su naši najveći spoljnotrgovinski partneri”, naveo je Ljuboja za “Nezavisne novine”.

  • Amidžić: Zemlja se zadužuje, a na računima ima stotine miliona KM

    Amidžić: Zemlja se zadužuje, a na računima ima stotine miliona KM

    Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić ukazao je na činjenicu da se BiH nastavlja zaduživati dok na računima ima stotine miliona KM vlastitih sredstava.

    On je napomenuo da je riječ o sredstvima “Elektroprenosa”, Regulatorne agencije za komunikacije, milionima KM namijenjenim za višegodišnje kapitalne projekte, a na posljednjoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH nije usvojen način raspodjele namjenskih sredstava za izgradnju i sanaciju puteva i auto-puteva.

    Istovremeno, BiH se kod EBRD-a zadužila za dodatnih 110 miliona evra za izgradnju dionice auto-puta kod Mostara.

    Amidžić je naveo da je to razlog zbog kojeg je izjavio da je BiH ekonomski neodrživa zemlja.

    • Ranije sam govorio o 700 miliona KM, ali mogu reći da trenutno na računima, po različitim osnovama, imamo više od 800 miliona KM. Volio bih da imam obrazloženje zbog čega ne koristimo sredstva od putarine, jer ono što neko smatra obrazloženjem je sve, osim obrazloženja – rekao je Amidžić za “Dnevni avaz”.

    Amidžić, koji je i predsjednik Upravnog odbora UIO BiH, pojasnio je da je riječ o iznosu koji će do kraja godine narasti na oko 250 miliona KM, te da su to namjenska sredstva koja ne mogu biti korištena za budžetsku potrošnju, već isključivo za izgradnju putva i auto-puteva.

    Bez obavezne rezerve, Federacija BiH bi iz ukupnog iznosa dobila oko 150 miliona KM, a Republika Srpska oko 80 miliona KM.

    Koeficijenti raspodjele su privremeni, pa bi se eventualne razlike nadoknadile finalnim poravnanjem.

    • To se do sada četiri puta podijelilo, a odjednom peti put ne može. Nakon prigovora izmijenili smo odluku, otklonili prigovore, pa opet ne može. A nemam odgovora kako može. To nema nikakve veze sa političkim opredjeljenjem. Mi imamo svoje političke stavove koje branimo i od kojih ne odustajemo, to je normalno, ali to nema nikakve veze sa ovim da ono što imamo jede inflacija, dok se sa druge strane zadužujemo i plaćamo kamatu – rekao je Amidžić.