Autor: INFO

  • Baka prijavila nestanak unuke, policija traga za djevojčicom

    Baka prijavila nestanak unuke, policija traga za djevojčicom

    Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Tuzlanskog kantona raspisalo je operativnu potragu za petnaestogodišnjom djevojčicom iz Tuzle, čiji je nestanak prijavljen.

    Djevojčica je na sebi je imala crne pantalone, crnu jaknu i patike Nike.

    Kako navode iz Uprave policije kantonalnog MUP-a djevojčica je izašla juče ujutro iz kuće oko sedam časova i nije se vratila.

    Nestanak djevojčice policiji je oko 15 časova prijavila njena baka.

    Policija preduzima sve kako bi je pronašli.

    Na društvenoj mreži Facebook objavljen je apel u kojem članovi porodice traže 15-godišnju djevojčicu E. M. iz Tuzle.

    “Djevojčica E.M. iz Tuzle ima 15 godina i nestala je juče oko 12 sati ispred Osnovne škole Brčanska Malta”, napisano je u Facebook objavi.

  • Tadić: Ustavni sud BiH do 2026. godine ostaće bez domaćih sudija

    Tadić: Ustavni sud BiH do 2026. godine ostaće bez domaćih sudija

    Ustavni sud BiH do 2026. ostaće bez svih domaćih sudija, poručio je ovo pravnik Ognjen Tadić.
    Tadić je podsjetio da u penziju 2024. godine ide sudija Seada Palavrić, zatim 2025. godine u odlazi sudija Mirsad Ćeman i 2026. godine u penziju odlazi Valerija Galić.

    “To je posljedica blokade izbora Marina Vukoje i nepoštovanja stava Еvropske unije i Republike Srpske da strane sudije moraju biti zamijenjene domaćim sudijama“, naveo je Tadić u objavi na društvenoj mreži “Iks“.

    Podsjećamo, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić uputio je juče pismo stranim sudijama u Ustavnom sudu BiH u kojem ih je pozvao da podnesu ostavku zbog toga što su, kako je naveo, prepreka evropskoj budućnosti BiH te onemogućavaju ispunjavanje jednog od 14 prioriteta za pristupanje Еvropskoj uniji koji se odnosi na reformu Ustavnog suda BiH.

    “Vaša ostavka bi pokazala da vam je stalo do BiH i da ne želite da budete prepreka njenoj evropskoj budućnosti“, naveo je Stevandić u pismu, piše ATV.

  • Evropska unija priprema “Plan B” za Orbana

    Evropska unija priprema “Plan B” za Orbana

    Nakon što je Mađarska na sastanku zemalja članica EU stavila veto na isplatu pomoći Ukrajini, čini se kako je Brisel pronašao “Plan B” za pomoć ovoj državi.
    Prema pisanju Financial Timesa, Evropska unija priprema rezervni plan vrijedan 20 milijardi eura za Ukrajinu koristeći metode koje će u odlučivanje uključiti i Mađarsku.

    “Zvaničnici koji su učestvovali u razgovorima rekli su da se jedan model kojim bi se Ukrajina finansirala iz duga pokazao kao najpraktičniji način pružanja podrške. Ovaj plan bi uključivao i to da države članice daju garancije budžetu EU, što bi omogućilo Evropskoj komisiji da pozajmi do 20 milijardi eura na tržištima kapitala Kijevu”, navodi britanski list.

    Aranžman koji se planira je sličan strukturi koja se koristila 2020. godine kada je Evropska komisija osigurala do 100 milijardi eura zemljama EU za kratkoročne programe podrške na radu tokom pandemije koronavirusa.

    Jedan od nedostataka ovog plana, u poređenju sa originalnim prijedlogom, jeste i taj što bi bio ograničen na zajmove i ne bi uključivao grantove.

    “Još jedna rezervna opcija koja se razmatra uključuje vraćanje strukture finansiranja koja je korištena ove godine prema kojoj je EU dala 18 milijardi eura zajmova Ukrajini sa rokom otplate od nekoliko mjeseci pa do nekoliko godina”, pojašnjava se.

  • Banjalučko groblje spuštalo cijene grobnih mjesta bez dozvole Grada

    Banjalučko groblje spuštalo cijene grobnih mjesta bez dozvole Grada

    Glavna služba za reviziju javnog sektora Republike Srpske je prvi put kontrolisala rad banjalučkog “Gradskog groblja” i ustanovila niz nepravilnosti zbog čega je ovo komunalno preduzeće dobilo mišljenje sa rezervom o finansijskim izvještajima te negativno mišljenje o usklađenosti.

    Kontrolisali su 2022. godinu i utvrdili su da ovo preduzeće nije utvrdilo normative potrošnje goriva po vozilima i radnim mašinama te da nije vršilo analizu potrošnje goriva za evidentna odstupanja u mjesečnoj potrošnji kod istih vozila.

    Isto tako su utvrdili da se evidencije o korišćenju vozila nisu vodile na propisanim putnim nalozima te da nisu sadržavale relacije kretanja niti stanje kilometar sata po relaciji.

    Osim toga konstatovali su da su izvršene nabavke advokatskih, ugostiteljskih i usluga platnog prometa u vrijednosti od 21.100 KM, a za koje nisu provedene procedure javnih nabavki.

    Prodavali grobna mjesta po nižim cijenama bez saglasnoti Grada
    U izvještaju revizora je navedeno da su ugovarane i fakturisane usluge po osnovu trajnog korišćenja grobnog mjesta po nižim cijenama u odnosu na definisane cijene, a da za to nije obezbijeđena saglasnost nadležnog organa Grada Banjaluka. To, kako su napomenuli, nije u skladu sa Zakona o komunalnim djelatnostima i Odlukom o grobljima i pogrebnoj djelatnosti Skupštine Grada Banjaluka.

    Takođe su precizirali da je obračun bruto plata zaposlenih vršen po osnovu ugovorene osnovne bruto plate, što nije u skladu sa kolektivnim ugovorom.

    “Ugovorene osnovne bruto plate za zaposlene raspoređene na isto radno mjesto sa istim stepenom stručne spreme nisu utvrđene u istom iznosu, a obračun minulog rada vršen je na osnovnu bruto platu uvećanu za druga primanja po osnovu rada (topli obrok, stimulacije zaposlenih i na naknadu predsjednika sindikata), što nije u skladu sa Zakonom o radu”, obrazložili su revizori u izvještaju.

    Istakli su da je osim toga izvršen obračun i isplata stimulacija u iznosu većem od 30 odsto ugovorenih plata zaposlenih, što nije u skladu sa Odlukom o stimulativnom nagrađivanju rada radnika.

    Službena putovanja nisu bila pokrivena papirima
    Utvrdili su da za službena putovanja u inostranstvo nisu donesene odluke o službenom putovanju, ali da su priznati i isplaćeni troškovi sa službenih putovanja bez naloga za službeno putovanje.

    “Zaposleni nisu podnosili pisani izvještaj o obavljenom službenom putovanju a priznata su prava na dnevnice iako ista nisu ostvarena srazmjerno trajanju službenog putovanja, što nije u skladu sa Odlukom o visini naknade troškova za službena putovanja u zemlji i inostranstvu za zaposlene u Republici Srpskoj”, precizirano je u izvještaju.

    Naveli su i da izvještaj o poslovanju za 2022. godinu nije usvojila Skupština akcionara.

    Podsjećamo, u periodu koji su pretresali revizori funkciju direktora “Gradskog groblja” obavljao je kadar SPS Željko Grbić.

    Ukupni prihodi “Gradskog groblja” u 2022. godini su iznosili 2.761.398 KM, a rashodi 2.744.807 KM, dok je dobit prije oporezivanja iznosila 16.591 KM.

  • Da li je OBA tajno prisluškivala Vučića i rukovodstvo Srbije

    Da li je OBA tajno prisluškivala Vučića i rukovodstvo Srbije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ustvrdio je da Obavještajno-bezbjednosna agencija (OBA) BiH već godinama neovlašteno prati i prisluškuje političko rukovodstvo Srbije.

    Dodikova jučerašnja izjava za TV Hepi, inače, nije prva tvrdnja aktuelnog predsjednika Srpske da se OBA bavi neovlaštenim i nezakonitim poslovima, koji, između ostalog, predviđaju prisluškivanje političkih čelnika susjednih zemalja.

    Govoreći o bivšem direktoru OBA Osmanu Mehmedagiću, koji je nedavno uhapšen u “paketu” s dojučerašnjim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevecom, Dodik je podsjetio da su čak i u vrijeme njegovog predsjedničkog mandata 2017. godine postojale informacije da OBA ima nalog da prati predsjednika Srbije, Aleksandra Vučića.

    Gledao sam taj nalog. Zna i Vučić za to. Nalog da se prati rukovodstvo Srbije. Dokle su oni otišli – upitao je Dodik, dodajući da je javna tajna da Amerikanci upravljaju OBA i da Mehmedagić, kako je rekao, nikad ne bi bio direktor da Amerikanci i CIA to nisu tražili.

    Inače, vrijedi podsjetiti i na to da je aktuelni, ali i tadašnji predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, još sredinom 2018. tvrdio da je predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić, tadašnjem srpskom članu Predsjedništva BiH Mladenu Ivaniću pokazao dokaze o tome da ga OBA prisluškuje.

    – Ivanić je tražio da mu pokažem papire. Pokazao mu je Vučić u Dubici operativne naloge za prisluškivanje i tada mu je rekao da to rade njegovi ljudi – govorio je Dodik prije šest godina.

    Ivanić: Ništa nije došlo na moj sto
    Nekadašni srpski član Predsjedništva BiH i aktuelni počasni predsjednik PDP, Mladen Ivanić, za Srpskainfo kaže da nije istina da je bilo šta od toga što tvrdi Dodik, odnosno navodnih naloga ili naredbi OBA da se prisluškuje Vučić ili bilo ko iz rukovodstva Srbije, bilo kada došlo na njegov sto.

    – Ništa od toga nisam vidio, niti sam bilo šta od toga ikad imao pred sobom niti mi je ikad bilo ko pokazivao takve stvari – tvrdi Ivanić.

    Osim toga, kako dodaje, Dodikovi ljudi su već dugo na čelnim funkcijama u OBA i ako je tačno to što tvrdi lider SNSD, zašto to, postavlja pitanje, nikad nisu javno pokazali.

    – Naravno da bih reagovao da sam dobio bilo kakav dokument sličnog sadržaja, ali takve dokaze nisam dobio. Ponavljam, ako neko nešto ima, što to ranije nije prikazao? Ako bilo šta postoji o nelegalnom prisluškivanju predsjednika Srpske i Srbije, onda se to mora pokazati – poručuje Ivanić.

    Akcija “Ušće”

    Stručnjak za bezbjednost, Dževad Galiješević, za Srpskainfo tvrdi da se akcija prisluškivanja i praćenja predsjednika Srbije i drugih najviših zvaničnika te države zvala operacija “Ušće”.

    – Operativni prodor “Ušće” je ofanzivna, agresivna obavještajna akcija. To nije podrazumijevalo samo prisluškivanje, već i praćenje, uhođenje i tajne pretrese. Najvažniji ljudi u Srbiji su tada uhvaćeni u mrežu prisluškivanja. Taj operativni prodor uradio je jedan musliman iz Goražda. To je bio pravi konceptualni udar na Srbiju, a paralelno se vodio udar i prema Hrvatskoj – tvrdi Galijašević.

    Dodaje da je u okviru navodne akcije “Ušće” postojalo 14 operativnih mjera koje su, između ostalog, imale kodne nazive “Bor”, “Lovac”…

    – Skoro stotinu ljudi bilo je angažovano u toj operaciji. To je bila najveća zloupotreba OBA u istoriji te agencije. Pored predsjednika Vučića, premijerke Ane Brnabić i lidera SP Ivice Dačića, u toj akciji bili su “uhvaćeni” i svi njihovi međunarodni kontakti – tvrdi Galijašević.

    Međutim, kako dodaje, nedavno hapšenje Osmice i Debeveca predstavlja samo vrh ledenog brijega.

    – Kad bi se potvrdilo da su kroz operativni prodor “Ušće” prisluškivani i najvažniji ambasadori zapadnih zemalja, koji su tada dolazili u Srbiju, utvrdilo bi se da je to bio robusni napad na ustavni poredak Srbije izveden s područja BiH. Na tome su strani operativci radili dan i noć. To je bila najgora zloupotreba jedne javne službe od završetka rata do danas – tvrdi Galijašević.

  • Može li Parlamentarna skupština poništiti presude Suda BiH, kako najavljuje ministar Bukejlović

    Može li Parlamentarna skupština poništiti presude Suda BiH, kako najavljuje ministar Bukejlović

    Vlada Srpske priprema inicijativu koju će uputiti ka Parlamentarnoj skupštini BiH, a kojom će tražiti da budu poništene presude koje su donesene dok su na čelu Suda BiH i Obavještajno-bezbjednosne agencije bili Ranko Debevec i Osman Mehmedagić Osmica.

    Njih dvojica su uhapšeni zbog sumnje u nezakonito prisluškivanje i zloupotrebu službenog položaja, te im je određen pritvor.

    Ranko Debevec je na čelu Suda BiH prvi put došao u decembru 2016, a onda je reizabran 18. januara 2023. Mehemedagić je za direktora OBA postavljen davne 2015. i tu se što u punom mandatu, što u “teničkom”, zadržao sve do februara 2023, kada ga je naslijedio “povratnik” Almir Džuvo.

    Dakle, ako bi se desilo ono što najavljuje ministar pravde RS Miloš Bukejlović, a prije njega i premijer Radovan Višković, trebalo bi poništiti sve presude Suda BiH od 2015. ili 2016. godine!

    Oslobodili bi Mahmuljina, Novalića, Cikotića…

    Možete samo da zamislite šta se desilo u tom periodu, do danas. Ako bi bile obuhvaćeni i slučajevi ratnih zločina, primjera radi, trebalo bi poništiti presudu od osam godina zatvora Sakibu Mahmuljinu za ratne zločine odreda “El-Mudžahidin” na području Vozuće kod Zavidovića nad Srbima.

    Ili, ako gledamo samo 2023. godinu, Sud BiH je nepravosnažno osudio bivšeg premijera FBiH Fadila Novalića na četiri godine zatvora zbog zloupotrebe položaja, bivšeg ministra odbrane Selmu Cikotića, takođe nepravosnažno, na tri godine zatvora. Apelaciono vijeće je Mladena Bošnjaka osudilo na tri i po godine za krivično djelo organizovani kriminal…

    Da li je u demokratskom sistemu podjele vlasti na zakonodavnu, sudsku i izvršnu, pa makar taj sistem bio u BiH, moguće da parlament masovno poništi sudske presude, čak i da se desi čudo pa da PS BiH glasa jedinstveno?

    – Nevjerovatno je da iznose takve kvalifikacije i stavove koji nemaju nikakvog utemeljenja u bilo kakvim pravnim odrednicama. I to zapravo pokazuje stepen njihove nekompetentnosti, odnosno jedne vrste demagogije ili neke isprazne priče – kaže za Srpskainfo Srđan Blagovčanin, predsjedavajući Upravnog odbora Transparensi internešenel BiH.

    “Tužno je da se takvi ljudi nalaze na takvim mjestima”
    Kako kaže, i “studentima druge godine prava” je jasno da na presude Suda BiH može da utiče samo ako bi Osmica i Debevec bili pravosnažno osuđeni i ako bi se dokazalo da su uticali na pojedinačne, konkretne predmete. Ali, ni tada to ne radi Parlamentarna skupština BiH, jer tada ide ponavljanje suđenja.

    – Potpuna je besmislica da Parlamentarna skupština BiH ili bilo koja druga skupština nekim dekretom ili nečim drugim poništi sve presude. Tužno je da se ljudi koji to tvrde nalaze na takvim mjestima – kaže Blagovčanin.

    Bivši sudija i profesor ustavnog prava, Milan Blagojević, kaže da je pravno nedopustivo da se poništavaju presude bilo kog suda, pa i Suda BiH, zato što je u vrijeme njihovog donošenja neko lice bilo predsjednik tog suda. To, dodaje Blagojević, nije dopušteno nijednim propisom, počevši od Ustava BiH pa preko svih ostalih propisa u BiH.

    Nonsens
    – Stoga bi bio nonsens kada bi Parlamentarna skupština BiH dozvolila da se uopšte i raspravlja o takvoj inicijativi, jer bi i samo to predstavljalo napad na vladavinu prava kao načelo propisano članom 1. Ustava BiH. To ustavno načelo znači podjelu vlasti i zabranu da se jedna grana vlasti miješa u rad druge, a pogotovo da zakonodavna vlast poništava odluke sudske vlasti – kaže Blagojević za Srpskainfo.

    Dodaje da je samo sudska vlast, u ovom slučaju Sud BiH, nadležna da odlučuje, ne o poništenju svih svojih presuda, nego o eventualnom ponavljanju krivičnog postupka u pojedinačnim pravosnažno okončanim slučajevima, i to ako je presuda u nekom konkretnom slučaju donesena kao posljedica izvršenja krivičnog djela od strane sudije koji je učestvovao u njenom donošenju.

    – Samo ako se prethodno dokaže da je taj sudija učinio krivično djelo i tako donio određenu presudu, tada se može dozvoliti ponavljanje postupka u konkretnom predmetu, kako je i propisano Zakonom o krivičnom postupku BiH. Sve drugo izvan toga, pa i ova inicijativa koju najavljuje ministar pravde Republike Srpske, bio bi ne samo nonsens nego i ozbiljan atak na vladavinu prava i nezavisnost sudske vlasti. Zbog toga se zaista ne mogu čudom načuditi šta sve neće pasti na pamet nosiocima vlasti u Republici Srpskoj, što nikako nije dobro za samu Republiku Srpsku, njen integritet i dignitet – zaključuje Blagojević.

  • Ukrajinci napali Zelenskog zbog izjave o mobilizaciji

    Ukrajinci napali Zelenskog zbog izjave o mobilizaciji

    Video na kojem predsednik Volodimir Zelenski govori da, za razliku od Rusije, u Ukrajini niko ne tera ljude da ratuju silom, ponovo je viralan.

    “Ne možemo se ponašati kao Rusija – da teramo ljude u rat motkama. Mi nismo takva država. Ovo je paradoks. Mi se borimo za evropske vrednosti, želimo da budemo članica Evropske unije, pa moramo i da se borimo uzimajući u obzir takve vrednosti”, rekao je Zelenski tada na samitu u Briselu.

    Međutim, u kontekstu najavljenog predloga zakona o pooštravanju mobilizacije, kojim je predviđena mobilizacija pola miliona Ukrajinaca, ovaj video je izazvao burne rasprave na društvenim mrežama.

    U komentarima ispod snimka korisnici su kritikovali ukrajinske vlasti.

    “Tako da smo ipak gori. Rusija nije zatvorila granice, ali mi imamo ropstvo i teraju nas u rat motkama”, navodi se u jednom od komentara.

    Drugi korisnik je napisao: “Gurate nas u zatvor. Ili poziv i rat, ili ćete u zatvor”.

    “Posle takvih zakona, zaista izgleda da nas treba spasiti”, “Mi nismo ništa bolji od Rusije” stoji u nekim od objava, prenosi ukrajinski portal.

  • Zelenski: Tražili su mobilizaciju; Zalužni: Nismo

    Zelenski: Tražili su mobilizaciju; Zalužni: Nismo

    Glavnokomandujući OSU Valerij Zalužni demantovao je informacije koje je na konferenciji prošle nedelje izneo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

    Zelenski je rekao da je vojna komanda zatražila mobilizaciju pola miliona ljudi, ali je potvrdio da je određena cifra potrebnog osoblja za sledeću godinu formirana.

    “Vojna komanda nije postavljala nikakve zahteve u smislu bilo kakvih brojeva ili slično. Vojna komanda nastavlja da obavlja funkcije zaštite države i u skladu sa tim formira svoje zahteve. Zahteve za municijom i ljudskim resursima”, rekao je Zalužnji, prenosi Strana.ua.

    Prema njegovim rečima, to se radi „kontinuirano, i ne postavljamo nikakav poseban format, zahteve Kabinetu ministara ili Vrhovnoj radi“, već samo u okviru „funkcionalnosti za koje smo zaduženi“.

    Istovremeno, Zalužni je priznao da vojska ima brojke za neophodna pojačanja za Oružane snage Ukrajine.

    “Ova cifra uzima u obzir pokrivanje trenutne nestašice koja je nastala, formiranje novih vojnih jedinica i predviđanje naših gubitaka koje bismo mogli da pretrpimo u narednoj godini. Ne mogu da saopštim ovu cifru i koja se cifra odnosi na ovaj ili onaj deo, to je vojna tajna“, istakao je glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine.

    Zalužnji je rekao i da podneti predlog zakona o pooštravanju mobilizacije nije inicijativa Generalštaba, napominjući da su Generalštab i Oružane snage Ukrajine samo saopštile Ministarstvu odbrane svoje potrebe za narednu godinu u oružju, municiji i regrutima, a „sve ostalo formiraju organi koji za to imaju ovlašćenja“.

    On je takođe sugerisao da je Ministarstvo odbrane podnelo zahtev za ovu verziju zakona. „Oružane snage Ukrajine ili Generalštab nisu uputili nikakve zahteve za bilo kakve predloge zakona Kabinetu ministara i to ne mogu učiniti, jer su lišeni funkcije kao što je zakonodavna inicijativa. Dakle, Oružane snage Ukrajine nisu podnele bilo kakve dokumente Kabinetu ministara“, rekao je Zalužni.

    Istovremeno je napomenuo da su predstavnici Generalštaba radili u okviru radne grupe sa Ministarstvom odbrane, koje je, kako je naveo, podnosilo zakonodavne inicijative direktno Kabinetu ministara.

    Zalužnji je dodao da se u novom predlogu zakona Generalštab „složio” sa konceptom da je potrebno u zakonu ostaviti dva pojma – lice koje je sposobno za vojnu službu i nesposobno.

    “Oslobodite se takvog koncepta kao što je „ograničeno sposoban“… Želimo da vojska bude popunjena ljudima koji po svojim fizičkim karakteristikama mogu da se bore, ali o tome će odlučiti Vojno-lekarska komisija“, rekao je on.

    Kako je naveo, smanjenje broja razloga za oslobađanje od mobilizacije, propisanih novim predlogom zakona, nije njegova inicijativa, već je to u nadležnosti Ministarstva odbrane. “Glavna stvar za Oružane snage Ukrajine i za mene lično je da se ljudi priključe vojsci i da budu sposobni da obavljaju postavljene zadatke.

    Ko će biti oslobođen mobilizacije, ko će biti pozvan – to nije moja nadležnost, za ovo postoje centralne izvršne vlasti koje to mogu da utvrde“, rekao je Zalužni.

    Na konferenciji za novinare 19. decembra, Zelenski je saopštio da mu se obratio Generalštab Oružanih snaga Ukrajine sa zahtevom da mobiliše dodatnih 450-500 hiljada ljudi.

    Mobilizacija u ovom obliku, prema Zelenskom, koštaće Ukrajinu 13,4 milijarde dolara. Kasnije je sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu (NSDC) Ukrajine Aleksej Danilov rekao da će za mobilizaciju tolikog broja ljudi biti potrebno najmanje godinu dana.

  • Ukrajinske trupe su se povukle

    Ukrajinske trupe su se povukle

    Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine (AFU) Valerij Zalužni priznao je gubitak grada Marinke od strane ukrajinskih trupa, koju je zauzela ruska vojska.

    On je to saopštio sinoć, nevoljno, tokom prenosa uživo.

    “Grad Marinka više ne postoji. Ukrajinske trupe su se povukle sa zapadne periferije grada: na nekim mestima su se ukopali u blizini Marinke, a na nekima malo dalje”, citira Zalužnog ukrajinsko izdanje Glavred.

    Šef ruskog Ministarstva odbrane Sergej Šojgu je u ponedeljak izvestio predsednika Putina o oslobađanju Marinke.

    On je rekao da su jurišne trupe grupe “Jug” zauzele grad tokom aktivnih ofanzivnih operacija. Šef države je rekao da zauzimanjem Marinke ruska vojska pomera borbene jedinice Oružanih snaga Ukrajine (OSU) od Donjecka. Osim toga, zauzimanje grada omogućava Oružanim snagama Rusije da dobiju operativni prostor, dodao je ruski lider.

    Portparol ukrajinskih oružanih snaga demantovao povlačenje a predaju Marinke, ali je general Zalužni sinoć ipak potvrdio.

    Od 2014. godine ukrajinske oružane snage pretvarale su Marinku u podzemno utvrđenje, uključujući betonske zemunice i komunikacione prolaze, što je ukrajinskim militantima omogućilo da se tajno kreću i dugo brane grad. Tu su stvorene dve linije odbrane sa velikom količinom artiljerije. Prvi udari na grad dogodili su se u noći 12. jula 2014. godine, kada je Ukrajina granatirala stambena naselja teškom artiljerijom. Tada je ubijeno 30 civila DNR.

    Od početka leta ruske snage su počele uspešno napredovanje na ovom sektoru fronta.

  • EU odgovorila Kurtiju: Priština imala 10 godina da izradi nacrt Statuta ZSO

    EU odgovorila Kurtiju: Priština imala 10 godina da izradi nacrt Statuta ZSO

    Portparolka EU Nabila Masrali poručila je premijeru privremenih prištinskih institucija Aljbinu Kurtiju da je Priština imala 10 godina da napiše Statut Zajednice srpskih opština.

    Ona je tako reagovala na Kurtijevu nedavnu izjavu da on može da napiše moderan evropski nacrt statuta.

    “Kosovo je imalo priliku posljednjih 10 godina da podnese prijedlog za ZSO. U ovoj poodmakloj fazi procesa u kojoj se očekuje da uskoro počne uspostavljanje ZSO, Kosovo je pozvano da ponudi svoje komentare i sugestije za nacrt na stolu”, rekao je portparolka za Reporteri.

    Istovremeno, Evropska unija je ocijenila da je nacrt statuta Zajednice opština sa srpskom većinom, koji su njeni predstavnici predstavili 21. oktobra, najbolji mogući, odnosno da je nacrt Statuta koji je već predstavljen Kurtiju moderan.

    “Kao što smo više puta rekli, evropski nacrt statuta, koji su 21. oktobra predstavili premijeru Kurtiju predstavnik EU Miroslav Lajčak i diplomatski savjetnici francuskog predsjednika, njemačkog kancelara i italijanskog premijera, zajedno sa američkim izaslanikom Gabrijelom Eskobarom predstavlja moderan evropski način rješavanja osjetljivog pitanja zaštite manjina. EU i njeni partneri smatraju da je to najbolji mogući način za rješavanje pitanja obje strane. Očekujemo da obje strane nastave razgovore na osnovu tog nacrta”, navode iz EU.