Autor: INFO

  • Novaković Bursać: Neprihvatljive izmjene Izbornog zakona po zamisli SDA

    Novaković Bursać: Neprihvatljive izmjene Izbornog zakona po zamisli SDA

    Delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać rekla je da izmjene Izbornog zakona koje je predložila SDA nisu prihvatljive.

    Nedopustivo je, rekla je ona, da je Centralna izborna komisija (CIK) samoinicijativno namijenila sebi ulogu da najosjetljivija pitanja izbornog procesa reguliše pravilnicima, a ne zakonski.

    – Nema prijedloga za rješenje najkrupnijih pitanja koja se tiču izbornog procesa – izjavila je Bursaćeva novinarima u Sarajevu.

    Ocijenila je da je prijedlog SDA o kome u petak, 29. decembra, treba da raspravlja Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, pokušaj ove stranke da se dodvori nekim centrima.

    – SNSD ne bježi od unapređenja izbornog procesa, ali ne želimo podržati nešto što je već ranije netransparentno smišljeno i dogovoreno u ovoj oblasti – poručila je Bursaćeva.

    Ona je naglasila da je osnovni preduslov politički dogovor unutar BiH, a da toga nema, te da ono što se nudi nije ništa drugo do uporno nametanje nekakvih rješenja koja su negdje pripremljena, a tiču se “takozvanih unapređenja u smislu uvođenja novih tehnologija”.

    – Već za budžet 2023. godine CIK je tražio 17 miliona za nabavku softvera, što nam govori da oni već imaju ideju šta hoće, koliko to košta… bez ispitivanja tržišta i sprovođenja javne nabavke -navela je Bursaćeva.

    Ona je konstatovala da je u BiH bilo dosta loših ishoda i sprovođenja “potrošenih projekata” koji se u praksi nisu pokazali kao dobri.

    Bursaćeva je istakla da je nedopustivo da CIK najosjetljivija pitanja izbornog procesa reguliše pravilnicima i da se takve stvari ne mogu prihvatiti.

    – Regulacija tako osjetljivih stvari mora biti zakonska – poručila je Bursaćeva.

    Poslanici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH trebalo bi da na hitnoj sjednici u petak, 29. decembra, razmatraju Prijedlog izmjena i dopuna Izbornog zakona čiji su predlagači poslanici SDA.

  • Stanivuković: Ugrožena isplata prava za 10.000 građana Banjaluke

    Stanivuković: Ugrožena isplata prava za 10.000 građana Banjaluke

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, poručio je da “iako je imao volju da još jednom upozna sve odbornike sa detaljima rebalansa budžeta Grada, ali i posljedicama koje neusvajanje ovog dokumenta može da ima na Banjaluku i njene građane, nažalost većina odbornika Skupštine Grada nije se odazvala”.

    Stanivuković je istakao da su “samo odbornici PDP-a i odbornik SPS-a bili zainteresovani da to čuju, te da to što se odbornici nisu pojavili nije sramota gradonačelnika”.

    “Zabrinut sam za ovo stanje u kojem SNSD predvođen doktorom pravi u Banjaluci. Nije dobar put u kojem skupštinska većina odlučje da tjera Banjaluku. Ovim Banjauka ulazi u jednu socijalnu krizu, jer, nažalost, politika je opet nekom preča od realnih potreba ljudi”, kazao je gradonačelnik.

    Napominje da “i dalje ostaje pri svom prijedlogu rebalansa budžeta, bez kojeg Banjaluka ne može da isplati obaveze i prava za 10.000 građana, među kojima je oko pet hiljada socijalnih davanja, subvencije za javni prevoz, vrtiće i porodilje, isplate plata u Gradskoj upravi, davanja Domu zdravlja i dr”.

    “Htio sam i na ovom sastanku da pozovem sve odbornike da daju svoja rješenja. Treba tražiti rješenja, a sa reblansom koji smo predložili postoje ta rješenja. Postavljam pitanje onim koji ne prihvataju predložena rješenja, da li će ići na proslave predstojećih praznika i ostaviti 10.000 građana da čekaju isplatu svojih prava”, rekao je gradonačelnik.

    Upitao je i kako je drugim lokalnim samoupravama odobren rebalans, a da sama Banjaluka čeka.

    “Neka kažu kako da bez rebalansa isplatimo plate u Gradskoj upravi. Nakon višečasovnih sastanaka sa saradnicima tražimo rješenje, ali kako su mi rekli bez rebalansa nema isplata plata, nema subvencija za javni prevoz i pitanje je da li će oni htjeti dalje da voze. Sve ovo je još jedna velika opstrukcija i naravno da nije isključeno da ljudi budu na ulicama i traže ostvarivanje svojih prava”, naveo je on.

    Ponovio je da je i danas bio spreman na razgovor i kompromis, ali da je politika prevagnula.

    “Teško mi pada što naši građani čekaju zaslužena prava i potrebe, ali neke to ne interesuje”, naveo je gradonačenik.

    Kako je kazao, u toku dana donijeće stav po svim pitanjima u vezi sa sutrašnjim zasjedanjem Skupštine Grada.

    “Ne isključujemo mogućnost da ćemo pozvati sve korisnike koji čekaju rebalans da dođu sutra na zasjedanje Skupštine u 13.00 časova i iskažu svoj stav”, kazao je gradonačelnik, navodeći da ne isključuje mogućnost da on iskoristi svoje pravo i zakaže za sutra vanrednu sjednicu o rebalansu.

  • Nova bolnica u Doboju jedan od najznačajnijih projekata u zdravstvenom sistemu

    Nova bolnica u Doboju jedan od najznačajnijih projekata u zdravstvenom sistemu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva Željka Cvijanović, premijer Radovan Višković i ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić obišli su novu bolnicu “Sveti apostol Luka” u Doboju.

    Projekat izgradnje nove bolnice u ovom gradu jedan je od najznačajnijih poduhvata Vlade Srpske u zdravstvenom sistemu.

    Šredsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da izgradnja bolnice dokazuje da Srpska u okolnostima u kojim se svijet suočava sa krizama pokazuje sposobnost da realizuje jedan ovakav značajan projekat sa svojim partnerima iz Kine.

    • Ponosan sam na sve one koji su od prvog dana dali podršku projektu izgradnje nove bolnice u Doboju koja je potrebna ovom gradu. Ovo nije samo zgrada, nije samo oprema, nego sposobnost naše administracije da prati najsavremenije standarde, da se edukuje i traži da se poštuju ugovori – rekao je Dodik.

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović izjavila je da je ponosna na institucije Republike Srpske, prije svega Vladu i Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, te im čestitala što su bili hrabri da u teškim vremenima nastave sa projektom izgradnje nove bolnice u Doboju koja predstavlja veliki iskorak u zdravstvenom sistemu.

    • Dobićemo modernu, savremenu bolnicu u kojoj će biti oprema posljednje generacije i odlični uslovi za boravak i liječenje pacijenata, kao i za rad zdravstvenih radnika – rekla je Cvijanovićeva.

    Ona je istakla da je bolnica u Doboju jedna u nizu dobrih infrastrukturnih projekata u zdravstvu Srpske.

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković rekao je da je Srpska poznata po gradnji zdravstvenih kapaciteta, te da je nova bolnica u Doboju, koja se očekuje da bude otvorena do kraja aprila sljedeće godine, predstavlja budućnost Srpske, te da će biti regionalni zdravstveni centar.

    • Objekat sa više od 468 ležaja, 28.000 metara kvadratnih, te najsavremenijom opremom i edukovanim kadrom predstavlja budućnost Republike Srpske, gdje će se liječiti i pacijenti iz susjednih lokalnih zajednica Federacije BiH – rekao je Višković novinarima u Doboju.

    On je nakon posjete objektu nove bolnice u dobojskom naselju Usora istakao da je to samo jedna bolnica u nizu koje radi Republika Srpska u posljednjih 10 godina.

    Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Alen Šeranić rekao je da ima dovoljno zdravstvenog kadra za rad u novoj bolnici u Doboju, koja je u završnoj fazi izgradnje i čija je vrijednost 103 miliona KM sa PDV-om.

    Šeranić je istakao da je potpuno izgrađeno i opremljeno 28.000 metara kvadratnih.

    On je istakao da još ostaje nekoliko stvari da bude završeno – tehnička dokumentacija, jedinica intenzivne hirurške njege koja prije korone u projektu bolnice nije postojala, te određene aktivnosti na vanjskom uređenju objekta.

    Bolnica “Sveti apostol Luka” u Doboju (Foto: RTRS)
    Bolnica “Sveti apostol Luka” u Doboju (Foto: RTRS)

    Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić najavio je da će objekat nove bolnice u dobojskom naselju Usora biti završen do kraja aprila.

    • Ovaj objekat kada obiđete i sagledate imate samo riječi hvale i možete da se divite jer je na ponos cijele Republike Srpske i Balkana. Trenutno nema modernije opremljene bolnice na Balkanu – izjavio je Јerinić.

    Ova savremena zdravstvena ustanova je ukupne bruto površine 28.078 metara kvadratnih, od čega je neto površina objekta 25.390 metara kvadratnih.

    Sva odjeljenja i službe bolnice su projektovani u skladu sa evropskim normama, pri čemu su zadovoljeni svi zahtjevi moderne bolnice.

    Nova bolnica projektovana je da dugoročno opslužuje oko 330.000 stanovnika iz dobojske regije Republike Srpske, federalnog Zeničko-dobojskog i Tuzlanskog kantona.

    Raspolagaće sa 468 kreveta, te medicinskim specijalističkim službama poput glavnog operacionog bloka sa četiri operacione sale, urgentnog sa operacionom salom, dijagnostičkog centra sa više od 22 raznih radioloških i drugih dijagnostičkih procedura, dnevnu ambulantnu/polikliničku uslugu sa oko 20 specijalističkih konsultacija, terapijsku onkološku dnevnu bolnicu.

  • Stevandić: Slavimo 9. januar, među zvanicama i Orban

    Stevandić: Slavimo 9. januar, među zvanicama i Orban

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je danas da Republika Srpska neće posustati pred prijetnjama, već će 9. januar – Dan Republike i ove godine proslaviti veličanstveno u prisustvu brojnih zvanica iz regiona i Evrope, među kojima je i premijer Mađarske Viktor Orban.

    Nećemo posustati pred prijetnjama u vezi sa obilježavanjem 9. januara – naglasio je Stevandić u Doboju.

    Stevandić je rekao da Republika Srpska ima odgovor i pokazuje da je iznad te male pokvarene namještene utakmice koju pokušavaju da odigraju na njenoj teritoriji.

    Šmit je ranije rekao da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te da nepoštovanje odluka tog suda predstavlja krivično djelo.

    On je zatražio od visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepa Borelja da izvrši pritisak iz Brisela na Beograd i Podgoricu kako funkcioneri Srbije i Crne Gore ne bi prisustvovali obilježavanju Dana Srpske.

  • Dve zemlje kupuju skoro 90 odsto ruske nafte

    Dve zemlje kupuju skoro 90 odsto ruske nafte

    Rusija trenutno izvozi skoro 90 odsto nafte u Kinu i Indiju, rekao je potpredsednik ruske vlade Aleksandar Novak u intervjuu za TV kanal Rusija 24.

    “U trenutnoj situaciji su glavni partneri Rusije u izvozu nafte Kina, čiji je udeo porastao na 45 do 50 odsto, i Indija. Ukupan udeo isporuka Indiji dostigao je oko 40 odsto u poslednje dve godine”, rekao je Novak, prenosi TASS.

    On je dodao da je Rusija u 2023. godini prevezla 1,5 miliona tona nafte preko rute u Severnom moru i napomenuo da je u pitanju “veoma profitabilna transportna ruta, koja je otprilike dva puta kraća od tradicionalnih puteva preko Sredozemnog mora ili Indijskog okeana”.

    Rusija je prema tvrdnjama Novaka u proteklih nekoliko godina smanjila uvoznu zavisnost u sektoru nafte i gasa sa 67 na 35 odsto, prenose RIA Novosti.

    Sledeći korak je obezbeđivanje “potpunog tehnološkog suvereniteta” u ovom sektoru, zaključio je Novak.

  • U Srpskoj BDP po glavi stanovnika najmanji, a minimalna plata najveća

    U Srpskoj BDP po glavi stanovnika najmanji, a minimalna plata najveća

    Vlada Republike Srpske sutra će donijeti odluku o minimalnoj plati, a ako se pogleda BDP po glavi stanovnika, nije jasno na osnovu kojih parametara je odlučeno da se taj minimalac dodatno povećava.

    U ovom trenutku, u odnosu na Federaciju BiH i Srbiju, Republika Srpska ima najmanji BDP po glavi stanovnika, a s druge strane i najveću minimalnu platu.

    BDP po glavi stanovnika u Republici Srpskoj u prošloj godini iznosio je 12,975 KM, u Federaciji BiH 13.660 KM, a u Srbiji 17.386 KM. Istovremeno, u Republici Srpskoj, trenutno je najveća minimalna plata, a ako se obistine najave Vlade RS biće još i veća, mada nije poznato na osnovu kojih parametara je odlučeno da se ona dodatno povećava.

    Minimalna plata u Federaciji BiH u ovom trenutku iznosi 596 KM, u Srbiji 660 KM, a u Republici Srpskoj 700 KM. Uprkos ovim pokazateljima Republika Srpska odlučila je da dodatno poveća minimalnu platu iako Federacija BiH to neće uraditi, a Srbija je odlučila da za 176 radnih časova ta minimalna plata iznosi 778 KM.

  • Pronađena nestala djevojčica

    Pronađena nestala djevojčica

    Djevojčica E M. (15) koja je nestala juče u Tuzli, jutros je pronađena.

    Ona je, kako su naveli iz MUP-a Tuzlanskog kantona, nađena živa i zdrava.

    Adnana Sprečić, portparolka MUP-a Tuzlanskog kantona, istakla je da se tinejdžerka sama udaljila od kuće.

    “Djevojčica je jutros oko devet sati pronađena, živa i zdrava, bez bilo kakvih povreda ili tragova nasilja, samoinicijativno se udaljila od kuće, te se preduzimaju dalje mjere i radnje radi utvrđivanja uzroka udaljenja”, rekla je Sprečićeva.

    Podsjetimo, kako su prethodno naveli iz Uprave policije kantonalnog MUP-a djevojčica je izašla juče ujutro iz kuće oko sedam časova i nije se vratila.

    Nestanak djevojčice policiji je oko 15 časova prijavila njena baka.

  • U Doboju obilježeno 108 godina od internacije Srba u zloglasni austrougarski logor

    U Doboju obilježeno 108 godina od internacije Srba u zloglasni austrougarski logor

    U Doboju je obilježeno 108 godina od internacije Srba u zloglasni austrougarski logor, koji je formiran tokom Prvog svjetskog rata. Ovaj prvi koncentracioni logor u modernoj Evropi postojao je od 1915. do 1917. godine.

    U njemu je bilo zatočeno više od 45.000 srpskih civila i vojnika, od kojih 12.000 nije preživjelo rat.

    Obilježavanje ovog istorijskog događaja organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je danas da je zloglasni austrougarski logor u Doboju u kojem je ubijeno 12.000 srpskih logoraša ishodište gdje je počeo genocid nad srpskim narodom, te upozorio da i danas postoje loše namjere prema Srbima koje su gotovo identične kao one iz 1915. godine.

    • Dobojski logor još je jedan svjedok stradanja Srba – istakao je Stevandić koji je prisustvovao obilježavanju 108 godina od internacije Srba u dobojski kazamat koji je bio prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.

    Stevandić je naglasio da su nastankom Republike Srpske otkrivene sve tajne o stradanju srpskog naroda koje su namjerno vlasti komunističkog režima bivše Јugoslavije potiskivale zarad lažnog bratstva i jednista.

    Srpski narod je u Odbrambeno-otadžbinskom ratu spasen zahvaljujući svom jedinstvu, postojanju Republike Srpske, njene vojske i policije, rekao je danas u Doboju izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Boško Tomić.

    Tomić, koji je prisustvovao obilježavanju 108 godina od internacije Srba u dobojski logor, rekao je da je taj logor bio mašina za uništavanje Srba gdje je stradalo njih 12.000, od kojih 600 djece, samo zato što su Srbi, u namjeri Austrougarske da lakše dođe do Drine i napadne Srbiju.

    Gradonačelnik Doboja Boris Јerinić izjavio je danas na na obilježavanju 108 godina od internacije Srba u dobojski logor da su Srbi stradali kad god nisu imali jaku državu, a takva istorija je zaustavljena stvaranjem Republike Srpske.

    Јerinić je rekao da je dobojski logor istorijsko mjesto za Srbe o kojem se malo zna, a čiji je cilj bio da se tokom Prvog svjetskog rata u njega interniraju i unište Srbi sa lijeve strane Drine, što je nastavljeno u Drugom svjetskom ratu u stratištima Јasenovca.

    Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić poručio je da je Srpska garant opstanka Srba na ovim područjima, te ukazao na dvostruke aršine Zapada i međunarodne zajednice kada je riječ o srpskim žrtvama i stradanjima.

    • Izbjegavaju da dođu na svaki pomen, na parastos stradalima iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, ali, evo, nema ih da se poklone ni srpskim žrtvama iz Prvog i Drugog svjetskog rata. To pokazuje njihov odnos prema srpskom narodu i saučesništvo u namjeri da bude potpuno uništen i uklonjen sa ovih prostora – rekao je Ostojić, navodeći da se to u formalnopravnom rječniku naziva krivično djelo genocid.

    Predsjednik Saveza logoraša Republike Srpske Anđelko Nosović rekao je da se malo zna o dobojskom logoru, koji je dio kontinuiranih napada i težnji za uništenje srpskog naroda, što se nastavlja i pokušajima Kristijana Šmita, koji opet priziva ta vremena i ima namjeru i želju da porobljava srpski narod, da ga kažnjava i zatvara.

    Stradalnike u dobojskom logoru je Sveti arhijerejski sabor Srpske pravoslavne crkve proglasio novomučenicima Eparhije zvorničko-tuzlanske.

    Dobojski logor, koji je u Prvom svjetskom ratu formirala Austrougarska, bio je prvo organizovano masovno stratište u dotadašnjoj istoriji civilizovane Evrope.

    Prvi podaci o dobojskom logoru predočeni su tek u “Spomenici posvećenoj mučenicima i žrtvama dobojske internacije iz svjetskog rata 1915/16. godine”, koja je urađena prilikom osveštanja spomenika, Spomen-kosturnice sa kostima stradalih i Spomen-crkve Svetih apostola Petra i Pavla 1938. godine.

  • Dodik: Srpska neće predlagati niti birati sudije Ustavnog suda

    Dodik: Srpska neće predlagati niti birati sudije Ustavnog suda

    Srpska neće predlagati niti birati sudije Ustavnog suda BiH, istakao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.Pitanje o Ustavnom sudu postalo je najvažnije pitanje u BiH. Sve većinske odluke donose se protiv Srba i Republike Srpske.Racionalno je ne birati naše predstavnike u Ustavnom sudu i dati legitimitet za donošenje odluka protiv nas – poručio je Dodik.

  • Višković: Ukupne investicije u Srpskoj oko 11 milijardi KM

    Višković: Ukupne investicije u Srpskoj oko 11 milijardi KM

    Investicije čija je realizacija u toku u Republici Srpskoj iznose preko šest milijardi KM. Radi se projektna dokumentacija za još neke projekte u vrijednosti od pet milijardi KM, što znači da je ukupan investicioni ciklus u nekoliko godina ispred nas, 11 milijardi KM, istakao je premijer Srpske Radovan Višković, nakon sastanka sa funkcionerima i direktorima javnih preduzeća Republike Srpske.

    Danas je ovaj sastanak imao za cilj da uozbiljimo sve i ubrzamo investicije – poručio je Višković.

    Premijer Srpske je istakao da će u narednim danima formirati tim u kabinetu, koji će izvjestiti šta je u zastoju i koji članovi zakona su problematični.

    • Nema tog zakona koji se ne može promijeniti da bismo ubrzali procedure – poručio je Višković.