Autor: INFO

  • Cvijanović: Izjave Rame Isaka služe za zabavljanje naroda

    Cvijanović: Izjave Rame Isaka služe za zabavljanje naroda

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović poručila je da je red da se svi vrate u okvire svojih nadležnosti i da davanje bombastičnih izjava, poput federalnog ministra unutrašnjih poslova Rame Isaka, ne služi ničemu, osim zabavi.

    • Navikli smo od ministra unutrašnjih poslova FBiH da slušamo ove izjave koje spadaju u domen naučne fantastike i služe za zabavljanje naroda – istakla je Cvijanovićeva u Banjaluci, reagujući na Isakovu prijetnju da će, kako je naveo, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”.
  • Stevandić: Ramo Isak ima potrebu za egzibicionizmom

    Stevandić: Ramo Isak ima potrebu za egzibicionizmom

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da ne postoji nijedna stvar za koju je nadležan Ramo Isak na teritoriji Srpske, ni u njenom zakonodavstvu, te da federalni ministar unutrašnjih poslova ima potrebu za egzibicionizmom.

    Komentarišući Isakovu prijetnju predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da će, kako je rekao, “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”, Stevandić je ocijenio da je riječ o potrebi za egzibicionizmom.

    • Ne postoji nijedna stvar za koju je zadužen Isak ni na nivou Savjeta ministara BiH – rekao je Stevandić.
  • Banjalučka sjednica bez rebalansa budžeta: Stanivuković upozorava na socijalne nemire

    Banjalučka sjednica bez rebalansa budžeta: Stanivuković upozorava na socijalne nemire

    Nakon kašnjenja od pola sata počela je vanredna sjednica banjalučke Skupštine na kojoj će se raspravljati o budžetu Grada za sljedeću godinu. Na dnevnom redu nema rebalansa budžeta za 2023. godinu zbog čega je gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković izrazio veliko nezadovoljstvo.
    “Jedna velika većina vas pojma nema šta radi. Vrijeme će pokazati početkom januara, kada vam garantujem da će nas narod govnjivom motkom natjerati u ove klupe”, poručio je Stanivuković odbornicima skupštinske većine i skupštinskom rukovodstvu.

    Tvrdi i da bez rebalansa budžeta neće biti isplaćena decembarska plata za radnike u Gradskoj upravi, i u javnim ustanovama.

    “Vi iz SNSD-a ćete biti krivi za socijalne nemire pred Dan republike”, upozorio je gradonačelnik.

    Gradonačelnika je odmah podržao i šef kluba odbornika PDP-a Dragan Milanović koji je za trenutno stanje okrivio skupštinsko rukovodstvo na čelu sa predsjednikom Ljubom Ninkovićem.

    “Opstrukcije skupštinskog rukovodstva idu na štetu građana Banjaluke. Ne radite svoj posao, ne zakazujete sjednice, na dnevni red ne stavljate tačke koje vam se dostave”, tvrdi Milanović.

    Navodima svog kolege pridružila se i odbornica Smiljana Babić Moravac koja je predsjednika Skupštine upitala zbog čega je dopustio ovu situaciju.

    “Čini mi se da ste pobrkali lončiće. Koga vi to slušate, pod čijom ste dirigentskom palicom?”, upitala je Babić Moravac Ninkovića.

  • Nikšić napao Dodikovu najavu o nezavisnosti: To bi dovelo do krvoprolića

    Nikšić napao Dodikovu najavu o nezavisnosti: To bi dovelo do krvoprolića

    Nermin Nikšić, predsjednik Vlade Federacije BiH i SDP-a, reagovao je na najave Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, da će proglasiti otcjepljenje ako Kristijan Šmit, visoki predstavnik koga u RS ne priznaju, nametne zakon o imovini.

    Nikšić je rekao da bi taj čin imao pogubne posljedice i da bi takvi potezi izazvali nove sukobe i krvoproliće. “Naravno da ne treba podcijeniti Dodikov kapacitet da napravi probleme državi BiH i svim njenim građanima i narodima. Nakon što je pred Sudom BiH pokrenut krivični postupak protiv njega, Dodik očito, kao rješenje svojih problema sa otvorenim kršenjem zakona vidi u daljnjoj eskalaciji odnosa. Ne volim koristiti teške riječi i prizivati nevolje, ali ovo jednostavno ne mogu prešutiti”, napisao je Nikšić na svom FaceBook profilu.

    On je, ipak, ocijenio da su te izjave “za jednokratnu upotrebu sračunate da izazovu reakciju jer samo tada dobijaju na važnosti i značaju”, i ustvrdio da bi taj čin proizveo nesagledive posljedice za RS i srpski narod.

    “Nema dileme – institucije države BiH, institucije FBiH, međunarodni prijatelji BiH, prije svih SAD, imaju načina da bez ikakvog ustezanja reagiraju na prvi praktični secesionistički korak”, napisao je on.

    Dodao je da ove tenzije povećavaju redove građana BiH koji odlaze iz BiH.

    “BiH mora dobiti Zakon o državnoj imovini na ovaj ili onaj način, u parlamentu BiH ili zakonitom intervencijom visokog predstavnika. Umjesto ispraznog prepucavanja neuporedivo je bolje da nađemo rješenje i sami donesemo zakon u skladu sa evropskim demokratskim standardima i odlukama Ustavnog suda”, napisao je on.

    “Zato još jednom pozivam Dodika, a posebno one koji ga sokole i guraju u tom pravcu dajući mu lažnu nadu, da dobro razmisle o javno izgovorenim prijetnjama i najavi poduzimanja antidržavnih, antidejtonskih i potpuno neustavnih koraka”, napisao je on.

  • U Srpskoj 8. januar neradni dan

    U Srpskoj 8. januar neradni dan

    Vlada Republike Srpske donijela je odluku da, osim 9. januara, i 8. januar bude neradni dan za javne institucije, ali uz obavezu da se taj dan nadoknadi kako bi bio obezbijeđen puni godišnji rad.

    Odluka je donesena danas na sjednici Vlade, a pored ovoga, ministri su razmatrali i Prijedlog odluke o isplati finansijskih sredstava nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, u ukupnom iznosu od 750.000 KM, Informacija o provođenju Javnog poziva za dodjelu podsticaja iz nadležnosti Ministarstva energetike i rudarstva u ovoj godini sa rang listom privrednih društava, sa Prijedlogom zaključka.

    Na dnevnom redu sjednice bila je i Informacija o realizaciji Akcionog plana za sprovođenje Strategije razvoja trgovine Republike Srpske za period 2023-2025. godine za 2023. godinu, sa Prijedlogom zaključka, kao i Prijedlog odluke o izradi Strategije za unapređenje i razvoj volontiranja u Republici Srpskoj u periodu od 2024. do 2030. godine.

    Ministri su razmatrali i Prijedlog odluke o utvrđivanju mreže predškolskih ustanova u Srpskoj, kao i prijedloge odluka o davanju saglasnosti na Plan utroška sredstava u nekoliko resora kao i realokaciji sredstava.

  • Trivić: Odluka Vlade o minimalnoj plati je neodgovorna

    Saša Trivić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, komentarišući odluku Vlade RS da minimalac u narednoj godini bude 900 KM rekao je da je Vlada donijela neodgovornu odluku koja će nanijeti štetu pojedinim preduzećima.

    “MI imamo najave preduzeća da će u njima doći do otpuštanja radnika. Zamjerimo Vladi i svima onima koji su učestvovali u donošenju odluke o minimalnoj plati što nisu našli za shodno da obave razgovore sa poslodavcima”, rekao je Trivić.

    On kaže i da je Vlada Republike Srpske neodgovoran poslodavac jer sada u Republici Srpskoj imamo dvije najniže plate, jedna je za javni sektor, a jedna za privatni gdje je recimo obaveza isplata toplog obroka, što u javnom nije slučaj.

    “Vlada je gledala kako da ubere dodatne prihode i nije se bavila potrebama privrede. Naprimjer sada će sva kožarska tekstila i obućarska industrija u Federaciji biti u povoljnijem položaju nego naši poslodavci koji se bave tim poslovima”, rekao je Trivić.

  • Lavrov: Zapad je pokušao da stavi Srbiju pred izbor – ili sankcije Rusiji ili pokušaj prevrata

    Lavrov: Zapad je pokušao da stavi Srbiju pred izbor – ili sankcije Rusiji ili pokušaj prevrata

    Zapad je pokušao da stavi Srbiju pred izbor – ili pridruživanje sankcijama protiv Rusije ili će, u suprotnom, tamo pokušati da izvedu državni udar, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov u intervjuu za Sputnjik i Rusija 24.

    Vašingtonu se poslednjih godina nije sviđalo što je Ukrajina susjed Rusije i što je težila da izgradi sa svojim susjedom normalne radne odnose. Počeli su da je uvlače u EU pod parolom “ili s nama ili s Rusijom”. To “ili-ili” nikud nije nestalo. Pogledajte Srbiju, njima sada to isto govore. Pridružite se sankcijama protiv Rusije, dajte Kosovo, priznajte njegovu nezavisnost i onda ćemo vas primiti u EU. A ako ne – pokušali su da organizuju državni udar – rekao je Lavrov.

    On je podsjetio kako je na posljednje izbore u Srbiji reagovala zapadna zajednica – EU, SAD.

    • Oni su optuživali srpske vlasti da je prilikom sprovođenja lokalnih izbora bilo dezinformisanja, da su potkupljivali birače. To su isto govorili iz Vašingtona kada je počela kampanja da eliminišu Trampa sa izbora jednostavno jer je tako htela vladajuća vrhuška. To je izazvalo talas nezadovoljstva u SAD – dodao je ministar.

    Međutim, kako je istakao, to američkoj administraciji ništa ne znači, njima je sve dozvoljeno, radiće sve što žele, a drugima će diktirati.

    Istovremeno, naglasio je Lavrov, to shvataju mnoge zemlje i sve više država govori Moskvi “mi smo s vama”.

  • Dodik: Srpski narod će odluke o sebi donositi samostalno

    Dodik: Srpski narod će odluke o sebi donositi samostalno

    “Ulizice – to su za mene najgori ljudi na svijetu, najštetniji, najpokvareniji… Dok njih bude nema sreće na svijetu, jer će uništiti sve što je istinska ljudska vrijednost.” Ovako je govorio veliki Meša Selimović, navodi predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik te ističe da se ove izreke sjetio kada je čitao izjave ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedina Dine Konakovića.

    Izjave ulizivanja prema Kristijanu Šmitu, čovjeku kojem dobrovoljno predaju pravo da odlučuje u ime miliona ljudi u ovoj zemlji. To se zove ponižavanje BiH. Republiku Srpsku nikada nećete ponižavati. Nikada joj nećete oduzeti ono što ima, a ima sve elemente državnosti, sviđalo se to Konakoviću ili ne – naveo je predsjednik Srpske na društvenim mrežama.

    Dodik ističe da Konaković ne treba da brine o Republici Srpskoj.

    • Za nas je glas naroda glas Boga. Za njega je to očigledno glas Bavarca. Hvali se Dino da je zagovornik da Šmit nametne rješenje Izbornog zakona ako političari ne mogu da se dogovore. Političari između sebe uvijek mogu da postignu dogovor ako su na dogovor usmjereni. Ne mogu s političkim amaterima i šarlatanima koji glume političare – naveo je Dodik.

    Dodik kaže da ukoliko pristanete da narodnu suverenost Bošnjaka date u ruke jednom nelegitimnom strancu, vi onda tu niste da se dogovarate. Vi ste tu da se ponižavate.

    • I zato Edin Forto meni ne odgovara na prostu konstataciju koju zna svaki student političkih nauka – da ne možete biti liberal i zalagati se za vladavinu stranog i nametnutog guvernera! Mi na nametanja nećemo pristati. A vama ako se tako sviđa, onda nemojte organizovati izbore u Federaciji, nego neka Šmit i Marfi organizuju tombolu i izvuku iz bubnja ko će biti poslanici, a ko ministri – ističe Dodik.

    Milorad Dodik je rekao da će srpski narod odluke o sebi ipak donositi samostalno.

  • Venecija most zatvoren od jutros, nikom nije jasno zašto to rade uoči praznika

    Venecija most zatvoren od jutros, nikom nije jasno zašto to rade uoči praznika

    Kao što je i najavljeno, jutros je za saobraćaj zatvoren Venecija most zbog izgradnje kružne raskrsnice.

    Fotoreporter Srpskainfo Miomir Jakovljević javlja da trenutno nema gužvi u ovom dijelu grada, a na terenu su građevinski radnici koji kopaju beton.

    Most će biti zatvoren cijeli dan, tačnije od 8.30 do 20 časova, a postavljena je ograda sa obe strane kako ne bi neki vozač slučajno pošao u tom pravcu.

    Osim na Venecija mostu, saobraćaj će biti zatvoren u ovom periodu i dijelu Jevrejske ulice koja izlazi na put kod kružnog toka koji se gradi.Odjeljenje za saobraćaj i puteve obavještava građane da će 28. decembra od 8.30 do 20 časova, doći do obustave saobraćaja za sva vozila u Ulici Gavre Vučkovića i u Ulici Majke Jugovića – na dijelu od raskrsnice sa Srpskom ulicom do raskrsnice sa Bulevarom vojvode Stepe Stepanovića, kao i u Jevrejskoj ulici – na dijelu od Ulice Vase Glušca da Ulice Gavre Vučkovića, zbog izgradnje nedostajuće komunalne infrastrukture – precizirali su u Gradskoj upravi.

    S druge strane, građanima nije jasno zbog čega su započeti ovi radovi samo nekoliko dana prije Nove godine kada je velika saobraćajna gužva u gradu zbog dolaska dijaspore i drugih građana iz inostranstva.

    Ovih dana smo svjedočili velikim gužvama i kilometarskim kolonama u ovom dijelu grada.

  • Kijevu je poslat “krvavi novogodišnji poklon”

    Kijevu je poslat “krvavi novogodišnji poklon”

    Američke vlasti izdvajanjem novog paketa vojne pomoći Kijevu pokazuju da su verne konceptu ratovanja “do poslednjeg Ukrajinca”, izjavio Anatolij Antonov.

    “Vašington šalje Kijevu krvavi novogodišnji poklon. Još jednom demonstrira vernost konceptu ratovanja ‘do poslednjeg Ukrajinca’. Istina, sa malom dopunom – ‘sve dok bude bilo novca'”, rekao je ruski ambasador u Vašingtonu, navodi se na Telegram kanalu ruske ambasade.

    Kako je istakao, nemoguće je da američka administracija ne vidi uspehe ruske vojske.

    Antonov smatra da u Vašingtonu shvataju da su uzaludni napori da se Rusija pobedi na bojnom polju.”Uprkos tome, oni guraju marionetski režim u propast, osuđujući hiljade običnih Ukrajinaca na sigurnu smrt. Beskonačnim tranšama takozvanih američkih paketa pomoći oni, u suštini, potvrđuju da su ravnodušni prema sudbini svojih štićenika”, konstatovao je ambasador.

    Takođe je poručio da nove isporuke oružja ne mogu da promene situaciju na terenu, te da nijedna akcija ukrajinske vojske uz upotrebu zapadnog oružja neće ostati bez odgovora – sva vojna tehnika i municija NATO će biti uništeni.

    “Vreme je da Amerikanci odustanu od iluzornih projekata da nanesu Rusiji strateški poraz”, zaključio je Antonov, a prenosi ruski portal Sputnjik.