Autor: INFO

  • Razbijeni su svi mitovi; Rusi melju

    Razbijeni su svi mitovi; Rusi melju

    Ulozi u rusko-ukrajinskom ratu toliko su veliki da jedna bitka nikako ne može da promeni ishod tako ogromnog sukoba dve zaraćene strane, navodi IFIMES.

    Naime, Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) izradio je opširnu analizu stanja na frontu, kao i šireg konteksta rata između Rusije i Ukrajine, odnosno, kako se navodi, Rusije protiv celog sveta.

    U toj analizi se ocenjuje da ruske snage imaju dovoljno moderne i modernizovane opreme i adekvatan broj redovnog osoblja, kao i da je odnos snaga u tenkovskim bitkama (na primer između nemačkog tenka leopard 2 i ruskog rivala T90) nije 500 prema jedan kao u ratu u Iraku 2003, već da ruska strana čak uspeva da ostvari prednost u ovoj statistici.

    Dodaje se da su ”za samo nekoliko meseci razbijeni svi mitovi o američkim oklopnim vozilima bredli i o ponosu britanske vojne industrije tenku čelendžer, a naravno najviše o nemačkim leopardima”, kao i da ”daleko najuspešnije oružje celog rata, američki višecevni raketni bacač himars ne mogu da naprave veliku razliku na terenu, iako je gotovo besprekorno uspešan u gađanju ciljeva”, što se pripisuje nekompatibilnosti sa osobljem na terenu, kao i odsustvom podrške za remont, koja je potrebna tenku ili bilo kom modernom oružju, a što Rusija uspeva da izvede gotovo bez ikakvih problema.

    Iznenađenje: Na Crnom moru pobeđuje ona strana koja nema nijedan brod

    Navodi se da je, i pored toga što je NATO ratna sila bez presedana u svetskoj istoriji, ”definitivno” ne može da pobedi Rusiju kopirajući strategiju SSSR iz rata u Avganistanu, kada se Moskva nije borila s fokusom i kada ulog nije bio toliko veliki.

    Na samom frontu, stoji u analizi, Rusija ostvaruje dobitke kombinacijom upotrebe bespilotnih letelica, prepreka poput ”zmajevih zuba” i minskih polja, koje služe da uspore ukrajinske snage i otkriju im ”meki trbuh”, kako bi im ruske snage nanele teške gubitke, kao i odličnim uslovima vojnicima i profesionalizaciji vojske u poslednje dve godine, što privlači dobrovoljce iz celog sveta i ”kupuje socijalni mir”.

    Ako se izuzmu događaji iz prva dva meseca rata, posebno oni oko Kijeva, ruska vojska na terenu je zaista pokazala mnogo više i dobila gotovo sve bitke, osim onih iz kojih se na vreme i taktički povlačila.

    Na opšte iznenađenje, situacija u bazenu Crnog mora, gđe je Crnomorska flota trebalo 100 odsto da dominira, desilo se potpuno suprotno i tu Ukrajina zaista pobeđuje, što je verovatno prvi put u pomorskoj istoriji da je pobednik u bici na moru bila strana koja bukvalno ne poseduje nijedan brod.

    Kako se navodi, kao što je taj rat nadmudrivanje za pešadiju i mornaricu, tako je i za avijaciju. Dakle, masovnim raketnim napadima prvih nekoliko dana rata, Rusija je uspela da bukvalno uništi ukrajinsko vazduhoplovstvo, koje se svelo na samo nekoliko aviona i helikoptera.

    Broj je počeo da se popunjava tek kasnije uvozom, odnosno donacijama skoro svih sovjetskih aviona preostalih u istočnoj Evropi, koji su modernizovani do nekog osnovnog nivoa kako bi mogli da nose ofanzivno oružje poput britanskih projektila storm šedou. Ali bez obzira na sve ovo, ruska avijacija je ostala dominantna tokom čitavog sukoba.

    Shvatajući ili predviđajući ovo, zapadni generali su snabdevali Ukrajinu protivvazdušnim sistemima srednjeg i dugog dometa poput američkog patriota, koji su zadavali ozbiljne udarce ruskim nebesko-kosmičkim snagama, koje su u jednom trenutku bile u opasnosti da u potpunosti napuste vazdušnu podršku sa konvencionalnim bombama.

    Ali neko se opet setio ili prepisao sa zapada, da se relativno jednostavnom modifikacijom stare avio-bombe iz Drugog svetskog rata mogu bacati sa udaljenosti većih od 40 kilometara, što je ukrajinsku PVO opet učinilo gotovo beskorisnom.

    Da bi sve to izbegla, Ukrajina već duže vreme lobira na Zapadu da pošalje bar nekoliko eskadrila aviona F16 – lovaca-bombardera manjih dimenzija i dobre manevarske sposobnosti, koji bi, osim što bi mogao da ugrozi ruski suhoj 34, koji uglavnom baca teške bombe, imao i neke ofanzivne karakteristike.

    F-22 raptor je spas?

    Ipak, na Zapadu postoji oružje koje bi moglo da utiče na rat, a to je borbeni avion F22 raptor, kome već 20 godina zaista nema premca u svetu, navodi Ifimes i dodaje da SAD izvoze jedno još modernije oružje koje bi bilo idealno za Ukrajinu i koje bi moglo bar delimično da napravi razliku u ovom ratu, ali je skup i trenutno dostupan u veoma ograničenim količinama.

    Pojašnjava se da se radi o lovcu-bombarderu F35, koji je sposoban da poleti i sleti vertikalno, da nosi veliku količinu naoružanja, a koji je u isto vreme dovoljno brz i ima manevre da se odbrani ili bar pobegne od neprijateljskih lovaca. Taj avion košta više od 200 miliona dolara po komadu dodatno ima komplikovano i skupo održavanje, a trenutno je dostupan samo dokazano najlojalnijim saveznicima SAD poput Velike Britanije, Japana i Južne Koreje.

    Takođe, navodi Ifimes dalje, ako analizirate dizajn većine sovjetskog i ruskog oružja, odmah može da se primeti njihova velika sličnost sa američkim ili britanskim, odnosno to je praksa Rusije još od vremena Petra Velikog da oponaša Zapad u svemu onome što je bolje od njihovog sa naglaskom na tome da su mnoge od tih kopija napravljene da budu bolje od originala.

    Kako se ističe, veći problem predstavlja to što je Rusija počela da kopira praksu rada zapadnih zemalja, posebno u oblasti profesionalizacije i propagande, pa je tako ruska armija, za čiju se veću slabost decenijama smatralo to što je sastavljena isključivo od regruta, a ne profesionalaca, za samo dve godine u ovom ratu napravila totalni preokret.

    Tačnije, odlukom njihovog Ministarstva odbrane na frontu nema nijednog vojnika koji prethodno nije potpisao ugovor i koji ne prima platu, koja se za ruske, a posebno ukrajinske standarde, čini ogromnom.

    Pored toga što je ovaj princip potpuno smirio strasti i uspeo bar za sada da smiri nezadovoljstvo porodica poginulih, dodatno je povećao kvalitet života, a samim tim i zadovoljstvo i profesionalizam ruskih vojnika.

    “Dakle, stvorena je prava mini-ekonomija na frontu, a vojnici sa ovim dovoljnim prihodima sebi kupuju novije modele čizama, pancira, šlemova i svega što im zatreba”, navodi Ifimes.

    U zaključcima se navodi kako je glavna pobeda Ukrajine u tome što je došlo do stvaranja jedinstva ukrajinskog naroda, što može biti veliki zalog za budućnost.

    Amerika nije Rusiju slomila

    Kada je o Rusiji reč, pokazalo se da SAD ne mogu da ih slome ni nakon stotina godina pokušaja, što se najviše vidi u tome što je Rusija potpuno uspešno zaobišla ekonomske sankcije Zapada i povezala se ekonomski s Kinom.

    SAD su takođe ocenjene kao pobednik, pošto su uspele da ”zakrve” dve najveće slovenske i pravoslavne zemlje na svetu i zaustave panslavenske ideje.

    Ovo ne samo da je nanelo štetu bilateralnim odnosima dve države, već je i slomilo koncept panslavizma u njegovoj teorijskoj najgušćoj tački.

    Navodi se da je ono što će ostati od Ukrajine (a veliki deo će svakako ostati) ili će u potpunosti ići ka crkvenom ujedinjenju sa Vatikanom (Unijati) ili će, što je, ističe se, još strašnije, pokušati da uz pomoć Grčke ospore prevlast Moskovske patrijaršije u pravoslavnom slovenskom svetu.

    Dodaje se da su SAD i ekonomski pobednik, jer su uspele da energetski ograniče Nemačku i da im kao alternativu, gotovo nasilno prodaju svoj gas po ceni mnogo većoj od one koju su plaćali za ruski gas.

    Dodatno, uspeli su da gurnu Finsku i Švedsku u NATO na mala vrata, plus potpuno militariziraju Poljsku i Litvaniju kao sledeći odbrambeni prsten.

    Osim toga, verovatno su našli priliku da u bliskoj budućnosti direktno umešaju u Moldaviju i Gruziju, zaključuje Ifimes.

  • Vasić: Nova optužnica Tužilaštva, jer ne mogu oprostiti oslobađajuću presudu za Srebrenicu

    Vasić: Nova optužnica Tužilaštva, jer ne mogu oprostiti oslobađajuću presudu za Srebrenicu

    Očigledno je da Tužilaštvo BiH ne može oprostiti ovu oslobađajuću presudu za Srebrenicu i ide u osvetu sa novom optužnicom – naveo je na konferenciji za novinare narodni poslanik Dragomir Vasić nakon što je Tužilaštvo BiH podiglo optužnicu protiv njega i još tri osobe koje se terete da su krajem maja i početkom juna 1992. godine učestvovale u širokom i sistematičnom napadu na bošnjačko stanovništvo u Zvorniku.

    Vasić je pozvao Sud BiH da odbije potvrđivanje optužnice nakon što prouči navode, pravne kvalifikacije i opis navodnih krivičnih djela u kontekstu uloge koju mu je tužilac dodijelio.

    Podsjećamo, optužnica je podignuta protiv Dragana Spasojevića, Vinka Radovića, Dragomira Vasića i Petka Panića koji su, kako se navodi, u vrijeme rata bili zvaničnici civilnih, vojnih i policijskih vlasti u Zvorniku.

    Podsjećamo da je Vasić u suđenju, koje je trajalo sedam godina, za navodni genocid u Srebrenici oslobođen optužbi po svih 10 tačaka.

  • “Srpska protiv nametanja zakona, imovina pripada entitetima”

    “Srpska protiv nametanja zakona, imovina pripada entitetima”

    Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je danas da je Republika Srpska protiv bilo kakvog nametanja zakona bilo kojeg pojedinca i da je pitanje imovine davno riješeno.

    Cvijanovićeva je naglasila da ne postoje nikakve nadležnosti koje su date bilo kojem pojedincu, uključujući Kristijana Šmita, niti onima koji su bili visoki predstavnici da to mogu da nameću zakone.

    • Nažalost, oni su to zloupotrebljavali. Svoje “nepravo” pretvarali su u “pravo”, zloupotrebljavajući institut visokog predstavnika – rekla je ona.

    Cvijanovićeva je rekla da imovina po Ustavu nije navedena kao nadležnost BiH, odnosno da pripada entitetima. Ona je podsjetila da je imovina po teritorijalnom i funkcionalnom principu nešto na osnovu čega je izvršen proces privatizacije odvojeno u dva entiteta.

    • Osim toga, pitanje imovine prvobitno se odnosilo na utvrđivanje perspektivnih vojnih lokacija, mislim na neke 23 lokacije, za koje se tražilo da entiteti odustanu i iz svog vlasništva preknjiže na nivo BiH, Savjeta ministara, odnosno Ministarstva odbrane, čemu se tada protivila Republika Srpska zato što je rečeno da upravo po tom principu funkcionalnosti i teritorijalnosti može da bude dato na korištenje koliko bude potrebno tim institucijama, ali ne može im se dati u vlasništvo, niti im se prepustiti da raspolažu tom imovinom, prodaju, zakupljuju, mijenjaju namjene – rekla je Cvijanovićeva.
  • Cvijanović: Ustavni sud BiH jedna od poluga za centralizaciju BiH

    Cvijanović: Ustavni sud BiH jedna od poluga za centralizaciju BiH

    Ustavni sud BiH jedna je od poluga za centralizaciju zemlje na neustavan način i zbog toga bošnjački političari ne žele da se odreknu stranih sudija i visokih predstavnika, rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, gostujući u programu Radija Republike Srpske.

    Cvijanovićeva je rekla da je Ustavni sud BiH u praksi pokazao da, umjesto da štiti Ustav i ustavna rješenja, u stvari kreira nova ustavna rješenja.

    • Ovaj sud zaobilazi redovne procedure kojim bi trebalo doći do promjene Ustava, ali o tome nema saglasnosti – rekla ona.

    Cvijanovićeva je naglasila da u takvoj situaciji zvaničnici Republike Srpske i njeni predstavnici u zajedničkim institucijama BiH moraju da štite ustavni kapacitet Srpske, ali i BiH.

    • Ustavni sud BiH jedna je od poluga za centralizaciju BiH na neustavan način i zbog toga bošnjački političari ne žele da se odreknu stranih sudija i visokih predstavnika. Oni uopšte ne žele se odreknu stanih sudija, jer su oni poluga za centralizaciju, umjesto za očuvanje decentralizovane strukture BiH. Oni ne žele da se odreknu ni visokih predstavnika – rekla je ona.

    Govoreći o najavi Kristijana Šmita da će nametnuti tehničke izmjene Izbornog zakona BiH ukoliko to ne usvoji Parlamentarna skupština BiH, Cvijanovićeva je rekla da nije normalno da neko nameće rješenja, već da to treba da bude stvar dogovora domaćih institucija.

    • Izbornim zakonima se bavimo godinama, a nametanja nije moguće prihvatiti, jer to nije normalno u demokratiji. To je stvar političkog dogovora, a ovdje se to tretira time što Šmit prijeti kako će on to nametnuti. To je neki dio koji su oni nazvali paket integrtiteta, vezano za Izborni zakon, pri čemu, opet, ne rješavate neka pitanja koju su delegirana od ozbiljnih političkih igrača, kao što je, recimo, HDZ tražio određene stvari – navela je Cvijanovićeva.

    Komentarišući mogućnost nametanja odluke o tzv. državnoj imovini, Cvijanovićeva je istakla da bi takvom odlukom bila degradirana BiH, njene institucije, ali i evropske integracije.

    Ona je podsjetila da imovina po Ustavu nije navedena kao nadležnost BiH, odnosno da pripada entitetima koji imaju svoja ustavna prava.

    • Prema tome, da biste ostvarili svoja ustavna prava, morate da imate svoje funkcije u rukama, a te funkcije su, između ostalog, upravljanje imovinom – zaključila je Cvijanovićeva.

    Komentarišući sudski proces pred Sudom BiH protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, Cvijanovićeva je ocijenila da se radi političkom procesu koji će još više razjediniti odnose u BiH.

  • Izvještaj CIK-a pao i u Domu naroda BiH

    Izvještaj CIK-a pao i u Domu naroda BiH

    Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH nije prihvatio Izvještaj o provođenju zakona iz nadležnosti Centralne izborne komisije BiH u 2022. godini, kao i Izvještaj o provođenju Opštih izbora 2022. godine

    Prethodno ovi Izvještaji nisu dobili podršku ni Predstavničkog doma Parlametnarne skupštine BiH jer nije bilo entitetske većine.

    “Mora se ponoviti da ovaj sastav CIK nije zasnovan na vladavini zakona, a pogotovo ne na profesionalnom integritetu. U ovom sazivu imamo ljude bez iskustva koji su povezani sa političkim strankama”, rekla je Snježana Novaković Bursać.

    Govoreći o radu CIK-a, Novaković Bursać je rekla da su pokušali kompromitovati izbore u Republici Srpskoj.

    I ostali delegati koji dolaze iz Republike Srpske istakli su da je sadašnji sastav CIK-a nelegalan i da su članovi birani iz političkih kabineta, istovremeno naglašavajući da je činjenica da su prekršili zakon jer su izbore prolongirali 45 dana, a zakon kaže da to može biti maksimalno 30 dana.

    S druge strane Šefik Džaferović, delegat SDA u Domu naroda rekao je da je činjenica da je CIK izabrana zakonito i u skladu sa važećim zakonom te da je taj izbor preispitivao i Sud BiH koji je potvrdio zakonitost izbora.

    “Sasastav nije ni pod čijim političim uticajem već samo pod uticajem Ustava i zakona”, rekao je Džaferović.

    Dragan Čović, zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH rekao je da je CIK izabran po naredbi SDA i njihovih partnera kada su imali većinu, i to prekidajući konkursnu proceduru koja je bila u toku.

    “Sadašnji saziv CIK-a, utvrdićete da ima ljudi kojima je istekao mandat i koji bi trebali u mirovinu”, rekao je Čović dodajući da je sastav CIK-a imenovan mimo Ustava i zakona.

    U jednom trenutku povela se i rasprava u vezi sa presudom Suda BiH o tome da su članovi CIK-a izabrani u skladu sa zakonom, i za Džaferovića to ne treba dovoditi u pitanje dok za Čovića i delegate iz Republike Srpske upravo to itekako treba problematizovati s obzirom da je prvi čovjek Suda BiH Ranko Debevec, a i bivši prvi čovjek OBA-a, u zatvoru.

  • Američka ambasada odgovorila Dodiku: Griješi ako misli da ćemo biti po strani

    Američka ambasada odgovorila Dodiku: Griješi ako misli da ćemo biti po strani

    Milorad Dodik griješi ako misli da će Sjedinjene Države stajati po strani dok on gura BiH u sukob, saopštili su im Ambasade SAD u BiH

    Kako su dodali, “Republika Srpska je entitet u državi Bosni i Hercegovini”.

    “Ona je sastavni dio države, ali ni Republika Srpska ni Federacija BiH ne postoje izvan Bosne i Hercegovine. Ni za entitet ni za bilo koju drugu jedinicu ispod državnog nivoa, Ustav BiH ne predviđa pravo na secesiju. U više navrata Sjedinjene Američke Države jasno su stavile do znanja da će reagovati i suprotstaviti se antidejtonskom djelovanju, što secesija i jeste”, saopštili su im Ambasade SAD u BiH.

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je ranije da bi proglašenje nezavisnosti Republike Srpske, ukoliko Kristijan Šmit nametne zakon o imovini, značilo nezavisnost Srpske u svim aspektima, novi finansijski sistem i teritoriju pod kontrolom vlasti Srpske

  • KCUS dobio nasljednika Sebije Izetbegović

    KCUS dobio nasljednika Sebije Izetbegović

    Ismet Gavrankapetanović, aktuelni direktor Opšte bolnice “Prim.dr. Abdulah Nakaš”, na današnjoj sjednici Upravnog odbora Klinički centara Univerziteta u Sarajevu (KCUS) imenovan je za direktora ove institucije.

    Podsjećamo, komisija za izbor novog generalnog direktora KCUS-a je prošle sedmice bodovala kandidate, a prvorangirani je bio Ismet Gavrankapetanović.

    Osim njega, u trci su bili i hirurg Alen Pilav, te doktor Mevludin Mekić.

    Prijavila se i doktorica Sanela Salihagić, ali nije pozvana zbog nepotpune dokumentacije.

    Kako su ranije pisali federalni mediji, imenovanje Gavrankapetanovića na čelo najveće zdravstvene ustanove u BiH je dio ranijeg političkog dogovora.

  • Višković: Ramo Isak ponovo zabavlja građane FBIH nepromišljenim izjavama

    Višković: Ramo Isak ponovo zabavlja građane FBIH nepromišljenim izjavama

    Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da je federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak ponovo odlučio da svojim nepromišljenim izjavama zabavlja, prije svega, građane Federacije BiH, ako ga i oni više shvataju ozbiljno.

    “Još jednom je sebi dao za pravo da iznosi neprimjerene izjave, koje su izašle iz okvira svih njegovih nadležnosti. Ignorišući činjenicu da nije ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, nejasno je odakle crpi ovlaštenja za bilo čije hapšenje”, rekao je Višković.

    Prema njegovim riječima, očigledno je da su ove prijetnje neosnovane i neozbiljne, ali se mora naglasiti da takvi napadi i izjave sve češće dolaze iz Federacije.

    “Žao mi je što se ovakvim osobama uopšte pruža medijski prostor, s obzirom na nedostatak razumijevanja njihove uloge, i smatram da se sa tim treba pozabaviti upravo Ramo Isak”, istakao je Višković, prenosi Srna.

    Premijer Srpske je istakao da njemu i svima ostalim želi da poruči da Republika Srpska i njene institucije neće odstupiti ni milimetar u borbi za svoju imovinu, bez obzira na pritiske.

    “Predsjednik (Srpske Milorad) Dodik štiti Republiku Srpsku i njenu imovinu i sigurno ga niko neće hapsiti zato što radi svoj posao, za koji ga je narod izabrao”, rekao je Višković.

    Isak je rekao da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik “ako proglasi nezavisnost u 11.00 časova, u 11.01 biti iza rešetaka”.

  • Nešić: Srpska spremna da ide u disoluciju

    Nešić: Srpska spremna da ide u disoluciju

    Pitanje imovine je riješeno i ona pripada Republici Srpskoj, a ukoliko se pređe ta crvena linija Republika Srpska zadržava pravo da preduzme korake u skladu sa pravom svakog naroda na samoopredjeljenje, rekao je danas ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić.

    “Vjerujem da Kristijan Šmit, koji nije visoki predstavnik, neće preći crvenu liniju, ali da mu poručimo da su Republika Srpska i njeni funkcioneri spremni da, ukoliko se to desi, zauzmu jedinstven stav i idemo u disoluciju”, rekao je Nešić novinarima nakon sjednice Savjeta ministara, prenosi Srna.

    Govoreći o zakonu o Ustavnom sudu i zakonu o prestanku mandata stranih sudija u Ustavnom sudu, Nešić je naveo da to pitanje treba riješiti što prije, te da Ustavni sud bude na principima konstitutivnosti naroda i ustavnog poretka BiH, odnosno dva entiteta i tri konstitutivna naroda.

    Odgovarajući na pitanje o izjavama ministra unutrašnjih poslova Federacije BiH (FBiH) Rama Isaka koji je rekao da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik biti uhapšen ukoliko proglasi nezavisnost Republike Srpske, Nešić je naglasio da predsjednika Republike Srpske neće uhapsiti niti Isak, niti bilo ko drugi.

    Isak je danas reagovao na izjavu Dodika da će Republika Srpska proglasiti nezavisnost ukoliko visoki predstavnik nametne zakon o državnoj imovini BiH.

  • Stevandić: Dobar početak Tegeltije

    Stevandić: Dobar početak Tegeltije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić ocijenio je da je dobro što Uprava za indirektno oporezivanje /UIO/ BiH, nakon 20 godina rada sa sjedištem u Banjaluci, ima direktora iz Republike Srpske, te izrazio nadu da će ova institucija i dalje funkcionisati bez blokada.

    “Nadam se neće biti nikakve štete ni za jedan narod niti entitet i da će se sredstva raspoređivati prema regulisanim pravilima”, rekao je Stevandić novinarima u Banjaluci uoči svečanog prijema upriličenog povodom 20 godina rada UIO.

    On je ocijenio da je pozitivno što je na početku mandata direktora UIO Zorana Tegeltije spaseno 10.000 radnih mjesta usvajanjem odluke o pomjeranju granice za ulazak u PDV sistem.

    “Prag za PDV se pomjerio sa 50.000 na 100.000 KM, što će mnogima koji imaju male obrte omogućiti da isplaćuju plate, da ne sele u garaže i ulaze u sivu zonu. Nadam se da će biti još dobrih rješenja u mandatu Tegeltije”, istakao je Stevandić.

    Svečanom prijemu, koji je održavan u Muzeju savremene umjetnosti u Banjaluci, čiji je domaćin direktor UIO BiH Zoran Tegeltija, prisustvovala je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, poslanici u Narodnoj skupštini i Parlamentarnoj skupštini BiH, predstavnici institucija, lokalnih zajednica i preduzeća.