Autor: INFO

  • Putin bijesan; Naređenje je već izdato

    Putin bijesan; Naređenje je već izdato

    Vladimir Putin je “potpuno besan” nakon što su kijevske rakete uništile njegov ratni brod na Krimu, prenosi britanski Independent.

    Kako navoe, ukrajinska grupa Ateš je izvestila da je ruski predsednik naredio čak i racije širom grada i da se očekuje da će kazniti krimske protivvazdušne snage.Reč je o uništenju broda Novočerkask, koji je bio u sastavu ruske Crnomorske flote na Krimu, a snimci objavljeni na društvenim mrežama pokazuju da je on potpuno uništen u napadu ukrajinskih snaga.

    Ateš je na Telegramu objavio da se “zamajac represije okreće… Od juče se po gradu vrše racije na lokalno stanovništvo, oduzimaju im se mobilni telefoni i pretresaju kuće”.

    Oni su izvestili da je ruski predsednik toliko besan zbog uništavanja velikog desantnog broda da je izdao naređenje o kažnjavanju snaga protivvazdušne odbrane Krima. Očekuje se da će mnogi komandanti biti smenjeni i poslati na front da učestvuju u jurišnim grupama.

    Brod Novočerkask je korišćen za transport municije i ljudstva na Zaporoški front u južnoj Ukrajini, saopštio je portparol ukrajinskih vazduhoplovnih snaga.

  • Poginuo radnik u Banjaluci

    Poginuo radnik u Banjaluci

    U ulici Skendera Kulenovića, radnik je jutros pao sa šestog sprata zgrade u izgradnji, nezvanično saznaju “Nezavisne”.

    Ovaj radnik je pao sa objekta u banjalučkom naselju Kočičev vijenac.

    Kako saznajemo, nesreća se desila jutros oko osam časova, a na terenu je policija.

    Nastradao je M. Đ. (1975.).

    “Kakva tragedija, vidjeli smo policiju i čuli da je radnik pao. Da je nastradao na licu mjesta bilo je jasno kada smo vidjeli pogrebno vozilo”, kažu šokirani mještani.

    Ističu da su čuli da je u pitanju muškarac 40-ih godina.

    Kako saznajemo na licu mjesta u trenutku tragedije muškarac je obavljao poslove na vanjskom dijelu gradilišta, a na koji način se desila nesreća pokazaće istraga.

  • Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM

    Vlada RS donijela odluku: Minimalac će biti 900 KM

    Najniža zagarantovana zarada (minimalac) od 1. januara 2024. u Republici Srpskoj biće 900 KM, odlučila je Vlada Republike Srpske.

    Obrazlažući ovu odluku, Danijel Egić, ministar rada i biračko-invalidske zaštite Republike Srpske, kazao je nakon 51. sjednice izvršne vlasti da prema zakonu o radu, Ekononsko socijalni savjet RS trebalo da u posljednjem kvartalu predloži iznos najniže zarade, te da Vlada, bila primorana da utvrdi iznos minimalca, jer socijalni partneri u Srpskoj, odnosno predstavnici Saveza sindikata RS, Unije poslodavaca RS i upravo Vlade Srpske, nisu mogli da se dogovore o ovom pitanju, jer su, svako za sebe, imali različite prijedloge o iznosu ove zarade, a koja trenutno iznosi 700 KM.

    Odgovarajući na pitanje: Kako Vlada Republike Srpske planira pomoći poslodavcima koji neće moći izdržati povećanje minimalca na 900 maraka?, Egić je kazao da ne može da kaže tačno kako.

    “Uvjereni smo da će to biti jako mali poslodavaca. Prema Zakonu o radu najniža plata se isplaćuje samo ako radnik ne može svojim radom da nadomjesti tu platu. A znamo svi da svi radnici više zarađuju, a plaćeni su, bar po minimalcu. To smo znali utvrditi kad bi inspekcije išle po preduzećima. To je ta siva zona, koju moramo da iskorijenimo i očistimo”, naglasio je on.

    “Nije uračunat topli obrok i prevoz u najnižu platu” , poručio je Egić, odgovarajući na ovo pitanje.

    Podsjećamo, prvo je predsjednik Srpske Milorad Dodik iznio ideju da minimalac bude 1.050 maraka, nakon čega je krenulo licitiranje.

    Poslodavci su smatrali da je realno da bude 750 KM sa svima davanjima, što je za sindikalce bilo potpuno neprihvatljivo.

    Pominjali su iznos od minimalno 950 KM, ali i uz poruku da prihvataju i Dodikovu ideju.

    On je rekao da će od januara 2024. biti uveden jedinstven borački dodatak od tri KM za sve boračke kategorije, od prve do sedme.

    To se, podsjetimo, odnosi na sve borce koji su bili u zoni borbenih dejstava, minimalno mjesec dana.

  • Stevandić: Opozicija želi da ponizi Beograd i njene građane, koristi nasilje kao svoju politiku; Vučić ima apsolutnu podršku Srbije i Republike Srpske

    Stevandić: Opozicija želi da ponizi Beograd i njene građane, koristi nasilje kao svoju politiku; Vučić ima apsolutnu podršku Srbije i Republike Srpske

    Govoreći za televiziju Informer predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene srpske dr Nenad Stevandić rekao je da se ugao Republike Srpske se ne razlikuje od Srbije i da pitanje stabilnosti Srbije sudbinsko pitanje svih Srba.


    Stevandić napominje da u Republici Srpskoj vrlo dobro znaju šta znači kad se uvede granica na Drini i kad se za svoj narod nema vremena.


    „Ali u zadnjih deset godina sve se promijenilo i danas mi imamo Srbiju koja otvara fabrike, bolnice i puteve, ne samo kod sebe već i u Federaciji i republici Srpskoj. Republika Srpska i Srbija danas obilježavaju zajedničke datume, praznike i komemoracije“ rekao je Stevandić za Informer.


    On dodaje da su građani Republike Srpske i prije i u toku predizborne kampanje u Srbiji doživjeli satanizaciju od strane opozicije, u kojima je čak prijećeno smrću, ali građani Srpske su to izdržali, jer i Srpska ima iskustva s tim kad neko želi sebe da proglasi pobjednikom izbora mimo izborne volje građana i uz pomoć međunarodnog faktora.


    „Vidjeli smo prije izbora, savršeno je postavljena konstrukcija opozicije „ako izgubimo – mi ćemo se pobuniti“ što je bio poziv da se glasa za opoziciju kako bi se izbjegli nemiri i neredi. Opozicija se naslanja na to što se od nasilnika sklanjaju obrazovani ljudi“ rekao je Stevandič i poručio da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ali i vlast u Srbiji pokazuju velik stepen tolerancije i liberalizma prema lažima opozicije.


    „Opozicija napada ljude i širi laži. Aleksandar Vučić koji je istrpio najviše napada, pokazao se kao čovjek s tolikim integritetom, jer on je mogao i zakonski da riješi to pozivanje na nasilje. Ali, jasno je da je cilj bio da se raskrinkaju ti ljudi i pokaže se njihova prava priroda“ poručuje Stevandić.


    On smatra da opozicija svoje nasilništvo koristi kao argument, jer uz pomoć pojedinih medija mogu da stvore sliku da su ugroženi.


    „U tome leži enigma šta će se dešavati narednih dana. Agresivna manjina koja koristi prednosti medijske prezentacije šire laži da opravdaju svoju agresiju i napadaju policajce i kulturne spomenike. Nemoguće je da se opozicija smatra ugroženim, a da imaju toliko medijskih programa i portala koji dvadeset i četiri sata satanizuju predsjednika Vučića koji ubjedljivo pobjeđuje na izborima“ smatra Stevandić.


    Stevandić dodaje da je policija, tokom zadnjih nasilnih demonstracija, trpila napade da bi pokazala koliki su opozicionari nasilnici, koji pozivaju na nasilje, koristeći međunarodno sponzorisanje i veliku medijsku zastupljenost da to nasilje predstave kao traženje demokratskih prava.


    „Vučić ima apsolutnu podršku naroda, što dokazuje i velik izborni rezultat, koji je u prosjeku mnogo veći za kada se porede rezultati aktuelne vlasti bilo gdje u svijetu. I jedino u Srbiji opozicija takav rezultat može da smatra porazom“ smatra Stevandić.


    On dodaje da u vrijeme kad je Slobodan Milošević sklonjen s vlasti, Srbija nije imala jake institucije, te da je opozicija bila u prilici da pregovara sa tim istim institucijama, o načinima kako da svrgnu vlast. Danas je Srbija potpuno drugačija i ozbiljna država sa uređenim institucijama i sektorom za bezbjednost i svojim građanima pruža najbolje socijalne, društvene i infrastrukturne uslove.


    „ Srbija će pokazati nacionalnu zrelost i racionalno postupanje, a predsjednik Vučić je pokazao spremnost da održi Srbiju sigurnom. Opozicija želi da one koji sprječavaju nasilje predstavljaju odgovornim za neko izmišljeno djelo“ poručuje Stevandić i napominje da politički gubitnici traže alibi za poraz, a zaboravljaju da, dok su bili na vlasti, zatvarali su fabrike, od stanovništva su pravili socijalne slučajeve, a od Srbije podanika i vazala.


    Stevandić napominje da u zadnjih 12 godina, broj fabrika, puteva i bolnica u Srbiji je na rekordnom nivou, a njen predsjednik ima redovnu komunikaciju sa svim regionalnim i svjetskim zvaničnicima, iako Srbija i dalje nije miljenik Zapada.


    „I sad treba da sve to uništimo da pojedini ljudi koji se smatraju posebnim političkim establišmentom dođe na vlast i da se uz pomoć inostranih centara moći upravljaju Srbijom i nametnu svoje vrijednosti. Opozicija želi da ponizi građane Beograda koji će u vrijeme praznika, kad su najveće zarade, blokirati grad samo da bi na vlast došli bez izbora, podrška naroda i bez političkog programa“ zaključuje Stevandić

  • Dodik: Srpska će proglasiti nezavisnost ako Šmit nametne zakon o imovini

    Ukoliko nelegalni Kristijan Šmit pokuša da nametne zakon o imovini, Republika Srpska će odmah proglasiti nezavisnost, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u emisiji Telering.

    Dodik je poručio da Republika Srpska neće biti nespremna, već će odmah proglasiti nezavisnost i to bez ijednog ispaljenog metka.

    • Mi smo danas imali veliki pripremni sastanak za jednu takvu situaciju – rekao je Dodik.

    On je naveo da ima informaciju da će Šmit nametnuti zakon u januaru.

    • Ukoliko on kaže bilo kog dana u pet sati popodne, nek računa da smo mi u 11 održali Skupštinu i proglasili nezavisnost. I to znači nezavisnost u svemu – novi finansijski sistem i teritorija pod kontrolom Srpske. Nećemo sprečavati prolaze i kretnje – istakao je predsjednik Srpske.

    Play Video

    Dodik je rekao da Republika Srpska nema namjeru da pravi kineski zid, “ni teške granične prelaze sa FBiH, osim ako bude primorana”.

    • Ne očekujemo da će se neko iz FBiH ohrabriti da napadne Republiku Srpsku. I u takvim okolnostima mi ćemo procijeniti na koji način ćemo djelovati. Od EUFOR-a očekujem da stane na međuentitetsku liniju i spriječe dodir – rekao je on.

    Dodik je dodao da će “Amerikanci biti bijesni i da će pokušati da traže intervencije”, ali da vjeruje da prijatelji Srpske to neće dozvoliti.

    • Na raspolaganju sam i lokalnom i međunarodnom pravosuđu jer mislim da smo u pravu – istakao je Dodik.

    Odgovarajući na pitanje da li će to dovesti do njegove smjene, Dodik je rekao da će nastaviti da bude predsjednik Republike Srpske i da ga ni Amerikanci ni Šmit ne mogu smijeniti.

    • Mene /američki ambasador Majkl/ Marfi ne interesuje. Njih boli kad ne interesuje. U Sarajevu drugi ambasadori zapadnih zemalja ne mogu da ga vide i svi su razočarani. Malo je ono što sam ja rekao o njemu, šta sam ja slušao šta oni govore o njemu – “ovo što radi ovaj Šmit, on sam radi zato što sluša tog Marfija”. Zbog toga i zbog njihovog hira, jel treba da izgubim i narod i zemlju? Neću izgubiti ni narod ni zemlju i nemam potrebu da objašnjavam bilo kome tu priču – poručio je Dodik.

    Dodik je istakao da na mjesto predsjednika Republike nije izabran da bi uživao u komoditetu, niti da bude prepadnut, nego da srpskom narodu kaže da je pitanje imovine Srpske krucijalno za opstanak.

    • Mi znamo da je taj lažni Šmit hodao po evropskim zemljama, u nekima je dobio saglasnost, a u nekima nije, da nametne zakon o imovini. Rečeno mu je “nemoj sad do Nove godine zato što imamo Evropski savjet, nemoj da pravimo tu atmosferu pa ćemo to rehabilitovati poslije katoličkog Božića” – naveo je Dodik.

    Poručio je da sa političke scene neće otići kao izdajnik ili neko ko se prepao.

    • Ako je cijena moga angažmana to da platim na ovaj ili onaj način lično – platiću. Ali je za mene primarno da narod ovdje razumije, da ovdje opstane, da ima Republiku Srpsku. Ako nam niste dali Ustavom naša prava, onda je jedini način da se izborimo na svoj način – rekao je Dodik i dodao da je većina ljudi svjesna da gubitak imovine znači gubitak države.

    Predsjednik Srpske je istakao da građani ne žele gubitak Republike Srpske i da bi 80 odsto njih glasalo za nezavisnu Srpsku.

  • Vučić: Nećemo im dati da ukradu narodnu volju. Izbori čisti kao suza

    Vučić: Nećemo im dati da ukradu narodnu volju. Izbori čisti kao suza

    Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se javnosti povodom izbora i naglasio da su oni bili “čisti kao suza”Vučić je prokomentarisao istraživanje da je on bio najnapadanija ličnost u kampanji. Govorio je i o negativnom izveštavanju RTS.

    “To traje duže vreme, samo se neki prave da to ne vide. Čak su se uplašili kada su mislili da će masa zauzeti RTS, pa su ih puštali pet puta. Danas su na kajronu imali da je Beograd danas 27. najzagađeniji grad na svetu. Kakva je to vest da je nešto 27. na svetu. To samo pokazuje da hoće da naprave negativnu vest. Ali, to je njihova uređivačka politika, i ja ne želim da utičem na njihov rad”, kazao je on.

    “Mi znamo motivisanost birača. Rade se dnevni rolinzi i svi znaju sve. Oni su unapred javili da će da prave haos”, započeo je Vučić.

    “Ja ih pitam zašto ćutite? To je bilo unapred planirano jer su izbori bili čisti kao suza. Sve su oni to znali. Taj posmatrač koji je došao iz Austrije on je potpisao da nema nepravilnosti na biračkom mestu, a Šider je na sastanku sa mnom rekao da je video listiće koji su nevažeći, nepravilni. On je video listiće koji su ispravni. Nećemo im dati da ukradu narodnu volju. Glas naroda je glas Boga. Ne damo im da kradu”.

    “30-og će se završiti izbori i polako idemo u konstituisanje Narodne skupštine”, najavio je Vučić.

    “Došao sam u Predsedništvo kada sam video da prave čuda 50 metara odatle. Postoji tajni prolaz, a ja ga nikada nisam video. Izabran sam od strane naroda. Ja se njihovih pretnji ne plašim”, naglasio je predsednik.

  • Očajnički vapaj Valerija Zalužnog

    Očajnički vapaj Valerija Zalužnog

    Visoki ukrajinski vojni zvaničnik izdao je očajnički poziv da mu se pošalju svi raspoloživi resursi dok Rusija dobija zamah u svom ratu protiv Ukrajine.

    Uprkos ukrajinskim pobedama u Crnom moru, kontraofanzivna operacija Kijeva ove godine nije ispala onako kako je planirano, pri čemu je vrhovni komandant general Valerij Zalužnji okarakterisao da je na frontu od 600 milja “zastoj”, što ukrajinski predsednik vidi kao “napor, koji nije postigao željene rezultate”.

    U međuvremenu, Rusija se sve više širi u brojnim regionima dok se rat u februaru bliži svojoj drugoj godišnjici, prenosi Njuzvik.

    Zalužini, koji je glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine, nedavno je izdao očajnički poziv za vojne resurse, uključujući ljude, municiju i oružje, za nastavak borbe protiv Rusije, preneo je RBC-Ukrajina.

    “Najvažnije mi je da ljudi dođu u vojsku i mogu da izvršavaju postavljene zadatke. Ko dobije odlaganje, a ko ne dobije, koga će država pozvati – to danas nije moja nadležnost”, rekao je on. “Potrebni su mi ljudi, potrebna mi je municija i potrebno mi je oružje da nastavim vojne operacije.”

    Zahtev Zalužnog dolazi pošto je ukrajinski parlament u ponedeljak predložio nacrt zakona koji bi smanjio starosnu granicu za mobilizaciju sa 27 na 25 godina i smanjio izuzeća, što znači da bi više Ukrajinaca potpalo pod regrutaciju.

    Nedavno je Zelenski rekao da je Generalštab zatražio dodatnu mobilizaciju još 450.000 do 500.000 vojnika pošto se rat protiv Rusije bliži drugoj godišnjici, preneo je CNBC, ali je Zalužni kasnije to demantovao.

    Zelenski je okrivio zapadne partnere Ukrajine, uključujući SAD, za loše rezultate ukrajinske kontraofanzive. Zelenski je tvrdio da je kontraofanziva počela kasnije nego što je planirano zbog potrebe za više resursa.

    Nedavno su zemlje koje su pomagale Ukrajini tokom rata počele da blokiraju pomoć naciji, uključujući Mađarsku i SAD, koje su ovog meseca blokirale račun za hitnu potrošnju od 111 milijardi dolara sa 50 milijardi dolara pomoći za ukrajinske ratne napore.

    U međuvremenu, Rusija napreduje na više frontova. U petak su vojni blogeri Kremlja tvrdili da su ruske trupe napredovale duž linije Kupijansk-Svatove-Kremina severoistočno od Kupijanska, iako je istraživački centar Instituta za proučavanje rata (ISV) rekao da ne može da potvrdi ove tvrdnje.

    Ruske snage su takođe zauzele severoistočno područje od Bahmuta u Donjeckoj oblasti, nakon nedavnog napredovanja jugozapadno od grada oko kojeg se mesecima vode žestoke borbe. Snage su napravile marginalni napredak jugoistočno i severozapadno od Avdejevke, grada u Donjecku prema kojem su pokrenule ofanzivu u oktobru i koja je imala velike gubitke.

  • Lavrov: Znamo, Amerikanci će proglasiti pobjedu…

    Lavrov: Znamo, Amerikanci će proglasiti pobjedu…

    Rusiji su poznate namere Zapada da zamrzne sukob u Ukrajini i proglasi njenu pobedu, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.

    “Što se tiče curenja informacija o namerama Zapada da zamrzne sukob u Ukrajini i tu zemlju predstavi kao pobednika, mogu da kažem da znamo za sposobnost Zapada, pre svega SAD, da proglašavaju ‘pobede’, znamo kako su ‘pobeđivali’ i u Vijetnamu, i u Avganistanu i u Iraku“, rekao je Lavrov na pres-konferenciji sa indijskim kolegom Subramanjamom Džajšankarom.

    On je podsetio da ni u jednoj zemlji, koju su SAD koristile za promovisanje svojih interesa daleko od svojih obala, situacija nakon toga nije postala bolja.

    “Generalno, ne bi bilo prvi put da Amerikanci proglase ‘pobedu’. Mislim da će to nekako formulisati”, zaključio je šef ruske diplomatije.

  • CIK BiH tražila 17 miliona za kupovinu opreme

    CIK BiH tražila 17 miliona za kupovinu opreme

    CIK BiH, bez saglasnosti oba doma Parlamentarne skupštine BiH, već je tražila 17 miliona za kupovinu opreme potrebne za izbore, koja je predviđena izmjenama i dopunama Izbornog zakona.

    ATV
    Suština je u tome da se u izborni proces uvedu nove tehnologije, skeneri za lična dokumenta, otisak prstiju i brojanje, kao i video-nadzor. Sve to je predložila SDA.

    Iz SNSD-a, kažu da se prvo treba otvoriti pitanje imenovanja i političke pripadnosti članova CIK-a.

    “To nam govori da oni već imaju ideju šta hoće, koliko to košta, gdje će da kupe i ostalo”, kaže Snježana Novaković Bursać, srpski delegat u Domu naroda BiH.

    “Nemoguće je da je CIK, koja bi trebala biti nezavisni organ, to nije, jer tu sjede ljudi koji su izabrani iz različitih političkih partija, nama priča o zaštiti i legalitetu izbornog procesa na ovaj način”, rekao je Miroslav Vujičić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.

    Ni HDZ BiH neće podržati izmjene Izbornog zakona. Za njih je ključni problem izbor hrvatskog člana u Predsjedništva BiH.

    Uvođenje novih tehnologija prema prijedlogu SDA primjenjivalo bi se tek na opštim izborima 2026., dok bi se na narednim lokalnim izborima sproveo pilot projekat.

    Iz Republike Srpske i dalje upozoravaju da se ovim izmjenama CIK-u daju dodatna ovlaštenja i zaobilaze se institucije. Ostaju pri stavu da se o ovako osjetljivom pitanju ne bi trebalo raspravljati po hitnom postupku.

  • Nema imenovanja sudija iz Srpske dok ne bude donesen zakon

    Nema imenovanja sudija iz Srpske dok ne bude donesen zakon

    Nema imenovanja srpskih sudija u Ustavnom sudu BiH dok se ne donese novi zakon o ovom sudu, jasna je poruka iz Republike Srpske. Sve dosadašnje odluke koje su većinom donosile strane sudije i Bošnjaci u tom sudu kaže Milorad Dodik bile su na štetu Srpske.

    ATV
    “Mi smo odlučili na taj način da djelujemo da ne popunimo Ustavni sud dok se ne donese Zakon o ustavnom sudu ako se ikada donese zakon o ustavnom sudu i da se biraju domaći državljani BiH u taj Ustavni sud. Čak smo predložili da tu trojicu stranaca bira Parlamentarna skupština BiH, a da ostali budu kako je to do sada. Naravno muslimanskoj strukturi to ne pada napamet i to govori o njihovom nerazumijevanju procesa”, rekao je Milorad Dodik”, predsjednik Republike Srpske.

    Razloga da se sudije iz Srpske ne imenuju ima itekako. Ustavni sud BiH nema ključni atribut, nije legitiman kao ni njegove odluke ističe profesor Radomir Lukić. Sud će od prvog januara kaže izgubiti i personalni identitet nakon što srpski sudija ode iz ovog suda.

    “Mislim da sudije iz Republike Srpske zaista ne treba imenovati dok se ovo pitanje ne riješi radi mira u BiH, radi ravnopravnosti njegovih konstitutivnih naroda i potrebe da se sud BiH vrati u svoje ustavne i razumne okvire i da ne zamjenjuje ustavotvorca, da ne dopisuje i ne mijenja ustav kada mu padne na pamet”, rekao je Radomir Lukić, profesor ustavnog prava na Univerzitetu i Istočnom Sarajevu.

    Da će do 2026. godine Ustavni Sud BiH ostati bez domaćih sudija upozorava i Ognjen Tadić. Upravo to je posljedica blokade i nepoštpvanja stava Еvropske Unije i Republike Srpske da strane sudije moraju biti zamijenjene domaćim.

    “Neophodan je politički dogovor koji bi omogućio odlazak stranih sudija što je i zahtjev Еvropske unije i da se napokon uredi pitanje procedure tako da ne bude podložno bilo čijoj samovolji pa ni pa ni samih sudija Ustavnog suda”, rekao je Ognjen Tadić, pravnik.

    Ustavni sud Bih očigledno zaboravlja da treba da štiti Ustav zemlje i ništa više od toga, kažu u Srpskoj. Jedino jemstvo teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH može da bude ravnopravnost konstitutivnih naroda i uvažavanje svih prava ostalih. Ukoliko toga nema, Ustavni sud nema šta da čuva.