Autor: INFO

  • Goganović: Oružane snage pale na rang-listi najmoćnijih vojski zahvaljujući Helezu

    Goganović: Oružane snage pale na rang-listi najmoćnijih vojski zahvaljujući Helezu

    Oružane snage BiH pale su na rang listi sa prošlogodišnjeg 123. na 133. mjesto i to je “zasluga” isključivo ministra odbrane u Savjetu ministara Zukana Heleza, rekao je njegov zamjenik Aleksandar Goganović, koji ovaj pad ne smatra svojim neuspjehom.

    Ovo je posljedica ministrovih loših poteza i njegovog stava da ne sarađuje sa zamjenicima – rekao je Goganović govoreći o ovogodišnjoj rang listi najmoćnijih vojski u svijetu.

    Goganović je naveo da zemlje regiona rastu na rang listi, dok Oružane snage BiH opadaju, pojasnivši da se Vojska Srbije nalazi na 58. mjestu sa tendencijom rasta, da je Hrvatska na 69. mjestu, te da je čak i Albanije ispred BiH na 91. mjestu.

    On je podsjetio da Zakon o odbrani decidno navodi da ministarstvom odbrane rukovodi ministar u saradnji sa svojim zamjenicima, ali da ta saradnja trenutno ne postoji.

    Goganović je naveo da je Ministarstvo odbrane jedino čije odluke i zakoni ne prolaze u Savjetu ministara i Parlamentu BiH.

    • Ministar je odlučio da sam rukovodi, bez saglasnosti zamjenika, i ovo je rezultat. Ministar Helez često napominje kako želi dobro sistemu odbrane, međutim rezultat njegovih poteza je da ga urušava i srozava – rekao je Goganović.

    On je napomenuo i da jedino Ministarstvo odbrane u Savjetu ministara ima ministra i dva zamjenika kako bi bila zastupljena sva tri konstitutivna naroda, a da su Oružane snage BiH multietničke i da se mora čuti glas sva tri naroda.

    • Pošto ministar nije spreman za multietničku BiH i multietničke Oružane snage BiH rezultat je, ne samo pad na rang listi, nego i nezadovoljstvo pripadnika Oružanih snaga na vojnim lokacijama gdje rade i borave – rekao je Goganović.

    On je dodao da je uvijek za kompromis, dijalog i da određene stvari u sistemu odbrane popravljaju na korist svih pripadnika Oružanih snaga, ali da neće podržati samovolju pojedinaca.

    • U tome imam apsolutnu podršku predsjednika Republike Milorada Dodika i srpskog člana Predsjedništva Željke Cvijanović jer u sistemu odbrane predstavljam glas jednog od tri konstitutivna naroda – zaključio je Goganović.
  • Stevandić: 9 januar svake godine se slavi ljepše i svečanije

    Stevandić: 9 januar svake godine se slavi ljepše i svečanije

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić poručio je da će Dan Republike, 9. januar, biti obilježen uprkos prijetnjama, te da će slavlje večernjim koncertom uveličati i poznata crnogorska pjevačica etno i duhovne muzike Danica Crnogorčević.
    Stevandić smatra i da poziv Kristijana Šmita visokom predstavniku EU za spoljnu politiku i bezbjednost Žozepu Borelju da izvrši pritisak na Beograd i Podgoricu kako funkcioneri Srbije i Crne Gore ne bi prisustvovali obilježavanju Dana Republike Srpske, 9. januar predstavlja vrstu miješanja u percepciju jednog čitavog naroda.

    Stevandić je podsjetio da je mijenjanje percepcije naroda pokušano samo od 1941. do 1945. godine da bi se postigla poslušnost ljudi, koji bi umjesto naroda postali nečiji podanici, poslušnici ili sateliti.

    “Činjenica je da je jedinstvo koje pokazuje Republika Srpska podržano od svih faktora i da to nadilazi bilo kakve granice, republičke, administrativne ili bilo koje druge. To je već stvar prepoznavanja identiteta jednog naroda”, rekao je Stevandić Srni.

    Svako ko želi, dodao je on, da na to utiče i da narodu zabrani identitet, percepciju i prepoznavanje vlastite kulture i vrijednosti, teži uništenju tog naroda.

    “To je uvijek tretirano kao zločin i to je uvijek bio nečastan posao. Ali, ukoliko nemate zvanično imenovanje, nemate ni odgovornost, pa možete da radite šta hoćete, samo ne možete da radite uspješno, niti dokle hoćete i to će Šmit vrlo brzo da sazna”, poručio je Stevandić.

    Stevandić je podsjetio da je i ranije bilo pritisaka i prijetnji, ali da se Srbi na to nisu obazirali, jer da jesu ne bi se slavio 9. januar. “A on se ipak, kao što znate, svake godine slavi ljepše i svečanije”, zaključio je Stevandić

  • Dodik: Ne dozvoliti da NSRS postane mjesto fizičkog obračuna poslanika

    Dodik: Ne dozvoliti da NSRS postane mjesto fizičkog obračuna poslanika

    Narodna skupština predstavlja mjesto gdje narodni poslanici i u žestokim verbalnim duelima zastupaju svoje političke stavove, ali se ne smije dozvoliti da postane mjesto gdje se može fizički obračunavati, istakao je predsjednik Srpske Milorad Dodik.

    Dodik je u svojoj objavi na Iks platformi naglasio predsjednik NSRS Nenad Stevandić radi odgovoran posao i da ima njegovu podršku da osigura nesmetan rad Narodne skupštine.

    • Nenad Stevandić je apsolutno u pravu kada tvrdi da neće biti dozvoljeno grupi poslanika, patoloških tipova sa šifrom, da se agresivno ponašaju u Narodnoj skupštini. Pokušaj da se spriječi predsjednik Skupštine da prođe kroz salu je nedopustivo nasilno ponašanje nekoliko poslanika opozicije koje se ne može tolerisati.

    Narodna skupština predstavlja mjesto gdje narodni poslanici i u žestokim verbalnim duelima zastupaju svoje političke stavove, ali se ne smije dozvoliti da postane mjesto gdje se može fizički obračunavati. Predsjednik Stevandić radi odgovoran posao i ima moju podršku da osigura nesmetan rad Narodne skupštine – napisao je Dodik na Iksu.

  • Dodik poslao poruke Tužilaštvu BiH i Kristijanu Šmitu

    Dodik poslao poruke Tužilaštvu BiH i Kristijanu Šmitu

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik rekao je da će, ukoliko Tužilaštvo BiH proba da reaguje na 9. januar, proslavu Dana Republike, biti zabranjeno i njihovo djelovanje na prostoru Srpske.

    Nakon nedavnih prijetnji Kristijana Šmita u slučaju obilježavanja Dana Republike, Dodik je za “Politiku” izjavio da se u Srpskoj sve radi miroljubivo u vezi sa danom kada je rođena Republika Srpska.

    “On se prije neki dan hvalio kako ga policija Republike Srpske još nije uhvatila, ali treba da zna da ga pratimo i kad bude prilika biće uhapšen. Ako tužilaštvo proba da reaguje na 9. januar, zabranićemo i njihovo djelovanje na prostoru Republike Srpske”, istakao je Dodik.

    On je dodao da ko neće da dođe na proslavu Dana Republike “ni mi nećemo da s njim slavimo njihove praznike”.

    “Ko dođe, mi rado uzvratimo kao što slavimo sa Srbijom, Rusijom, Kinom”, zaključio je Dodik.

    Kristijan Šmit, visoki predstavnik kojeg RS ne priznaje rekao je ranije da je proslava 9. januara kao Dana Republike Srpske “jasan i direktan propust u sprovođenju odluka Ustavnog suda BiH, kao i odluka visokog predstavnika”, te dodao da “nepoštovanje odluka Ustavnog suda predstavlja krivično djelo prema Krivičnom zakonu BiH”.

  • Stevandić: Glasovi iz Republike Srpske kao alibi za frustraciju opozicije u Srbiji

    Stevandić: Glasovi iz Republike Srpske kao alibi za frustraciju opozicije u Srbiji

    Na odličan izborni rezultat Aleksandra Vučića i SNS-a, glasači iz Republike Srpske nisu imali nikakav uticaj ili je njihov uticaj toliko malen da je na nivou statističke greške. Međutim ti glasovi su iskorišteni kao alibi za ogorčenje opozicije, poručio je predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske dr Nenad Stevandić gostujući na televiziji Pink.

    „U Srbiji su pobjedili oni koji su gradili fabrike, otvarali nove bolnice, gradili puteve i ojačali vojsku, a izgubili su oni koji su dok su bili na vlasti radili suprotno, ali sad za svoj poraz krive ljude iz Republike Srpske“ rekao je Stevandić.

    On dodaje da se radi o ogorčenoj manjini, koji bi dozvolili da se Republika Srpska ukine, te da je za nepovjerovati da postoje ljudi koji bi se najradije riješili Srba iz Republike Srpske. U Beogradu je pripremana politika opozicije „izgubićemo u Srbiji a pobjedićemo u Beogradu“, te se sad traže izgovori i za takav poraz.

    „U Mostaru vi imate ljude koji glasaju za parlament Hrvatske i tamo imaju svoja tri predstavnika, dok je u Srbiji u planu priprema post-izborne svađe i alibija za poraz koji je opozicija unaprijed znala da slijedi“ rekao je Stevandić.

    Republika Srpska, dodaje on imala je indirektan uticaj na rezultat izbora, ne kroz glasove ljudi iz Republike Srpske već kroz glasove onih iz Srbije koji su bili ogorčeni stavom opozicije, te su zbog toga glasali za SNS.

    „Pobjeda opozicije bila bi poruka da je potrebno razoružati našu vojsku i poruka da treba prepustiti da neko poput Aljbina Kurtija ima pravo da vodi politiku Srbije. Onaj ko vodi samostalnu politiku, kao što to sad radi Srbija, ne odgovara međunarodnoj zajednici.“ napominje Stevandić.

    Stevandić napominje da su se u Beogradu desio pokušaj stvaranja alternativnih Srba, kojima ne smeta samo Republika Srpska već i svako ko je izvan tzv „kruga dvojke“, ali da u neuspjehu tog projekta se traže međunarodni sponzori, koji bi napravili problem svakom Srbinu.

    „Najveća dobit aktuelne vlasti je stvaranje alternativa, jer Vučić je pokazao da se Srbija ne može ucjenjivati, i zato sad imamo situaciju da EU podržava Kurtija čak i kad ga Amerika osuđuje“ rekao je Stevandić.
    Stevandić smatra da su hapšenja predsjednika Suda BiH i bivšeg direktora OSA poruka i opoziciji u Srbiji, da će im onaj međunarodni faktor koji ih danas podržava, prvom prilikom okrenuti leđa kad prestanu da budu korisni.

    Komentarišući aktuelnu političku situaciju u Repubici Srpskoj Stevandić napominje da je Srpska opredjeljena za evropske integracije, ali i da polako dobija priznanje iz Evrope za politiku koju vodi.


    „Kad je u Srpskoj vladala sila, mogli su da nas terorišu, ali danas je Republika Srpska suverena i njena narod i vlast je suverena“ zaključuje Stvandić.

  • Po čijem nalogu su radili Debevec i Osmica?

    Po čijem nalogu su radili Debevec i Osmica?

    Dojučerašnjem predsjedniku Suda BiH Ranku Debevecu i bivšem direktoru Obavještajno-bezbjednosne agencije (OBA) BiH Osmanu Mehmedagiću Osmici određen je jednomjesečni pritvor zbog optužbi da su neovlašteno prisluškivali sudije i tužioce, te da su se bavili koruptivnim radnjama.

    Hapšenje i određivanje pritvora sadašnjim i bivšim čelnicima najznačajnijih pravosudnih i bezbjednosnih institucija izazvalo je pravu buru u domaćoj javnosti, a otvorilo je i pitanje da li su Debevec i Mehmedagić djelovali kao “slobodni strijelci” i kriminalnim radnjama se bavili za vlastiti “ćar” ili su pak, kako mnogi tvrde, iza njih stajali krupniji politički interesi i moćne “zvjerke” iz pojedinih političkih stranaka.

    Neviđene opstrukcije
    Inače, u pojedinim medijima iz FBiH pojavile su se ”insajderske” informacije sa ročišta Debevecu i Mehmedagiću, gdje se, između ostalog, tvrdi da su suspendovani predsjednik Suda BiH i bivši direktor OBA prijetili svjedocima i službenicima SIPA, a prema navodima nadležnog tužioca u tom predmetu, Bojane Jolović, koja je zatražila određivanje pritvora optuženima, istraga protiv Debeveca i Mehmedagića nailazila je na “neviđene opstrukcije”.

    – Postojao je dogovor osumnjičenih za činjenje krivičnih djela. Suočila sam se s mnogim opstrukcijama u posljednjih 15 dana, ali i prethodnih nekoliko mjeseci – izjavila je tužiteljka Jolović na nedavnom ročištu Debevecu i Mehmedagiću, a što je prenio Avaz.


    Da li je hapšenje predsjednika Suda BiH i donedavnog direktora OBA uvod u slične akcije protiv krupnijih političkih “riba”, bez čijeg znanja, kako mnogi tvrde, nije bilo moguće da Debevec i Osmica djeluju na način zbog kog su završili u pritvoru, pitali smo za mišljenje univerzitetskog profesora i političkog analitičara iz Sarajeva, Envera Kazaza.

    On za Srpskainfo ističe da se na pozicije, na kojima su se nalazili Debevec i Mehmedagić, u ovoj zemlji ne dolazi slučajno.

    – Te pozicije uglavnom se određuju u političkim centrima moći, budući da su pravosuđe, bezbjednosne i obavještajne službe u BiH duboko politički instrumentalizovani. Prisluškivanje i zadržavanje predmeta u ladicama bilo je politički određeno i jasno je da to bilo u cilju zaštite nekih moćnih osoba, koje su bliske politici – tvrdi Kazaz.

    Istorijski okršaj
    Dodaje da nije iznenađen optužbama koje su izrečene na račun čelnika Suda BiH i bivšeg direktora OBA.

    – Bio bih začuđen da je bilo drugačije i da su te institucije radile po zakonu, budući da su naše političke partije obilježene kriminalom, nepotizmom, korupcijom, iznevjeravanjem svih mogućih očekivanja građana, kao i bahatošću koja graniči s krajnje neljudskim odnosom prema društvenim vrijednostima – ističe Kazaz.

    Sarajevski novinar i publicista Nedžad Latić ocjenjuje da će sudski proces Debevecu i Mehmedagiću predstavljati “najveći okršaj u istoriji pravosuđa BiH”, te da će, prema njegovim riječima, istjerati na čistinu moćne političare po čijim su nalozima, kako tvrdi, Debevec i Mehmedagić morali da rade.

    – Hapšenje Debeveca i Mehmedagića moglo bi otvoriti put ka obračunu s krupnim kriminalom, odnosno hapšenjem krupnih političkih riba. Te krupne ribe za sada ćute, a prvi na meti su sigurno ljudi iz vrha SDA bez kojih Mehmedagić ništa nije želio niti smio da uradi. Zanimljivo je da Bakir Izetbegović još nije komentarisao ovo hapšenje, iako je ranije uporno branio Mehmedagića tvrdeći da je nevin, kada se ovaj našao na američkoj crnoj listi – podsjeća Latić.

  • “Nezakonito oduzimanje ruske imovine neprihvatljivo”

    “Nezakonito oduzimanje ruske imovine neprihvatljivo”

    Moskva ne prihvata nezakonitu zaplenu ruske imovine i smatra je izuzetno štetnom za globalni finansijski sistem, rekao je portparol Dmitrij Peskov, prenosi Tas.

    “Nezakonito oduzimanje naše brojne imovine redovna je tema razgovora i u Evropi i u Americi. Ova tema je neprihvatljiva i potencijalno izuzetno štetna za globalni finansijski sistem, jer ako se takve ideje sprovedu, to će biti veliki udarac za praktično ceo međunarodni finansijski sistem”, rekao je Peskov.

    On je dodao da Rusija “nikada neće zaboraviti” one koji nastoje da pokrenu, ali i oni koji sprovedu proces zaplene ruske imovine.

    “Rusija će iskoristiti svoje pravo na pravni postupak, međunarodni, nacionalni i drugi”, dodao je Peskov.

    Portparol Kremlja je istakao da su Evropa i Sjedinjene Američke Države svesne da će nezakonita zaplena ruske imovine “imati pravne posledice po one koji su je pokrenuli i sproveli”.

    “Ako nam neko nešto oduzme, videćemo šta možemo da oduzmemo kao odgovor”, rekao je Peskov.

    Ranije je koordinator američkog Nacionalnog bezbednosnog saveta za strateške komunikacije Džon Kirbi izjavio da SAD sa saveznicima razgovaraju o potencijalnoj ulozi Rusije u obnovi Ukrajine.

    Pozivajući se na neimenovane izvore, “Njujork Tajms” je u četvrtak preneo, da je Bela kuća “signalizirala” da je saglasna sa korišćenjem ruske imovine imajući u vidu da je sve više kongresmena koji se zalažu za zakon kojim bi to bilo dozvoljeno.

    Sjedinjene Američke Države vrše pritisak na Veliku Britaniju, Francusku, Nemačku, Italiju, Kanadu i Japan da iznesu svoje planove na tu temu do 24. februara, kada će biti dvogodišnjica od početka ruske invazije na Ukrajinu. Nakon početka ruske invazije, Evropska unija i zemlje G7 zamrzle su gotovo polovinu ruskih deviznih rezervi – oko 300 milijardi evra.

  • Dodik o sudskom procesu koji se vodi protiv njega i Lukića: Srpska zna šta će poslije

    Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da ne postoji zemlja u kojoj se odlukom može propisati krivično djelo, te da samo muslimani pravnici u BiH to mogu prihvatiti zato što je usmjereno protiv Srba, kao što je u političkom sudskom procesu protiv njega i vršioca dužnosti direktora “Službenog glasnika Srpske” Miloša Lukića zbog nepoštovanja odluka lažnog visokog predstavnika Kristijana Šmita.
    Zato su to muslimani tužioci, sudije prihvatili, da učestvuju u toj lakrdiji rekao je Dodik.

    On je naveo da su 500 godina Srbi gledali sistem kadija te tuži, kadija ti sudi, te naglasio da Republika Srpska zna šta će poslije ovog političkog sudskog procesa.

    – Mi hoćemo da vidimo da li je taj Sud sposoban da odbrani pravo i da imamo korektan odnos prema njemu, pa time i prema BiH, ili je to sud egzekucije u kojem se sprovodi jedna politička volja, odnosno muslimanska – rekao je Dodik večeras za BHT1. On je ponovio da Šmit nije nelegalan samo za Republiku Srpsku, već i za Savjet bezbjednosti UN koji je trebalo da ga proglasi za visokog predstavnika.

    – Savjet bezbjednosti UN to nije uradio i zato Republika Srpska kaže Šmit je lažan, dok muslimani kažu – on je Bogom dan. E, to njima Bogom dan, će im se o glavu obiti jer neće imati BiH koju žele. Ako iz Trojke misle da je u redu da nepostojeći visoki predstavnik treba da nameće zakone, onda se mi ne razumijemo – poručio je Dodik.

    On je rekao da BiH u političkom smislu određuju on, kao lider SNSD-a, predsjednik HDZ-a Dragan Čović i trenutno “Trojka”, u kojoj, kako je naveo, dvije političke partije nemaju nikakvu snagu.

    – Više ja imam glasova u opštinama gdje gubim, nego oni ukupno na nivou BiH – rekao je Dodik.

  • Gradonačelnik Banjaluke otkrio šta su gradske vlasti spremile za narednu godinu

    Gradonačelnik Banjaluke otkrio šta su gradske vlasti spremile za narednu godinu

    Budžet za narednu godinu sadrži mnoštvo projekata i politika, te se nadam da će kao takav dobiti potrebnu podršku odbornika na narednoj sjednici Skupštine grada, kazao je gradonačelnik Draško Stanivuković.
    Dodaje da su pripremili povećanje plata za sve zaposlene u Gradskoj upravi i svim ustanovama u nadležnosti grada.

    “Pripremili smo odluku o smanjenju cijene karata za javni gradski prevoz, kako pojedinačnih, tako i mjesečnih, besplatne karte za sve penzionere, ali i finansije za nastavak izgradnje saobraćajnica kroz naselja Česma, Priječani, Motike, Debeljaci i put prema Donjim Kolima. Donijeli smo odluku o izgradnji prve sportske gimnazije i osnivanju prvog kulturnog centra od vremena bana Tise Milosavljevića, Kuće Milanovića”, istakao je Stanivuković, prenose “Nezavisne novine“.

    Naglašava da su pripremili jednu bitnu odluku, koja se tiče osnivanja ustanove koja će biti na korist roditeljima i starateljima lica sa poteškoćama u razvoju.

    “Plan gradske administracije je izgradnja nekoliko novih gradskih parkova, parkova za kućne ljubimce, a proširujemo i kapacitete azila. Dobili smo mnogo korisnih amandmana od parlamentarnih stranaka u Skupštini grada, koje smo vrlo rado uvrstili u budžet. Očekujemo podršku za ovako predložen budžet, uspješan završetak tekuće i još uspješniji početak naredne godine”, zaključio je Stanivuković.

  • Stevandić: Poslanici opozicije pokušali da mi zabrane izlazak iz sale

    Stevandić: Poslanici opozicije pokušali da mi zabrane izlazak iz sale

    Predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić izjavio je da su mu trojica poslanika Liste za pravdu i red večeras prepriječila put i pokušala da mu zabrane izlazak iz skupštinske sale, ali da on fizički nije nasrnuo ni na koga, te istakao da oni čiji je zadatak bio da onesposobe usvajanje budžeta i Ekonomske politike, kao i Nacrt zakona o referendumu i Nacrt zakona o imunitetu u tome nisu uspjeli.

    “Zato su bijesni”, rekao je Stevandić večeras novinarima u Banjaluci.

    On je naveo da su ljudi koji su pokušali da izazovu incidente isti oni koje instruiše OHR i čiji je neformalni šef dobio mjesec dana pritvora.

    “Oni su im pravili te scenarije i zato nemaju precizne instrukcije jer je /bivši direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije Osman Mehmedagić/ u zatvoru i ne znaju šta da rade”, naglasio je Stevandić.

    On je rekao da su poslanici Liste za pravdu i red pokušali da ga spriječe da izađe iz skupštinske sale misleći da će ga time uplašiti.

    “Moram da priznam da su se pomjerili i nisu se usudili fizički da me napadnu, nego su me pokušali provocirati kako bih ih odgurnuo. Nikoga nisam udario, fizičkog kontakta nije bilo. Postoje svjedoci za ovo što pričam”, istakao je Stevandić.

    On je napomenuo da su svemu ovome prethodile uvrede opozicije.

    “Na kraju sam reagovao na vrijeđanje ranjenog borca Vojske Republike Srpske Slobodana Župljanina i provociranje generalnog direktora RTRS-a Dijane Milanković”, rekao je Stevandić.

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske poručio je da nikome ne dozvoljava da ga spriječi u obavljanju posla.

    “Ovaj put mogu reći da je bilo jasno da nikakvi primitivni akti, namještaljke i pokušaji izazivanja nasilja ne mogu dati dignitet onima koji ne da nemaju većinu, nego nemaju poštovanja narodnih poslanika i građana”, kategoričan je Stevandić.