Autor: INFO

  • Banjalučki Dom zdravlja: Radimo usporeno, jer ne možemo primiti toliko pacijenata

    Banjalučki Dom zdravlja: Radimo usporeno, jer ne možemo primiti toliko pacijenata

    Sve ambulante Doma zdravlja Banjaluka rade, ali medicinski radnici rade sporije nego inače. Ne možemo da primimo pacijenata kao u redovni okolnostima.
    Ovo za Srpskainfo kaže Kosana Stanetić, načelnica Službe porodične medicine Doma zdravlja Banjaluka. Dom zdravlja, kao i sve ostale javne zdravstne ustanove u Srpskoj, se od 31. decembra suočava sa velikim problemom u fukcionisanju zbog hakerskog napada na integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS).

    Svi smo na svojim radnim mjestima. Samo radimo usporeno, jer ne možemo primiti toliko pacijenata kao što primamo sa elektronskim kartonima. Ali, svi oni koji su hitni, koji trebaju neodložno da dobiju neku uslugu, su zbrinuti. Uglavnom, prva smjena prvog radnog dana poslije novogodišnjih praznika je protekla dobro. Malo više truda i muke od strane zdravstvenih radnika – objašnjava Stanetićeva koja se nada da će program biti osposobljen što prije.

    Kaže da nije problem pregledanje pacijenata već nedostatak informacija koji postoje u elektronskim zdravstvenim kartonima i vođenje administracije od pisanja recepata, uputnica, doznaka, bolovanja i sve ostalo što porodični ljekari izdaju.

    – Obezbijeđeni su štampani recepti, tako da doktori pišu ručno recepte, ručno i uputnice i specijalističke i bolničke i to se sada priznaje. Drugu varijantu nemamo – dodaje Stanetićeva.

    Problem je i to što su doktorima sada nedostupni podaci o tome kada su pacijenti dobili prethodnu terapiju, koju terapiju kontinuirano koriste, a situaciju im usložnjava i to ne pišu fabričke već generičke nazive lijekova.

    – Formirali samo papirne protokole, tako da svaki doktor umjesto elektronskog kartona, vodi evidenciju u jednom svom internom protokolu gdje evidentira pacijente koji su bili na pregledu – dodaje Stanetić.

    Niko im to nije zvanično rekao, ali ona vjeruje da će sve podatke koje su ispisali ručno, morati unijeti u elektronsku bazau kada sistem bude osposobljen.

    – Mi smo i ranije radili ručno, ali više od 10 godina radimo u elektronskom zdravstvenom kartonu u kojem se nalaze sada svi podaci i formulari i zato nam sada ovo otežava rad – navodi Stanetićeva.

    Ona apeluje na pacijente da budu strpljivi i da imaju razumijevanja, ističući da će hitna stanja odmah biti zbrinuta.

  • Raste siva zona u BiH, “guta” trećinu ekonomije

    Raste siva zona u BiH, “guta” trećinu ekonomije

     Nakon nekoliko godina blagog pada, siva ekonomija u BiH se ponovo počela povećavati, a sudeći prema posljednjem izvještaju Evropske komisije, rastu je doprinijela korona.

    Naime, Evropska komisija procjenjuje da je virus korona doveo do toga da je dio ljudi počeo raditi u sivoj zoni, kako bi povećali prihode za svoje porodice.

    “I dalje se čini da je do jedne trećine bruto domaćeg proizvoda u sivoj zoni. Pandemija je možda povećala značaj neformalne ekonomije za egzistenciju, nadoknađujući gubitak radnih mjesta u formalnoj ekonomiji. Dakle, neformalnost i dalje značajno doprinosi neregistrovanoj zaposlenosti, ali to narušava konkurenciju i nagriza poresku osnovicu”, naglašavaju u Evropskoj komisiji.

    Neformalna ekonomija, kako ističu, dovodi do toga da privrednici moraju da plaćaju veće poreze i doprinose za socijalno osiguranje svojih radnika, što, kako tvrde, dovodi do toga da se od privrede uzima više nego što bi to inače bilo potrebno.

    “To takođe rezultira nižim penzijskim beneficijama, povećava rizik od siromaštva za starije i povećava značajno fiskalno opterećenje za rad, što zauzvrat otežava formalno zapošljavanje i negativno utiče na međunarodnu konkurentnost BiH”, kažu u Briselu.

    Kako bismo uporedili BiH s okolnim zemljama, pronašli smo nekoliko izvještaja objavljenih u proteklih nekoliko mjeseci. Prema ovim podacima, siva zona u Hrvatskoj iznosi oko šest odsto BDP-a, odnosno oko tri milijarde evra. U Crnoj Gori je, kako je naglašeno, oko 21 odsto ili oko 1,5 milijardi evra, dok je u Srbiji siva zona oko 11,7 odsto BDP-a, odnosno oko 6,5 milijardi evra.

    Ukoliko su ovi podaci Evropske komisije za BiH tačni, to znači da je u sivoj zoni oko sedam milijardi evra.

    Jedan od glavnih pokretača sive zone u BiH je nedostatak adekvatne legislative, posebno kada je u pitanju pranje novca. Moneyval, nezavisno tijelo u okviru Savjeta Evrope za procjenu mjera za suzbijanje pranja novca u zemljama članicama,  za “Nezavisne” je potvrdilo da će narednog mjeseca doći u Sarajevo i Banjaluku kako bi procijenili šta je BiH uradila od proteklog izvještaja koji su sproveli 2014. i 2015. godine.

    “Moneyval je već počeo pripreme za petu rundu procjene BiH”, rekli su nam, i pojasnili da će debata o rezultatima procjene nakon posjete BiH biti obavljena u trećem kvartalu 2024. godine, a finalni izvještaj naredne godine.

    Komentarišući stalne napise u bh. medijima o “sivim ili crnim listama”, pojasnili su nam da Tim za finansijsku akciju (FATF) objavljuje listu zemalja koje imaju “strateške manjkavosti” u svojim sistemima, a neformalno se za ove zemlje kaže da su na “crnoj listi”. “Siva lista” se, prema ovoj neformalnoj klasifikaciji, odnosi na zemlje koje aktivno sarađuju s FATF-om na otklanjanju uočenih nepravilnosti, i podsjećaju da FATF svoje liste osvježava svakih šest mjeseci.

    Ukoliko BiH ne usvoji zakon o sprečavanju pranja novca do posjete delegacije Moneyvala, mogla bi biti vraćena na “sivu listu”, što bi, kako smatraju stručnjaci, imalo katastrofalan efekat za bh. privredu.

    Igor Gavran, ekonomski analitičar iz Sarajeva, smatra da je nerealno očekivati da se BiH izbori sa sivom ekonomijom kada postoji nekažnjena visoka korupcija na najvišim političkim nivoima.

    “Tako je nerealno očekivati da nefunkcionalne institucije, politizirane od ulaza i portirnice do najviših funkcija, efikasno rade svoj posao čak i da je pravni okvir savršen, a daleko je od takvog”, kaže on.

    Prema njegovom mišljenju, institucionalni problemi odnose se na niske kazne za one koji participiraju u sivoj ekonomiji, slab pravni okvir, nedovoljnu stručnu i kadrovsku osposobljenost institucija, ali i nedostatak mjera za stvaranje povoljnijeg poslovnog okruženja kroz smanjivanje poreskih i drugih opterećenja za one koji legalno posluju.

    “Ukratko, potrebno je kreiranje jasnih prednosti legalnog poslovanja u odnosu na nelegalno, koje se dodatno destimuliše rigoroznim kažnjavanjem”, smatra Gavran.

    Gavran kritikuje i samu EU što, kako je rekao, vrlo rado sarađuje s korumpiranim političarima i ne djeluje ozbiljno na suzbijanju nezakonitih aktivnosti.

    “Tako da je pitanje koliko su ova njihova upozorenja iskrena, a koliko su eventualno tek zabrinutost da siva ekonomija stvara konkurenciju kompanijama u njihovim vlasništvu jer sumnjam da im je šteta za domaće subjekte i građane naročito bitna jer valjda bi se među prioritetima za pristupanje EU jasnije vidjela i ova oblast”, smatra on.

  • Eksplozije na obilježavanju smrti Kasema Solejmanija u Iranu – poginulo 95 osoba, više od 200 povrijeđenih

    Eksplozije na obilježavanju smrti Kasema Solejmanija u Iranu – poginulo 95 osoba, više od 200 povrijeđenih

    U dvije eksplozije u iranskom Kermanu na obeležavanju četiri godine od ubistva generala elitnih iranskih jedinica Kuds Kasema Solejmanija ubijeno je 95 osoba, a 211 je ranjeno, saopštile su iranske vlasti.

    Ranije je javljeno da su poginule 103 osobe, ali su zvaničnici revidirali broj mrtvih.

    Tvrde da je riječ o terorističkom napadu, ali ne navode ko stoji iza napada.

  • Mehmedovićeva stranka ugrožava koaliciju SNSD, HDZ i “Trojke”

    Mehmedovićeva stranka ugrožava koaliciju SNSD, HDZ i “Trojke”

    Inicijativni odbor za osnivanje stranke “Naprijed!”, na čijem čelu će biti dojučerašni visoki funkcioner SDA, Šemsudin Mehmedović, biće održan sutra u Sarajevu.

    Nova politička partija, kako je ranije najavljivao sam Mehmedović, od samog starta ima velike ambicije formiranje poslaničkih klubova u Predstavničkom domu parlamenta BiH, Parlamentu Federacije BiH i brojnim federalnim kantonima.

    Velike ambicije
    Odlično obaviješteni Srpskainfo iz zajedničkih institucija BiH tvrde nam da nije isključeno da ukoliko Mehmedović zaista uspije da prikupi dovoljno poslanika u Predstavničkom domu BiH bude pokrenuta priča o formiranju nove skupštinske većine. Time bi, kako ističu, bilo dovedeno u pitanje funkcionisanje vlasti na nivou BiH koju od završetka prošlih opštih izbora čine SNSD, HDZ BiH i stranke bošnjačke “Trojke” (SDP, NiP i Naša stranka).

    – Već na svim nivoima vlasti u BiH i Federaciji imamo poslaničke klubove. Imamo ambicije da u najmanju ruku budemo korektivni faktor. Neće se nijedna stranka više moći bahato ponašati dok postojimo mi. Nećemo im dozvoliti parlamentarnu većinu ni na jednom nivou ako se budu bahato ponašali i ovi desno i ovi lijevo – poručio je još prije mjesec dana Šemsudin Mehmedović, najavljujući formiranje nove političke partije bez koje, kako je ustvrdio, neće biti parlamentarne većine ni na nivou zajedničkih institucija ni u FBiH.

    Podsjećamo, Srpskainfo je još početkom novembra prva objavila da dugogodišnji visoki funkcioner SDA i poslanik te stranke u brojnim sazivima Parlamenta BiH, Šemusudin Mehmedović, napušta partiju Bakira Izetbegovića i formira novu političku opciju.

    U pojedinim medijima kasnije se spekulisalo da bi Mehmedovićevoj novoj političkoj partiji, navodno, trebalo da pristupe brojni dosadašnji poslanici i funkcioneri SDA, ali i nekih drugih stranaka. Između ostalog, kao nove članove Mehmedovićeve partije navodili su se Aida Baručija, poslanik stranke Fuada Kasumovića u Predstavničkom domu BiH, zatim bivši i sadašnji visoki funkcioneri SDA poput Adila Osmanovića, Sadika Ahmetovića, Nedžada Koldže, Nedžada Ajnadžića…

    Četvrti delegat
    Predsjednik PDP i poslanik te stranke u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH, Branislav Borenović, za Srpskainfo kaže da će formiranje nove političke stranke, koju predvodi Šemsudin Mehmedović, vjerovatno mnogo veću buru podići na političkoj sceni FBiH i ugroziti tamošnju vlast, nego što bi to mogao da bude slučaj na nivou zajedničkih institucija.

    – To će biti poznato u narednom periodu, kada se zvanično sazna ko konkretno čini Mehmedovićevu političku stranku, koliko poslanika je čini i da li će mu se pridružiti određeni poslanici iz aktuelne vladajuće strukture, budući da Šemso Mehmedović dolazi iz već opozicione SDA u kojoj je dobijao dugogodišnju podršku glasača na izborima. Vidjećemo da li ima dovoljan broj poslanika za formiranje poslaničkih klubova – kaže Borenović.

    To je, prema njegovim riječima, posebno značajno za nivo vlasti u Federaciji BiH jer je tamo, kako ističe, “klimava” većina koja skoro da i ne postoji.

    – Što se tiče Predstavničkog doma Parlamenta BiH, zaista nemam saznanja da li i ko bi mogao biti dio te političke grupacije i da li ima potencijala u Domu naroda, mada je situacija na nivou BiH zakovana kad je promjena koalicije u pitanju zbog famoznog četvrtog SNSD-ovog delegata kojeg su, nažalost, dobili SDP-ovom podrškom u Narodnoj skupštini Republike Srpske – podsjeća Borenović.

    Precjenjivanje snage
    S druge strane, politički analitičar Ivana Marić ne vjeruje da bi nova stranka Šemsudina Mehmedovića mogla značajnije da poremeti formirane vlasti na nivou BiH i Federacije.

    – Posebno iz razloga što on (Mehmedović) pripada redovima opozicionih stranaka. Jedino bi mogao nešto da promijeni tako što bi podržao Trojku, HDZ i SNSD, a time se opet ništa ne bi promijenilo. Nemoguće je da Mehmedović sada nešto promijeni kako bi SDA ponovo došla na vlast, niti bi imao razloga da napušta SDA kako bi je ponovo uveo u vlast. Vidjećemo kako će sve to ići. Bilo je mnogo izlazaka iz stranaka, posebno ovih većih, ali mali broj takvih disidentskih partija je opstao. Ljudi se često precijene i misle da imaju veću podršku nego što ona zaista jeste, tako da će ovo biti veliki test za Mehmedovića – da li će doživjeti sudbinu Dine Konakovića, koji je napravio veoma značajnu stranku NiP, ili će pak završiti kao Senad Šepić, koji je nestao s političke scene – kaže Marićeva za Srpskainfo.

    Ona ističe da Mehmedović nesumnjivo ima veliki politički uticaj u svom rodnom Tešnju, ali da će pravu snagu njegove nove stranke najbolje pokazati predstojeći lokalni izbori.

    – Ako Mehmedović ne uspije osvojiti vlast ni u Tešnju, to će biti jasan pokazatelj i za neke više nivoe vlasti – ističe Marićeva.

  • Odluka o minimalcu od 900 KM objavljena u “Službenom glasniku RS”

    Odluka o minimalcu od 900 KM objavljena u “Službenom glasniku RS”

    Odluka Vlade RS o iznosu minimalne plate za 2024. godinu objavljena je u “Službenom glasniku Republike Srpske”.

    Najniža plata iznosi 900 KM u netu i primjenjivaće se za obračun plata od januara 2024. godine, podsjeća Savez sindikata Republike Srpske.

    – Najniža plata predstavlja osnovnu (startnu) platu. Na iznos najniže plate dodaju se uvećanja po osnovu minulog rada, rada noću, prekovremenog rada, rada na dane državnog praznika, otežane uslove rada…- navode u Sindikatu.

    Na iznos najniže plate dodaju se i naknada za topli obrok, ukoliko kod poslodavca nije organizovana ishrana, naknada za prevoz, regres i ostala primanja.

  • Šta su o ratnim dešavanjima u Srebrenici otkrili britanski dosijei, sa kojih je skinuta oznaka tajnosti?

    Šta su o ratnim dešavanjima u Srebrenici otkrili britanski dosijei, sa kojih je skinuta oznaka tajnosti?

    Oznaka tajnosti skinuta je sa dodatnog kontingenta dosjea britanskog Ministarstva odbrane o ratnim dešavanjima u zoni enklave Srebrenica.

    Nakon što je prije tri godine objelodanjeno da, uprkos drugačijim navodima u brojnim haškim i drugim presudama, vrh Republike Srpske nije imao plan da osvaja Srebrenicu, najnoviji deklasifikovani tajni dosijei sugerišu značajnu ulogu obavještajaca britanske službe MI-6 i pripadajuće jedinice SAS u kreiranju ratnih dešavanja u Srebrenici i oko nje.

    Otkrio je to novinar Kit Klarenberg, koji godinama istražuje ulogu obavještajnih službi u oblikovanju geopolitičkih procesa i imao uvid u dosjee.

    Pripadnici SAS-a su, zajedno sa Naserom Orićem, pripremali “teren” za srebrenički “scenario” prije i u toku jula 1995. godine, navodi Klarenberg.

    Zapadnjačke “arhitekte” balkanske istorije, skrivanjem dokaza i svjedočanstava, skoro četiri decenije, čine zločin prema istini i pravdi u BiH.

    Јoš od 1992. godine, kada se u tajnim ladicama Savjeta bezbjednosti “zagubio” izvještaj generalnog sekretara UN Butrosa Galija o potpunom povlačenju ЈNA sa teritorije BiH.

    Ili godinu kasnije, kada je u sjedištu UN u Njujorku, naprasno nestao, pa tek četvrt vijeka kasnije “pronađen” dokument tzv. međunarodnih mirovnjaka o masakru nad, već tada više od 1.000 Srba oko Srebrenice.

    Play Video

    Ipak, među “skrivačima” prednjače američke i britanske službe.

    Posljednja, posredstvom Specijalne vazdušne službe SAS u Srebrenici je bila sveprisutna. Djelovala je mimo lanca komandovanja međunarodnih mirovnjaka i račune polagala samo Londonu.

    Njeni “špijuni” zajedno sa Naserom Orićem nekako su “znali” mnogo prije srpskog rukovodstva, da se namjerava oslobađanje Srebrenice.

    “Teren” su pripremali, navodi novinar Kit Klarenberg i za “nešto užasno”, a sve kako bi isprovocirali vazdušne NATO udare na srpske položaje i objekte, što je prethodno bio cilj i Alije Izetbegovića.

    Očigledno je da su lokalne muslimanske snage očekivale vazdušne napade NATO-a kada Vojska Republike Srpske stigne, a Britanci su im očigledno dali dovoljno osnova da vjeruju da će do njih doći. Njihova obećanja mogu objasniti nedostatak otpora muslimana protiv upada Vojske Republike Srpkse – navedeno je iz objave Kita Klarenberga

    Da li će zapadne arhitekte balkanske tragedije, katarzu spoznati, ako ne do sada a ono bar u aktuelnom processu geopolitičkih promjena?!

    Ili će nastaviti utabanim stazama – od javnosti i istraživača skrivati svjedočanstva poput posljednjeg, a zaklinjati se u demokratiju, pravo i pravdu?!

  • “Istočna alternativa” podnosi prijavu protiv Šmita

    “Istočna alternativa” podnosi prijavu protiv Šmita

    Iz Udruženja građana “Istočna alternativa” Republike Srpske najavili su da će danas podnijeti prijavu Sudu BiH protiv lažnog visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita zbog njegovog antidejtonskog djelovanja i rušenja ustavnog poretka BiH.

    Iz “Istočne alternative” su pozvali nadležne organe da po službenoj dužnosti riješe pitanje nelegalnog Šmita, odnosno čovjeka koji se lažno predstavlja i unosi nemir među građane i narode u BiH.

    Iz ovog udruženja su istakli da je Šmitovo djelovanje antisrpsko, antidejtonsko i ugrožava srpski narod, te opstanak BiH.

  • Crnadak protiv izborne reforme koju je najavio Dodik

    Crnadak protiv izborne reforme koju je najavio Dodik

    Kad je došlo vrijeme za poštene izbore, za skenere i otisak prsta, za uvođenje reda u biračke odbore, Dodik se sjetio da pravi svoju izbornu komisiju, kako bi on lično donosio odluku o tome ko je pobijedio, a ko izgubio.

    Rekao je ovo šef Kluba poslanika PDP u NSRS Igor Crnadak, komentarišući najavu Milorada Dodika da će RS usvojiti svoj izborni zakon i sa će RIK provoditi izbore za nivo Srpske, umjesto CIK BiH.

    – Ovo je najava da SNSD želi potpunu kontrolu, kako bi izbore sveo na demokratski nivo Sjeverne Koreje ili najkorumpiranijih afričkih zemalja. To neće proći, jer je dosta bilo mešetarenja, pljačke i otimanja budućnosti sljedećim generacijama – navodi Crnadak.

    Tvrdi da narod više neće Dodikov SNSD, što se, kako kaže, vidjelo na posljednjim izborima i to se ne može silom zaustaviti.


    – Nisu uspjeli ni mnogo veći diktatori, pa neće ni on. Obezbjeđivanje fer i poštenih izbora, koje niko ne može kontrolisati, su najveći patriotski čin i svako ko voli svoj narod i Republiku Srpsku, ko je istinska alternativa režimu, treba da ustane protiv današnje najave SNSD koalicije – poručio je Crnadak.

  • Trivićeva poručila da ne prihvata da izbore u Srpskoj provodi Republička izborna komisija

    Trivićeva poručila da ne prihvata da izbore u Srpskoj provodi Republička izborna komisija

    Jasno je kao dan kome smetaju skeneri, fer i pošteni izbori i veća kontrola izbornog procesa, poručila je predsjednica Narodnog fronta, Jelena Trivić.

    Ona je podsjetila da je koalicija na “čelu sa CIK predsjednikom” najavila je da će republička komisija provoditi izbore za lokalni i republički nivo vlasti, umjesto CIK BiH.

    – Po njima bi izgleda najbolje bilo da ne provode izbore uopšte, da samo upišu ko će koliko osvojiti, što rade u velikoj mjeri i kada izbore provodi CIK uz ovakav postojeći Izborni zakon. Naravno da nećemo prihvatiti ovo rješenje, vjerovati privatizovanim Dodikovim institucijama da će provesti fer i poštene izbore je kao vjerovati u Djeda Mraza, a istini za volju, ni CIK se nije proslavio sa postojećim Izbornim zakonom – saopštila je Trivićeva.

    Ona kaže da novi Izborni zakon na nivou BiH nije nametnut, već je u parlamentarnoj proceduri na nivou Doma naroda.


    – Očigledno SNSD unaprijed želi da se opere za njegovo neusvajanje navodnom i lažnom pričom o vraćanju nadležnosti republičke komisije za izbor lokalnih i republičkih institucija. Hoće li vratiti ovu nadležnost kao što su vratili i agenciju za lijekove, vojsku, upravu za indirektno… – zaključila je predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić.

  • Stevnadić najavio sastanak sa predstavnicima parlamentarnih stranaka o izbornom zakonu

    Stevnadić najavio sastanak sa predstavnicima parlamentarnih stranaka o izbornom zakonu

    Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske dr Nenad Stevandić rekao je danas u Banjaluci da će u ponedjeljak, 8. januara, biti održan sastanak sa predstavnicima svih političkih stranaka koje imaju narodne poslanike, a tema će biti izborni zakon Srpske.
    Kada je riječ o donošenju Izbornog zakona Republike Srpske, Stevandić je naglasio da je on utemeljen u Ustavu Republike Srpske i BiH i da nema pravnih problema da bi bio donesen, te da neće biti predmet nekog velikog sporenja.

    “Bitno je da smo se dogovorili da pozovem sve predstavnike svih političkih partija, i u vlasti i opozicije, koje imaju poslanike u Narodnoj skupštini Republike Srpske da 8. januara sjednemo oko toga, mnogo prije nego bi se zakon donosio, da porazgovaramo o toj temi”, rekao je novinarima Stevandić, koji je i lider Ujedinjene Srpske.

    Stevandić je nakon radno-konsultativnog sastanka predsjednika Srpske Milorada Dodika sa predsjednicima koalicionih stranaka i šefovima poslaničkih klubova u Narodnoj skupštini Srpske naveo da će večeras ili ujutru uputiti poziv svim predsjednicima parlamentarnih političkih partija da o ovoj temi otvoreno razgovaraju da ne bi bilo nekakvog prepucavanja prije nego što taj tekst ugleda svjetlost dana ili prije nego što ga, eventualno, zajednički usaglase.

    On je naglasio da su saglasni sa kolegama iz opozicije da bude sačuvan paket integriteta, da bude inkorporiran u Izborni zakon Republike Srpske.

    “Potpuno je prirodno da Republička izborna komisija sprovodi izbore u opštinama u Republici Srpskoj, a da to CIK BiH radi kada je riječ o izboru za člana Predsjedništva BiH i Parlamentarne skupštine BiH. To su stvari koje su od ranije, a i ostale su u Ustavu Republike Srpske, koji nije mijenjan, tako da ćemo ga samo formalizovati. Sve drugo je veoma poznato”, naveo je Stevandić.

    Stevandić je naglasio da je Ustavni sud BiH obesmišljen, kao i Kancelarija visokog predstavnika jer, kako je naglasio, legaliteta nema ni u jednom, ni u drugom.

    “Bez obzira na sve to oni se trude da proizvode odluke, ali te odluke ne proizvode pravnu snagu, nego krize. Jednostavno, kada se dogovorimo oko Ustavnog suda i oko visokog predstavnika – u BiH neće biti krize. To se rješava samo unutrašnjim dijalogom”, ukazao je Stevandić.

    On je naglasio da rukovodstvo Srpske ne može dozvoliti da nema unutrašnjeg dijaloga, da se nameću rješenja na štetu Republike Srpske.

    “U svemu tome mi ne možemo da budemo bez odgovora. Ovo što mi radimo je prirodno i osnovno pravo na samoodbranu, čuvajući i Ustav i pravni poredak”, naglasio je Stevandić.

    Kada je riječ o 9. januaru, Stevandić je istakao da smatra da o tom datumu u Srpskoj postoji jedinstvo.

    “Mislim da o tom pitanju nijedan stanovnik Republike Srpske, bilo da je iz pozicije ili opozicije ili da je politički neutralan, neće reći ništa drugačije od onoga što se čulo ovdje i što se čuje od kolega iz opozicije”, rekao je Stevandić.

    Sastanku su prisustvovali i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministri u Vladi Srpske.