Autor: INFO

  • Hakerski napad mogao je da izazove nesagledive posljedice

    Hakerski napad mogao je da izazove nesagledive posljedice

    Pravovremeno i adekvatno reagovanje nadležnih za Integrisani zdravstveni informacioni sistem /IZIS/ i visoki standardi bezbjednosti bili su ključni u sprečavanju veće štete usljed hakerskog napada koja je mogla da izazove nesagledive posljedice za IZIS, a samim tim i kompletan zdravstveni sistem Republike Srpske, saopšteno je iz republičkog Fonda zdravstvenog osiguranja.

    Iz Fonda su napomenuli da, uprkos prekidu u radu IZIS-a usljed hakerskog napada, građani Republike Srpske i dalje mogu da koriste usluge zdravstvene zaštite, te da su i na ovom primjeru institucije Srpske pokazale da mogu uspješno da se nose i sa najtežim izazovima, koji su, nažalost, učestali.

    “Fond će, zajedno sa zdravstvenim ustanovama, i dalje biti na raspolaganju građanima, ulažući maksimalne napore kako bi posljedice napada na zdravstveni sistem bile prevaziđene na najbezbolniji način i da bi se što manje odrazile na pacijente, za razliku od neodgovornih pojedinaca koji svojim komentarima ne doprinose rješenju problema, odnosno ne služe ničemu, izuzev zlonamjernom dizanju panike i korištenju situacije za sitne dnevnopolitičke teme”, ukazali su iz Fonda zdravstvenog osiguranja.

    Iz Fonda su podsjetili da već više od 48 časova stručne službe za informacione tehnologije Fonda zdravstvenog osiguranja sa eksternim partnerima aktivno rade na ponovnom uspostavljanju IZIS-a, koji je bio meta visokosofisticiranog napada napredne međunarodne hakerske grupe, objavljeno je večeras na sajtu ovog fonda.

    “Od početka primjene IZIS-a posebno se vodilo računa o aspektu bezbjednosti sa maksimalnom zaštitom sistema. Sistem je povezan sa drugim institucijama i koristi servise Ministarstva unutrašnjih poslova /MUP/, Agencije za zaštitu ličnih podataka, Agencije za lijekove i drugih, primjenjujući sve bezbjedonosne protokole”, navedeno je u saopštenju.

    Iz Fonda napominju da IZIS u svom sistemu ima mnogo eksternih korisnika, koji sistemu pristupaju posebnim bezbjednosnim tunelima i pretpostavka je da je napad bio upravo posredstvom nekog od tih tunela, predstavljajući se sistemu kao njegov korisnik.

    “Odmah po evidentiranju problema pristupljeno je zaštiti baza podataka kako bi bili sačuvani zdravstveni podaci. Baze podataka su odmah prebačene na drugu fizičku lokaciju i sada su u toku aktivnosti konfiguracije sistema”, naveli su iz Fonda zdravstvenog osiguranja.

    Iz ovog fonda su izrazili nadu da nije načinjena veća šteta, osim prekida u radu ova dva dana, te narednih nekoliko dana dok sistem ponovo ne bude stavljen u funkciju.

    U saopštenju je navedeno da su u proteklom periodu mnoge kompanije u svijetu, uključujući i prije nekoliko dana “Elektroprivredu Srbije”, bile meta sličnih napada, što znači da Fond nije izolovan slučaj i da se ovakvi napadi dešavaju, te se, uprkos maksimalnoj zaštiti, od njih teško odbraniti.

    “Hvala svim institucijama Republike Srpske koje su nam pružile podršku i preduzele aktivnosti u skladu sa svojim nadležnostima, poput resornog ministarstva, MUP-a, Agencije za informaciono društvo i drugih”, naveli su iz Fonda zdravstvenog osiguranja.

    Iz Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske juče je saopšteno da je IZIS pretrpio hakerski napad, zbog čega je u njemu onemogućen rad, ali da zdravstvene ustanove u slučaju potrebe mogu da primaju pacijente.

    Stručne službe Fonda zdravstvenog osiguranja, zajedno sa partnerima koji u praksi sprovode IZIS, rade na otklanjanju ovog problema, a o hakerskom napadu obaviješten je i MUP Srpske, odnosno Uprava kriminalističke policije, Jedinica za visokotehnološki kriminalitet.

  • Ninković o dešavanjima u Banjaluci

    Ninković o dešavanjima u Banjaluci

    Draško Stanivuković je svjestan da, ako mu se ne usvoji rebalans na način na koji on hoće, on je u ozbiljnoj krivičnoj odgovornosti zbog nenamjenskog trošenja novca, rekao je Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

    „Ovo sve što imamo kao predstavu ovih dana je samo pokušaj da se taj čovjek spasi krivične odgovornosti jer je svjestan da je nenamjensko trošenje i zloupotreba položaja krivično djelo, za koje je on potpisao izjavu o fiskalnoj odgovornosti“, rekao je Ninković komentarišući najavu gradonačelnika Banjaluke da od 5. januara neće biti javnog prevoza, plata u gradskim ustanovama i isplate za tuđu njegu ukoliko se ne usvoji rebalans budžeta.

    On je kazao da Stanivuković ne odustaje od svoje sulude ideje da pokuša sebe da predstavi kao žrtvu.

    „Po zakonu rebalans za 2024. u 2023. godini po zakonu nije moguć. To je prosto neizvodivo i ta rješenja koja on predlaže nije moguće izvesti“, rekao je Ninković.

    Sva ova buka i vještačka kriza je izazvana da bi on pokušao da opravda sebe i da kaže nema socijalnih davanja, nema poljoprivrednim proizvođačima, nema plata, istakao je Ninković u izjavi za ATV.

    „Znate zašto nema? Zato što on neće da isplati te stvari jer ih je potrošio. Kako mu nije trebao rebalans kad je svojoj tetki isplaćivao za frizerski salon za subvenciju. Ne treba mu rebalans za Lepu Brenu, Željka Samardžića i Bijelo dugme na koje je potrošio 500.000 KM? Ne treba mu rebalans za 700.000 za most u Trapistima. Za to sve mu ne treba rebalans, ali za stvari koje su zakonski obavezne, koje su predviđene u budžetu, on je to potrošio na neke druge stvari i sad ima problem jer mu nedostaje novca“, izjavio je predsjednik Skupštine grada Banjaluka.

    “Skupština neće podržati Stanivukovićev kriminal“

    Za to sve, smatra Ninković, Stanivuković će pokušati da se izvadi tako što će probati da optuži Skupštinu grada.

    „U budžetu je za poljoprivredne proizvođače predviđeno 1.300.000 KM kroz subvencije, nije im isplatio ništa. Ja te ljude razumijem i podržavam, jer se samo bore za svoj novac“, izjavio je Ninković.

    Poručio je da nijedan odbornik više neće biti ucijenjen i neće na ovakav način da pregovora sa Stanivukovićem, te je dodao da je Skupština odradila ono što je bilo predviđeno, usvojila je budžet i da pustila Stanivukovića da radi.

    „Ako neće da radi svoj posao, onda ćemo ga opozvati. Ako ne zna da radi svoj posao, neka da ostavku“, poručio je Ninković.

  • Iz Gradske uprave Banjaluka najavljuju novih 1.000 parking-mjesta

    Iz Gradske uprave Banjaluka najavljuju novih 1.000 parking-mjesta

    Sve je više Banjalučana koji ne znaju gdje da parkiraju auto, zbog nedostatka parkinga u gradu, dok iz Gradske uprave najavljuju novih 1.000 parking-mjesta.
    U Banjaluci je u toku ove godine, kako kažu iz Gradske uprave, napravljeno 70 parking-mjesta iza nove teniske dvorane kod parka “Mladen Stojanović”.

    “U funkciju će uskoro biti pušten i novi parking kod ‘Tržnice’, koji će imati 200 parking-mjesta, dakle, ukupno će biti 270 novih mjesta za parkiranje, dok je izgradnjom i preuređenjem određenih lokacija u gradu ukinuto oko 200 parking-mjesta”, istakli su oni za “Nezavisne“.

    Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, ranije je poručio da gradska administracija shvata potrebu Banjaluke za novim parking-mjestima, te istakao da je izgradnja pomenutih parking-mjesta samo početak, jer će se već naredne godine pristupiti izgradnji i nekoliko podzemnih i nadzemnih garaža.

    “Na taj način našim sugrađanima biće dostupno novih 1.000 parking-mjesta”, rekao je ranije Stanivuković.

    Tada je naglasio da je najbolji mogući koncept javno-privatno partnerstvo, gdje grad nema troškove, a ostvaruje prihode i pritom dobija nova parking-mjesta.

    Prema riječima jedne Banjalučanke, parkirališta u Banjaluci je sve manje.

    “Često sam parkirala kod ‘Kraša’, ali taj parking je već duže vrijeme zatvoren, nakon toga dugo nije bio u funkciji ni parking kod stare autobuske stanice, te nisam znala gdje parkirati”, kazala je ona i dodala da je parking kod stare autobuske stanice trenutno veoma skup.

    “Kod hotela ‘Talija’ postoji parking, ali na njemu većinom nema mjesta”, istakla je ona, dodajući da sada zbog praznika dolaze stranci i naši ljudi koji rade u inostranstvu, te se ne može naći parking-mjesto gotovo nigdje u gradu.

    “Potrebno je što prije napraviti podzemne garaže”, zaključila je ona.

    Sladomir Đurić, direktor “Autoprevoza”, istakao je da ne bude mnogo automobila parkirano na staroj autobuskoj stanici, ali da im to trenutno odgovara.

    “Mi smo napravili sistem koji nije postojao u Banjaluci, što se tiče naplate parkinga, te nam trenutno nije u fokusu ni matematika, ni prihod, već da što kvalitetnije riješimo sve tehničke probleme sa kojima se suočavamo”, rekao je on i dodao da se javljaju problemi oko ulaza i izlaza sa parkinga.

    “Zamislite da je pun parking, a desi se neki od ovih problema”, kazao je on, te dodao da bi tada problem bio još veći.

    “Velika je ovo investicija, oko 200.000 KM košta samo sistem koji se postavlja na ulazu i izlazu. Kada riješimo sve ove probleme, razmišljaćemo o matematici i prihodu”, rekao je on.

  • Stanivuković: Javni prevoz će od marta koštati 1,50 KM

    Stanivuković: Javni prevoz će od marta koštati 1,50 KM

    Od marta će javni prevoz koštati marku i po, najavio je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
    Govoreći o novim planovima za režim saobraćaja u gradu na Vrbasu, Stanivuković je naveo da je s proljeća u planu nastavak jednosmjerne ulice dalje prema parku “Mladen Stojanović”.

    Kako je naveo, biće građeni kružni tokovi na Petrićevcu, kod Audi centra, i kod “Škorpiona”, pasarela kod “Alasa”, put prema Debeljacima, Motikama, Kuljanima, Priječanima, Donjim Kolima i rade se dva kilometra keja uz Vrbas…

    “Od marta će javni prevoz koštati marku i po, od aprila biće besplatan za penzionere, hotel ‘Palas’ će na proljeće ‘izaći’ iz zemlje”, rekao je Stanivuković za Glas Srpske.

  • Si prvi put javno priznao: Kritično je…

    Si prvi put javno priznao: Kritično je…

    Kineska preduzeća se bore, a nezaposleni ljudi imaju problema s pronalaženjem posla, priznao je kineski predsednik Si Đinping tokom svog novogodišnjeg govora.

    Ovo je prvi put da je Si spomenuo ekonomske izazove u svojim novogodišnjim porukama otkako je počeo da ih upućuje 2013.

    Izjava dolazi u kritičnom trenutku za drugu najveću svetsku ekonomiju, koja se bori sa strukturnim usporavanjem obeleženim slabom tražnjom, rastom nezaposlenosti i narušenim poslovnim poverenjem.

    “Neka preduzeća su trpela teška vremena. Neki ljudi su imali poteškoća u pronalaženju posla i zadovoljavanju osnovnih potreba”, kazao je Si u televizijskom govoru, piše CNN, a prenosi Indeks.

    “Sve ovo ostaje u mom prvom planu. Konsolidovaćemo i ojačati zamah ekonomskog oporavka”, poručio je Si u govoru koji su preneli i državni mediji. Nekoliko sati pre nego što je Si govorio, Nacionalni zavod za statistiku (NBS) objavio je svoje mesečno istraživanje Indeksa menadžera nabavke (PMI), koje je pokazalo da je industrijska aktivnost pala u decembru na najniži nivo u šest meseci.

    Ogromni proizvodni sektor u zemlji bio je slab veći deo 2023. godine. Kineska privreda suočena je s nizom problema, uključujući produženi pad nekretnina, rekordno visoku nezaposlenost mladih, tvrdoglavo niske cene i sve veći finansijski stres lokalnih vlasti.

    Peking se bori da oživi rast i podstakne zapošljavanje nakon što je prošle godine uveo niz mera podrške i obećao da će pojačati fiskalnu i monetarnu politiku 2024. Međutim, sve više etatistički pristup ekonomiji, koji naglašava partijsko-državnu kontrolu ekonomskih i društvenih pitanja na račun privatnog sektora, uplašio je preduzetnike.

    Vladino slamanje preduzeća u ime nacionalne bezbednosti takođe je uplašilo međunarodne ulagače. U subotu je Narodna banka Kine objavila da je odobrila zahtev za uklanjanje kontrolnih deoničara u Alipeju, sveprisutnoj platformi za digitalno plaćanje, koju vodi Ant grupa Džeka Maa.

    Ovaj potez znači da je Ma službeno prepustio kontrolu nad kompanijom čiji je saosnivač. Ma, koji je takođe saosnivač Alibaba grupe, najavio je prošlog januara da će se odreći kontrole nad Antom u sklopu povlačenja iz svog internet poslovanja. Njegove kompanije bile su rane mete pekinškog slamanja velikih tehnoloških kompanija za koje se smatralo da su postale previše moćne u očima Komunističke partije.

  • Stanivuković: Banjaluka od petog januara bez javnog prevoza i plata

    Uložili smo sve svoje kapacitete i uz podršku prijatelja iz Banje Luke tokom novogodišnjih praznika poslali zaista spektakularnu sliku.
    Nisam se mogao pomiriti niti dozvoliti da Banja Luka stane 31. decembra i 1. januara, ali nažalost naši kapaciteti su zbog neusvajanja rebalansa već na izmaku.

    Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, istakavši da se dugovanja prema javnom prevozu gomilaju na dnevnom nivou, zbog čega od 5. januara javni prevoz neće moći funkcionisati.

    -Dok čekamo rebalans, stvorićemo 150.000 KM dodatog duga samo za javni prevoz. Ljudi me pitaju kada će to biti isplaćeno, ali nažalost SNSD u svojoj političkoj mržnji sve blokira. Uz svu želju, volju i moj interes kao gradonačelnika da idemo prema naprijed, nemamo način niti garanciju koja nam omogućava da izvršimo isplate – naglasio je Stanivuković.

    Dodao je da, iako je u više navrata pozivao Skupštinu Grada, obraćao se republičkom rukovodstvu otvorenim pismom, sluha i političke volje za rješavanje ove situacije nije bilo.

    Kako je kazao, izvijesno je i da radnicima Gradske uprave neće biti isplaćene plate 5. januara kako je bilo planirano, kao ni dijelu radnika iz drugih gradskih ustanova.

    – Od 5. januara ne možemo isplatiti plate radnicima, tuđu njegu i pomoć, vrtiće, staće i javni prevoz. Mi plate po ovome stanju možemo isplatiti tek u februaru. Od 5. januara dalje ne možemo da održimo javni prevoz u gradu ne zato što nemamo novca, nego nema dokumenta i volje SNSD-a i skupštinske većine kojoj očigledno odgovara ovo stanje – istakao je gradonačelnik, podsjetivši da zbog ove situacije 11.000 građana čeka da ostvari svoja prava.

    Gradonačelnik je rekao da je jedino rješenje usvajanje rebalansa, te najavio da će, zbog novonastale situacije, sutra održati sastanke sa predstavnicima sindikata Gradske uprave, prevoznicima i direktorima gradskih ustanova.

    -Pozivam sve aktere političke scene da pokažu jedinstvo i volju da se riješi ova situacija, te da se za predstojeće božićne praznike i proslavu Dana Republike pokaže sloga, a ne situacija u kojoj je Banja Luka bez javnog prevoza i radnici nemaju platu. Sjednica je mjesto gdje možemo raspravljati o svemu – zaključio je on.

    Gradski menadžer Bojan Kresojević potvrdio je da je bez rebalansa budžeta nema mogućnosti isplate obaveza nastalih u 2023. godini.

    Sva ova situacija može se jednostavno riješiti za dva dana ukoliko skupština većina predvođena SNSD-om iskaže volju i usvoji rebalans – zaključio je Kresojević, saopšteno je iz Gradske uprave.

  • Bivši visoki funkcioner SDA osniva partiju

    Donedavno visoki zvaničnik SDA Šemsudin Mehmedović uputio je poziv na osnivačku skupštinu svoje stranke “Naprijed”, a koja će biti održana u Tešnju.


    Mehmedović je objavio da će skupština biti održana sutra u tešanjskom Domu kulture s početkom u 18.15 sati.

    “Stranka, snažnog simboličkog naziva ‘Naprijed’, promoviše i zagovara nove političke i društvene koncepte čiji je krajnji cilj jedinstvena, demokratska i institucionalno snažna Bosna i Hercegovina. Na skupštini će biti predstavljeni program stranke, njeni osnovni ciljevi, vizija i misija, kao i pravci budućeg strateškog djelovanja”, najavio je on, navodi UNA TV.

    Naglasio je da će uskoro biti moguće učlaniti se u ovu stranku, a da će o tome blagovremeno upoznati javnost.

    U pozivu je predstavio i logotip stranke.

    Mehmedović je sredinom prošlog mjeseca istupio iz SDA, i to nakon što nije uspio u namjeri da bude protivkandidat Bakira Izetbegovića za predsjednika SDA.

    U njegovoj dosadašnjoj stranci su kao razlog zašto nije prihvaćena njegova kandidatura istakli da nije zadovoljio proceduralne kriterije.

    Bio je višegodišnji član SDA te poslanik u Parlamentu BiH.

  • Vrijednost platforme Iks opala za 71 odsto

    Vrijednost platforme Iks opala za 71 odsto

    Vrijednost platforme Iks opala je za 71 odsto od kada je taj društveni medij kupio američki milijarder Ilon Mask i promijenio naziv Tviter, objavila je američka multinacionalna korporacija za finansijske usluge Fideliti koja ima udio u platformi.

    Zajednički fond Fidelitija, koji posjeduje udio u platformi Iks, umanjio je vrijednost svojih udjela, a podatke o tome dobio je američki sajt Aksios i procjenjuje da sada vrijednost platforme iznosi oko 12,5 milijardi dolara.

    Taj fond je naveo da je do novembra prošle godine vrijednost njegovih dionica u platformi Iks opala za 71,5 odsto od kada je Mask kupio taj društveni medij, objavio je Gardijan.

    Mask je kupio Tviter za 44 milijarde dolara u oktobru 2022. godine, a promijenio je naziv platforme u Iks u julu ove godine.

    Broj mjesečnih korisnika platforme opao je za 15 odsto tokom prve godine od Maskovog preuzimanja usljed zabrinutosti zbog porasta govora mržnje na platformi.

    Od Maskovog preuzimanja, Iks je otpustio najmanje 50 odsto osoblja.

    EU je u septembru izdala upozorenje Masku nakon što je otkrila da Iks ima najveći broj objavljenih dezinformacija od svih velikih platformi društvenih medija.

    Mask je vratio niz ljudi na platformu Iks kojima je ranije bio zabranjen pristup, uključujući bivšeg američkog predsjednika Donalda Trampa.

  • Srpska bilježi rekordnu posjećenost tokom novogodišnjih praznika

    Srpska bilježi rekordnu posjećenost tokom novogodišnjih praznika

    Za vrijeme novogodišnjih praznika – iz Republike Srpske otišla je najljepša slika u svijet. Banjaluka, Јahorina i Trebinje – oborili su sve rekorde posjećenosti. Tako su potvrdili epitet – turističkih potencijala naše Republike.

    Najveći grad Srpske, oborio je i sopstvene rekorde posjećenosti u vrijeme novogodišnjih praznika! Samo za reprizu novogodišnje noći – više od 60 hiljada ljuddi bilo je na koncertu Lepe Brene!

    Za prošlogodišnju reprizu dočeka, ta brojka bila je trostruko manja.

    Osim najboljeg provoda, turisti Banjaluku vole i zbog vrhunskih specijaliteta, ali i povoljnijih cijena.

    Zadovoljni ponudom, neki turisti već sad planiraju da i narednu Novu godinu dočekaju u Banjaluci.

    Rekordnom posjetom turista – ugostitelji su, u odnosu na prethodne godine, ostvarili duplu zaradu. Dio tog novca, trebalo bi da završi i u gradskoj kasi.

    I snježna ljepotica “Јahorina” oborila je rekorde posjećenosti. Najbrojniji turisti iz Amerike, Švajcarske, Slovenije.

    I jug Srpske, iz godine u godinu – bilježi veći broj turista. Razlozi su – mediteranska klima, tradicionalna jela i dobra vina.

    Kako dolikuje, biće proslavljena i predstojeća Pravoslavna Nova godina. U mnogim gradovima, širom Srpske biće organizovan doček na otvorenom, a vaše je samo da sa sobom ponesete dovoljno novca i dobro raspoloženje.

  • Treći put uništena spomen-ploča ubijenim Srbima na Crnom vrhu

    Treći put uništena spomen-ploča ubijenim Srbima na Crnom vrhu

    Na Crnom vrhu kod Zvornika nepoznata lica su razbila spomen-ploču koja je postavljena na mjestu stradanja 11 boraca Vojske Republike Srpske, Policije i civila koje su muslimani iz Srebrenice ubili iz zasjede 10. septembra 1992. godine. Ovo je treće skrnavljenje spomen obilježja na Crnom vrhu. Iz gradske uprave Zvornika najavljuju postavljanje nove spomen ploče i video nadzora.

    Na putu prema Crnom vrhu septembra 92. muslimanske snage iz zasjede su presrele i pucale na kolonu Srba koja nije imala nikakvo vojno obilježje, niti naoružanje. Stradalo je 11-oro Srba kojima je spome-obilježje podignuto 2010. Od tada je više puta bilo skrnavljeno. Porodice poginulinih osudile su ovaj vandalski čin.

    Razbijenu spomen-ploču na Crnom vrhu primijetili su danas pripadnici Policijske stanice Osmaci prolazeći ovom dionicom magistralnog puta Zvornik-Tuzla.

    • Ovdje su stradali Srbi, ništa drugo nisu uradili osim što su stradali. Kilometar odavde ima spomenik u povratničkom bošnjačkom naselju, nama ne pada da diramo njihove žrtve – rekao je predsjednik Gradske organizacije porodica poginulih i zarobljenih boraca i nestalih civila Zvornik Milivoje Marković.

    U Organizaciji porodica poginulih očekuju da vandali što prije budu otkriveni. Da je ploča na Crnom vrhu razbijena primijetili su danas pripadnici Policijske stanice Osmaci prolazeći ovom dionicom magistralnog puta Zvornik-Tuzla.

    U Gradskoj upravi Zvornika najoštrije su osudili skrnavljene spomenika i najavili postavljanje video nadzora.

    • Ovo se ne dešava prvi put ovdje. I zato će Gradska uprava urgentno izvršiti sanaciju i rekonstrukciju spomen obilježja, a nakon toga naći ćemo i najkvaliteniji način nadzora i zaštite ovog mjesta – istakao je zamjenik gradonačelnika Zvornika Miloš Tomić.

    Spomen-ploča je prvi put postavljena na mjestu stradanja 10. septembra 2010. godine, a oskrnavljena šest dana nakon postavljanja. U 2013. godini ponovo je postavljena granitna spomen-ploča, veća i deblja, ali su je nepoznate osobe razbile iste godine, da bi 2014. godine bila postavljena nova – treća spomen-ploča, koja je razbijena upravo ovih dana.